Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad Mor 6??iaiw« Tegen eigen volk. Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. No. 990. Woensdag 5 Februari 1913. 10e Jaargang. y m. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd c->Postdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN, ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels 0,40 Voor elk,n regel meer ƒ0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor dit blad worde" aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Denkt aan de Kiezerslijst. Wie tot hiertoe geen kiezer was en toch meent in de termen te vallen om op de lijst geplaatst te worden, verzuime niet, daarvan onverwijld werk te maken. Nog slechts enkele dagen is daarvoor ge legenheid. Wie inlichtingen daaromtrent behoeft, wende zich tot de secretarissen onzer plaatselijke kiesvereenigingen, of tot de overige bestuurs leden. Wie iemand in zijn buurt meent gevonden te hebben, die recht heeft, op de lijst ge plaatst te worden, wekke hem op, de noodige stappen te doen, of geve er ons kennis van. (SLOT.) „Ten eerste moet worden opgemerkt, dat het voorstel een mooi beginsel huldigt, om den kostenden prijs te doen betalen door hen die er van genieten. Maar met dit beginsel komen de voorstellers zelf door den verderen inhoud van hun voorstel al in strijd." Ten tweede moet er op worden gewezen, dat de opzet van het voorstel goed is, doch verder is het tweeslachtig, de voorstellers zijn niet consequent. Waar ze eerst beweren dat de kosten moeten worden gedragen door de kinderen die er van genieten, trekken ze in de uitwerking van hun voorstel terug, en stellen voor een zeker deel van de kinderen een variëerend percentage te laten betalen. Daar voelen de voorstellers dus dat hun be ginsel in de practijk niet is toe te passen" zoo oreerde de spreker in de vergadering van 17 Januari. Hij heeft er blijkbaar op gerekend, dat de anti-revolutionaire leden van Neuzen's Raad veel te fatsoenlijk waren, om deze gewichtige drogredenen van een overheidspersoon naar verdienste aan de kaak te stellen. Die om standigheid is naar onze meening zijn geluk geweest. Doch wie op zijn gemak deze argumenten naleest, vraagt zich toch met ons af, hoe hij 't nu heeft en of hij waakt of droomt Dus als men vooropstelt, dat voor elk kind de kostende prijs verschuldigd isdat ieder, die eenigszins kan, dien prijs moet be talen en voorts, wie dit niet kan, een deel van dien prijs, evenredig aan zijn inkomen en de onvermbgenden niets dan is men inconse quent, dan doet men een tweeslachtig voorstel Het voorstel-De Jager huldigt een mooi beginselde opzet van het voorstel is zelfs goed maar omdat het den arme niet even goed als den rijke den kostenden prijs doet betalen, deugt het niet. 't Beste is, er maar niet meer van te zeggen we hebben aan deze fraaie redeneering reeds eer genoeg bewezen. We zeiden in ons vorig nummer, dat deze woorden, door dezen mond gesproken nog meer dan al 't overige onze verontwaardiging en die van velen met ons had opgewekt. Wat is het geval? Reeds langer dan een halve eeuw heeft de grootste helft van Nederland's bevolking een bitteren kamp te voeren tegen de kleinste helft, die, toen ze de macht in handen had, er voor gezorgd heeft, op het stuk van wet geving en benoemingen te handelen alsof die andere helft niet bestond, dan alléén om mee te betalen. Het felst is die strijd gevoerd op het gebied van het Lager Onderwijs. En altijd was het daarbij dezelfde geschie denis de machthebbers maakten uit, wat geschikt was voor allen en wie den opge- dienden kost niet verkoos te eten, kon heen gaan, mits hij eerst zijn deel betaalde van de kosten voor den opgedrongen gemeenschappe- lijken maaltijd. Altijd weer zorgden de heeren, die de lakens uitdeelden er voor, dat de gemeenschap grooten- deels de kosten betaalde voor de opvoeding hunner kinderen, hoe hoog ze ook die kosten mochten opvoeren, en hoe goed ze ook zelf die kosten konden dragen. Dat was in de eerste plaats voordeelig voor de eigen beurs en tweedens het meest doel treffend middel, om mogelijke concurrentie van de vrije school te fnuiken. Ofschoon ze steeds den'mond vol hadden over de vrijheid, hebben ze op 'tstuk van 't onderwijs die vrij heid nooit aangedurfd. Na harden stijd is het eindelijk gelukt, eene aanvankelijke erkenning onzer rechten op dit terrein af te dwingen. Dezelfde geschiedenis herhaalt zich op het stuk van 't Middelbaar Onderwijs. Met dit verschil, dat het schandelijk mis bruik van macht hier des te krenkender wordt, omdat het slechts geschiedt ten voordeele van een klein groepje welgestelden, die