Aanbesteding. Kleedingstoffen, Steeds versche EIEREN en BOTER en pie blauwe AARDAPPELEN. 2 0. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. aan te besteden Veiliiigsgebouw Zandstraat, H. SONNEVIJLLE-de Bree. Groente- en Fruit-Veilingsvereeniging „Ter Neuzen en Omstreken", Door B. W. is benoemd tokopzicbter- teekenaar bij den bouw der H. B. School alhier, de heer Olie van Wolvega. Blijkens het afdeelingsverslag op de be grooting voor waterstaat werd gevraagd hoe liet staat met de verbeteringsplannen vobr de lig- en losplaatsen van zeeschepen te Ter Neuzen. Ook werd de aandacht gevestigd op den gebrekkigen dienst op de spoorlijn van Ter Neuzen naar Gent. Aangevoerd werd dat voor de behoorlijke behartiging van het ver keer niet wordt gezorgd en dat er gebrek aan orde is. Ook komen herhaaldelijk ongevallen voor. Scherper toezicht werd noodig geacht. Door hetgemeentebestuur, de Kamer van Koophandel en de Groenten- en Fruit- veilingsvereeniging alhier, is adhaesie betuigd aan het adres aan Prov. Staten van Zeeland, waarin verzocht wordt een geregelden stoom- bootdienst in te richten tusschen,Ter Neuzen HoedekenskerkeHansweert. Ook andere ge meentebesturen en vele personen uit Elle- woutsdijk, Hoedekenskerke, Baarland enz. betuigen hun volle sympathie aan zulk een adres. Door den hevigen storm is gisteren morgen het schip „De Zwerver" bevaren door Van Eek, in het kanaal boven Driekwart, vervuld en gezonken. De opvarenden hebben zich kunnen redden. Het schip had aan het Paradijs beetwortelen geladen, bestemd voor de suikerfabriek te Sas van Gent. De Stoombootdienst op de Wester- Schelde heeft in 1911 in 't geheel vervoerd 187.662 personen, waarvan de veerdienst Vlis- singen—Breskens er alleen 88.552 overbracht. Het Rijk subsidieert dien stoombootdienst met f4000, terwijl de provincie per jaar er een f21.000 a f22.000 bij legt. De stoombootdienst Walsoorden—Hans- weert vervoerde in 1911 29.606 personen. 't Kwaad slot op den dienst 1911 bedroeg f8100, wat eveneens ten laste der provincie kwam. Gedeputeerde Staten trokken voor 1913 f9000 uit om 't nadeelig saldo van dezen dienst te bestrijden. (M. Crt.) Sluiskil. Het gaat schrijft Zelandia den land bouwer in deze streek niet naar wensch. Heeft hij dezen zomer veel schade geleden aan haver en erwten, thans moet hij nog al diep in den zak tasten om een tot nog toe ongekend loon aan de arbeiders uit te betalen. De werkman daarentegen profiteert er van. Geen zeldzaamheid is het, dat een werkman met bieten te rooien f4 per dag verdient. Er wordt zelfs 10 a 11 cent werkloon per roe voor bieten te rooien gegeven. Ook met het vervoeren, laden, enz. der bieten wordt goed geld verdiend, o.a. f2 per 1000 K.G. bieten laden, vervoeren en lossen van het land tot het station. Er zijn landbouwers hier, die 70 gemeten bieten nog in den grond hebben staan. Hoe ze in tijds te rooien, daar er werkkrach ten te kort zijn, zal de tijd leeren. Men bericht ons uit Axel. In de op Zaterdag 9 Nov. jl. gehouden al- gemeene vergadering van de A. R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Axel, werd met acclamatie tot haren voorloopigen candi- daat voor de 2e Kamerverkiezing in 1913 ge-v proclameerd de heer Mr. P. Dieleman, Ad vocaat en Procureur en lid van öed. Staten van Zeeland te Middelburg. Axel. In de Zaterdag alhier gehouden ver gadering van de afdeeling „Axel" der Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij werden de af tredende bestuursleden, de heeren