Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. De vrije gedachte. FEUILLETON. In den Levensstrijd. Uit de Tweede Kamer. No. 974. Woensdag 11 December 1912. 10" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, leuren en Brievengaarders. Franca Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlên vóór uren op den dag der uitgave. i INQEZONOBN STUKKEN TE ^^TaAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIE TE BEZORCiBN BIJ DEN UITGEVER. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Het liberalisme heeft zich Donderdag in Neuzen's Raad bij monde van den lieer Drost weer eens in zijn waren aard larten zien. Aan de orde was de benoeming van eene Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Om een voordracht van tweemaal zeven mannen te vinden, die althans een minimum van verstand in onderwijszaken hebben, was voor B. en W. zeker geen gemakkelijke taak. Het intellect is bij de Ter Neuzensche libe ralen nu niet zoo bijzonder groot en practische kennis van onderwijszaken, zooals de Bestuurs leden onzer bijzondere scholen die krijgen bij de verzorging hunner inrichtingen, ontbreekt er geheel en al. Om de 7-tallen vol te krijgen, was er dan ook bij elk een anti-revolutionair gevoegd bij het eerste de heer Van Hulsteijn, bij het tweede de heer Klaassen. Doch let nu eens op, met welk een tartende arrogantie de liberale meerderheid bij monde van den heer Drost zulke vreemde eenden iD de bijt beziet. Ze zouden vooreerst een examen moeten ondergaan, of re wat de liefde voor het open baar onderwijs betreft, wel zuiver op de graat zijn. En dan zouden ze ook zonder eemge zekerheid, of de liberale meerderheid hen wel zal benoemen vooraf moeten verklaren, dat ze eene benoeming willen aanvaarden. Van de overige op de voordracht geplaatste heeren is dat niet noodig. Zoo worden zonder eenige opmerking de leden der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs als sollicitanten voor de nieuwe betrekking geaccepteerd. Zijn deze «dan zulke ijveraars voor goed onderwijs We hebben 't niet opzettelijk onderzocht, maar kennen althans ééne school, waar die Commissie zich hoogstens éénmaal per jaar even liet zien en in 1912 in 't geheel niet. Er is er althans één onder de commissieleden, die als lid der Plaatselijke School-commissie nog nooit eene school heeft bezocht, of hij moest het de laatste vier weken juist gedaan hebben. Nu willen wij niet beweren, dat het onderwijs er ook maar een greintje beter of slechter door wordt, of deze heeren al dan niet een enkele maal per jaar een vluchtig bezoek brengen aan de scholen in de gemeente, doch 31) Hij kwam slechts eenigszins tot rust, toen hij de laatste straat ontvlucht was en zich op een donkeren eenzamen landweg bevond. Aan zijn linkerzijde hoorde hij het doffe bruisen van de zeespoedig sloeg hij een zijweg in, die hem verder van haar afvoerde. Zijn loop had hij wat moeten minderende krachten begonnen hem te begeven, om langer den woesten ren vol te kunnen houden maar nog immer spoedde hij zich verder, zoo vlug zijn vermoeidheid hém veroorloofde. Slechts ééne gedachte be zielde hemweg te komen, vér weg. Het schorre geroep der zeevogels, het gefluit van rondvliegende meeuwen schenen hem seinen toe, die zijn vervolgers elkander gaven nu hoorde hij ze vóór, straks weer achter zich 't was alsof pen heel cordon van belagers ron dom hem was getrokken, 't Angstzweet stond hem op 't voorhoofd, en, in weerwil van den guren Noordwester, had hij het heet, benau wend heet. Hij liep maar steeds voortzonder poozen, totdat eindelijk de krachten hem