De beste voor den prijs. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Keclairrx e Bericlitexls. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men 200 koppen. De minister wijst er o. m. op, dat de nieuwe loonregeling f 18,000 per jaar kost en verdedigt haar op verschillende gronden. Na nog eenige re- en dupliek wordt het artikel en ook het geheele wetsontwerp z. h. s" aangenomen. Aan de orde is dan de oorlogsbegroo- ting. V De heer Ter Laan 'wil de behandeling van de voorgestelde reorganisatie uitstellen en hij geeft ook in overweging het kustfonds eerst later tot een onderwerp van beraadsla ging te maken. Hij doet na een korte dis cussie met den voorzitter het voorstel, oth de reorganisatie niet bij de oorlogsbegrooting te behandelen. Over het kustfonds valt z. i. nader te spreken. De heer Eland (U.-L.) meent, dat de reor ganisatie nü behandeld moet worden. Wat het kustfonds betreft, zoo spreekt het z.i. vanzelf, dat het crediet van art. 182 nog niet gebruikt mag worden. De heer Duymaer van Twist zegt namens de commissie van rapporteurs onge veer hetzelfde. De voorzitter herhaalt een reeds door hem gemaakte opmerking; en de heer Van Vlij men (R.-K.) uit zijn verontwaardiging over het voorstel-Ter Laan. De heer Ter Laan trekt zijn voorstel in. De heer Eland oefent kritiek uit op het reofganisatie-plan van den minister. De uit werking van het denkbeeld acht hij onjuist, aangezien de minister de landweer-infanterie ten onrechte voor de verdediging van de liniën ep de stellingen wil bestemmen. Spr. acht zijn eigen stelsel deugdelijker. 'Hij stelt een motie voor, om de Kamer te doen bespreken de wenschelijkheid van een verdediging van de stellingen en liniën door !/3 van de infanterie van leger en landweer. Daarna maakt hij eenige opmerkingen over de luchtvaart en de regeling van de positie der onderofficieren. De motie-Eland zal bij de oorlogsbegrooting behandeld worden. De heer Tydeman (V. L.) huldigt den minister voor zijn streven om het leger paraat te maken. Hij betreurt, dat er geen algemeene samenwerking is om ons leger af te werken en het in staat te stellen krachtig onze onzij digheid te verdedigen. De stijging van de oorlogsuitgaven met drie millioen acht spr. niet te hoog, gelet op de noodzakelijkheid om achterstand in te halen. Spr. verdedigt krachtig de organisatie, door den minister voorgesteld. Minister Regout. Uit Nizza wordt gemeld, dat de toestand van den Minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, verontrustend is. Volgens een telegram aan de Tel. wordt de zieke met den dag zwakker. Men vermoedt, dat het lijden veroorzaakt wordt door een gezwel in de hersenen. Gis teren zouden de geneesheeren beslissen, of overbrenging van den patiënt per extra-trein naar Den Haag mogelijk is. Blijkens heden uit Nizza ontvangen berichten, blijkt de toestand van den minister van justitie mr. Regout ernstig. Men hoopt evenwel nog, dat het in het laatst van deze week of het begin van de volgende week mogelijk zal zijn, dat de zieke naar Nederland vervoerd wordt. De minister van waterstaat, de broer van den minister, bevindt zich nog te Nizza. FRANKRIJK. Het sluiten van de sardine-fabrieken in Bretagne heeft al dadelijk een terugslag aan een ander gedeelte van de Fransche kust en wel te Duinkerken, Trouville en Honfleur. een jaar of tien voorzagen de visschers uit die plaatsen de Bretonsche conserven-fabrieken van sprot, die zij van half December af wanneer de visch uit het noorden naar zuide