Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. leger in Macedonië de hand rijkt aan het Turksclie Oosterleger in Thracië. Volgens den correspondent van de Reichs- post, was Dinsdag nog wel een groot aantal Turksche troepen bij de Ergene en ten Noorden van Tsjarloe gelegerd, maar bewoog zich de hoofdmacht reeds in Oostelijke richting. Dit klopt met het bericht, dat Nazim pasja zijn hoofdkwartier naar Tsjerkeskeni heeft ver plaatst, waar een geduchte slag voor de Turken, naar men althans te Ivonstantinopel zegt, niet ongunstig is afgeloopen. De Leipziger Neueste Nachrichten bevat een beschrijving van den strijd bij Kirk Kilisse, die van een ooggetuige afkomstig heet. Deze ooggetuige is iemand van het Bulgaarsche Roode Kruis, die het geheele gevecht van na bij heeft aanschouwd, en die zijn beschrijving van het treffen ter hand gesteld aan een Duit- schen vriend, die den brief naar Roemenië wist te krijgen, waar de missive gepost werd. De Koerden, Basji Bazoeks en Tartaren, die aan den kant van de Turken, streden, onder scheidden zich in elk opzicht boven de gewone Turksche soldaten. Het waren deze Koerden, Basji Bazoeks en Tartaren, die het den Turk- schen commandant mogelijk maakten, op Boe- narhissar terug te trekken en ook waren aan hen alleen de verliezen toe te schrijven, den Bulgaren toegebracht. Deze woeste stammen bedreven de afschuwelijkste wreedheden aan de Bulgaarsche gewonden. Door het vuur der Turken, dat dezen losten uit hun verholen stellingen in de wijngaarden, verliep de aanval der Bulgaren in een wanor delijken aftocht. Al de Bulgaarsche gewonden, die in de gevechtslinie waren blijven liggen, werden door de Koerden en Basji-Bazoeks afgemaakt. Toen het ambulance-corps ten slotte ter plaatse kwam vond zij in alle rich tingen slechts dooden of stervenden. Zij die niet dadelijk door de kogels doodelijk waren getroffen, lagen te sterven men had hun de oogen uitgerukt, de ooren en neuzen afge sneden, de lichamen met messen opengekorven. Telkens weer kwamen de Bulgaren opzetten, dwars tegen het vuur der Turken in, en telkens moesten zij terugmaar steeds kwamen zij opnieuw opzetten met frissche kracht en wan- hopigen moed. Het gevecht van man tegen man, temidden van de wijnstokken, werd- algemeen. Tenslotte hield het vuren op en werden de wijngaarden met de bajonet door de Bulgaren genomen. De Turken verdedigden iederen duimbreed met buitengewone hardnekkigheid. Bijlen, zeisen, kromzwaarden, geweerkolven, ja zelfs vuisten en tanden werden door hen gebezigd om zich te Verweren. Het ambulanceperso neel vond meer dan een Bulgaar, wien de nek was doorgebeten door een tot razernij gebrachten bendeman. Vele andere Bulgaar sche soldaten waren op afschuwelijke wijze gemarteld. Maandag 21 October, van het aanbreken van den dag, tot Woensdag 23 October, heeft de strijd on) de hoogten van Kirk Kilisse met liardnekhige woede voortgeduurd. Toen werd de kracht der verdediging door een reeks aan vallen verbroken. Uit het oplaten van vuur pijlen boven de Turksche forten begrepen de Bulgaarsche generaals, dat de terugtocht der Turken te wachten stond. Toen volbrachten de aanvallers een laatste bestorming en be reikten hun doel, doch ten koste van vreese- lijke opofferingen. De christenen onder de soldaten van de bezetting van Kirk Kilisse gaven zich in grooten getale overmaar de mohammedanen bleven doorvechten. Tegen drie uur in den ochtend van den 24sten ver schafte de artillerie den Bulgaren de toegang tot de stad. Een laatste verwoed gevecht in de straten