Telegrafische Berichten. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. De typografen-staking. De stakingsbeweging heeft heden geen uit breiding ondergaan. Het aantal stakers be draagt 698. Van arbeiderszijde deelde men ons mede dat het aantal gezellen dat onder de gestelde arbeidsvoorwaarden werkt 760 bedraagt. De directie van de drukkerij Neerlandia heeft de eischen van de stakers ingewilligd. Bij laatstgenoemde drukkerij werd reeds ge staakt Woensdagmorgen is het personeel ech ter weer aan den arbeid gegaan. De Standaard verscheen Woensdagavond weer niet. De Tijd, op welker zetterij en drukkerij 96 man aan het werk zijn gebleven en de Amstelbode zullen wel uitkomen. Dinsdagavond werd aan een van de op de drukkerij 't Kasteel van Aemstel wakende gezellen, een maohinezetter, per telefoon door iemand, die zicli voor zijn vrouw uitgaf ge waarschuwd, dat „zij" door boven - en beneden buren, glazenwasschers, den geheelen dag ernstig was lastig gevallen en dat een der kinderen zoek was. De gezel verliet onmid dellijk het gebouw. Hier werd hij door eenige stakers opgevangen, meegenomen naar d'Geel- vinck en bewerkt, om verder te staken. Thuisgekomen bemerkte hij, dat het geheele verhaal gelogen was. Van de zijde van 't Kasteel was de politie van de zaak verwittigd en onder haar geleide is de gezel, toen hij de ware toedracht der zaak begrepen had, pnmiddellijk naar de drukkerij teruggekeerd, waar hij den nacht heeft doorgebracht en thar^s weder werkzaam is. Bij een paar drukkerijen heeft men ruiten ingeworpen. Een jonge zetter van do Tijd, verpleegde van het St. Aloysiusgesticht, zou zich, begeleid door een broeder van dit gesticht, huiswaarts begeven. Zij werden gevolgd door een groep stakers, die hen uitjouwden en een grooten oploop veroorzaakten. Men trachtte vergeefs den jongen over te halen om mede te gaan naar „d'Geelvinck", waar de stakers hun kwartier hebben. Op de Lauriergracht werden de twee door de politie ontzet. Er is onlangs een dame te Nieuw York gestorven, wier testament een bepaling bevatte, ingevolge welke het elk jaar aan eenige vrou wen te Parijs beneden de zes-en dertig jaar mogelijk gemaakt zal worden „de verleidingen der groote stad te weerstaan". De dame, mevrouw Esperonnier heette zij, heeft daartoe een som van honderdvijftigduizend frank be stemd uit welker rente jaarlijks of om de twee jaar op zijn minst vier, op zijn meest tien „jongemeisjes en vrouwen, met of zonder kin deren en zonder fortuin geholpen zullen wor den om te midden van de gevaren van het bestaan, hun waardigheid en goeden naam te bewaren." PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 JAN. 1913. Middelburg. Heden werden alhier ter Arrond. rechtbank veroordeeld wegens beleediging van een ambtenaar M. J. van B. 50 jaar, werk man te Ter Neuzen tot f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis. Wegens het plegen van ontuchtige hande lingen J. G. 56 jaar, bootwerker Ter Neuzen, conform den eisch tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. Wegens mishandeling M. P. J. B. huisvrouw van A. S. te Axel tot f10 boete sub. 10 dagen hechtenis, dit is de helft minder dan den eisch. Wegens diefstal A. de C. 23 jaar, werk man te Breskens tot f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis. J. de S. metselaarsknecht 20 jaar, Ter Neu zen beklaagd van bedreiging met misdrijf tegen het leven, werd vrijgesproken. Winterswijk. Te Bochelt is Donderdag eene vrouw overreden op weg naar de kerk zijnde. Een uur later werd haar lijk door haar zoon gevonden. Vlieland. De Ned. Gaffel schoener Helena Steenstra op weg naar Groningen passeerde hier met averij aan steven en roer, naar Ter schelling. Amsterdam. Mr. J. H. Worst zal een actie van schadevergoeding instellen tegen de typo grafen op verzoek van den drukkersbond, wegens verbreking van het Arbeids-contract. Bij slaging van deze actie zal dit over alle stakers uitgebreid worden. Van de zijde der werklieden-organisatie wordt een manifest verspreid dat bedreiging tot uitsluiting bevat, daar de patroons voor