Ph. J. van Dixhoorn, S. de Feijter, Joh. de Feijter Pz. en Jan de Feijter Jac.z. met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer Zonnevijlle besprak sociale actie en sociale toestanden in betrekking tot den landbouw, wat blijkens de gedachtenwisseling neerkwam op uitbreiding van de agrarische partij. Hij wees er op, dat, evenals de han deldrijvende middenstand, de landbouwers werden geknepen tussehen het kapitaal en de arbeidskracht. Bi] de rondvraag werd gevraagd om adhae sie te betuigen aan de beweging om een dienst Ter Neuzen—Hansweert te krijgen door middel van de Provinciale stoombooten. Daartoe werd besloten. Axel. Door de Kamer van Arbeid voor den Landbouw te Axel is de volgende motie aan genomen De vergadering der Kamer van Arbeid voor den Landbouw te Axel op Woensdag 6 No vember 1912 besprekende enkele voorkomende overeenkomsten, welke men willekeurig ver breekt van oordeel, dat het in 't belang van het landhouwbedrijf is, dat een arbeider een be hoorlijk daggeld verdient, en in het belang van landbouwers en arbeiders, dat er eene goede verhouding bestaat, zoodat beide par tijen op elkander kunnen rekenen, om eenmaal gemaakte afspraken na te leven betreurt, dat er werklieden zijn, die ieder oogenblik gedane afspraken verbreken, als hun iets meer loon wordt toegezegd door anderen keurt ten zeerste af dat eenmaal gesloten overeenkomsten om voor een bepaald loon te werken worden verbroken, wijl dit moet uit- loopen op schade voor de werklieden en besluit deze motie te doen opnemen in de Ax. Crt. en in het Orgaan voor de Kamers van Arbeid in Nederland. (Ax. Crt.) In den Willem III polder onder Boschka- pelle zijn de wegen volgens de M. Crt. zoo slecht, dat men zes paarden voor een wagen met suikerbieten zetten moet om ze nog nauwe lijks voort te krijgen. Bij het gehucht Campen zakte een wagen tot aan de assen in den drassigen bodem. IJzendijke. Vrijdagavond is bakker Jos. Hamelijnck alhier, door duisternis misleid, in een sloot geloopen en verdronken. Te Hoofdplaat is Zaterdag j.l. publiek ge veild het raadhuis. De heer Cornelis aldaar was de hoogste bieder voor f 410. De gunning is aangehouden, daar het nieuwe raadhuis nog niet is aanbesteed. Bij gunning moet het gebouw afgebroken en tegen Maart het terrein ontruimd zijn. Baldadige handen hebben Zondagavond na het vertrek der laatste tram naar IJzen dijke de wissel bewerkt te Schoondijke maar toch zoo dat hij op het zicht goed stond. Toen de eersteMram uit IJzendijke gisteren te Schoondijke arriveerde reed de machine de wissel over, doch daar deze viel, raakte het personenrijtuig uit de rails en kwam de ma chine dwars over den weg te staan. Wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken, alleen wat materieele schade. (M. Crt.) Gereformeerde Kerken. Beroepen te Noord-Scharwoude R. E. van Arkel, cand. te Jutfaas. Bedanktvoor Gameren door A. Voogel te Putterslioek voor Schipluiden door A. A. van Schelven te Maarssen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen:-te Hasselt M. van Grieken te Delft. Aangenomen naar Lemele door K. J. Brou wer, cand. te Zutfen. Bedanktvoor Den Ham (O.) door F. de Gidts te Goèdereedevoor Westerbork (Dr.) door W. de Voogt van de Straten cand te ,s Gravenhage. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. - Hoog water en storm. Een buitengewoon hoog tij heeft te Rotter dam en elders gister-namiddag heel wat stoor nis in handel en verkeer te weeg gebracht. Reeds om halfvijf liep het water te Rotter dam hier en daar over den wal. Steeds bleef het stijgen, en een half uur later, toen de wind, die den heelen dag uit het Zuidwesten gewaaid had, plotseling naar het Noordwesten liep, was de was van het water merkbaar bij kwartieren. Vrij spoedig was het rijpeil, dat is 2.80 meter boven R. P., bereikt, en de eslafettendienst van Schielands's Hoogheemraadschap trad in werking. Mannen te paard reden over Schie- lands dijk. Inmiddels spoedden de dijkgraaf en de hoog heemraden zich ter vergadering naar Schieland's huis, op de Korte Hoogstraat, en niet lang daarna trad het noodpeil 3 meter boven R. P., in en begon de klok van de Ned, Hervormde gemeente te Kralingen te luiden, ten leeken, dat het water een buitengewone hoogte had bereikt. In de omgeving van de Noordblaak stonden veel menschen te kijken naar het hooge water en de grappige dingen, waartoe het aanleiding gaf. Men zag sleeperswagens en handwagens, met passagiers beladen, en jongens, die op hun fiets tot de kniën door het water reden. Het tramverkeer, was danig gestoord. Tijdens den storm uit het Noordwesten, die met dezen hoogen waterstand gepaard ging, is het Duitsche stoomschip Anna Maria, lig gende op stroom aan boei 15, tegenover de Lloydkade, op drift geslagen. Met behulp van sleepbooten is men het stoomschip meeèter geworden, waarop het naar boei 18 verhaald is. (N. R. Crt.) Uit Dordrecht meldt men aan de N. R. Ct. Verschillende buitenpolders liepen onder en van de zeepfabriek te Zwijndrecht spoelden tal van vaten sodex de rivier in, vanwaar ze later de Dordtsche haven indreven. Alle straten tussehen de Voorstraat en de rivier en ook de Lijnbaan stonden blafik. Veel schade is in de stad niet aangericht, daar het hooge tij verwacht werd en tijdig maatregelen genomen konden worden. Alleen veroorzaak ten de volgeloopen kelders en keukens veel ongemak. De veerdiensten op Zwijndrecht en Papendrecht moesten tijdelijk gestaakt worden, daar de booten niet te bereiken waren. Uit Bolnes Slikkerveer Gisteravond was het ontzettend hoog water. Al de veren van de booten stonden diep onder water. De polder De Zaag, aan de overzijde van de Maas, stond geheel diep onder. Op de werven heeft men het werk moeten staken. Alles dreef in 't water. Ook de bui ten be woners hebben veel schade. Uit Gouda Het jwater in de IJsel bij deze.gemeente heeft gisteravond een hoogte van 2,94 M. boven A. P. bereikt. Daar dit ver boven noodpeil is, waren de waterwachten uit de dorpen tus sehen Rotterdam en hier in actie gesteld. Aan de dijkopeningen alhier waren de nood schotten geplaatst, om het indringen van het water te beletten, dat van dijk tot dijk staat. Op den Leidschen straatweg, tussehen de Laan van N. O.-Indië en Boschhek, bij Den Haag, zijn gisterennamiddag twee groote beuken omgewaaid, waardoor het verkeer over dien weg eenigen tijd gestremd was. De zaak Becker te New-York. Men schrijft uit Midland-Garfield, Amerika Over de schuldigverklaring van den politie- luitenant Becker, behoeven we niets te zeggen, daar die beschouwd kan worden als van alge meene bekendheid. Iets anders zal het waarschijnlijk zijn met de kosten der procedure. De zaak zal den belastingbetalers der stad f 87,500 kosten, wat velen zeer matig achtten. De reis naar Europa, om een getuige te zoeken en te halen, kostte f 5000. De getuigenissen te samen bedroegen 2200 hladzijden. Aannemende, dat er 250 woorden op elk blad voorkomen, tegen 50 cent bedragen de kosten daarvan f 2750. Nu Becker