Kerk en School. Landhouw-Oiigevallen. Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii. Zaamslag. Op 30 Jan. j.l. werd door de vereemgmg „In t belang der Landbouwers alhier, aanbesteed de levering van +260,000 K.G. superphosphaat, 430,000 K.G. amm.- superph., 550 K.G. lijnkoek, 100 K.G. klaverzaad en 100 K.G. lucernezaad. Minste inschrijvers warenvoor supherph. J. F. de Moor—Vlaminck te Hulst voor f 2,096, voor am.-superph. P. J. Sclieele te Ter Neuzen voor f7,52, voor lijnkoek A. Wieland te Ter Neuzen voor f 12,65, voor klaverzaad A. Poort man te Rotterdam voor f 1,10 en voor lucerne zaad dezelfde voor f0,88. Axel, 28 Jan. Door het „Comité tot aan koop van Meststoffen" te Axel (Kijkuit) werd aanbesteed de levering van pl.m. 120,000 K.G. superphosphaat 14 °/o 150,000 K.G. amm.- superph. 7 X 9 i 35,000 K.G.chilisalpeter Laagste inschrijvers was voor Superphos phaat G. Dees voor f2,129; voor Amrn.- Superph A. Wieland voor f 7,59 voor Chili Th. de Meurichy voor f 13,74. Aan de laagste inschrijvers gegund. Door de daartoe aangewezen schatters, de heeren C. J. Sturm en J. Th. Hendrikse te IJzendijke, A. Wolfert, burgemeester te Hoek en D. J. Dees, wethouder te Ter Neuzen, is, naar de N. Z. Crt. meldt een aanvang ge maakt met de schatting der gronden die voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij richting IJzendijke—Philippine, moeten worden onteigend en zal binnenkort door andere com- missiën worden overgegaan tot de schatting der gronden HoofdplaatBiervliet en Philip pine—Sas van Gent, zoodat vermoedelijk in den zomer de aanbesteding zal kunnen plaats hebben en met October 1914 zal kunnen worden gereden. Biervliet. De heer F. Hoevenagel is aan nemer geworden van de te bouwen schuur voor den heer W. P. Dhondt, landbouwer. Architect is de heer Th. de Rijckke te IJzen dijke. De aannemingssom is groot f 4444,44, zijnde de laagste inschrijving. De hoogste der vier inschrijvtngen was ruim f 1000 hooger. Naar Zelandia verneemt ligt het in de plannen om zoodra de tram Vlake-Hansweert in exploitatie is, de dienst van de Prov. boot tusschen Hansweert en Walsoorden uit te breiden. Komen de plannen tot uitvoering dan zal de boot nog een reis maken naar Hansweert na aankomst van de tram, welke om 5,30 vertrekt in correspondentie op treinen in de richting Roozendaal en naar Ylissingen, ver trekkende uit Vlake resp. om 8,23 én 9.02. Verder zal de boot een terugreis maken na aankomst dfer trein, welke uit Rozendaal om 8.23 aankomt. Naar de VI. Crt. meldt is door de centrale anti-rev. kiesvereeniging tot candidaat voor de Prov. Staten, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. J. Siegers, ge steld de heer H. Guillaume te Vllssingen. Voor deze candidatuur is overeenstemming verkregen tusschen de verschillende kiesver- eenigingen en zal de heer Guillaume slechts zitting nemen tot de periodieke verkiezingen in Juni'. Goes. De viering der onafhankelijkheidfees ten alhier wordt uitgesteld tot.1915 maar, langer niet. Men kan dan tegelijk het 500- jarig bestaan der stad herdenken. We lazen dit zelfs in een blad uit de Noordelijke pro vinciën. Gereformeerde Kerken. Beroepente Utrecht (vac. Fernhout)J. C. Rullman te Berkelte Vries: L- H. Duin te Zweeloo. Aangenomen naar Westerlee door O. Knott- nerus te Mildam. Bedanktvoor Sliedrecht door R. Smeding te Nijmegen. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Dirksland door H. Kie vit te Aagtekerke. