Uit de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Biiitenlandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeente-Secretarie te vervoegen. P. J. Siegers, f Op 83-jarigen leeftijd is Zaterdagmiddag te half twee ure te Vlissingen overleden de heer P. J. Siegers, het oudste lid van Ged, Staten van Zeeland. De heer Siegers werd den 17 October 1893 als lid van de Prov. Staten van Zeeland ge kozen voor het toen nog onverdeeld district Middelburg. Later werd dit gesplitst in de districten Middelburg en Vlissingen en kreeg de heer Siegers zitting voor Vlissingen, waar voor hij bij de periodieke verkiezingen in 1901 en 1907 werd herkozen en was hij het volgend jaar aan de beurt van aftreding. Sedert 3 Juli 1895 maakt de heer Siegers deel uit van het college van Ged. Staten en daarin werden zijn adviezen op hoogen prijs gesteld, daar zij van een helderen blik ge tuigden en hij zich terdege in de zaken in werkte. Trots zjjn hoogen leeftijd woonde hy getrouw de zittingen zoowel van Ged. Staten als van de Prov. Staten bij en het is zeker te be treuren dat de krasse grijsaard op een dienst reis voor den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde op 15 October 1.1., het ongeluk had het linkerbeen te breken, aan de gevolgen van welk ongeluk, tengevolge van het intreden van verschillende complicaties, hij thkns is ontslapen. Vóór de overledene lid van Ged. Staten werd is hij in zijn geboorteplaats in verschil lende andere betrekkingen zeer nuttig werk zaam geweest. In 1881 werd hij tot lid van den gemeenteraad te Vlissingen benoemd, doch hij heeft voor deze benoeming bedankt. Hij maakte bijna 30 jaar deel uit van de Kamer van Koophandel te Vlissingen. Verder was hij van 7 Juni 1877 tot 15 Juni 1906 directeur der Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen. Bovendien had de heer Siegers vele jaren zitting in het provinciaal kerkbestuur in Zee land en is hij enkele jaren lid geweest van de Synode der Ned. Herv. Kerk. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen benoemde den heer Siegers in 1903 tot lid. De regeering erkende de verdiensten in den nu ontslapene door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en tot Officier van de Orde van Oranje-Nassau. Zijn heengaan is voor Vlissingen in de eerste plaats een zeer groot verlies, doch ook buiten Vlissingen zal het verscheiden van dezen nobelen burger met groot leedwezen worden vernomen. Zijn nagedachtenis zal nog zeer langen tijd bij ieder, die hem gekend heeft, blijven voort leven als van iemand, die wars van alle uiter lijk vertoon slechts het devies huldigde: 'Eenvoud is het kenmerk van het ware." (De Zeeuw.) Door het overlijden van het lid van Ged. Staten van Zeeland, den heer P. J. Siegers te Vlissingen, zal volgens de bepalingen der Prov. wet, binnen twee maanden in deze vacature moeten voorzien worden. Het Statenlid voor Zeeland, de heer K. Houterman, lid van den raad der gemeente Biggekerke, is ernstig ongesteld. Ds. E. J. van den Burgh, predikant te Tiel, is uitgenoodigd en heeft die uitnoodiging aangenomen om in Februari a. s. een tweetal spreekbeurten te St. Petersburg te gaan ver vullen. Minister E. R. H. R e g o u t. „De Telegraaf" ontving uit Nizza het vol gende telegram De toestand van den Minister van Justitie, den heer E. R. II. Regout, is nog steeds ern stig. Volgens de verklaringen van den ge neesheer, die hem verzorgd, gevoelt zich de lieer Regout voortdurend zeer zwak. De broe der van den minister, de minister van Wa terstaat, wordt hier verwacht. Het Hand. meldt nog dat minister Regout onlangs op een audiëntie ten hove door een flauwte overvallen is. Heden bericht men, dat blijkens bij de familie ontvangen berichten de gezondheids toestand van den minister van justitie iets gunstiger is. FRANKRIJK. 