Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. besturen en onderwijzers in liet Xlle district van den Schoolraad. De vergadering was zóó druk bezocht, dat de zaal geheel gevuld was. Uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen was de opkomst echter ouder gewoonte treurig. Slechts 1 (zegge één) schoolbestuur was vertegenwoordigd wij tel den maar 2 hoofden en I onderwijzer. Zelfs het Land van Cadzand was, procentsgewijze gerekend, beter op pestHet schijnt hier maar nooit te zullen dagen en de lauwheid wordt nog elk jaar erger. Onze Besturen hebben het voor hunne verantwoording, dat het corps onderwijzers en zij zeiven veel, zeer veel heb ben gemist. Het glanspunt van den dag was het referaat van den heer R. van der Welle, leeraar bij de Chr. Kweekschool over het rapport der ineenschakelingscommissie, nader aangevuld met interessante mededeelingen van den heer Brants, schoolopziener in het district Goes. Hier viel niet enkel voor onderwijzers en schoolbesturen te genieten, maar het zou bijv. o zoo nuttig zijn geweest, als hier geweest waren alle Raadsleden van zekere kleine stad in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men gaarne iets groots verricht. Duidelijk werd aangetoond aan de hand van het Rapport, nog wel door den Secretaris van het Sub-comité der Staatscommissie, dat de H. B. S. waarvan Thorbecke zoo groote verwachtingen had, eene volkomen mislukking is geweest, zoodat het Ned. volk al zijn hoop is gaan bouwen op het Mulo-onderwijs. Van de 100 leerlingen, die de H. B. S. bezoeken, bereiken slechts 48 het einddoel en daarvan komen maar 30 op de Universiteit. Wij hopen van deze belangrijke vergadering in ons volgend nummer nog een en ander te vermelden. Thans volstaan wij met deze mededeelingen. In de morgenvergadering werd een levendig debat gevoerd tusschen de heeren Brants en J. C. Jansen over schoolverzuim, vacantie's en reorganisatie van het onderwijs op het platteland, dat zeer in den smaak viel bij de vergadering. In de namiddagvergadering hield de heer Potjewijd zijn aangekondigd referaat. Het was in één woord een schoone dag op onderwijsgebied voor de Zeeuwen. Middelburg. De opbrengst van de gehouden Bazaar voor „Vrederust", bracht netto op f954,26. In den laatsten tijd kwamen bjj de politie te Middelburg herhaalde malen klachten in van aanrandingen van minderjarige kinderen. De politie hield daarom een waakzaam oog en Zondagavond mocht het een inspecteur ge lukken aan te houden een zekeren d'H., 29 jaar oud. Hij wordt verdacht van overtreding van. art. 247 Wetb. v. Str., bij herhaling ge pleegd. Door den gearresteerde werden ver schillende feiten bekend. Gisterenmorgen is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Middelburg. 30 November wordt hier een Openbare Leeszaal geopend. Mr. J. W. Goedbloed, Advocaat alhier is benoemd tot griffier van den beroepsraad der ongevallenverzekering, met standplaats Almelo. Op de verkooping van wijlen vrouwe A. A. M. Dunné, geb. v. d. IIoop alhier werd betaald voor 2 gekleurde Engelsche prenten f 2000,-. En voor een 3 rangs paarlsnoer 740 grijn 309 stuks met gouden slootje f 3000,—. Uit de gemeentebegrooting van Goes deelt men mee, dat f 7000 uitgetrokken is voor rio- leering en f6000 voor verbetering van de havenboorden door beton- en andere water bouwkundige werken. Zaterdagavond werd plotseling Kruiningen in opschudding gebracht door een onbekend persoon, die schreeuwende en met een knuppel gewapend door de straat liep. Weldra legde de politie beslag op hem en werd hij op het gemeentehuis door den burgemeester onder vraagd. Er was niet veel meer uit den man, blijkbaar een zenuwlijder, te krijgen, dan dat hij van Vrederust kwam. Denzelfden avond werd hij dan ook naar Bergen op Zoom ver voerd, vanwaar hij echter Zondag naar Ierseke is gebracht, waar hij thuis hoort. Gereformeerde Kerken. Beroepente Halfweg (N. H.)A. Groene- wegen te Nijverdalte Zuidwolde (Dr.)II. Brinkman te Duurswoude; te Hoogkerk (Gr.): R. Middelveld te Nieuw-Buinen. Aangenomennaar Velp (B) door R. M. Westerink te Voorburg. Bedanktvoor Zierikzee door S. Doornbos te Doetinchem. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente LoosduinenP. J. Roscam Abbing Jr. te IJsselmondete Giessendam- Nederhardinxveld A. Dekker te Gameren (Gr.) De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om half 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. RECHTSZAKEN. De zaak tegen J. F. Verlinde, Voorz. van de bootwerkers-vereen, te Ter Neuzen, beklaagd van bedreiging en misdrijf tegen het leven en brandstichting, tijdens de staking in April, is in Den Haag wederom voortgezet. Verlinde hoorde zes maanden gevangenisstraf tegen hem uitspreken. Mr. Mendels hield een lang pleidooi, waarin hij den inspecteur van politie te Ter Neuzen zéér scherp aanviel. Het laatste woord van beklaagde was, dat een onschuldige zou worden veroordeeld. Uitspraak a. s. Donderdag. Tegen den stationschef II. A. de W. te Axel, is wegens verantwoordelijkheid voor het laatste aldaar gebeurde spoorwegongeluk, 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Uitspraak Vrijdag a. s. Mr. Dieleman pleitte en zei o. m. dat het op de Belgische spoorwegen slordig toe gaat. Die directie weet van geen verantwoordelijk heid en geeft niets om de Nederl. wetten hieromtrent. Welke gewassen moeten met Kali bemest worden en waarom In de laatste halve eeuw is op overtuigende wijze gebleken, dat de aschbestanddeelen der planten een zeer voorname rol spelen bij de vorming der organische stoffen als eiwit, suiker, zetmeel enz. Wel kent men het gansche proces nog niet juist maar men is toch al vele schreden voorwaarts gekomen in de kwestie. Men weet o:a. zoo goed als zeker, dat de phosphorzure zouten een voorname rol spelen bij de vorming van de koolhydraten, voornamelijk bij die van het zetmeel. Men treft namelijk deze laatste zouten altijd in de grootste hoeveelheden aan, in die planten- deelen, waarin het zetmeel in groote hoe veelheden is opgehoopt. Geheel in overeen komst met deze leer zijn de uitkomsten, die de Duitsche Landbouwmaatschappij met hare proeven op dat gebied heeft verkregen. In opdracht van die Maatschappij, hebben ver schillende deskundigen proeven genomen, om den invloed van een rijke kalibemesting op verschillende landbouwgewassen, als aard appels, tabak, boekweit, mosterdzaad, haver enz. na te gaan. Daarbij is gebleken, dat de kali niet medewerkt tot een evenmatige ver grooting of vermeerdering van alle deelen der planten, evenmin tot een evenredige vermeer dering van alle organische bestanddeelen, maar dat voornamelijk die plantendeelen waarin suiker, vet en zetmeel als rescrvevoedsel wordt neergelegd, door een sterke kalibemesting zeer worden ver meerderd en vergroot. Aldus worden door een rijke kalibemesting de knollen, de wortels, de zaden talrijker en grooter en blijven b.v. de bladeren, in vergelijking met genoemde deelen, meer in ontwikkeling achter. Evenzoo worden naar evenredigheid meer zetmeel, suiker en vet- deelen in genoemde organen afgescheiden. Ik meen, dat de resultaten van verschillende in ons land met kalibemesting genomen proeven, ook in deze richting wijzen. Een duidelijke vingerwijzing zijn deze resultaten voor den land bouwer, die zooveel mogelijk uit den grond wil halen en den oogst zoo groot mogelijk wil maken. Alle wortelgewassen, zooals aard appels, knollen, wortels