Hntircpolntionair ooor nieuws- en üdnertentieblad Zeeland. M Gem eenter a a d. Onze Schooldag. FEUILLETON. In den Levensstrijd. No. 984. Woensdag 15 Januari 1913. I0e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ten Neuzen f\,~. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dït blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd or i 'eestdag' bij dt^i Uitgever D. 51. i.UT00 IJ Az. te TER NEUZEN Inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde adver- entie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Vrijdag den 17 Januari 1913, des voormiddags te 10 are. Ter Neuzen, den 14 Jan. 1913. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. Als 't weer een beetje meewerkt, belooft het Donderdag voor de vrienden van het Christelgk Onderwijs in deze streek een ware feestdag te worden. We wachten dan een talrijke schare mannen en vrouwen in de Ger. kerk te Ter Neuzen, die zich zoo bij uitstek leent voor 't houden van groote vergaderingen. Het Comité voor den Schooldag was zoo gelukkig, een paar uitstekende sprekers bereid te vinden, om in deze vergadering een rede - te houden. De hoogst bekwame districtsschoolopziener van Goes, een man uit de practijk, die niet bang is, dat men hem voor een vriend van het Christelijk onderwijs zal aanzien, behandelt een zeer actueel onderwerp, zoo juist van pas ook in onze streek. Op de districtsvergadering van den School raad te Middelburg bleek reeds onlangs, welk een vaardig spreker hij is, geheel op de hoogte van den tegenwoordigen stand van het onderwijs-vraagstuk. Ds. Petersen is niet minder geknipt, om een opwekkend woord te spreken, ten einde onze liefde voor het Christelijk onderwijs aan te vuren. Ook hij behoeft zijn woorden niet te zoeken. Zijn onderwerp doet reeds vermoeden, van welken aard zijn rede zijn zal. Juist zooals we 't hier noodig hebben. Onnoodig te zeggen, dat we dringend op wekken tot een druk bezoek aan deze ver- gaderingen. 40) door ZELANDIA. Mijnheer Barends stond in tweestrijd. Slechts kort. De nood drong. En zjjn vaderliefde triomfeerde over zijn trots. „Ik ga ze halen," besliste hij. Mevrouw zag hem verwonderd aan in haar oog lichtte innige dankbaarheid. Maar oogenblikkelijk daarop vloog een be angstigende gedachte haar door het hoofd Zou ze willen Zou ze willen Die vraag pijnigde ook den heer Barends, toen hij in den grauwenden avondschemer liet pad insloeg naar de Harmsma's. HOOFDSTUK XXII. Om Gods Wil. Barends spoedt zich gejaagd voort. En toch ziet hij er tegen op, het doel van zijn tocht te zullen bereiken. Thuis ligt zijn kind, zijn eenigst, zijn hoop, zijn trots. En deze gang is haar behoud, kan het ten minste zijn. We vertrouwen echter, dat onze opwekking overbodig zal zijn. Van verschillende kanten komen berichten, die spreken van groote be langstelling. We verwachten een groote opkomst. V Een billijk voorstel. Neuzen's Raad zal a. s. Vrijdag de regeling er schoolgelden vaststellen voor de twee nieuwe inrichtingen van onderwijs, waarmede hij straks onze stad gaat begiftigen. Men weet, hoe wij over deze groot-doenerij denken. Doch daarover thans verder geen woord Men heeft Vrijdag de keus uit drie, of zelfs zes, indien men hetgeen de Commissie van Toezicht in overweging heeft, er hij telt. Naar het ons voorkomt, wint het voorstel van de heeren De Jager, De Bruijne en Scheele het in billijkheid van al de overige. En ook in profijtelijkheid voor de gemeente. Om met dit laatste te beginnen zij laten liet schoolgeld voor de drie klassen van heide inrichtingen gelijk. In ons oog alleszins verstandig. Men zal ondervinden, dat het bezoek der hoogere klassen toch al vermindert, daar op den weg, die naar het eindexamen voeren moet, toch al meer dan één leerling den strijd opgeeft en sneuvelt. Verzwaart men nu door hooger schoolgeld in de volgende klassen den last der ouders, dan werkt men dat verminderd bezoek nog in de hand. En bovendien, er is geen enkele reden om aan tejiemen, dat de kostende prijs in de eerste klasse minder is dan in de derde. Het zal ons benieuwen, hoe B. en W. hun voorstel zullen goedpraten tegenover den heer Dees, die indertijd zijn stem