Antirevolutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. F E UIL L E T 0 N. De Katacomben te Valkenburg. Biimenlaiidsch Nieuws. No. 960. Woensdag 23 October 1912 10e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT JOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENT1EN: Van 14 regels ƒ0,40 Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. Handelsbelangen. Wij ontvingen het verzoek het te steunen volgend schrijven, met Goes, October 1912. M. M., De Vereeniging „Handelsbelangen" alhier besloot in hare laatst gehouden Algemeene Vergadering andermaal pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van de in handelskringen zoo zeer gewenschte wijzigingen in den treinen loop VlissingenRoosendaal v.v. Een daartoe benoemde Commissie stelt zich voor den Directeur-Generaal van Staatsspoor wegen en den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten dringend te verzoeken in de eerst volgende Zomerdienstregeling te willen aan brengen de wijzigingen als op bijgaand schema aangegeven. Gaarne zag de Commissie dat haar pogen door een zoo groot mogelijk aantal belang hebbenden werd gesteund. Reden waarom zij de vrijheid neemt zich tot U te wenden met het verzoek van Uwe belangstelling vóór 1 November a. s. te doen blijken door onderteekening en toezending aan een der ondergeteekenden, van aangehechte verklaring. Hoogachtend hebben wij de eer te zijn, De Commissie voornoemd JOS. VAN ACKER. L. FRANKEN. K. LE COINTRE. VlissingenRoosendaal. lo. Trein 338 te vervroegen op 5 uur v.m. uit Vlissingen, teneinde te Roosendaal de aansluitingen te treffen op Trein 351 naar Esschen (7.04 vm. v. Roosendaal). 300 Breda (7.08 354 Rotterdam (7.58 2o. Trein 102 als sneltrein te laten vervallen ter remplaceering van eventueel ver vroegden trein 338 (of hiervoor een anderen trein in te leggen, met behoud van sneltrein 102), teneinde te Vlissingen en te Vlake de correspondentie met Zeeuwsch-Vlaanderen te verzekeren. 3o. Trein 340 te Vlissingen te laten ver trekken om 9 uur v.m. (10 minuten vroeger) en dezen trein te Roosendaal de aansluiting op Parijs van trein 103 te verzekeren. (De reizigers van Breskens en Ter Neuzen welke circa kwartier voor 9 te Vlissingen aankomen, hebben dus .geen hinder van deze vervroeging). (9 Zeer schoon valt hier het electrisch licht op twee plaatsen, 't welk de luminaria (licht- en luchtopeningen in de Katacomben te Rome) moeten verbeelden, naar beneden. Door een opening in den rechterwand van deze basiliek komt men nu in eene eerst on langs ontdekte gang de galeria intatta onge schonden gang, die omstreeks het jaar 383 (dus uit het „vereeringstijdperk") werd uit gegraven, daarna tweemaal verdiept werd, om zooveel mogelijk plaats te geven aan de graven der christenen, die hier in de nabijheid van de graven der martelaren wenschen bijgezet te worden na hun dood. De nog ongeopende grafnissen (vandaar de naamongeschonden gang) dragen interessante inschriften en grafliti en onderscheiden herkenningsteekenen, als schelpen, gekleurde glazen, marmer, enz. Een der inschriften luidt vertaald aldus „Aan de verdienstelijke gade Hilaritas zij leefde 25 jaren, werd in haar elfde jaar ver loofd, bleef 7 jaren bruid en leefde met haar man 6 jaren en 8 maanden. Zij werd (hier) bijgezet den 16den September onder het con to. Trein 346 later te Vlissingen te doen vertrekken, of een lateren trein in te leggen, teneinde bezoekers aan Walcheren, voorai 's zomers, gelegenheid te geven op een latei- uur terug te keeren. Roosendaal- Vlissingen. lo. Trein 347 door te laten loopen, zij 't 40 minuten later, naar Vlissingen, om aldaar de vrij belangrijke aansluiting van 7.50 v.m. naar Breskens te treffen, en anderzijds om de Zeeuwsche plaatsen onderling eerdere gelegen heid te bieden. 2o. Trein 341 ietwat te vervroegen, om des te beter de aansluitingen te Vlissingen naar Ter Neuzen en naar Breskens te verze keren, daar thans, wegens de geringe tusschen- ruimte te Vlissingen de op denzelfden tijd aldaar afvarende booten, namelijk om 3.40 n.m., dikwerf worden gemist. 