Biimenlandsch Nieuws. Kerk en School. Korte Berichten. B niteiilainlscli 0 verzicht. Uit Stad en Provincie. Laiidboiiwbcricliten. van de concentratie te wachten is, moet na de stemming over de Oorlogsbegrooting van dien twijfel verlost zijn. Die begrooting en 'de in haar besloten leger- organisatie waren door den Minister verdedigd op eene wijze, waaraan door vriend en vijand warme hulde werd gebracht. Ieder voelde dat met Colijn aan het hoofd der militaire departementen 'was gekomen een man, die met wondere kracht en beleid ar beidend, in den ontredderden staat van ons defensiewezen orde schiep. Met ernst en beslistheid drong de Minister er bij alle partijen op aan om toch de zaak der landsverdediging niet door kleine politiek te schaden en de verantwoordelijk te aan vaarden voor lasten, zwaar om te dragen, maar onontbeerlijk voor de handhaving onzer natio nale onafhankelijkheid. Het baatte niet. Niettegenstaande dat alles had de linkerzijde den euvelen moed, om zich op een drietal uitzonderingen na, eenparig tegen Colijn's begrooting te verklaren. Merkwaardig is daarbij hoe de leider der vrij-liberalen, één der stichters der concentratie, zich onder de voorstanders schaarde. Bovendien leefden onder de tegenstanders, een Marchant, een Eland, een Verhey geheel uiteenloopende inzichten. De hopelooze verdeeldheid der linksche concentratie kwam helder aan het licht. En eveneens moet voor, een ieder duidelijk zijn, dat wij bij eene overwinning der linkerzijde wederom een tweede Staal-periode met al haar ellende van slapheid en tuchteloosheid tegemoet gaan. Trouwe landsburgeren brengen dan ook Minister Colijn dauk voor wat hij wrocht eu straks zullen zij hem dien dank betalen. (De Botter dammer). '70 Departement van Justitie. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, tijdens de ontstentenis van een minister van justitie, het beheer van het departement van justitie ad interim opgedragen aan den minister van binnenlandsche zaken, mr. Th. Heemskerk. Het stoffelijk overschot van mr. E. R. H. Regout zal, nadat het heden plechtig naar het R. K, kerkhof te 's Gravenhage zal zijn over gebracht, reeds Woensdag in de vroegte en zonder eenig verder uiterlijk vertoon per Staats spoor naar Maastricht worden vervoerd. Van het station aldaar zal het, uitsluitend begeleid door de familieleden, die met denzelfden trein van 's Gravenhage komen, naar het familiegraf op het kerkhof te Maastricht worden gebracht. De familie heeft gemeend geen gebruik te moeten maken van het haar gedane aanbod om de begrafenis te 's Gravenhage te doen plaats hebben met het aan het ministerambt verschuldigde eerbetoon, waartoe ook de mili taire eerbewijzen behooren. De ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, zullen, na den plechtigen uitvaartdienst voor minister Regout te hebben bijgewoond, als genoódigden van de familie Regout, het stoffelijk overschot van hun ambt genoot van justitie in de volgrijtuigen naar het R. K. kerkhof begelijden. De stoet zal op weg naar de begraafplaats, komende uit de richting van de Korte l'oten, het departement van justitie voorbijtrekken. TWEEDE KAMER. Men schrijft aan De Tijd uit Den Haag Er moet geen sprake meer van zijn, /.ooals eerst verluid heeft, dat de Tweede Kamer nog een kort recès zal nemen na de afdoening der begrootings-werkzaamheden. Het moet in tegendeel vast staan, dat onmiddellijk na de begrootingen weer met de Invaliditeitswet wordt doorgegaan. Zelfs is er sprake van om daarmee in ieder geval reeds te beginnen op Dinsdag 28 Januari a. s. 1 Te Ommen is een zelfstandige Christelijk- Ilistorische Kiesvereeniging opgericht. De a. s. Kamerverkiezing Mr. J. A. de Wilde te 's Gravenhage heeft "voor de hem aangeboden candidatuur der Centrale Antir. Kiesvereen. in het district Emmen bedankt. Thans is candidaat gesteld de heer Ds. G. Hofstede, te Blokzijl, die de candidatuur heeft aangenomen. De heer K. Brants, schoolopziener te Goes, is benoemd tot plaatsvervanger van den voor zitter der examencommissie voor de handwerken te 's Gravenhage. De Grieksche schepen Awerof en Psara werden door verscheidene projectielen getroffen, waar