hun bestuur geen aan leiding vinden de staking op te heffen. Op de drukkerij van het R. K. dagblad „De Tijd" werken 27 van de 81 personen. Het blad verschijnt in kleiner formaat. De Standaard en ook de Heraut benevens de Amsterdamsche Kerkbode verschijnen niet. AMSTERDAM, 9 Jan. 1913. KOERS VAN HET -BE LD. Fransch per 100 fr. f 47.65 kf 47.677a. Engelsch per 12.12. als daar zijn een uitbreidingsplan der gemeente, het lichtvraagstuk, de begraafplaats, de volkshuis vesting, voorts dienen er vele besluiten genomen te worden betreffende de H- B. S. en het mulo- onderwijs. Behalve dezen uiterlijken arbeid is er ook veel administratief werk. Spr. drukt de hoop uit, dat allen krachtig zullen medewerken en dat we trouw aan elkanders zijde zullen staan om den bloei der gemeente te bevorderen, Thans wordt de agenda behandeld. Tot plaatsvervangend secretaris wordt beëedigd dhr. A. de Vos, die de vereischte eeden in handen van den Voorzitter aflegt. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen a. Een dankbetuiging van de Chr. Werkl. Ver. Rom. 131 voor de haar toegekende subsidie. b. Idem van A. P. Vroegop, ambtenaar ter secretarie voor de regeling van diens jaarwedde; c. Idem van E. J. Bakker voor de verhooging van de vergoeding voor aansteken en blusschen van lantaarns op den Baandijk d. Idem van I. de Groot, hoofd school C, voor de toegekende schadeloosstelling wegens vermin dering van jaarwedde e. Een schrijven van GFed. Staten, houdende terugzending van de goedgekeurde begrooting voor 1913. f. Idem houdende goedkeuring van het besluit tot wijziging van de begrooting van 1912. g. Een schrijven van het uitvoerend comité plan 1913 te Middelburg. h. Procesverbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. In kas was f32563,06.L 1. Jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. 2e. aan B. en W. te zenden om bericht en raad a. een verzoek van W. Bedet. Deze bericht dat hij van plan is zijn pand op den hoek van de markt te verbouwen, waardoor de kaaimuur aan de westzijde van het pand zou moeten worden afgebroken, aangezien deze voor de te houden rooilijn in den weg staat, waarom hij verzoekt, deze te doen opruimen. Hij is genegen de kaaimuur aan de noordzijde voor een kleine vergoeding te willen overnemen, hetgeen in het belang van beide partijen is. Daarom verzoekt hij dat de Raad hiervoor een alleszins aannemelijken prijs vraagt en voorwaarden stelt die voor een spoedige oplossing vatbaar zijn. J. Een concept-verordening pensioenregeling van gemeente-ambtenaren en werklieden- Namens B. en W. wordt voorgesteld deze in handen te stellen van de indertijd benoemde com missie. k. Een verzoek van H. Heeffer, timmerman en nog andeien, wonende op den Baandijk, ter kennis brengende dat de straatverlichting aldaar zoo treurig is dat het bijna onmogelijk is bij donkere avonden de stad voor het verrichten van huishoudelijke diensten of het inroepen van genees- of verlos kundige hulp, te bereiken. Ook kinderen welke gebruik maken van het herhalingsonderwijs zijn om die reden daarvan verstoken. Zij verzoeken plaatsing van drie lantaarns en verplaatsing van enkele lantaarns. B. en W. stellfen voor 2 lantaarns te plaatsen, een bij J. Kolijn en een ter hoogte van de woning van Rouw. Z. h. s. aangenomen. 3. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil wordt benoemd met alge meens stemmen A. Coumou. De heer Van Borssum Waalkes komt ter verga dering. 4. Tot leden van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd de heeren Van Borssum Waalkes met 9, Drost met 7, Kramer met 8. Van Hasselt met 7, Mulder met 8, Le Nobel met 8 en Speetjens met 10 stemmen. Met deze heeren waren aanbevolen de heeren A. J. Klaassen, J. F. van Hulsteijn, J. J. van Leeuwen, A. Ncjet, A. Tim merman, H. Verhulst en J. Walland, waarvan de heeren Timmerman 4, Van Hulsteijn, Klaassen en Verhulst ieder 2, en Nolet en Walland ieder 1 stem verkregen. Tijdens deze stemming komt de heer Drost ter vergadering. 