enz., waarbij het te doen is om het gehalte aan zetmeel, suiker en vet, moeten rijkelijk met kali bemest worden. Evenmin mogen die zaadgewassen waarin zetmeel of vetten een hoofdvereischte is, een kalibemesting ontberen. Het is dus duidelijk, dat de granen, zooals t a r w e, gerst, rogge een rijke bemesting met kali moeten hebben. Te Rotterdam zijn vier obligaties van den spoorweg GentTer Neuzen in beslag genomen, waarvan 3 bij een bankinstellingen 1 bij een hotelportier. Deze obligaties, elk groot 500 francs, maken deel uit van een 50- tal van die stukken, dat vermoedelijk ver duisterd is door zekere L., wiens aanhouding door de Brusselsche justitie verzocht is. Nestor Wilmart. Vrijdag hebben we gemeld, hoe Nestor Wilmart, de meester-oplichter te Brussel, heeft kunnen ontvluchten dank zij een onbescheiden heid van een lid der gerechtelijke politie. Het „Hbl. van Antw." meldt thans, dat dit enkel op vertelsels onder het publiek berust. De onderzoeksrechter in deze zaak meent, dat Nestor door een vriend verborgen wordt ge houden, welke vriend er groot belang bij heeft, dezen niet te verraden. Wel hebben eenige personen Nestor op de hoogte gebracht van liet dreigende gevaar. Men zoekt thans wat te vernemen over de personen, die de gebroe ders Wilmart in den Alhambra-schouwbrug verwittigden en over dengene, die Nestor op zijn kasteel te Morialmé opbelde. Henri Wilmart heelt beloofd, de schuld- eischers te voldoen naar de mate zijner mid delen, doch hij zal onder verzekerde bewaring blijven als medeplichtige aan een bedriegelijk bankroet. Het parket heeft op het bureau der maat schappij GentTer Neuzen te Brussel behalve een bundel valsche obligatiesontelbare minnebriefjes gevonden. De „Ned." meldt, dat de ontslagname van den heer De Kruijff als Raadslid te Sas- senheim is toe te schrijven aan het feit, dat de Burgomeester antirevolutionair is. De heer De Kruijff, ex-hoofdman van de oude garde der liberale dorpsnotabelen, heeft het ook met wijlen Burgemeester Van Heem stra nooit zoover kunnen brengen dat hij dien de hand gaf» Sinds weer een antirevolutio nair tot burgemeester werd benoemd boterde het nog minder tusschen Burgemeester en Raadslid, en toen nu de electriciteits-voorstel- len ter tafel kwamen liep de maat over en heeft de heer De Kruijff zich geretreerd. Burg. en Weth. wenschten geen elecrticiteit, omdat de deskundigen het onnoodig achten voor de bedrijven (3 maanden per jaar zou het slechts nut kunnen hebben) en ook omdat men pas 4 jaren geleden gasaanleg heeft gekregen. De heer De Kruijff wilde wél electriciteit, en de rest laat zich denken. Intusschen zullen de Rechtsche kiezers te Sassenheim de gelegenheid waarnemen, om aan hun eenigste Raadslid een tweede toe te voegen. De Rosenthal-zaak. Men weet reeds uit onze telegrammen van Vrijdag, dat. het Rosenthal-proces geleid heeft tot de schuldigverklaring van Becker aan moord met voorbedachte rade. De uitspraak werd tegen 12 uur in den nacht van Donder dag op Vrijdag gegeven. Becker hield zich flink toen de voorman der jury zijn mede- deeling deed maar mevr. Becker, die ook in de zaal was, viel flauw. De hoofdadvocaat van beklaagde, Mc Intyre, gaf dadelijk te kennen, dat zijn cliënt in hooger beroep gaat. Rechter Goff zeide, dat hij pas Woensdag het vonnis zal uitspreken. Theoretisch is Becker dus nog niet ter dood veroordeeld enkel nog slechts schuldig verklaard aan „murder in the first degree." Maar*het valt. niet wel in te zien, wat Goff anders kan doen dan de doodstraf uitspreken. In den staat New-York geschiedt naar bekend is de terdoodbrenging door electrocutie. Nadat de uitspraak der jury gevallen was, richtte Becker een doordringenden blik op