Van Houtens Uit de Tweede Kamer. Kocla oen. e Berichte Binnenlaiidscli Nieuws. Biiiteulandsch Overzicht. publicatie over de landweer ten aanzien van de feiten gelijk heeft gehad. Spr. kan echter de conclusie van dgn generaal dat de landweer mislukt is, niet deeïkn. De ontwerpen worden goedgekeurd. Volgen de ontwerpen tot wijziging van de militaire rechtspleging. De heer Van Voorst geeft een overzicht van de evolutie in de denkbeelden omtrent de militaire rechtspleging. De tegenwoordige regeling heeft weinig aanleiding gegeven zegt spr. tot rechterlijke dwaling. Tot voorkoming van d^valingen is wijziging van de rechtspleging met noodig. De heer Staal is zeer ingenomen met de verbeteringen^ welke dit wetsontwerp in de militaire rechtspraak brengen zal. Spr. (beveelt aan, voor de rechtsgeleerde cursussen niet te jonge subalterne officieren te bestemmen laat men liever kapiteins ne men, die bezwaar hebben tegen paardrijden Spr. meent dat de wijziging noodig is, om dat de soldaat bij de rechtsbedeeling zooveel mogelijk moet worden behandeld gelijk de gewone burger- De soldaat zal nu de hulp van een advocaat krijgen, en er zal openbaar heid zijn in het proces. verzekering Zitting van Woensdag 30 October. De algemeene beschouwingen over het wets ontwerp tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom worden voortgezet. De heer De Savornin Lohman (C.-H. verklaart, dat hij tegen dit wetsontwerp zou moeten stemmen, indien juist ware de meening van den heer Aalberse, dat het zou uitgaan van het beginsel van een rechtvaardig mini mum-loon. De wetgever mag naar het oor deel van spreker geen loon vaststellen. Maar de regeering heeft zich geplaatst op het algemeen belang, waardoor het ingrijpen van den staat wordt gerechtvaardigd. Intus schen zou spreker liever niet voor de wet willen stemmen, omdat hij nog steeds het meest gevoelt voor aanvaarding van het par ticulier initiatief. Echter, dit ontwerp moet er komen. Komt het er niet, dan krijgen we óf niets, óf staatspensioen, zeer waarschijn lijk niets. Na verder betoogd te hebben, dat staats pensioen bedeeling is, dringt spreker aan op liet scheppen van de mogelijkheid, dat naast de verplichte verzekering de vrijwillige fond sen kunnen blijven bestaan. Als dit geschiedt, zal hij waarschijnlijk voor het ontwerp kun nen stemmen. Spreker maakt zich los van de Tariefwet. Hij zou geen bezwaar hebben om tegen het Tarief te stemmen, maar wenscht zich volle vrijheid voor te behouden. Er kunnen zeer wel andere middelen voor de worden aangewezen. De heer Van Doorn (U.-L.) verklaart nog altijd te zoeken naar de uitwerking van de christelijke beginselen in de practische politiek ook in dit ontwerp zit niets specifieks-chris- telijks. De minister heeft eenvoudig een copie van het Duitsche stelsel gegeven, dat niet de volks kracht bevordert, dat niet de spaarzaamheid van ons volk kan aanwakkeren. Waarom niet getracht, in den geest van het Belgische stel sel de arbeiders op te wekken tot de zucht en den lust om voor zich zelf te zorgen Vervolgens vraagt spreker met welk recht beschikt de minister over het loon van den arbeider De heer Van Doorn spreekt verder nog over de groote moreele nadeelen, waartoe het Duit sche stelsel heeft geleid. Hij gevoelt voor het vrijstellen van premie betaling voor de lage loonenmaar vraagt, hoe de minister dan staat tegenover degenen, die hij uitsluit. De heer Rink (TJ.