Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. i FEUILLETON. Uit de Pers. No. 962. Woensdag 30 October 1912. 10e Jaargang. De Katacomben te Valkenburg. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd öp Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van drienfaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenoifien tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Treinenloop. „Handelsbelang" te Goes zond ons het vol gend schrijven Naar aanleiding der geopperde bezwaren uit Zeeuwsch.yiaanderen, wenscht de daartoe benoemde commissie door de vereeniging „Handelsbelang" te Goes beleefd onder de aandacht te brengen 1°. dat de booten Breskens en Ter Neuzen Vlissingen V. V. deze overtochten, onder ge wone omstandigheden, verrichten in20 en 65 minuten 2°. dat bij vertrek om 5.50 v/m uit Bres- i kens en 5.20 v/m uit Ter Neuzen, bij wijziging van sneltrein 102 in de plaats van den even tueel vervroegden trein 338, dezen trein wèl kan gehaald worden, omdat deze remplacant- trein 10 minuten later uit Vlissingen zal kunnen afloopen en er dan te Vlissingen een tijdsruimte is van 25 en 10 minuten. Ën indien deze tijdsruimten te gering blijken rijst de vraag of vooral de Ter Neuzer boot niet ietwat vroeger kan af varen 3°. dat, indiert 't een zoo groot bezwaar is. dat trein 340 reeds om 9 uur v/m Vlissingen verlaat, de mogelijkheid toch wel niet buiten gesloten ligt, dat de hierop correspondeerende Prov. booten hunne vertrekuren een weinig vervroegen Waar gezegd wordt, dat reizigers uit Bors- selen voor trein 340 via Ter Neuzen moeten reizen, zal een korter oponthoud te Ter Neuzen hun voorzeker welkom zijn. En, terwijl de treincorrespondentie te Ter Neuzen om 7.05 v/m aldaar geschiedt, kan ook dit o.i. geen bezwaar opleveren dat de latere boot 15 minuten vervroegt 40. dat door inmiddels gebleken anderer belangen dezerzijds niet gevraagd zal worden sneltrein 102 op te heffen, doch later te stellen, om te Roosendaal aansluiting te bereiken op trein 364 naar Rotterd. (9.03 v/m V. Roosend.) 302 Breda (9.21 t 349 Esschen (9.39 Beursbezoekers kunnen nemén zij deze gelegenheid te 10,27 v/m te Rotterdam Beurs zijnen anderzijds wordt de te groote tusschenruimte naar België heel wat ingekort En hiermede, vermeenen wij, is aan de be zwaren naar mogelijkheid tegemoet gekomen. 't Komt ons voor, dat 't niet doenbaar is over zulk een traject, een dienst saam te 10) (SLOT). Van het oudere is thans ook geheel vol tooid de Katacombe van Priscilla. Van hier begeven we ons naar de (Griek- sche Kapel), aldus genoemd naar een paar Grieksche opschriften, die er in worden ge vonden. Zeer merkwaardig is hier het graf van een martelaar Vericundus genaamd, dag- teekenend uit de 2de eeuw en kenbaar aan de letter M in 't midden, de afkorting van 't Latijnsche martyr (martelaar). In één ervan*betuigt de vader, Noricus dat hij dit grafschrift voor zijne dierbaarste doch ters, Serene en Norica, liet plaatsen. Het hoofdthema van de schilderingen dezer crypte is de „breking des broods". Hier wordt voorgesteld de viering van liet H. Avondmaal, gelijk die in de eerste Christen-gemeenten plaats had.. Vooraan zit de bisschop, die het brood breekt en uitreikt aan de overige aanwezigen, onder wie oak eene vrouw, die gesluierd is. Deze teekening moet uit den Apostolisclien tijd af komstig zijn. Verder treft men er een aantal andere schilderijen aan, o. in. van Noach in de stellen, waarmede iedereen gehéél naai' den zin gebaat is. Waar wij trachten dit in den ruimst mo gelijken zin te bereiken, daarvan wij thans na deze rectificaties op eenige medewer king vertrouwen. Het wil ons voorkomen, dat „Handelsbelang" alvorens de actie voor wijziging van devtreinen- loop te beginnen, beter gedaan had, vooraf eens met een deskundige uit Zeeuwsch-Vlaau- deren te confereeren. Te loven valt het, dat de heeren aan ge opperde bezwaren wenschen te gemoet te komen. Maar wij herhalen men is te Goes niet op de hoogte. Zoo willen ze nu weer de boot van 7,50 uit Ter Neuzen een 15 minuten vervroegen. Doch deze boot moet eerst te 5.20 eene reis heen en terug naar Breskens maken en dan van Vlissingen naar Ter Neuzen komen. ^Yls alles meeloopt, kan deze boot op tijd uit Ter Neuzen vertrekken. Doch het gebeurt menig maal, dat ze eerst hij achten te Ter Neuzen binnenloopt. Van een vertrek om 7.35 zou dus maar heel zelden sprake kunnen zijn. Thans wil „Handelsbelang" sneltrein 102 (7.10 v.m. uit Vlissingen) niet oplielfen, maar later stellen. Alweer zouden we den Directeur der S. S. willen verzoeken doe 't, als 't u belieft, niet Met