voor de opleiding hunner kinderen een nog veel dieper greep in de gemeenschappelijke kas doen, dan voor een kind dat de Lagere school bezoekt. Speciaal geschiedt dit hier in Ter Neuzen. Tegen den wensch van de meerderheid der burgerijtot verbazing van de eigen vrienden in andere plaatsen, die 't hoofd schudden over zulk roekeloos omspringen met de gemeente- financiën en vragen, of men hier wel goed bij zijn verstand is, drijft de meerderheid in den Raad hare plannen door. Men weet, hoe wij hiertegen geprotesteerd hebben. Doch we verloren den slaghet pleit is beslist en straks wordt onze II. B. S. geopend. Blijft nog alleen over de wijze van exploi tatie dezer inrichting. Men heeft nadat de slag gevallen was, op aandoenlijke wijze gesmeektlaat nu verder uw nuttelooze oppositie varen. Ge ziet nu toch, dat we doorgaan help nu liever een handje en zing mee in 't koor van den alge- meenen lofzang. Dit ware misschien bij eenige tegemoetkoming van de zijde der meerderheid voor sommigen onzer nog mogelijk geweest. Een eerste stap daartoe zou geweest zijn, als de voorstanders bij de vaststelling van het schoolgeld hadden gezegdvoorzoover ons inkomen dit toelaat, zullen we zorgen, dat de gemeente aan onze kinderen niets tekort komt. Het voorstel-De Jager bedoelde, het eerge voel der heeren op dit punt eens op de proef te stelllen. Niet dat men zich van die proef veel succes beloofdede heer De Jager heeft dit dat ook reeds dadelijk gezegd. Maar dat een anti-revolutionair overheids persoon, die stad en lande afreist om de anti-revolutionaire beginselen te verdedigen, zich leenen zou om zijn partijgenopten ook op dit punt tegen te werken, heeft rechtmatige verontwaardiging opgewekt. En dan met welke argumenten 1 Het ware voor zijn reputatie als spreker verstandiger geweest, indien hij gezwegen had, of slechts had gezegdde heeren vinden 't voorstel-De Jager niet goed en zullen het dus afstemmen. Hij vond het voorstel tweeslachtig en de voorstellers zijn volgens hem niet consequent Natuurlijk valt er altijd te redeneeren over de vraag, met welk inkomen men wil beginnen, den kostenden prijs te vragen. De heeren De Jager c. s. vonden, dat zulks kon bij een zuiver inkomen van drieduizend gulden anderen zouden misschien wat hooger willen beginnen. Hierover viel te spreken doch inconse quent was het voorstel allerminst. Mogen wij van de gelegenheid, die deze rede van den spreker ons biedt, eens gebruik maken om te zeggen, wat zeer velen in Ter Neuzen niet consequent achten Dat men op Zondagavond optreedt als spreker in godsdienstige bijeenkomsten en tegelijkertijd Zondag aan Zondag verlof geeft tot bioscoop vermakelijkheden. Dat men zeer ijvert voor geheelonthouding en tevens zóó vrijgevig is met vergunning te verleenen tot het maken van dansmuziek, dat de kroeghouders verklaren, nooit beteren tijd gehad te hebben en hunne buren zuchten hadden we den vorigen, liberalen, burgemeester nog maar. Dat men in werklieden-vereenigingen breed uitmeet over de misstanden in de maatschappij en in den Raad optreedt als verdediger van een der hatelijkste misstanden, die men kan bedenkendat de rijken hunne kinderen laten opleiden op kosten van de gemeentekas. Dit alles achten velen in Ter Neuzen en niet alleen onder de anti-revolutionairen zeer inconsequent. En naar onze meening terecht. Niet, dat het publiek er iets mee te maken heeft, wat een overheidspersoon doet als par ticulieralleen maar, nu de spreker onze raadsleden beschuldigde van inconsequentie, wil men zeggen hoe vindt ge deze water-en- vuur-methode in uw eigen houding Wij zouden op eene, in den drager en hand haver van het gezag nog veel bedenkelijker inconsequentie kunner/ wijzen, dan die, waar over vele Ter Neuzenaren blijkens het boven staande klagen, doch zullen dit maar aan hooger geplaatsten dan wij overlaten. We zeiden reeds in ons eerste artikel, dat het ons ten zeerste tegen de borst stuit, aldus te moeten getuigen tegen een partijgenoot, die tevens onze overheid is. Zagen we ons niet belast met de redactie van een blad, we zouden gezwegen hebbern We hebben echter gemeend, thans te moeten spreken. De spreker heeft zich bij zijne komst in de gemeente gehaast, zijne naaste vrienden een oorlogsverklaring als antwoord op hun wel komstgroet mee te geven. En hoe inconsequent zijn optreden in 't pu bliek ook overigens moge zijn, hierin is hij steeds zich zelf gelijk gebleven, dat hij zich als overheidspersoon zorgvuldig gewacht heeft, zijnen partijgenooten ook maar de minste te gemoetkoming te betoonen zelfs bij hun bil- lijkste wenschen. Beleefde verzoekers kregen steeds nul op het request. Daarover kwam klacht na klacht tot ons, vergezeld van de vraag, of we hiertegen niet openlijk dienden te protesteeren. Behalve een paar korte opmerkingen hebben we ons tot hiertoe daarvan echter, enkel uit tegenzin, onthouden. Waar we het thans deden, geschiedde zulks op verzoek en in naam van onze partijgenooten. Aan hen staat het thans ter beoordeeling, of we het op de rechte wijze deden. Voor ieder, die in dit opzicht met ons van ziens wijze mocht verschillen, staan onze kolommen open wij zullen hem gaarne het woord ver leenen. Gedenkteeken Min. Regout. De R.