Gemengd Nieuws. öuze Leestafel. Burgerlijke Stand. Lijst van Aanbestedingen. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. In de „Gazette van Gent" lezen we, dat Dinsdag de draagkracht beproefd is van de nieuwe, electrische brug, die te Selzaete het kanaal overspant. Daartoe reden twee groote wagens, met 36,000 K.G. gewicht beladen en getrokken door 20 zware trekpaarden, daar over heen. De brug heeft deze proef goed doorstaan, waarom ze goedgekeurd is. De 54-jarige bloemist N. A. M. te Hen gelo werd gistermorgen in zijn woning gevon den door kolendamp verstikt. Zijn vrouw ver keert in zorgvollen toestand, doch er is hoop op haar behoud. Een gedeelte van de stad Groningen, en wel voornamelijk het drukste gedeelte, werd Maandagavond ongeveer om vijf uur plotseling in de donkerte gezet. Er was een stoornis aan een der kabels van de electrische geleiding ontstaan. Petroleumlampjes, kaarsen werden opgezocht om zoodoende toch maar eenig licht te hebben. Veel gaf dit niet. Een vreemd verschijnsel was het intusschen, dat in het eene perceel het licht niet, in een ander er naast wel branden wilde. Het was voor velen dan ook zeer verblijdend, dat in den loop van den avond de bewuste storing weer hersteld werd. Als reden van het defect werd ons opge geven te hooge stroomsterkte of kortsluiting in de kabelë. Men heeft dit echter nog niet met zekerheid kunnen vaststellen. (Vad.) Tegen een buitendijk te Dinteloord werd dezer dagen een goed gekleed lijk gevonden, dat daar blijkbaar bij hoog water was aange spoeld doch waarop geen enkel voorwerp van waarde, geschikt voor herkenning, werd ge vonden, terwijl integendeel wèl werd gecon stateerd, dat in de zakken een paar groote steenen zaten, een mopsteen en een waalsteen, terwijl de pet stevig tusschen het vest en de andere kleeren was ingestopt. Volgens het D. v. N. wordt aangenomen, dat het lijk eerst ergens anders is aangespoeld of opgepikt, beroofd werd en vervolgens met steenen bezwaard, weer te water is gelaten, in de hoop, dat het niet meer aan de opper vlakte zou verschijnen. Dus zou er lijkbe- rooving in het spel zijn. Woensdagmorgon is het lijk op het algemeen kerkhof begraven. Woensdagmiddag omstreeks half twee hebben de rechter van instructie en de officier van justitie te Amsterdam, bijgestaan door zes rechercheurs, een inval gedaan in het perceel Sarphatistraat 21 aldaar, waar de heer David C. een „Comptoir International" houdt. Bij de politie was namelijk het vermoeden gerezen, dat op genoemd bureau gelegenheid werd gegeven tot het wedden op rennen, dat bij de Zedelijkheidswet verboden is. Het kantoor werd doorzocht en eenige du plicaten van tickets, betrekking hebbende op Maandag aangenomen orders werden in beslag genomen. De heeren van de justitie installeerden zich daarna in het kantoor en namen de binnen komende orders in ontvangst, onder mede- deeling, dat zij niet uitgevoerd zouden worden. De boekhouder van den heer C. verklaarde, dat het bureau slechts diende voor de controle van de orders, die door Amsterdammers naar Luzern werden gezonden. Men telefoneerde deze dan tevens naar het bureau te Amster dam, opdat bij de verrekening geen abuizen zouden voorkomen. De rechterlijke ambtenaren bleven tot half vier op het bureau. Tot3 uur kwamen steeds orders binnen. Men wilde aldus in rechten vaststellen, dat de „Comptoir Internationale" ren-orders ter uitvoering kreeg. De griffier hield aanteekening van de binnen komende orders en van namen en adressen van de verschillende opdrachtgevers. Het gebeurde heeft in de Amsterdamsche sportkringen groot opzien gebaard. Koning Albert heeft de griep. Hij zal der halve niet de bijeenkomst van den Oppersten Raad voor de Nationale Verdediging, die mor genochtend moest plaats hebben, voorzitten. Zaterdagavond kwam de 67-jarige bewoon