Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Eene Kerst-preek. FEUILLETON. In den Levensstrijd. Biimenlandsch Nieuws. No. 981. Zaterdag 4 Januari 1913. 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Tet Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsd ig- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regei meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INQEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIË14 TE BEZORCIEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Gelijk zijn gewoonte is, heeft de heer mr. P. J. Troelstra ook dit jaar zijn Kerstrede gehouden in eene vergadering van partijge- nooten te Amsterdam. Al werd deze rede weder uitgesproken op den Kerstdag, zij handelde niet over de blijde boodschap, die in den Kerstnacht over Bethle hem's velden weerklonk. Van het Kind in Bethlehem's stal was geen sprake, evenmin als van het heil, ons in dit Kind geschonken. De rede handelde over de S. D. A. P. in de aanstaande verkiesingen. Volgens den redenaar is er kans, dat de aanstaande verkiezingen de socialisten zal voeren tot gedeeltelijke bereiking van hun doel. Immers, behaalt de linkerzijde de overwinning, dan komt er algemeen kiesrecht, zoo niet voor mannen en vrouwen, dan toch voor de mannen. Geheel gerust is mr. Troelstra echter niet, of de liberale concentratie, indien algemeen kiesrecht wordt ingevoerd, om de oud-liberalen te believen, den invloed der Eerste Kamer niet zou willen versterken door haar het recht van amendement te geven. En van dien meer deren invloed moeten de sociaal-democraten niets hebben. Veeleer zouden ze liever heel de Eerste Kamer willen opdoeken. Door heel de rede heen straalt duidelijk het voornemen door, om straks met de vrij zinnige concentratie hand aan hand te gaan ter bestrijding van de rechtsche coalitie. Volgens mr. Troelstra is de coalitie de partij der reactie, terwijl de vrijzinnige groepen worden aangeduid met den naam van partijen van het behoud. Ten opzichte van de anti-revolutionairen tracht de leider der socialisten zijn bewering goed te maken met te zeggen, dat zij wat de Fransche revolutie aan den derden stand aan onafhankelijkheid heeft gebracht, geestelijk wil overwinnen. Bedoelt de spreker hiermede, dat onze partij heel ons volk, met inbegrip dus van wat hij noemt den derden stand, tracht terug te brengen van het heillooze beginsel der Fransche revolutie omtrent de Volkssouvereiniteit en te winnen voor het beginsel van de souvereiniteit Gods op elk terrein des levens dan heeft hij met deze bewering ongetwijfeld gelijk. Maar als de sociaal-democratie dit reactie noemt, waartegen zij zich verzet krachtens haar beginsel, dan is daarmede tevens toege- 37) Zeker, ze had gebeden. Vurig; niet ééns, maar vele malen. En was het beter met haar geworden Soms kroop een gedachte haar in de ziel, waarvoor zij terughuiverde, die haar ontzette, die ze in den beginne met kracht en beslistheid verre van zich wierp maar telkens kwam die booze gedachte terug en sloop haar hart weer binnende gedachteuw bidden is nutteloos, uw hopen vergeefs, God heeft ver geten genadig te zijn En of ze streed tegen dit schrikkelijk denkbeeld, het stak als een giftig monster telkens den kop weer omhoog en zijach, zij voelde haar tegenstand minder worden, ze voelde het En dat gevoel maakte haar lusteloos, deed haar gebed verflauwen. En toch gaf ze haar bidden niet op. Toch blééf ze smeeken, op hoop tegen hoop Steven! Waar was hij? Leefde hij nog? Die vragen lieten haar geen rust. Te minder, waar ze geen enkelen aannemelijken grond kon vinden ter verklaring. Was hem een ongeluk overkomen geven, dat hare beweringgodsdienst is pri vaat-zaak en heeft met onzen politieken strijd niets te maken, een leugen is. Wat trouwens onzerzijds reeds lionderde malen is aangetoond. Docli bedoelt mr. Troelstra met zijn zeggen de anti-revolutionaire partij is reactionair, want zij tracht aan den derden stand den invloed op regeeringszakcn, dien zij door de Fransche revolutie heeft verkregen, weder te ontnemen, dan komen wij tegen die beweriug in verzet. Dat moge waar geweest zijn van de partijen, die na 1813 onder leiding van den Russischen czaar in de eerste helft der 19e eeuw den grootsten invloed hebben gehad op de politiek in de verschillende landen van Europa, maar dat geldt niet van onze partij, zooals ze zich onder Groen van Prinsterer en dr. Kuyper heeft ontwikkeld. We herinneren er aan, dat mr. Groen van Prinsterer waar Thorbeeke het kiesrecht vastknoopte