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te TielP. C. Ysseling te Loenen te Aalburg en Heesbeen (2e maal)D. Th. Keek te Zuilichem en Nieuwaal. Aangenomennaar Oude Tonge door M. B Verkerk te Tholen. ÏÏL Het betalen der onkostenafdoende hulp en zuinige administratie. Alle onkosten, die komen op de ongevallen verzekering van de arbeiders in de industrie, moeten betaald worden door de patroons slechts een deel van de administratie betaalt het Rijk. Het was en is nog de bedoeling van de Regeering eenzelfden weg te bewandelen bij de verzekering van de landarbeiders. Laten wij het kleine gedeelte, dat de Regeering bij past, buiten beschouwing, dan staan wij dus voor dit feitalle onkosten voor de land- bouw-ongevallen-verzekering komen voor reke ning van de landbouwers. Hieruit volgt al dadelijk, dat het van het hoogste belang is voor de landbouwers, dat de administratie zoo zuinig mogelijk zij, dat er zoo weinig mogelijk vreemde betaalde hulp worde ingeroepen. Daarom ontwikkelde zich bij de landbouwers het denkbeeld, dat zij heel best zelf de rege ling der landbouw-ongevallen konden ter hand nemen. Het steunen van een arbeider, die door een ongeval is getroffen, eischt toch niet zooveel buitengewone kennis, dat de landbouwers .daarvoor ongeschikt zouden zijn. Dat denkbeeld zette zich vast en eindelijk ging men over dat in een daad om te zetten. Maar nu liep men hier en daar wat hard van stal, en voor men het geheele terrein voldoende overzag, begon men al te bouwen. Dit was mis. Overleg is het halve werk .eigenlijk is overleg het heele werk, want als men een zaak niet eerst goed bekijkt, dan loopt het haast altijd in de uitvoering verkeerd. Het in elkaar zetten van een verzekerings systeem, bleek toch inderdaad veel ingewik kelder te zijn, dan men op het eerste gezicht wel meende. Hier en daar trokken de land bouwers op eigen gelegenheid aan den arbeid en stichtten zoogenaamde Plaatselijke Kassen, die alles moesten regelen wat de ongevallen verzekering betrof. Er hebben niet dagelijks op ieder dorp doodelijke landbouwongevallen plaats, zelfs minder ernstige ongevallen komen ook op ieder dorp niet iederen dag, zelfs niet iedere week voor, dus de verzorging van de arbeiders, die getroffen worden, kou zeer goed geschieden door een commissie uit de land bouwers ter plaatse. Bovendien kostte het dan zeer weinig, want men deed alles met eigen mannen. Zóó geredeneerd, is de zaak eenvoudig maar in de uitvoering valt het toch niet mee, wat ddn ook in de praktijk is gebleken. Alles gaat goed, als er weinig of geen ernstige ongevallen gebeuren, maar geschiedt er iets ernstigs, dan staat de zaak direct scheef. Dan voldoet de Plaatselijke Kas niet en beantwoordt niet aan haar doel, wat wij even willen aantoonen. 1°. Een veertig landbouwers richten een plaatselijke ongevallenkas op. Een knecht, die f 10.— in de week verdient, krijgt éen ongeval met een paard, waardoor hij levenslang ongeschikt wordt om te werken. Hem komt nu toe een pensioen van f7.in de week, van f364.per jaar. Als deze knecht 25 jaar is, dan moet er f7600.worden vastgezet, cm daar uit achtereenvolgens dit pensioen te kunnen betalen. Dit geld dient dadelijk te worden gestort. Iedere boer gesteld dat allen even groote boerderijen hebben moet dus betalen f190.