van er twee de Awerof enkele centimeters boven de waterlijn raakten. Wegens de meer derheid in getal van de Grieksche vloot trok de Ottomansche zich in de üardanellen terug. De Awerof zette haar alleen na. Een mededeeling van den minister van bin nenlandsche zaken behelst, dat de zeeslag ge leverd is tusschen Tenedos en Lemnos en verscheidene uren geduurd heeft. Aan weers zijden is de schade aanzienlijk. De Turksche vioot is behouden. De gewonden zullen naar Konstantinopel overgebracht worden, aldus meldt de N. R. Ct. De Turksche vloot is Zaterdagochtend bij het krieken van den dag de Dardanellen uit- geloopen en heeft in zee bij Lemnos slag ge leverd met de vloot van den vijand. Het ge vecht duurde vier uur. De projectielen be reikten en beschadigden de vijandelijke vloot. Na den slag is de Turksche vloot als over- winnares teruggekeerd. Het transportschip Resjid-pasja heeft hier gewonden uit den zeeslag aangebracht. De kruiser Hamidié moet nog in Grieksche wateren Nzijn. Hij is door middel van drade- looze telegrafie voortdurend in gemeenschap met den minister van marine. Admiraal Koendoeriotis seint, dat de slag tusschen de Grieksche en Turksche vloten drie uur geduurd heeft. De Turken namen hals over kop de vlucht en slaagden erin de zeestraten weer binnen te komen. De Grieken kregen slechts eerf gewonde. Geen enkel Grieksch schip heeft schade gekregen. De Matin verneemt uit Londen De Euro- peesche toestand is buitengemeen ernstig. Als Turkije in hare weigering om Adrianopel over te geven volhoudt, zullen de vertegenwoordi gers der Balkanstaten de onderhandelingen afbreken. Wat heeft Oostenrijk met zijn mil lioen gemobiliseerde soldaten voor? Wat zal Roemenië doen Oostenrijk zal eenvoudig ver langen dat Servië dadelijk zijn wenschen be treffende Albanië opgeeft. Oostenrijk zal zijn eischen aan de conferentie mededeelen. De mogendheden der Triple Entente zullen deze eischen niet kunnen aannemen en gezanten- bijeenkomst is hiermede afgeloopen. In dit géval is alles uit. Men zegt niemand wil oorlog, doch zeide niet de Russische Keizer^ in Janu ari 1904 tot den Franschen gezant„Een oorlog met Japan is onmogelijk, want ik wil geen oorlog." Acht dagen later bombardeerden de Japanners Port Arthur. Verkiezing Fransche President. Het Congres te Versailles heeft Vrijdag Raymond Poincaré tot President der Fransche Republiek gekozen, zoodat de tegenwoordige premier van de Quai d'Orsay naar het Elysee zal verhuizen, dat in de laatste zeven jaar bewoond werd door Falliéres. Bij de eerste stemming werden 867 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de volstrekte meerderheid 434 was. Daarvan verkregen Poincaré 429, Pams 327. Er moest dus een tweede stemming plaats hebben. Vooraf had een- afgevaardigde aan Pams verzocht zijn candidatuur voor deze stemming in te trek ken, wat hij evenwel niet deed. De uitslag van de tweede stemming was, dat 868 geldige stemmen werden uitgebracht en wel op Poin caré 483, Pams 396 en Vaillant 69. Poincaré andere passagiers, die eveneens moeten wach - ten om over te stappen als anderszins, in de open lucht moeten vertoeven. Het verzoek draagt ongeveer 60 handteekeningen. Ook is de aandacht van den Raad van Toe zicht op dezen ongewenschten toestand ge vestigd. Zaamslag. Het eerste beroep dat den raad der Geref. Kerk alhier uitbracht, na het ver trek van Ds. Uijtenhoudt naar Emlicheim, werd aangenomen door den WelEerw. heer II. P. M. de Walle van den Helder. Zaamslag. Het hoofd der openbare school te Othene, de heer A. Kok, zal met April a. s. op pensioen worden gesteld, na aldaar 31 jaren als zoodanig te zijn werkzaam geweest. Zaamslag. In de laatst gehouden Raadsver gadering zijn de leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, P. C. de Moor, E. J. de Klerk, A. Hoste en J. P. Geelhoedt, welke aan de beurt van periodieke aftreding waren allen herbenoemd, terwijl deze uit haar midden de heer P. C. de Moor en J. P. Geelhoedt, respectievelijk als Voorzitter en Secretaris benoemden. Axel. Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school alhier hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. De vrijzinnige kiesvereeniging te Oostburg heeft voor het district Oostburg de heeren jhr. R. R. de Muralt, ingenieur te Zierikzee, en mr. A. J. Fokker, lid van den gemeenteraad enz. te Leiden, voorloopig candidaat gesteld. De officieele candidaatstelling heeft op 2 Febru ari plaats. Gereformeerde Kerken. Bedanktvoor Doesburg door L. van Loon te Koudekerke voor Zalt-Bommel door C. H. Eizenga te Woubruggevoor Gameren door A. M. van Pernis te Heerjansdam voor Zie rikzee door D. Steenhuis te IJsselmonde. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Schermerhorn (N. II.) J. Knoop, cand. te Amsterdam; te Hasselt (2e pr. pl. S. van Dorp te Bodegraven. Bedanktvoor Doornspijk door S. van Dorp te Bodegraven; voor Wezep door P. de Looze te Waarder. Ds. H. P. Ingwersen van Poerworedjo, keert D. V. in Mei van dit jaar met zijn gezin naar Nederland terug. Ds. L. Neijens, de oudste dienstdoende predikant bij de Geref. kerken in ons land, zal tegen Mei a. s. eervol emiritaat aanvragen. Het was j.l. Zondag 350 jaar geleden dat de Heidelbergsche Catechismus saamge- steld was. Zooals bekend is zorgde Petrus Datheen voor de Hollandsche uitgave. Te Heinkenszand is op 66-jarigen leeftijd overleden de WelEerw. heer A. Steketee, oud- leeraar aan de Theologische school te Kampen. dus gekozen. nuttige Gevechten ter zee. KONSTANTINOPEL. Het bericht van het Agence d'Athène over de vernietiging van de Turksche vloot is volkomen onjuist. De minister van buitenlandsche zaken heeft den vertegenwoordiger van \Yolff's agentschap gemachtigd, het bericht te logenstraffen. De Vloot is voltallig in de Dardanellen terugge komen. Het gerucht loopt, dat er Zondag een nieuwe zeeslag geleverd is, waarin aan weerskanten zware verliezen geleden zijn. Het isjnogniet bevestigd. De Turksche vloot bestond uit 4 schepen en vier torpedobooten. De Grieksche vloot bestond uit zeventien schepen. De slag was zeer hevig. Hij begon om twee uur Zondagochtend en eindigde om half zes. LONDEN, 20 Januari. De Bulgaarsche eerste minister heeft de gevolmachtigden te Londen gemachtigd, rechtstreeks aan Sawof te seinen, om de-vijandelijkheden te hervatten, als zij denken dat er geen redelijk uitzicht op hét tot stand komen van den vrede be staat. Men laat uitkomen, dat de Balkan-soldaten op zijn laatst tegen Februari naar hun akkers terug moeten keeren, daar een hongersnood anders onvermijdelijk is. NEW YORK, 20 Januari. Een vreeselijke storm (met een windsnelheid van 130 K.M. per uur), richtte zware schade in New York aan. Vele personen werden gewond. Talrijke branden namen, door den heerschenden-orkaan aangewakkerd, grooten omvang aan. TER NEUZEN 21 Januari 1913. Driewegen. De kolenvereeniging „Uit Voor zorg alhier hield j.l. Zaterdag hare jaarver gadering in het hotel „Du Commerce". Mede gedeeld werd, dat de vereeniging toeneemt in ledental en dat de voorjaarslevering der kolen is gegund aan de heeren Gebr. Ilame- linck te Ter Neuzen voor den prijs van f9,70 per 1000 Kg. Tot secretaris werd herkozen de heer G. W. Versloot, tot voorzitter en tot nieuw be stuurslid werden gekozen de heeren J. C. Jansen en M. R. de Feijter. Besloten werd op den 4en Februari a, s, D.V. een souvenir aan te bieden aan *len heer A. Verpoorte, die op dien dag zijn 20-jarig penningmeester schap hoopt te herdenken. Sluiskil. Door eenige dames is aan het be stuur der spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen verbetering verzocht van den toe stand aan het station Sluiskil (Coegorspolder), daar het zeer kleine wachtlokaal in den laat- sten tijd des avonds meer dan bezet wordt met werklieden die op den trein wachten om huiswaarts te keeren wat tengevolge heeft dat De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71U uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De bemesting der Suikerbieten op kleigronden. Gemeenteraad van Ter Neuzen is Op kleigrond hoort de suikerbiet thuis. Op vrij zwaren kleigrond nog het best. Dat merkt men dan ook, als men in den zomer onze kleistreken bezoekt, zooals Zeeland, de Zuid-Hollandsohe eilan den, de Noord-Westhoek van Noord-Brabant, Fries land, Groningen enz. Dan begint men