Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. opzichte van dit vraagstuk" en waarmede eene chr. organisatie rekening moet houden ten opzichte van de Werkstaking nm. met het beginsel der feiten, het beginsel der staking en met de redenen van taktiek. Dit alles werd met vele voorbeelden van gehouden stakingen toegelicht. Ten slotte betoogde spr. nog dat, als de vrije organisatie dit middel gebruikt tot hand having van het eigen recht, daarbij buitenge sloten moet blijven de krenking van het recht van anderen, zoodat de onderkruiper desnoods beschermd moet worden. Op deze inleiding volgde een drukke be spreking. Daarna werd de vergadering met dankzeg ging gesloten. Biervliet. De gehouden bazaar voor de Chr. Bewaarschool alhier is goed geslaagd. Een woonhuis naast de bewaarschool werd aan gekocht, waardoor mede een overdekte speel plaats gemaakt kan worden. In een molen te Middelburg heeft een werkman Zaterdag eenige zakken meel op het lichaam gekregen, waardoor hij den nek brak. Zaterdagmiddag is hij overleden. Gereformeerde Kerken. Beroepente Amsterdam (vac. Sillevis Smitt)K. Fernhout te Utrecht, te 's Herto- genbosch J. H. Donner te Breda, te Krimpen a. d. LekJ. W. Esselink, cand. te Stad aan 't Haringvliet. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Oude Tonge M. B. Verkerk te Tholen, te Tiel(als pr. voorg. der vereen, voor Evangelisatie)dr. P. Blauw te Beek bergen, te Maartensdijk (W.)P. Zandt te IJselmuiden. Aangenomennaar Ter Apeldoor F. H. Koster te Zaltbommel. Bedanktvoor Rekken (bij Eibergen) door W. L. Slot Jr. te Aalten. Theologische school te K ara pen. Vrijdagavond heeft de overdracht van het rectoraat der Theologische school te Kampen plaats gehad. De aftredende rector prof. L. Lindeboom sprak daarbij in tegenwoordigheid van professoren, lectoren, pastores loei, stu denten en vele andere genoodigden overDe Bijbelsche Geschiedenisgeen Religionsge- schichte, maar Geschiedenis der Godsopenba ring." In de Religionsgeschichte hebben we twee richtingen te onderscheiden, de moderne en ethische. Welk verschil ook tusschen beide moge zijn, hierin stemmen ze overeen, dat ze beide niet a priori de onfeilbaarheid der Heilige Schrift aanvaarden. Niet de bijbel critiseert ons, maar wij critiseeren den Bijbel, zoo is de leus. Hoe stelt de Heilige Schrift de Bijbelsche Geschiedenis voor De Schrift ontkent niet, dat er eenige overeenkomst is tusschen de Heilige Geschiedenis en die der volkeren. Neen De Schrift leert, dat God den mensch naar Zijn beeld gemaakt heeftdat God uit éenen bloede het gansche menschengeslacht gemaakt heeft. Daaruit is het te verklaren, dat er onder de volken herinneringen liggen van 'n paradijstoestand, van 'n zondvloed enz. Bij de volkeren echter degeneratie het licht wordt verduisterd. Bij Israël blijft evenwel de kennis Gods bewaard. Dat heeft Israël echter alleen te danken aan Gods trouw. De inhoud der Godsopenbaring is niet zoozeer de religie, als wel God zelf. De profeten, Jezus en de apostelen brengen geen Religionsge schichte, geen philosophie, maar kennis Gods. Hoe denkt Paulus over de Religionsgeschichte De volkeren God kennende, hebben Hem als God niet erkend. Zeggende wijs te zijn, zijn ze dwaas geworden. Wat overeenkomst is er dan tusschen de Religionsgeschichte en de Godsopenbaring Daarna zette spreker uiteen hoe de Bijbel sche Geschiedenis alleen betrekking heeft op de belofte van den Verlosser, en