Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. met liet bevel over de troepen bij Gallipoli. De Turken nemen inderhaast maatregelen om den verwachten aanval van de Grieken en Bulgaren tegen de forten van de Dardanellen van de golf van Saros uit af te slaan. Uit Saloniki wordt gemeld dat de zevende Bul- gaarsche divisie zich inscheept op 26 gechar terde Grieksche stoomschepen. Turksche deserteurs uit Adrianopel stellen den toestand daar als wanhopig voor. De soldaten krijgen maar om de drie dagen een stuk brood. De zware Turksche artillerie heeft op het nachtelijke bombardement van de stad geantwoord met een beschieting van de Bulgaarsche schansen. De Grieken, die ten Z. van Monastir staan, hebben een vluchtende Turksche afdeeling aangehouden. Zij maakten 1200 man gevangen en 19 kanonnen buit. Te Berlijn verwacht men, dat de Duitsche regeering spoedig te Petersburg een dergelijken stap zal doen als in de Bosnische crisis, om een verstoring van dan Europeeschen vrede te voorkomen. Een gerucht wil, dat prins Hendrik van Pruisen, 's keizers broer, er heden voor naar Petersburg zal gaan. Men verzekert, dat Turkije de autonomie van Albanië uit eigen beweging zal afkondigen en dan de steden Uskub en Monastir tot liet gebied van Albanië zal rekenen. Reuter seinde Vrijdag uit Solia, dat daar den vorigen dag 800 Turksche krijgsgevangenen waren binnengebracht en een hunner de ooren van een vrouw in den zak had, blijkbaar af gesneden om de oorbellen. Konstantinopel. 23 November. Ik heb aan het nieuwe cholera-kamp te San Stefano een bezoek gebracht en vond het vol metdooden, stervenden en verdachten. Ik zag met den trein een troep van tusschen de duizend en tweeduizend man aankomen. Dergelijke bezen- dingen komen vermoedelijk eiken dag eens, zoo niet vaker aan. Te Konstantinopel gelooft men niet hard aan een spoedige sluiting van den vrede. De Turken zijn van meening, dat zij zich met goed gevolg in de linie van Tsjataldzja handhaven en hoe wel in de kringen der vreemdelingen de op vatting bestaat, dar de bondgenooten nog niet met volle kracht een slag hebben geslagen, gist men toch naarstig, waarom de bondge nooten de linies hebben aangevallen, indien zij niet van plaiPwaren, erdoor heen te dringen. Hier staat men op het standpunt, dat een terugslaan van de bondgeuooten gelijk zou staan met een overwinning van de Turken. (N. R. Crt.) Berlijn, 23 November. Uit Baciltsje Isjkeui (aan den spoorweg ten Z.O. van Hademkeui) seint de oorlogscorrespondent van de Lokal Anzeiger over Konstantsa dd. 20 dezer, des avonds laatDe strijd om den linkervleugel van de Turken is nog in hetzelfde stadium, maar de Bulgaren komen voortdurend dichter bij. Men ziet duidelijk de loopgraven, die ze gedurende den nacht aanleggen. De afstand van hun infanterie tot de Turksche stellingen bedraagt slechts ongeveer 500 meter. De hou ding van de Turken is degelijk. Waarschijn lijk zal de slag eenige dagen duren. Als de Turken slechts lijdelijken tegenstand bieden en de reserves niet tijdig genoeg gebruikt worden, acht ik het onmogelijk, dat zij groote voordeelen behalen. Zendingsrede van Ds. J. H. Lammertsma. gehouden te Ter Neuzen. Op Zondag 24 Nov. j.l. trad in de Geref. Kerk alhier op de WelEerw. Heer Ds. J. H. Lammertsma van Axel tot het houden eener Zendingsrede. Z.Eerw. begon met uiteen te zetten wat het doel van den avond was, nm. het bekend maken van den arbeid der Zending en het opwekken van liefde daarvoor. Daarna be sprak hij de verhouding der zendingsvereeni- gingen ontstaan door den nood der tijden, tot de Kerk, van wie de Zendingsactie moet uitgaan. Om aan de Kerken moed te geven voor de vervulling hunner taak heeft God beloften gegeven ten opzichte van den Zendingsarbeid en wel profetische en apostolische beloften. Een dier profetische beloften nu, te vinden in Zach. 6 15a„En die verre zijn, zullen komen en zullen bouwen aan den Tempel des Ileeren," nam spr. tot onderwerp voor zijne rede. Naar aanleiding daarvan sprak Z.Eerw. over „de opbouwing van den tempel des Heeren," welk gebouw 1 schijnbaar onmogelijk is 2 aanvankelijk geschiedde terwijl de spr. 3 behandelde waardoor de bouw belemmerd en bevorderd werd. Allereerst stond de spr. stil bij de tijdsom standigheden. Een deel van het volk was uit de balling schap weer teruggekeerd naar de puinhoopen van Jeruzalem, waar ze begonnen te bouwen aan den Tempel. Op eigenaardige wijze kreeg Zacharia, de profeet die onder hen ar beidde, nu kennis van het inzicht Gods in de uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Hij zag paarden en wagenen die uittrokken om het gansche land te doorwandelen. Daardoor kreeg Zacharia een inzicht in het unwersalis- tisch karakter van Israels godsdienst. Drie stammen, Juda, Levi en Benjamin, kwamen terug om te beginnen aan den her bouw van den tempel. Doch allerlei bezwaren deden zich voor, zoodat zij vele jaren moesten wachten. Schijnbaar scheen het onmogelijk om te bouwen, doch bij God is alles mogelijk. Ilij wil dat Zijne kinderen zullen bouwen. Hij gebiedtgij zult bouwen. De onmogelijk heid is slechts schijn. De Spruitezal komen en die zal het werk verrichten. De rijken, die achtergebleven waren in Babel, hielpen van hunnen overvloed. Zij waren in dit opzicht typen van de heidenen die van verre staan doch eenmaal zullen komen om aan den tempel te helpen bouwen. God openbaarde aan Zacharia dat als de Spruitekomt, allen zich zullen henenspoeden op de wegen naar Jeruzalem. Doch Zacharia zag verder dan Jeruzalem. Hij zag dat ook de heidenen komen zouden. Doch de volheid des tijds kende hij nog niet. Zij zullen komen van tusschen twee bergen. En deze bergen zijn de Olijfberg en Golgotha. Van deze 2 bergen gaan de Messiaansche be loften in vervulling. Tusschen die twee bergen ligt Gethsemanè, wier beteekenis is: „ver zoening voor u en voor mij". Aanvankelijk gingen die beloften reeds in vervulling. Het voorhangsel des tempels scheurde en de poorten der heilige stad wer den geopend. Daarmede verviel de afzondering van Israël. De Spruite is nu bezig om de muur des Tempels te bouwen, die de gansche wereld omvat. Daarom moeten we thans aan alle heidenen het evangelie prediken. Nu is het voor ons niet mogelijk om allen te bereiken en daarom is arbeidsverdeeling noodig. Wij moeten arbeiden daar waar de weg ons heen leidt. En evenals Israël op Egypte aange wezen zoo arbeiden wij in het machtige Insu- linde, en in het bijzonder aan Java, dat God zelf in de historie aan ons verbonden heeft. Java is een heerlijk arbeidsveld voor ons. Wij vinden er een schoone natuur, doch daar naast veel liederlijke zonden, niet alleen onder de Javanen, maar ook helaas onder de Hol landers, die daar wonen. En het kort begrip van al die ellende is het leven zonder Christus. Van uit Java wordt tot ons geroepen Breng ons het Evan gelie. En dit moet geschieden. De Zending is universalistisch en gaat tot alle volkeren. En het gebod van Christus ontvangen hebbende, arbeiden wij, doch niet blind in de toekomst. Wij hebben integendeel de belofte dat zij die verre zijn, zullen komen. Nu is het alleen maar de vraag of ons geloof zoo sterk is, dat wij het aandurven op de belofte des Heeren. En als dit zoo is dan moeten wij bouwen. Doch er zijn belemmeringen voor dien arbeid. In de eerste plaats is er gebrek aan liefde, doordat er tweedracht heerscht in de gemeente. In de tweede plaats is er gevaar dat in de gemeente van Christus het geestelijk leven inzinkt. Dit gebeurt als de Bijbel wel gelezen maar niet nagevolgd wordt. Als de Geloofs- belijdenisse wel geroemd maar niet gehouden wordt. Dezp belemmeringen moeten weggenomen worden, want het leven is kort en de arbeid is veel. Ten slotte wijzen de teekenen der tijden er op, dat God bezig is Zijn tempel te bouwen. En Zacharia's profetie is vervuld. Hiermede eindigde de spr. zijn rede, waarna de samenkomst met dankzegging gesloten werd. De opkomst was vrij goed. De collecte be droeg f38, TER NEUZEN 26 November 1912. Vrijdagavond is wegens dikke mist