Van Houten's Cacao Biniienlandsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Eeclajocl e Beiiclitejol. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Moeders geeft uu/ Kinderen dagelijks Zitting van Donderdag 30 Januari. Nadat op het tijdstip van opening der ver gadering het vereischte aantal leden had ont broken, werd eerst om half twaalf |de beraad slaging over de afdeeling Lager Onderwijs van de begrooting van binnenlandsche za ken hervat. De heer Van der Molen (A.-R.) bespreekt nog eens de resultaten van de M. L. O.-wet en het bouwwetje. Omtrent de eerste wet meent hij, dat de ervaring nog niet rijp genoeg is tot oordeelen, maar onjuist is het, dat het bouwwetje zooveel geld in de kassen van de bijzondere scholen heeft gebracht. De heer Blum (A.-R.) waagt nog enkele woorden aan het verkiezingsgebed der kinderen. Hij verwijt de linkerzijde partijdigheid in haar oordeel over de kleine scholen bij het bijzon der onderwijs. De heer Schaper repliceert ovet de spel- ling-quaestie. De heer De Klerk (U.-L.) bespreekt het „gebed der kinderen", en sommige uitlatingen van openbare onderwijzers. De heer Smeeng'e (U.-L.) heeft het over het onderwijs voor schipperskinderen. Hierna de Minister van binnenlandschp zaken. Hij behandelt het onderwerp van den heer Smeenge, vervolgens het M.U.L.O-wetje en daarna de spellingquaestie, waaromtrent hij zijn standpunt handhaaft. De verdere punten van debat zegt de minister zijn eenigermate vertroebeld door de politiek. Zoo de quaestie van het lierha- lingsonderwijs. Dan laat de minister zich vervolgens over eenige onderwerpen zeer „politiek" uit. B. v. over het kinderverkiezingsgebed. De minister constateert dat de linkerzijde door deze debatten een stemming van reactie tegen het verkiezingsstelsel onder ons volk wekt. Alleen wat de rechterzijde op onder wijsgebied wensclit kan het meest bevrediging schenken. Er ontstaat een incident, als de heer Mar- chant (V.-D.) 4iet woord vraagt over een persoonlijk feit, nl., dat de minister gezegd heeft, dat een lid van links lachte toen hij over bidden sprak. De minister ontkent dit echter met groote beslistheid, waarna het incident ge sloten wordt. Het algemeen onderwijsdebat wordt gesloten. Bij het verder debat verklaart de minis ter aan de reorganisatie van het schooltoe zicht reeds lang zijn aandacht te wijden. Van allen grond ontbloot zijn de berichten dat de Minister van Financiën en de Minister van Waterstaat, hunne portefeuille zouden neerleggen. Sedert Zaterdagavond 1.1. is er nog geen Standaard verschenen. Er is thans een commissie saamgesteld uit de heeren J. Douwes, voor de Drukkersbond, W. Hovy, lid der Eerste Kamer, voor de Standaard en M. Mendels voor de typografen. Deze commissie zal trachten de Standaard staking tot eene oplossing te brengen. Roemenië en Bulgarije. In heel Roemenië houdt men volksvergade ringen, die de regeering aansporen tegenover Bulgarije een krachtige houding aan te nemen. De regeering ontvangt veel giften voor het leger en den haspitaaldienst. Een grootgrond bezitter heeft het vierde part van zijn ver mogen aangeboden, om er een batterij voor te koopen. De Kamer, die vandaag bijeenkomt, zal ter stond weer uiteengaan, om het antwoord van Bulgarije af wachten. Dat Batsasia, een Macedonische Roemeen, in het Turksche ministerie is opgenomen, heeft een gunstigen indruk gemaakt. De Duitsche Keizer heeft Majoreseu, den ministerpresident, den Rooden Adelaar ver leend. Van den Tsaar heeft hij intusschen den Witten Adelaar gekregen. De gewezen Servische gezant Miljatowits vertelt in de Daily Telegraph, dat Koning Karei van Roemenië een brief van den Duit- schen keizer gekregen heeft, waarin deze hem tot gematigheid en geduld raadt. Te Londen zegt men, dat Roemenië er in is geslaagd een leening van 50 millioen mark te sluiten. De Weensche correspondent van de N. R. C. schrijft dd. 27 Januari Roemenië verlangt van Bulgarije een lap grond van 3200 vierk. K.M., liggende tusschen de Donau en de Zwarte Zee. In dit brok zijn begrepen Silistria en