Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. met „kluiten" overstelpt werden, ontvangen thans heel wat minder „kluiten" dan vroeger. Algemeen is men den minister van financiën dankbaar dat hij het Kon. besluit heeft uit gelokt. Als nu maar door politie en justitie de hand aan het verbód wordt gehouden. (Zelandia.) Kijkuit. De laatste bieten zijn hier verladen. Aan de drie weegbruggen werden gewogen 30.800.000 K.G., zegge dertig millioen acht honderd duizend K.G. Nog nooit is de aanvoer zoo groot geweest en nog nooit zijn de wegen nabij de bruggen en het station zulke modderpoelen geweest en zoo stuk gereden als iu de afgeloopcn campagne. (Zei.) Loop der bevolking van IJzendijke in 1912. Geboren 35 m., 80 vr., totaal 65. Gevestigd 131 m., 95 vr., totaal 226. Overleden 17 m., 15 vr., totaal 32. Vertrokken 152 m., 97 vr., totaal 249. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 19111369 1334 2/03 31 19121366 1347 2713 alzoo vermeerderd met 10 personen. Voltrokken 22 huwelijken. De ontvanger der gemeente Groede ont ving van een onbekende een postbewijs uit Rotterdam groot f2.50 ten behoeve der ge meente Groede en volgens bijschrift ter ver goeding van een aan de gemeente toegebrachte kleine benadeeliug. Te Ooetburg is opgericht eene afdeeling van de Vrijzinnige kiesvereeniging in het voor malig 4e district van Zeeland. Ook te Re- tranchement zal binnenkort een dergelijke on- derafdeeling gesticht worden en waarschijnlijk ook te Cadzand met Zuidzande samen wellicht ook dat de leden der kiesvereeniging in deze beide laatste gemeenten in elk dezer gemeenten eene afdeeling zullen stichten. Op 19 Januari a.s. wordt te Oostburg eene algemeene vergadering gehouden voor het noemen van candidaten voor de a.s. verkiezing van een lid der 2e Kamer. (M. Grt.) Gereformeerde Kerken. Beroepente SliedrechtR. Smeding te Nijmegen. Bedankt voor Leiden (vac. Rudolph) door J. L. Schouten te Arnhem voor Tienhoven door W. L. Milod te Vianen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Oud-Beijerjand door P. Kruijt te Zegveld; te Watervang: M. A. G. Vorst man te Driehuizen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71/+ uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Iemand te Aalten ontving dezer dagen een telegram, met verzoek een telegrafischen postwissel, groot f30, te zenden aan iemand, die in een hotel te Terborg vertoefde. Het telegram was onderteekend met den naam van een goede bekende. De adressant rook echter lont en gaf de zaak in handen van de politie. Het vermoeden bleek juist en het heele geval oplichterij te zijn. Weldra was de dader gevangen. Oplichting van een juwelier. De vorige week vervoegde zich bij den ju welier Schuyer in de Spuistraat in Don Haag een vreemdeling, die opgaf te logeeren in het Hotel d'Angleterre, in de Wagenstraat; daar had hij opgeheven te zijn Leonarde Valgard, uit Madrid. Hij zeide den heer Schuyer, dat hij den volgenden dag zou terugkomen met zijn echt- genoote om een ring met briljanten en oor knoppen voor haar te koopen. llij kwam weer in den winkel van den heer S. Hij deelde mee, dat zijn vrouw eerst nu was aangekomen, en verzocht den juwelier met eenige ringen en oorknoppen in het hotel te komen. De juwelier moest maar een blanco-quitantie met zegel meebrengen, dan kon men terstond de zaak in orde maken. Volgens afspraak begaf de heer Schuyer zich des middags naar het hotel, waar de vreemdeling, vermoedelijk een Spanjaard, die een weinig Franscb en Duitsch spreekt, twee kamers had betrokken. Den juwelier werd verzocht, eenige oogenblikken in een der kamers te wachten, terwijl de vreemdeling even in de andere kamer zou gaan, om zijn vrouw uit de meegebrachte