in het pas van Ter Neuzen een boot van de Nord- deutsche Lloyd aan den grond geraakt. Door sleepbooten is het stoomschip vlot gekomen. Tot opzichter van den Prov. Waterstaat, met standplaats Ter Neuzen, is door Gedep. Staten in de vacature M. Eijke benoemd de heer A. L. de Jong van Hoofdplaat, thans waterbouwkundig ambtenaar aldaar. Het is de laatste jaren na afloop van de jaarmarkt alhier niet zoo rumoerig geweest, als nu dit jaar, hoewel er echter minder volk in de stad gekomen was, bij vroeger gerekend. Er mocht tot 12 uur in de herbergen gedanst worden. In ëén dier danslokalen werd een jongmensch ernstig aan het gelaat verwond. De politie moest steeds handelend optreden. Tegen een persoon uit Sluiskil werd proces verbaal opgemaakt wegens verzet, en tegen een uit Hoek wegens orde-verstoring. Ook de marechaussées surveilleerden. Toen een hunner een woesteling wilde arresteeren, moest hij zijn sabel trekken, om zich tegen 's mans kameraden te verdedigen. Tegen middernacht werd uit een danslokaal een fiets gestolen. De politie wist deze fiets terug te vinden. Tot klokkenist voor het torenuurwerk der Ned. Herv. kerk alhier, is benoemd de heer J. van Sprang alhier. De heer G. Goossen is in de raadsver gadering van jl. Donderdag, hoewel niet tot de sollicitanten behoorende, benoemd tot on derwijzer bij het herhalingsonderwijs aan school A alhier en heeft deze benoeming aan genomen. Aan den heer G. J. Balkenstein Jr. al hier is bij onderhandsche aanbesteding de le vering gegund van het bouwen eener nicotine- fabriek, nabij het station Philippine, voor de som van 42.000 frs. Naar de Tem. Crt. verneemt zal deze fabriek dienen om aan de tabaksbladeren nicotine te ontrekken, welke zal worden beschikbaar ge steld voor het besproeien van landbouwge wassen tegen schadelijke insecten en ziekten, zooals b. v. de aardappelen. Naar men be weerd is eene besproeiing met nicotine doel treffender dan met andere tot hiertoe gebruikte middelen, daar zij niet nadeelig is voor de plant, deze niet in den groei belemmert, en deze er ook niets van opneemt, wat later scha delik kan zijn voor den gebruiker. Sluiskil. Een reuzen-bloemkool van 9 kilo met een middellijn van ]/s meter, is geteeld door den brievenbesteller J. v. Doeselaar alhier. Hoek. Dit jaar bracht alhier de Unie-col lecte f 101,65 op. Zaamslag. Tot predikant hij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier is beroepen Ds. H. Zuidema van Nieuwe Pekela. Axel. Op de gisteren alhier gehouden vee markt was de handel levendig. Er waren aangebracht 4 paarden, 175 stuks hoornvee, 32 varkens en 6 geiten. De premie's werden toegekend Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs een medaille aan L. Wiemes, voerman te Axel, 2e prijs f3, L. Wiemes voornoemd. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs f 4 aan A. van Ooteghem, land bouwer te Ter Neuzen, 2e prijs f 2,50, L. Wiemes voornoemd. Voor de schoonste baatgevende of kalfdra- fende koe, le prijs een medaille aan Sal. de 'eijter, landbouwer te Axel, 2e prijs f3, aan J. de Putter, landbouwer te Axel. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs f4, aan de wed. W. de Feijter, land bouwster te Axel, 2e prijs f 2,50, aan Adr. van Hoeve, landbouwer te Axel. Voor het schoonste 2jarig rund een prijs van f3, aan de wed. W. de Feijter voornoemd. Voor den schoonstee hokkeling een prijs van f2, aan Adr. van Hoeve voornoemd. Voor het vetste stuk hoornvee een prijs van f 5, aan R. Blankert, slager te Axel. Voor de schoonste melkgevende geit le prijs f2,50, aan J. Visser, rijks-ambtenaar te Axel, 2e prijs f 1, F. J. Dieleman, schoenmaker tê Axel. Hulst. Bij de aanbesteding van de Aankoop commissie van den R.