hare ver vulling dat ze alleen door het geloof is te verstaan. Wil de Religionsgeschichte de Bijbelsche Geschiedenis ondergeschikt maken aan de geschiedenis der volkeren wij zullen de ge schiedenis der volkeren niet anders bezien dan in 't licht der Bijbelsche Geschiedenis. De Religionsgeschichte zoekt ook, maar zij zoekt zonder te vinden, omdat ze den Christus Gods verwerpt, en daardoor niet anders is dan vijandschap tegen God. Ook zij zoekt verlossing, maar niet door het bloed des Kruises. Zelfverlossing is haar streven Nadat een en ander uit de fata der Theol. School was medegedeeld, had de plechtige overdracht van het rectoraat plaats aan prof. dr. H. Bouwman, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. (Stand.) De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De bemesting van den Boomgaard. Een goede boomgaard kan zeer groote winsten opleveren. Maar daartoe moet hij ook behoorlijk verzorgd worden. De tijd daarvoor is de herfst en den winter. In de allereerste plaats moeten de boomen worden schoongemaaktd. i. alle schilfers, was, rupsennesten, verschrompelde vruchten enz. moeten met en zonder borstel woeden verwijderd en verbrand. Verder moeten stam en takken met kalkwater worden besmeerd en bespoten. Alle overtollig hout moet verwijderd worden, zoodat licht en lucht overal bij kan. Zieke takken moet men afsnijden of afzagen en de wonden met koude entwas bestrijken en dan en dat is een allerge wichtigst punt moeten alle vruchtboo- men bemest worden. Als de boomen in ge sloten stand staan, dan bepaalt men den mest per Are en indien zij verspreid staan per boom. In 'teerste geval bemest men dus den ganlchen boom gaard en in het tweede geval ongeveer een cirkel oppervlak onder den boom, waarvan het middel punt in den stam ligt en met een straal van '/i a 1 M. langer dan die van de kroon. Men ga dus met de bemesting een weinig bui ten de kroon. De beste bemesting voor bestaande boomgaarden is kunstmest. Die is ook heel wat gemakkelijker toe te dienen dan stalmest. Alle boomen hebben K a 1-k, kali, stikstof en phosphorzuur noodig. Alle, geen enkele uit gezonderd. De kalkbemesting moet om de 6 A 6 jaren plaats hebben. Op lichte gronden geve men 25 a 30 K.G. kalkmengsel per Are en op zware gronden 15 A 20 K.G. eerste kwaliteit Luiksche of Namensche kluitkalk, die, tot poeder gebluscht, zoo spoedig mogeljjk na het uitstrooien met den grond ver mengd moet worden. Men geve deze kalk niet, voordat de boomen goed aangeslagen zijn. Wat is de invloed van de drie overige mest stoffen kali, stikstof en phosphorzuur? De kali geeft de boomen gezonde en krachtige bladeren, den grondslag voor een goeden wasdom. Zij geeft vast hout, krachtige vruchtknoppen, vol komen ontwikkeling van het ooft. Ook heeft de kali een zeer gunstigen invloed op den smaak, den geur en de kleur van het ooft. Door kali krijgen we een groote hoeveelheid vruchten en een betere hoedanigheid. Ook het phosphorzuur helpt aan het bo vengenoemde. Daarenboven bevordert het den zoeten smaak en het vroege rijpen der vrucht. De stikstof is van bijzonderen invloed op den was dom van het hout en de ontwikkeling der bladeren, welke laatste bij genoegzamen toevoer van stik stof een helderglanzende, donkergroene kleur hebben. Korte, éénjarige loten met kleine geel achtig groene bladeren wijzen op te weinig stikstof. Ook de grootte van de vrucht hangt grootendeels van de stikstof af. Wij