—. Dat bedrag valt niet mede. Toch is er nu maar pas één knecht invalide. Wie zegt, dat er morgen geen tweede bijkomt? Dezen zomer werden bij één landbouwer in 't veld tegelijk twee arbeiders döor het hemel vuur gedood, terwijl zij even schuilden voor een onweer. Als er een paar ernstige ongevallen gebeu ren, dan zit zoo'n Plaatselijke Kas direct aan den grond en beginnen de leden het hazenpad te kiezen. En als zoo'n dorpsvereeniging eenmaal aan het afbrokkelen is, ligt ze gauw in puin. Zelfs heel gewone ongevallen kunnen veel geld kosten, als de getroffene b.v. moet worden opgenomen in een ziekenhuis, als er een ope ratie moet geschieden, als er kunst-ledematen moeten worden verstrekt, enz. enz. Dan kan men nog komen te staan voor dure processen. De knecht procedeert gratis, doch de patroon moet betalen en van een proces kan men nooit vooruit zeggen hoe de afloop zal zijn, maar geld kost het altijd. Iedere Plaatselijke Kas heeft haar eigen chef of directeur of boekhouder, die betaald moet worden. Uit den aard der zaak kan hiervoor geen hoog salaris worden uitgekeerd, zoodat men hiervoor geen eerste krachten kan krijgen. De Plaatselijke Kas wordt dus niet wetenschappelijk bestuurd en dat is toch noodig omdat het verzekeringswezen tegen woordig ook een wetenschap is. Omdat de Plaatselijke Kas niet met de noodige weten schap wordt bestuurd, werkt zij omslachtig en duur en daardoor niet in het belang der landbouwers en verzekerden. Heeft men bij een Plaatselijke Kas nooit eenige zekerheid omtrent de onkosten, die op de verzekerden komen, de knechts hebben niet eens de zekerheid dat hun zal worden uitgekeerd, wat hun is toegezegd. Boven wezen wij er reeds op, dat als de onkosten eens erg hoog loopen omdat er een paar ernstige en dure ongevallen op één dorp plaats hebben, de deelnemers gauw voor hun lidmaatschap bedanken. Wie geeft dan aan de knechts zekerheid dat zij .het volgende jaar nog door de Kas zullen gesteund worden als zij een ongeval krijgen Zelfs in gewone omstandigheden, door uit treden van eenige ieden, door overlijden, ver huizen of verandering van bedrijf, kan het ledental van een Plaatselijke Kas zoo sterk dalen, dat de overige leden ook maar heen gaan. Dan zitten de knechts heelemaal zonder. Zoo'n plaatselijke verzekeringskas is dus wel zeer onzeker. En als het heele verzekerings wezen in den landbouw rusten moet op zulke kassen, dan zou er „weinig zekerheid" in de verzekering zijn. Aan de Plaatselijke Kassen kleeft evenwel een nog veel grooter fout, een fout, die nu reeds heel wat kwaad heeft gedaan. De Plaatselijke Kassen houden den groei en de ontwikkeling tegen van de groote nationale organisatie, van de Landbouw-Onderlinge, en dat is al het ergste wat zij doen kunnen. De Landbouw-Onderlinge is de eigen organi satie van de boeren, waartoe reeds 9400 land bouwers zijn toegetreden, die met elkaar f 12.882.900.— loon per jaar uitkeeren. Deze organisatie is geheel in handen van de land bouwers zelf en omdat zij over het heele land werkt en reeds zoo groot is, daarom zijn de onkosten van het eene jaar al baast net gelijk aan die van het andere jaar. Hoe meer leden er evenwel toetreden, des te goedkooper wordt het en als eenmaal alle landbouwers zijn toe getreden, dan is het toppunt van goedkoopte bereikt. Dat nu wordt tegengehouden door die Plaat selijke Kassen. Nu is het wel waar dat van lieverlede Plaatselijke Kassen zich aansluiten bij de Landbouw-Onderlinge zoo zachtjes beginnen de landbouwers wel te merken dat de gevaren van de Plaatselijke Kassen toch te groot zijn maar dat kon sneller gaan. Er komt nog een ander gevaar bij. Vandaag of morgen grijpt de Minister van Landbouw in en als hij dan overal van die kleine Plaatselijke Kassen vindt die ieder op haar eigen gelegenheid en met eigen verschil lende |reglementen die soms erg naief zijn werken, dan kan de Minister