3o. Trein 345 te Roosendaal circa 10 minuten later te laten vertrekken, omdat deze door gaans toch te laat afloopt. Het spijt ons, dat we aan het verzoek dei- geachte inzenders, om hen in hun streven te steunen, niet kunnen voldoen. De veranderingen, die zij verzoeken aan te brengen in den treinenloop zijn óf voor onze streek van geen belang, óf zelfs geheel tegen ons belang. Dit laatste is zóó sterk-sprekend speciaal in wat „Handelsbelangen" voorstelt te vragen onder 2e en 3e, dat men zich met verbazing afvraagt, hoe 't mogelijk is, dat voor een der gelijk verzoek de steun van Zeeuwsch-Vlaan deren wordt gevraagd. Men is in Goes niet op de hoogte. Wij zullen den heer Directeur-Generaal van Staatsspoorwegen door toezending van dit nummer dringend verzoeken, aan het verzoek van „Handelsbelangen" niet te voldoen. V Om te onthouden. Als straks de campagne voor de verkiezing begint, zullen de vrijzinnige sprekers niet nala ten in schrille kleuren de onbekwaamheid der rechtsche ministers te teekenen. Let er maar opniets zal er deugen van hun werk. Niet 't minst zal ach en wee geroepen worden over de zoogenaamde verknoeiing van ons leger door minister Col ij n Een voorproefje hebben we daarvan reeds genoten bij de behandeling in de Kamer. Vooral de heer Marchant, de woordvoerder der Vrijzinnig-democraten, heeft zich bij «die gelegenheid afgesloofd, om aan te toonen, hoe reactionair de heer Colijn te werk ging. De sulaat van Flavius Valentianus, die ten vierde male het ambt van consul bekleedde en van den doorluchtigen Neoterius." Terugkeerend langs denzelfden weg een paar schreden, leidt ons aan de linkerhand een gang in de Katacombe van Domitilla. De oorspronkelijke eigenares, Flavio Domitilla, was een nicht van Keizer Domitiaan (81—96) die om wille van haar geloof naar het eiland Pontia verbannen werd. Ditzelfde lot weder voer een andere Flavia Domitilla. de echtge- noote van Flavius Clemens, die in 't jaar 95 consul was. Dit beroemd geslacht der Flaviërs had zijn familiebegraafplaats in de katacombe, die naar de stichster die van Domitilla ge noemd werd zij dagteekent uit de eerste eeuw en is dus een der oudsten. 'De eerste crypte van deze Katacombe, is die, welke haar naam ontleent aan eene merk waardige schildering, welke ons voorstelt den zanger der mythologie, Orpheus, die volgens de fabelleer zóó schoon de lier bespeelde, dat de wilde dieren des wouds naar zijn spel kwa men luisteren. Onder dit beeld wilden de eerste Christenen duiden op Christus, die door zijne hemelsche leer ook de heidenen tot zich trok. Naast het beeld van Orpheus zien wij den profeet Elia in dezefde nis en daarbuiten nog afbeeldingen van den profeet Micha en eenige kleinere als ornamentwerk. nieuwe Militie-wet was het toppunt van dwaas heid, waardoor het ideaal, een volksleger, al weder minder bereikbaar werd. Thans wordt echter in een hoofdartikel van De Wereld, het hoofdorgaan der vrijzinnig- democratische partij,- omtrent de Militie-wet het volgende gezegd „Wij kunnen dus ons oordeel over de ge volgen der nieuwe militiewet, wat betreft het volksleger, als volgt samenvatten De nieuwe militiewet doet door het ver lengen van den oefentijd aan het ideaal van volksleger geen afbreuk'en bevordert dat ideaal door uitbreiding van het verlofs kader. Al spreekt zij het beginsel algemeene dienstplicht niet uitdrukkelijk uit en al zal zij kaderplicht misschien niet hebben toe te passen, indirect zal zij die beide ide alen van het volksleger ongetwijfeld bevor- ren In een volgend nummer wordt dit nog wat aangedikt met de volgende woorden „Volgens de cijfers der ingeschrevenen en van het contingent der lichting 1913, dezer dagen gepubliceerd, had ik moeten schrijven dat door de nieuwe wet een zeer belangrijke stap wordt gedaan in de richting van alge- meenen dienstplicht. Het zal duidelijk zijn, dat deze rectiiicatie aan mijn betoog, dat slechts een belangrijken vooruitgang in de richting van het volksleger constateerde, niets