VERBAZEND RONA Cacao Van Houten's Korte Berichten. Beclarxie Berlclitera.. zoo voordeelig Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. over dat punt, wel echter over de andere punten verkregen wordt, zal men den volgen den uitweg kiezen Tusschen Turkije en Grie kenland wordt de oorlogstoestand beschouwd als voort te duren. Met de overige drie bond- genooten wordt een wapenstilstand gesloten. Maar Griekenland zal ook gevolmachtigden zenden naar de conferentie over den vrede, die te Londen bijeen zal komen." Nadat het bovenstaande geschreven was, kwam het telegram uit Sofia met de opsomming van de voorwaarden voor den wapenstilstand. Indien dit die voorwaarden juist weergeeft, zullen de andere bondgenooten or niet rouwig om zijn, dat Griekenland aan den wapenstil stand geen deel neemt. Want terwijl de Turk- sche havens door de Grieksche vloot geblok keerd blijven, kan Bulgarije over tien dagen, wanneer de vredesonderhandelingen te Londen zullen beginnen, reeds eensdeels uit zijn tot- nutoe geblokkeerde haveus over de Zwarte Zee, anderdeels langs den Levaut-spoorweg over Adrianopel levensmiddelen voor zijn leger aanvoeren. Aan den anderen kant heeft Turkije zijn eisch tot approviandeering van de belegerde vestingen niet kunnen doorzetten. Het voor deel is zoodoende geheel aan den kant van de bondgenooten. Men zou zelfs geneigd zijn, om te gelooven, dat de weigering van Griekenland om aan den wapenstilstand deel te nemen, een door gestoken kaart is, zoozeer is Turkije bij dezen wapenstilstand in het nadeel. Als te Adrianopel de leeftocht gedaan raakt, zal het zich zonder strijd moeten overgeven. En hetzelfde geldt van Skoetari. De vredesvoorwaarden van Turkijq. Volgens de Evening Standard, die zegt, dat zij hare inlichtingen uit gezaghebbende bron heeft, zal Turkije aan de conferentie te Londen de volgende voorstellen doen Ie. Turkije behoudt het wilajet Adrianopel 2e. Turkije behoudt het schiereiland Galli- poli 3e. Turkije behoudt Skoetari; 4e. Griekenland krijgt een gedeelte van Epirus 5e. Servië krijgt Nowibazar en een deel van Oud-Servië 6e. Bulgarije krijgt in Thracië een gebied, dat zich uitstrekt van Midia (aan de Zwarte Zee) tot halverwege Kawala en Dedo Aga'tsj. Het zal ook een gebied aan een van de oevers van de Maritsa ontvangen 7e. Albanië en de rest van Macedonië zullen autonome onafhankelijke vorstendom men worden waar de Muzelmaansche bevol king een bevoorrechte plaats zal innemen. Deze twee vorstendommen komen onder het protectoraat van het Balkanverbond 8e. Turkije zal deel uitmaken van het Bal kanverbond welks vereenigde strijdmacht zich tegen mogelijke aanspraken van groote mo gendheden zal te weer stellen. Aldus de Evening Standard. Men zal op merken, dat Montenegro volgens deze voor waarden met leege handen thuis komt. De bedoeling zal toch wel zijn het aan zijn zuid oostelijke grens met gebied schadeloos te stellen. Van het oorlogsterrein. In Thracië. Berlijn, 4 Dec. Uit Konstantinopel aan het Berl. Tageblatt Men verwacht een spoedige hervatting van den strijd. Heden is een besluit uitgevaardigd, waarbij de lichting 1918 opgeroepen werd. Men bericht, dat de draadlooze verbinding met Adrianopel hersteld is. Gisteren moet een Bulgaarsche aanval op Adrianopel afgeslagen zijn. Het transport van troepen naar de Tsja- taldzjalinie wordt onophoudelijk voortgezet. In de laatste dagen kwamen hier 15 bataljons uit Bagdad aan. De troepen worden bij aan komst in de moskeeën ondergebracht, om zich daar aan. een quarantaine te onderwerpen. Konstantinopel, 4 Dec. Na lang afgebroken te zijn geweest, is de radiotelegrafische ver binding met Adrianopel weer hersteld, volgens de N. R. C. Dfe minister van oorlog had eer gisteren een radiotelegram van den comman dant der stelling gekregen, waarin bericht werd, dat hij levensmiddelen en schietvoorraad in voldoende hoeveelheid bezat om nog een groote maand weerstand te kunnen bieden. Het radiotelegram, dat in den nacht door den grootvizier is medegedeeld en waarin gemeld werd, dat er in den afgeloopen nacht licht geweervuur en een licht bombardement gehoord was te