-L.) heeft drie hoofbe- zwarente zware financieele lasten op werk gevers en arbeiders; dat de verzekering be perkt is tot niet eens alle arbeiders, en dat ouderdoms- en invaliditeitsverzekering werden samengekoppeld. Naar zijn oordeel moet ouderdomsverzorging voorgaan. En staatspen sioen is geen armenzorg. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) ontwikkelt eerst bezwaren tegen het staats pensioen. Vervolgens zegt hij een en ander te missen in het ontwerp, o.a. de weduwen- rente en de mogelijkheid van het behoud en de ontwikkeling van de bestnande fondsen. Voorts noemt hij de critiek v^n de oppo sitie overdreven. De kosten van de verzeke ring zullen zijns inziens worden verhaald op de consumenten. Wordt deze wet verworpen, en het consen- tratieprogram van de linkerzijde verwezenlijkt, dan zullen de ouden van dagen worden ge holpen, maar zullen de invaliden onverzorgd blijven. De heer Borgesius (U. L.), aannemende, dat de minister zijn ontwerp indiende met de bedoeling aan de zwakken steun te ver- leenen, betoogt, dat het ontwerp, dat z. i. een zeer slechte namaak van het Duitsche stelsel is, dit doel niet kan bereiken, omdat het ten eenenmale onvoldoende is. Spr. betoogde, dat de Liberale Unie zich absoluut niet be hoeft te schamen voor hare bekeering ten op zichte van de staatspensionneering, en meent, dat er, zooals Duitschland leert, naast liet dwangstelsel een gesubsidieerde vrijwillige verzekering noodig isook dat staatspension neering alleen onvoldoende is. Ook daarnaast moet staan een door den staat gesteunde vrij- Munt uit: door groote voedzaamheid door zuiveren cacaosmaak door voordeeligheid (omdat zoo weinig noodig is voor een heer lijken pittigen kop chocolade) willige verzekering voor lien, die een hooger pensioen wenschen. De behandeling van het ontwerp'invalidi teits- en ouderdomsverzekering werd Donderdag voortgezet. De heer Goeman Borgesius be streed nader het regeeringssysteem en trad in een weerlegging van de argumenten die tegen staatspensioen zijn aangevoerd. De spoedbehandeling van het ontwerp schreef spr. toe aan politieke overwegingen. Naar zijn oordeel is het nog beter om bij verkiezingen met leege handen aan te komen, dan met de handen half gevuld met een specie die onaan genaam riekt. Een ministerie, die zoo iets doet, ontgaat zijn gerechte straf niet. Hierna kwam minister Talma aan het woord Hij dankte hen, die dit ontwerp steunden, en inzonderheid den heer de Savornin Lohman, die zich er ondanks zijn bedenkingen gunstig over uitliet. Spr. betoogde dat de behandeling van het ontwerp op dit oogenblik alleen voort vloeit-uit parlementaire overwegingen en ver dedigde verder den financiëelen opzet van zijn ontwerp, waarbij hij verklaarde de volle ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor het gebruikmaken van de nota van prof. Kluijver voor het ontwerp. De minister ontkende'dat premieheffing onrechtvaardig is en oordeelde de tijd voor een weduwenrente nog niet rijp. Hij betoogde verder nog dat ouderdomsverze kering en invaliditeits-voorziening bij elkaar behooren. De Districtsvergadering van den Schoolraad te Middelburg. 