der stad bezorgde den Bulgaren aan het eind de definitieve overwinning. Oorlogsberichten. Parijs, 81 Oct. De „Matin" ontving bericht uit Konstantinopel, dat volgens een officieel telegram de Turken een overwiuning behaal den bij Moestafa Pasja. De Boelgaren zouden op de vlucht zijn ge slagen en 3000 dooden op het slagveld heb ben achtergelaten. De Turksche vloot bombardeert Warna. Aan de Montenegrijnsche grens. Rejka, 31 Oct. Sinds 3 uur gisterenmiddag hoort men hier uit de richting Skoetari een hevig kanongebulder. Er worden zware rook wolken waargenomen, die het vermoeden wettigen dat eenige dorpen of de stad zelf in brand zijn gestoken. Het schijnt dat de beslissende aanval tegen Tarabosj en Kostell heden wordt ondernomen. Hevige brand. Londen, 30 October. De „Daily Telegraph" verneemt uit New-York dat een hevige brand hedenmorgen in de stad Antonia (Texas) in het St. Jansweeshuis is uitgebroken. Een aantal ziekenzusters kwamen bij de pogingen tot redding om. De anderen vluchtten juist op het oogenblik dat het gebouw instortte. Een nader bericht meldt, dat 7 liefdezusters en 1 kind in de vlammen omkwamen. TER NEUZEN I November 1912. Heden is de Winterdienst bij de Prov. Stoombootdienst begonnen. Het verschil met de Zomerdienst is dat de laatste boot naar Ter Neuzen om 5,45 u. uit Vlissingen vertrekt inplaats van om 6,35 u: Zondag 10 November a. s. hoopt Ds. J. Fraanje bij de Geref, Gemeente alhier, zijn intrede te doen, na bevestiging door Ds. J. R. van Oordt van Middelburg. Ds. J. Fraanje, beroepen pred. bij de Geref. Gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep van Gouda. Door Burg. en Weth. is benoemd tot opzichter-teekenaar bij den bouw der ge meente lioogere burgerschool alhier, de heer M. Spitz Mz. te Zwolle. Er waren 30 solli citanten. Dinsdag had alhier eene vergadering plaats van de Commissie voor eene feestvie ring ter herdenking van de lOOjarige onaf hankelijkheid van Nederland in het jaar 1913. Het voornemen is op 14, 15 en 16 Augustus twee dagen voor feestviering te bestemmen met eene inleiding den avond te voren door kerkdiensten en eene zanguitvoering, benevens ingebruikneming van de nieuwe muziektent, die men hoopt dat alsdan zal gereed zijn. De twee volgende dagen zullen er muziek feesten, optochten, wedstrijden enz. zijn. Verder zal worden getracht gedurende de feestdagen ook te organiseeren een floralia- en huisvlijttentoonstellirig, van kleederdrach ten enz. Een sub-commissie voor het orgariiseeren van volksspelen te Sluiskil werd benoemd. Het denkbeeld werd geopperd daar die feesten te houden, terwijl het wenschelijk voorkwam dat Driewegen, als meer nabij de kom gelegen, met deze te samen zal feestvieren. Het Gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde het vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg, waarbij J. F. V., bootwerker te Ter Neuzen, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens be dreiging met een misdrijf tegen het leven en met brandstichting gedurende de stakingsdagen in April 1.1. Zaamslag. Op Zondag 17 Nov. hoopt Ds. M. Uijtenhoudt, pred. bij de Geref. Kerk alhier, afscheid te prediken. 