5. Een voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek om schadevergoeding, ingediend door W. P. Nieuwelink, wordt niet behandeld, daar de Voorzitter mededeelt, dat deze zijn verzoek intrekt, naar aanleiding van een gesprek met den Voorzitter. 6. Van J. du Pont en Zonen, carousselhouders te Vlissingen, was een verzoek ingekomen, berich tende, dat het hem onmogelijk is, de pachtsom van het laatste jaar op te brengen. Evenwel is hij ge negen om, in geval hem de plaats voor vijf of drie achtereenvolgende jaren kan worden toegestaan, de opbrengst der vijf laatste jaren, zijnde 62 gld. per jaar boven het verschuldigde marktgeld, te betalen. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te be schikken, op grond dat het staangeld voor een caroussel in de laatste jaren stijgende is. Boven het gewone marktgeld toch werd betaald in 1908 en 1910 f25, in 1911 f100 en in 1912 f135. Z. h. s wordt het voorstel aangenomen. 7. -Omtrent het voorstel ter zake van het verzoek van de vereeniging tot ziekenverzorging tot wijzi ging van de voorwaarden, waaronder haar voor dit jaar subsidie is verleend, stellen B. en W. vóór, le. de voorwaarde te handhaven, 2e. voor rekening der gemeente te nemen de eventueel werkelijk te maken kosten voor het in gereedheid brengen en gebruiken van de operatiekamer ten behoeve van patiënten van het Burgerl. Armbestuur en ten 3e. te bepalen dat het besluit sub 2o geldt tot weder opzeggens. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De heer Donze vroeg in verband hiermede nog hoe het met de wijkverpleging stond, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze kwestie nog aan hangig is. 8. De jaarwedde van een timmerman in vasten dienst der gemeente wordt vastgesteld »op £500. 9. Betreffende het ophalen van haardasch en straatvuil te Baandijk, stellen B. en W. voor deze werkzaamheden voor 1 jaar onderhands aan te be steden aan den tegenwoordigen aannemer M. de Zeeuw voor f 49,50. Aldus aangenomen. 10. Van Ph. Haak, grafdelver, was een verzoek ingekomen vragende in verband met zijne toene mende werkzaamheden, eene verhooging van zijne jaarwedde. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, welk voorstel aangenomen wordt. De heer De Jager merkt hierbij op dat het nog wel geruimen tijd duren zal eer do zaak van de begraafplaats opgelost is en acht het wenschelijk dat Haak dan een gratificatie krijgt, daar er toph heel wat werk bijgekomen is. De Voorzitter wil met dien wenk rekening houden. 11 Omtrent een verzoek van P. Platteeuw tot dem ping van een gedeelte sloot langs den toegangsweg naar het Stationsweg, teneinde deze te vervangen door een buisleiding, wordt besloten B. en W. te machtigen de vereischte medewerking te verleenen. Omtrent de punten 12 en 13: voorstellen tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invorderingen van schoolgelden voor het meer uit gebreid lager en het middelbaar onderwijl stelt de heer Waalkes voor, deze in eene op a s. week te beleggen vergadering te behandelen, daar er be treffende deze zaak ook nog een ander voorstel te wachten is. Dit voorstel, voldoende ondersteund, wordt aan genomen waarna de dag bepaald wordt op as. Vrijdagmorgen 10 uur. De verordening op de heff ing v^n schoolgeld voor het openbaar meer uitgebreid lager onderwijs in df gemeente Ter Neuzen is, voor wat de eerste drie artikels betreft, als volgt: Art. 1. Ter tegemoetkoming in de kosten van het openbaar meer uitgebreid lager onderwijs, welke voor rekening der gemeente blijven, wordt voor iederen leerling der openbare lagere school voor meer uitgebreid lager onderwijs een schoolgeld ge heven. Art- 2. Voor kinderen van bedeelden en van hen, die schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, is geen schoolgeld verschuldigd, wanneer door die kinderen wordt voldaan aan de in de verordening tot regeling van het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente, gestelde voorwaarden. Voor de toepassing van dit artikel worden als onvermogend aangemerkt, zij die niet of naar een belastbaar inkomen van minder dan f100 in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen. Art. 3. Het