Biimeiilandsch Nieuws. Biiiteiilandsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. naaste toekomst uitsluitend richten zal oP de vernietiging der reclitsche samenwerking- Baron Mackay mag zich nu vleien met het vooruitzicht, dat hij bij de komende herstemmingen den steun erlangen zal van de kiezers van Mr. Fock, en dat zelfs de mannetjes van den socialist Kleerkooper voor hem in het vuur zullen gaan. Een trieste vertooning Naar onze meening wordt hier niets te veel gezegd. Voor den heer Mackay, die als hij gekozen mocht worden, zijn zetel voor een groot gedeelte aan den steun der liberalen zal te danken hebben, moet de eere van het Kamerlidmaatschap toch reeds een bitteren bijsmaak hebben, te meer waar hij feitelijk zijn zetel aan politieke vrijbuiterij heeft te danken. (De Rotterdammer). De Nederlander schrijft hieromtrent Wij hebben ons, gelijk van zelf spreekt, niet ingelaten met de verkiezing in dit district, omdat niet ons, maar den besturen der Kies- vereeniging de leiding der kiezers toekomt. Dfe verantwoordelijkheid voor die leiding rust alleen op hen, en ons zou het niet passen, daartegen in te gaan. Dit ontheft ons echter niet van de verplich ting om protest aan te taekenen tegen eene uitdrukking, voorkomende in eene circulaire, geteekend door den heer Van Dorland, als secret-aris namens het Centraal-Comité der Christelijk-Historische Unie in het district Ommen, luidende als volgt „het gaat hier niet om de winste van een Kamerzetel, het gaat om hoogere belangen. Het geld hier een krachtig opkomen voor de belangen der Ned. Herv. Kerk. Mannen van naam, sieraden onder de Herv. predi kanten, hebben het onomwonden verklaard, dat die kerk gevaar dreigt van de zijde der Gereformeerden." Zal deze laatste zinsnede bij deze, immers politieke, verkiezing jets beduiden, dan is het wel dit, dat door de politiek der anti-re volutionairen, immers tegenover dezen staat de Christ. Historische candidaat, de Hervormde Kerk in gevaar wordt gebracht. Natuurlijk kunnen „mannen van naam" dit beweerd hebben, maar de juistheid dier be wering betwisten wij ten stelligste. Hoe menigwerf wij ons ook verplicht hebben gezien de politiek der anti-revolutionairen, bepaal delijk op dit punt der verhouding tusschen 3taat en godsdienst, te bestrijden, ons is geen enkele handeling op politiek gebied, hetzij van de anti-revolutionaire partij, hetzij van het huidige Kabinet bekend, die ook maar eenigs- zins de bedoelde aantijging rechtvaardigt. Voor de eere der Christ. Historische Unie moeten wij dit uitspreken. Ware het anders, ons dunkt," dat dan de „coalitie" geen oogen- blik langer zou kunnen bestaan. Maar het i s zoo niet De Haagsche gemeenteraad heeft Zaterdag met 22 tegen 8 stemmen verworpen een motie van het raadslid Bleeker, om een adres te zenden aan de Staten-Generaal met het ver zoek bij wetswijziging te bepalen, dat de burgemeester worde benoemd door den ge meenteraad. Te Haarlem is door,B. en W. een be lasting ontworpen op de publieke vermake lijkheden. De inneming van Kirk Kilisse. De Daily Mail beweert dat de beteekenis van de inneming van Kirk kilisse daaruit blijkt, dat de Turken nu op de tusschenkomst van de mogendheden hopen, zooals de correspon dent van het blad te Konstantinopel meldt„ Voelen zij, vraagt de Daily Mail, dat het spel verloren is De Bulgaren, zegt het blad voorts, hebben Kirk Kilisse ingenomen, omdat zij de beste soldaten waren en veel beter aan gevoerd werden, want hun aantal was nipt noemenswaard grooter dan dat hunner tegen- Synoden van Hippo 393 Carthago 397, ook de Apocryphe boeken voor kanoniek. Vandaar nu dat een voorstelling van de geschiedenis van Susanna uit een der Apo cryphe boeken ook in de Katacomben kon worden aangetroffen. De kapel zelf, welker wanden we nu be schreven hebben, had eene grootere voorhal (het atrium) 't welk diende als verzamelplaats der geloovigen. Hier hielden ze hun godsdienst oefeningen en men kan dus deze kapel met haar