geheel be- ze zouden ten minste eenige belangstelling kunnen toonen voor het werk der onderwijzers. En hoe groot deze belangstelling is, valt uit bovenstaande mededeeling wel af te leiden. Toch onderzocht de heer Drost in 't geheel niet, of deze heeren mei waard zijn, naast hem plaats te nemen in den kring der zeven mannen. Evenals de stier losstormt op een roode lap, wordt de lieer Drost al kregel, zoodra hij maar den naam van een anti-revo lutionair hoort noemen. Als er ook maar het minste gevaar dreigt, dat een paar mannen, die overigens toch niets zouden kunnen doen, in de gelegenheid zouden zijn na te gaan, hpe de door allen bijeenge brachte belastinggelden worden besteed, voelt de heer Drost zich reeds geprikkeld. Zijn dat mannen, die niet meedoen in den jubelzang„Groot is de Diana der Efezers dan zijn ze reeds bij voorbaat geoordeeld. De heer Klaassen is eenigen tijd lid geweest der Plaatselijke school-commissie en we weten zeker, dat hij die taak nauwgezet heeft ver vuld, heel wat beter dan andere leden dier Commissie. Men doe er maar eens navraag naar Hij heeft echter den moed gehad, met heb grootste deel der kiezers af te keuren, dat de meerderheid in den Raad Ter Neuzen finan cieel naar den kelder helpt, ten eigen bate en om eenige vriendjes te believen. Zulke mannen moeten eerst eens voor de balie van den heer Drost verschijnen om ge keurd en afgewezen te worden. Het hindert niet, dat anderen als leden der school-commissie hun plicht slechts half of ook in 't geheel niet hebben vervuld. Mits ze maar een bepaalde kleur hebben en den heer Drost en zijn acht vóór-stemmers hebben gesteund in hun'grootheidswaan, is alles goed ook al hebben ze voor de t^*k, waarvoor ze gekozen waren, niets gepresteerd. Nu vallen wij hier niet over, omdat we het zoo verschrikkelijk vinden, dat in de bewuste Commissie van Toezicht niet één of twee der onzen zitting zullen hebben. Integendeel, zooals straks zal blijken, vinden we het juist goed, als ze er eenvoudig buiten blijven. Ziehier waarom we dan wel op dit uitslui tingssysteem op nieuw de aandacht vestigen. Als straks de verkiezingen naderen, zal men de vrijzinnige propagandisten en de vrijzinnige pers in snorkende taal weer hooren opgeven van de vrijgevigheid, waarmede si; juist ijveren voor de vrije gedachte en liet vrije woord. Bij de „clericalen" is het een dompersboel; men zit er verstrikt in de dogma's en wie niet in 't gareel wil loopen, wordt als een ketter gebrandmerkt en uitgeworpen. Hoe geheel anders zijn dan de vrijzinnigen gaven; de weg scheen heel afgelegengeen enkel geluid trof zijn oor. Daar rees aan de zijde van den weg een donker gevaarte op ,t bleek een onbewoond huisje geen lichtstraal 'kwam uit de gesloten blinden en het venster boven de deur was door steenworpen van bal dadige jongens geheel verbrijzeld. Steven zocht de zijde, waar hij eeniger mate tegen den wind was beschut en liet zich daar meer neer vallen dan hij zich zette. Hij kon niet meer. Geleund tegen den ruwen muur joegen hem allerlei schriktooneelen door den geest en indien zijn beenen hem den dienst niet hadden geweigerd, was hij voorzeker weer opgestaan en voortgevlucht. Maar hij moest blijven zitten in schrikkelijke eenzaamheid. Nóg kon hij liet zich niet in denken, wat eigenlijk was gebeurd, maar éen ding stond met beangstigende zekerheid voor hem vasthij was een moordenaar. En bij de wroeging over het bedreven kwaad, kwam de vrees voor ontdekking, voor vervolging. Zijn verhitte verbeelding too»de hem de ge opende gevangenis, de schande der veroordee ling. Het ljainerde