Kerk en School. Gemengd Nieuws. Landbonwberichten. Laatste berichten. Telegrafische Berichte*. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. perph. aan N. Doorninck voor f7.626 per 100 K.G. Patent-Kali aan P. J. v. Ardenne voor f6 32 per 100 K.G., Kainiet aan dezelfde voor f2 75 per 100 K.G., Thomasphosphaat aan dezelfde voor f2.15 per 100 K.G., Klaverzaad A. Bedet voor f 1.30 per K.G. en Clnli- aan W. Bedet voor f 13.66 per 100 tot. 2612 2632 aan salpeter Na den uitslag is overeengekomen dat de Chilisalpeter geleverd zal worden vóór den 20 Januari a.s. voor denzelfden prijs, maar dat de aannemer verplicht is de levering bij de leden der Vereeniging aan huis te bezorgen. Hoek. De loop der bevolking in deze ge meente over 1912 was als volgt: Geboren 40 m., 38 vr., totaal 78. Gevestigd 36 in., 36 vr., totaal 72. Overleden 14 m., 16 vr., totaal 30. Vertrokken 46 m., 54 vr., totaal 100. m. vr. Bevolking op J1 Dec. 1911 1M0 1312 alzoo vermeerderd met 20 personen. Levenloos aangegeven 2 m. en 1 vr. Voltrokken huwelijken 20. Onwettig geboren 1 m. en 2 vr. Axel. Op de Zaterdag alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden, waren aan gevoerd 54 paarden. De handel was zeer levendig. Er werden acht prijzen van vijf gulden toe gekend, n.l. aan de heeren F. Haak, F. van Cadsand, L. Wiemes en J. van Cadsand, allen te AxelHyp. Baert te KoewachtM. Diele- man te Philippine; Wed. F. de Munck te Zuiddorpe en G. van Campen te Boschkapelle. Aan de rijksnormaallessen te Axel zijn benoemd tot leeraar in de Nederlandsclie taal de heer C. F. Köhler, hoofd van school A te Ter Neuzen en tot leeraar in de aardrijkskunde de heer A. F. Schuerman, hoofd der openbare school te Ossenisse. Van af 15 Januari a. s. is het in de ge meenten IJzendijke, Sluis en Hulst verboden nikkelen en koperen Belgische munren in be taling te geven. Tot 15 Februari a. s. is er gelegenheid tot verwisseling bij de ontvangers der directe belastingen in die gemeenten. IJzendijke. Woensdag a.s. is het 50 jaar ge leden, dat de heer J. Th. Hendrikse, deur waarder alhier, in functie trad. Hij zag zich achtereenvolgens benoemd tot ontvanger-griffier van vele polders. Hij stond jaren aan het hoofd der roomsch-katholieken, zonder dat dezen nog eenige partij vormden. Middelburg. Alhier is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer M. Fokker, die reeds wegens gezondheidsredenen tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag als ontvanger dier gemeente had aangevraagd. De heer Fokker bekleedde genoemde betrek king sinds 22 October 1884. Middelburg. De bevolking van deze stad was op 1 Januari j.l. met 306 personen verminderd. Uit het naburige Koudekerke vertrokken pl.m. 300 personen in 1912. Sedert 1909 neemt de vermindering der bevolking in Middelburg toe. 1 Jan. 1902 bedroeg evenals nu het aantal inwoners 18,950. Laat ik ditmaal een enkel woord zeggen over het gebruik van chilisalpeter in het najaar. Ik begin met een waarschuwing die eigenlijk onnoodig is gebruik van deze meststof niet te veel in den herf st, maar, ik voeg er bij doch gebruik ze. liet zaad dat in het najaar ontkiemt, moet voor den winter nog een krachtige plant worden, liefst met lange wortel/ De tijd daarvoor is kort, maar'wat aan tijd ontbreekt, moet aan snelheid gewonnen worden. En dat kunt ge door een weinig chilisalpever direct na het zaaien, of zoodra de planten uitkomen, over het land uit te strooien. Het is algemeen bekend, dat het salpeter krachtig en snel werkt. Welnu voor den winter zult gjj door den salpeter den krachtigen groei bevorderd hebben en deze krach tige planten zullen den kouden winter kunnen doorstaan. Het chilisalpeter lost zich, zooals be kend is, op in het bodemwater en komt de jonge worteltjes gedeeltelijk ten goede, doch gaat met dit bodemwater voor een ander deel naar beneden. Doch niet