al die ver schillende Kassen niet erkennen, want over het heele land moet éénheid zijn, omdat de knechts overal op dezelfde wijze moeten worden behandeld en uitgekeerd. Dan haalt de Minister een streep door de Kassen en lijft, gemaks halve, alles maar bij de Rijksverzekeringsbank indan zitten de landbouwers in eens onder de ambtenaren en wordt de verzekering een dure. Dat zien wij aan de Industrieele On gevallenverzekering. De Minister kan met de Plaatselijke Kassen niet werken omdat er geen eenheid is en een contróle op die kleine klassen niet kan worden uitgeoefend. Vindt de Minister evenwel een groot lichaam, zooals de Landbouw-Onderlinge, dat over het heele land iö verspreid, en dat in elk dorp op dezelfde wijze werkt, dat gemakkelijk kan gecontroleerd worden, omdat er éénheid in zit, dan zal de Minister, dit mag verwacht worden,' met deze organisatie rekening willen houden. Dan blijven de landbouwers buiten de Rijks verzekeringsbank, komen er geen ambtenaren, besturen de landbouwers zelf hun organisatie, en ofschoon de knechts uitgekeerd krijgen wat het Rijk verlangt kost het dan aan de land bouwers veel minder, dan wanneer het Rijk de verzekering uitvoert. Dan krijgen de knechts wat hun toekomt en hebben de landbouwers toch een goedkoopere verzekering. De leden van PI. Kassen meenen nu goed koop uit te zijn wat trouwens niet waar is en het gevolg zal wezen, dat zij voor de toekomst handen met geld wegwerpen. Zij benadeelen zich zelf en ook hun mede arbeiders. Daarom moeten deze Plaatselijke Kassen zoo spoedig mogelijk worden opgeheven en dienen alle landbouwers zich even spoedig aan te sluiten bij de Landbouw-Onderlinge. Hoe die werkt vertellen wij in een laatste stukje volgende week. Te Schoonaarde ging tijdens het uitgaan van de school een boer met een stier voorbij. Plotseling werd het dier wild en wierp vijf kinderen op dei) grond. Drie dezer werden vrijernstig gewond. Daarop rende het dier voort, terwijl het zijn geleider, die het koord om zijn arm geslagen had, langs den grond voortsleurde. Ten slotte brak het koord, waarna de landbouwer bewusteloos bleef lig gen. Met vreeselijke wonden aan het hoofd, armen en beenen, waarvan er een gebroken was, werd de ongelukkige opgenomen. Den stier had men intusschen een jas over den kop geworpen waarna het dier in een water put stortte waar het verdronk. Een Amsterdamsche politieagent zag eergisterennacht omstreeks 4 uur een 17-jarige jongen op een bank in het Vondelpark liggen slapen. Hij wekte den jongen, waarop deze een revolver te voorschijn haalde en een schot op den agent loste, die in den duim geraakt werd. Daaaop richtte de jongen het wapen op zich zelf, het schot ging af en de jongen viel, levenloos neer. Bij onderzoek bleek, dat men te doen had met een bediende van een firma daar ter stede, die zich aan verduistering van een bedrag van ongeveer ƒ130 had schuldig gemaakt. Den agent ziende, die den jongen niet kende en hem alleen wekte omdat hij lag te slapen, meende de jongen blijkbaar, dat hij gearres teerd zou worden en ging hij tot zijn wanhoops daad over. (Hbl.) De 29-jarige vrouw van E. v. Soest, te Nieuwdorp, welke aan toevallen lijdende |was, liep met een kind op haar arm over een loop plank. Op dit zelfde oogenblik kreeg de on gelukkige een toeval en viel te water. Gelukkig werd het ongeval opgemerktbeide werden gered, doch de vrouw is even later overleden. AMSTERDAM. Heden is het personeel van de Standaard ;weer aan het werk gegaan, op de voorwaarden, gesteld door het stakings