voorhal als een der oudste Kerken van Rome beschouwen. Ten slotte maken we nog melding van een paar fresco's die we in den gang op onzen terugtocht ontmoeten. Beide stellen voor Christus als rechter. Op een hoogen troon zetelt de Goddelijke rechter, met een open rol in zijn linkerhandhet boek der Goddelijke wet, waarnaar ieder zal worden geoordeeld. Voor den troon, tusschen twee personen, staat een persoon in biddende hou ding. Christus legt zijne rechterhand genade vol op zijn hoofd als teeken der vrijspraak. Als we nu nog vermelden, dat bij de uit gang op den wand ons de handteekeningen van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, van wijlen Kardinaal Fischer van Keulen, e. a. opvielen, dan hebben we onze lezers het voor naamste van wat de Katacomben te Valken burg te aanschouwen geven meegedeeld.. partij. De beste maatstaf van hun succes is wel de verbazing, waarmede de tijding daar van in Duit.schland begroet is, want Kirk Kilisse werd daar als onneembaar beschouwd. De hachelijke toestand van het Turksche leger wordt door militairen algemeen erkend. Kirk Kilisse, waar de Turken op rekenden om de Bulgaren tegen te houden, is gevallen en Adria- nopel lijkt in groot gevaar. Een zegevierend Bulgaarsch leger staat op slechts 2(50 K.M. afstands van Konstantinopel, nadat het een reeks van moeilijkheden op schitterende wijze overwonnen heeft. De Japanners, zegt de Daily Mail, hebben nimmer iets beters gedaan. Abdoella pasja neemt met zijn verslagen troepen een stelling in, twintig mijlen ten Zuiden van Adrianopel, ter dekking van de spoorwegen naar Konstantinopel en Saloniki. Maar die positie is in alle opzichten zwak. Het Bul- gaarsche Westelijke leger kan de Turksche macht aan de linkerzijde passeeren en den spoorweg naar Saloniki bereiken bij Demotika. De?e lijn is de hoofdader voor het verkeer in het Turksche rijk, Thracië verbindend met Macedonië, en haar verliezen, zou een schrik kelijke slag beteekenen voor Abdoella. Verder kan het Bulgaarsche Oostelijke leger den rech tervleugel van de Turksche strijdmacht om trekken en de gemeenschap met Konstantinopel afsnijden. Dit zou beteekenen een ramp als bij Sedan de vernietiging van het Turksche leger. Een dergelijke bedreiging van zijn verbin dingswegen heeft in den Russisch-Japanschen oorlog Koeropatkin gedwongen van Liao Jang en van Moekden terug te trekken. Het moderne leger is nergens meer kwetsbaar dan in zijn communicatie-middelen. Zoo ligt het kwetsbare punt der Turken aan hun rechterkant. Maar zij kunnen niet terugvallen zonder den spoor weg naar Saloniki bloot te geven. En het is de groote triomf der Bulgaarsche krijgskundi gen, dat zij den vijand in een positie hebben weten te dringen, waar hij de keus heeft tus schen zulke rampspoeden. De oorlogscorrespondent van de Reichspost heeft dd. 24 October van het oorlogsterrein de volgende bijzonderheden omtrent den val van Kirk Kilisse geseind De val van Kirk Kilisse werd door een nach telijken aanval voorbereid, waardoor de Bul garen meester werden van de stellingen ten Noorden en ten Noordwesten van de stad. Zij stelden daar onmiddellijk hun artillerie op en begonnen de stad bij het aanbreken van den dag te bombardeeren. Deze was spoedig in brand geschoten. Tegelijkertijd viel het Bulgaarsche voetvolk de heele gevechtslinie van Demirdzji, op den weg van Tirnowodzjik naar Kirk Kilisse, langs Karakotsj en Raklitsa naar Petra aan, terwijl een andere afdeeling over de heuvelen van Dzjoembala tusschen Kirk Kilisse en Uskubdere, langs den weg naar Boenar Ilissar oprukten, om den Turken den terugtocht naar het Oosten af te snijden. In de wijngaarden ten noorden van Kirk Kilisse begon nu een verwoed gevecht van man tegen man tusschen de Bulgaren en de Turksche garnizoenstroepen. De Bulgaren werden herhaaldelijk teruggedreven, doch stormden telkens opnieuw voorwaarts. Het meerendeel der Turken was gedurende den naêht reeds op Boenar Hisar en naar het Zuiden langs