„Vrederust." een partij Bouwland VAN DALEN, Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Bu r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie n. Hammen, Spek en andere Vleeschwaren Donderdag 12 Dec. 1912 Donderdag 19 Dec. 1912 Aanbesteding Brood, Rund- en Varkensvleesch, Krui denierswaren, Manufacturen, Emailgoederen enz. waarop aldaar de doleantie plaats had. Dit feit werd herdacht in eene bijeenkomst op Woensdag 27 Nov. j.l. in het gebouw dier kerk gehouden. Voor deze bijeenkomst waren alle vroegere predikanten der gemeente uitgenoodigd, welke allen aan die oproeping gehoor gegeven hadden. .s Avonds om half zes vulde zich het kerk gebouw, zoodat er ongeveer 600 personen aanwezig waren. De tegenwoordige herder en leeraar Ds. C. Bruins opende het samenzijn met gebed, nadat gezongen was Psalm 103: 1. Daarna gaf Z.Eerw. een historisch overzicht van de geschiedenis der Doleantie. Willem I heeft in 1816 aan de Kerken in strijd met hare beginselen het juk opgelegd. Dit was een vrucht van de revolutionnaire beginselen. Maar de Heere heeft zich in 1834 en '86 over zijn Kerk ontfermd. De Doleantie te Axel nu was een gevolg van den stoot, in Amsterdam gegeven. Ds. Geselschap, Herv. predikant te Axel in 1886, heeft de Doleantie bestreden in een vergadering van leden der Ned. Herv. kerk. Kort daarna vertrok Ds. Geselschap. In zijn plaats werd beroepen Ds. Wolff, van Odijk, vooral op aandringen van 5 broeders kerkeraadsleden P. Dieleman. C. Smies, M. Lansen, II. Harinck en P. de Klerk. Deze 5 broeders werden daarop afgezet, terwijl Kerk en Pastorie gesloten werden voor Ds. Wolff die de zijde der doleerenden gekozen had. De 5 broeders besloten toen om Ds. Wolff te vragen toch naar Axel te komen, om de reformatie ter hand te nemen onder toezegging van f 1000 tractement. Alzoo is dan ook geschied. Het overige is te bekend om daar verder op in te gaan. Hiermede gaf Z.Eerw. het woord aan Ds. R. v. d. Kamp van Breukelen nadat nog ge zongen was Psalm 1032. Ds. v. d. Kamp wees er op dat het gehoorde van Ds. Bruins in ons een danktoon wekt. Alle dienaren die hier sinds 1886 gearbeid hebben zijn nog in leven. Hun arbeid was in zwakheid, maar de Heere ondersteunde hen. Naar aanleiding van Ps. 789 sprak Z.Eerw. daarop over de daden des Heeren. Allereerst stond spr. stil bij Asaf, den dichter van Ps. 78 en bij den stam van Efraïm, tot wien voornamelijk dezen psalm gericht is. Efraïm was een stand van aanzien onder Israël en door zijn positie en door Jacobs zegen. Dit blijkt uit verschillende gedeelten van Israels geschiedenis. Efraïm was met Manasse geboren in Egypte, maar ze trokken op naar Kanaau en zoo deelden zij de zegeningen van Kanaan. Dit is een beeld van onzen uittocht uit de Herv. Kerk. Men moest kiezen tusschen het buigen voor menschelijke inzettingen of voor de waarheid Gods. Gekozen werd toen voor het laatste. Nu moeten we echter niet zeggen dat alle achterblijvers in de Ned. Herv. Kerk Egypte- naars zijn, die leuze is verkeerd. De leuze der vaderen der doleantie van 1886 was hetgeen achterbleef in de Herv. Kerk moeten we niet loslaten maar bewerken. Onze zusterkerk heeft ook wel eens» uitge sproken dat wij er niet behoorden te zijn. Gelukkig wordt die stem thans bijna niet meer gehoord. Het gaat niet enkel over den vorm maar over de belijdenis van onzen Heere Jezus Christus. Ook onder mijn arbeid zijn hier banden ge legd tusschen A en B. Het beginsel der mannen van 1834 is volgens hunne actie van afscheiding „Afscheiding van het Genootschap en weêrkeering tot allen die in gehoorzaamheid aan de belijdenis wenschen te leven. Leden van Kerk B 1 Het behoort Uw wensch te zijn om met alle broeders en zuster samen te wonen tot Gods eer. Niet terug naar Egypte. Maar als Efraïm en Manasse in gehoorzaam heid voort op 's Heeren wegen. Asaf noemde de mannen van Efraïm ge wapende boogschutters, doelende op hun strijd voor den Heere hunnen God. Die wapenen had God hun verstrekt en hun geleerd hoe ze te hanteeren. Ook