in zijn hoofd, het joeg door zijn polsen alles warrelde in zijn ontsteld brein door elkander: Bram, Bronders, Greet, groot vader, oom Barendsen elke voorstelling was even schrikwekkend beschuldigend. Het stormde in zijn hersens het tuimelde en wielde bij hen tiert en bloeit alles in de vrijheid. Iemand minder achten om een afwijkende meening, hem lastig vallen, omdat hij niet precies denkt zooals zij, wel foei't komt niet in hen op. Welnu de hoer Drost heeft ons een wel kome gelegenheid gegeven, om op nieuw er de aandacht op te vestigen hoe voos, hoe door en door onwaar heel die eigen lof is. Hij, en onder zijne leiding heel de liberale meerderheid van Neuzen's Raad houdt^ er een heel andere leer op na. Men had de keus uit tweeërleimannen, die blijkens de ervaring óf heel weinig, öf in 't geheel geen belangstelling toonen voor 't onderwijs maar goedvinden, dat de heer firost en enkele anderen straks hun kind unnen zenden naar een school, onder welker lasten de burgerij zuchten zal en anderen, waaronder althans één, die zeer nauwgezet zijn plicht vervulde, belangstelling toonde en de zaak beijverde zoolang hem dit mogelijk was maar die durfde uitspreken, dat de lieer Drost en zijn vriendjes zelf voor de opvoeding hunner kinderen hebben te zorgen en niet mogen teeren op andermans zak. Hier had men dus een schoone gelegenheid om te laten zien, hoezeer de theorie omtrent die vrije gedachte en dat vrije woord ge meend is. Onze slimme liberalen in den Raad hebben echter onder aanvoering van den heer Drost weer eens getoond, dat heel die hooghartige zelfverheerlijking niets dan leege bluf is. Hun leus isElk is vrij in zijn gedachten en in zijn woord mits hij denkt en spreekt als wjj Zielkundig is het zeer wel te verklaren, dat vooral de heer Drost elke gelegenheid aan grijpt, om zijn eigenaardige begrippen van vrijheid van gedachte en woord toe te passen. Hij is nu eenmaal bevangen door den waan, dat hij in Ter Neuzen „iets groots" n. iet doen onverschillig of straks ook onze gemeente onder den financiëelen last zal bezwijken. Eerst een schoolpaleis voor een handje vol kinderen, straks nog eenige heerenhuizen er om lieen en wie weet, welkg grootsche plannen er nog meer zullen rijpen in zijn brein. En dan ziet daar liet groote Babel dat ik gebouwd heb En nu hindert 't hem, dat er ook maar één dwarskijker zou komen, die niet meedoet in den algemeenen lofzang. Zooals we zeiden: zielkundig is deze afkeer van al wat anti-revolutionair heet, zeer wel verklaarbaar en we Ingrijpen ltfet best, dat er eenige onrust komt in 't gemoed van den heer Drost, als er ook maar de geringste kans bestaat, dat iemand die dit Babel met een alles door elkaar't was hem, alsof hij zich in een groote fabriek bevond met vele machines in volle werking, waar alles bonsde, schudde, trilde, stampte, en terwijl hij een gevoel had, als werd hij door die duizenden raderen heen en weer geworpen, dreunde door al dat zoe vend gegons de doffe galmmoordenaar, moordenaar Het bewustzijn verliet hem. Toen hij weer bij kennis kwam en de oogen opsloeg, zag hij boven zich enkele sterren, die nog slechts een flauwen glans gaven, terwijl in het Oosten de kim rood was gekleurd. Opeenmaal stond alles hem weer voor den geest. Wat te beginnen? Terug naai huis, 't was onmogelijk. Maar waar dan het-n? Zonder geld, zonder voedsel. Brandende tranen ontspringen zijn oogen rijkelijk stroomen ze. Zijn zonde staat hem in schrikkelijke helderheid voor den geest zijn gansch verkeerd gedrag der laatste maan den. Bidden? Neen, hij heeft er den moed niet toe. Hij voelt