Kerk en School. Landbouw-Oiigevallcii. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. te St. Laureijns voor f7,89, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f7,82. Voor Chilisalpeter door I). J. Oggel voor f 13,68, W. Bedet voor f 13,63, P. J. Scheele voor f 13,67. Gegund: Superph. aan Glerum Go. voor f2,12, Am.-Superph. aan D. J. Oggel voor f7,63, Chilisalpeter aan W. Bedet voor f 13,63. Hoek. Door de Vereeniging „Doelmatige Samenwerking" alhier, werd aanbesteed de levering van 22»,800 Kg. Kunstmest, waarvan te leveren 118,400 Kg. aan het Mauritsfort en 111,400 Kg. aan het kanaal van Ter Neuzeu. Laagste inschrijver was P. Hoste, te St.- Laureins, voor f 7,584/10 en f7,59° (gegund). Het eerste cijfer geeft aan levering kanaal Ter Neuzenhet tweede cijfer levering te Mauritsfort. Axel. De Antirev. Kiesver. Nederland en Oranje alhier hield op Woensdag 15 jan. j.l. hare jaarvergadering. Ingekomen was o. a. een schrijven van den Heer Mr. P. Dieleman vaa Middelburg, waarin deze mededeelde onder dankzegging voorloopig de candidatuur voor de Tweede Kamer aan te nemen. Over de defiinitieve aanneming kon zijn Edel Gestr. nog geen antwoord geven, daar hij eerst de beslissing der Centrale An tirev. Kiesver. in het district moest afwachten De penningmeester deed daarna rekening en verantwoording van zijn beheer. De aftredende bestuursleden de heeren A. de Ruijter en J. J. de Feijter werden met 32 en 39 van de 42 uitgebrachte stemmen her kozen. Inplaats van den heer J. Weijns die niet meer in aanmerking wenschte te komen werd gekozen na 2 stemmige en eene her stemming, de heer A. de Visser met 21 stem men tegen 15 stemmen op den heer J. de Putter, en 2 blaneo. Bij de Rondvraag vroeg één der leden of er al bericht was ingekomen van het Provin ciaal Comité inzake de verhouding der Kies- vereen. tot de Centrale. Deze vraag werd door den Voorzitter ontkennend beantwoord. IJzendijke. De rijkspolitie treedt scherp op om den invoer en uitgifte van Belgische „kluiten" tegen te gaan. Er zijn reeds eenige processen - verbaal opgemaakt wegens verboden invoer van kluiten. De tramremise te Hansweert, die onlangs in de Schelde woei, is thans, naar we in de N. Z. Ct. lezen, hersteld en verzwaard. De spoorbaan voor de Decauville, zoo meldt dit blad verder, ligt thans van het station Vlake tot aan de ponton der boot. Gewacht wordt nu op materiaal, dat, wijl de tramfabriek onlangs afbrandde, eerst tegen Mei kan worden verwacht. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te BorsseleJ. C. Elenbaas te Sirjansland. Gisteren aanvaarden de hoogleeraren Dr. Hoekstra en Dr. Ridderbos het lioogleeraars- ambt aan de Tlieol. school te Kampen. Ds: B. van Schelven, voorzitter van het Curato rium leidde deze plechtigheid. Zeer velen ook zelfs uit het land van Axel woonden deze gewichtige ure bij. i. Het is nog niet zoo lang geleden, dat men hier en daar kon hooren en lezen, dat er in den land- en tuinbouw geen ongevallen ge beurden. Maar ieder, die in het bedrijf mee werkt, weet thans wel beter. In elk dorp kent men personen, landbouwers en knechts, die njet paarden op hol zijn ge slagen de een kwam er wel beter af dan de ander, maar verscheidene werden gedood en andere zoodanig gewond en verminkt, dat zij hun werk niet goed meer konden doen en dus wat de verdienste betreft, achterop raakten. Ja, die paarden hebben wat op hun geweten. Menigeen kreeg een trap tegen de borst, buik of in het gelaat en herstelde