Kawalla. De tweede eisch van Roemenië is een brug over de Donau en de derde waarborgen voor de instandhou ding der Koetsowalachen in Macedonië als natie. Talmt Bulgarije nog langer, dan staat een ultimatum van Roemenië of het binnenrukken in het gewenschte gebied te wachten. Natuur lijk wil Roemenië profiteeren van de weigering van het nieuwe Turksche kabinet, om Adria- nopel af te staan en van de daarmee verbon den kansen tot hervatting. De Balkan-Oorlog. Vredesonderhandelingen. KONSTANTINOPEL, 28 Jan. Het volkomen slagen van den staatsgreep van Donderdag j.l. te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan u/elke andere drank ook; maar let er op dat ge wan deze krachtige pittige cacao niet weel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. is te verklaren uit de populariteit van den oorlogskreet van de Jong-Turken Adrianopel voor de Turken Het nieuwe bewind is nauwelijks op eenig verzet gestuit, ofschoon in de laatste dagen onheilspellende geruchten hebben geloopen, volgens welke er een legercorps tegen Stamboel oprukte, om den dood van Nazimpasja te wreken. Wel zijn er eenige voorvallen van minder belang voorgekomen met officieren, die tot de Liberale liga behoorden. Een aantal Albaneesche officieren zijn weggeloopen en van Konstantinopel naar Doerazzo scheep gegaan. Middelerwijl verklaart men op goed gezag, dat de nieuwe ministers eenigszins ontsteld zijn over den uitslag van het onderzoek, dat zij in de dossiers van hun departementen hebben ingesteld. Zij vonden den staat van zaken veel erger dan zi] verwacht hadden. Bijgevolg gelooft men in sommige kringen, dat de nieuwe regeering bereid zal blijken, om hare onverzettelijke houding ten opzichte van Adrianopel te wijzigen en een vergelijk te aanvaarden m den geest van dat, hetwelk kort geleden in belangelooze kringen aan de hand is gedaan, namelijk een onzijdigverklaring van Adrianopel. De voornaamste zorg van de Turken is, te voorkomen dat de stad in andere handen valt. Een Parijsch schandaal. Te Parijs is een schandaal aan het licht ge komen, zóoals slechts bij uitzondering voor komt. Aan de Kamer was ter goedkeuring voorgelegd een aanvullingspost op de begroo ting van 4,336,000 frank, voor veranderingen aan het nieuwe gebouw der staatsdrukkerij in de Rue de la Convention. Van dit bouw werk was reeds f 5,845,000 frank besteed de totale kosten bedragen dus f 10,181,000 frank. Bij de behandeling van deze aanvrage zullen merkwaardige onthullingen aan het licht komen. De rapporteur, de afgevaardigde Brouss, heeft een memorandum opgesteld, dat bijna ongelooflijke toestanden in verband met dézen bouw blootlegt, en dat bewijst, op hoe onverantwoordelijke wijze er met millioenen gegooid is. De voorgeschiedenis van den bouw is belang wekkend. In Mei 1896 bracht de toenmalige directeur der staatsdrukkerij, Christian, rapport uit over het voorgenomen werk, waarvan bjj de kosten op 10,250,000 frank berekende. Deze som zou later door verkoop van het terrein der oude drukkerij gedekt worden. Caillaux, de toenmalige minister van financiën, vond die berekening eenigszins twijfelachtig, waarna de heer Christian zijn berekening eerst op zeven, vervolgens op vijf en ten slotte op vier millioen frank terugbracht. De nieuwe staatsdrukkerij zou 3,962,000 frank kosten, waarvan 3,520,000 frank later op de reeds gedoemde wijze zouden terug worden ontvangen. In April 1902 stond het parlement de noodige kredieten toe. Zoo wij den heer Brouss gelooven moeten, dan was de geheele bouw van het begin tot het einde een „comedy of errors". Het terrein aan de Rue de la Convention was gekozen, omdat het „op grond van zorgvuldige studiën voor den bouw in het bijzonder geschikt was." De zandlaag was slechts 3,5 meter dik, en dieper dan 5 meter werd geen grondwater gevonden. Inderdaad ligt echter het genoemde terrein op een plaats, waar een onde zijtak van de Seine stroomt en toen men met de fundeeringswerken aanving, bleek het, dat de zandlaag 5 meter was, en dat men beneden 8 meter diepte nog steeds grondwater vond. Toch