Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e n t i ii. Openbare Vergadering De Standaard en De Zeeuw. Groente- en Fruit-Veilingsvereeniging „Ter Neuzen en Omstreken", Ds. R. van der Kamp, te Breukelen. De schoonheden der Duitsche taal. Bij de Hottentotten (Hottentoten) worden veel kangoeroe's (Beutelratte) gevonden. Vele worden gevangen en in kooien (Koffer) met houten tralies gezet. Deze kooien heeten in het Duitsch „Lattengitterkoffer", en de ge vangen kangoeroe heet„Lattengitterkoffer- beutelratte." Op zekeren dag arresteerde men een moor denaar (Attentater), die een vrouwelijke Hot tentot (Hottentotenmutter), moeder van twee achterlijke en stotterende kinderen (Stotter- trottel) vermoord had. De moeder had in goed Duitsch recht op den titel „Hottentoten- stottertrottelmutter", waaruit volgt, dat de moordenaar aanspraak mocht maken op de benaming „Hottentotenstottertrottelmutterat- tentater". De moordenaar werd in een kangoeroekooi op gesloten (Beutelrattenlattengitterkoffer), waar uit hij wist te ontkomen. Maar spoedig weer gepakt door een anderen Hottentot, bracht deze stralend den vluchteling naar den rechter. „Ik heb den „Attentater", zeide hij. „Welke vroeg de rechter. De „Beutelrattenlattengitterkofferattenta- ter", stamelde de inboorling. „Maar er zijn zooveel van die soort," hernam de reehter. „Hij is" - bracht de ongelukkige met moeite uit „de Hottentotenstottertrottelmutterat- tentater." „Kon je dan niet dadelijk zeggen" klonk 't gestreng „dat je den „Beutelrattenlatten- gitterkofferhottentotenstottertrottelmutterat- tentater" had gepakt De Hottentot zette 't op een loopen, en waarschijnlijk hebben onze lezers dit allang gedaan. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 NOV. 1912. WOENSNDAG 27 NOVEMBER 1912. (Dankdag.) Middelburg. Heden werd veroordeeld wegens mishandeling J, J. de R., 32 jaar, werkman te Groede, tot f 10,boete, subs. 10 dagen hechtenis. De eisch was f 25 of 25 dagen hecht. Londen. Volgens de laatste berichten uit Konstantinopel zijn de vijandelijkheden aan de Tsjataldzja-linie weder aangevangen. Er moet zeer hevig gevochten worden over de gansche linie. Dit is de vierde dag van den strijd aldaar. Odessa. Aan boord van een aangekomen stoomschip is een cholerageval geconstateerd. Kort na aankomst overleed de persoon. Men vreest dat hierdoor in Odessa de cholera haar intrede gedaan heeft. Parijs. De Bulgaren moeten zich thans van de Tsataldzja linie terug getrokken hebben om uitbreiding van de cholera te voorkomen. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f é7.67l/3hf 47.70. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 21 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelijk. Stemming flauw, witte boonen 25 en kroonerwten 50 cent lager, overigens on veranderd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.65 a 0,75 yoor particulieren f 0,75 per Va kilo. Eieren f 8.60, voor particulieren f 9.— per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f8,a f7.40. DAGEN. Voorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 23 24 25 26 27 28 29 Nov. Allen die iets verschuldigd zijn aan of te vorderen te heb ben van de nalatenschap van den Heer MARs RIEMENS Jz., overleden te Zaamslag 30 Juli 1912, worden verzocht vóór I DECEMBER a. s. betaling of opgaaf te doen aan de Executeuren- Testamentair JAGs RIEMENS J.v.Lzoon. AARN. DIELEMAN Jz. Zaamslag, 21 Nov. 1912. te TER NEUZEN. Het bestuur maakt bekend dat a.s. Woens dag geen veiling wordt gehouden, eerst volgende veiling WOENSDAG 4 DECEMBER. Het Bestuur, L. DE FEIJ TER-HUIJSSEN, Secr.-Penningm. A.