de tegenwoordige regeling kan men te Amsterdam zijn om 11.22 en desnoods om 1.45 weer vertrekken, om des avonds pet de laatste boot nog thuis te zijn. Dat zou dan niet kunnen. Thans heeft men te 11.15 te Utrecht aan sluiting naar 't Noorden, wat ook al weer uit zou zijn, als „Handelsbelang" zijn zin kreeg. Wij zijn van meening, dat de Goesche ver eeniging, lettende op de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen, maar niet te veel tornen moet aan de dienstregeling der Staatsspoorwegen. Als we eens een tram hebben voor Zuid- Beveland en eene rechtstreeksche verbinding van Ter Neuzen met die tram, 't zij te Elle- woutsdijk, 't zij aan den steiger te Borsselen dan kunnen we eens weer praten. Of ook, indien de provincie nog een dienst instelde van Ter Neuzen op Hansweert wat we trouwens nauwelijks hopen durven zou er iets in de richting van het door „Handels belang" gewensehte kunnen geschieden. Kregen we dan een boot uit Hansweert, correspondeerende op den trein, die te 8.23 's av. te Vlake stopt, dan zou dat voor Ter Neuzen een groote verbetering zijn. Men zou, om 's avonds nog thuis te zijn, ark, Daniël in den leeuwenkuil, Abraham's offer, de opwekking van Lazarus, de jonge lingen in den oven, de kreupele dragend zijn bed, den waterslaanden Mozes, enz. Maar vooral de wanden van het schip dezer crypte verdienen een oogenhlik een nadere beschouwing. Hier treft men fresco's aan, die de geschie denis van „de.kuische Susanna" voorstellen, waarvan in de crypte van Celerina ook reeds een afbeelding werd gevonden. Rechts zien wij eene vrouw, die door twee grijsaards wordt overvallen, en voorgesteld wordt als „orante". De beide grijsaards staan naast elkander met opgeheven rechterhand, als gereed ten aan val, terwijl de een zich een weinig naar zijn metgezel heeft gericht. Links van Susanna staat Daniël, gereed om haar tegen de grijsaards te verdedigen. Ook het bad, waarin de grijsaards haar overvielen, is te aanschouwen. Op den linkerwand wederom de beide grijs aards, die door het leggen hunner handen op Susanna's hoofd, haar openlijk beschuldigen. Ook ziet men verder Susanna met Daniël, die voort wandelen, God dankend voor de vrij spreking na de valsche aanklacht der godde- looze grijsaards. Voor onze Roomsche landgenooten is deze geschiedenis niet onbekend, wijl in hun Bijbel (de Vulgata) ook de „Apocryphe Boeken" zijn pas om 4.15 uit Amsterdam behoeven te gaan De Nieuwe Rotterdammer pn andere Holland- sche bladen konden hier 's avonds nog bezorgd worden iets wat in Ter Neuzen zeer op prijs zou gesteld worden. Als 't zoover _komt, hopen we met „Handels belang" nog eens te onderhandelen. V Tweede-Kamerverkiezingen in 1913. Aan de afdeelingen of aangesloten kiesver- eenigingen van den Bond van Vrije Liberalen, de Liberale Unie en den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond is door de drie Hoofdbesturen een schrijven gezonden, waarin gewezen wordt op de hoogst gewichtige beteekenis van de aanstaande verkiezingen en een 10-tal mo tieven worden aangevoerd voor Samenwer king der V r ij zinnige part ij en in 1913. Deze samenwerking (meer bekend onder den naam van „Liberale Concentratie") berust, naar het schrijven meedeelt, op den navol genden grondslag 1. Algemeen kiesrecht voor mannen. 2. Gelegenheid voor vrouwenkiesrecht en verkiesbaarheid der vrouw. 3. Evenredige vertegenwoordiging. 4. Bestendiging der verhouding tusschen Kroon en Volk. 5. Handhaving (der Openbare School, her ziening van het schoolwezen en verbetering der positie en opleiding van de onderwijzers. 6. Bestendiging der vrijhandelspolitiek. 7. Ouderdomspensioen uit de Staatskas. 8. Ziekte- en invaliditeitsverzekering voor on- en minvermogenden door wettelijke rege ling van de ziekenfondsen en -kassen met steun van Staatswege. 9. Eventueele verhooging der directe be lastingen voor de sociale hervormingen. Op 16 Nov. a.s. zullen de Vrij-Liberalen te Utrecht, de Lib. Unie te Amsterdam en de Vrijz.-Democraten in Den Haag vergaderen, om deze voorstellen te bespreken en een be slissing te nemen. Ommen. Onder dit opschrift lezen wij in het ochtend blad van de r.