schoolgeld bedraagt voor een leerling van de lste klasse f 0,75, 2de klasse f 1,—, 3de klasse fl,60 per maand, wanneer zijn vader, moeder, voogd of verzorger een zuiver inkomen heeft van niet meer dan f 800 lste klasse f 1,25, 2de klasse f 1,76, 3de klasse f 2,50 per maand, wanneer zijn vader, moeder, voogd of verzorger een zuiver inkomen heeft van meer dan f800, en niet meer dan f1300; lste klasse f 2,2de klassse f2,50, 3de klasse f3,50 per maand, wanneer zijn vader, moeder, voogd of verzorger een zuiver inkomen heeft van meer dan f 1300 en niet meer dan f 1900 lste klasse f 2,75, 2de klasse f3,50, 3de klasse f 5,— per maand, wanneer zijn vader, moeder, voogd of verzorger een zuiver inkomen heeft van meer dan 11900. Het zuiver inkomen van ouders, voogden of ver zorgers wordt berekend overeenkomstig de veror dening op het heffen van een hoofdelijken omslag in deze gemeente. Naar het inkomen van elders wonende of geves tigde ouders, voogden oT verzorgers van leerlingen zal tijdig door Burgemeester en Wethouders worden geïnformeerd. De schoolgeldheffing voor het openbaar middel baar onderwjjs bedraagt per leerling lse klasse f 3,50, 2de klasse f5,3de klasse 17,per maand. Voor leerlingen, wier ouders, voogden of verzor gers niet in deze gemeente zijn gevestigd, bedraagt het schoolgeld f 7,— per maand. Voor het bijwonen der lessen in een of meer vakken, wordt een schoolgeld van f 1,— per maand en per vak geheven. Door de Commissie voor het M. U. L. O. zijn op de heffing van schoolgeld voor het openbaar meer uitgebreid lager onderwijs en op het middel baar onderwijs o. a. de volgende opmerkingen ge maakt le. Wat betreft die op het M. U. L. O. Het navolgende tarief geldig voor de le, 2e en 3e klasse werdt in overweging gegeven per leerling en per maand fl,bij een belastbaar inkomen van meer dan 100 tot en met 500 gulden f 1,60, wanneer die cijfers resp. bedragen 500— 800 gld. f2,50, wanneer die cijfers resp. bedragen 800 1300 gld. f3,60, wanneer die cijfers resp. bedragen 1300— 1900 gld. f 5,wanneer dat inkomen meer dan 1900 gld. bedraagt Voor meer kinderen uit een gezin bedraagt het schoolgeld voor het tweede kind 3/<, en voor het derde en volgende telkens de 7i van hetgeen voor één kind verschuldigd is. 2e. Wat betreft het Middelbaar Onderwijs. Voor kostelooze toelating wordt het wenschelijk geacht per klasse niet meer dan drie leerlingen toe te laten. I Het schoolgeld zou progressief dienen te zijn. Boeken en schoolbelioeften blijven voor rekening der leerlingen, evenals dit elders algemeen het ge val is. De drie klassen duidelijkheidshalve te noemen A, B en C. De Commissie besloot de drie ter tafel gebrachte voorstellen ter kennis van het College te brengen met vermelding van het aantal daarvoor en daar tegen uitgebrachte stemmen. Het eerste voorstel [als zijnde van de verste strekking werd verworpen met 6 tegen 1 stem [1 lid was afwezig]. Het voorstel luidde als volgt klasse A per jaar en per kind f 90. B .1 n 120, W Y) W M JJ bij een belastbaar inkomen van f 1300 of minder respectievelijk f 45 en f 60. Het tweede voorstel was gelijkluidend aan het eerste, met dien verstande, dat die cijfers bedragen 60 tot 100 gulden en bij een belastbaar inkomen van f1300 of minder 30 en 50 gulden. Dit voorstel behaalde 4 stemmen voor bij 2 tegen Het derde voorstel, n.l. te heffen per jaar en per kind bij een belastbaar inkomen van 800 gld. of minder in klasse A 30 gld., klasse B en C 60 gld. meer dan 800 t/m 1300 gld. in klasse A 40 gld. klasse B en C 60 gld. meer dan 1300 t/m 1900 gld. in klasse A 50 gld. klasse B en C 70 gld.; meer dan 1900 gld. in klasse A 60 gld., klasse B en C 80 gld. verkreeg 3 voor en 3 tegen Voor het bijwonen der lessen werd een tarief van f6 per jaar en per wekelijksche lesuur, met een minimum van f 12 'sjaars wenschelijk geacht. Voor buiten Ter Neuzen wonenden, wier de H. B. School hier bezoeken, wordt voorgesteld het gewone schoolgeld te heffen met 50 °/o verhooging. Door de heeren J. J. de Jager, Jac. de Bnuijne Mz. en R. Scheele, leden van den Raad, zijn