-R. Kiesvereeniging „Ned. en Oranje" te AXEL. in de „VERGADERZAAL" op DINSDAG 2 6 NOV. 1912, 'savonds 7 ure. Spreker: Weleerw. Heer OnderwerpDe politiek der Vrijheid. TOEGANG tegen betaling van 10 cent. Het Bestuur, A. DE RUIJTER, Voorzitter. J. J. DE FEIJTER Kz., Secretaris. H. V ERHOEVEN. - Ter Neuzen. - Hulst. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. P" Winkeliers en koopliedeij bezoekt onze Magazijnen. U vindt'er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. In de kom van Ter Neuzen wenscht iemand MEDELEZER te worden van Adreste bevragen bij den Uitgever van dit blad. dankbetuigingen van gemeentewerklieden en van vereenigingen respectievelijk voor verhooging hun ner jaarwedde en voor toekenning van subsidie. Omtrent een adres van het IBestuur van de aid. Zeeland van de Neflerl. ver. tot bescherming van dieren, te Middelburg, verzoeke in de politiever ordening een voorschrift op te nemen tot het ver plicht stellen van het schietmasker bij het slachten van dieren, wordt besloten, dat hiermede later zal rekening worden gehouden, wanneer een desbe treffende verordening ter tafel komt. Een adres van het uitvoerend Comité van Plan 1913 te Middelburg, berichtende, dat het met leed wezen kennis heeft genomen van het niet toe kennen van een subsidie voor de aldaar te houden tentoonstelling tevens nogmaals verzoekende om een kleine bijdrage, wordt als ongezegeld zijnde ter zijde gelegd. Evenwel zullen ter gelegener tijd B. en W. met een voorstel om alsnog een bedrag besehikbaar te stellen ter tafel komen. De heer Lensen komt ter vergadering. Omtrent een adres van Marie Goosen, telegram- bestelster te Sluiskil, verzoekende een gratificatie voor 1912, uithoofde de te bestellen telegrammen door de stichting der cokesovens meer dan verdub beld zijn, wordt besloten dit te renvoveeren naar B. en W. om advies. Eveneens gerenvoyeerd wordt een adres van de vereeniging tot ziekenverzorging verzoekende om weglating van de voorwaarde, verbonden aan de subsidie nl. geen vergoeding meer in rekening te brengen voor het gebruik van de operatiekamer. Een ter kennis gebracht ontwerp-Reglement van orde voor de vergaderingen van het Dagel. Bestuur wordt z. h. s. aangenomen. Een schrijven van den commandant der genie inzake eene wijzing van de begrenzing der militaire terreinen nabij het arsenaal, nl. om op eenigeu afstand ten noorden van het terrein, waarop zich het arsenaal en bijbehoorende gebouwen bevinden, een oppnbare weg aan te leggen, waardoor eenige kosten voor afrastering enz. zullen ontstaan, wordt behandeld in dien zin, dat de gemeente zijn vroeger genomen besluit Om het gevraagde toe te staan, handhaaft. Thans komt aan de orde de benoeming van een voorzitter der nieuwjaarscommissie, noodig door het bedanken van den heer De Jager. In verband hiermede had de Voorzitter mede gedeeld, dat met het feit voor oogen dat het zoo lastig is een Voorzitter te krijgen, ia het Dagelijksch Bestuur gesproken is over het idee om de commissie te vormen uit de verschillende diaconiën met den burgemeester als Voorzitter. Zij willen trachten dit eens te probeeren. Uit de gehouden stemming blijkt dat met 9 stem men gekozen wordt de heer Huizinga, die de be noeming aanneemt. Tot onderwijzer bij het herhalingsonderwijs aan school A wordt na drie stemmingen benoemd dhr. Goossen. Een voorstel van B. en W. om op het verzoek van I. de Groot, hoofd van school C verzoekende verhooging van zijn jaarwedde, afwijzend |te be schikken, doch in afwachting van een herziening der verordening (regelende de jaarwedden) aan adressant als schadeloostelling voor de vermindering welke zijn jaarwedde heeft ondergaan tengevolge van de niet vervulling van de vacature A. de Kraker, tot wederopzeggings toe f 50 's jaars uit te keeren, wordt z. h. s. aangenomen. Een zelfde voorstel in betrekking tot het verzoek van C. F. KÖhler om verhooging [in verband met de niet-vervulling van de vacature-J. de Jonge] wordt eveneens z. h. s. aangenomeu. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd de aftredende leden R. J. Scheele en P. M. C. van Sprang. Een voorstel van B. en W. om een gratificatie toe te kennen aan de marechaussees alhier, wprdt z. h. s. aangenomen. Dit voorstel houdt verband met de omstandigheid, dat de 4 marechaussees al hier tijdens de staking der bootwerkers in April tengevolge van hun buitengewone diensten genood zaakt zijn geweest, zich meerdere uitgaven voor voeding te getroosten, dan in gewone omstandig-, heden. De gratificatie bedraagt 50 gld. Een voorstel van idem om een gratificatie toe te kennen aan den gemeentebode, wordt eveneens z. h. s. aangenomen. Het voorstel was om voor dit jaar een gratificatie toe te kennen tot een be drag van s/n van f 50 of f 20,835, omdat de diensten waarvan in het voorstel tot verhooging zijner jaar wedde sprake is, sinds 1 Aug. 1912 niet meer worden verleend- Van het Bestuur der centrale commissie ter viering van Plan 1913 alhier was een schrijven ingekomen, verzoekende om voor de bestuursvergaderingen dier commissie te mogen beschikken over de Raadzaal onder verplichting minstens 2 dagen van te voren den Burgemeester hiervan kennis te geven. Het voorstel van B. en W. om die vergunning te ver- leenen wordt z. h. s. aangenomen. Een Ontwerp-verordening betreffende de Com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs wordt artikelsgewijs behandeld, nadat de Voorzitter uiteengezet heeft, dat het wenschelijk is dat deze commissie bestaat in verband met vele voorloopige werkzaamheden betreffende dat onderwijs. De heer De Jager deelt mede, dat hij inzake dit punt tegen alles stemmen zal, vooropstellende, dat zijn meeninng hieromtrent genoegzaam bekend is. Op artikel 1, vermeldende dat die Commissie uit 7 leden bestaat, dienen B. en W. een amendement in om dat getal tot 9 te brengen, welk amendement verworpen wordt met 9 stemmen. Overigens wordt dit concept z. h. s. aangenomen. Omtrent een schrijven van F. Dieleman, com missionair alhier berichtende dat een geslachte koe voor de consumptie afgekeurd is en de onkosten daaraan vonden [3,50 gld door de gemeente dienen gedragen te worden, stellen B. en W. voor die kosten voor gemeenterekening te nemen, daar ver nietiging vau eigendommen in het publiek, belang plaats had. Aangenomen z. h. s. Van B. en W. was ingekomen een voorstel, be doelende in het leven te roepen een vaste Commissie van bijstand, in het beheer en onderhoud der plaat selijke werken en eigendommen. De verordening dienaangaande wordt artikelsgewijze behandeld en behoudens een kleine redectie-wijziging z. h. s. aangenomen. Aan de orde komt thans een voorstel tot uitgifte van gemeentegronden in erfpacht. Het voorstel van B. en W. luidt als volgt lo. houders van het recht van erfpacht op ge meentegronden in de gelegenheid te stellen deze gronden tegen een nader overeen te komen prijs in eigendom te verkrijgen 2o. genoemd college uit te noodigen bij een in te dienen voorstel omtrent de uitgifte in erfpacht van gemeentegronden in acht te nemen, dat a. de uitgifte zal geschieden voor een termijn van 75 jaar tegen een voor elk perceel vast te stellen canon b. deze canon om de 25 jaar zal worden herzien c. aan de houders van het erfpachtsrecht van af 1 Januari 1914 gelegenheid wordt gegeven, den grond waarop het recht zal rusten in eigendom te verkrijgen tegen een prijs gelijk aan 25 maal het verschuldigde recht van erfpacht. Hieruit vloeit voort een langdurige discussie, waarin enkele leden het voorstel bestrijden en mits dien tegen afkoop zijn en de Voorzitter het voorstel krachtig verdedigt. Het le lid van het voorstel wordt hier met 76 