DAT IS DE CACAO RON A Van Houten s RONA. Binneiilandsch Nieuws. Buitenlandsch Overzicht. Kecla jocl e Berlclite jol. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Land bo uwberichten. herziening van de tractementen tot stand is gekomen. Spr. verwijt dan den minister Heemskerk, dat hij het prestige der regeering niet heeft gehandhaafd door uit den weg te gaan voor de bezwaren tegen het ontwerp inzake de gemeente-financiën. Hij bepleit een tijdelijke noodwet, waarbij aan de gemeente de gele genheid wordt geboden de forensenbelasting te verhoogen, in dien zin, dat zoowel in de woon- als werkgemeenten tweederden van het inkomen kan worden belast. Spr. treedt daarna in een beschouwing van de rijksfi nanciën. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting 1913 werden gisteren voortgezet. De heer Lohman verdedigde de werkzaam heden van het kabinet. Dat er niet meer tot stand kwam, is de schuld van de Kamer zelf, die dagen verspilde met doelloos praten. Wat het concentratie-program aangaat wijzen de concentratie-mannen wel met edelen zwier de sociaal-democraten af, maar eigenlijk komt dat program neer op hetgeen de revisionisten onder de sociaal-democraten wenschen. Ook vroeg spreker waar men het geld van daan wil halen voor de maatregelen welke op dat program voorkomen. Dit dient gezegd nu men de kiezers wil lokken met staats pensioen. In de toekomst verlangde spr. van het kabinet, dat hij ook roemde, omdat het eenzijdigheid had weten te vermijden, le. steeds betere orga nisatie van leger en vloot2e. krachtige ver betering onzer rechtsinstellingen verdere ont wikkeling van het onderwijs op de grondslagen door' dr. Kuvper gelegd, opdat het particulier initiatief volkomen tot zijn recht kome4e. de baan vrij te houden voor het christendom in Indië5e. een kiesrecht-oplossing, waarbij zooveel mogelijk met verschillende factoren rekening wordt gehouden. De heer K o o 1 e verdedigde tegenover den heer Patijn het beleid van den minister van financiën, schrijft de Midd. Crt. De heer de Meester verdedigde het recht van vereeniging en vergadering voor ambtenaren en ambtenaarsbonden dit is beter dan dwang en niet erkenning. Met het tegemoet komen aan billijke wen schen moet de regeering zich bepalen tot handhaving van de orde en tucht onder de ambtenaren. De heer Smeenge bepleitte drooglegging van de geheele Zuiderzee. Mr. P. J. Troelstra, het Soc. Dem. Kamer lid heeft de influenza. Zijn voornemen was om per Rijtuig gisteren naar de Tweede Kamer te gaan, om deel te nemen aan het politiek debat over de Staatsbegrooting voor 1913. Het Maandblad tegen de Kwakzalverij waarschuwt zooals vele couranten meedeelen, tegen de Abdijsiroop uit het Klooster Sancta Paulo te Carthagena. Dit klooster bestaat niet. De Abdijsiroop, aanbevolen als het middel tegen borstziekte, asthma, kinkhoest, enz. bestaat uit aardappelsiroop lichtbruin ge kleurd en wat salicylzuur, en kan niet tot uitwerking hebben hetgeen er van beloofd wordt. Nederland en België. Naar aanleiding van het bericht in buiten- landsche bladen dat België, aldus de N. R. C. nadat het parlement het wetsontwerp tot her vorming van het leger zal hebben aangenomen, aan de groote mogendheden zou verzoeken het verdrag tot neutraliseering -van dat land op te heffen om daarna een bontgenootschap met Nederland te sluiten, kunnen we meedeelen dat bij onze regeering van dit voornemen niets bekend is. De toestand te Saloniki. Uit Seres schrijft men aan de Köln. Ztg. over den toestand te Saloniki o.m. het vol gende Even verheugd als de Joden en Mahome- danen er over waren, dat het Duitsche rijk lien in beseherming nam, even moeilijk is het voor het Duitsche consulaat, zich van dien plichtv te kwijten. In de eerste plaats erkent de Grieksclie overheid deze bescherming niet, zij beweert tot een „beschaafde natie" te be lmoren, welker regeering in staat is, zelf de Osmaansche onderdanen te beschermen. Men heeft slechts het Duitsche consulaat verlof