50,000 arbeiders zonder werk. Wij hebben medegedeeld, zegt de N. R. C.> dat er in Bretagne honderd zestien sardine- fabrieken gesloten worden, waardoor 50,000 arbeiders buiten werk komen. De fabrieks eigenaars konden hun badrijf niet meer vol houden de moeilijkeden die het bedrijf als zoodanig meebrengt, maar vooral de eischen der arbeiders verslonden zoo goed als alle winst. De Figaro geeft in een artikel, dat ons de zaak vooral van het standpunt der werkgevers lijkt te bezien, de schuld van dezen betreurenswaardigen toestand aan het Alge meen Verbond van den arbeid, dat door zijn voortdurend gestook onder de arbeiders der sardine-fabrieken en onder de visschers elk overleg met de werkgevers onmogelijk maakte. Er was, zegt het blad, tengevolge van de onophoudelijk vernieuwde eischen der visschers een toestand ontstaan, die al sedert jaren onduldbaar was. Elke billijke maatregel ter verbetering van het bedrijf werd niet door de arbeiders maar door de leiders van het A. V. A. tegengehouden. De Figaro haalt als voorbeeld aan hoe zeven jaar geleden de patroons wilden overgaan tot het machinaal soldeeren der sardine-blikken, wat tot dusver met de hand gedaan was. Niet de arbeiders maar de leiders verzetten zich tegen dezen vanzelf sprekenden maatregel, er volgde sta king en de patroons moeeten toegeven. Sedert zijn er voortdurend botsingen tusschen pa troons en arbeiders voorgekomen. Een eisch om salaris-verhooging werd ge daan op het tijdstip, dat het bedrijf een zware crisis door te maken had. De concurrentie van ivisschers van andere nationaliteit, die beter uitgerust waren dan de Fransche, had zeer schadelijk gewerkt. Toch stemden de patroons in een salarisverhooging toe, maar onder voor waarde, dat de sardinevisschers in het ver volg met een ander soort net zouden visschen. Met dat net zou meer visch gevangen kunnen worden, wat voor beide partijen, visschers en fabrikanten voordeelig geweest zou zjjn. De visschers toonden zich dan ook eerst inge nomen met het nieuwe voorschrift totdat de mannen van het het A. V. A. hun aan het verstand brachten, dat meer visch minder loon beteekende. De visschers waren overgehaald ze begonnen een veldtocht tegen de nieuwe netten, waarvan ten slotte het gebruik in de Faansche wateren bij ministerieel besluit ver boden werd. Vergeefs trachtten de werkgevers den minister aan het verstand te brengen welke schadelijke gevolgen dit besluit voor sardinen-industrie zou hebben. Het A. V. A. was in dien tijd, zegt de Figaro, oppermachtig. En nu trad deze onmogelijke toestand in, dat de Fransche sardine-visschers in de Fransche wateren voortdurend een slechten vangst maakten, terwijl Engelsche, Belgische en Duitsche visschers op drie mijl uit de kust hun netten zwaar van visch op haalden. Daar de Bretonsche visschers niet duldden, dat er andere dan door hen gevangen sardines aan de markt werden gebracht, kan men zich voorstellen in welk een toestand de fabrikanten zich bevonden, die bovendien het hoofd hadden te bieden aan de nijpende con currentie van Spaansche en Portugeesche conservente nijpender sedert de invoer rechten daarop verlaagd werden. De Figaro zegt, dat de eigenaars der sar dine-fabrieken in Bretagne dan ook reed^ lang beurde. Greets handen hebben de naald weer gevat. Nauwelijks heeft ze eenige steken gelegd of zo verneemt opnieuw een stap. 