nooit volkomen. Ook hebben veel ongevallen plaats door het vallen van de knechts van ladddfs, van zolders, van wagens en het struikelen of uitglijden. Wie van een zeider valt en dat kan ge makkelijk in de stallen, die zuinig verlicht zijn 'jg meestal een kind des doods en zoo hij niet sterft, is hij gewoonlijk aan het hoofd en de borst zóó gewond, dat hij nooit weer de oude wordt. Eu er vallen er veel van de donkere zolders, doordat de ladders niet stevig staan, de planken van den zoldervloer los liggen, de luiken open staan of de zoldergaten niet voorzien zijn van een leuning. In den hooibouw lezen wij herhaaldelijk, dat knechts bij het opsteken, wegrijden of afsteken van het voerhooi hun evenwicht verliezen en van den wagen vallen. De hooibouw kost altijd aan enkele landbouwers en knechts het leven. Door uitglijden gaan er velen te water. Vooral als de stoepen waaraan geboend of geschrobd wordt, aan diep water gelegen zijn, hebben dikwijls gevallen van verdrinken plaats. Knechts en dienstboden, die in de donkere najaarsochtenden in het land gaan melken en zich moeten vervoeren per schouw of over vonders moeten loopen, hebben kans daarbij een ongeval te krijgen en te water te raken. Wij zouden voort kunnen gaan met vermel ding van de oorzaken, waardoor wij landbouw- ongevallen in onze omgeving zien plaats heb ben, maar dan zou ons artikeltje te lang worden. Genoeg zij het te vermelden (de verschil|#hde landbouw-ongevallen zijn in de laatste jaren opgeteld) dat jaarlijks meer dan honderd peesonen in den landbouw werkzaam, worden gedood bij en door ongevallen, die hen in het bedrijf overkomen. Ieder jaar, een honderd dooden Dat is verschrikkelijk, niet waar Zeker, niet op ieder dorp vallen ieder jaar dooden, maar zoo door elkaar krijgt ieder dorp toch van tijd tot tijd zijn beurt. In Friesland werden dezen zomer op één dag twee knechts, die bij denzelfden landbouwer werkten, door het hemelvuur gedood. Gezwegen nu van de dooden, worden vele knechts zoodanig gewond, dat zij hun werk voortaan niet meer of slechts voor een deel kunnen doendie worden dan levenslang invalide en dan begint voor hen de lijdensweg, omdat er weinig of geen verdiensten zijn. Het aantal van deze invaliden is lang niet gering en op ieder dorp kan men ze U aan wijzen, die tengevolge van een landbouw- ongeval lichamelijk gebroken zijn en nu door het leven heenscharrelen. Naast deze zeer ernstige staan er nog veel meer landbouwongevallen, die gelukkig niet zulke ernstige gevolgen hebben. Maar al zijn hun gevolgen minder ernstig, hun aantal is des te grooter. Het aantal ongevallen, waar van de gevolgen enkele w*ken, vaak eenige maanden, duurden, loopt in de duizenden. En geen wonder. Het aantal landarbeiders bedraagt ongeveer een 400.000. Met dit cijfer voor oogen kunnen wij ons best voorstellen, dat enkele duizenden hiervan jaarlijks het een of ander in het bedrijf overkomt. Wij kunnen dus gerust zeggen Het land bouwbedrijf is zeer gevaarlijk en wie zegt, dat het met de ongevallen in den landbouw niet zoo erg is, kent het bedrijf niet. Zijn de ongevallen reeds van veel beteekenis om het lichamelijk en vaak ook geestelijk lijden, dat zij aan de getroffenen veroorzaken, niet minder ernstig zijn de finantiëele gevolgen voor de getroffenen en hun gezinnen. Door zoo'n ongeval houden dadelijk of zoo goed als dadelijk de verdiensten op, en dan begint de armoede voor de gezinnen van de arbeiders. Treedt ten slotte herstel