zich diep ellendig en ver laten. Hij moet 't maar alles opkroppen. En zijn misdaad wordt een loodqn gewicht, dat zijn ziel drukt, dat zijn gebed onderhoudteen slagboom, die hem scheidt van zuster, van vriend en maag, van heel zijn vroeger leven, ander oog beschouwt, in a iiiinerkiug zou komen. Toch zij de heer Drost op dit punt gerust. Men zal hem niet verder hinderen in zijn plannen. Hij en de overige acht vóór stemmers mogen de volle verantwoordelijkheid dragen voor hetgeen ze gedaan hebben. Bij de uitvoering dezer plannen mogen ze zich gerust omringen door mannen, die met lien meegaan door dik en dun. De drie leden van den Raad, die Donderdag in blanco stemden, hebben volkomen de ge dachte vertolkt van al wie anti-revolutionair denkt in Ter keuzen. Toen het tijd was is er ernstig en langdurig gewaarschuwd en geprotesteerd. Vier leden van den Raad (één hunner was Donderdag afwezig) hebben het hunne gedaan, om de ramp af te wenden en eindelijk door stemmen meerderheid van links den slag verloren. Doch nu voere links ook verder liet plan uit en drage er de verantwoordelijkheid voor. Als Ter Neuzen straks een tweede Vlissingen wordt en onder zijn schuldenlast bezwijkt, zal geen der onzen zich daaromtrent iets hebben te verwijten. Zoolang het helpen kan tegenstemmen en, is de slag verloren, een blanco-briefje. Onze mannen handelen op die wijze in den geest van al hun medestanders. Vergadering der Centrale. Door de slechte weersgesteldheid kon de vergadering op 30 November niet doorgaan. Ze zal nu D. V. gehouden worden op aan staanden Zaterdag, 14 dezer. Dringend wekken wij de Bestuursleden der aangesloten kiesvereenigingen op, getrouw op te komen. Er dienen belangrijke besluiten genomen te worden, waarbij zooveel mogelijk allen dienen tegenwoordig te zijn. De vergadering is voorts toegankelijk voor alle leden der plaatselijke kiesvereenigingen. Zitting van Maandag 9 December. De algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting worden hervat. De heer H e 1 s d i n g e n (S. D. A. P.), zijn afgebroken rede voortzettende, uit eenige be zwaren tegeii zinsneden uit de troonrede. Van den gunstigen toestand bij de bedrijven profi- teeren de arbeiders z. i. weinig. Vooral wijst spr. op de bedroevende loonen der landar beiders. "De regeering heeft, zegt hij, niets voor hen gedaan. Het ontwerp tot verstrek king van grond aan landarbeiders wordt zelfs van God Ja, van God 1 In eigen kracht had hij gestaan, gestreden. Niet pas, maar reeds maanden achtereen. Zijn zonden verbloemd, allerminst beledenvoor zuster en grootvader niet, voor God ganschelijk niet. De gedachte om te bidden zooals hij het vroeger vaak hartelijk kon doen, was hem vreemd geworden daar was een scheiding ge komen tusschen God en zijn zielde scheids muur van onbeleden schuld Hij had er zich overheen gewerkt, meer en meerzich ver trouwd gemaakt met de gedachte, om door voorbeeldig gedrag, door nauwgezette plichts betrachting den smet weg te wisschen, dien hij op zich zelf, op vader- en moeders nage dachtenis wierpzich zelf in eigen oog te reinigen van den blaam, die hem dekte. W ant in het diepst zijner ziel verachtte hij zich zelf om zijn laffe weerloosheid, om zijn onstand vastigheid. Hij zou die overwinnen, zich kloek toonen en sterk en welhaast zou zelfs de her innering aan zijn verkeerd gedrag verdwijnen. Steven deed als velenhij bouwde zich een huis van zèlfvolmaking, en het storte ineen als een kaartenhuis als maar even de storm van hartstocht opstak (Wordt vervolgd.) J DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1