rechter en juryleden daarop schreed hij vlug en met vasten tred naar de Tombs-gevangenis terug, welke gevangenis door een boven de straat gelegen gang met het gerechtsgebouw verbonden is, de z.g. „brug der zuchten." Het had lang geduurd voor de jury tot een stemmigheid geraakte de juryleden hebben negen uur over de uitspraak beraadslaagd. In een Central News-telegram uit New-York wordt nog gemeld, dat de uitspraak nog al verbazing heeft teweeggebracht. In bezadigde kringen is men van oordeel, dat de samen vatting van rechter Goff feitelijk een requisitoir wéls en dat de beklaagde nog vóór de behan deling der zaak veroordeeld was in en door de dagbladen. De New York Times constateert dat de uitspraak der jury een voor de New Yorksche politie uiterst beschamend karakter draagt. Indien burgemeester Gaynor nu niet krachtig ingrijpt, zal het publiek zelf de zaak dienen ter hand te nemen. De uitspraak bevestigt n.L de kwade geruchten, die er over de New Yorksche politie in omloop zijn. De New York Sun betoogt, dat aan de moreele schuld van Becker door niemand kan worden getwijfeld. Het blad brengt hulde aan het O. M. voor zijn krachtig optreden in deze zaak. Ondanks de barheid van het klimaat lijkt het, dat de steenkoolexpeditie op Spitsbergen, die, zooals reeds vroeger door de bladen is meegedëeld, in handen is van twee maatschap pijen, een Amerikaansche en een Noorsche, een geregeld verloop zal krijgen. De Amerikanen hebben in de mijn op twee verdiepingen galerijen aangelegd, hebben een luchtkabel ingericht, een flinke helling gebouwd, die naar zee afloopt, een uitbouw in zee voor de ontscheping en lading en lossing van goe deren, en bovendien hebben ze voor de werk lieden een tiental woningen gebouwd met ma gazijnen, in het kort, het begin is er van een plaats, waar kan worden overwinterd. De arbeiders zijn overwegend Noren en ver dienen acht tot negen francs pet dag. Er zijn er honderd vijftig. Ze werken tegenwoordig het heele jaar door, al komt de ingenieur, die toezicht houdt op het werk, slechts van Juni tot October. Ze leven van ingemaakte waren en kunnen zich nu en dan versch vleesch verschaffen door de jacht op wilde rendieren, die echter, hoe algemeen vroeger ook op Spits bergen, zoo goed als verdwenen zijn. De baai is door het ijs geblokkeerd van den eersten November tot den eersten Juni. In de zomer maanden komen enkele Noorsche schepen om kolen in te nemen. Het trof in het jaar 1910 goed, dat de wetenschappelijke expeditie van Zweedsche geologen, die schipbreuk had geleden in de baai en zijn kolen in zee had moeten werpen, om los te raken, er op den terugweg kolen kon innemen. Merkwaardig is het, hoe in deze kolenmijn alles er wit uitziet en niet zwart. De gale rijen hebben een schitterend wit aanzien, want ook in den zomer blijft er de temperatuur zoowat op het vriespunt. Daardoor legt zich op de zwarte wanden een laagje ijzel, dat zijn kristallen doet schitteren in het schijnsel van de lampen, en dat zich direct weer vormt, als de houweelslagen er deelen van hebben afge- stooten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 Oet. Adrianus Karei Marinas Meertens, oud 34 j., jm. en Pieternella Schippers, oud 25 j., jd. Cyril lus Joannes Leonardus de Clerck, oud 22 j., jm. en Anna Stephanie Gijsel, oud 26 j., jd. Geboorten. 23 October. Cornelia, d. van Jan Koster en van Tanneke Esther Pladdet. 26 Oct. Sara Magdalena, d. van Marinus Drahbe en van Janna Maas. Laurens Cornelis, z. van Laurens Cornells Verhage en van Erancina Wilhelmina Maria van Langevelde. Overlijden. 24 October. Elisabeth Weijns, oud 84 j., wed. van Reinier van de Ree. Ommen. Bij de gisteren in het district Ommen ge houden herstemming, is tot lid van de Tweede Kamer gekozen ter vervulling van de vaca ture dr. A. Kuyper de heer M. baron Mackay (Chr.