't Was nog lang vóór tien uur, toen schrijver dezes in gezelschap van een Bestuurslid van Neuzens Chr. Mulo-school en een dito broeder uit Zuid-Beveland zich begaf naar de vrien delijke kweekschool aan de Heerengracht te Middelburg. Wij hadden eerst gemeend nog een straatje om te loopen, maar lieten dit idee los voor een ander, om nl. het interieur der kweekschool nog eens op te nemen. En dat hebben wij ons niet beklaagd. Wij troffen het dan 'ook uitnemend. Juist toen wij binnen traden, noodigtle een der leeraren, de vrien delijke schoolopziener in het district Goes, die ons reeds voor was geweest, uit hem te volgen naar de verschillende localen, om de collecties leermiddelen te bezien. Of wij ons ook gaarne daarbij aansloten En wij hébben een half uurtje genoten. Niet doordat wij zooveel nieuws of vreemds hadden te bewon deren, want het is aan alles te zien, dat deze kweekschool pas in hare opkomst is. Maar ons trof de eenvoud, die toch in niets te kort doet aan de degelijkheid en netheid. En wij smaakten het genoegen te kunnen spreken met menschen, die weten, wat ze weten. Spoedig echter sloeg Lange Jan 10 uur, iet klokje van gehoorzaamheid, en weldra hadden wij ons een plaatsje opgezocht in de gymnastiekzaal, waar de wakkere voorzitter gereed stond de vergadering te openen. Nog een enkele blik over de schaar van mede strijders voor de zaak van het Chr. onderwijs in Zeeland, een haastige groet bij het weer ontdekken van een oude bekende en dan de harten omhoog. De vergadering zingt Psalm 95 1 en 2, de Voorzitter leest het 2e hoofdstuk van den Colossenser-brief en gaat voor in den gebede. Daarna het woord van welkom, als altijd kern achtig en vol enthousiasme. Groot is de opkomstook de schoolbesturen zijn ruim ver tegenwoordigd, wat dadelijk te zién is aan de kleedij der aanwezigen. Het verzoek op den oproepingsbrief om vacantie te geven, is niet tevergeefs gedaan, ook de dames ontbreken niet. Maar wat vooral treft, wat bemoedigt voor de toekomst, is de aanwezigheid van het schooltoezicht in den persoon van den heer Brauts. Waarom hij alleen? Een feestdag noemt de Voorzitter dezen dag voor allen, die gekomen zijn om de goede zaak van het Christelijk onderwijs te bepleiten. Een feestdag, die dat ook zijn moet voor onze kinderen daarom een vacantie-dag. Even schijnt het, of de feestvreugde al gauw zal gestoord worden, als de Voorzitter een brief voorleest van den ijverigen secretaris van den Schoolraad. Maar de bui drijft spoedig af. De oude heer meent het niet zoo kwaad, als maar op zijne waarschuwing gelet wordt. En dat is noodig, want denkt eensop de 100 scholen, die bij den Schoolraad zijn aange sloten, zenden slechts 8 a 10 een afgevaardigde naar de Algemeene vergadering en dan maken de meeste schoolbesturen er zich nog af door alleen het Hoofd der school te zenden. Dus, schoolbesturen, laat u dat voor gezegd houden. En nu komt de maaltijd. De disch is rijk voorzien, al is niet alles even smakelijk. Als de eerste schotel op tafel komt, verwacht ieder een heerlijk gerecht, door de ijverige koks van Krabbendijke bereid uit al de schatten, die het rijk der natuur c/ns in den schoot werpt. Eilacie, de schotel is ledig en de koks hebben zich verslapen tot groote teleurstelling van broeder Eisma, die nu juist naar dezen schotel zoo reikhalzend heeft uitgezien. Ge lukkig, dat de heer Wisse van Schoondijke aan de vergadering raad vraagt, wat we nu te doen hebben en dat broeder Wielemaker, als altijd, raad weet. De eerste schotel (natuurkunde) wordt nu opgeruimd en wij hebben de stelligste ver zekering, dat nu ook no. 5 (het schrijven) niet op tafel zal verschijnen, mede door de schuld van Krabbendijke. Voor het hoofdgerecht is het nog te vroeg, daarom komt schotel no. 3 (de Zomervacantie). De naam herinnert aan de hitte en het blijkt spoedig, dat de inhoud werkelijk heel warm is en de gansche vergadering warm maakt. De heer De Jager, bestuurslid van Kapelle- Biezelinge, neemt het deksel weg en