aan een belastingcensus steeds zeide ik bied altijd een gulden lager dan gij. En van dr. Kuyper is bekend, hoe hij 't kies recht wil toekennen ook aan den geringsten huisvader, mits hij zijn eigen gezin verzorgt. Reactie mag dus op dit gebied aan de anti revolutionaire partij niet verweten worden. Eigenaardig is de verklaring, die mr. Troel stra geeft van het ontstaan der linksche con centratie. De rechtsche partijen hebben de vrijzinnigen gedwongen tot dit samengaan. Immers rechts stuurt aan op herziening der Grondwet en, blijkens hetgeen de rechtsche meerderheid in ae Commissie van Voorbe reiding dienaangaande heeft voorgesteld, is de bedoelingwegneming van hetgeen het liberalisme in 1848 gewonnen heeft. Dit ziet dan op de verhouding tusschen de Kroon en de Volksvertegenwoordiging. „Bij ons hebben de liberalen in 1848 het koning schap gewild als eene decoratieve instelling, door welker schittering de arbeiders verblind moesten worden voor hun eigen ellende. Maar zij hebben er een overigens ongevaarlijke in stelling van gemaakt. Wordt echter krachtens de grondwet de koningin de souverein in dien zin, dat de taak der Staten-Generaal geen andere wordt dan om bij haar de belangen des volks to behartigen, dan is dat eene re actie naar reeds lang begraven oude opvat tingen een reactie tegen het beste, wat het liberalisme gebracht heeft, tegen datgene, waarvoor de liberalen den plicht hebben om op te komen met alle kracht, welke zij kunnen ontwikkelen." Aldus volgens mr. Troelstra de oorzaak van Al haar vragen bleven raadsels zonder op lossing „Toe Gree, kijk dan, daar 1" en Em, onge duldig, dat haar zuster op haar praten geen antwoord geeft, streelt met haar kleine hand Greets bleeke wang. Greet kijkt op. Ja, daar komt een meisje aan, wat verlegen, onzeker voortstappend op het haar blijkbaar onbekende wegje. Eensklaps uit ze een kreet van blijdschap en snelt in een drafje op Greet toe, terwijl ze juicht „Gree, o Gree, dag Gree I" En ze vliegt Greet om den hals. Greet herkent tot haar groote bevreemding in de onverwachte gast Emmy Barends. Ze laat haar naaiwerk vallen en kust de kleine hartelijk op het voorhoofd. De andere Em staat hoog verwonderd, half jaloersch het vreemde tooneeltje gade te slaan. Greet merkt het. „Kijk Ein", zegt ze tegen haar zusje, „dit is nu de andere Emmy, waar ik je weieens van verteld heb", en onder het spreken haalt ze haar naar zich toe. De twee Emmy's kijken elkaar verwonderd aan. Greet weet ze wel elkaar nader te brengen. „Is dit je zusje Gree, waar je me van ver- het ontstaan der concentratie. Nu streeft de S. D. A. P. er naar, in de Tweede Kamer een steeds grooter aantal zetels te bezetten en een altijd grooter invloed te verkrijgen. Wordt nu door de herziening der grondwet in anti-revolutionairen geest de positie der Koningin tegenover de volksvertegenwoordi ging versterkt, dan ligt het voor de hand, dat daardoor ook de macht der socialistische partij in het parlement wordt verzwakt. Men gevoelt waar de heer Troelstra heen wilals de liberalen hun werk van 1848 ver dedigen, zijn ze onze bondgenooten en zullen we hen steunen bij de verkiezingen in 1913. Wat dan ook reeds van te voren vaststond. Toch is de heer Troelstra geen belangeloos heiper om de vrijzinnige heeren weer op het kussen te helpen en dan heen te gaan. „Wanneer de heeren de vruchten hunner overwinning binnengehaald hebben, zullen ze bij ons voor den draad moeten komen dan komen ze te biecht bij de sociaal-democraten. Want hoe ze ook mogen lonken naar de kleur- looze middenstof, zonder ons krijgen ze het heft niet in handen." Dat het afnemen van die biecht aan de libe ralen in het oog van mr. Troelstra brood- noodig is, blijkt wel uit zijne waardeering van het concentratie.program. Niet zoozeer om hetgeen er wel, maar voor namelijk om wat er niet op voorkomt. Het program zwijgt over het. militairisme en over de belastingpolitiek. En vooral op deze punten vertrouwt de spreker zijn bond genooten niet. Ze zullen nog verder op zijn lijn moeten komen. Wat het kiesrecht betreft, zijn de liberalen reeds voor driekwart socialist„geeft zij een maal het heft in handen hebbend, aan de ouden van dagen niet wat zij uit Talma's pensioen wet zouden krijgen, dan is zij (de concentratie) waard te recht gesteld te worden voor de publieke opinie en totaal onmogelijk." Talma's voorstel dit tusschen twee haak jes schijnt dus nog zoo verwerpelijk niet In elk geval mr. Troelstra zal zijn bond genooten wel verder drijven op den weg