-kath. Maasbode het volgende stukje r Niet zonder eenige verbazing zal in den lande worden kennis genomen van het be sluit, door den heer Mr. JE. Baron Mackay, opgenomen. In hetHboek van Daniël, 't welk bij ons maar 12 hoofdstukken telt, vinden zij in het 13 hoofdstuk deze geschiedenis ver meld. Laten we ze daarom in 't kort hier mee deden. Een zeer rijk man, Jojachim, had een jonge, schoone vrouw, Susanna geheeten. Het huis van Jojachim was de verzamelplaats van al het deftige in de stad zijner inwoning. Twee mannen op gevorderden leeftijd, voorname betrekkingen bekleedende onder het volk, zijn met zondigen lust tegenover de schoone Su sanna bevangen. Ze spreken met elkander af, om haar tot het plegen van ontucht te ver leiden. Op zekeren dag zien ze de kans schoon en overvallen haar in 't bad. Met versmading echter wijst zij het voorstel der grijsaards af, al weet ze dat ze daardoor haar lot in hunne handen stelt. Woedend over deze teleurstel ling, klagen de beide grijsaards haar aan van overspel met een jongeling, die uit den tuin, waar het bad zich bevond, was gevlucht op hunne komst. Ze treden nu tegen haar op als getuigen, door de handen op haar hoofd te leggen, ten aanschouwe van het geheele volk, en bewer ken dat het doodvonnis over haar wordt uit gesproken. Terwijl zfj ter strafoefening wordt weggeleid, roept een jongeling onder de me nigte, dat men een onschuldige gaat dooden. den christ-hist. candidaat-tegen-wil-en-dank, genomen, om nu toch, mocht hij bij de her stemming gelftzen worden, een Kamerman- daat te aanvaarden. In het christ-hist. hoofdorgaan de Neder lander verscheen de volgende mededeeling Nhar wij vernemen, heeft Mr. JE. Baron Mackay, den secretaris der centrale christ.- hist. kiesvereeniging in het district Ommen bericht, dat verschillende omstandigheden hem er toe leiden thans te verklaren, dat hij, gekozen wordende, de benoeming zal aanvaarden. Op onze telefonische informatie bij ge noemden secretaris werd ons het bericht bevestigd, en op onze vraag naar de mo tieven" van zulk besluit ontvingen wij ten antwoord, dat „toewijding voor het district" jn hoofdzaak tot deze beslissing geleid tiad. Wij voor ons kunnen met den besten wil de zwaarwichtigheid van dit motief niët inzien. Ware een dergelijke verklaring gekomen na afloop van den verkiezingsstrijd, waarbij den hee» Mackay de overwinning ware ge bleven, dan zouden wij voor zulk een ver klaring veel gevoeld hebben. Het zou dan zeer waarschijnlijk in het belang van het district zijn, zoo de gekozen candidaat de benoeming maar aannam. Nu echter, nu de beslissing nog niet viel, lijkt ons de houding van den heer Mackay niet anders dan het zich publiekelijk op werpen als tegen-candidaat van den heer Mr. Van der Vegte, den ofiicieelen candidaat der coalitie. Men mag er zooveel uitvluchten voor zoeken als men wil, het nuchtere feit kunnen wij niet anders inzien. Een ernstig woord van protest is, dunkt ons, dan ook volkomen hier gewettigd. Al deed do houding door den Christ.-hist, can didaat na de eerste stemming aangenomen twijfel ontstaan nopens zijne intenties, wij hadden toch allerminst durven vermoeden, dat een man als de heer Mackay zijn naam voor zulk bedrijf zou leenen. Daar is volstrekt geen enkele verschoo- nende omstandigheid aan te voeren voor dit toespitsen van de verdeeldheid, welke tusschen twee der coalitiepartijen in het district Ommen tot uiting kwam. Van den anderen kant zjjn van dit be treurenswaardig besluit alleenlijk gunstige gevolgen te wachten voor de politiek der linkerzijde, welke het nieuwe concen tratie-program der drie vrijzinnige fracties l^at daaromtrent geen twijfel zich in de Deze jongeling is Daniël zelf. En zóó groot is de invloed zijner rede bij het volk, dat de uitvoering van het vonnis terstond wordt op geschort en een nieuw onderzoek wordt inge steld, onder leiding van Daniël. Nu blijkt het bij eene afzonderlijke onder vraging der beschuldigers, dat de aanklacht valsch is geweest, weshalve Susanna wordt vrijgesproken en de twee anderen in hare plaats ter dood veroordeeld. Het tooneel van dit voorval is Babel, de personen zijn Joodsche ballingen met Koning Jojachin uit Juda naar Babel gevoerd. Dit wonderlijke verhaal, dat ons aan Jozefs geschiedenis herinnërt heeft, al hebben de „zeventig Grieksche overzetters" het achter het boek Daniël gevoegd, met het boek van Daniël niet de minste verwantschap, 't Is een verdicht verhaal, 't welk, als men het geheel leest, ettelijke onwaarschijnlijkheden bevat. De Joden namen het dan ook niet in den canqn van het Oude Testament op. Daar echter de Christenen der eerste eeuwen voor het grootste gedeelte het Oude Testament alleen in de Alexandrijnsche overzetting (Sep tuaginta, Grieksche overzetting der „zeventig") lazen, gebruikten zij onbeschroomd ook de „Apocryphen", alsof het kanonieke boeken waren. Later toen de strijd tusschen Joden en Christenen uitbrak, bleek hun vergissing, doch de Westersche Kerk verklaarde op de

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1