Adrianopel, is hier om zeven minuten over half drie in den namiddag aan gekomen. Konstantinopel, 3 Dec. De commandant van Adrianopel seint dd. 3 dezerIn den af geloopen nacht is op den westelijken vleugel een licht geweervuur gewisseld. Te midder nacht werd de stad door de artillerie zwak en zonder uitwerking beschoten. Om twee uur 's middags werd een zwak kanonvuur gericht tegen het Zuiden van de vesting. Wij volharden in de verdediging. In Albanië. Cettinje, 3 Dec. Gisterennacht hebben de Turksche troepen van het garnizoen van Skoetari een uitval gedaan, om den gordel van de Montenegrijnsche belegeringstroepen te verbreken. Zij ondernamen met hun artil lerie een hevigen aanval langs de heele linie in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. van de Kri tot aan Wraka, maar de Montene grijnen konden den vijand afslaan en hem groote verliezen toebrengen. Ook aan den kant van den Tarabosj tot Oblika werd een verwoed gevecht geleverd, in den loop waarvan de kolonne in het centrum van generaal Martinowits een belangrijke stelling ten N. van den berg Sjiroka bezette. De Montenegrijnen verloren een officier én zes soldaten aan dooden en twee gekwetsten. De Turken deden een wanhopige poging om de stellingen te hernemen. De toestand van Skoetari is onhoudbaar. Groeda, 3 Dec. Het garnizoen van Skoetari heeft gisterenmiddag om een uur een uitval tegen den linker vleugel van de Montenegrijnen gedaan. Het gevecht verspreidde zich langs de heele linie en de slag duurde tot vijf uur 's ochtends. De artillerie aan weerskanten vuurden den heelen nacht. Te Skoetari hebben branden en projectielen veel schade aangericht. De Turken werden naar hun schansen terugge dreven met achterlating van een menigte dooden langs den weg van hun opmarsch en hun terugtocht. (N. R. C.) Op Dinsdag 3 Dec. j. 1. werd alhier onder voorzitterschap van onzen Burgemeester eene vergadering gehouden tot het vormen eener Nieuwjaarscommissie. Een viertal Diaconiën en Armbesturen had aan de hen door den Burgemeester toegezonden uitnoodiging gehoor gegeven en zich doen vertegenwoordigen. Na eenige bespreking werd besloten om eene commissie te vormen, en aangezien dit jaar zal worden afgeweken van de gewone wijze van inzamelen, zal in den loop dezer maand onder de ingezetenen dezer gemeente een circulaire worden verspreid, waarin de plannen der Commissie nader uiteengezet zullen worden. Daarin werd overgegaan tot het vormen der Nieuwjaarscommissie, die bestaat uit de vol gende heeren J. Huizinga, Voorzitter, H. J. van den Ouden, Secretaris, P. M. C. van Sprang, Penningmeester|; Daalman, J. Dekker, A. J. Harte, J. J. v. Meerendonk, D. v. d. Ouden en De Pauw. De heer P. de Feijter, volontair aan school C alhier, is benoemd tot onderwijzer te Woerden. Door den dijkraad van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen is als deskundige voor de schatting der pachtwaarde van de gronden in dien polder benoemd de heer F. de Ruijter te Zaamslag, terwijl door de rechtbank te Middelburg daarvoor werd aangewezen de heer J. Diel^pian te Hoek. Benoemd tot Rijksbelasting-ontvanger te Aardenburg K. Vlaanderen, thans te Terschelling. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar Amsterdam door T. Fer- werda te Vlissingen naar Oldebroek door S. Kampen te Werkendam ,B.) Ned. Hervormde Kerk. Beroepente StolwijkA. F. France te Groot-Schemer, te Winsum (Gr.): II. R. Boersma te Bellingwolde (Gron.) Aangenomen naar Vledder (toez.) door J. B. Th. Hugenholtz, cand. te Axel. Zondagmorgen bevestigde Dr. H. H. Kuyper van Amsterdam, wegens vertrek van Ds* J. D. Heersink uit Emlicheim, den van Zaamslag .overgekomen herder en leeraar Ds. M. Uijtenhoudt, met de woorden vanJeremia 1 vers 11 en 12. Ds. Uijtenhoudt verbondt zich aan de gemeente te Emlicheim naar aan leiding van 2 Cor. 4 vers 7. De Kerkeraad van de Geref. kerk te Amsterdam heeft gisteravond voor de vacature- Sillevis Smitt, het volgende tweetal opge maakt K. Fernhout te Utrecht en dr. J. C. de Moor te 's Gravenhage. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Ingekomen Stukken. dKSEdUtl TER NEUZEN 6 December 1912. Moeten we nog mestmengsels koopen De tijd van de mestmengsels is voorbij, diende ten minste voorbij te zijn voor allen die met hun tijd meegaan. Vroeger was het schering en inslag, dat men de boeren en ook anderen hoorde praten van havermest, aardappelmest, grasmest, roggemest, enz. Gelukkig is dat niet meer zoo erg, maar toch, heel en al zijn ze nog niet verdwenen ze zijn zoo gemakkelijk, die pasklaargemaakte mengseltjes, men behoeft dan zelf niet na te denken over de vraag, wat men geven, noch uit te rekenen hoeveel men van elk moet geven. De mest wordt kant en klaar thuis gezonden en men behoeft niets anders te doen, dan te zaaien. Berekent men wel eens, hoeveel schade men zich doet Weten moet men dat toch, want het wordt dikwijls genoeg gezegd. Aan de rijksproefstations heeft men vaak genoeg mestmengsels onderzocht, die voor 7 a 8 gulden de 100 K. G. gekocht waren en slechts 4 a 6 gulden verkoopswaarde hadden. Ja, het is gebeurd, dat mestmengsels slechts voor f 3.50 kunstmest bevatten en voor f 7 de 100 K. G. aan den man werden ge bracht. Dus, geen mestmengsels koopen, maar als ge het toch gemakkelijk vindt uw mest in eens te zaaien meng dan zeli. Om dat te kunnen doen, moet ge weten wat ge aan uw land moet geven en hoeveel. Daarenboven is het een vereischte, dat ge ook nog weet, welke meststoffen met elkander mogen vermengd worden en welke niet. Gij hebt bij al uw bemesting slechts het oog te houden op het feit, dat alle planten, zoowel tuin- als land bouwgewassen, zoowel struiken als boomen op den duur noodighebben stikstof, kali, phosphor- z u u r en kalk, de een meer van dit, de ander meer van dat. Nu is een van de grootste bezwaren tegen mestmengsels dat men gewoonlijk niet weet wat er is en hoeveel. Gij meent b. v. dat er kali in is en gij gelooft daardoor gerechtigd te zijn, een volgend maal geen kali te geven. Wanneer nu echter het kaligehalte van het mengsel onbeduidend is, of dit in 't geheel geen kali bevat, dan komt gij dus door het gebruik van uw mengsel tot een ver keerde handeling. Zoo ook ten opzichte der anderen. Gij meent b.v. dat het met mengsel heel wat stik stof bevat en gij denkt „nn een overbemesting met chilisalpeter is wel niet noodig." Doch dat kunt gij mis hebben, want gij kunt onmogelijk op de hoogte zijn van de behoefte van uw land, omdat gij niet weet, wat het mengsel bevat. Doch indien gij geen mestmengsels geeft, maar zelf uw kunstmeststoffen uitkiest, is dit een heel ander ge val. Gij hebt b.v. slechts na te gaan, van welke der drie plantenvoediiigstoffen stikstof, kali en phosphorzuur door het voorafgaande ge was het meest is weggehaald, om op de hoogte te zijn van den voorraad aanwezig in den grond. Wanneer gij op geregelde tijden uw land van kalk voorziet, het gebrek aan kali aanvult door kaïniet, patentkali of 40% kalizout het gebrek aan stikstof weder goed maakt door chilisalpeter of zwa velzuren amoniak daarbij tevens denkende aan een mogelijk phosphorzuurgebrek en daarvoor, hetzij superphosphaat, thomasslakken geeft, dan is de zaak in orde en gij zijt er zeker van, dat gij goed bemest hebt en niet bedrogen zijt. Deze raad geldt niet alleen voor landbouwers, maar ook voor tuinlieden, particulieren, welke hun eigen tuinje verzorgen en bezitters van landgoederen enz. De tijd van boomenmest, grasmest is voorbij. Koop chilisalpeter, kaïniet en superphosphaat. Zitting van Donderdag 5 December 1912. Voorzitter dhr. Huizinga, Burgemeester. Voorts aanwezig alle leden, behalve dhr. Scheele. Na opening der vergadering, lezing der notulen, welke behoudens eene kleine opmerking worden goedgekeurd. a. De Voorzitter deelt mede, dat dhr. Scheele de vergadering niet kan bijwonen. b. Schrijven van de plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs, berichtende dat de leden dezer commissie hun ontslag als zoodanig nemen. c. Schrijven van H. Sonnevijlle, gemeentebode, waarin deze dank betuigt voor de hem verleende gratificatie. d. Idem van J. F. Kohier, hoofd van school A, dankbetuigende voor de aan hem toegekende schade loosstelling. e. Idem