-Hist.), met 4305 stemmen. Op mr. H. van der Yegte (antirev.) waren 3551 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming waren er 7040, thans zijn er 7856 geldige stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming verkreeg mr. Van der Vegte 3440, baron Mackay 1888, mr. D. Fock (U.-L.) 1406, en de heer A. B. Kleere- koper (S. D. A. P.) 306 stemmen. Bij de verkiezing in 1909 verkreeg van de 7250 geldige stemmen dr. Kuyper er 4141, en de heer II. W. Teesselink (U.-L.) er 3109. Konstantinopel, 28 Oct. De Ottomansche troepen hebben Serfidzje met een verlies van 200* dooden genomen. Zij vervolgen de Grieken in de richting van Elassona. Rotterdam. Gisteravond bij aankomst van het electrische spoor te Scheveningen vond een conducteur in een coupé het verminkte lijk van een reiziger uit Scheveningen. Men vermoedt dat hij in dien trein onpasselijk is geworden, en met zijn hoofd door het raampje leunende, tegen de langs den weg staande palen is geslagen. Bloedvlekken werden ont dekt. Zijn hoofd was gedeeltelijk verbrijzeld. Kampen. Dr. F. Hoekstra van 's Hertogen bosch heeft de benoeming tot Professor aan de Theologische School aangenomen. Parijs. Uit Belgrado wordt geseind dat de Turken volgens geruchten op Ceres zouden aantrekken. Cettinje. Volgens nog niet bevestigde mede deelingen vervolgen de Bulgaarsche troepen de vluchtende Turken, en zijn te Loloboergns. Bulgaarsche troepen hebben in Macedonië Istip ingenomen. AMSTERDAM, 28 Oct. 1912. Lijnolie vliegend, f34, f 33s/t, Nov. 33'/4, f33, Nov./Dec. f323/s, Jan./April fSl'/s, f 31l/%, f31. Mei/Aug. f30'/i, f 303/s, Sept./Dec. f 293/,. Suiker lusteloos, Oct./Nov. f 10,s/ie te koop, Maart f ll7/i6 gedaan, Mei f ll9/,6 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,75. Friesche Blauwen f 2,45 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,75 a f 1.90. Drentsche Eigenheimers f 1.70 a f 1,90. Eigenheimer Hillegommers f2,70 a f 2,80. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Duinzand Eigenheimers f 3,60 a f 3,90. ANTWERPEN, 28 Oct. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,90, perNov./Dec. fr. 28,10, per Jan. fr. 28.35, per Febr./Maart fr. 28,60. TER NEUZEN, 29 Oct. 1912. Boter per 1/i K.G. f 0.6772- Eieren 104' stuks 4.80 Veilingsvereeniging. Savoije kool 27» 3Vi cent per stuk. Witte kool 3 a 4 cent per stuk. Koolraap 1 cent per stuk. Bloemkool 1 a 2 cent per stuk. Appels en Peren niet aanwezig. Handel levendiger. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.67V3 a f 47.7073. Engelsch per 12.— 12. HULST, 28 Oct, 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,60, Rogge ƒ8,80, Wintergerst 11,—, Zomergerst 10,40 Haver ƒ9.90, Erwten 14,70, Witte Boonen ƒ17,— Bruine Boonen ƒ15,50, Duivenboonen Paardenboonen ,-v, Boekweit 0,—, Lijnzaad Koolzaad/ Aardappels 3,—. Boter per kilo 1,25. Eieren per 26 stuks 1,40. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 15 stuks rundvee en 27 varkens, waarvan verkocht 6 stuks rundvee, en 24 varkens. ROTTERDAM, 28 October. Binnen 1. Granen. Tarwe met klein aanbod langzaam tot onveranderde prijzen niet geheel op te ruimen. Essex per 100 kg. van f ll'/t tot f12. Wilhelmin puike van f 103/., tot f 11,40, overige kwaliteiten van f 7,50 tot f 10. Bruineboomen tamelijk aangeboden, alleen in de allerpuikste kwaliteit, die weinig getoond was, onveranderd verkocht, overigens moest lager worden afgegeven. Per H.L. van f 12,50 tot f 14.50. Uit gezochte partijen tot f 15. Overige artikelen niet van beteekenis ter markt. 4

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3