moeten dus den boomgaard een volledige bemesting met kunstmest geven. Wat, hoeveel en wan neer? Voor den boomgaard is patentkali of 40% k a 1 i z o u t de beste kalimest men geve 4.7 K.G. patentkali of 2'/i-4'/i K.G. 40% kalizout per Are. Als phosphorzuurmest diene 3 A 4 K G. superphosphaat of 4 A 5 K.G. slakkenmeel. Alle kali en phosphorzuurmest moet in den laten herfst of in den vroegen winter uitgestrooid en flink onderge werkt worden. En daar wou ik bij zeggen, dat dit ook moet geschieden met een deel van het chilisalpeter. In eiken boomgaard moet per Are aan chilisalpeter gegeven worden 2'/i tot 4 K.G. per Arewaarvan men de helft of twee derde deel reeds in den herfst ff den winter uit strooit. Dit is noodig, omdat de boomen in het voorjaar de grootste hoeveelheid voedsel gebruiken voor het vormen van hout en blad. Er is kali en phosphorzuur in den bodem, dan moet er ook stikstof zijn. De rest van het chilisalpeter moet men geven na den bloeitijd. En nu ten slotte een bemestingswijze van den heer Camman, Rijks- tuinbouwleeraar voor Zeeland en het Westelijk deel van Noord-Brabant. Deze geeft als algemeene bemesting van Zeelands proeftuin 800 K.G. chili salpeter, 800 K.G. superphosphaat en 600 K.G. patentkali per Hectare. Op één perceel, een voor- maligen boomgaard, waar de appels zeer slecht groeiden, is de kaligift verhoogd tot 1000 K.G. per Hectare. De heer Camman zegt daarvan „Deze grootere kaligift heeft prachtige resultaten gegeven, de appelstruiken, die eerst niet wilden groeien, maken thans gezonde en krachtige loten en zullen zeker den achterstand spoedig hebben ingehaald." Een gevecht in de Zandstraat te Rotterdam. Nicolai Pascolesco is een 38-jarig Roemeen, die in pand no. 70 aan de Zandstraat gelijk vloers een café en danssalon heeft en op het bovenhuis logement houdt. Het is een woeste kerel, die in de Zandstraatbuurt den bijnaam van „de dokter" heeft. Vrijdagavond kwam zijn schoonvader, de bootwerker V. Reuvers, uit de Van Speyk- straat, met zijn vrouw een bezoek in het café brengen en ontstond over een uitdrukking, waarmede de Roemeen de familie van zijn vrouw bestempeld had, twist. Zonder iets te zeggen, liep Pascolesco naar het bovenhuis, haalde zijn browning, en de trap afkomende, begon hij al te schieten. Op ae trap vielen al twee schoten. Toen het café binnentre dende, richtte hij het wapen op zijn schoon vader, loste een schot, doch miste. Maar vóór hij een tweede schot op hem lossen kon, sprong de schoonvader door het raam van het café op straat, viel evenwel, doordat hij met een voet in voor het raam aangebrachte spijlen bleef hangen. Buiten op de straat was inmiddels eenig publiek en een paar agenten op het hooren vallen van de schoten toegeloopen. Een dezer agenten hielp den gevallen Reuvers op de been, om een oogenblik later zelf de handen uit te slaau en op de straat te vallen. Een kogel had hem getroffen. Want de woeste Roemeen bleef maar vuren uit zjjn café op de straat. Meer agenten kwamen toegesneld, heel d-e Zandstraat was in opschudding, van overal kwam volk te hoop geloopen voor het huis van den wildeman, die maar steeds in het wilde bleef vuren. Maar ook de agenten hadden hun revolvers te voorschijn gehaald en gaven vuur op Pasco- lesco's huis. Uit zijn gelagkamer had hij in middels de wijk genomen naar de eerste ver dieping en opende van daar uit het vuur op nieuw. Ook daar werd van de straat af op hem