-K. kiesvereeniging te IJstelstein is de eerste geweest, om uiting te geven aan het gevoel van dankbaarheid, dat de R.-K. kringen bezielt voor alles, wat wijlen Min. Regout in zijn persoonlijk en ministerieel leven ten goede heeft gedaan. De Vereen, roept alle R.-K. Kiesvereenigingen op ter voorbereiding van de oprichting eener blijvende hulde aan de nagedachtenis van Min. Regout. Het was zoo vertelt de Nederl. Donderdagavond bij de debatten over de marine- begrooting. De minister had juist gesproken over de rede van den heer Hugenholtz en was bezig de opheffing van de Rijksmarinewerf te behandelen, toen de heer Van Karnebeek, achter den minister heendrentelend, langs zijn neus weg de opmerking maakte„U moet toch, Excellentie, ook es denken aan de opheffing van die andere werf." De minister keek even verbaasd op en zag den spreker aan. „Ja", knikte die oolijk, „ik bedoel Weststel lingwerf," (het district waarvoor de heer Hugen holtz zitting heeft). Te Dussen in N. Brabant staat het tele graaf- en telefoonkantoor, wegens ziekte der ambtenaren, sedert een week stop. De Antirev. Kiesvereeniging te Winschoten plaatste op de candidatenlijst voor lid der Tweede Kamer de heeren Ds. F. G. Petersen te Veendam, J. C. Wirtz en A. Zijlstra te Groningen. De Typografen sta king. Zaterdag is De Standaard weer in gewoon formaat verschenen. De onaangename stag natie voor ons zusterorgaan heeft van Maandag 6 Januati af, dus bijna vier weken geduurd. De toestand in Turkije. De berichten over den toestand in Turkije zijn, volgens de N. R. C., misschien tengevolge van de censuur, zeer tegenstrijdig. De onderscheidene leugenfabrieken van Pera, zoo meldt de Konstantinopolitaansche corres pondent van de Frankfurter Zeitung, werken onder hoogen druk. Men vertelt, dat bij Tsjataldzja een groote militaire revolutie is uitgebroken en hier 40 waggons met gewonden zijn aangekomen. Na de nauwkeurigste infor maties kan ik verzekeren, dat de spoorweg geen enkelen gewonde heeft vervoerd, en dat de hospitalen hier er ook geen hebben opge nomen. De grootvizier en Izzet pasja, de chef van den generaleri staf, hebben op hun woord van eer verzekerd, dat in de linie van Tsjataldzja alles bij het oude geblevea is en dat aan de tucht in het leger, op hetwelk zij volkomen konden vertrouwen, niet te twijfelen valt. Slechts drie officieren zijn naar de Bulgaren overgeloopen, waaronder ritmeester Hazje Ali, de bevelhebber van den lijfwacht van Nazim pasja. Lijnrecht in tegenspraak met dit bericht is de schilderij, die de correspondent van do Kölnisclie Zeitung terzelfder tijd van den toe stand aan zijn blad zendt. De positie van Machmoed Sjefket pasja en zijn kabinet, zoo meldt hij, is nog moeilijker geworden, daar bijna het heele leger zich tegen de Jong-Turksche regeering heeft uit gesproken en gisteren nog 200 officieren van den grootvizier de onverwijlde bestraffing van den moordenaar van Nazim pasja hebben geëischt. Enver bei schijnt zijn invloed op het leger kwijt te zijn, want toen hij dezer dagen op een torpedoboot naar Sjanosjora vertrok, om het daar samengetrokken legercorps te be werken, liet de bevelhebber hem niet aan wal komen, en eergisteren mislukte eveneens zijn bezoek aan het leger van Tsjataldzja, dat maar twee uren duurde. De tegenstanders van het Comité hebben thans in het leger de overhand. Daarentegen komen de Jong-Turksche officieren hier, om met van alle kanten bijeen gebracht geld door middel van een „Comité van Landsverdediging tot behoud van Adria- nopel en de eilanden", een burgerwacht op te richten, die bestemd is tot bescherming van het Comité. De geest van de troepen aan het front moet weinig krijgszuchtig zijn, want ziekten, door het slechte weer ontstaan, hebben ze verzwakt en ontmoedigd. Volgens het verslag van de gezondheids-commissie zijn er 400 ziektege vallen per dasr. De generaals hebben als hun overtuiging uitgesproken, dat niettegenstaande Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. rrrrT=

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1