comité. Dit personeel, oorspronkelijk in dienst van de firma De Roever, Kröber en Bakels, is thans overgegaan in dienst van De Standaard. De wapenstilstand opgezegd. KONSTANTINOPEL, 30 Januari. De ver bonden Balkanstaten hebben den wapenstil stand opgezegd. De termijn van 4 dagen, die verloopt voor de vijandelijkheden worden her vat, begint hedenavond te 7 uur. SOFIA, 30 Januari. De vijandelijkheden zullen Maandagavond om 7 uur worden hervat. Overeenkomstig den eisch werd heden E. E. te Hoek (Knol) veroordeeld tot eene gevan genisstraf van eene maand. Amsterdam. Alhier wordt tegen 1914 een internationale Bakkerijtentoonstelling georga niseerd. Deze tentoonstelling zal te samen vallen met het 70jarig bestaan van |de Brood- bakkers-patroonsvereeniging. Hoorn. De kantonrechter veroordeelde over eenkomstig den eisch, den kwakzalver Eilers van Oegstgeest tot f300 boete sub. 60 dagen hechtenis. Waddingsveen. Een 80jarige landbouwer is gisteren te water geraakt en verdronken. Amsterdam. Hedenmorgen is alhier een 43-jarige kassierlooper van zijn portefeuille beroofd. Ze bevatte f 2000 aan bankpapier en een groot aantal niet geïnde wissels. Van dader tot heden geen spoor. Berlijn. Gisteren zijn 3 spoorwegarbeiders, langs de spoorbaan tusschen Spar.dau en Ruhr- leben door een D-trein overreden en op slag gedood. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 2 FEB. 1913. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr, Bruins. Zaamslag 9 en, 2 uur, Ds. G. W. Akkerhuis van Ierseke. Bed. H. A. Hoek 9 en 2 uur, ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9% en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9V2 uur. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Axel 9'/j uur, en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Baams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur. Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/j uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 51/} uur, Ds. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. AMSTERDAM. 30 Jan. 1913. Lijnolie, Febr. f 27%, Maart/April f 26%, f 26%, Mei/Aug f 25%, Sept./Dec. f 25'/2. Suiker, Jan. f 11,25, Febr. f 1126, Maart f 11,27, Jan./Maart f 11,27, April f 11,34, Mei f 12,1, Juni f 12,5, Juli f 12,7, Aug. f 12,9, Oct. f 11,20, Oct/. Dec. f 11,22, Nov. f 11,20, Dec. f 11.23. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,70. Friesche Blauwen f 2,25 a f 2,60. Zeeuwsche Bonten f 2,40 a 2,70. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 2,70. Zeeuwsche Bravo's f 2,10 a f 2,30 Zeeuwsche Eigenheimers f 1,70 a f 1.90. Drentsche Eigenheimers f 1,20 a f 1,50. Eigenheimer Pooters f 1.10 a f 1,50. Aanvoer 5 ladingen. ANTWERPEN, 30 Jan. 1913. Chilisalpeter vast, loco fr. 28,65, Febr./Maart fr. 28,80, Maart/April fr. 28,70, Mei fr. 27,60. TER NEUZEN, 31 Jan. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.65 fi 47.67Va. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 30 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk. Stemming flauw, tarwe 25 cent lager, overige artikelen onveranderd. Noteering van boter en eieren. Boter 0.69 a 0,75 voor particulieren 0,77 per Va kil°- Eieren 4.40, voor particulieren 4.80 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4,a f 5.—. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 1 Febr. 9.57 10.41 Zondag 2 11.20 11.53 Maandag 3 12.23 Dinsdag 4 0.49 1.11 Woensdag 6 1.31 1.53 Donderdag 7 2.7 2.23 Vrijdag 8 2.39 2.54 151/3 n 71 n n n n

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3