sieraden, een waarde ver tegenwoordigende van ongeveer f 2000, een keuze te laten doen. De heer Schuyer hoorde hem in die kamer eenigen tijd luid praten, alsof hij met een tweeden persoon een gesprek voerde. Ook kwam de vreemdeling nog een paar maal in de kamer met de sieraden terug, om over den prijs te onderhandelen, te vragen, welke de duurste en de mooiste was, enz. Toen de juwelier daarna een poos niets meer hoorde, werd hij ongerusthij ging de andere kamer binnen, ende vreemdeling was met de sieraden verdwenen. De hoofdagent van de recherche W. Klok heeft in de gemeentelijke bank van lee ning in de Lange Torenstraat te Rotterdam beslag gelegd op een gouden ring met briljant, die daar voor f22 beleend is door een man, volgens de van hem gegeven persoonsbeschrij ving zeer waarschijnlijk de Spanjaard, die in het Hotel d'Angleterre in den Haag den juwelier Schuyer "voor een waarde van onge veer f2000 aan sieraden heeft opgelicht. De Spanjaard is vermoedelijk met een auto van den Haag naar hier gekomen en heeft zich door een besteller den weg naar de bank van leening laten wijzen. De in beslag genomen ring is naar den Haag opgezonden. Te Sloten is Zaterdagochtend omstreeks zes uur een melkboer met zijn wagen in een sloot gereden. Hij kreeg den wagen, die om sloeg op het lijf en was onmiddellijk dood. Twee meisjes van 11 en 12 jaar hebben in de Nieuwe Oostenburgerstraat te Amster dam aan een 4-jarig kind een paar gouden oorknopjes ontstolen. Een vrouw, die in ge zelschap van bedoelde meisjes was, heeft het gestolene daarna bij een pandhuishouder be leend, waar het in beslag genomen is. Op de Zaterdag gehouden gecombineerde vergadering van de besturen der werklieden organisaties werd het uitsluitings-besluit der drukkers-patroons betreurd. Toch werd be sloten kalm de uitsluiting af te wachten. Des avonds vergaderden de personeelen die nog onder de oude voorwaarden werken om de te nemen maatregelen te bespreken. De Rott. verneemt weder, dat de uitkeering aan de stakende werklieden is bepaald op a/s van het loon tot een maximum van ƒ15 en 25 cent voor ieder kind tot een maximum van 6 kinderen. Verder kunnen zij meedeelen, dat door de verschillende drukkerspatroons, waar de arbeiders in staking zijn, aan de stakende werklieden het volgende schrijven is verzonden Aangezien gij niet op den gestelden tijd zijt verschenen om uwe werkzaamheden te ver richten, wordt u hierbij meegedeeld, dat gij onmiddellijk uit nwe betrekking zijt ontslagen. Zoo gij Zaterdagochtend, 11 dezer, op den gewonen tijd niet op uw werk aanwezig zijt, ligt uw gereedschap ter uwer beschikking. De directie van „De Standaard" heeft pogin gen aangewend om de verschijning van haar blad te verzekeren deze zijn echter afgestuit op de weigering der organisaties om op haar voorwaarden in te gaan. De ontslagen beambte van de Haagsche Tramweg-Maatschappij en diens echtgenoote, die, nadat tegen hen bij verschillende vonnis sen, ter zake van de bekende straatrelletjes in het vorige jaar gevangenisstraffen van res pectievelijk 6 dagen en 7 maanden opgelegd waren, waren uitgeweken, zijn Zaterdag, kort nadat zij uit het buitenland in Den Haag waren terugge- keerd, in de Vlamingstraat gearresteerd. Het echtpaar en twee kinderen werden naar het politie-commissariaat aan de Riviervischmarkt geleid. Daar kreeg vrouw R. een toeval, zoodat de bijstand van de gemeentelijken genees kundigen dienst werd ingeroepen. Met de auto van dezen dienst werd R. en zijn vrouw daarna naar het Huis van Bewaring overge bracht. Door de zorg van de politie zijn hun beide kinderen ergens onder dak gebracht. Te Winschoten is het verkeer te water in den Rensel heropend. De voor