wij zien uitjes, augurkjes, erwtjes, alles gestoofd'onder de strajen der Juli zon. Daaraan hebben nu de handen der schoolkinderen gewerkt en dus moest er in Juli wel vacantie worden gegeven. Kapelle-Biezelinge raadt daarom aan om overal iu die maand vacantie te houderr. „Ho, ho 1" roept Vlissingen, „daaraan doe ik niet mee. In mijn duinen groeien geen augurken. Ik wil genieten van mijn frissche zeelucht en daarvoor is Augustus'meer geschikt!" Maar de heer Brants brengt Vlissingen aan 't verstand, dat Augustus de groote regen maand is. „Wat praat gij allen", zegt een broeder uit Ter Neuzen, „over vacantie Probeer eerst eens om de schoolbesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen te overtuigen van het nut van vacantie, opdat er ook van daar meer gasten tot dezen maaltijd komen. En dan, zijt gij vergeten, wat ik u vóór twee jaar te Goes heb gevraagd om wijziging der schoolwetten, vooral der Leerplichtwet? Nooit komt het op onze plattelandsscholen in orde, als zij met de stadsscholen worden gelijkgesteld." Dat begrijpt onze hooge gast uit Goes niet. Moet de leerplichtige tijd dan niet worden uitgebreid en het schoolverzuim verdwijnen, desnoods door strenge straffen Als dat niet gaat, omdat er sociale nooden zijn, dan moeten die nooden gelenigd worden. Maar de Ter Neuzensche broeder beweert, dat die sociale nooden minder schuld hebben dan de landbouwcultures. De kinderkrachten kunnen op den akker niet gemist worden en dat is physiek voor de kinderen een zegen en doet aan hunne geestelijke ontwikkeling geen ^schade, als men die kinderen maar gelegenheid geeft op andere wijze kennis te verwerven dan de wet voorschrijft De Voorzitter kondigt nu de komst van het hoofdgerecht aan (Rapport Ineenschakelings- commissie) opgedischt door den heer R. van der Welle. Er is een spijskaart bij, gecalli- grafeerd op twee schoolborden, wat wel noodig blijkt. Hoe de vergadpring er van smultAls de katjes muizen, mauwen ze niet en men kan ook een speld hooren vallen. O, kon ik ook hier anderen laten proeven, kon ik het recept geven om dit potje klaar te maken. Maar zoudt gij, lezer, dan ook zoo veel moed hebben als die Middelburgsche kok, die twee zware boekdeelen moest doorworste len met taaie volharding om achter het geheim te komen hoe hij ons deze spijze zou opdisschen? Ik weet voor u, indien ge ons benijdt, slechts één middel n.l. om den heer R. van der Welle na te reizen -naar Brabant, waar hij, zooals wij vernamen, het potje voor de vrienden, die daar wonen, nog eens wil opwarmen. We zingen nu Gezang 9G en nemen wat rust, nadat Ds. De Light de morgenvergade- 'ring met dankzegging heeft gesloten. Ook die pauze is niet het minst aangename deel van den dag, omdat ze altijd weer gelegenheid geeft, oude vrienden te ontmoeten en nieuwe te vinden. Maar klokke twee zijn wij toch weer allen op post en, als na het'zingén van Ps. 25 4 en G Ds. Boeijenga ons samenzijn met gebed heeft geopend, luisteren wij met helangstelling naar eenige vragen, die Ds. de Light heeft te stellen aan den heer V. d. Welle over het Mulo-onderwijs, de examens en het Lyceum, maar vooral ook naar onzen wakkeren schoolopziener, die zoo gemakkelijk beslag weet te leggen op de vergadering. Heeft rSeds broeder V. d. Welle het onderwijs aan de II. B. S. eene mislukking genoemd, de lieer Brants gaat nog verder en toont aan, dat 70°/0 der leerlingen daar verongelukt. Het is een lust naar dezen strijder voor ware volksontwikkeling te luisteren, ook al is hij volgens eigen getuigenis