't Zal groofvader zijn. Neen die is 't toch niet. 't Is de postbode. Hij knikte haar vriendelijk toe en reikt haar een brief over. De man is alweer uit het oog verdwenen, als ze nog met den brief in de hand staat. Haar hand beeft. Een zonderlinge ontroering maakt zich van }iaar meester. Want ze heeft de hand herkend, die het adres schreef. Is het mogelijk? Hamburg leest ze op het stempel. Een brief van Steven Zal deze brief de oplossing brengen van het pijnlijke raadsel, waarmee ze zich reeds maan den het hoofd gemarteld heeft? Duizenderlei gedachten rijzen in een oog wenk voor haar geest. Dan, opeens, scheurt ze, schoon met sidde rende hand, het couvert open en leest leest Koortsig vlug vliegen haar oogen over hef papier. Ze verslindt den inhoud. En als straks de lezing ten einde is, valt ze neer op haar stoel, den brief in den schoot ze vouwt diep ontroerd de handen, en terwijl haar oogen zich vullen met tranen, slaat zij ze dankend ten hemel Bij al het treurige van den inhoud, is er toch één ding, dat haar nameloos verblijd Steven lééft 1 En ze weet nu, waar hij is 1 HOOFDSTUK XXI. Ommekeer. 't Is een paar dagen later. In overleg met grootvader heeft Greet een brief geschreven aan haar broer, waarin ze hem ten minste kan ontlasten van de pijnigende gedachte, dat hij een moord op zijn geweten zou hebben, 't Is waar, met Bram Sanderse was het sinds dien tijd niet best gegaan maar dit heeft gelukkig niets te maken met de wonde, hem door Steven toegebracht. Bram was geheel en zelfs spoedig hersteld, maar zijn ongerustheid over de mogelijkheid eener ont dekking van den diefstal, dien hij had helpen plegen, was steeds toegenomen. Het werd hem te eng in zijn kleine omge ving, en op zekeren dag liet hij zonder er met zjjn moeder eerst over gesproken te hebben, zich aanmonsteren op een zeilschip. Licht zinnig gezelschap vond hij hier genoeg; zijn gedrag verbeterde er niet op en (Wordt vervolgd.) het besluit voorzien hadden, dat ze dezer dagen genomen hebben. In September hebben ze voor het jaatst alarm geslagen en aan den minister een brief geschreven, waarin zij zei den, dat er veel sardines en makreel aan de kust waren, maar dat de visschers ze met hun rechte, netten niet vangen konden dat zij (de patroons daarom vergunning vroegen van de draainetten gebruik te maken, aan welke netten bovendien door alle commissies van onderzoek boven de vroeger gebruikte de voorkeur gegeven was. Ten slotte vroegen de patroons den minister om de visschers, die bereid waren met de nieuwe netten te visschen, te beschermen tegen de dreigementen van revolutionaire zijde geuit. Enkele dagen te voren hadden de visschers van St. Guénolé en Penmarch hetzelfde ver zoek aan den minister gedaanEr is over vloed van sardines in de baai van Audierne, schreven zij. Geeft ons de middelen om ze te vangen. De minister antwoordde door het zenden van twee politie-vaartuigen en een torpedo. Dat was alles. Ook tot den prefect en den administrateur van de marine te Quimper hadden de fabrieks eigenaars zich gewend zonder dat dit iets uit werkte. En nu hebben de werkgevers er ge noeg van. Zij hebben hun fabrieken gesloten. Het is geen lock-out van een paar dagen, zegt Figaro, want hun besluit is onherroepelijk. Zij geven hun bedrijf op. Alleen zullen enkele fabrieken nog doorwerken totdat de voorraad olie en blik opgebruikt is. Dat zal over enkele weken het geval zijn. Dan zullen er 50,000 arbeiders zonder werk zijn. Het A. Y. A. kan trotsch zijn, meent Figarohet heeft zich jegens de arbeidersklasse bijster verdienstelijk ge maakt. NEW-YORK, 4 Jan. De stakende confectie- arbeiders zetten do onlusten voort. 