een week gezonken praam is gelicht, zoodat de schippers, na bijna een week stil gelegen te hebben, hun reis konden vervolgen. Aan den Stienserweg, bij het Schapen dijkje te Leeuwarden, is een achtjarig knaapje, zoontje van den heer v. d. V., dat zich daar op het ijs gewaagd had, verdronken. (Leeuw. Ct.) N. J. Platteel, 2de boekhouder der Elec- trische Spoorwegmaatschappij te Haarlem, die met verlof op reis was, is niet teruggekeerd en heimelijk uitgeweken naar New-York. Het vermoeden bestaat, dat dit in verband moet gebracht worden met verduisteringen van eenige effecten van het zieken- en onder steuningsfonds en van de belegde waarborg sommen van het personeel, welke bij de maat schappij in bewaring waren. Door den lioogen waterstand is Vrijdag avond een vrachtboot, geladen met rogge en stukgoederen, op den spoordam bij Enkhuizen geloopen. Enkhuizer visschers en een sleep boot hebben Zaterdagnacht herhaaldelijk ge tracht de boot los te krijgen, maar doordat het water zeer gezakt was, is alle moeite vruchteloos geweest. Te Hoogersmilde (Dr.) is de windkoren- molen van J. Veldkamp, vermoedelijk door het warmloopen van de as, afgebrand. Bijna al het koren kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Op het landgoed Staverden, van den heer 's Jacob, gelegen onder Elspeet, is de dubbele boerenwoning de Haverkamp tot den grond afgebrand. Van de inboedels werd zoo goed als niets gered. Te Tiel had de vrouw van C. A. van M. waschwater gekookt. Toen zij de pot van de kachel had genomen, en naast zich gezet, om het blad op de kachel te leggen, viel haar ongeveer anderhalfjarig kind in het kokend water, waardoor de kleine zeer ernstige brand wonden bekwam en in allerijl, in zorgwekken- den toestand, naar het ïoomsch-kath. St. Andreas-Gastliuis aldaar moest worden ge bracht. Brand in het paleis te Potsdam. Zaterdagochtend even over tienen is in den adjudantenvleugel van het Nieuwe Paleis te Potsdam brand uitgebroken. De Potsdamsche beroepsbrandweer is onmiddellijk met stoom spuiten en alle beschikbare krachten uitgerukt. De brand in den adjudanten-vleugel van het Nieuwe Paleis had niets te beduiden en is gauw gebluscht. Kort na 10 uur werd de brand ontdekt, toen de automatische alarmschei ging. De brand weer rukte onmiddellijk van alle zijden aan. Bevel werd gegeven dat alle manschappen van het infanterie-bataljon, bij het paleis aan wezig, behulpzaam zouden zijn. Spoedig bood het terrein dan ook een zeer levendigen, maar zeer ordelijken aanblik. De vlammen sloegen even uit, 'maar de zeer sterke rook gaf het geval toch een ernstiger aanzien dan het in werkelijkheid was. Intusschen is het een feit, dat de brand gelukkig bijtijds ontdekt werd, want het bleek hoog tijd te zijn, daar een latere ontdekking den brand een zeer ernstig karakter had gegeven. Van een beschadigden schoorsteen uit sloeg de vuurgloed. Deze schoorsteen viel met ge weld naar beneden. 120 rappe handen waren dra gereed om het gevaar te beperken. Vele meubelstukken en kostbare tapijten van hooge waarde werden beschadigd. Spoedig verscheen de Keizer, die het schouw spel met levendige belangstelling volgde, en zich door den inspecteur van de brandweer te Potsdam alle mogelijke inlichtingen liet geven. Ook de Keizerin sloeg het schouwspel en de werkzaamheid 'der manschappen, die zoo krach tig optraden, gade. Binnen drie kwartier was het gevaar geweken. .Nogmaals onderhield de Keizer zich met den commandant van de Potsdamsche brandweer en dankte hem voor de zeer spoedige hulp. Hij gaf bevel, dat aan alle manschappen uit den Keizerlijken kelder een hartige dronk als belooning [voor hun flink werk geschonken zou worden. In de Duitsche Rijnprovincie, een