zoo snel of de worteltjes bereiken dit nog al groeiende. Het wortelgestel wordt, juist door dit zoeken naar voedsel in diepere lagen, grooter en sterker. Daarvan is weder het vroeger en breeder uitstoelen het gevolg. Geeft dan de stalmest geen voldoeude stikstof? Zij zou dit zeker kunnen geven, als er genoegzaam tijd voor was en de temperatuur hoog genoeg om de salpetervorming in den stalmest mpgelijk te maken. Maar dit is juist niet het geval. De stalmest begint eerst later te werken. Op de stikstof, die daarin aanwezig is, valt voor de eerste groeiperiode niet te reken, tenzij het najaar oogewoon warm is, op welke ongewone omstandigheden wij natuurlijk niet mogen bouwen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Sijbekarspel (N. II.): Dr. A. W. Groenman te Obdam. Aangenomennaar Ankeveen door J. G. Hooijer, cand. te Nieuw veen. De Geref. Jongelingsvereemging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om half 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Een welnigje chilisalpeter in den herfst. De oogst is er dit jaar ongewoon vroeg. Vele voorname landbouwgewassen, o.a. de wintergranen worden ln het najaar, dus nog voor den winter gezaaid. Dat zal dit jaar ook vroeg zijn. Het doel dat de landbouwer met deze vroege uitzaaiing beoogt, is blijkbaar alleen dit, dat de gewassen reeds zoo vroeg mogelijk kunnen profiteeren van de voorjaarswarmte, opdat de rijpheid van het gewas niet te laat kome, zoo niet uitblüve. Onze zomers zijn nu eenmaal niet lang en de landbouwer heeft daarmede rekening te houden. Toch komt het mij voor, dat zeer vaak de land bouwers het doel, dat men met een najaarsuit zaaiing beoogt, uit het oog verliezen. Als 'tzaad maar in den grond zit, is men tevreden. Het kiemt van zelf en de plantjes groeien ook van zelf, zoo redeneert men. Maar hoe komt het dan, zoo mag ik vragen, dat het zoo vaak gebeurt, dat men in het voorjaar moet zeggen, dat de tarwe slecht gaat, dat de rogge den winter Biecht heeft door gemaakt, enz- Zou dit feit algemeen zijn en een noodzakelijk gevolg onzer winters Zoo ja, dan werd het tijd in overweging te nemen, de teelt der zomergewassen meer uit te breiden en tot ont wikkeling te brengen. Maar de zaak is anders. Onze winters veroor loven zeer goed het uitzaaien van verschillende landbouwgewassen in den herfst, als de boer zijn land en zijn gewas slechts met de grootst moge lijke zorg en volgens de best bevonden methodes behandelt. Daartoe is noodig, zooals reeds vaker is gezegd, dat men het krachtigste zaad kieze, dat men niet te dik, zoo mogelijk op rijen zaaie, en dat men ook in den herfst kunstmest gebruikc. Men meldt uit Sneek aan het „Hbl." De politie heeft Oudejaarsnacht tegen min stens 1000 personen de sabel moeten gebruiken, met het gevolg, dat velen kwetsuren bekwa men. 't Herretje begon met een paar nacht agenten, die door eenige luidruchtige gasten een rondedans werden getrokken. Velen meenen, dat de politie niet tactvol is opge treden. De burgemeester echter zegt, dat de agenten op zijn last hebben gehandeld en dat hij alle verantwoordelijkheid voor zijn rekening neemt. Door de politie te Oss is vanaf Kerstmis tot en met Nieuwjaar in verschillende café's visitatie der bezoekers gehouden en aan allen die een mes in hun bezit hadden werd dit ontnomen, 't welk na Nieuwjaar weder aan het Gemeentehuis afgehaald kon worden. Om toch een mes te kunnen behouden, waren er die een extra „lange Jaap" aan een touw be neden in de broekspijp hadden hangen. Of de expor-tslachterijen te Oss aanstekelijk op de gemoederen werken? dit is zeker. Bij ruzie, zelfs onder de jongeren, wordt maar direct gezegd„ik zal je kapot maken." Voor de rustige bewoners van Oss is het nogal ge ruststellend, dat dergelijke vechtpartijen meest al worden gehouden buiten de kom der plaats zelve. Na het uitgaan der scholen, is op den Vaartweg bij den Kerkbrink te Hilversum de 7-jarige Corrie Imhoff, door een kar van de grossiersfirma G.