gegeven, klachten in ontvangst te nemen en over te brengen; zijn ze gegrond, zoo heeft men verklaard, dan zal men ze ter harte nemen. Voor het overige laat men zich aan de Duitsche bescherming niets gelegen liggen, en de Osmaansche onderdanen hebben er ook inderdaad niet veel bij gewonnen, omdat het Duitsche consulaat over geen enkel middel beschikt, zijn optreden gezag bij te zetten. Eerst moet men in Duitschland begrijpen, dat men met menschen te doen heeft, die door hun overwinningen bedwelmd en door hun voorbeeldeloos succes met een onbeschrijfe lijke opgeblazenheid behept zijn. Het besef van recht en onrecht schijnt bij hen nog eenigszins verward, een andere verklaring voor hun houding en manier van doen is hier niet te vinden. Ongetwijfeld zou men hen overal met sympathie ontvangen, indien de overheid inderdaad tegen alle elementen ge rechtigheid betrachtte, want nergens wenscht die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is, Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is 'ai men een terugkeer van de vroegere Turksche toestanden, doch voor deze „bevrijders" van de tyrannie voelen de niet-christenen een ge rechtvaardigde huivering. De Grieken geven zich veel moeite om de toonaangevende mohammedaansche en joodscjie kringen, die zelfs door den Koning zijn ont vangen, voor zich te winnen en hen vertrou wen voor de Grieksclie regeering in te boeze men men verklaart steeds weer, dat men de joden te Saloniki als achtbare medeburgers beschouwt, doch steeds gebeuren er weer zulke treurige voorvallen, dat men aan de oprecljt- beid van de overheid moet twijfelen en men juist in die kringen zich diep gekwetst voelt. Zoo heeft bijv. de Grieksche politie, die nu overal spoken ziet van spionage en complotten, de voorraden van alle wapenhandelaars in beslag genomen, op karren geladen en mede gevoerd. Voor het meerendeel zijn het wapenen, die wettig mogen worden ingevoerd. De waarde van deze wapenen bedraagt ongeveer 36,000 gld., is voor het meerendeel uit Duitschland en België afkomstig en nog niethetaald. Men vraagt zich nu af, wie den geruïneerden koop lieden schadevergoeding zal geven. De Bel gische en Duitsche fabrieken zullen natuurlijk ook niet worden betaald. De groote mogendheden, Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, moeten op middelen uit zijn, waardoor hun aanzien bewaard blijft. Want een dergelijke geringschatting van hunne belangen moet slechte gevolgen hebben en zal tot minachting van het Dnitsche en Oosten- rijksche element leiden. Men moet voor het overige thans reeds be kennen, dat deze minachting bestaat en dage lijks grooter wordt. Prins-Regent van Beieren f. München, 12 Dec. Prins-regent van Beieren Luitpold is hedennacht te 4.50 uur overleden. (Luitpold Karei Jozef Willem Bodewijk werd 12 Maart 1821 geboren en werd 10 Juni 1886 regent van Beieren. In 1844 huwde hij da Oostenrijksche aartshertogin Augustine, die hem in 1864 ontviel. Hij laat drie kinderen naeen zoon, Lodewijk geheeten, die in 1845 geboren werd en met Maria Theresia, aartsr hertogin van Oostenrijk-Este getrouwd is een tweeden zoon, Leopold, gehuwd met Gisela van Oostenrijk en een dochter Theresia, die abdis is geworden. Bovendien is nog een zuster Adelgonde, van hem in leven), volgons een bericht in de M. Crt. De 3000 bewoners van de Arginoesische eilanden, die tusschen Chios en Lesbos liggen, hebben de Turksche overheid afgezet en ge vangen genomen. Daarna hebben zij de Griek sclie troepen op Chios uitgenoodigd, hun eilan den te bezetten. Dit is al twaalf dagen ge leden gebeurd. De eilanders hebben ook een inzameling gehouden en de opbrengst daarvan aan de regeering te Athene gezonden. De verliezen van de Bulgaren. Dr. Marval, een Duitsch geneesheer in dienst van het Roode Kruis aan Bulgaarschen kant, schat de verliezen van de Bulgaren totnutoe op 50.000 gekwetsten. Daarbij komen 20,000 dooden. In deze opgaaf zijn de verliezen van de Bulgaren voor Tsjataldzja niet begrepen. Deze