streek, vooral het benedengedeelte dezer provincie, waar veel vee gehouden wordt, zijn op ver schillende plaatsen crematoriums gebouwd, waar ongeneeslijk verklaard vee, verbrand wordt. Heel wat beter dan hier te lande, waar men er worst en rookvleesch van maakt. Er zijn brieven ontvangen van een Katho lieke missie te Manning, in de provincie Koeang-Si, welke behelzen, dat de autoriteiten daar dé melaatschen, die totdusver in de bos- schen leefden, [hebben bijeengejaagd, in een put gedreven en daar levend verbrand. De overheid looft premies uit voor wie me laatschen aanbrengt, opdat zij kunnen worden afgemaakt. De katholieke missie had aangeboden le prozen gestichten voor de ongelukkigen te bouwen. r— Te Asbach speelden de drie kinderen van een drogist op een erf der ouderlijke woning. Het jongste, een 7-jarige knaap, schoot met een klein pistool. Om meer ge rucht te maken, stak het kind den loop van liet pistool in de opening eener ton en drukte over. De ton, die nog wat naphta en gassen bevatte, ontplofte en de drie ongelukkige kinderen werden om zoo te zeggen in stukken geslagen. Een boer te Heeren, in Westfalen, had besloten zijn stallen electrisch te verlichten en de geleiddraden werden aangebracht. Den volgenden dag vond men in een stal elf koeien dood. Een van de verlichtingskabels was los geraakt en op de ijzeren voerbak gevallen van daar ging de strooming langs de kettingen over en doodde de koeien. De eigenaar lijdt eene schade van f 4000; een proces zal nu uitwijzen wie dit verlies zal betalen. Verschillende geleerden hebben reeds vroeger een waarschijnlijke klimaatsverande ring van onze aarde voorspeld en zulks, naar de „Revue" herinnert, op grond der steeds toenemende hoeveelheid koolzuur in de lucht, welk hoog koolzuurgehalte te danken is aan het geweldige verbruik van steenkool. Prof. van Hise, van de hoogeschool te Wisconsin, heeft statistieken gepubliceerd, tot steun zijner theorie van de geleidelijke toename der tem peratuur van de aard-atmosfeer. Men weet nl. dat de aard-atmosfeer een be schermende laag vormt die de uitstraling der warmte belemmert eu dat zij zulks te sterker doet, naarmate het gehalte aan waterdamp en koolzuur in de lucht grooter is. Welnu, zegt van Hise, daar het verbruik Van steenkool jaarlijks toeneemt, stijgt jook het koolzuurgehalte der lucht en bijgevolg ook de luchttemperatuur. Volgens van Hise zal over 800 jaren de hoeveelheid koolstof in de I lucht dubbel zoo groot zijn als thans, de I warmte-uitstraling wordt dus zooveel meer teruggehouden en derhalve moet over de ge- heele aarde het klimaat warmer geworden zijn. In den laatsten tijd wordt de stad Chicago onveilig gemaakt door autobandieten, die ge zeten in hunne voertuigen en met revolvers in de vuist, zich niet ontzien zich op helder lichten dag aan overvallen en diefstallen in de straten schuldig te maken. Ten einde nu de bewoners, die begrijpelijker wijze zeer onder den indruk van de hecrschende onveiligheid zijn, gerust te stellen, patrouil leeren thans in de verschillende wijken van de stad met geweren gewapende agenten, die strikte orders hebben iederen roover, die op heeterdaad betrapt wordt, zonder pardon neer te schieten. In China zijn zendelingen, die per boot reisden bij Tsengtoe door roovers overvallen. Een kind van een Canadeeschen methodisten zendeling werd door het vuur der roovers gedood. De aanval werd echter afgeslagen en het gelukte den zendelingen een der roovers te pakken te krijgen, die bij een ondergaan verhoor zijne rotgenooten aanwees. De plaat selijke overheid beloofde het noodige te zullen doen om de schuldigen te vatten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Samuel Mielen, 64 j., weduwn en Janna Maas, 48 j., jd. Charles Louis de Cooker, 41 j., jm. eh Louisa Anna de Pauw, 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Jan. Jacobus Won- dergem, oud 21 j., jm. en Jozina Elisabeth de Lij- ser, oud 21 j., jd. Geboorten. 