- Kroon Co. overreden. De wielen gingen het arme kind over het hoofdje. De apotheek van den heer Van Heemskerk Düker binnengedragen, kon Dr. Doels niets anders doen dan den dood constateeren. Méér, méér dan tijd is het, dat de Hilver- sumsche autoriteiten op verschillende gevaar lijke en drukke punten in de gemeente de regeling van het verkeer eens goed onder de oogen gaan zien. (Hbl.) Voor Amerikanen en wellicht ook voor anderen, die een bijgeloovige vrees koesteren voor het getal 13, zal het misschien een gerust stelling zijn te vernemen, dat Dr. Woodrow Wilson dit getal juist als zijn geluksgetal be schouwt. Hij werd tot president van de Ver- eenigde Staten gekozen in het jaar 1912, waar van de som der cijfers 13 is, de naam Woodrow Wilson telt juist dertien letters. Wilson be kleedde gedurenne 13 jaren het ambt van president aan de Princeton universiteit en was de 13de president van die inrichting die juist 1300 studenten telde. De White Star Line" maakt officieel bekend, dat de directeur-generaal Bruce Ismay, die zooals men zich zal herinneren, zich bij de ramp der „Titanic" aan boord bevond en scherp werd aangevallen wegens zijn houding bij de reddingsactie, alle bestuursfunctiën bij de groote scheepvaartmaatschappijen heeft neergelegd en zich geheel uit het zakenleven zal terugtrekken. Toen de heer J. v. d. V. te IJselmonde dezer dagen thuis kwam van zijn gang naar het gemeentehuis om een jong geborene aan te geven, deed zijne vrouw hem de heuglijke tijding, dat hij nogmaals kon gaan. Er was er nog een geboren. (Het Vad. Getr.) Wij vinden in de „Bazuin" als ergernissen voor een predikant" de volgende genoemd Prachtig zomerweder en maar weinig volk in den morgendienst. Zeer onvolmaakte menschen die een vol maakte kerk begeeren. Kerkleden, die den leeraar verwachten bij een zieke, en die den man er niet eens kennis van geven. Een goed prediker die een geschenk krijgt, als hij blijft, na voor een beroep te hebben bedankt. En een goed prediker, die niets krijgt als hij blijft, omdat hij elders niet be roepen wordt. Bidden om*regen op een drogen Zondag, en dan den volgenden Zondag uit de kerk thuis blijven, omdat het regent. Te Deriekamp is in verband met den moord op de weduwe Rakeis de zwervende vrouw M. aangehouden, die verdacht wordt den vermoedelijken dader T. de laatste dagen van brood te hebben voordien. Zij leeft ge scheiden van haar man en schijnt met T. in verbinding te staan. T. is in de laatste dagen in de buurt van Denekamp gezien. Eergis- terennacht moet hij geslapen hebben in een sclium4 bij de Rammelbeek. De jacht op den voortvluchtige wordt eiken dag voortgezet, de beide laatste dagen met honden. Een ruzie tusschen man en vrouw in een woning aan de Lindengracht te Amsterdam liep hierop uit, dat de vrouw door den man het huis uitgezet werd. Dit was voor haar moeder het oogenblik om tusschenbeiden te komen, doch de schoonzoon greep de 60-jarige vrouw aan en wierp haar van twee trappen naar beneden. Per auto-ziekenwagen moest zij naar het gasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen worden. De hardhan dige schoonzoon werd naar het politiebureau gebracht, doch spoedig weer losgelaten. Ook in de 2de afdeeling in Den Haag heeft de. politie in eenige z.g. sociëteiten in vallen gedaan na het sluitingsuur voor her bergen. De lokaliteiten werden ontruimd, en er werd een agent vóór deze inrichtingen op post gezet, om te zorgen, dat aan geen bezoe kers meer toegang werd verschaft. Na halfeen 's nachts krijgen deze huizen een politiepost met gelijke opdracht voor de deur. Staking in het Saarbekken. Scheen Donderdag alle gevaar voor staking geweken, nu blijkt dat deze meening te optimistisch was. in de mijn Velsen zijn nl. van de 460 mijnwerkers 