in, dan komt er ook wel weer een tijd van verdienen, en kan er soms een beetje worden ingehaald, maar gewoonlijk laat zoo n gedwongen werke loosheid zich zeer langen tijd nog daarna gevoelen. Een arbeidersgezin, dat finantiëel achterop is, komt niet spoedig weer bij. Erger wordt het nog als de landarbeider komt te sterven of levenslang invalide blijft j dan zit het gezin letterlijk aan den grond, want de kostwinner is weg. Zeker, dan komt de liefdadigheid van de mede-menschen te hulp, de armbesturen sprin gen ook bij, maar de geregelde verdiensten zijn verdwenen, en zoo'n gezin moet dan drijven op de hulp van anderen. De ervaring zoowel in den landbonw als in de industrie heeft in het binnen- en buitenland geleerd, dat deze hulp meestal on toereikend is, en zoo zijn verschillende regee ringen er toe gekomen, wetten te maken, waarbij aan de arbeiders, zoo hun in het be drijf een ongeval overkomt, steun 'van regee- ringswege wordt verzekerd. In Februari 1903 trad in ons land in werking de Ongevallenwet, en door die wet worden nu gebaat alle arbeiders, die in de industrie werken arbeiders op fabrieken, metselaars knechts, timmerlieden, arbeiders bij het spoor, enz. enz. Als die knechts nu in het bedrijf een ongeval krijgen, dan wordt hun gratis geneeskundige hulp verleend, en zoo zij niet kunnen werken, dus ook niets kunnen ver dienen, krijgen zij geldelijken steun. Komen zij te sterven tengevolge van het ongeval, dan krijgt de nagelaten weduwe haar verdere leven (zoo lang zij niet hertrouwt) een pensioen, terwijl voor ieder kind ook een wekelijksche bijdrage wordt gegeven tot de kinderen 16 jaar zijn. De Ongevallenwet heeft in haar bijna tienjarig bestaan, sger veel ellende ge lenigd onder de arbeiders en de 600.000 ar beiders in de industrie zijn dankbaar dat deze wet destijds is ingevoerd. Toch deden de wetgevers, die deze wet tot stand brachten, slechts voor een deel goed werk, want de 400.000 landarbeiders werden uitge- sloten o Die landarbeiders werden niet uitgesloten, omdat in het landbouwbedrijf geen ongevallen Dat besluit is genomen in Juli 1909 te Utrecht. Er kwam nog iets bij. Het geld, waarvan de uitkeeringen aan de knechts in de industrie worden betaald, moet volgens de wet worden opgebracht door de patroons. Zoo betalen de patroons in de in dustrie jaarlijks eenige millioenen guldens. Als de Regeering nu was gekomen met een Landbouw-ongevallen wet, dan zouden ook de landbouwers enkele millioenen per jaar hebben moeten opbrengen. Nu zou dit geen bezwaar zijn, als dit geld dan ook maar voor het overgroote deel aan de ongelukkigen ten goede kwam. Doch als het Rijk voor de landbouw- ongevallen-verzekering de administratie moest voeren, dan zou dit aan ambtenaren moeten worden opgedragen en dus duur worden. Het Rijk werkt nu eenmaal duur. De landbouwers wilden nu gaarne eens toonen, dat men de knechts afdoende kan helpen, volgens de voorschriften van het Rijk, en tegelijk een eenvoudige en goedkoope ad ministratie kan voeren. De knechts afdoende helpen en dan de verdere administratie, zoo eenvoudig mogelijk, want ook de kosten van die administratie komen bij een wettelijke regeling, voor reke ning van de patroons. Twee vliegen in één klapmet den steun zijn dan de knechts gebaat, en met de een voudige en goedkoope administratie de land bouwers. Laten wij in een volgend stukje nu eens zien, hoe de landbouwers in deze streken de knechts helpen. Een tragi-comisch verhaal van een ge