lijker watér begint te komen in het nauw van Calais en in den Atlantischen Oceaan Daarmee paaide zich de moeder. Maar toen ze een uurtje later ter sluiks het bedgordijn oplichtte, om te zien, of Em sliep, schrok ze. Het doodelijk wit van het gezichtje was vervangen door een gloeiend rood, den koorts gloed, die brandde in het bloed. Meneer Barends werd geroepen. Hoe hij ontstelde. Hij voelde zich als een misdadiger tegenover zijn kind en zijn vrouw, wier blik, waarin angst en verwijt lagen, hem korzelig maakte „Kom, kom", sprak hij, zijn onrust zich ont veinzende, „zeker wat kou gevat't zal wel weer gauw over zijn." Maar 't was niet gauw beter. 'tWerd erger. De dokter werd den anderen dag geroepen Maar de koorts hield aan. Nam toe in hevigheid. Aan den avond van den derden dag were de kleine zieke zeer onrustig. Tfelkftns strekte ze de handen uit, alsof ze iemand wilde grijpen. En toen haar moeder zich over haar heen boog, om koude compressen te leggen op het heete hoofd, hoorde ze Em fluisteren. Ze luisterde scherp. „Greet," klonk het, „kom dan Greet En nogeens„Greet, toe dan Greet KKBsraaBEma: vangen. De Duinkerker visschers vingen ge woonlijk gedurende de maand, dat de vangst duurt, een millioen kilogram sprot, die dan ook voor een goed deel de sardinen in de blikjes vervangt. Dit jaar is de sprot aan de Fransche kust laat maar overvloedig. Maar de visschers laten de visch voorbijtrekken zonder een poging ze te vangen de fabrieken willen geen visch meer hebben. Men kan zich voorstellen welk een schade de toch al niet rijke visschersbevolking van Duinkerken en ook die van Trouville en Honfleur hierdoor lijden. En het ziet er tot dusver niet naar uit, dat de eigenaars der thans gesloten fabrieken in Bretagne op hun besluit zullen terug komen en hun bedrijf hervatten, al willen de visschers in dat besluit vooral bluf zien. Het is een koppig volkje, die Bretagners en ze zijn nog niet veranderd sedert Brizeux, den zanger van van zóóveel schoonheid in Bretagne, van hen schreefLa race aux longs cheveux, Que rien ne peut dompter quand elle a dit„Je veux", of, wat op het zelfde neerkomtik wil niet. Het hield niet op. Telkens en telkens diezelfde naam. En hoe hooger de koorts steeg, hoe dringen der en smeekender dat roepen werd. De dokter kwam. Hij hoefde niet te bevestigen, wat de ouders maar al te duidelijk zagen. „Wat zegt ze toch telkens, mevrouw?" in formeerde hij. Spoedig was hij op de hoogte. Wie dat was? Of Em er veel van hield? Of er iets bijzonders was gebeurd De geneesheer bezon zich. ,,'t Zou geen kwaad kunnen, ja misschien zelfs heel goed kunnen werken, als dat meisje kwam," was zijn oordeel. Dit was niet een gewoon geval. „Zou 't inderdaad helpen dokter?" Mijnheer Barends vroeg het met gesmoorde stem. „Hoe meer ik het geval naga," is het ant woord, „begin ik tot de overtuiging te komen, dat hier meer dan een natuurlijke oorzaak in het spel is. Ofschoon ik u natuurlijk geen zekerheid kan geven, dat het zal baten, geloof ik toch, dat het behoud van uw kind er grooten- deels van afhangt." (Wordt vervolgd). Wat de Bretonsche visschers niet willen is visschen met draainetten, al is reeds verschil lende malen uitgemaakt, dat ze voor de vangst veel beter voldoet) dan de oude primitieve rechtte netten. De visschers zijn bevreesd, dat ze met de nieuwe netten zoovéél visch zullen vangen, dat de fabrieken die niet kun nen verwerken en de visschers dus met een deel van de vangst zouden blijven zitten. En ze gelooven niets