veroordeeld is, moeten van het vonnis copieën verzonden worden aan de verdediging en aan den staatsgouverneur, elk afschrift a f 1250. De zittingen duurden 18 dagen, en iedere dag wordt gerekend f 1500 te kosten, een totaal dus van f 27.000. De kosten der jury leden droegen minstens f 30 per dag, doch misschien wordt hun in deze zaak meer uit betaald. De belooning der machineschrijvers is f 1250, en die van de zestien agenten van politie, de kapitein en een luitenant die ge durende de zittingen dienst deden, is meer dan f 5000. Om de getuigenis van Sam Schepps te krijgen te Hot Springs in Arkansas, werd f 8750 uitgegeven. f 25.000 wordt gerekend om dé andere uitgaven te dekken. Precies 26 seconden nadat het „schuldig" over Becker uitgesproken was, verscheen de eerste courantenjongen, met de Ev. Tel. op straat. Driehonderd zeven en tachtig jongens ston den aan de deuren der drukkerij, die met zes kolossale persen werkt, om de' couranten in ontvangst te nemen. De menschen, die de ge rechtszaal verlieten, konden dan ook bij het verlaten reeds de couranten met het vonnis van Becker koopen. Overal stonden massa's menschen te wachten op den uitslag en de courantenjongens maakten goede zaken, want menigeen ontving een dollar voor een courant. Ook een aantal automobielen, vol met cou ranten, spoedden zich naar alle zijden der wereldstad, en even na middernacht was de schuldigverklaring overal bekend. Op dat uur waren ook tienduizenden Ev. Tel. naar de verschillende stations gebracht/ opdat binnen enkéfce uren die geruchtwekkende zaak overal zoude kunnen gelezerr worden. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 Nov. Leendert van Eek, oud 57 j., weduwn. en |Leuntje Elisabeth van Gelder, oud 59 j., jd. Frederik An- dries den Doelder, oud 18 j., jm. en Cornelia de Feijter, oud 22 j., jd. Jacob Willemsen, oud 24 j., jm. en Neeltje Maria Verbrugge, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Nov. Bertha Cornelia Theophile, d. van Charles Louis Albert de Ridder en van Su- lima Maria Simoen. 6 Nov. Anna Christina, d. van Eugenius Francies Lauret en van Anna Christina van Husen. -9 Nov. Albert Petrus, z. van Leopoldus Ludovicus van Poye en van Maria Louisa Stevens. Overlijden. 4 Nov. Janna Helena de Jonge, oud 2 md. van Abraham en van Janna Helena Dees. Het Nederl. Roode Kruis en de Balkan-oorlog. Gisterochtend heeft het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis uit Indië telegrafisch bericht ontvangen meldt de N. R. Crt. dat er, door bemiddeling van het Roode Kruis in Nederl.-Indië, f 10,000 beschikbaar is gesteld voor de ambulance naar Turkije. Konstantinopel, 11 November. De bevel hebber van de vloot meldt, volgens de N. R. Crt., dat hij in de buurt van Rodosto een Bulgaarsche batterij heeft vernietigd, die dezen eergisteren in gereedheid hadden gebracht. Volgens de bladen zijn er 3000 man aan wal gezet en trokken de Bulgaren terug. Goes. Mr. C. Lucasse, kantonrechter alhier en lid^ der le Kamer, is ernstig ongesteld. Zijn toestand baarde gisteren groote zorg. Heden is,er. eenige beterschap ingetreden. Amsterdam. Gisteren gaf de afgetreden bur gemeester van Abcoude een afscheids-diner. De ontvanger van Abcoude, de heer G. van Alewijk, die mede aanzat, werd plotseling onwel, en overleed spoedig daarna. Alkmaar. De rechtbank veroordeelde heden N. Brouwer, wegens beleediging van Ds. Snel, Herv. predikant te Urk, tot f20,— boete of 20 dagen hechtenis. Parijs. Uit Sofia wordt geseind dat de Bul