ster van een zolderkamer in de rue du Poin- gon te Brussel in beschonken toestand thuis. Als naar gewoonte. Zondagavond om zes uur had |men nog steeds niets van haar gemerkt, zoodat de buren aan haar deur klopten, zonder echter antwoord te ontvangen. Men waar schuwde de politie. De ondercommissaris kwam opdagen met een slotenmaker. Binnen gekomen zag men de oude vrouw bewusteloos op den vloer uitgestrekthaar gedeeltelijk verbrande kleeren lieten op verscheiden plaat sen het afzichtelijk verschroeide lichaam bloot. Naast haar zag men de stukken van een petro leumlamp. Klaarblijkelijk had zij dus in haar beschonken toestand met de lamp door het vertrek geloopen, was gevallen, doch buiten staat om hulp te roepen. Daar zich slechts weinig petrolenm in de lamp bevond, is zij voor totale verkoling bewaard gebleven. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar men aan haar behoud wanhoopt. Een verschrikkelijke brand heeft in Glas gow gewoed. De brand begon in de fruitpak- huizen van Jacobs in pandleriggs. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond bij na een heele wijk in vlammen. De brandweerlieden stonden een tijd lang machteloos tegenover de vuurzee. Ook de City Hall dreigde een oogenblik in vlammen op te gaan en verschillende winkels liepen eveneens gevaar evenals een groot warenhuis. Ten slotte slaagde men erin het vuur tot de pakhuizen en de aangrenzende panden even eens pakhuizen te beperken. De schade wordt op 60.000 pond geschat. Uit Irkoets wordt gemeld, dat in de groote Mongoolsche steppe Agur, waar groote kudden vee weiden, zooveel sneeuw is ge vallen, dat de dieren niet in veiligheid konden worden gebracht. De hoop, ze te redden, is uiterst gering, daar geen spoor van het vee te vinden is. Men vreest, dat 200,000 stuks vee, ter waarde van millioenen, verloren zijn. Een jonge boerenknecht, van Spaansche afkomst, in dienst van een grooten landbouwer te Junas (het Fransche Garddepartement) heeft voor een paar dagen van wege een notaris van Nimes aanzegging gekregen, dat een zijner ooms onlangs in Amerika overleden, hem een fortuin van ruim een millioen naliet. Het kostbaar bericht was vergezeld van een wis sel van 500 frank om den gelukkigen neef toe te laten naar Itio-de-Janeiro te vertrekken waar zijn tegenwoordigheid onmisbaar is. Het nieuws van zijn levensverandering schijnt den boerenknecht niet veel te ontroeren. Hij gaat voort met op het land te werken, in af wachting van het vertrek der stoomboot, welke hem naar Brazilië moet overbrengen, aldus lezen we in de „Gazette van Gent." 1813 - Nederland en Oranje hereenigd 1815, door L. Penning aan het volk verhaald. 320 bldz. f 2.50 geb. f 2.90, 's Graven- hage D. A. DAAMEN. Een werk van den gevierden schrijver Pen ning aan te kondigen is altijd een aangenaam werk. Ook al vertelt hij van dingen, die men reeds weet, dan boeit zijn levendige verhaaltrant toch steeds. Dat in het gedenkjaar 1913 ook een werk van zijne hand zou verschijnen, sprak van zelf. En evenzeer, datjde wakkere uitgever Daamen ook dit werk zou uitgeven. Bereids zijn twee afleveringen verschenen en daar om de 14 dagen er eene verschijnt, zal het werk in 't aanstaande voorjaar com pleet zijn. Onze eerste indruk is zeer gunstig over dit nieuwe werk van den heer Penning. Bij de verschijning der volgende afleveringen hopen wij er nader op terug te komen. Ziehier alvast de opgave van de verschil lende hoofdstukken. I. In veel verdrukking II. Napoleon's Ster in haar hoogsten luister III. Wapengedruisch IV. Naar Moskou V. Het Russische dooden- veldVI. De Lentestorm der Vrijheid; VII. De doodelijke WorstelingVIII. Dagen van spanning; IX. Voor Vrijheid en Recht! X. Oranje boven! XI. Een Proclamatie XII. Met Pruisen en Kozakken op marsch XIII. Na poleon's Ster verduistertXIV. Het bevrijde Nederland XV. In den Kruitdamp van Quatre- Bras en Waterloo. Woensdag II December. Gebouw prov. bestuur, v.m. 11 u. het uitvoeren van baggerwerk en het maken van een grondstorting met stroomleidenden dam in den westelijken mond der Zandkreek bezuiden de Goudplaat, behoorende tot de zee- werken in de provincie Zeeland. Raming f37.500. Bestek Gebrs. van Cleef, Spui 28a, Den Haag. Inl. hoofding.