Jenidzje en Kawalki terugge trokken. Tegen tien uur drongen de eerste Bulgaar sche troepen door de in het Noordwesten ge legen wijngaarden de stad binnen, waar het eerste straatgevecht plaats had. Binnen een uur waren de Bulgaren meester van de stad en begonnen zij, niettegenstaande de uitputting hunner troepen, de Turken, die in wanorde vluchtten, te vervolgen. Tegelijkertijd rnkten sterke afdeelingen langs Uskubdere naar Boe nar Hissar op, om den Turken den terugtocht af te snijden. De krijgsbedrijven der Bulgaar sche troepen, die langs den woudzoom bij de kust op Wiza aanrukken, krijgen nu groote beteekenis omdat den vijand daardoor de weg naar Konstantinopel wordt afgesneden. De Turksche hoofdmacht, die bij Kirk Kilisse streed, trekt op de tweede verdedigingslinie terug bij de rivier de Ergene, waarheen het Bulgaarsche leger haar terstond zal volgen. De Montenegrijsche generaal Woekotits is van Bjelopolje door het sandzjak opgerukt in de richting van Sjeuitsa en moet zich nu in die buurt met het Servische leger, dat die plaats genomen had, vereenigd hebben. Het Servische leger, dat den verwoeden strijd om de vermeestering van Koemoenawa heeft moeten voeren en naar Uskub oprukt, heeft een korte rustpoos noodig om op zijn verhaal te komen. Middelerwijl is een andere afdeeling Serviërs over Gilan opgerukt naar Werisowits aan den spoorweg van Mitrowitsa naar Uskub en heeft de verbindingslijn in den rug van de Turken, die van Mitrowitsa terug trekken, verbroken. Meer naar het Oosten toe hebben de Bul garen, die uit Mehomia optrekken, Newrokop, in het dal van de Mesta, bezet. Om Adrianopel duren de gevechten voort. De Bulgaren hebben zich genesteld vlak ten Z. van die vesting en moeten reeds tot het fort Karagasj zijn doorgedrongen. Te Konstantinopel verheugt zich men over het gerucht, dat Kirk Kilisse door de Turken heroverd zou zijn. Elke ambtelijke bevestiging ervan ontbreekt echter. In Epirus duurt de strijd bij Dzjanina, op Turksch gebied bij de Grieksche grens, voort. De Turken, die bij Serfidzje, door de Grieken omsingeld heetten, trekken verder terug en de Grieken zijn al een eind Macedonië ingerukt. De inlijving van Kreta door Griekenland schijnt bekrachtigd te zijn door de benoeming van den vroegeren Griekschen minister-presi dent Dragomis tot gouverneur ven het eiland. Het voornaamste nieuws. Om Adrianopel duurt het vechten voort. Aan de Parijsche Matin werd Zaterdag uit Oud-Zagora geseind Onder de muren van Adrianopel wordt op het oogenblik een vreese- lijke slag geleverd. Het schijnsel van het vuur van onophoudelijke ontploffingen is naar dezen kant toe zichtbaar, en men hoort het gebulder van het geschut. Volgens de Echo de Paris, moet de bestor ming van Adrianopel al begonnen zijn. De Turksche commandant van Adrianopel heeft een proclamatie tot zijne troepen ge richt, waarin hij verklaart dat zij zich van hunne taak heldhaftig gekweten hebben en nu, binnen de vestinglinië teruggetrokken, de stad moeten verdedigen met den zelfden moed als hun vaderen te Plewna aan den dag hebben gelegd. De Bulgaren moeten boven de vesting druk gebruik van hun vliegtuigen maken. Van Turksche zijde wordt gemeld, dat er Zaterdag ook den heelen dag een verwoede slag ten Zuiden van het door de Bulgaren veroverde Kirk Killisse is geleverd. Dit is mogelijk, daar een ambtelijk telegram van Bulgaarsche zijde de vermeestering meldt van Baba Eski, het zeer belangrijke punt ten Zui den van Kirk Kilisse bij den spoorweg van Adrianopel naar Konstantinopel, vlak ten Wes ten van Loele Boergas, waar kortgeleden nog het Turksche hoofdkwartier gevestigd was. De Bulgaarsche Oostervleugel voert een beweging uit, die ten doel heeft de Turksche hoofdmacht van Konstantinopel af te snijden en te overvleugelen. De Bulgaarsche legerafdeelingen die Ivots- jana bezet had, is opgerukt en heeft Istip ten Oosten van Keuprulu, het bekende station aan den spoorweg van Uskub naar Saloniki, ge nomen. De Sultan