garen er geslagen zijn na een hardnekkigen strijd. Op 4 plaatsen werd de Turksche linie doorgebroken. Vier forten werden genomen. Parijs. Het blad Excelsior seint uit Sofia dat de Balkanboud gewijzigd zal worden en tot een keizerrijk van den Balkan zal worden gemaakt. De 4 Staten zullen hun nationaal leger behouden, allen onder leiding van één generale staf. Het ministerie van buitenl. Zaken zal één bond blijven. Berlijn. Aan het Berl. Tageblatt wordt uit Weenen geseind dat de Grieksche troepen in het veroverde gedeelte van Macedonië onder de vrouwen en kinderen, een vreeselijke slach ting hebben aangericht. Men hegft hiertegen protest aangeteekend bij de Grieksche regee ring. AMSTERDAM, 11 Nov. 1912. Lijnolie vliegend, f 32, f 31'/,, Dec. f 303/a, Jan./ April f 29'/*, Mei/Aug, f 287/a, Sept./Dec. f 285/s, Suiker prijshoudend, Nov. f ll3/8, en Mei f 12 genoteerd, Aug. f 123/io geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,70. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,60. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Bravo's f 2.40 a f 2,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a f 1.80. Duinzand Eigenheimers f 3,60 a f 3,90. Eigenheimer Drentsche f 1.70 a f 1,80. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Duin Thomassen f 4,50 a f 4,60. ANTWERPEN, 11 Nov. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,75, per Dec./Jan. fr. 27.75, per Febr./Mei fr. 28.15, per Maart/ April fr. 28,46. TER NEUZEN, 12 Nov. 1912. Boter per 1/i K.G. f 0.65. Eieren 104 stuks 4.80 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f i7.67l/3 sl f 47.70. Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 11 November. Binnen 1. Granen. Tarwe met zeer klein aanbod, prijshoudend verkocht. Essex per 100 kg. f 11,25 tot i 12,25. Wilhelmina puike van f 11 tot f 11,65. Overige soorten van f8 tot f 10. Van overige artikelen was het aanbod te gering om noteering op te maken. HULST, 11 Nov. 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,50, Rogge ƒ9,—Wintergerst 11,20, Zomergerst 10,60 Haver 10.Erwten f 15,—, Witte Boonen ƒ16,— BruineBoonen ƒ16,—, Duivenboonenƒ— Paardenboonen Boekweit ƒ0,Lijnzaad f Koolzaadƒ Aardappels 2,80. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks 1,65. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 8 stuks rundvee en 23 varkens, waarvan verkocht 3 stuks rundvee, en 18 varkens. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 13 Nov. 3.58 4.17 Donderdag 14 4.37 4.58 Vrijdag 15 5.21 5.45 Zaterdag 16 6.13 6.46 Zondag 17 7.23 8.3 Maandag 18 8.46 9.25 Dinsdag 19 10.2 10.34 Het ALGEMEEN, BURGERLIJK ARMBE STUUR van Zaamslag, maakt aan de in gezetenen bekend, dat het op 21 NOVEMBER a. s., des namiddags te I uur bij inschrijving zal trachten de levering van benoodigd voor uitdeeling op 12 December e. k. STALEN zijn op Donderdag 14 November a. 8., van I uur tot' half twee te bezichtigen op het gemeentehuis. Het Armbestuur voornoemd, C. A. WISSE Wz., Voorzitter. C. J. DE VRIES, Secretaris-ontvanger. Zaamslag, 7 Nov. 1912. TER NEUZEN. Het BESTUUR maakt den leden en be langhebbenden bekend, dat de Veiling voortaan gehouden wordt in het te beginnen op WOENSDAG 13 NOVEMBER, des namiddags half twee ure. Inzenden voor half twee s. v. p. Het Bestuur, L. DE FEIJTERHuijssen, Secr.-Penn. Aanbevelend, Zandstraat. TER NEUZEN. De Uitgever van dit Blad kan telefonisch opgebeld worden onder nummer f 28 2

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3