2000 hunner bestormden gisteren wederom een fabriek, welke moest worden stopgezet. Ook de vrou welijke confectiearbeiders sloten zich bij de stakers aan. Bij de straatdemonstraties ziet men de vrouwen aan het hoofd. LONDEN, 4 Jan. Reuter verneemt uit Turksche bron, dat de Turksche gevolmach tigden besloten zijn, volstrekt te weigeren om Adrianopel of de eilanden in de Egeïsche Zee af te staan, het koste wat het wil. Het is dus zeker, dat de vredesonderhande lingen afgebroken zullen worden. TER NEUZEN 7 Januari 1913. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling Notulen. Beëediging van den plaatsvervauger van den Secretaris. Ingekomen stukken. Benoeming van een lid voor de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Aan bevolen worden Adriaan Coumou en Abraham Dieleman. Benoeming leden van de Commissie van toe zicht op het lager onderwjjs. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van schadevergoeding, ingediend door \V. P. Nieuweiink. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van J. du Pont en Zonen te Vlissin gen, ter zake van een staanplaats op de markt tijdens de kermis. Voorstel ter zake van het verzoek van de vereeniging tot ziekenverzorging tot wijziging van de voorwaarden, waaronder haar voor 1913 subsidie uit de gemeentekas is verleend. Regeling van de jaarwedde van den timmer man in vasten dienst der gemeente. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding van het ophalen van de haardasch en het straatvuil te Baandijk. Voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van Ph. Haak om verhooging van jaarwedde. Voorstel tot inwilliging van een verzoek tot demping van een gedeelte sloot langs den toe gangsweg naar het station. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Alsvoren voor het Middelbaar Onderwijs. Verzoeken om ontheffing plaatselijke belas ting. Door de heeren J. J. de Jager, Jac. de Bruijne Mz. en R. Scheele, leden van den Raad, zijn de volgende wijzigingen voorgesteld op beide verordeningen Op de ingediende concept-verordening op de heffing van schoolgeld voor het Openbaar Meer Uitgebreid Lager Onderwijs in de gemeente Ter Neuzen Aan art. 1 toe te voegen de alinea „In den loop der maand September wordt jaarlijks een berekening opgemaakt ter bepa ling van den kostenden prijs van het onderwijs per leerling voor zoover de kosten voor reke ning der gemeente blijven." In art. 2 weg te laten de woorden „Of naar een belastbaar inkomen van minder dan honderd gulden." Art. 3 aldus te lezen „Het schoolgeld bedraagt voor iederen leer ling voor alle klassen, voor hen die in den Hoofdelijken Omslag zijn aangeslagen naar een belastbaar inkomen van minder dan f 101 5 °/o f 101—300 600 1000 1300 301-,. 601—, 1001- 1301—1600 1601-1800 10 o/o 15 20 "/o 30 o/o 40 o/o 50 o/o 1801—,, 2000 60 „2001-„2200 70 o/o 2201—,, 2400 80 2401—2600 90 o/0 2601 en hooger 100 van den kostenden prijs. Voor de leerlingen wier ouders, voogden of verzorgers niet in de gemeente zijn gevestigd, geldt dezelfde regeling." Op die van het Midd. Onderwijs bij art. 3 nog: „Voor het bijwonen der lessen in een of meer vakken, wordt voor elk vak een school geld geheven van 10 van het schoolgeld, dat volgens bovenstaande regeling voor het bijwonen van alle lessen verschuldigd is." Maandag 6 Jan. j.l. mochten we het ge noegen smaken den heer H. J. Kruithof, den blinden musicus uit Kampen te hooren, om ons te vergasten op muziek en zang. De heer Kruithof werd ingeleid door