heeft de'n wensch te kennen ge geven, om naar het oorlogstorrein te vertrek ken zijn raadslieden trachtten Viem hiervan af te brengen. Zijn voorganger Abd ul Hamid, die over Konstantinopel naar Klein-Azië over gebracht zou worden, weigert ten stelligste, om zijn villa te Saloniki te verlaten. Het Grieksche leger in Epirus (in het Zuid westen van Turkije) is, volgens een telegram van generaal Sapoendzakis, voortgerukt en heeft Loeros en eenige andere plaatsen in de buurt bezet. De Turken zijn met achterlating van veel voorraden en oorlogsmaterieel ge vlucht. Uit Cettinje wordt geseind De Servische en Montenegrijnsche legers hebben zich bij Sje- nitsa (in liet sandzjak) vereenigd. De ont moeting was zeer roerend. In een rede te Nantes heeft minister Poin- caré o.m. gewaagd van de mogelijkheid van een aanstaande bemiddeling niettusschen komst van de mogendheden tusschen de oorlogvoerende partijen. Roosevelt heeft een aanklacht wegens laster met een civiele eisch tot uitkeering van een schadevergoeding, groot 10,000, inge diend tegen de hoofdredacteur van een blad, dat in den staat Michigan verschijnt. Deze dagbladman, George A. Newett, had over Roosevelt het volgende geschreven „De heer Roosevelt liegt en vloekt op de schandaligste manier. Ook bedrinkt hij zich en dat niet zelden hetgeen al zijn intieme kennissen weten". Ilet is Roosevelt, wien dit toch wel wat te kras was, er natuurlijk niet om te doen, gel delijk voordeel te trekken uit het gebeurde enkel wil hij het lasterpraatje, dat hij aan den drank zou wezen, den kop indrukken. Roosevelt is naar men meent geheel onthouder in ieder geval een sober man. De Etoile Beige verneemt, dat prinses Louise van België, op raad van haar advokaat, van plan moet zijn door een schikking een einde te maken aan haar proces met den Belgischen staat. TER NEUZEN 29 October 1912. Met 1 Januari 1913 is benoemd tot goederen klerk op het kantoor van de Prov. boot alhier D. de Smidt, thans als kantoorjongen zoodanig werkzaam. En te Vlissingen in gelijke betrek king J. L. P. de Zwarte. Door den architect Joh. A. Feij, werd alhier namens de Gebr. Joz. J. en A. J. Bliek in het openbaar aanbesteedhet bouwen van een woon- en winkelhuis met bijbehoorende werken, nabij de nieuwe buitensluis te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven als volgt Voor het eerste perceel (metselwerk) door W. P. Nieuwelink voor f3490, M. W. en G. Nieuwelink te Hoek voor f3325, J. M. van der Velden voor f 3284 en J. J. Kolijn voor f 2^55. Voor het tweede perceel (timmer- en lood- gieterswerk) door C. C. Nobels voor f2545, P. L. Boogaard voor f 2427, F. Romeijnsen voor f2400 en I. P. Casteleijn voor f2276. Voor het derde perceel (ijzerwerken) door J. Harte voor f600. J. G. Verlinde voor f498,50 en Aug. Dhaeze voor f 448. Voor het vierde perceel (glas- en verfwerk) door C. Kaijser te Zaamslag voor f840, J. J. Verjaal voor f735 en A. van Duijse voor f 649. Door den heer J. F Koevoets, die bij den Raad had verzocht, als agent, en dus als mede bestuurder in den zin der wet, van den provin cialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, alhier, alsnog geplaatst te worden op de kie- zerlijst voor de Kamer van Koophandel, is tegen het afwijzend besluit van den Raad een bezwaarschrift aan Gedep. Staten ingediend en hunne tusschenkomst verzocht. Thans is door Gedep. Staten te kennen ge geven dat bij hun college geen termen bestaan om te voldoen aan zijn verzoek om hem op de kiezerslijst te plaatsen. Zij geven te kennen dat de betrekking van agent van den provin cialen stoombootdienst inderdaad niet valt onder het begrip „bestuurder of medebestuur der van een bedrijf van handel of nijverheid" voorkomende in art. 6 sub B van het Kon. besluit van 4 Mei 1896 (Stbl. no. 76) omdat het bestuur van die onderneming berust bij Gedep. Staten en niet bij den agent. Sluiskil. Tot de vele onaangenaamheden, waaraan de bewoners van Sluiskil blootstaan, behoor.t ook de stank