stoorde bruiloft komt uit Mirsk. Bruid en bruigom kregen bij den bruidsmaaltijd beiden een kwaden dronk. Hoogloopende ruzie ont stond, het paar werd handtastelijk. Onver hoeds haalt de bruigom een revolver uit zijn zak en schiet op zijn bruid en vervolgens op zichzelf. UitroependeBegraaft ons in één graf zinkt hij ter aarde. Dat was gelukkig niet noodig, de bruid was een oog kwijt en de bruidegom had zich zelf slechts een schamp- wond toegebracht, Voor de jury vroeg de vrouw vergiffenis voor haar driftigen echt genoot. De jury sprak hem vrij en hij nam welgemoed zijn eenoogige bruid mee naar huis. De Titanic-ramp heeft dezer dagen nog tot een treffend tooneel aanleiding gegeven. Toen onlangs een transatlantische boot Havre zou verlaten, kreeg de kapitein een brief met een pakketje van een boerenvrouw uit Indre et Loire, waarin zij mededeelde, dat haar eenige zöbn kok op de „Titanic" was gefeest en met het schip vergaan. Zij verzocht thans het bijgaand kruis op de plaats der ramp in zee te willen laten, opdat het graf van haar zoon niet zonder het teeken der verlossing zou blijven. De kapitein nam het kruis mee op de plaats der ramp stopten de machines en het kruis, met lood bezwaard, zonk naar de diepte van den Oceaan. (Centr.) geschieden, maar men wilde nog een paar jaar wachten, om eerst, de regeling aan den gang te krijgen, en als dan alles liep, dan zouden de landarbeiders ook worden opgenomen in de wet. Tot heden is dat echter niet geschied. Wel heeft Dr. Kuyper, toenmaals minister, 13 April 1905 een Ontwerp Landbouw-onge- vallen-verzekering ingediend, doch dit ontwerp is nooit door de Tweede Kamer in behandeling genomen. De landarbeiders komen dus nu bijna al 10 jaar achter bij de arbeiders in de industrie. Deze onrechtvaardigheid begon den patroons van de landarbeiders, den landbouwers, hoe langer hoe meer te grieven, want zij zagen de landbouw-ongevallen om hen heen voorvallen, de knechts en hun gezinnen wien de onge vallen troffen, finantiëel achteruitgaan, zonder dat er iets werd gedaan. En toen hebben deze landbouwers een hoog zedelijk besluit genomen. Zij hebben gezegd, als de Regeering dan niet voortmaakt met onze knechts te helpen, dan zullen wij het zelf doen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Er rees een II. B. S. in d'allerschoonste [glansen, Waarom het nageslacht den heksendans [zal dansen Waarvan der stichters naam, neen, nimmer [zal vergaan We hebben in 'tjaar '12 voorwaar „veel [groots gedaan". Vooruitgang! is de leus, we vliegen steeds [naar boven, Veel plannen wachten nog, men zal ze straks [gaan „stoven". In onzen achtbren Raad woont geest en [energie, Ze spannen zich zóó in, ze werken wel [voor drie Straks rolt, o Neuzenaar, het geld zóó in [je handen We wentlen ons in 't. goud dit geldt voor [alle standen. Der rijken goed neemt toe, tie arme wordt [gegoed, Die toekomst geeft voorwaar aan iedren [burger moed. En geen belasting meer! Wat zullen we [dan geuren Voorbij is iedre klacht, het zeuren uit [den treuren. O, Neuzen's burgerij, sticht nu op 't hoogst [verblijd Een standbeeld voor den Raad, van blik [uit zuinigheid. JANTJE HOUVAST. Ter Neuzen, 16 Janpari 1913. x PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 JAN. 1913. ONTBOEZEMING NA „BE TROONREDE IN HET KLEIN". oo— De somb're Neuzenaar, die jaren zat te klagen, Heeft van zijn doffen geest den nevel wegge slagen, Hij blikt nu blij in 't rond, kijkt vroolijk om [zich heen, Ziet geen