stemmen aangenomen en het 2e lid z. h. s. Betreffende de verdere afwikkeling dezer kwestie zullen B. en W. later met voorstelleu komen. Omtrent het adres van de agenten van politie om verhooging van jaarwedde, stellen B. en W. voor de aanvangingsjaaswedde met f25 teverhoo- gen met ingang van 2 Januari 1912. Ter voorko ming van het ontstaan van een onbillijke verhou ding tusschen de jaarwedde van de agenten en de jaarwedde van den Inspecteur, achten B. en W. het gewenscht deze laatste met f25 terhoogen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Het Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 4 der concessievoorwaarden van de Industr. Maat schappij wordt z. h. s. aangenomen. Tegemoet ge komen is thans aan het in de vorige vergadering geopperde bezwaar van dhr. Lensen. Een ingediend Regelement van Orde voor de vergaderingen van den Raad wordt artikelsgewijze behandeld en z. h. s. aangenomen. Het honararium voor een tijdelijk opzichter voor den bouw van de H. B. S. wordt z. h. s. vastge steld op een bedrag van f 80 p. maifnd. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen tot de niet vervulling van de vacature aan school D. welke zal ontstaan door het verleend ontslag van mej. Tauber. Adviezen tot niet-vervulling waren inge komen ve^i de pl. schoolcommissie en het betrok ken hoofd. Aan den agent van politie Ch. Meulbroek te Sluiskil wordt met 1 Jan. 1913 een jaarlijksche bij drage van f 15 verleend in de kosten van onder houdt van diens rijwiel. Omtrent een voorstel tot vaststelling van eenige rooilijnen in verband met de demping van de ge meentehaven was van de Commissie van Fabriecage bericht gekomen dat de meerderheid zich best kon vereenigen met de door B. en W. aangegeven rooi lijn, doch van de minderheid was een schrijver in gekomen berichtende dat zij zich om financieels redenen niet kon vereenigen met de ontworpen rooi lijn. Het gevolg zou hun inziens zijn dat de ge meente het huis gelegen op de hoek van de markt en de gedempte haven zal moeten onteigend worden waarvoor allicht 2 a 3000 gld zal noodig zijn. Tevens wordt het' geheel onmogelijk gemaakt de terreinendie door demping der haven vrijkomen als bouwterrein te gebruiken. Uit de hieruit ontstane discussie blijkt, dat de heeren De Jager, Dees, Lensen, Moggré meegaan met de minderheid van de Commissie van Fabricage. De heer Eijke en Visser verdedigen het voorstel van B. en W. De Voorzitter betreurt het dat er inzake deze kwestie twee stroomingen zijn. Hij hadt gehoopt dat waar we nu aan den vooravond staan van een nieuwe toestand, waardoor het moge lijk worfit dat Ter Neuzen een aantrekkelijke plaats wordt, allen hiertoe" hun steun zouden bieden. Spreker bestrijdt de bezwaren die bij sommige leden bestaan. Naar aanleiding dezer gesprekken over nieuwe terreinen vraagt de heer Drost of het niet op de weg der gemeente ligt, te zorgen voor een 4 a 5 tal fiinke woningen die eventueel kunnen betrokken worden door de aanstaande leeraren der H. B. S. De Voorzitter geeft in overweging dit aan te houden daar hij tfyans in verband daarmede nog iets in een geheime zitting te zeggen heeft waartoe hij zou willen overgaan. Enkele leden komen hiertegen op, waarna het voorstel van B. en W. in stemming komt, hetwelk verworpen wordt met 112 stemmen. Het voorstel van de minderheid van de Commis sie van Fabricage wordt daarna aangenomen met 10—3 stemmen. Bij de rondvraag wijst de heer De Feijter op den slechten toestand van den weg naar de R. K. be graafplaats en op den weg aan den Koedijk de heer Drost op den weg naar het station, die een 3 a 4-tal maanden van het jaar in een schandaligen toestand verkeert en de heer De Bruijne op den weg naar het slachtveld. De Voorzitter zegt toe dat hiervan nota