-dir. H. van Oordt te Middel burg, arr.-ing. Van den Broek, Vlissingen en opz. Scholtjes, Middelburg. Donderdag 12 December. Zaamslag. Café E. de Schipper, Rapen burg. Afbreken bestaand en bouwen nieuw woonhuis gemeente Stoppeldijk. Inl. J. Wisse Jz., Zaamslag. Woensdag 18 December. Middelburg. Geb. prov. bestuur, v.m. 11 u. het maken van een beschoeiing van gewa pend beton met bijkomende werken in de haven te Breskens, behoorende tot de havens in Zteeland. Raming f32000. Bestek Gebr. v. Cleef, Den Haag. Inl. hoofding. te Middelburg, arrond.-ingen. te Vlissingen, opzichter Breskens. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 8 DEC. 1912. In Macedonië. Saloniki, 5 December. Men zegt, volgens een telegram aan de N. R. Ct., dat de Turken zouden voortgaan zich aan plundering schuldig te maken, zoowel in Macedonië als in Epirus. De dorpen Bojatsiwo, Kostarasti en andere dorpen bij Sjanitza gelegen, zouden geheel geplunderd en platgebrand zijn na een ver woed gevecht tusschen Grieksche boeren en Turksche benden, door overblijfsels van het Turksche leger versterkt. De boeren, die in de naburige dorpen teruggeweken waren, kwamen vervolgens te Bojatsiwo terug, maar hadden weldra een tweeden aanval te door staan. Dank zij de door het Grieksche leger gezonden versterkingen brachten de Grieken aan de Turken een nederlaag toe. Dezen hadden 350 man buiten gevecht gesteld en 40 hunner werd gevangen genomen. Middelburg. Heden werden ter Arrond. Recht bank alhier veroordeeld wegens mishandeling J. B. J. de M. 21 jaar en E. de V. 20 jaar arbeiders te Clinge, elk tot 7 dagen hechtenis. De eisch was 1 jaar. D. F. 18 jaar arbeider en G. de V. 17 jaar dienstknecht te Axel ook wegens mishandeling, tot f 7 boete sub. 7 dagen hechtenis en de V. tot 1 week tuchtschool. D. v. K. 30 jaar slager te Hulst wegens mishandeling tot f 5 boete sub. 5 dagen hech tenis. Voorts wegens diefstal A. U, 45 jaar, boot werker te Ter Neuzen, conform den eisch tot f 10 boete, sub. 10 dagen hecht. Wegens overtreding van de Loterij wet D. H., 28 jaar, hotelhouder en F. K., 35 jaar, zaak waarnemer, beiden te Ter Neuzen, conform den eisch tot f 5 boete, sub. 5 dagen hechtenis. Wegens beleediging, mishandeling en weer spannigheid J. R., oud 16 jaar, letterzetter te Ter Neuzen, tot 1 maand tuchtschool. Eisch was 2 maanden. Vrijgesproken D. de Iv., oud 25 jaar, land bouwer te Ter Neuzen, wegens eenvoudige beleediging. Boxtel. Hedenmorgen om 5 uur werd bij de 2e wachtpost het lijk van een spoorweg werker gevonden. De man is vermoedelijk door een trein overreden. Groningen. Hedennacht is een felle brand uitgebroken in het graanpakhuis met zijn 6 verdiepingen van de firma Van Munster. Het gebouw brandde geheel uit. Brussel. Le Petit Bleu meldt dat de Minis ter van Staat, de heer Van den Heuvel be noemd is tot lid van het permanent bureau van het hof van Arbitrage te 's Gravenhage. Parijs. Le petit Parisien heeft vernomen dat de Grieken de Wapenstilstand ondertee kend hebben. Bij het Grieksche gezantschap te Parijs is echter nog niets officieels bekend. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 A f 47.621/». Engelsch per 12.12. MIDDELBURG, 5 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim. Stemming zeer flauw, uitgenomen van tarwe welke vast was. Ronde bruine boonen, lange dito, witteboonen en kroonerwten f 1 lager. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.68 a f 0,73 voor particulieren 10,78 per V, kilo. Eieren 5.60, voor particulieren f 6.per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4,80 a f 5.60. B. en W. gemeend hebben van hun kant tegenover het publiek een zoo ruim mogelijk standpunt in te moeten nemen. Tot stemming overgaande, worden benoemd de heeren Van Borssum Waalkes en Drost met 8 stemmen, Van Hasselt, Le Nobel, Mulder en Speet- jens met 9 stemmen en Kramer met 5 stemmen. Op dhr. Van Leeuwen werden uitgebracht 3 stem men, op dhr. Van Hulsteijn 2 en op dhr. Timmerman 1 stem, terwijl in blanco waren 3 stemmen. 6. Verzoek van den ambtenaar ter secretarie dhr. P. A. Vroegop, om verhooging van jaarwedde. In de memorie van toelichting, gevoegd bij het verzoek, wijst adressant er o. a. op, dat het hem opgevallen is, dat, lettende op de positie van onder wijzers in deze gemeente, van gelijkmatige bezoldi ging van gemeente-ambtenaren geen sprake is. Deze hebben ook als zij nog geen enkel dienstjaar hebben, een minimum-salaris van f600. Vergelijk men dit met dat van adressaut, dan levert dit een groot verschil op en zulks niettegenstaande na in gesteld onderzoek is aangetoond, dat de akte van gemeente-secretaris in hoofdtrekken gelijk staat met de akte van onderwijzer. Voorts zegt adressant, dat hij 9 dienstjaren heeft en een salaris geniet van f B00waar overigens het ambt van onderwijzer vrijwel gelijk staat met dat van ambtenaar ter secretarie, wendt adressant zich dan ook vrijmoedig tot den Baad met het verzoek om verbetering in zijn salaris te brengen. De Voorzittefr deelt mede, dat B. en W. voor stellen in afwijking van de thans geldende veror dening, regelende de rangen en jaarwedden van de ambtenaren ter seretarie, de aanvangsjaarwedde van genoemden ambtenaar vast te stellen op f500 en te bepalen, dat dit besluit in werking zal treden 1 Jan. 1913. Dit voorstel geldt alleen den persoon van den verzoeker. Mocht adressant elders worden benoemd dan komt deze verhooging niet ten goede aan zijn opvolger. Na enkele vragen en opmerkingen, betreffende de van Rijkswege voorgestelde pensionneering, de hier bestaande salarisregeling enz. wordt het voor stel z. h. s. aangenomen. 7. Verzoek van E. J. Bakker om verhooging van de vergoeding voor het aansteken en blusschen der straatlantaarns aan den Baandijk. Adressant had een verhooging gevraagd, omdat de olie, die hij zelf koopen moet. zoeveel duurder geworden is. Nadat de Voorzitter medegedeeld had, dat B. en W. voorstellen een verhooging van f 10, zijnde ongeveer het bedrag dat hij meer noodig heeft tengevolge van het duurder worden der petroleum, wordt dit voorstel na korte bespreking z. h. s. aan genomen. De vergoeding is hiermede van 45 op 55 gebracht. 8. Wijziging van de begrooting voor 1913. De Voorzitter vraagt wijziging omdat enkele posten, tengevolge van enkele verhoogingen enz. moeten verwerkt worden. Z. h. s. aangenomen. 9. Ontheffingen van plaatselijke belastingen. Ontheffing wegens schoolgeld verleend aan M. Haak ad f 2,70 en aan Th. van Loock ad f3,60, wegens vertrek en tfan P. J. Klaaijssen ad f 1,50. 10. Verzetting van den gewonen marktdag. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voor stellen den gewonen marktdag te houden op Dins dagen 24 en 31 December, omdat le Kerstdag en Nieuwjaarsdag op Woensdag vallen. Z. h. s. aldus besloten. 