malaise meer, vooruitgang slechts [alleen. Hoe was hij toch zóó dwaas, zijn hersens te [vermoeien Zijn kostelijken tijd met peinzen te ver knoeien Waarom toch het gezeur vanStrijd om het bestaan 't Is immers in de stad nu toch zoo best [gegaan. Men had hier zóóveel we*k, dat men destijds [ging staken We hadden schepen hier als pannen op de jdaken. Wat snoeft ge op Rotterdam neen hooger f( aantal hier lier is Luilekkerland, hier leven, hier [vertier Het 10 maal duizendst schip, dat Rotterdam [bereikt, Dit cijfer zinkt in 't niet, bij 't nummer dat [hier prijkt, Want 5 maal hooger is het schepenaantal [hier 1 Kom, Rotterdammer, kom en zie eens ons [vertier Is er bij U een lust om huizen steeds te [bouwen, De straten zakken hier vfcn 't vele steenen [sjouwen. Sky-crapers rijzen hier als 't onkruid uit J [den grond, Kom, Rotterdammer, kom en kijk bij ons [eens rond 1 De gruwelen. Uit Konstantinopel heett keizer Wilhelm een adres ontvangen, onderteekend door ver scheidene Tuiksche ministers en senatoren en ook door de voormalige groot-viziers Gazi Maektar pasja en Ferid pasja. Daarin wordt «eklaagd over de wreedheden, die ondanks den wapenstilstand op de Mohammedaansche bevolking in het door de Balkanstaten bezette gebied gepleegd zijn. „Wij zijn heet het in het adres, aldus de N. R. C., getuigen van de volkomen verdwijning van de Moham medanen in Macedanië, die 60 procent van de bevolking uitmaken. De menschheid zou Uwe Majesteit erkentelijk zijn, indien de Duitsehe regeering: in overleg met die der andere groote mogendheden in Europa, de Balkastaten zou willen verzoeken de begin selen van de menschelijke moraal in acht te nemen." Middelburg. Heden werd ter Arrond. Recht bank alhier-veroordeeld wegens mishandeling G. J. B. oud 18 jaar werkman te Ter Neuzen tot f 15 boete sub. 15 dagen hechtenis. 's Gravenhage. Minister Regout bracht den afgeloopeu nacht rustig door hoewel de toe stand zeer achteruitgaande is. De Paus heeft een telegram aan ZEx. gezonden, waarin de hoop op herstel werd uitgedrukt. Rotterdam. Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan der Nat. Levensverzekeringbank heeft de directie 25000 gulden beschikbaar gesteld voor studie over het Levensverzekeringvraag- stuk en f 25000 voor extra uitkeering aan de verzekerden. Rotterdam. Een kantoorbediende wierp (in jlaats van aanbieding aan het loket op het xantoor) een aangeteekenden brief, bevattende f 300 in een brievenbus. De brief heeft den geadresseerde niet bereikt. Men denkt aan verduistering en stelt een onderzoek in. Amsterdam. Op de Elandsgracht woedde hedennacht een hevigen brand. Een kind kwam in de vlammen om. De vader die het trachtte te redden werd in bewusteloozen toe stand uit de goot gehaald. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma van Axel en '2 uur, Ds. J. F. v Hulsteijn. Axel A 9 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn van Ter Neuzen en 2 uur Ds. J. H. Lam mertsma. Axel B 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 u. Ds. G. Renting van Win terswijk. Hoek 9 en 2 uur, ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 6 uur, Ds. G. van Dis. Zendiugsrede Axel 97jen 2 uur, Ds. J. B. T. Hugegholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur. Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/a uur, Ds. J. Fraanje. Hoek Donderdag 6 uur. Ds. JFraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en ö'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3