den Burgemeester, de heer J. Huizinga, die de bijeenkomst met gebed opende nadat vooraf gezongen was Psalm 846. Daarna begon de heer Kruithof zijn pro gramma af te werken, waarbij hij afwisselend een stukje muziek of een lied met begeleiding van het orgel ten gehoore bracht. Tevens gaf de lieer Kruithof een uiteen zetting van het z.g. blindenschrift, waarna hij een voordracht in blindenschrift hield, getiteld „Ween, omdat gij een zondaar zijt", een ge dicht van Huet. Als toegift gaf de heer Kruithof nog het le en laatste couplet van het bekende „Lied van den Blinde" dat de vorige maal reeds de aandacht getrokken had. De Burgemeester dankte den heer Kruithof voor het genot, dat hij ons verschaft heeft en de aanwezigen voor hunne belangstelling. Na het zingen van Ps. 68 10 word de bijeenkomst door Ds. J. F. van Hulsteijn met dankzegging gesloten. De kerk was flink bezet. Velen hadden echter verwacht, dat het kerk orgel bespeeld zou geworden zijn, doch de be speling geschiedde op een huisorgel. De collecte was bevredigend. De Hooge Raad te 'sGravenhage ver wierp het cassatieberoep van J. F. V., voor zitter der bootwerkersvereeuiging te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg en het gerechtshof aldaar verworpen tot 3 maan den gevangenisstraf wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven en met brand stichting. In besloten zitting werd door de recht bank te Middelburg behandeld de reeds twee maal uitgestelde zaak tegen J. G., werkman te Ter Neuzen, beklaagd van ongeoorloofde handelingen met kinderen. De laatste dagen werd alhier een onder zoek door de gemeentepolitie ingesteld be treffende overtredingen van art. 297 van het wetboek van strafrecht. Daarvoor waren de gangen van een juffrouw uit Vlissingen, die vooral den laatsten tijd de stad bezocht, na gegaan. Gisteren is genoemde vrouw, zekere E. A. I'D., vrouw van Van S., vroeger alhier woon achtig, op verzoek van onze politie te Vlissingen gearresteerd en door hen naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht ter be schikking van den officier van justitie. (Tern. Crt.) Hoek. Gisteren werd aanbesteed door de Vereeniging „Landbouwbelang" alhier de leve ring van 90,100 K.G. Superph., 75,200 K.G. Ammoniak-Superphosphaat 7 X 9» 34,000 JUG. Chilisalpeter, levering 15 Februari—1 Maart 1913, 1,200 K.G. Patent-Kali, 5,400 K.G. Kainiet, 2,800 K.G. Thomaspbospliaat, 63 K.G. Klaverzaad. Inschrijvers waren Voor Superph. A. Hamelink te Ter Neuzen f2.225, P. J. v. Ardenne te Dordrecht f2.19, G. Dees Jr. te Ter Neuzen f 2.12, L. Evertsdijk te Kapelle f2.21, Internationale te Zwijndrecht f2.21, N. Doorninck te Vlake f2.10, De Moor- Vlaminck te Hulst f2.085, D. Scheele Az. te Ter Neuzen f2.13, Adriaansen—Grimminck te Walsoorden f2.21, Willems te Katwijk a/d Maas f2.35. W. Bedet te Ter Neuzen f2.20, P. J. Scheele te Ter Neuzen f2.181. Voor Am.-Superph. G. Dees f7.72, L. Everts dijk f7.80, Internationale f7.82, N. Doorninck f7.625, De MoorVlaminck f7.795, D. Scheele Az. f7.76, Adriaansen—Grimminck f7.96, W. Bedet f7.74, P. J. Scheele f7.847. Voor Chilisalpeter P. J. v. Ardenne f 13.78, L. Evertsdijk f 13.66, W. Bedet f 13.62, P. J. Scheele f 13.75. Voor Patent-Kali P. J. v. Ardenne f6.32, G: Dees Jr. f 6.49. Voor Kainiet P. J. v. Ardenne f2.15, G. Dees Jr. f2.20. Voor Thomasph. P. J. v. Ardenne f2.15, G. Dees Jr. f2.29. Voor Klaverzaad, 80 a 90 kiemkracht, Adr. Bedet te Hoek f 1.30. Gegund Superphosphaat aan J. F. de Moor- Vlamink voor f2.085 per 100 K.G., Am.-Su-

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 2