gevuurd, maar zonder succes. Weereen verdieping hooger nam hij de wijk, en ver scheen eindelijk op de derde verdieping van waar hij met water begon te gooien, want zijn kruit had hij verschoten. In die bedrijven waren een viertal moedige mannen en een paar politieagenten het huis binnengedrongen en de trap opgesneld. En op de zolderverdieping kregen zij hem te pak ken en was hij ondanks zijn hevig verzet spoedig overmand. Maar toen men met hem op straat kwam ging er een kreet van wraak uit het volk op. Men wilde hem te lijf. Woester hoop werd zelfs in de Zandstraat bijna zelden gezien. Thans had de politie de handen vol om „de dokter" heelhuids aan de woede van het volk te ontrekken. Er moest gevochten worden om hem te beschermen. En toen de man ten laatste het politiebereau in de Paauwen- steeg bereikte door een drom van agenten ge dekt, had hij geen hemd meer aan zijn lijf. Die volkswoede was opgewekt door het vallen van de doorvPascolesco gewonden. Achter volgens werden naar het ziekenhuis gebracht waar zij ter verpleging zijn opgenomen de agenten van politie 2de klasse J. van der Spek met schotwonden in kin en rechterschouder en S. de Haan met schotwonden in rechter borst en rechterschouder benevens de 20-ja- rige expeditieknecht M. Vellinga verblijf hou dende in Jeruel in de Korte Wagenstraat die een schotwond boven het rechteroog bekwam. Voorts zijn in het ziekenhuis verbonden de 27- jarige glazenwasser J. M. Roelofs uit de Zand straat, die een schot in de kin en een door zijn jas kreeg en bootwerker M. van Nurande, 30 jaar oud, eveneens uit de Zandstraat, die een kogel in het rechterbeen kreeg. Na de arrestatie van den geweldenaar, werd de Browning waarvan hij zich bédiende, in het café teruggevonden. Daar ook vond men een aantal ledige hulzen. En op de eerste verdieping zijn overal de sporen van de aan de straat daarin geschoten kogels zichtbaar. Platgeschoten kogels lagen op den vloer en de schilderijen waren er mede doorboord. Door dén commissaris van politie, dep heer B. van der Veen, is ter plaatse in de Zand straat met den inspecteur den heer E. van Binsbergen dadelijk een onderzoek ingesteld. Daarna werd Pascalesco, die er ontoonbaar uitzag door de builen en schrammen, die hij in de hitte van het gevecht opliep, toen men hem arresteerde, op het politiebureau in de Pauwensteeg in verhoor genomen. Zwaar ge boeid hield men bem er in bewaring. Inmiddels had de hoofdcommissaris van politie, de heer Th. M. Roest van Limburg, zich naar het ziekenhuis aan den Goolsingel begeven, waar hij aan de gewonden politie agenten en burgers een bezoek bracht. Hun toestand werd, de omstandigheden in aanmer king genomen, bevredigend gevonden. N. R .C. De gouden vijfjesEr is zoo waar al han del gedreven in de nieuwe gouden vijfjes Zooals men weet, wordt voor een bedrag van f 5.000.000 aangemunt. Nu is er reeds voor P/4 millioen verzonden aan de verschil lende betaalmeestérs in het land en daarvan ontving de betaalmeester te Amsterdam voor f 70.000 aan vijfguldenstukken. Die nu zijn reeds alle verkocht. Ze werden door de liefhebbers vaak met f 6 per stuk betaald. Men behoeft echter heusch niet zoo gehaast te zijn zich het nieuwe muntstuk aan te schaffen. Tusschen 3 en 5 December toch ontvangt de Nederlandsche Bank een groote zending gouden vijfjes. De bedoeling is door dit nieuwe muntstuk zooveel mogelijk de rijksdaalders uit het ruil verkeer te doen verdwijnen. Te