zal ge nomen worden. De openbare vergadering wordt gesloten, waarna men overgaat in gesloten zitting ter behandeling van ingekomen reclames van den hoofdei, omslag. Na openbaarwording der vergadering wordt mede- deeling gedaan van het volgend voor stelgehoord het voorstel van den heer Drost om met het oog op de hier bestaande woningnood in betrekking tot de komst van aanstaande leeraren voor de H. B. S. enkele woningen te bouwen, noodigt de Raad B. en W. uit met plannen betreffende den bouw van woningen, ter tafel te komen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7—6 stemmen. Tegen stemmen de heeren De Jager, Scheele, Lensen, De Bruijne, Dees en Wieland. Wegens plaatsgebrek moest het verslag wat beknopt worden. De beslissingen omtrent reclames hoofdelijken omslag hopen we in het volgend num mer mede te deelen. AXEL. Huwelijks-aangiften. 16 Nov. Abraham van de Velde, oud 21 j., jm. en Christina Maatje Hamelink, oud 18 j., jd. Geboorten. 3 Nov. Augustinus, z. van Cornelis Verstraeten en van Cornelia Dobbelaar. Gerridina, d. van Pieter Cornelis van Bendegem en van He lena Riekwel. 4 Nov. Kaatje, d. van Pieter de Putter en van Adriana Dregmans. 7 Nov. Su- zanna, d. van Jan de Groote en van Leuntje Mag- delena Verbrugge. 9 Nov. Tanneke, d. van Pieter de Feijter en van Anna den Beer. 10 Nov. Fer dinand, z. van Marinus Goossen en van Coleta Raman. 17 Nov. Wilhelmina Hebrina. d. van Martinus Verhelst en van Cornelia Scheele. Overlijden, 2 Nov. René Gustaaf Bracke, oud 7 mnd., z. van Alphonsius en van Leonia Maria Omjenae 7 Nov. Pieter Cornelis van Bendegem, oud 66 j., wedn. van Elisabeth Neeltje Heijnsdijk. 14 Nov. Elisabeth van de Veeke, oud 67 jd. van Cornelis en van Catharina Wilhelmina 't Gilde. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. 6 uur Ds. J. H. Lammertsma van Axel. Zendingsrede. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. T. Hagen van Pekela Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en ö'/j uur, Ds Obermann van Vlissingen en 2 u. Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9l/ï uur, Ds. Hugenholtz van Axel. Axel 9'/i uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. B. v. d. Berg van Vlissingen. Gereformeerde [Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. G. vau de Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen Geen dienst. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds Chr. Bruins. 6 uur, Herdenking 25-jarig bestaan der kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds D. Pol van Vlissingen. Hoek 9 en 2 uur, Ds H. v. d. Wal. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. Lengkeek van Am sterdam. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen, 9 en 2 uur, Ds. van de Garde van Opheusden. AMSTERDAM, 21 Nov. 1912. Lijnolie, Doc. f 28Vj, Jan. f 277/a, f 28, Jan./ April f 27 Vï Suiker flauw, Nov. fll'/is te koop, Jan./Maart fll'/u geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 f 1,75. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,40 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Bravo's f 2.25 a f 2,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a fl.90. Drentsche Eigenheimers f 1,60 a f 1,90. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Duin Thomassen f 1,60 a f 1,90. Duinzand Eigenheimers f 3.60 a f 3,90. ANTWERPEN, 21 Nov. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,70, per Dec./Jan. fr. 27,80, per Febr./ fr. 28. per Maart/April fr. 28,10. TER NEUZEN, 22 Nov. 1912. Boter per '/2 K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.80 V eilingsvereeniging. Bloemkool 12 a 20 cent per 10 stuks. Savoije- kool 1 a l'/i cent per stuk. Peeren en Appels 7 cent per kilo.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3