6 Jan. Elisabeth Suzanna Maria, d. van Marinus Jacobus Cornelis van Pienbroek en van Maria Wilhelmina van Es. 7 Jan. Leentje Pieternella Maria, d. van Jacobus Gribbert Marinus Hagelhorn en van Elizabeth Schorer. 9 Jan. Pieter z. van Pieter Harms en van Leonie Breijaert. 11 Jan. Jozina, d. van Jan Dieleman en van Johanna Adrians van der Hooft. Overlijden. 9 Jan. Cornelia Bakker, oud 75 j., wed. uit het le huwelijk van Jacobus van Doese laar en uit het 2e of laatste van Cornelis Riemens. Amsterdam. De tweede vergadering van de Nederl. Commissie voor de Tentoonstelling te Gent heeft besloten tot het plaatsen van een Stand op de tentoonstelling, voor Zuivelberei ding. Baron Collot d' Escury heeft zich daar voor zeer veel moeite getroost. Amsterdam. De Drukkerspatroons-vereeni- ging vergaderde heden en besloot de reeds ge nomen besluiten te blijven handhaven, en de actie van patroonszijde, betreffende de staking, voort te zetten. Amsterdam Voorbij de Oranje-sluizen ver toont de Zuiderzee veel drijfijs, wat de scheep vaart zeer belemmert. 's Gravenhage. De toestand van Minister Regout, is hoewel zeer ernstig, thans nog hetzelfde. Assen. Door de Vrijz.-democ. Kiesvereen. alhier is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer C. Th. van Deventer. Arnhem. Heden eisclite de rechtbank tegen R. A. huisvrouw van J. E. wegens doodslag van K. te Weel bij Nijmegen 12 jaar gevan- genistraf. New-York. De millionair Rockfordt heeft 40 millioen mark beschikbaar gesteld voor be strijding van handel in meisjes. ROTTERDAM, 13 Jan. 1913. Lijnolie, Pebr. f 243/g, f24J/i, 24'/». Maart/April f 24, f 24=78, Mei/Aug. f 24, Sept./Dec. f 233/t- Suiker Biet kalm, per Jan. f 111/16 genoteerd. AMSTERDAM. 13 Jan. 1913. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,30 a f 1,75. Friesche Blauwen f 2,a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,30 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,30 a f 2,60. Zeeuwsche Bravo's f 1,70 a f 2,30 Zeeuwsche Eigenheimers f 1,20 a f 1.80. Drentsche Eigenheimers f 1,20 a f 1,50. Eigenheimer Pooters f l.a f 1,50. Andijker Blauwen f 1.75 a f 1,80. Aanvoer 5 ladingen. ANTWERPEN, 13 Jan. 1913. Chilisalpeter geen noteering. TER NEUZEN, 14 Jan. 1913. Boter per Vs K.G. 0.65. Eieren 104 stuks 4.— KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.6272 kf 47.65. Engelsch per 12.— 12.—. HULST, 13 Jan. 1913. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ9,50, Rogge ƒ8,50, Wintergerst 11,— Zomergerst 10,75 Haver ƒ10.—, Erwten 10,75, Witte Boonen ƒ15,Bruine Boonen ƒ12,60, Duivenbooncn ƒ11, Paardenboonen ƒ10,50, Boekweit 0,—, Lijnzaad Koolzaad Aardappels 2,25. Boter per kilo 1,35. Eieren per 26 stuks 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 0 stuks rundvee, 26 varkens, schapen, waar van verkocht 0 stuks rundvee, en 20 varkens. ROTTERDAM, 13 Januari. Binnen 1. Granen. Tarwe ruimer aange boden- Essex tot onveranderde prijzen geruimd. Voor overige soorten waren maar moeilijk vorige prijzen te bedingeü. Essex per 100 kg. van f 11,50 tot f12. Wilhelmina puike van f9,50 tot f 10,20. Overige soorten van f7 tot f9. Bruine boonen weinig aangeboden, prijshoudend verkocht. Per hectoliter van f9 tot f 11,50, enkele uitgezochte partijtjes daarboven betaald. Overige artikelen niet noemenswaard ter markt. DAGEN. Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Jan. Voorm.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3