zette men den bouw door. Bij de groote overstrooming van 1910 was de nieuwe staats drukkerij een der meest bedreigde gebouwen. Teneinde haar kelders te beschermen, moest men zich een uitgave van 100,000 frank ge troosten. Even slordig als bij het terrein- onderzoek, was men bij den bouw zelf te werk gegaan. Ten eerste was er in de berekening een foutje van 100,000 frank geslopen. De ontwerpen waren verder niet veel meer dan oppervlakkige schetsen. Er moesten nieuwe teekeningen vervaardigd worden. Maar toch zette men den bouw voort, alvorens de tee keningen gereed waren. Tengevolge hiervan lagen tijdens het werk de directeur, de archi tect, de ingenieur en de teekenaar voortdurend met elkander overhoop. Zij beleedigden elkander, en beschuldigden elkander weder- keerig. Er heerschte totale anarchie. In de zetterszaal moest de cementvloer worden opgebroken, en door een plankenvloer ver vangen worden: 30,000 frank. Verandering in de kantoorlokalen: 99,000frauk. De kosten aan schilderwerk waren op 15,000 frank ge schat, zij beliepen echter 70,000 frank. Het pleisterwerk kwam op 67,000 frank te staan, in plaats van op 14,000 frank. Het metsel werk overtrof de raming met 100,000 frank. Enzoovoorts, enzoovoorts, zegt de N. R. C. De leider van het heele bouwwerk, de hoofd architect, was een vroegere bureau-ambtenaar, wien men, ondanks volslagen gemis van bouw kundige kennis, op een goeden dag de leiding van den bouw opdroeg. Bij zijn voortdurenden strijd met den directeur Christiaan schonk men hem geloof; de heer Christian werd ge pensioneerd en verscheidene onder-architecten kregen hun ontslag. De Kamer zal de gevraagde sommen wel moeten toestaan, daar het werk immers verricht is. Maar zij zal tevens wel een enquête openen, die voor de leiders van het bouwwerk zeer onaangename resultaten kan opleveren. Strijdlustige kiesrechtvrouwen. DUBLIN, 28 Januari. Heden zijn drie kies rechtvrouwen aangehouden, beschuldigd van ochtend 16 ruiten van het paleis te Dublin, de officieele residentie van den onderkoning van Ierland, te hebben vernield. Ze zijn tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. LONDEN, 28 Januari. De Politieke Sociale Vrouwenbond heeft vanmiddag een manifest uitgevaardigd, waarin Grey en Lloyd George van verraad beschuldigd worden, aangezien zij met het oneerlijk beleid van Asquith heulen. De vrouwenbond kondigt een hervatting van den krijg aan. Vanavond verscheen een deputatie van een twintigtal kiesrechtvrouwen voor het parle mentsgebouw en verzocht om een onderhoud met minister Lloyd George. Deze weigerde. Bij het weggaan kwamen de vrouwen in botsing met de politie, die ver scheidene harer arresteerde. Later zijn een aantal ruiten in White Hall ingegooid, Toen zijn nog enkele vrouwen ge arresteerd, tezamen 23. Bij een inspectie van wege de politie zijn in een inleggerij te Dusseldorp 1000 pond geheel bedorven haring in beslag genomen die tot rolmops verwerkt moesten worden Verder werden nog 20 vaten bedorven rol mops, die voor verzending gereed stonden ontdekt. De suffragettes hebben, zoodra het be sluit van de regeering tot intrekking van de „Fransche Bill" bekend was, besloten tot den oorlog. Reeds Maandagavond begonnen de vijandelijkheden. Verscheidene arrestaties heb ben plaats gehad, o.a. werd in de hall van het Lager-Huis een jonge vrouw in het zwart gearresteerd, die een steen, in een zakdoek gewikkeld, had geworpen naar een schilderij, voorstellende „de Heilige Stephanus". Onmid- delijk aangehouden werd zij herkend als Miss Pankhurst, de zuster van mevrouw Christobal Pankhurst. Mevr. Despard, de bekende suffragette, poog de een redevoering uit te spreken tot het volk, vergaderd voor de kerk van Sint Martin. De politie wilde dat zij ophield. Zij weigerde. Zij werd aangehouden. Twee andere vrouwen en een man werden op dezelfde plaats gearres teerd. Miss Kenney, een andere stemrechtvrouw, riep uit, voor zij aan de politie ontkwam Wij zullen nu niet alleen de ramen bij de Ministers en in de magazijnen inwerpen. Van morgen af zal het