wat al te heb zuchtig in het nemen van den tijd. Dit weten wij nu althans hoe het in de toekomst ook loopen moge, als er eenmaal reorganisatie van ons onderwijs komt, dan zal dit in hoofdzaak het werk zijn van Dr. Kuyper en Dr. Woltjer. Maar stilhet dessert wordt opgedischt. Broeder Potjewijd vergast ons op een refe raat over de eelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Jammer, dat de meeste gasten reeds meer dan verzadigd zijn en de portie wat al te groot is om die nog kalm te verorberen. Een Walchersche boer zegt oolijk „Dat laatste potje is te wijd." Toch blijven de meeste broeders tot het maal geëindigd is en krijgen nu van den heer Weeda de waarschuwing mee, om toch te letten op de teekenen der tijden. Of hebben de mannen van de openbare school niet dui delijk op hunne vergaderingen te kennen ge geven, dat zij terugwillen naar den tijd van '78 of zelfs voor '57 en dus ons alle subsidie willen ontnemen. De heer Wielemaker maant daarbij gerust te blijven in het geloof aan onzen God, dief alles regeert en in aansluiting daarmede leest de Voorzitter uit den nieuwen Gezangbundel Gustaaf Adolfs strijdzang en geloofslied: „Weest niet vervaard,'gij kleine schaar." Dan zingen wij het 3e vers van het gebed des Heeren en sluit de Voorzitter met dankgebed deze heerlijke vergadering. Dinsdag heeft de heer Duijs (S, D.) afgevaar digde van Zaandam, in de Tweede Kamer over de Ouderdoms- en Invalideitsverzekering 97s uur gesproken. Op de publieke tribune wérd opgemerkt dat hij een inwendig defect had en daardoor niet ophouden kon Het Handelsblad schrijft Om ongeveer tien minuten voor elven, Dins dagavond, toen de heer Duijs zijn schier einde- looze rede over de ouderdomsverzekering hield, kwam Minister Heemskerk de Kamer binnen. Eerst bleef Z.Exc. bij dé deur staan, zag tot zijne verwondering dén heer Duijs nog bezig, liep achter langs de ministerstafel recht uit naar het andere eind van de zaal en ver dween, evenals hij gekomen was, zonder zich met iemand op te houden. Alle aanwezigen schaterlachten, terwijl de heer Duijs opmerkte „Dat zijn voorbijgaande schepen in den nacht." De rechtbank veroordeelde heden Dirk v. Eijk tot 3 jaar gevangenisstraf overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie. De Veenendaalsche Gasfabriek. In de gisteren gehouden raadsvergadering van Veenendaal werd besloten om den direc teur der gasfabriek alleen te handhaven voor het technisch beheer van de fabriek en de boekhouding aan den boekhouder op te dragen. Een voorstel om den directeur te ontslaan werd met een belangrijke meerderheid ver worpen. De strijd bij Kirk Kilisse. Woensdag kwam uit Sofia het bericht dat na een slag van twee dagen het Bulgaarsche leger een volkomen overwinning behaald heeft op de hoofdmacht der Turken, die zich in wanorde heeft teruggetrokken. Loele Boergas is genomen. Indien het Reuterbericht, dat de Bulgaren reeds Drama, een station aan den spoorweg van Konstantinopel naar Saloniki, op een af stand van 50 K.M. ten Oosten van Seres, waar het Turksche leger in Macedonië zich heeft samengetrokken, hebben bezet, waarheid be vat, dan is de verbinding tusschen Macedonië en Thracië reeds verbroken. Van Drama zal het Bulgaarsche leger naar Seres oprukken, waar het de Bulgaarsche colonne, die van Newrokop komt, zal ontmoeten, alsmede het derde Bulgaarsche legerkorps, dat door het Stroeinadal oprukt. Er bestaat dan geen mogelijkheid meer, dat het Turksche ÜOMA

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2