Biimenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Kerk en School. Uit Stad en Provincie. Landbotiwberichten. Haidelsberichten. tegen de christelijke partijen, als tegen de socialisten. Tegen zwart en tegen rood tegelijk Schoot niet het heele bondgenootschap van vrij-liberaal tot vrijzinnig-democraat uit zijn slof om die beschuldiging te ontzenuwen Ja, gewis. Bij monde van Mr. Goeman Borgesius. En welke verpletterende argumenten voerde hij aan Ze waren even kort als krachtig. Hij vatte ze samen in één woord. En noemde Schapers beweringOnzin Schaper was er niet door bekeerd van zijn dwaling. Hij handhaafde zijn vonnis. En ging voor dat groote woord niet op zij hoe zou hij ook, hij de socialist En Schaper had gelijk. Meer dan hij zelf vermoedde. Want het is bij de liberalen, niet slechts een opbieden tegen de socialisten (dat óók het is meer. Het is de zuigkracht der beginselen. Liberaal en socialist zijn het in den grond der zaak ééns. Als het maar gaat tegen het Christelijk kabinet, tegen de rechtsche meerderheid tegen de handhaving van Gods ordinantiën. Zij stoelen op denzelfden wortel. Ze leyen uit één beginseldat der Revolutie. Dat is reeds zoo vaak met de stukken be wezen, dat het geen verder betoog thans meer behoeft. Dat zal in 1913 weer zonneklaar blijken. De algemeene stormloop op ons Christelijk Kabinet vindt Borgestus naast Schaper in 't geweer. Door de zuigkracht van het beginsel. Z. De Katholieken en het onderwijs. De commissie, benoemd door het bestuur van den Algem. Bond van R.-K. Kiesvereeni- gingen in Nederland, om rapport uit te brengen over de vraag hoe te komen tot gelijke be handeling vanwege de overheid van het open baar en het bijzonder lager onderwijs, ook in verband met de a. s. Grondwetsherziening is met haar arbeid gereed gekomen. Het rapport komt tot de volgende conclusie le. Uit Grondwet en wet worde alles ver wijderd, wat zou aanduiden, dat in beginsel het geven van onderwijs is een^eel der staats zaak. 2e. De ouders behooren de kosten te dragen van het onderwijs hunner kinderen. Teneinde ongewenschte toestanden te voorkomen, heeft de Staat een evenredig schoolgeld, in dier voege, dat bedeelden worden vrijgesteld, min vermogenden reeds een deel opbrengen en voor meergegoeden het verschuldigde der kosten per leerling niet overschrijden. 3e. De Staat betale aan de bijzondere school besturen terug, wat deze aan de onderwijzers betalen, vermeerderd met een som per leerling voor de algemeene exploitatiekosten eener gewone lagere school. 4e. De Staat betale ditzelfde uit aan de gemeentebesturen en verbiede gelden uit de gemeentekas aan het openbaar onderwijs ten koste te leggen. 5e. De wet treffende een regeling, waarbij de verschillende schoolbesturen voor de dooi- hen te maken kosten voor localiteit schadeloos worden gesteld. 6e. De wet stelle de eischen vast waaraan de verschillende soorten van lager onderwijs moeten voldoen en eische waarborgen, dat deugdelijk onderwijs worde gegeven. 7e. De wet steile de salarissen en verdere tegemoetkomingen voor de onderwijzers vast. 8e. Er kome een regeling der wachtgelden, die meer waarborg biedt voor de openbare onderwijzers dan de tegenwoordige. De commissie bestond uit de heerenA.W. Bos, A. F. Diepen, D. A. P. N. Kooien, F. A. Moerel, P. van Nispen tot Sevenaer. (Zei.) het daarbij zéér ontgelden en de haarlokken werden haar uit het hoofd getrokken. De gemeentepolitie was in een ander stadsge deelte, toen de rijkspolitie een drietal van Sluiskil, onder hevig verzet, waarbij de blanke sabel getrokken moest worden, geboeid naar het bureau voerde. Dinsdagavond had de laatste Prov. boot, die hier aankomt, veel oponthoud. Dwars in de haven lag een schip met beeten, dat wegens het spuien voor anker was gekomen, en wegens het ruwe weder niet meer naar buiten kon. De boot probeerde tweemaal er langs te varen, doch zulks ging niet. Daarop ging men naar het nieuwe kanaal en ontscheepte aldaar de ongeveer 150 passagiers. Een sleepboot haalde de tjalk weg uit de haven, waarna de Prov. boot terugkwam om de goederen te lossen. Dit alles veroorzaakte veel oponthoud en onaangenaamheid met het ongunstige weder. Eenige