wij hebben die wapenen ontvangen onze belijdenis, de Calvinistische leer en het Gereformeerde Kerkrecht enz., hetgeen de aandacht van het Buitenland tot ons trekt. Wat een groote daden heeft God onderons verricht. En hoe onwaardig zijn wij al die weldaden. De Heere gaf Efraïm niet alleen de wapenen, maar leerde hen ook de haudteering daarvan. Dit is ook noodig. En wij danken God voor onze groote mannen als Kuyper en Rutgers, die ons geleerd hebben de wapenen te han teeren. Ook is het noodig om een doel te kiezen, en nu moet ons doel wezen „Gode zij dank." De boogschutters van Efraïm hebben niet beantwoord aan het doel. Zij zijn teruggeweken ten dage des strijds. Hun voorbeeld zij ons ter waarschuwing. Zoeken wij daarom den vrede met God en niet den vrede met de menschen. Wat God ons heeft gedaan bracht ons hier te zamenzoeken wij dan eensgezind en niet gedeeld de gehoorzaamheid van Zions Koning. Nadat gezongen was Ps. 48 4, werd het woord verleend aan Ds. A. Steijling van Naarden. Deze sprak o. m. het volgende De uitnoodiging van uwe Kerkeraad was mij aangenaam. Het is een bewijs, dat zij in waarde wil houden degenen die onder hen gearbeid hebben. Ik wil ook deelen in de feestvreugde, waar mede gij gedenkt uwen 25-jarigen uittocht in Egypte. In mijn dagen was er geen onder linge strijd tusschen A en B. Er is veel reden tot klagen en tot veront waardiging bij ons. Maar ook tot dank aan God voor veel goeds en trouws. Er is veel veranderd sinds ik hier in uw midden was. Velen zijn heengegaan van de voortrekkers van 1886. Op de jongeren rust nu de plicht om de beginselen te (kennen, te belijden en te bewaren. Zwaar was de strijd in 1886. Doch onze voormannen zijn niet teruggedeinsd, maar zijn staande gebleven door het geloof. Zeker is er veel vreemd volk meegetrokken, dat daardoor echter toch ook in kennis en in aanraking kwam met de Gereformeerde begin selen. Er zijn gebreken in onze Kerk, maar wij hebben toch de zuivere prediking van het Woord Gods en van het Kruis van onzen Heere Jezus Christus. Na een opwaking volgt eene inzinking. Daarom bewaar het pand u toevertrouwd. Volhardt in het reformeeren uwer Kerk. Maar reformeer ook uw leven, maar vooraf refor matie van uw hart. Nu werd gezongen Psalm 103 4, waarna Ds. Wolff van Vrouwepolder aan het woord kwam. Deze sprakBroeders en zusters, 'k breng u in herinnering de toon van den schoonen Psalm 103 en daarvan het eerste vers Looft den Heere voor Zijne zegeningen. Vergeet ook gij niet de trouwe en zegeningen van Uwen God genoten in zoo menig opzicht. Zorg dat wanneer er weer een jubileum wordt gevierd, gij dit niet meer gedeeld behoeft te doen. Dan zal Gods Naam ook daarin en daardoor verheerlijkt worden. Ds Wolff gaat daarna voor in dankzegging waarna Z.Eerw. laat zingen Ps. 6610. Ds. Bruins brengt nu den dank aan de commissie die de gaven der gemeente heeft ingezameld voor het 25-jarig jubileum. (Waar voor f450 is ingezameld.) Vervolgens een woord van dank aan de sprekers in deze avondure, wier woord, zoowel historisch als stichtend, u aangenaam geweest zal zijn, vooral als zij ons wezen op den eisch der ineensmelting. Ten slotte nog een woord van dank aan de broeders kerkeraadsleden van de Zusterkerk voor hun tegenwoordigheid. Smartelijk is het dat Ds. Lammertsma door huiselijke omstan digheden verhinderd is om hier een woord tot ons te spreken. Worden alle goede woorden over ons be waarheid tot eere van den naam des Heeren onzes Gods. Daarna sloot Ds. Bruins het samenzijn. TER NEUZEN 3 December 1912. In de op a.s. Donderdag des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Notulen. Mededeelingen. Voorstel tot wijziging van de verordening roor de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. Benoeming van de leden van de Commissie van bijstand. Benoeming der leden van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Verzoek van den ambtenaar ter secretarie P. A. Vroegop om verhooging van jaarwedde. Adres van E. J. Bakker om