eerst te beseffen, welk een groot deel van onzen Neder landsehen bouwgrond met suikerbieten wordt be bouwd. En dat gaat zoo, jaar in, jaar uit. Zonder kunstmest zou dat zeker niet gaan. Want alle stallen in het land zouden niet in staat zijn zooveel stalmest te leveren als noodig zou zijn om aan den bodem terug te geven, wat al die millioeneu en millioenen kilo's suikerbieten uit den bodem halen. Gelukkig dus, dat er kunstmest is. Hij kost wel geld, maar zonder kunstmest ware het onmogelijk deze cultuur op zulk een schaal vol te houden. Er was een tijd, dat men meende dat de suiker bieten op kleigrond alleen stikstof en phos- phorzuur noodig hadden, als bemesting. En toen de cultuur nog erg matig was en men zoo om de 6 k 8 jaar eens met het gewas terug kwam en er niet te veel aardappelen, mangelbieten en dergelijken werden verbouwd ging het nog eenigs- zins, maar toen men al meer en al vaker bieten ging verbouwen, zag men ook weldra de nood zakelijkheid in van de kali bemesting op de klei gronden. In Zeeland is men daarmede, meen ik. wel het eerste mede begonnen en thans is men overal doordrongen van de noodzakelijkheid der kali in den bietenbouw ook op kleigronden. Voor deze gronden eigent zich het best het 40 °/o kalizout. Aangezien men de kali in groote hoeveelheden moet geven en de suikerbieten in groote boerderijen vele Hectaren beslaan is dit het goedkoopste en gemak kelijkste kalizout voor de biet op kleigrond, Het eerste jaar, dat men het gebruikt, geve men 300 a 400 K.G. per Hectare. Een volgend jaar geve men wat minder. Doch als men ziet, dat het gewicht van den bietenoogst er door vermindert, ga men weer tot de eerste hoeveelheid terug. Zitting van Donderdag 17 Jan 1913,. Voorzitter dhr. J. Huizinga, Burgemeester. Voorts aanwezig alle leden, behalve de heer Wieland, die wegens ziekte verhinderd is Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van de commissie voor toezicht op het middelbaar onderwijs, berichtende dat re spectievelijk tot voorzitter en secretaris dier com missie benoemd zijn de heeren Drost en Speetjens en voorts dat in 1914 aftreden de heeren Le Nobel en van Hasselt in 1915 de heeren van Borssum Waalkes en Speetjens en in 1916 de heeren Drost, Mulder en Kramer. Aangenomen voor kennisgeving, b. Een voorstel van den heer Donze, betreffende een wjjziging van art. 6 der verordening, regelende de genees-, heel- en verloskundigen dienst, in be trekking tot het Burgerlijk Armbestuur. Dit wordt teruggezonden naar B. en W. 2. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school D te Sluiskil wordt benoemd met 11 stemmen C. Bakker van Graauw. Op P. J. Eijke van Ovezande wordt 1 stem uitgebracht. De Voorzitter deelt nog mede dat van C. v. d. Velde te Ellewoutsdijk een schrijven was ingeko men, berichtende dat hij zijn sollicitatie introk, omdat hij intusschen benoemd was te Oudelande. 3. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad. B. en W. stellen voor om niet in te gaan op den wenk van Ged. Staten om het laatste lid van ait. 13 „ieder lid, niet vallende in de termen van art. 46 der Gemeentewet, is verplicht zijne stem uit te brengen" met eene weglating in een ander art. kunnen B. en W. zich vereenigen. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. 4. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het meer uit gebreid lager onderwijs- De Voorzitter deelt namens B. en W. een nota van wijzigingen mee, in hun oorspronkelijk voorstel aangebracht. Hierna geeft de Voorzitter gelegenheid tot be spreking of tot toelichting van de ingediende voor stellen op de verordening. De heer De Jager maakt hiervan gebruik en zegt het volgende Bij het inzien van de concept-verordeningen op het M. U. L. O. en het Middelbaar Onderwijs trof me direct de aandacht dat B. en W. begonnen met een zeer laag leergeld voor beide takken van onder wijs en kon ik me moeilijk vereenigen met deze regeling, vandaar dat ik ben overgegaan tot het opmaken van enkele wijzigingen op die concepten. Hierover raadplegende* met de heeren Scheele en De Bruijne waren ook zij van oordeel dat het niet aanging voor een tak van onderwijs die zooveel