-K. Boerenbond was voor de levering van superphosphaat te Wals oorden en te Hulst, de heer A. Wieland van Ter Neuzen de minste inschrijver, n.l. f2,27 en f2,24. Koewacht. Verschillende landbouwers uit deze gemeente hebben van Belgische suiker- fabrikanten aanschrijving gekregen de gecon tracteerde beetwortelen vóór 22 November te leveren. Na dien tijd houdt de fabriek zich het recht voor de beetwortelen te weigeren. In geen geval zal voor de na dien tijd aange voerde beetwortelen den vollen prijs betaald worden. (Tern. Ct.) Bij kon. hesluit is met intrekking van het Kon, besluit van 29 Juni aan de gemeente Sluis een voorschot uit 's rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 11,050 verleend ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag se verleenen aan de Vereeniging Volkshuisvesting, ten be hoeve van den aankoop van grond voor en den bouw van tien werkmanswoningen in die gemeente. Biervliet. In den Koninginnepolder alhier staat i 1 Va gemet haver op struik. De haver is slecht van kwaliteit, wat buiten staat is waardeloos. De wegen zijn slecht. Om de kei-, klinker- en grintwegen te herstellen in deze streek, kan men voor het volgend jaar wel een f 100,000 disponibel stellen. Middelburg De leeszaal is alhier geopend. Ze bevat vele dag- en weekbladen en Tijd schriften en pl. m. 2100 boeken. Er mag niet gerookt en er mogen geen gesprekken ge voerd worden. Goes. Het voorstel tot toekenning aan de gemeente alhier van een bijdrage van f13000 hoogstens, in de kosten van stichting van een gebouw voor de Rijks Landbouwwinterschoól, werd door Prov. Staten aangenomen. In de Vrijdag gehouden zitting van de Prov. Staten, vonden Gedep. Staten aanleiding mede te deelen, dat zij zich voorstellen om in de a. s. zomerzitting de uitkomst van het onderzoek mee te deelen, omtrent het in het leven roepen van een dagelijksche Prov. Stoom- bootdienst Ter Neuzen-IIoedekenskerke-lIans- weert. De wekelijksche dienst Ter Neuzen-Hoede- kenskerke blijft vooralsnog doorgaan. Door Gedep. Staten van Zeeland is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in deze provincie be paald op Dinsdag 31 December met zonsop gang. De sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastgesteld. Het volgende adres is door de Bei'gen-op- Zoomsche Handelsreizigers-Vereeniging voor eenige dagen verzonden aan den Directeur- Generaal der Mij. van Staatsspoorwegen, met verzoek om steun ook aan de Kamer van Koophandel te Roosendaal, Middelburg, Goes en Ter Neuzen en aan de Vereeniging tot Bevordering der Handelsbelangen te Goes. Verzoek om trein no. 337 uit Roosendaal naar Vlissingen te doen vertrekken, om 6.52 inplaats van 7.02, teneinde de aansluiting te Vlissingen op de boot naar Terneuzen ver trekkende om 9.20 niet meer te missen Om trein 338 uit Vlissingen vertrekkende om 6.25 te vervroegen tot ongeveer 5 uren, teneinde te Roosendaal aansluiting te hebben op Rotterdam met trein 7.58 vertrekkende en met trein 353 vertrekkende 7.08 naar Breda en den trein naar Esschen om 7.04 Om trein 339 die uit Roosendaal vertrekt om 9.59 te vervroegen tot ongeveer 9.45 ten einde te voorkomen dat men de booten mist te Vlissingen op Terneuzen en Breskens, het geen wel voorvalt Om trein 102 uit Vlissingen om 7.00 inplaats van 7.10 te doen vertrekken, deze te Vlake te doen stoppen voor de reiziger van Walsoor den komende en zoodoende te Breda toch den trein 91 op Venlo nog te kunnen halen. Gereformeerde Kerken. Tweetal te SleenM. B. Parlevliet te Nes en J. Esselink, cand. te Stad aan 't Haringvliet. Beroepen te Leiden T. Ferwerda te Vlis singen te SleenM. B. Parlevliet te Nes te Monnikendam Dr. Ubbink te Oost-Nijkerk (Fr.); te Oldenbroek S. Kamper te Werken dam. Bedanktvoor Nigtevegt door M. van Alphen te Voorst. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente LunterenD. Th. Keek te Zuilichemte Doornspijk K. J. van den Berg te Hoogeveen te Oosterhout (bij Nijmegen) J. A. Raabe Jr., cand. en hulppred. te Delfs- haven. Aangenomen naar Hoogeloon door A. E. V. Hoogenraad, cand. te Leiden. Bedankt voor Woubrugge door A. van Koo- ten te Steenwijk voor Leeuwens (toez.) door J, van Bruggen te Roodeschool. Hoofdzaak en Bijzaak. Den landbouwer, die tarwe, rogge, gerst verbouwt, is bet in de eerste plaats te doen om het graan, maar ook het stroo heeft zijn waarde en voor sommige landbouwers zelfs zeer veel. Wanneer we de waardeverhoudingen bepalen van de tarwe korrels en het tarwestroo, dat 1 H.A. bij een nor malen oogst en gemiddelde prijzen oplevert, dan komen we tot de cijfers 6 6 en 1. Dat wil zeggen dat het stroo ongeveer een vijfde of zesde heeft van de waarde van het graan. Doch daarom niet alleen moet de landbouwer zich met aanhou dende zorgen toeleggen op vermeerdering en ver betering van het stroo. In elk gemengd land bouwbedrijf en zoodanig zijn de meeste is het stroo onontbeerlijk en geen enkele landbouwer gaat er gaarne toe over, zijn stroo te koopen. Maar ook de kwaliteit van het stroo is van het grootste gewicht. Hoe harder het stroo is, des te beter is het geschikt om de gier op te slorpen en vast te houden. Bij hard stroo krijgen we dus stalmest van goede kwaliteit. En niet alleen voor de bereiding van het mest dient het stroo hard te zijn. Want zoowel voor paarden als koeien is hard stroo beter geschikt om op te staan en te liggen dan week stroo, dat spoedig vochtig en papperig wordt. Ten laatste is hard stroo beter geschikt om de wanden van het darmkanaal te prikkelen en tot afscheiding van verteringsstoffen te dwingen dan zacht en week stroo. Ziedaar tal van redenen, waarom het gewenscht is, dat de landbouwer zich toelegge op het ver krijgen van veel en hard stroo. Nu rest nog de vraag te beantwoordenhoe verkrijgen wij veel en hard stroo Behalve op diepe bewerking, juiste keuze van het zaad, hebben wij in de eerste plaats meer acht te slaan op verstandige bemesting der granen. Tal van boeren hebben kunnen opmerken, dat een niet te karige kalibemesting het gehalte van het stroo zeer verbetert. Kaïniet op rogge b.v. geeft hard, lang en veel stroo. En dit is niet te verwonde ren, wanneer men er aan denkt dat de kalivei- bindingen uit het kaïniet vooral dienen tot opbou- wing der celwanden, althans tot vorming van die stoffen, waaruit ook de cel wand bestaat. Rogge in den herfst bemest met kaïniet, geeft voor den winter nog plantjes met harde celwanden, bestand tegen den invloed van het gure jaargetijde. Doch ook voor tarwe en gerst zijn de kaliverbin dingen de oorzaak van harde celwanden. En bij die gewassen is hard stroo dubbel noodig daar dit tevens het omverwaaien, het legeren belet. In sommige streken is de wetenschap reeds doorge drongen dat de rogge met kaïniet minstens twee zak per gemet moet bemest worden. Doch niet in alle. Een proefneming zij daar aanbevolen. Aan korrel en stroo wint men veelvoudig de ge maakte onkosten uit. Ook daar, waar men alleen met stalmest placht te mesten, geve men bovenge noemde hoeveelheid kaïniét. Vooral in de voren, als men het land heeft opgeakkerd, voordat men de stalmest op het land heeft gebracht, strooie men het kaïniet wat ruimer uit. In plaats van kaïniet kan men ook 40 °/0 kalizout geven, vooral, wanneer men de rogge op zwaarderen grond zaait. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zooals we meedeelden werd aan het slot der gemeenteraadsvergadering, Donderdag alhier ge houden, met gesloten deuren behandeld reclames tegen den hoofdelijken omslag. De uitslag is de volgende Gehandhaafd zijn de aanslagen van G. K. de Vriendt, P. J. Scheele, C. van der Hooft, R. J. Scheele, Dingeman Scheele, A. J. M. Nolet, Gel. Klauwers, Adr. Koeman, H. P. de Jonge, Dirk Scheele, I. S. Standaert, Lev. Hamelink, T. J. de Smidt, wed. Kielman, V. E. Galle, F. C. de Har- tigh, J. J. van der Eijk, O. de Klein, Jacs. Leunis, Ed. de Meijer, J. P. de Vos, R. M. Vermast, W. J. Vermeulen, J. P. Geensen, J. F. Verlinde, El. A. Kloek, G. de Smidt, E. Willems, C. Hamelink, Krijn Hamelink, Nicolaas Andr. Hamelink, G. Herrebout, O. J. Fr. Kegels, D. Ollebek, Adr. de Zeeuw, Adriaan Cornelis 't Gilde, P. W. t' Gilde, W. P. 't Gilde, Joost Klaassen, Mar. Potters, Abr. Hamelink, Pieter Meertens, W. C. Riemens, W. M. Riemens, J. A. I. de Ruijter, B. N. van Dijke,

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2