11. Voorziening omtrent de berging van faecaliën. Ter behandeling van dit punt wordt de openbare vergadering geschorst en gaat men over in een vergadering met gesloten deuren. Na heropening der openbare vergadering deelt de Voorzitter mede, dat naar aanleiding van het gesprokene in de gesloten zitting en wat vroeger reeds is meegedeeld omtrent een voorziening in de beerruiming, betreffende eene berging van de faecaliën, men thans tot een beslissing dient te komen. Doordat deze niet geregeld verzonden kan worden en daardoor een opeenhooping ontstaat, moet gezocht worden naar een uitweg. In de ver gadering van B. en W. is hierover ook al gesproken o. a. om daarin te voorzien door aankoop van een schuit of op andere wijze in den nood te voorzien. Doch tot een besluit is men nog niet gekomen. Spr., in overleg getreden met den bouwmeester, acht het best om een terrein te projocteeren om de faecaliën daarop te bergen en op dat terrein een steenen bak te laten maken, waarin de inhoud van een 2-tal schuiten kan gestort worden. Deze bak zou dan tevens dienst kunnen doen voor op berging van straatvuil enz. Nu is men in gesloten vergadering nog niet tot een beslissing kunnen komen en wenscht men verder deze zaak te bespreken. Spr. merkt nog op dat de uitgave voor het genoemd idee pl. m. zou bedragen f 6000, wat een jaarlijksche uitgaaf van f 500 zou beteekenen. Dit bedrag zou voor 1913 wel gevonden kunnen worden uit het overschot van dat jaar, en voor volgende jaren zou men dan weer verder moeten zien. De heer De Jager wenscht, naar aanleiding van verschillende besprekingen in de gesloten vergade ring en ziende op het weinige resultaat hierdoor verkregen, deze belangrijke zaak terug te zenden naar B. en W. om uitvoerig advies. De heer Wieland merkt nog op dat het misschien een voordeeliger weg was om te trachten een oud ijzeren schuitje te koopen. Het voorstel van den heer De Jager dat vol doende gesteund wordt, wordt hierna z. h. s. aan genomen, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Nov. Abra ham van de Velde, oud 21 j., jm. en Christina Maatje Hamelink, oud 18 j., jd. Geboorten. 21 Nov. Neeltje Adriana Maria, d. van Adriaan Abraham Slijpen en van Maria Elisa beth Linschoten. 26 Nov. Pieter Johannes, z. van Cornelis Nicolaas Jansen van Roseudaal en van Erancina Maria de Bruijn. 30 Nov. Marinus Izaak, z. van Gerard Meesen en Cornelia Pieter- nella de Feijter. Overlijden. 22 Nov. Jacoba Leijs, oud 82 j., echtg. van Louis Jansen. 23 Nov. Krina de Vries, oud 51 j., echtg. van Andries Olijslager. 29 Nov. Suzanna de Groote, oud 3 w., d. van Jan en van Leuntje Magdalena Verbrugge. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Cand. C. Koppenaal van Stad aan 't Haringvliet. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Bed. H. Avondm. en Dankz. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Bed. H. Avondm. en Dankz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. A. H. v. d. Kooi te Bergen op Zoom. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/2 uur, Dhr. H. J. van den Ouden. Axel 9'/j en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, en 5'/t uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/, uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur Evangelisatie. AMSTERDAM, 5 Dec. 1912. Lijnolie Jan. ,f 27'/8, Jan./April f 267/s, f 28s/a, Mei/Aug. f 263/4, f 26s/a, Sept./Dec. f 26'/i- Suiker vast, Dec. f ll'/4 genoteerd, Aug. fl2'/8 en Oct./Dec f ll5/8 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,70. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f2,40 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a fl.80. Zeeuwsche Bravo's f 2,a f 2,40 Drentsche Eigenheimers f 1,50 a f 1,70. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Duin Thomassen f 4,50 a f 4,60. Duinzand Eigenheimers f 3.60 a f 3,90. ANTWERPEN, 5 Dec. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,40, per Jan. fr. 27,70, per Febr./Maart fr. 27.30. per Maart/April fr. 27,76. TER NEUZEN, 6 Dec. 1912. Boter per */j K.G, f 0.65- Eieren 104 stuks 4.80 V eilingsvereeniging. Roode kool 3 cent per stuk. Winterprovisie aardappelen Bravo's f 2.70 per 100 kilo. Idem lekkere Industrie's f 2.35 per 100 kilo. Aanvoer gering.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3