stelt hij op 20,000 man. Verder lijden 15,000 man daar aan besmettelijke ziekten. Enkele honderden zijn door cholera aangetast. Konstantinogel, 12 Dec.. In het geheel zijn er sedert 5 November onder de burgerlijke bevolking 1551 gevallen van cholera geweest, waarvan 717 doodelijk. Londen, 11 December. Een brutale spoor wegdiefstal wordt uit San Francisco gemeld De aanval geschiedde op een trein die 25,000 dollar in goud, voor een bank bestemd, inhield toen de trein bij het station Field langzamer stoomde, sprongen vier mannen op den wagon, sloegen den beambte en zijn helpers neer en lieten de geldkast door dynamiet springen. Bij het volgend station verdwenen zij zonder een spoor achter te laten. De Engelsche Kiesrechtvrouwen. Londen, 11 Dec. De nieuwste taktiek der suffragettes blijkt te bestaan in het zonder reden opschellen van de brandweerposten, wat gisteravond tienmaal geschied is. Eén der daderessen is op heeterdaad betrapt. TER NEUZEN 13 December 1912. Aanstaande zomer zullen wegens de feeste lijke opening van het kanaal Gent—Ter Neuzen, zeilwedstrijden op het kanaal plaats hebben. De feestelijkheden zullen waarschijnlijk 10 dagen duren en wel van 18 tot 28 Juni. Op 21 Juni zal een bezoek gebracht worden aan de zeevaartinrichtingen te Ter Neuzen. Bij de dezer dagen gehouden verloting van de door de leerlingen der Ambachtsschool te Hulst vervaardigde voorwerpen viel de eerste prijs, een zeer fraai in modernen stijl uitgevoerd serre-ameublement, ten deel aan den heer M. A. Wolfert te Hoek, de tweede prijs een mooie duiventil aan den heer J. de Smidt te Ter Neuzen. Axel. Voor het gerechtshof in den Haag werd de zaak behandeld van den stationschef alhier' betreffende het spoorwegongeluk, waar bij een stoker het leven verloor. Een vijftal getuigen werden gehoord. De Advocaat-generaal vorderde beklaagde's ver oordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Dieleman concludeerde tot bevestiging van het vrijgesproken vonnis. De Zelandia verhaalt van een jongen te Hulst, die een paar allerliefste plaatjes gevon den had, welke hij aan zijn makkers vertoonde. Bij slot van rekening bleken het briefjes te zijn ter waarde van 20 francs, die door de moeder van den vinder waren verloren. Zij werd weldra weer in het bezit der dure „prentjes" gesteld. Te Oostburg is de 21-jarige J. Boidin,bij den landbouwer Manneke in een hooivork ge vallen, die hem diep in het onderlijf drong. Hij is kort daarop overleden. Vlissingen. De toestand van den heer P. J. Siegers alhier, lid van Ged. Staten van Zee land, begint zeer zorgwekkend te worden. De ruim tachtigjarige heeft onlangs bij een reis per Prov. boot naar Ter Neuzen bij een val zijn been gebroken. Van tijd tot tijd treedt bewusteloosheid in. Middelburg, Gisteren werd alhier door de commissie van voorbereiding van de Stoom- zuivelfabriek en Melkinrichting „Walcheren" (die dan te Vlissingen zou worden gevestigd) gelegenheid gegeven tot inschrijving voor aan deden in een daartoe te stichten naamloozo vennootschap. Het bezoek aan die vergadering was niet groot, maar de pl.m. 70 aanwezigen stemden allen in met het plan en waren allen genegen aandeelen te nemen. Binnen enkele dagen zal, naar men aan de M. Crt., meedeelde, de f9000, benoodigd om tot stichting der vennootschap over te gaan, waarschijnlijk volteekend zijn. Bij Kon. besluit van 9 dezer is benoemd tot schoolopziener in het district Utrecht, W. Jansen, schoolopziener in bet district Middel burg, met gelijktijdige verleening van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Nieuwleuzen J. Visser te Hijum en J. S. Schaafsma te Emmer-Compascum. Beroepen: te Medemblik: J. W Esselink, cand. te Stad aan 't Haringvliette Bolnes W. E. van Duin te Ouddorp. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te BorsseleJ. Jac. Thomson! te Hoogland. Aangenomennaar Ter Aa door J. Dijks hoorn, cand. te Delft. Bedanktvoor Brakel door J. Dijkshoorn, cand. te Delft. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. De nawerking van het chilisalpeter. li Zitting van 6 December 1912. Veroordeeld zijn N. G., zonder beroep te Axel, ter zake van strooperij, tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. J. F. v. O., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van niet sluiten van zijn herberg op tijd, tot een boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. d. R., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van wateren anders dan in de daarvoor bestemde uri noirs, tot eene boete van f0,B0, subs. 1 dag hecht. P. O., werkmanP. J. D., bootwerker J. D., bootwerker; F. K., bootwerker H. K., bootwerker; K. L. Q-., schipper; W. J.d. R., bootwerkerP. J. M., zonder beroepA. K., zonder beroep, allen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. P. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 5, subs 3 dagen hecht. P. d. J., landbouwersknecht te Hoek J. v. T., visscher en P. A. d. P., landbouwersknecht, beiden te Zaamslag, allen ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. J. d. J., dienstbode te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. J. M. O., loopjongen te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal gepleegd, tot 2 boeten van f 3, subs. 1 week tuchtschool voor iedere boete J. H., zonder beroep te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. d. J., dienstbode te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. H. S., kleermaker te Hoek, ter zake als voren, tot eone boete van fl, subs. 1 dag hecht. A. V., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van over treding der Leerplichtwet, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. R., arbeiderO. M. V., slagerA. M. W., werkman, allen te Ter Neuzen; J. v. H., arbeider; J. d. E., arbeider; M. O., arbeider R. D.. arbeider, allen te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. B. d. D., herbergier te Axel en d. F. d. B., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwet overtreding bij herhaling, ieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. L. H., koopman te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. E. V-, arbeider C. L. T., bierhuishouder P. J. v. T., werkman, allen te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. J v. W., arbeider; M. M. J., herbergster, beiden te Hoek, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. Sommigen zijn zoo het schijnt, vreeselijk bang voor het uitspoelen van chilisalpeter. Zij strooien het daarom steeds bij kleine beetjes tegelijk. En, als het spoedig na het zaaien eens een dag regent, dan meenen ze al, dat alles verloren is. Een beetje regen, nu ja, dat is goed voor het oplossen, zie je, maar zoo'n flap, de boel gaat grif naar den kelder. Om, hen die zoo meenen, wat gerust te stellen, het volgende uit mijn ervaring. In den loop van April strooide ik, tegelijk met het zaaien der haver, per H.A. 200 K.G. chilisalpeter en half Mei zaaide ik op datzelfde perceel nog 200 K.G. Het was ontgonnen heidegrond, die voor het eerst een oogst zou leveren. Om de behoefte van zulken grond aan een bemesting met chilisalpeter te onderzoeken, strooide ik op een perceel van 2 A. in het geheel geen, op een ander per A. 1 K.G., op een derde 2 K.G. enz. tot 5 K.G. toe. Laten wij hier ter loops even zeggen, dat het veldje met 5 K.G. de beste resultaten gaf en dat die laatste K.G. nog ruim betaald werd. Wij wilden het nu echter hebben over dat „uitspoelen." Als het chilisalpeter zoo gemakkelijk uitspoelt, gelijk sommigen beweren, dan moest er nu toch bepaald niets meer van in den bovengrond zitten. Vooral, omdat het water op dien grond zeer goed wil zakken. En toch zag ik voor een paar dagen duidelijk het bewijs, dat het chilisalpeter, dat in April en Mei gestrooid is, althans nog gedeeltelijk in den bovengrond aan wezig is. Ja, wij zouden haast durven zeggen, dat, als er dan al iets in den ondergrond moet zijn, dit

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2