Enschede is in de poetskatoenfabriek van de firma M. Löwenstein en Zoon de 57- jarige arbeider H. K. door een as, die hij bezig was te smeren, gegrepen en rondgeslingerd. De man kreeg een schedelbreuk, en de dood trad bijna onmiddellijk in. Als bijzonderheid, met het oog op den tijd van 't jaar, meldt men dat de arbeider Iloogenveen aan 't Gouwsluis bij Alfen, deze week 10 nieuwe aardappelen gerooid heeft als nieuwe vrucht van een aardappel, die hij na den srewonen rooitijd aan den grond heeft toe vertrouwd. Door de directie van de fabriek der firma Janninck, te Goór, is heden deze fabriek voor onbepaald tijd stopgezet. Een 600-tal arbei ders is op de fabriek werkzaam. Deze stop zetting staat in verband met sabotage-gevallen. De .directie wil met de daders bekend ge maakt worden. Toen de kinderen van F. van de Weerd te Tiel Vrijdagmorgen zouden gaan kijken, wat St.-Nicolaas gebracht had, lieten zij het nacht lichtje vallen, waardoor brand onstond. Het dek en een kamertje brandden uitde rest van de woning kreeg groote waterschade. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Dec. Adriaan Wisse, oud 34 j., wedn. en Johanna van der Weele, oud 35 j., jd. Geboorten. 2 Dec- Adriaan, z. van Jan Zegers en van Adriana de Feijter. 3 Dec. Aartje Johanna, d. van Willem Koole en van Adriana den Hamer. 5 Dec. Cornelia Joost. z. van Willem van Taten- hove en van Maria Maas. Magdaiena Catharina Sophia, d. van Franciscus Benedictus Frederik Schirris en van Cornelia van Denderen. 6 Dec. Cornells Jacobus, z. van Gelein Kroon en van Pie- ternella Wiskerke. 7 Dec. Willem Petrus, z. van Johan Marie van der Hooft en van Levina de Kraker. Overlijden. 2 Dec. Janna Dobbelaar, oud 18 m., d. van Joos en van Tannetje Jacobs de Ridder. 6 Dec. Elisabeth Maria Harte, oud 34 j., echtg. van Marinus Reinier Leunis. 7 Dec. Jacobus Cor nelia Marinus van Damme, oud 3 j., z. van Floris en van Elisabeth Cornelia van Gelderen. l Axel), oud 21 j., jm. en 3, oud 23 j., jd. 28 riov. j., jm. en Cornelia Meche- HOEK. Huwelijks-aangiften. 7 Nov. JanPieter Scheele, oud 22 j., jm. en Pieternella Dieleman, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Nov. Petrus Johan nes van der Linden, oud 26 j., weduwn. en Pieter nella Catharina van de Velde, oud 23 j., jd. 21 Nov. Jan Pieter Scheele, oud 22 j., jm. en Pieter nella Dieleman, oud 20 j., jd. Geboorten. 17 Nov. Marinus, z. van Marinus Michielsen en van Jacoba Fran<?oise de Bokx. 22 Nov. Pieter Hermanus, z. van Jan Zegers en van Anna de Bruijne. 26 Nov. Jacobus Pieter, z. van Pieter de Meeeter en van Maria de Bourgraaf. 30 Nov. Cornelia Hendrik, z. van Cornelis Drabbe en van Anna van Wijck. Overlijden. 15 Nov. Imandt de Zwarte, oud 80 j., weduwn. van Neeltje van Pienbroek. 25 Nov. Pieter Abraham Verhage, oud 29 j., echtg. van Adriana Maria van der Hooft. 29 Nov. Jan de Kraker, oud 61 j., echtg. van Pieternella van Hoorn. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 21 Nov. Arij Izaak de Feijter (van Axel), oud 21 j., jm. en Suzanna Catrina Scheele, Cornelis Hofman, oud 25 Una van Fraeijenhove, oud 21 j., jd. Geboorten. 9 Nov. Joost Pieter, z. van Jacobus van Alten en van Cornelia den Hamer. Elizabeth Maria Felicité, d. van Pieter Franciscus Johannes de V08 en van Maria Theodora Acke. 13 Nov. Andries Cornelis, z. van Levinus de Groote en van Helena Johanna den Beer. 21 Nov. Dina Fran- coise, d. van Cornelis de Visser en van Suzanna Dina Scheele. 