de volgende wijziyjngen voorgesteld op beide veror deningen Op de ingediende concept-verordening op de heffing van schoolgeld voor het Openbaar Meer Uitgebreid Lgger Onderwijs in de gemeente Ter Neuzen Aan art. 1 toe te voegen de alinea „In den loop der maand September wordt jaar lijks een berekening opgemaakt ter bepaling van den kostenden prijs van het onderwijs per leerling; voor zoover de kosten voor rekening der gemeente blijven." In art. 2 weg te laten de woorden „Of naar een belastbaar inkomen van minder dan honderd gulden." Art. 3 aldus te lezen „Het schoolgeld bedraagt voor iederen leerling voor alle klassen, voor hen die in den Hoofdelijken Omslag zijn aangeslagen naar een belastbaar in komen van minder dan 101 101-,, 300 301-,, 600 601-,, 1000 1001-,, 1300 1301—,, 1600 1601-,, 1800 1801-.. 2000 5 o/o 10 <y0 15 o/o 20 o/0 30 o/o 40 o/0 60 o/0 60 o/0 2001—,, 2200 70 o/0 2201-,, 2400 80 o/0 2401-,, 2600 90 2601 en hoogcr 100 van den kostenden prijs. Voor de leerlingen wier ouders, voogden of ver zorgers niet in de gemeente zijn gevestigd, geldt dezelfde regeling." Op die van het Midd. Onderwijs bij art. 3 nog „Voor het bijwonen der lessen in een of meer vakken, wordt voor elk vak 'een schoolgeld ge heven van 10 °/o van het schoolgeld, dat volgens bovenstaande regeling voor het bijwonen van alle lessen verschuldigd is." 14. Enkele afschrijvingen van plaatselijke be lasting worden goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer De Jager of er van de buitengewone kosten, gemaakt voor de demping der haven nog een gespecificeerde nota komt, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze in een volgende vergadering kan overgelegd worden. Ten tweede herinnert Spr. aan het feit dat 6 Febr. a s. Kielman van Sluiskil, wanneer deze dien datum bereikt, 100 jaar worden zal en dus de oudste inwoner der gemeente is hij vraagt of B. en W. ook plan hebben om hem dan te gaan feliciteeren De Voorzitter zegt, ook daar aan gedacht te heb ben en zou dan als dagelijks Bestuur of als Raad deze gaarne gelukwenschen en had ook het plan dien dag te herdenken door het uitsteken der vlag van het gemeentehuis. De heer Donze vraagt nog inlichting omtrent een art. der verordening voor het Burgerl. Armbestuur betreffende het uitreiken van briefjes tot onder steuning aan Kerkgenootschappen. De Voorzitter verschaft de noodige inlichtingen, waarna dg vergadering wordt gesloten en een Com- missiorale vergadering wordt gehouden ter behan deling van reclames hoofdelijken omslag. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 uur, Ds. Chr. Bruins, en 2 uur Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 u. Ds. H. H. Schoemakers van Wezep. Hoek 9 en 2 uur, ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande 2 uur, ds. Chr. Bruins van Axel- Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman 5'/i nur, ds. G. vap Dis en ds A. Timmerman. Zendingsrode. Sluiskil 2 uur, dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel 9Vj en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 nur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur. Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Hoek Donderdag 5'/2 uur. Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/ï uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen Geen dienst. Lijnolie, Mei/Aug. _f 243/s en Sept./Dec. f24'/4. Suiker kalm, riet f 107/a genoteerd. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,30 a f 1,60. Friesche Blauwen f 2,a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,30 a 2,50. Zeeuwsché Blauwen f 2,30 a f 2,50. Zeeuwsche Bravo's f 1,70 a f 2,40 Zeeuwsche Eigenheimers f 1,20 a f 1.80. Drentsche Eigenheimers f 1,20 a f 1,50. Eigenheimer Footers f l.a f 1,40. Andijker Blauwen f 1.75 a f 1,80. ANTWERPEN, 9 Jan. 1913. Chilisalpeter prijshoudendloco fr. 28,— per Febr,/Maart fr. 28 35, Maart/April fr. 28,20 Mei fr. 27.75. TER NEUZEN, 10 Jan. 1913. Boter per Va K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks* 4.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3