geld aan de gemeeutekas zal kosten, een zoo laag leergeld te vragen, vandaar dat we overeenkwamen aan den Baad in te zenden het bijgaand verzoek tot het aanbrengen van enkele wijzigingen. Uitgaande van het standpunt dat het billijk is dat iedere burger die voor zijne kinderen gebruik wil maken van het onderwijs, gegeven aan die in richtingen, den kostenden prijs betaalt, rpeenen wij een regeling daarvoor te moeten ontwerpen die daarop gebaseerd is. Erkennende evenwel dat het niet mogelijk is voor ieder ouder, voogd of verzorger dat leergeld te betalen, waren wij van meening eene progessieve regeling te ontwerpen, zoodat hij die weinig bezit, minder betaald dan hij die meer inkomen heeft. We achten dit alleszins billijk en rechtvaardig. Ieder betaalt dan naar zijn krachten en de gomeenschap betaald voor hen die niet of weinig kunnen betalen, en omdat van te voren niet precies kan gezegd worden, wat dit ieder jaar zal wezen, meenden we eene wijziging te moeten aanbrengen bij art. 1 dat jaarlijks de kosten worden opgemaakt. Waar we dit jaar als raad hierover nog niet kunnen oordeelen, is in artikel 3 de voorstelling gemaakt dit in procenten uit te drukken. Waar we voorheen op een standpunt stonden dat de vrij zinnige meerderheid in den Raad de gevolgen mocht dragen van het genomen besluit, meenden we eenigermate te moeten terugkomen op dit stand punt, en willen wij een poging wagen, waarop het mogelijk zou zijn (lettende op de financiëele zijde) daaraan mede te werken. Principiëel moet meu evenwel niet denken dat eene veranderde houding is aangenomen. Voor en aleer evenwel wordt overgegaan tot de behandeling van de verschillende ontwerpen, ad- viesen en wijzigingen, zou ik gaarne van het col lege van B. en W. eene gespecificeerde opgaaf ver langen van de jaarlijksche exploitatie van het middelbaar en het M. U. L. O., benevens op hoeveel kinderen gerekend kan worden bij de opening in September 1913, en of men met September a. s. reeds de beide inrichtingen compleet wil doen werken. De Voorzitter brengt allereerst een woord van dank aan den spreker, daar uit zijn woorden ge bleken is, dat van zijne zijde nu voortaan geen verzet meer zal zijn tegen de behandeling van voorstellen, betreffende deze zaak, doch dat men wil meewerken deze te regelen. Hij stelt die toe nadering op prijs. Voorts zegt de Voorzitter, dat B. en W. hun voorstel, evenals de andere voorstellen, nauwkeurig hebben aagegaan, om te zien of ze het konden overnemen. Toen wij, zegt spr., een heffingsver ordening moesten samenstellen, vonden we het weu- schelijk, niet alleen te letten op de financiëele zijde doch ook op het bezoek der school door een klein of groot getal kiuderen, en daarna het schoolgeld te regelen, daar dit toch dient te kunnen gedragen worden door de ouders die er van profiteeren. In verband met het onderzoek daarnaar, waren we eenigszins bevreesd voor een te hoog schoolgeld. Omtrent de drie vragen door den heer De Jager gesteld, antwoordt spr. het volgende: Wat de le vraag ...ugaat, of B. en W. nl. nu reeds in staat zijn een berekening te geven van de werkelijke kosten, daar wijs ik u naar de vroeger hier gemaakte cijfers, welke nog onveranderd zijn. Wat betreft de 2e vraag nl op hoeveel kinderen kan gerekend worden, daarop antwoordt spr. dat het getal kin deren voor beide inrichtingen kan gesteld worden op 30 k 40. Wat de laatste vraag aangaat, kau spr. meedeelen, dat B. en W. er geen oogenblik aan gedacht hebben, zulks niet te doen. Thans wordt de verordening artikelsgewijze be handeld. Op art. 1 wordt door de heeren I)e Jager c. s. voorgesteld de volgende alinea toe te voegen „In den loop der maand September wordt jaarlijks eene berekening opgemaakt ter bepaling van den kostenden prijs van het onderwijs per leerling, voor zoover de kosten voor rekening der gemeente blijven." De Voorzitter zegt, dat Ben W. tegen dit amen dement zijn, en om een vijftal redenen, le. het voorstel huldigt een mooi beginsel om den kosten den prijs te laten betalen, door hen die er gebruik van maken. Zij zei ven komen echter daarmede in

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2