22 Nov. Catharina, d. van Berend de Visser en van Helena Johanna Stoffels. Maria Adriana, d. van Jan de Ridder en van Francoise Romeijnsen. Overlijden. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Hendrik Vreeke en van Jozina de Leijser. 18 Nov. Hermanus Klaassen, oud 46 j., echtg. van Maria Catharina Franse. 27 Nov. Marinus Herrebout, oud 70 j., weduwn. van Janneke de Koeijer [overi. te Zaamslag]. Amsterdam. De Telegraaf-correspondent uit Batavia seint dat het in het Landaksche erg onrustig is. De Dajaks vielen de patrouilles aan. Twee fuseliers werden gewond, drie -Dajaks gedood en velen gewond. De onzen maakten vele geweren en sabels buit. Amsterdam. De directie van het Staatsspoor heeft besloten om met 1 Januari 1913, eene loonsverhooging voor de ambtenaren te doen ingaan. Rotterdam. Gisterenavond om 10 uur pleeg de de 24-jarige H. v. T. een moordaanslag op zijn 16 jarig buurmeisje, met wie hij liefdes betrekkingen wilde aanknoopen. Hij raakte haar niet, doch wel haar broer en daarna haar vader. Tenslotte schoot hij zich in den slaap. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij hedenmiddag overleed. Valkenberg. De landbouwersknecht M. te Hulsberg, geraakte onder een geladen wagen en was op slag dood. Breda. Een vrouw die gisteravond bij het vullen van een lamp brandwonden bekwam, is heden daaraan overleden. Cettinje. De Duitsche gezant kwam gister avond op audiëntie bij koning Nikita en ver klaarde de opdracht^ voor Skoetari volbracht te hebben. De vesting-commandant weigerde den brief van den Duitschen gezant, over het sluiten van een wapenstilstand, in ontvangst te nemen. De Turken gaan voort de Montenegrijnsche stellingen te Skoetari aan te vallen. Cettinje. (Hands.bl.) De Montenegrijnen be sloten Skoetari uit te sluiten bij den wapen stilstand. De strijd bij Tarabos werd gisteren weder hervat. AMSTERDAM, 9 Dec. 1912. Lijnolie vliegend, f 27l/x. f 271/., Jan. f 26'/s f 2674, Jan./April f 25 72, Mei/Aug. f 257b. f 2574 f 25%. Sept./Dec. f 253/a - Suiker prijshoudend, Dec. f 11% genoteerd, Mei f llVa te koop, Aug. f 427i6 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,76. Friesche Blauwen f 2,20 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,60 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Bravo's f 2,a f 2,40 Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a f 1.90. Drentsche Eigenheimers f 1,60 a f 1,70. Eigenheimers Duinzand f 3.60 a f 8,90. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Duin Thomassen f 4,50 a f 4,60. ANTWERPEN, 9 Dec. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,50, per Jan. fr. ',70, per Febr./Maart fr. 27.90. per Maart/April 27 fr. 27,85. TER NEUZEN, 10 Dec. 1912. Boter per V» K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.80 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.571/» f 47.60. Engelsch per 12.— 12.—. HULST, 9 Dec. 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,40, Rogge ƒ8,75, Wintergerst 11,—. Zomergerst 10,50 Haver /rl0.—. Erwten f 13,Witte Boonen ƒ16,— Bruine Boonen ƒ15,Duivenboonen Paardenboonen 9,60, Boekweit 0,—, Lijnzaad f Koolzaad Aardappels 2,50. Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 stuks 1,35. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 24 stuks rundvee en 81 varkens, waarvan ver kocht 7 stuks rundvee, en 26 varkens.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3