die hij hen aanwijst. We hopen op een enkel punt uit deze rede nog nader terug te komen. V „Opdat allen een stil en gerust leven leiden." Uit een Installatie-rede. Zeer ongaarne maken we ons tot tolk van de tallooze klachten, die in de laatste dagen teld Jhebt vraagt de andere op haar beurt, terwijl ze heel vertrouwelijk haar hand op haar naamgenootjes schouder legt. „Ja", zegt Greet, „dat is ze.". „Maar", valt Emmy Barends ineens uit, „zeg Gree, waarom kom je nu nooit meer bij ons naaien? Er komt nu elke week een andere, maar daar houd ik niemendal van hoor. Die praat haast nooit tegen me en ze kan heele- maal niet vertellen. O Gree 1" valt ze zich zelf weer in de rede, „toe, vertel nu weer eens van den Heere Jezus, of van Jozef. Kee doet het ook wel eens, als we |aan 't wandelen zjjn, maar die kan het lang zoo mooi niet. Doe je 't, Gree? Ja?" en ze vleit haar krullebol tegen Greets borst en kijkt haar met de blauwe oogen vriendelijk smeekend aan. Er ligt te gelijk iets ernstigs in de uitdrukking van haar gezichtje. Greet antwoordt niet dadelijk. „Toe Gree", dringt de kleine nogmaals aan, „och, asjeblieft, doe het dan. Ik heb al zoo lang op je gewacht en je kwam maar niet ik had er lieusch verdriet van. En hoor eens Gree, mijn gebedje dat je me geleerd heb, ken ik nog. Moe niet. Maar ik had het goed onthouden en ik mocht het van Moe toch eiken avond opzeggen, voor ik naar bed ga. Waarom zou Moe het niet bidden Gree En Pa „'k Weet niet, Em maar ken jij het nog, ja tot ons' kwamen over den overlast dien velen onzer stadgenooten te verduren hadden van de groote orgels in de bierhuizen. We hadden hierover liever gezwegen om bijzondere redenen, doch wie zich als cou ranten-man stelt in dienst van het publiek kan niet altijd zwijgen, wanneer hij dit het liefst wil. In sommige straten heeft men gedurende de laatste dagen dikwijls gewenschtleefde burgemeester Geill nog maar! Die verzuchting strekt o. i. den tegenwoordi- gen burgemeester van Ter Neuzen niet tot eer. Meer wenschen wij er voorloopig niet van te zeggen. V Aangifte ter Inschrijving voor de Militie. Wij herinneren de in 1894 geboren manne lijke personen er aan, dat zij zich tusschen 1 en 31 Januari a. s. hebben aan te geven ter Secretarie hunner gemeente ter insch rijving voor de Militie. Voor Ter Neuzen kan men dit doen op eiken werkdag van 9 tot 4 uur. Des Zaterdags tot 2 uur. De bijzondere aandacht wordt "er op geves tigd, dat bij de aangifte ter inschrijving ge legenheid bestaat om op te geven de reden van vrijstelling, die de in te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Voorts is het noodig, dat door of voor hen, die elders geboren zijn, bij het doen van de aangifte ter inschrijving wordt overgelegd een uittreksel uit het geboorteregister, welk uit treksel op aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeente-Secretarie te vervoegen. Kamerverkiezingen. Volgens het Huisgez. heeft de centrale anti revolutionaire kiesvereeniging in het district Sliedrecht als haar oordeel uitgesproken, dat een samengaan met de christelijk-historischen onmogelijk wordt zonder een vast accoord en hetere organisatie. Niet alleen het vrijz.-dem. Tweede-Ka merlid Prof. Mr. H. L. Drucker, maar ook het lid der Tweede Kamer Prof. Mr. M. W. F. Treub, behoorende tot dezelfde Kamerfractie, zal zich dit jaar niet weer beschikbaar stellen. Te Hilversum is een openbare Christe- „Heelemaal Gree, maar toe, nu moet je vertellen heel even maar, doe je 't „Zeg eens Em", antwoordt Greet, „hoe kom je eigenlijk hier „Dat weet ik niet, Gree." „Weet je dat niet vraagt Greet hoogst verwonderd. „Nee, want ik was met Keetje een eind 't strand opgegaan en Kee ging een beetje praten met een ander meisje en toen gingen ze zitten op een duin en toen ging ik een beetje loopen spelen en ik zag Kee niet meer en ineens was ik hier op dit padje en zag ik jullie zitten, o Gree, wat een lief huisje, daar je in woont. Is je moeder thuis?" 't Komt er alles achter elkaar uitzoo echt- kinderlijk, dat Greet niet kan nalaten te glim lachen. Bij de laatste vraag der kleine praat ster krijgt haar gelaat ernstiger plooi en ze antwoordt zacht „Nee Em. Moeder is niet meer thuis. Moeder is in den hemel." „Daar vraagt het snapstertje, en ze wijst met haar vinger omhoog naar de blauwe luclit. „Bij den Heere Jezus?" „Ja," zegt Greet. Ik wou, dat ik er ook was Greet. Ja, heuschvoegt ze erbij, als Greet haar wat vreemd aanziet. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1913 | | pagina 1