1 December zal Z.Eerw. intrede doen te Emlichheim (Duitschland). Prof. Dr. II. H. Kuyper van Amsterdam zal als bevestiger optreden. Zaamslag, Heden werd door B. en W. aan besteed het aanleggen en beplanten (met bij levering van de noodige planten) van de oude gedempte brandput. Ingeschreven werd als volgt G. Will, Ter Neuzen voor f125; L. Evers- dijk, Biezelinge voor f46,30; Ed. de Bruijn, Hulst voor f 45D. J. v. d. Have, Kapelle bij Goes voor f60; Ch. de Wolf, Hulst voor f 45J. C. Pasant-Snoep, Kapelle bij Goes voor f 40. Gegund aan den laagsten inschrijver. Hulst. Door de marechausée is naar Middel burg overgebracht E. J., ambtenaar ter secre tarie van Hulst, om ter beschikking te worden gesteld van den offiier van justitie, als ver dacht van het plegen van onzedelijke hande lingen met een kind. Sas van Gent. De chef-monteur van den lucht- spoor aan de coöperatieve suikerfabriek, stortte hedenmorgen van dat spoor naar beneden op den weg. Zijn toestand is zorgelijk. Zooals men zich herinneren zal werd vóór eenige maanden, aldus de Z. Koerier, nabij het station Philippine onder de gemeente Sas van Gent een stuk grond aangekocht, ten einde daarop eene fabriek te stichten. Naar wij thans vernemen zal deze inrichting eene nicotinefabriek zijn. Het product dezer in dustrie wordt gebezigd tot bestrijding der be kende luissoorten, die o. a. aan de druif, de hoppe, enz. ontzaglijke schade kunnen toe brengen. Het is een besproeiïngsmiddel in den geest der „Bordeausche pap", maar schijnt hier.op dit vóór te hebben, dat het in geen opzicht nadeel aan de planten berokkent. Wat den omvang dezer industrie aangaat kan gemeld worden dat zeer we'inig werk krachten voor het bedrijf zullen benoodigd zijn. IJzendijke. Gisteren geraakte Madelina Onge- na tusschen de koppeling- van een dorscli- machine. Zij werd zes maal rond gedraaid eer de machine tot stilstand was gebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. De hulp van dokter en geestelijke werd ingeroepen. Schoondijke. De gemeenteraad heeft thans definitief besloten tot stichting van een elec- trische centrale in deze gemeende. De volledige inrichting van de centrale, als mede van de geheele huisinstallatie werd opge dragen aan de heeren gebrs. Polak te Vlis singen. De concessie werd verleend tot einde 1913, onder bepaling dat alsdan stroom zal moeten worden geleverd. In verband met dit besluit werd besloten tot het aangaan van een geldleening van f20.000, rentende 4 pCt. en aflosbaar in ten hoogste 30 jaar. Er zijn reeds 135 aanslui tingen toegezegd. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 30 Oct. 1583. Axeler Ambacht wordt door verraad den Spaanschen in handen gespeeld. 31 Oct. 1626. Mislukte aanval op Sluis door Spinola, welke hem ruim 400 man kost. 31 Oct. 1830. Heldhaftige verdediging van Oostburg tegen de Belgen bij een tweeden aanval. 1 Nov. 1623. Mislukte aanslag der Span jaarden op IJzendijke. 4 Nov. 1645. Ilulst capituleert met Prins Frederik Hendrik en den volgenden dag trekken de Spanjaarden uit. 4 Nov. 1631. De toren van de Sint Eloois- kerk te Oostburg stort in. 5 Nov. 1830. Watersnood, waardoor in Cadzand 9 en in Hulster-Ambacht 36 polders bezwijken. Door het openen der R. K. school te Hansweert op 4 Nov. a. s. zullen van de open bare school 85 leerlingen vertrekken. Vijf katholieke leerlingen blijven op de openbare school. Deze school, die 272 leerlingen telt, houdt er dus 187 over. Hoedekenskerke. Uit deze gemeente en uit Baarland, Oudelande, 's Gravenpolder, 's Heer- Abstskerke, Nisse is een adres gezonden aan de Prov. Staten van Zeeland, voorzien van 375 handteekeningen om een geregelden Prov. Stoombootdienst te krijgen Ter Neuzen— Hoedekenskerke—Hansweert. Gereformeerde Kerken. Zestalte Leiden (vac. Rudolph)T. Fer- werda te Vlissingen W. H. Gispen te Zwolle H. Mulder te Harderwijk A. Ploos van Amstel te DelftD. Pol te Vlissingen en J. C. Rulman te Berkel en Rodenrijs. Beroepente RenkumR. E. van Arkel, cand. te Jutfaas. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Westerbork J. W. de Voogt van de Straten, cand. te 's Gravenhage. Bedanktvoor Tholen (2e pr. pl.)door A. Dekker te Gameren (Gr.). Dr. J. Ridderbos, benoemd hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen hoopt op Zondag 10 Nov. a.s. als dienaar des Woords van de Geref. Kerk te Bussum afscheid te nemen. De Weide in den Herfst. Al heeft men het in sommige streken nog zoo druk met de aardappels, suikerbieten enz., toch mag men de weide niet vergeten. Zij eischt in dit jaar getijde een bijzondere zorg. Zooals ge weet, groeien er op een weide verschillende soorten van gras en klaver. Van die grassoorten zijn heel wat „over blijvende planten" b.v. het beemdgras, het vlokgras, het zwnnkgras, het rooigras en nog meer andere. Deze gqwassen, die gedurende den zomer vele malen vah stengels en bladeren beroofd zijn, hebben heel wat voedsel aan den grond onttrokken en moeten, om vroeg in het voorjaar voldoende te kunnen opschieten en weer krachtig te kunnen groeien, reeds nu voldoende bemest worden. Zij hebben dan weder gelegenheid om in stengels en wortel stokken een voorraad op te hoopen, die zij straks in het vooijaar gebruiken. Eigenlijk moet dan ook de weide reeds in het najaar bewerkt en bemest worden. Ik maak natuurlijk een uitzondering voor laag gelegen weiden, die in den winter onderloopen. Daarbij kan de bewerking en bemesting tot na den winter uitgesteld worden. Wat kan men bij de normaal gelegen weiden voor den winter doen Wat bewerking aangaat, één ding. Men ga, zoodra de beesten binnen zijn, of als de weide voor het laatst gehooid is, met de egge over de weide en slechte ze goed. De grond kan dan in den winter eens goed opvriezen. Verder kan men wat de be mesting aangaat, drie dingen geven en móet men die ook geven kalk, kali en phosphörzuur. Kalk niet elk jaar. Op hooge weiden minder vaak dan op lage, maar op alle weiden moet men nu en dan toch eens kalk geven. Kali geve men alle jaren. In den herfst op zandgronden in den vorm van k a n i e top andere gronden in den vorm van 40 °/o k a 1 i z o u t. Weiland, dat nog niet met kali bemest is, kan men met goeden uitslag 1200 K.G. kaïniet per Hectare geven. Later brenge men dit tot 800 K.G. per Hectare terug. Van het 40 °/o k a 1 i z o u t geve men resp. 500 K G. en 300 K.G. Ook het phosphorzuur geve men alle jaren b. v. in den vorm van thomas-slakkenmeel of beender meel. Een stikstofbemesting stelle men uit tot het voorjaar. Wanneer de weide zoo behandeld wordt in dit jaargetijde, geeft zij den volgende zomer honderdvoudig moeite en kosten terug. Zelfmoord Wilmart Uit New-York wordt aan de „Journal" ge seind, dat op de „Niagara", een transatlantisch schip, 3 dagen na het vertrek uit Havre een passagier, ingeschreven als Louis Nabarte, zich heeft doodgeschoten. De detectiven ver zekeren, dat de man niemand anders was dan de directeur van den spoorweg Gent—Ter Neuzen, Nestor Wilmart. Voor zijn vertrek had de' oplichter Nes tor Wilmart eenige vrienden op een maaltijd in een hotel genoodigd. Ontijdig verdween Nestor, de gastheer, zonder de rekening te betalen. Dus moesten de „gasten" dokken. Voor ieder bedroeg die niet minder dan 54,50 frank PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 NOV. 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Bed. H. Avondm. en Dankz. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur, Dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. J. Hekkert van Nieuwendam. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/j uur, Dhr. J. J. Kense. Berlijn, 31 Oct. Een part. telegram aan de N. R. Ct. meldtUit Konstantinopel wordt geseindDe berichten van het oorlo^sterrein luiden weinig gunstig voor het Turksche leger. Nazim pasja doet pogingen om uit de Tsja- taldzja linie versterkingen naar het front te zenden. Daar moeten nog 90,000 man staan. Men verwacht nog een hevigen strijd bij Tsjorloe. Belgrado, 31 October. Aan den slag bij Koemanowa nam bijna het heele Servische leger, ten getale van 100.000 man, deel en streed tegen 75,000 Turken, waaronder 25,000 man ongeregelde troepen. Men schrijft de overwinning toe aan net Fransche geschut en houdt den veldtocht in Macedonië voor feitelijk voltooid. Middelburg. Heden werden ter Arrond. rechtbank alhier vrijgesproken H. A. de W. 44 jaar stationschef te Axel beklaagd van het veroorzaken van gevaar bij het verkeer van stoomwezen op spoorwegen. Eisch was 14 dagen. Voorts: P. H. E. 37 jaar winkelier en A. C. L. 21 jaar wagenmaker beiden te Axel wegens eenvoudige beleediging. Hansweert. Bij de werken aan de derde sluis alhier hebben iieden 200 grondwerkers den arbeid neergelegd. Zij eischeu 20 tot 25 cent per uur. Het werk ligt thans stil. Amsterdam. In een perceelin de van Mierle- straat boog zich gisteravond een man te ver over de rastering van een lift, waardoor hij door de tegenlift zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat de dood direct intrad. Hoek van Holland. Van het binnenkomend Deensch stoomschip Svanholm is in den mond van den Waterweg een matroos over boord geslagen en verdronken. Den Haag. H. M. de Koningin heeft 200 gulden bijgedragen aan het te bouwen Sana torium voor Nederlandsche longlijders te Da vos. Scheveningen. Op het tentoonstellingsterrein is het lijk gevonden van een löjarige zoon van een familie uit het Belgisch park, die sinds gisteren vermist was. De politie stelt een onderzoek in. Cettinje. Volgens een reutertelegram aan het Handelsblad is officieel dat de troepen van generaal Balkawitz zich meester maakten van Ipec. Gisteren is de generaal met zijn zegevierend leger de stad Ipec binnengetrokken. Belgrado. Eenige Servische officieren die naar Sofia gekomen zijn, hebben aan den Servischen gezant ongeloofelijke verhalen ge daan van de wreedheden door Turken be dreven. In het bizonder is zulks niet te be schrijven. Als de Turken terug trekken vindt men verminkte vrouwenlijken, waar de oogen uitgestoken zijn. Mannenlijken aan boomen vastgebonden en half verkoold. AMSTERDAM, 31 Oct. 1912. Lijnolie Dec. f 31 Va- Suiker kalm, Nov. f 11 genoteerd, Jan./Maart f ll7/i6 te koop, Mei f ll'/s» geboden, Waarde van Oct. f 11. Aardappelen per H L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,75. Friesche Blauwen f 2,40 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Bravo's f 2.40 a. f 2,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,60 a f 1.85. Drentsche Eigenheimers f 2.70 a f 2,80. Eigenheimer Hillegommers f2,70 a f 2,80. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Duinzand Eigenheimers f 2,70 a f 2,80. Duin Thomassen f 4,50 a f 4,60. ANTWERPEN, 31 Oct. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,90, perNov./Dee. fr. 28,10, per Jan. fr. 28.25, per Febr./Maart fr. 28,45. TER NEUZEN, 1 Nov. 1912. Boter per 1/3 K.G. f 0.677a. Eieren 104 stuks 4.80 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.67V3a/" 47.70. Engelsch per 12.— 12.—.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3