meerdere ver goeding voor het aansteken en blusschen der lantaarns op den Baandijk. Wijziging van de begrooting voor 1913. Ontheffing plaatselijke belastingen. Verzetting van den gewonen marktdag in verband met de a.s. Kerstdagen en den Nieuw jaarsdag. Voorzieningen omtrent de berging van fae- caliën. Thans zijn verplaatst de commiezen bij 's Rijks directe belastingen II. Weststrate van Ter Neuzen naar Rotterdam en R. P. Ooster huis van Zevenaar naar Ter Neuzen. Bij kon. besluit van 29 November is voor den tijd van 5 jaren, gerekend van 9 Novem ber j.l., benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot re serve-officier van gezondheid 2de kl., de heer C. J. M. van Rompu, arts alhier. Zooals verschillende bladen melden, moet weldra op de vlakte bij Sluiskil een groote steenbakkerij opgericht worden. Hoek. De vereeniging „Landbouwbelang', alhier hield hare algemeene jaarlijksche ver gadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in het afgeloopen jaar ontvangen is de som van f 27323,697a en uitgegeven f27110.15 alzoo een goed slot van f213,54Va. Door het bestuur werd voorgesteld, de on kosten welke tot heden 4 cent per 100 K.G. bedroegen op 3 cent per 100 K.G. te brengen, wat met algemeene stemmen werd aangenomen. Zaamslag. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is aan het Bestuur dezer ge meente vergunning verleend tot het oprichten van een telephooncel in het hulptelegraafkan toor alhier. Hulst. In geen jaren is de aanvoer van suikerbeeten langs den tram Hulst—Walsoorden zoo groot en van zoo'n langen duur geweest als dit jaar. Enorme hoeveelheden liggen nog bij de laad plaatsen opgestapeld, zoodat het naar schat ting wel nieuwjaar zal worden, voor ze zijn opgeruimd. Aan de halte Rustwat bijv. zijn circa V/3 millioen K.G. aangevoerd, waarvan nog ruim het 3/s deel naar de fabrieken moet. (T. Crt.) Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Neuzen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November 1912 ingelegd f 19629,70, terugbetaald f 15412,06. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 9247. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand December en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Borsselen en Driewegen cand. Esselink te Stad aan 't Haringvliet. Aangenomen naar Bussum A. J. Mulder te Klundert. Bedankt: voor Fijnaart c.a. A. Brouwer Jr. te Zwartsluis. Ned. Hervormde Kerk. Zestal te ZwijndrechtJoh. Luuring te Gorinchem A. G. C. den Hertog te Mijns- heerenlandC. Kroon te StrijenN. v. d. Snoek te VlaardingenM. van Grieken te Delft en J. G. Dekking te Monster. Beroepen: te Westkapelle: M. Reus te El- kefzee.te Krommenieuijk W. de Voogd v. d. Stfaaten. can,d. te 's Gravenhage te Peperga dr. M. C. Mourik Brackman, em. pred. te Apeldoorn, te Schalsum G. de Boer te Olde- liove. Bedanktvoor Hasselt door M. van Grieken te Delft. De kerkeraad der Geref. kerk te Amster dam heeft voor de vac. Dr. Sillevis Smitt, de aandacht gevestigd op de predikanten J Dou- ma te Watergraafsmeer, J. H Donner te Breda, K. Fernhout te Utrecht, C. Lindeboom te Gorcum, J. C. de Moor te Den Haag, C. W. P. Ploos van Amstel te Delft, J. C. Rullmann te Berkel en G. Wielenga te Zwolle. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. TER NEUZEN Huwelijks-aangiften. 29 Nov. Gqstaaf Adolf Peters, oud 18 j., jm. en Elizabeth Maria Potters, oud 19 j., jd. Jan Heijnsdijk, oud 22 j., jm. en Maria Neeltje Verbrugge, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Nov. Cyrilles Jo- anpes Leonardus de Clerck, oud 22 j.,jm. en Anna Stephanie Gijsel, oud 26 j., jd. Frederik Andries dep Doelder, oud 18 j., en Cornelia de Feijter, oud 22 j., jd. 29 Nov. Machiel Hamelink, oud 27 j., jm. en Adriana Neeltje Harms, oud 26 j., jd. Ceboorten. 24 Nov. Jan Adriaan, z. van Louis Meulenberg en van Cathalina van der Hage. 29 Nov. Neeltje Elizabeth, d. van Jan Jacobus Kolijn en van Suzanna Catharina Michielsen. Overlijden. 26 Nov. Paulina Klaassen, oud 14 d., d. Van Abraham en van Francina de Jonge. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest „Landbouw" nogmaals overstaan. Amsterdam. Bestemd voor den dienst in Ned. O. Indië als onderwijzer 3e klasse bij het Eujropeesche L. onderw., de heer C. Hagers te Axel. Parijs. (Hand.) Het blad Excelsior bevat een telegram uit Weenen, waarin gezegd wordt dat dadelijk na de publicatie van het rapport van Consul E. vier legerkorpsen zullen mobi- liseeren. Deze zullen Servië binnendringen. Belgrado. Men gelooft dat de vrede te Lau sanne gesloten is. Konstantinopel. (H.) De wapenstilstand is nog niet geteekend. Men hoopt dat de onder- teekening metgen zal plaats hebben. Johannesburg. Gisteren sloeg de bliksem in een begrafenisstoet. 20 personen werden ge dood en 16 gewond waarvan 5 zwaar gewond. AMSTERDAM, 2 Dec. 1912. Lijnolie, vliegend f 291/,, If 29, Dec. f 283/4» f 28'/8, f 28'/„ Jan./April f 27</8, f 267/a, f27, Mei/ Aug. f 267/8, Sept./Dec. f 267/8. Suiker prijshoudend, Dec. f ll9/l6 gedaan, Mei f ll15/is [te koop, Aug. f 12Vu genoteerd. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,75. Fricsche Blauwen f 2,30 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,40 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a f 1.90. Drentsche Eigenheimers f 1,60 a f 1,70. Eigenheimers Duinzand f 3.60 a f 3,90. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Duin Thomassen f 4,50 a f 4,60. ANTWERPEN, 2 Dec. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,40, per Jan. fr. 27,40, per Febr./Maart fr. 27.30. per Maart/April fr. 27,76. TER NEUZEN, 3 Dec. 1912. Boter per i/« K.G. f 0.65- Eieren 104 stuks 4.80 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.67 f 47.62Ys- Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 2 December. Binnen 1. Granen. Tarwe maar matig aan geboden prima kwaliteit onveranderd, overigens flauw en onveranderd verkocht. Essex per 100 kg. van f 11,50 tot f 12,25, in een bijzonder geval iets meer betaald. Wilhelmina. Puike van f 10,76 tot f 11,50, overige soorten van f7,60 tot f9,50. Brnineboonen met tamelijk aanbod verkocht per HL. van f 12 tot f 14, terwijl enkele uitgezochte partijtjes tot f 14,60 betaald geworden zijn. Erwten met zeer klein aanbod verkocht per HL. van f 10 tot f 12, uitgezochte partijtjes met gega randeerde kook tot f 12,75 betaald. HULST, 2 Dec. 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,50, Rogge ƒ9,—Wintergerst 11,15, Zomergerst f 10,75 Haver 10.—, Erwten f 14,—, Witte Boonen ƒ16,— Bruine Boonen ƒ14,60, Duivenboonenƒ— Paardenboonen Boekweit 0,—, Lijnzaad Koolzaad Aardappels f 2,75. Boter per kilo 1,15. Eieren per 26 stuks 1,50. Er waren ter veemarkt t# koop gesteld 3 stuks rundvee en 21 varkens en 1 schaap, waarvan verkocht 17 varkens. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 4 Dec. 10.21 10.52 Donderdag 5 11.20 11.45 Vrijdag 6 12.9 Zaterdag 7 0.31 12.53 Zondag 8 1.14 1.35 Maandag 1.54 2.12 Dinsdag 10 2.31 2.51 op 13 DECEMBER a. 8. de te leveren benoodigd- heden voor 1913. Voorwaarden van inschrijving bij den Huis meester, tegen 15 cent franco toezending. K. J. DE KOSTER. worden zooals voorheen weer prachtig en smakelijk gerookt in de rookerij van K. VAN TATENHOVE, Noordstraat 86, Ter Neuzen. TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen. is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. De Notaris L. G. JAMES te Sluis is voornemens op bij INSTEL en bij TOESLAG, telkens des namiddags ten 3 ure, bij Mejuffr. J. BEERENS te Sint Kruis, ten verzoeke van II. II. Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente te Sluis, publiek te verkoopen gelegen in de Gemeente Sint J a n i n Eremo in België, in den Beooster Eede polder, kad. Sectie A nos. 110 bis, 111, 112, 113 en 114, samen groot 3.02.70 II.A. (6 Gem. 253 Roeden). Verpacht aan den Heer P. Haverbeke te Sint Laureyns voor f 205,30 per jaar tot 30 Sep tember 1913. Te veilen in 3 perceelen en in massa. 9

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3