van de bewering der fabrieks eigenaars, dat in dat geval de fabrieken uit gebreid zullen worden. De visschers zien in het besluit der eige naars om hun bedrijf stop te zetten niets dan een poging om pressie te oefenen op de re geering ten einde te verkrijgenverhooging van het invoerrecht op Spaansche en Portu- geesche visch in blik opheffing van het ver bod om draadnetten te gebruiken. En met het gebruik van deze netten zeggen de vis schers, zal er weldra een tijd komen, dat er niet langer werk voor iedereep is. Zij her inneren aan de vergadering van de gemengde staats-commissie, welke commissie benoemd was om de middelem te bestudeeren waardoor de crisis in het sardine-bedrijf weggenomen kon worden. In die vergadering van 2 April werd door den .voorzitter aan de vertegen woordigers der fabrikanten gevraagd of zij zich verbinden wilden om onder alle omstan digheden tegen een minimumprijs alle gevangen visch te koopen. De fabrikanten antwoordden, dat zij de verplichting niet op zich wilden nemen. D» visschers van Douarnenez, Concarneau, Quiberon, Croisic hebben gezegd liever voor vreemde fabrikanten te gaan werken dan toe te geven aan den wensch der fabrikanten, dat er met djaainetten gevangen zal worden „nous ne désarmerons ni notre obstinaHon ni nos barques", hebben ze gezegd. En zoo de re geering soms aan de pressie der fabrikanten mocht toegeven en het verbod op het gebruik van draainetten opheffen, dan, zoo zeiden zij zal ons eerste werk zijn die tuigen op straat te verbranden. Zooals wij reeds gemeld hebben zegt de N R. C. dringen daarentegen de visschers van St. Guénole en Penmarch aan op verguning om van de nieuwmodische vischnetten gebruik te maken. TER NEUZEN 10 Januari 1913. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school D te Sluiskil (vacature Scheffelaar Klots) zijn geplaatst de heeren C. I. Bakker te Graauw, P. J. Eijke te Ove- zand en C. v. d. Velde te El^ewoutsdijk. De loop der bevolking in onze gemeente over 1912 isgeboorten 213 gevestigd 513 overleden 118vertrokken 543, derhalve ver meerderd sinds 1911 met 65, Er werden in 1912, 71 huwelijken voltrokken, Er werden 10 levenlooze kinderen aangegeven. Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1912 was als volgt Geboren 75 m., 65 vr., totaal 140. Gevestigd 96 m., 93 vr., totaal 189. Overleden 30 m., 29 vr., totaal 59. Vertrokken 187 m., 153 vr., totaal 340. Voltrokken huwelijken 33. Levenloos aangegeven 3 m. en 2 vr. Erkenningen 3 m. Hoek. Bij den landbouwer Jac. Dieleman alhier zijn op 7 Januari jl. nog aardappelen gerooid, waarvan de opbrengst nog zeer be vredigend was. Dit is wegens den laten tijd een zeldzaamheid. Na Ter Neuzen kreeg Zaamslag en Axel ook een beurt om den blinden heer Kruithof uit Kampen te hooren spelen. Ook in deze gemeenten kwam goed uit wat een meester in het orgelspelen genoemde heer is. In beide plaatsen was veel volk in de kerken en goede collecten, vooral viel de opbrengst te Zaamslag hem in het bizonder mee. Woensdag is aanbesteed het vernieuwen v^n een gedeelte kaaimuur langs den West- kanaalarm van het kanaal van Ter Neuzen te Sas van Gent. (Raming f 9500). Ingeschreven werd door de heeren H. Jansen Jz. te Middelburg voor f 11,650; W. M. Fer- dinandusse te Biezelinge voor f 11,100; G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f 10,250 en G. J. Balkenstein Jr. te Ter Neuzen voor f 8925. Gereformeerde Kerken. Bedanktvoor Nieuw Leuze (O.) door J. S. Schaafsma te Emmer-Compascuum. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomennaar Midwoud door C. J. F. Hopster te Anna Paulowna. Bedanktvoor Sybekarspel door A. W. Groenwaard te Obdam. Heden 10 Januari is het 30 jaar geleden dat Dr. H. Bavinck het hoogleeraarsambt aan de Theel. School te Kampen aanvaardde. Prof. Lindeboom zal dezer dagen ook her denken, hoe hij voor 30 jaren dit ambt aan deze school aanvaardde. Gemeenteraad van Ter Neuzen. UMTJ—ÜM—M-ma—h—m m. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1911 2544 2482 5026 31 1912 2498 2458 4956 alzoo verminderd met 70 personen. Zitting van Donderdag 9 Januari 1913. Voorzitter, de heer J. Huizinga, Burgemeester. Voorts aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, Soheele, De Feijter, De Bruijne, Donze en Eijke. Afwezig de heeren Wieland, Lensen, Drost en Van Borssum Waalkes. Na opening der vergadering zegt de Voorzitter dat er, zonder er een vaste gewoonte van te maken in de eerste vergadering van het jaar een vooraf spraak te houden, thans wel aanleiding is om eenige woorden te wijden aan den toestand waarin de gemeente verkeert. Spreker wil echter eerst de aandacht vestigen op een tweetal personen uit hen midden. In de eerste plaats namens allen deelneming be tuigen'met het medelid, den heer Wieland, die wegens ernstige ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Spr. staat hierbij stil, omdat de ziekte van dien aard is, dat "Sr vrees bestond. Spr. hoopt, dat het hem nog gegeven mag worden, zijn oude plaats in te nemen. In de tweede plaats wil spr. den dank brengen aan een ander lid, nog niet tegenwoordig, nl. den heer Drost. Van deze plaats af brengt spr. openlijk dank aan hem voor den arbeid, verricht als tijdelijk Wothouder, van welke functie hij zich trouw ge kweten heeft. Schoon wellicht niet allen zijn arbeid als zoodanig toejuichten, toch gelooft hij een woord van waar deering voor zijn optreden, waarin hij handelde naar de inspraak van zijn hart, niet te mogen ont houden. En nu nog een woord over den ai gemeenen toe stand van Ter Neuzen. Daar hier een legende schijnt waarheid te zullen wordeu, nl. alsof onze gemeente achteruit gaat, daar acht ik me verplicht daartegen op te komen. Spr. heeft met het oog op de welvaart een opgaaf gevraagd, betreffende de seheepvaart, daar deze een der belangrijkste bronnen is voor Ter Neuzen. Hieruit blijkt dat er in 1911 alhier 271 zeebooten zijn aangelegd met een inhoud von 712,250 kub. meter, terwijl dit getal in 1912 gestegen is tot 278. En daar 1911 reeds beter was dan 1910, daar bljjkt wel dat de scheep vaart toeneemt. Ook is er meerder welvaart te constateeren wat betreft de zeilschepen. Spr. noemt in verhouding der inwoners, Rotterdam, en komt dan tot het reeultaat, dat Ter Neuzen 1 zeeboot heeft op 33 inwoners en Rotterdam 1 op 36 inw. In aan merking nemende de staking die we hier hadden in April van 't vorig jaar, waardoor een 3-tal weken stilstand was, dan zou dat jaar nog gunstiger ge weest zijn. Dan is er, zegt spr. ook welvaart te constateeren wat betreft de vergunningeigfot woningbouw. Deze zijn ook successievelijk gestegen. Dit alles in aanmerking nemende, zegt spr., is thans duidelijk wederlegd de gedachte, dat de ge meente achteruit gaat en gelooft dat het op zijn weg ligt, dit in 't midden te brengen, van oordeel zijnde, dat we ons in vooruitgang kunnen verblijden. In de tweede plaats is spr. van oordeel dat we dit jaar opgeroepen worden tot belangrijke zaken

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2