gaf o. a. op voor waarde, dat het schoolgeld f 100 zou zijn. Het voorstel van de heeren De Jager c. s. is ongetwijfeld het meest rationeelë en het billijkst. Het eischt, dat jaarlijks na den aanvang van den cursus wordt vastgesteld, wat ieder leer ling aan de gemeente kost. Hier kan natuur lijk niemand iets tegen hebben. Trouwens, die berekening zal toch wel gemaakt worden, al doen B. en Whet niet Dan laat dit voorstel den kleinen man vrij. En naarmate het inkomen stijgt, gaat ook het deel van den kostenden prijs, dat de ouders te betalen hebben, in de hoogte. Stel, dat die kostende prijs voor de H. B. S. (we noemen maar wat) f300 is. Dan betaalt iemand, w7iens inkomen niet boven de f500 gaat, daarvan per maand f 1.25. Heeft hij een zuiver inkomen van f2000, Hij heeft geen andere keus. Het is zijn laatste kans, maar welk een Zal ze willen komen Zal hij zich moeten vernederen, hij, de machtige, zelfgenoegzame, voor een arm vis- scherskind, voor het kind zijner zuster Zal hij moeten smeeken, zijn trots breken? Zijn hart zegt hem, dat al zijn pogingen vergeefs zullen zijndaar gaapt tusschen hem en de Harmsma's immers een. afgrond, dien hij zelf gegraven heeft De schemering verdonkert tot duisternis. Dikke wolken vullen het luchtruim en een scherpe wind steekt op. Barends moet goed uitkijken, om den rechten weg te kunnen houden. Het pad tusschen de duinen maakt wonderlijke, grillige bochten. En het is hem zulk een vreemd pad, schoon het hem het best bekend mocht zijn. Leidde het niet naar de woning, waar alles, wat de dood hem liet van zijn ouderlijk huis, waar zijn liefhebbende zuster eens woonde, waar thans haar kinderen verbleven, misschien den nooddruft missende Lijkt het niet vreemd en toch het was zoo werkelijkop dezen korten weg, terwijl hij de kronkelingen volgde van dit smalle pad, ging aan zijn geestesoog voorbij, alles, wat gebeurd was, sedert hij zich van zijn zuster Ida had afgekeerd. En dit gezicht vermeer- dan moet hij jaarlijks f 150 betalen. En is hij zoo gelukkig, dat hij drieduizend gulden of meer verdient, dan kan hij met trots zeggen op mijn kind legt de gemeente geen cent toe ik betaal 't zelf. Juist zooals 't behoort dus. Nu rerheugt het ons zeer, dat dit voorstel onder zoo gunstige omstandigheden gedaan werd. Tot onze groote blijdschap 1. bben we uit de Nieuwjaarsrede van den lieer Burgemeester vernomen, dat Ter Neuzen zoo flink voor uitgaat. De toestand is hier eigenlijk veel gunstiger dan in Rotterdam. Reken liet maar nade cijfers werden er hij gegeven. Van dien vooruitgang profiteeren natuurlijk het meest zij, die groote inkomens reeds hebben, 't Water loopt altijd naar de zee toe. En de kleine man zal na den tijd van ma laise, die dan nu gelukkig voorbij is, heel wat moeite hebben, om weer op asem te komen. Men ontzie Hem dus en late de grooten maar betalen zóó dat de gemeente van hun kinderen geen schade lijdt. Het voorstel-De Jager, De Bruijne en Scheele heeft dus goede kans aangenomen te worden. De/.en heeren wacht bovendien Vri lag nog een verrassingwe durven het nu reeds voor spellen. 1 Zij zullen een complimeri van den heer Drost in ontvangst hebben te nemen. Als censor over zijn medeleden heeft hij hun onlangs een bestraffend woord toegevoegd voor wat hij van zijn hoogen zetel „obstructie" geliefde te noemen. Hij ziet nu, dat ze zich gebeterd hebben en weder medewerken in het belang der ge meente. Dat zal natuurlijk zijn hart goed doen en om zijn recht van spreken als censc niet te verspelen, nu ook prijzen, waar c stoute jongens lof verdienen. Het belooft een interessai te vergadering te te worden we gaven een dubbeltje als wij ze konden bijwonen. V Slimme lui. Onlangs zou, naar 't heette, een praatjes maker in het Tem. Volksblad eens aantoonen, hoe ver we den bal missloegen, toen we aan merking maakten op de samensmelting der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs en op de wijze, waarop de heer Drost zich over een paar der voorgestelde candidaten, de heeren Van Hulsteijn en Klaas- sen had uitgelaten. derde zijn onrust, maakte hem bijna wanhopig. Daar was veel zelfzucht in, veel spijtigheid, at hij, die