der leiding. Dit jaar verspreidt die leiding nog ondragelijker stank dan voorgaande jaren. Hoek. J. van A., koopman alhier had Zater dag het ongeluk te Axel overreden te worden. Een tweetal wagens van den landbouwer D. uit Axel kwamen aangereden, toen Van A. nog per fiets den weg wilde oversteken bij een kromming. De fiets brak en hij zelf kreeg kwetsuren aan hoofd en rug. Per trein is hij naar Ter Neuzen gegaan en vandaar per rij tuig naar zijn woning. Zijn toestand is heden vooruitgaande. Zaamslag. Ds. L. de Bruijne te Bunschoten heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. kerk alhier. Zaamslag. Het gebrek aan werkvolk voor het bietenrooien is nog zeer groot. En boven dien kan men nog niet op de Ihenschen aan. Verdienen ze bij A 8 cent per roede, bij B fi eri bij C 10 cent, dan loopen ze bij A en B weg en gaan bij C of bij D, die nóg meer geeft, aan den slag. Zaamslag. Zondagmorgen werd in de Chr. Geref. Kerk alhier het nieuwe orgel ingewijd. Ds. Zuidema van Nieuwe Pekela sprak naar aanleiding van de woorden „Hosanna en Hallelujah". De leverancier L. van Dam uit Leeuwarden wijdde het orgel in met het spelen van Psalm 150 vers 1 en 2. Axel. Vrijdagavond werd alhier door de vereeniging „Zoekt uw voordeel" aanbesteed het leveren van4700 Kg. Maïs, 1450 Kg. grindmeel, 900 Kg. tarwegrind, 1050 Kg. schep- meel, 2200 Kg. gehakte boonen, 550 Kg. rogge meel, 550 Kg. wit cornelmeel, 500 Kg. bloem en 50 Kg. tarwemeel, franco te leveren in het magazijn te Axel. Minste inschrijvers waren voor de eerste twee partijen de heer D. J. Oggel te Axel voor f 7,15 en f 6,65 voor de laatste zeven partijen de heer M. de Bruijne te Axel voor f 7,09, f 9,11, f 9,60, f 9,25, f 8,64, f 13,24 en f 11,50, alles per 100 Kg. Aan beide is de levering gegund. Axel. Vermoedelijk zal met ingang van 1 Januari e. k. op het gehucht Kijkuit een rijks veldwachter worden geconstateerd. Eene woning voor den benoemde is reeds disponibel. Hoofdplaat. De heer W. A. Dekker, cand. tot den H. D. alhier, is benoemd tot hulppre diker voor het oostelijk deel der gemeente Hollandsche veld. Sluis. De kantwerkschool alhier gaat goed vooruit. Het aantal leerlingen is gestegen van 17 tot 44. Door de vele bestellingen kan het bestuur nu aan de meisjes voor ieder afge werkt stuk een voldoend bedrag als loon ter hand stellen. IJzendijke. In de laatst gehouden vergade ring van het muziekgezelschap „Geduld Over wint" alhier, werd in plaats van den heer J. Th. Hendrikse, ruim 20 jaren voorzitter van het gezelschap, die niet opnieuw voor eene bestuursfunctie in aanmerking wilde komen, als bestuurslid gekozen de heer Em. Groosman. Uit het bestuur werd tot voorzitter aange wezen de heer J. C. Aerts, terwijl de aftre dende heer Hendrikse werd benoemd tot eerelid. Cadzand. Vrijdag is alhier overleden de oudste inwoner de heer I. A Risseeuw, bijna 98 jaren oud. Sedert 1881 was hij oud-raadslid. Biervliet. Door II. M. de Koningin is weder voor een tijdvak van 3 jaren machtiging ver leend aan het bestuur van den Koninginnepolder om op den bestaanden voet kaai- en havengeld te heffen. Tevens is daarbij voor de eerste maal vergund om gedurende hetzelfde tijdvak een liggeld van tien cents per duizend kilo grammen suikerbieten te vorderen, waartoe in de jongste vergadering van stemhebbende ingelanden met groote meerderheid was be sloten. Tengevolne van den tegenstand, die deze laatste heffing bij de bflfetenverbouwers ondervond, verklaarden de suikerfabrikanten voor de betaling in te staan. Gisterenmorgen is te Vlissingen met het s. s. Mecklenburg" wederom aangekomen een afdeeling van het Engelsche Roode Kruis, groot ongeveer 40 man. Met den aansluitenden Zuid-Duitschen mailtrein vertrokken ze naar Triëst. Gisteren werd in de ruime gymnastiek zaal der Christelijke Kweekschool te Middelburg onder presidium van den gedelegeerde Mr. P. Dieleman de vergadering gehouden van school-

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2