van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, betreffende toekenning van een schadeloosstelling aan het hoofd van school C, met de opmerking dat bedoelde schadeloosstelling nu zij is verleend tot wederopzegging en dus niet in den vorm van verhooging der jaarwedde, niet in den pensioensgrondslag van belanghebbende kan geacht worden begrepen te zijn. f. Een zelfde schrijven van Ged Staten wat betreft de toekenning van een schadeloosstelling aan het hoofd van school A. g. Idem van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag Al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. h. Een schrijven van het bestuur der Ned. ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, waarin verzocht wordt dat in alle bestekken van gemeentewege een voorschrift wordt opgenomen, waarbij verboden wordt het gebruik van alle alco holhoudende dranken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen om in alle bestekken, die daarvoor in aanmerking komen, een voorschrift op te nemen, houdende het verbod om op het werk sterken drank te gebruiken of aanwezig te houden. B. en W. vinden geen vrijheid dit verbod uit te strekken ten aanzien van alcoholhoudende dranken. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aan genomen. i. Een schrijven van den Directeur van Regi stratie en Domeinen te Middelburg van den vol genden inhoud Zooals het Bestuur uwer gemeente officieus werd medegedeeld door den opziener in algemeenen dienst te 's Gravenhage bestaat bjj het Domeinbe- stuur het voornemen tot het aanleggen in het volgend jaar van een nieuwen verharden weg tusschen de Axelsche brug en de Axelsche straatweg en van èenig bouwterrein langs dien weg. Ik heb de eer dit voornemen officieel ter kennis van uwe gemeente te brengen met verzoek te mogen vernemen of daartegen uwerzijds eenige bedenkingen rijzen en of uwe gemeente, zooals ook elders geschied, bereid is dien weg en de tusschen het bouwterrein ontworpen wegen in beheer en onderhoud van den Staat over te nemen. De Voorzitter deelt mede dat bij B- en Whet voornemen bestaat te berichten aan de Directie der Domeinen dat daartegen geen bezwaar bestaat, mits niet in strijd met de bouwverordening en voorts bij de toelichting nog enkele voorwaarden te stellen welke strekken kunnen tot eenige ver- fraaing. Dit wordt goedgevonden. j. Een missive van Ged. Staten, betreffende wij ziging der begrooting van 1912. De wijziging bedoelt de gelden voor gratificaties van gemeentebode, marechaussees en de hoofden van scholen A en C op afzonderlijke posten te brengen. De Voorzitter vraagt daartoe machtiging welke z. h. s. wordt verleend. 2. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe ver ordening voor de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat van voornoemde Commissie een schrijven was ingekomen, vragende om deze verordening in denzelfden geest samen te stellen als die van het Middelbaar onderwijs. Na artikelsgewijze behandeling wordt de veror dening z. h. s. vastgesteld. 3. Tot leden van de commissie van bijstand [vroeger Fabricage] worden gekozen de aftredende leden, de heeren van Borssum Waalkes, Eijke en Visser met 11 stemmen, welke hunne benoeming aannemen. 4. Benoeming leden van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar onderwijs. Er moeten ge kozen worden 7 leden. De door B. en W. in al fabetische volgorde opgemaakte aanbeveling is als volgt E. H. T. van Borssum Waalkes, R Drost, L. Th. van Hasselt. J. F. van Hulsteijn, J. M. Mnlder, C. Ie Nobel, F. I. H. Speetjens. A. J. Klaassen, H. W. R. Kramer, J. J. van Leeuwen, A. J. M. Nolet, A. Timmerman, H. J. Verhulst, J. P. Walland. De heer Drost vraagt of door B. en W. aan de aanbevolen heeren gevraagd is of zij de benoeming zullen aanvaarden en of zij indien zij benoemd zijn zullen medewerken aan den bloei van dat onderwijs. Spr. vraagt dit omdat hij op de lijst een naam ziet, die zich als een tegenstander heeft doen kennen en van zoo iemand is wellicht te wachten dat hij eer afbrekend zal werken, dan de bloei bevorderen. De Voorzitter zegt dat dit niet gedaan is omdat

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2