jongens hebben alhier bij enkele winkeliers de toonbanklade gelicht. De schoen handelaar Salomé deed aangifte bij de politie, die twee hunner arresteerden. Aan de nieuwe Sluis alhier zijn van een bewoner 6 kippen en een haan gestolen. De haan is teruggevonden. Bekenden moesten deze diefstal gepleegd hebben. De klerk der post, en tel. le kl. J. H. Kohn van Valkenburg is verplaatst naar Ter Neuzen. Hoek. Dinsdag werd alhier aanbesteed door de vereeniging „Doelmatige Samenwerking" 210,800 kg. Superphosphaat, 64,500 kg. Chiïi- "alpeter en 9300 kg. Kaïniet. Laagste inschrijver was voor Superphosphaat levering Mauntsfort 96,200 kg. D. Scheele Az Ter Neuzen voor f2,12. Levering Ter Neuzen 114,100 kg. dezelfde voor f2,10 Voor Chilisalpeter (Mauritsfort) 36,900 kg voor f19'34' Levering Ter Neuzen 27,b00 kg. dezelfde voor f 13,32. Voor Kaïniet, levering Ter Neuzen 9300 kg A. Wieland, Ter Neuzen voor f2,14. Deze leveringen werden gegund. De St. Ct. van Woensdag bevat de ken nisgeving van de namen van hen die bij de wetten van den 12den en 13den dezer (St.- bladen 368—431) genaturaliseerd zijn. Wij vinden daaronder Pieternella Maria Elizabeth van Pienbroek, weduwe van Ludwig Heinrich Schalk, zonder beroep, te Ter Neuzen. Op de weegbruggen der Z. V. T. M. zijn gedurende de laatste campagne ruim 18 mil. K.G. suikerbieten gewogen. Te weten IJzen- dijke 10V, milj., Oranjedijk 61/, milj. en Veld zicht een groot miljoen. Nog enkele honderdtallen wagonladingen hggen op den grond. (M. Ct.) De bodeloop Oostburg— Zuidzande—Cad- zand zal met ingang van 16 Januari 1918 ver vallen van af dat tijdstip heeft het postver voer plaats per tram. lot waterbouwkundige van de calami- teuze Hoofdplaat- en Thomaespolders is Maan dag met 15 van de 20 stemmen benoemd de heer A. Mooldijk te Oudshoorn. (M. Ct.) POSTER IJ EN. Nieuwjaar. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prentkaarten, behalve het adres, niet anders worden geschreven dan de naam, de woon plaats en het beroep van den afzender en de dag der afzending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid, als: m. g.,p.f en dergelijke. nog zoo ouderwetsch, dat ze meenen, dat het gras en de klaver der weiden geen voedsel noodig heeft. Vooral in de zandstreken van ons vaderland is het een vaste gewoonte om jaarlijks de weiden in den laten herfst of in den winter kaïniet en slakkenmeel te geven. In de klei geeft men vaak in het voorjaar zoo vroeg mogelijk superphosphaat op de weiden. Verder wordt door velen in het voorjaar een matige chilisalpeterbemesting gegeven. Maar ook op de klei hebben de weiden behoefte aan kali. Kali op kleigronden, het is in den laat- sten tijd overtuigend bewezen door tal van proeven, dat het hoog noodig is, dat het in elk geval rendeert. Grassen en klavers, vooral de laatste, gebruiken heel wat kali en waar nu voor tal van landbouwgewassen gebleken is, dat kali ook op betere gronden in vele streken noodzakelijk is, is er geen enkele reden, om de kali op de wei uit te schakelen. Ook de weide heeft een volledige bemesting noodig, ook op de klei. Als kalibemesting op de klei kan met vrucht gebruikt worden het 40% kalizout, dat in 't begin van den winter tot een hoeveelheid van 200 a 300 K.G. per Hectare kan uitgestrooid worden. Het gras en de klaver begint reeds vroeg in het voor jaar te werken. De wortels moeten tot vor ming van stengels reeds vroeg, b.v. omstreeks Februari het noodige voedsel in den bodera gereed vinden. Vandaar, dat het kalizout op zijn laatst in Januari moet uitgezaaid worden. Op het zand, waar men van 500 K.G. tot 1000 K.G. kaïniet geeft, wordt dit gewoonlijk reeds zeer vroeg, zelfs in December uitgezaaid. Het is merkwaardig, hoeveel een goed bemeste weide kan opleveren, hoeveel meer dan een niet of niet-volledig bemeste. En de boer, die zich de moeite zou willen getroosten, te berekenen, wat zulk een wei meer oplevert, zou zien, dat het aan de wei bestede geld veelvoudig terugkomt. En wanneer zulk een weide later gescheurd wordt, levert zij in alle opzichten een pracht van bouwgrond op. Middewinters of Kersthoorns. Men schrijft uit Twenthe aan de N. R. Ct. Als eeu herinnering aan een in deze