beginnen. Wij zullen alleen men- schenlevens sparen. Wij zullen onze kalmte bewaren, maar de wetten schenden zooveel wij kunnen. TER NEUZEN 31 januari 1913. Woensdag heeft in hotel Pays Bas alhier eene conferentie plaats gehad van al de burge meesters uit Zeeuwsch-Vlaanderen, met het doel de oprichting eener electrische centrale voor de geheele streek te bespreken. Er werd eene commissie benoemd welke een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van uit voering en om voorstellen te doen aan de ge meentebesturen. Woensdagavond werd alhier onder leiding van den burgemeester, eene vergadering ge houden van liet burgerlijk armbestuur en de verschillende aiaconiën om, in verband met de nieuwe Armenwet de vraag te bespreken, of oprichting van een Armenraad gewenscht word geacht. Nadat de voorzitter de zaak had toegelicht en bespreking had plaats gehad werd besloten dat de colleges ieder in eigen kring de zaak nader zullen bespreken om later eene defini tieve beslissing te nemen. Eerst is op de lijn Ter Neuzen Mechelen het tarief van de vrachtgoederen veranderd en mag kaas niet meer los verzonden worden, thans is ook vervallen dat hengelaars en vis- schers tegen halven prijs Zaterdags en Zondags mogen reizen. De heeren sportliefhebbers moeten nu den vollen prijs betalen. Driewegen. De oude landbouwer d. K., die zich eergisternamiddag naar 't Spui begeven had, werd kort na het verlaten zijner woning dood bij den weg gevonden, waarschijnlijk door eene beroerte of hartverlamming ge troffen. Toen het echtpaar G. en hunne kinderen zich Zondagavond te bed begeven hadden, roken ze een sterke brandlucht. Na onderzoek bleek, dat in eene kleerkast brand was ont staan, doordat een jongen zijn jas in die kast had gehangen, waarin zich in een zak een sigaar bevond die nog niet geheel uit was. Het liet zich een oogenblik ernstig aanzien. De dochters liepen ijlings bij de buren om hulp en zoo mocht het gelukken grooter gevaar nog tijdig te keeren. In de laatst gehouden vergadering van „Landbouwbelang" is besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om hier een cursus te krijgen in landbouwboekhouden. Hoek. In de laatstgehouden raadsvergadering alhier, werd C. Kervink tot gemeente-bode benoemd. Aangenomen werd den weg naar den binnen dijk te verharden met grint. Met macadam zullen de kosten bij een laag van 12 c.M. bedragen f3826,65 en met grint bij een laag van 16 c.M. f3485,55. De kosten verschillen dns nog al wat. Het verschil zal zeker wel niet minder zijn, daar voor aankoop van grint gerekend is f 2,75 per M'. terwijl ze is aangeboden voor f2,55. Het kohier van den hoofdelijken omslag is vastgesteld op een bedrag van f6557,(XP/a, dat van het schoolgeld op een bedrag van f 179,10 en dat van de hondenbelasting op een bedrag van f107,—. Zaamslag. Woensdag j.l. herdacht de Zang- vereeniging „De Heere is onze Banier" op het Zaamslagsche Veer haar 10-jarig bestaan. Leden en begunstigers, daartoe uitgenoodigd, waren in tamelijk groote getale opgekomen. Nadat door den Voorzitter de aanwezigen een hartelijk welkom was toegeroepen, opende hij deze vergadering met gebed. Daarna werd den Directeur der Vereeniging verzocht, om onder zijne leiding, wat hem ook is toever trouwd, 'een paar stukken zang te doen uit voeren, waarna door den heer Adr. de Kraker, hiertoe door de Vereeniging'uitgenoodigd, een lezing werd gehouden, over de berijming der psalmen. Ook deze lezing slaagde uitnemend en werden door De Kraker de verschillende perioden, welke de berijming der psalmen heeft doorgemaakt, tot in de kleinste bizonderheden medegedeeld, wat met zeer veel aandacht werd gehoord. In de pauze werden eenige stukken uitge voerd, waarvan sommigen met begeleiding van de viool. De zangvereeniging, hoewel klein in ledental, bewees toch, dat met goeden wil en onder goede leiding wel iets goeds kan worden voort gebracht, Nadat de vergadering met dankzeg ging gesloten was keerde ieder zeer voldaan óver het gehoorde huiswaarts. RONA

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2