300 niet afgedaald in de schach ten. Op 18 December hadden de opzichters namens het personeel en voor hen zelve, het werk opgezegd. Alleen wat 't laatst betreft was het aanvaard. Nu werd gisterenmorgen den opzichters aangezegd, dat jzij niet af moch ten dalen, vóór zij hun ontslagname hadden teruggenomen, wat zij weigerden op grond van de verklaringen van den directeur en van afgevaardigde Giesberts dientengevolge ont stond het conflict. Volgens die verklaringen was een uitdrukkelijke herroeping van de ont slagname, zoo meenen de arbeiders ten minste, overbodig. Den 31sten December had een burger op het postkantoor te Prenzlau een teekenden brief afgegeven, geadresseerd aan een Berlijnsche bank, met een inhoud van 70,000 Mark. Toen men den brief in de bank instelling te Berlijn opende, vond men inplaats van geld slechts stukjes papier. De Berlijn sche politie zond terstond eenige hooge politie ambtenaren naar Prenzlau, teneinde daar een onderzoek in te stellen. Tot dusver heeft dit nog niets opgeleverd. Uit Berlijn wordt later aan de Köln. Zeitung geseind, dat het onderzoek licht heeft gebracht. De afzender van den brief is Podolsky, direc teur der Prenslauer Gasmeterfabriek. Ilij verkeerde in financieele moeilijkheden en schijnt zich op deze wijze eruit te hebben willen redden. Hij is in hechtenis gezet. Met ingang van dit jaar voorstel der Staatscommissie ganisatie der Departementen Bestuur, de bureau-uren voor aan de Ministeriën aldus geregeld, dat die werkuren, naar wij in de N. Ct. lezen loopen aan sommige Departementen van vm. 9 tot 's nam. 4V2 uur en aan andere van vm. 9Vs tot 'snam. 5 uur, met een rustpooze tus schen 12—U/a uur, van anderhalf uur welke buiten het Departement kan worden doorge zijn, ingevolge voor de reor- van Algeme het personeel bracht. Vredesonderhandelingen. LONDEN, 6 Januari. Volgens de overeen stemmende berichten van de laatste edities van de avondbladen, is de vredesconferentie voor onbepaalden tijd verdaagd, maar feitelijk uiteengegaan. Een griffier van de conferentie riep bij zijn vertrek De conferentie is afgeloopen. Danef verklaarde We hebben de voorstellen van Turkije verworpen en beschouwen de onderhandelingen als afgeloopen. Amsterdam. De typografenstaking breidt zich alhier zeer uit. Heden is het aantal stakers met 200 vermeerderd. De staking is op 15 drukkerijen begonnen en thans doorgebroken tot 25 drukkerijen. Het Antirev. Dagblad De Standaard is gisteravond niet verschenen en zal hedenavond nog niet verschijnen. Met het R. K. Dagblad De Tijd is het zelfde ge val Het Algem. Handelsblad heeft eigen drukkerij en verschijnt nog geregeld. Sittard. Door onbekende oorzaak is de schuur van den landbouwer D. afgebrand Koeien, varkens en een gedeelte van den oogst werden een prooi der vlammen. Alblasserdam. De vorige week viel het 10 jarig zoontje van den heer de Smit, Scheeps bouwer, in de rivier de Noord. Een man redde het ventje. De heer De Smit gaf den redder een spaarbankboekje groot f 3000 waarvan hij de rente genieten en het kapi taal aan 's mans kinderen blijven kan. Arnhem. De verordening op de verplichte winkelsluiting is gisteravond zonder eenig verzet in werking getreden. Londen. De Grieksche gedelegeerden ver klaarden dat de onderhandelingen niet afge broken zijn, en het niet de bedoeling is van gedelegeerden om Londen onmiddellijk te ver laten. Als Turkije met nieuwe voorstellen komt, zijn gedelegeerden bereid tot bespreking daarvan. TER NEUZEN. Iluweljjks-aangiften. 3 Jan. Corolu» Ludovicus de Schepper, oud 24 jen Lacia dementia Philomena de Vos, oud 22 j., jd. Antho- nius Bruichetto, oud 33 j., jm, en Fredsiika van Laere, oud 31 j., jd. Petrus Paulns de Bakker, oud 34 j., jm. en Hermina Prudentia van Laere, oud 29 jd. Geboorten. 1 Jan. Jacobus Francois, z. van Izaak van Cadsand en van Adriana Maria Dieleman. 