streek vrij algemeen gebruik van vroeger jaren hoor den we dezer dagen nog het eigenaardig jode lend geluid van den middewinters- of Kerst hoorn over de velden klinken. Een flinke boerenzoon stond bij den waterput vóór zijn woning, en blies een aardig jodeldeuntje. Het instrument, waarop hij blaasde een erfstuk van zijn voorvaderen was vervaardigd uit twee stukken gekuipt wilgenhout, door een viertal houten banden tot een soort hoorn ter lengte van ruim één meter samengevoegd. Het mondstnk werd gevormd door een een handbreed Jangen uitgeholden vliertak, waarin een opening van een duim dikte. De hoorn was eenigszins gebogen en had aan 't andere eind een opening van ongeveer U/a d.M. mid dellijn. Van vier weken vóór Kerstmis (lsten Zondag van den Advfent) tot 6 Januari (Drie koningen) zoo vertelde ons de kloeke Twent- sche jongen, besteedde hij dagelijks een of meer van zijn vrije uren aan het blazen op den middewintershoorn ter aankondiging van of ter herinnering aan het Kerstfeestkoude noch ruw weer konden hem hiervan terug houden. Dit gebruik, dat voor een jaar of twintig nog vrij algemeen in zwang was in Twenthe, is thans zoo goed als uitgestorven. Geen wonder dan ook, dat men deze hoorns reeds aantreft onder de verzamelingen van de Oud heidskamers te Enschede en Oldenzaal. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur Dhr. H. J. v. d. Ouden. Alel en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, I)s. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Qeref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur. Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en B'/a uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en B1/, uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen ö'/i uur Evangelisatie. DINSDAG 31 DECEMBER 1912. (Oudejaar.) Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen 5'/j uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 5</j unr) Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 61/, uur, Ds Chr. Bruins, aamslag 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma van Axel. Hoek 5Va uur, Ds H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. i,er. geuzen 5'/i uur. Ds. A. Timmerman, bluiskil Geen dienst. Axel 6uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 5>/2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 5'/, uur, Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 6'/i uur, Ds. J. Fraanje. WOENSDAG 1 JANUARI 1913. (Nieuwjaar). Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag Geen dienst. Hoek 9 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Tei Aouzen 9'/j nur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil Geen dienst. Ax0! 9'/i uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 uur, Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. Fraanje. TER NEUZEN 28 December 1912. Het Kerstfeest behoort weer tot het ver leden- Donderdagavond had het Kerstfeest van de Geref. Zondagsschoolvereeniging „Jachin" in de Geref. kerk alhier plaats. Met aandacht werden de verhalen door de kinderen aange hoord en de hen aangeboden versnaperingen werden gretig gebruikt. Een mooie verzame ling kerstboekjes werd wederom uitgereikt. Vrijdagavond vierde in dat zelfde kerkgebouw de Zondagsschool „Samuel" haar Kerstfeest met hare 450 leerlingen ongeveer. Donderdagavond hield de Chr. Jongel.-Ver eeniging. „Bidt en Werkt", eene „openbare vergadering met een electrisch verlichte Kerst boom in het lokaal „Bethel", alhier. Vrijdagavond had ook nog Kerstfeestvierin; plaats in „Belhel" van de Herv. Zondagsschoo Dinsdag 31 December a. s. is het markt dag alhier, inplaats van Woensdag, met het oog op Nieuwjaar. Gedurende de beide Kerstdagen was er in de herbergen wederom dansmuziek. Woens dagavond hadden reeds vechtpartijen plaats. Doch Donderdagavond was het erger. Een ernstige vechtpartij had op de Bijkstraat plaats. Het gelaat van eene vrouw moest Gereformeerde Kerken. Beroepen te BaambruggeB. Fleurke te Ter Aar. Bedanktvoor Alkmaar H. Meijerte Kollum. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Midwold (toez.)C. J. P. Hop- ster te Anna Paulowna, Aangenomen naar Koudekerke Fr. Postma, te Ilijkersmildenaar Zwijndrecht J. C. c! Trillaart te Hendrik-Ido-Ambachtnaar Eest rum J. H. Ellerecht, cand. te Grijskerk. Bedanktvoor HouwerzijlJ. A. Berghuis te Oosterend (Fr.)voor Oiid(e-Tonge B. v. d. Wal te Hoevelaken Volgens het Handboek der Geref. Kerken voor 1913, zijn er in ons land 694 kerken met 554 dienstdoende predikanten en 445,127 doop leden. Er zijn 171 vacatures, waarvan de provincie Friesland er het grootste aantal heeft, n.l. 22. In 1912 werden in een viertal kerken de ambten ingesteld en wel te Kommerzijl, Wijk bij Duurstede, Koog-Zaandijk en Drim- melen. Ds. L. Neijens te Amsterdam is de oudste dienstdoende predikant. In 1912 stier ven een 10-tal Geref. predikanten. Het aantal predikanten voor de Buitenkerken en Zendings- posten bedraagt 18. Kali op de wei. Dat de weide bemest moet worden weet nu zoowat iedereen. En weinig landbouwers zijn Brand in een bioscope. In een bioscoop-theater te Menin in de nabijheid van de Fransche grens brak tijdens een voorstelling brand uit. De vlammen ver spreidden zich met ijzingwekkende snelheid over het geheele gebouw. Onder de aanwe zigen ontstond een ontzettende paniek. In het gedrang werden 12 personen gedood en een 50-tal sewond, waarbij enkele zeer ernstig. Zoo luidde een telegram uit Brussel. Latere berichten melden nog hel volgende Tijdens de voorstelling raakte een film in brand. Ofschoon het gelukte den brand on middellijk te blusschen, was het pnbliek door schrik bevangen naar den uitgang der zaal gevlogen. Van de galerij sprongen een aantal mannen en vrouwen, die niet geloofden bijtijds den uitgang te kunnen bereiken in de zaal, hetgeen de verwarring nog deed toenemen. Een ontzettend gedrang, waaronder tal van kinderen luid schreeuwden, ontstond. Twaalf personen werden dood gedrukt of dood getrapt onder deze twaalf verongelukten zijn 5 kinderen van 6, 7 of 8 jaren, alsmede ern oude vrouw- van 69 jaar. Bovendien werden 20 personen meer of minder ernstig gekwetst. Dat alles speelde zich in enkele minuten af, daar de zaal in donker was en slechts één uitgang had. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 29 DEC. 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur. Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 uur Ds. Chr. Bruins en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Dr. J, Jansen van Wom- mels. Den Haag. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van den gepensioneerden vice- admiraal Sweers de Landas Wijborgh doen vertegenwoordigen door den luitenant ter zee le klasse Jhr. van Muhlen. Z. K. H. de Prins zal ook tegenwoordig zijn. Den Haag. De le Kamer hervatte heden de werkzaamheden om morgen de Indische be grooting te behandelen. Den Haag. Blijkens een aan het Departe ment van Koloniën van den Gouverneur-gene raal ontvangen telegram uit Borneo, had bij het landschap Landak tweemaal een treffen plaats met Dajakkers, waarbij onzerzijds 1 officier sneuvelde en 1 officier en 5 man ge wond werden. Breda. Heden overleed in den ouderdom van 52 jaar overste J. A. de Voije, eerste officier van de Kon. Militaire Academie. Amsterdam. Heden had de begrafenip plaats van den heer H. Seret, oud-lid der 2e Kamer. Tegenwoordig waren Minister Heemskerk, Generaal Fabius, Jhr. Mr. de Savornin Lohman' Op het graf werd op verzoek niet gesproken. Op verzoek van Mevr. Seret, sprak Prof. Gee- sink een afscheidswoord. Na het zingen van een psalm, dankte een zoon van den over ledene voor de laatste eer zijn vader bewezen. Almelo. De correspondent van het Handels blad seint dat alhier 4 huizeu in den asch zijn gelegd. De inboedels zijn verbrand. Verzeke ring dekt de schade. Slttard. Wegens een defect aan de hoofd gasleiding, heerschte aan den avond van den tweeden Kerstdag, in de huizen en op de straten volkomen duisternis. MIDDELBURG, 27 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer gering. Prijzen onveranderd. Stemming flauw. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.76 a 0,82 voor particulieren f 0,84 per Va kilo. Eieren f 5.60, voor particulieren ƒ6.— per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f5,20 a f6.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2