zoo hoog stond, een k ie val moest uoen en dan voor wie Eindelijk staat hij voor de duinwoning. Een enkel oogenblik komt de gedachte in hem op, maar terug te keeren, maar ook slechts éen oogenblik. Het leven van zijn kind eischt doorzetten, 't koste wat het kost. De blinden zijn gesloten en door een enkele kier dringt een zwakke lichtstraal naar huiten. Ilij licht de klink der deur op, duwt deze open en treedt binnen. In het ons bekende vertrek zitten vader en Greet aan de tafel; hij verdiept, zij als immer bezig. Op het geluid vau het lich leffen plotseling beiden het lioo Een kreet van verwondering, groot- u gepeinzen der klink op. van schrik onverwachte verschijning ontsnapt over de Greet. Ze herkent in liet eerst slechts ternauwer nood haar oom, want het bleeke, ernstige gelaat varschilt zooveel van het haar zoo goed bekende. Grootvader kijkt Barends aan met een eigen- aardigen, bijna toornigen blik. Barends groet klinkt schuchter, schier on hoorbaar, en wordt slechts door Groet be antwoord. wt? We zijn verleden week nog een oogenblik bevreesd geweest, dat de liberale meerderheid van Neuzen's Raad dien „bevoegden" schrij ver in 't gelijk zou stellen en ons beschaamd maken. Op nieuw waren dodr B. en W. de heeren Van Hulsteijn en Klaassen op de voordracht geplaatst. Thans voor de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Naast de vier openbare staan er in de gemeente Ter Neuzen een R.-K. en drie Chr. bijzondere scholen. Er was dus uit billijkheidsoogpunt alle reden, om voor deze commissie naast den heer Mulder althans één dier beiden te kiezen. Daarvoor zou heel wat meer reden zijn, dan er twee Roomschen in op te nemen. De liberalen zouden dan toch nog de meerderheid gehad hebben. Zooals we zeiden, we zijn nog een oogenblik bang geweest, dat men ons met beschaamde kaken zou doen staan. Doch onze vrees is door de slimheid dei- liberalen al weer ijdel gebleken. Ditmaal stemden onze mannen mee. En zie de heeren Klaassen en Van Hul steijn kregen ieder 2, zegge twee stemmen. 't Zijn me toch slimme lui, die Neuzensclie liberalen. Men zou bepaald respect krijgen voor't vrij zinnig „intellect" zooals men zich gaarne noemt. V Aangifte ter Inschrijving voor de Militie. Wij herinneren de in 1S94 geboren manne lijke personen er aan, dat zij zich tusschen 1 en 31 Januari a. s. hebben aan te geven ter Secretarie hunner gemeente ter inschrijving voor de Militie. Voor Ter Neuzen kan men dit doen op eiken werkdag van 9 tot 4 uur. Des Zaterdags tot 2 uur. De bijzondere aandacht wordt er op geves tigd, dat bij de aangifte ter inschrijving ge legenheid bestaat 0111 op te geven de reden van vrijstelling, die de in te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Voorts is het noodig, dat door of voor hen, die elders geboren zijn, bij het doen van de aangifte ter inschrijving wordt overgelegd" een uittreksel uit het geboorteregister, welk uit treksel op aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeente-Secretarie te vervoegen. Er heerscht een oogenblik voelbare spanning. Barends staat nog ateeds op de vloermat hij de deur, die hij achter zich heeft gesloten. Wat er in liet hart der drie omgaat, laat zich gissen. „Wel, ïjieneer Barends klinkt het eindelijk stroef van grootvaders lippen. Barends roept al zijn zelf beheersching samen. „Ik kom vragen, of Greet met me mee wil gaan. Emmy is zeer ziek en in haar koorts roept ze al maar om Greet. De dokter zegt, dat het haar verlichten zal, haar redden, als Greet komen wil." Hij durft de oogen nauwelijks opheffen. Greet en Harmsma kijken elkaar aan in de hoogste verwondering. Kunnen ze hun ooren Is dat meneer Barends, de trotsclie, laat- zóó be- gelooven gegriefd. bruist de toorn op en een stugge, grimmige dunkende man, die hen zóó leedigd heeft In grootvaders ziel om zijn lippen komt trek. Greet ziet het niet. Barends' vraag heeft ook haar geschokt. Ze herinnert zich den schandelijken brief. Stond er niet„ik duld niet, dat je er nog éen voetstap zet." Klonk nog slechts een paar dagen geleden van dezelfde lippen tegen zijn kind „je hóórt daar niet

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1