2 Jan. Adriaan Cornelia Hendrik, z. van Abraham Brak man en van Sara Maria Risseeuw Overlijden. 1 Jan. Pieternella Schijve, oud78 j., echtg. van Jacob Andries van Hoeve. Ovide Joseph Ringlet, oud 30 j., z. van Alexis en van Josephiüa Hash». Lodewijk Mottard, oud 25 j., echtg. van Marie Lemaire. AXEL. Huwelijks-aangiften, 28 Dec. Heinrick Carl Emiel Wustefeld [van Zutphen], jm. en Johan na Catharina Mahu, wed. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Dec. Arie de Putter, oud 23 j jm. en Cornelia Catharina van Alten [van Overslag], oud 23 j., jd. Geboorten. 17 Dec. Adriaan Karei, z. van Jo hannes van Cadsand en van Neeltje Elisabeth de Koeijer. 19 Dec. Martina Johanna, d. van Cornelis Mattheus de Ruiter en van Maria van Langevelde. 25 Dec. Jacomina Susanna, d. van Cornell» Johan nes van de Casteel en van Jacomina Suzanna Vinke. 27 Dec. Adriana, d. van Pieter Dekker en van Cornelia Adriana Levina de Feflter. 81 Dec. Eli sabeth Nathalie Maria, d. van Alphonsius Adam en van Maria Ludovica Baart. Angenita Adriana. d. van Adam de Zeeuw en van Magdalena Jacoba van Doorn. Overljjden. 21 Dec. Abraham Comelissen, oud 88 j., weduwn. van Anna van Overstraaten. HOEK. Ceboorten. 5 Dec. Geerard, z. van Geerard de Eeijter en van Suzanna de Jonge. 6 Dec. Pieter, z. van Antheunis Tollenaar en van Leuntje van Cadsand. 7 Dec. Cornelis Francoi», z. van Jacob Johan Daniël Dieleman en vau Suzanna Catharina van de Velde. 17 De«. Adriaan Pieter, z. van Cornelis Zagers en van Helena Cornelia Koljjn. 18 Dec. Krina, d. van Daniël Tholens en en van Tanneke Rouw. 20 Dec. Catharina Jo hanna, d. van Reinier Jan de Fouw en van Janna Weststrate. 29 Dec. Jacob, z. van Jan Christlaan Dieleman en van Sara Martina Bareman. Overlijden. 11 Dec. Cornelia de Kraker, oud 63 j., echtg. van Pieter Pladdet. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 5 Dec. [Rei nier Dees (van Ter Neuzen), 22 j., jm. en Pieter nella de Jonge, 23 j., jd. 27 Dec. Marinus Smalle- gang, 19 j., jm. en Pieternella Adriana Goossen, 24 j., jd. Maarten Leendert de Regt [van Axel] 19 jjm. en Elizabeth Adriana de Kraker, 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Dec. Arij Izaak de Feijter [van Axel], 22 j., jm. en Snzanna Catrina Scheele, 23 j., Jd. Jacob de Bruijne [van Axel], 22 j., jm. en Janna Kempe, 22 j., Jd. 12 Dec. Cornelis Hofman, 25 j., jm. en Cornelia Mechelina van Fraeijenhove, 21 j., jd. 19 Dec. Reinier Dees [van Ter Neuzen] 22 j., jm. en Pieternella de Jonge, 23 j-, jd. Geboorten. 6 Dec. Andries, z. van Andrie» Over- dulve en van Anna Johanna den Hamer. 12 Dec. Abraham, z. van Levinus Klaassen en van Geer- truida de Feijter. 18 Dec. Jacob, z. van Maarten de Vos en van Cornelia Donze. 29 Dec. Pieternella, d. van Maarten van Kerkvoort en van Elizabeth de Ridder. Overlijden. 23 Dec. Jan Koljjn, 70 j., weduwn. van Adriana Verpoorte. Rotterdam, 6 Januari. Binnen 1. Granen. Tarwe. Niettegenstaande de afwezigheid van nog vele beurtschippers w»s de aanvoer ruim. Stemming zeer flauw en er bleef dogal wat onverkocht. Essex per 100 kg. f 11,60 tot f 12, Wilhelmina puike f 9,60 tot f 10,25. Overige soorten elechts voor voer te plaatsen p«r 100 kg. ,f7 a f 8. Bruineboonen zeer schaarsch ter marktverkocht per H. L. van f8 tot f 11, uitgezochte partijtjes daarboven betaald. Overige artikelen met onbeteekenend aanbod. DAGEN. Voorm Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 8 Jan. 2.15 2.34 9 2.51 3.10 10 3.26 3.44 11 4.— 4.17 12 4.33 4.50 13 5.9 5.26 14 5.46 6.6 V Heden overleed zacht en kalm in de volle zekerheid des geloofs, onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, de heer DIRK SCHEELE Jz., Rustend landbouwer, den gezegenden ouderdom van ruim jaren. Namens de familie, J. SCHEELE Dz. Ter Neuzen (Zandstraat), 4 Jan. 1913. in 83

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 3