afdoet." Zooals men ziet, dus precies het omgekeerde van hetgeen de heer Marchant had beweerd. Het zal goed zijn, dit stukje uit „De We. reld" te bewaren, 't Kan in 1913 te pas komen. V Zij vallen mee. Men heeft 't zich aan den linkerkant zoo vast in 't hoofd geprent, dat antirevolutionairen onbekwaam zijn, om te regeeren, dat ze een en al verbazing zijn, zoodra ergens blijkt, dat onze mannen toch in 't gebruik meevallen. Men ziet het weer aan de verbouwereerd heid der linksche bladen over de kranige wijze, waarop mr. A. de Jong, wethouder van Rot terdam de socialistische schreeuwers in den Raad op hun nummer heeft gezet. Zelfs het Handelsblad van ons, is vol lof over mr. De Jong. Zooals men ziet, oök onder ons volk zitten wel bekwame mannen ze behoeven voor de tegenpartij niet uit den weg te gaan, wat betreft het besturen van stad of gewest. V Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Districtsvergadering van, de Schoolbestu ren en de onderwijzers en Onderwijzeressen Eenige schreden verder aanschouwen wij aan onze linkerhand de zoogen. „roode arcoso- lium" met eene beeltenis vaq Petrus endaar- tegenover de crypte der Hollanders, aldus ge naamd, wijl verschillende onzer landgenooten in het begin der 17de eeuw hier een bezoek brachten en er hunne namen vereeuwigden. Zoo vindt men in de genoemde kapel de namen van Ghijsbrecht van Vianen uit Utrecht met het jaartal 1601, van Geriet Willemsen uit Amsterdam, Pieter Bloem uit Antwerpen, 1691, Henricus Corvinus appotecaris Delphen- sis, 1593, van andere Antwerpenaars, Hollan ders en ook van een Duitscher, terwijl de bekers, hier en daar geteekend met de woorden tibi, mihi, waarschijnlijk aangeven, dat de pelgrims „u" en „mij" geesielijk welzijn toewenschten. Op een andere plaats in de katacomben komen nog voorde handteekeningen vanBuchell en Hogerveen met de jaartallen 1588 en 1592. Onzen weg vervolgend komen wij thans aan eene crypte, die de grafnis bevatte van een zekeren Ampliatus en daarom de crypte van Ampliatus genoemd wordt. Misschien was de overledene, die hier was bijgezet dezelfde, dien de Apostel Paulus groet in zijn brief aan de Romeinen (XVI, 8.) Een weinig verder zien wij aan onze recht- terhand een crypte, die der bakkers genaamd, wijl zich hier eene schildering bevindt voor anders geen vriend en verdere belangstellenden in het XII district (Zeeuwsch gedeelte) op Maandag "28 -October 1912, des voormiddags te 10 uur, in de Christelijke Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen te Middelburg (Heerengracht). Agenda Bespreking der navolgende punten en voorstellen 1. Kennis der natuur: Met name der Phy- sica (Natuurkunde). Onderwijzend personeel Krabbendijke. II. Referaat over het Rapport der Ineen- schakelingscommissie. Referentde Heer R. van der Welle, Leeraar aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg. III. De wenschelijkheid van vervroeging der Zomervacancie, door die te stellen in de maand Juli. Vergrooting der Zomervacantie door toevoeging van de dagen anders uitge trokken voor de Paaschvacantie, welke dan zou moeten vervallen. Schoolbestuur Kapelle- Biezelinge. Pauze tot 2 uur. IV. Referaat over Gelijkstelling tusschen Openbaar en Bijzonder Onderwijs in verband ook met de aanhangige voorstellen tot Grond wetsherziening. Referentde Heer J. Potje- wijd, Directeur der Christelijke Normaallessen te Goes. V. Het schrijven. Onderwijzend personeel van Krabbendijke. VI. Eventueele andere besprekingen. Me. P. DIELEMAN. Gedelegeerde van den Schootraad in het XHe District. Middelburg, 17 October 1912. N.B. 1. Alle Schoolbesturen en Onder wijzers, aan wie deze oproeping gezonden wordt, worden dringend uitgenoodigd, deze vergadering bij te wonen, in volledigen getale. Gelijke uitnoodiging treft alle belangstellen den in het Christelijk Onderwijs. 2. Den Schoolbesturen wordt dringend ver zocht, door het geven van vacantie op dien dag, de Onderwijzers gelegenheid te bieden tot bijwoning der vergadering. 3. Tot dekking der kosten wordt een col lecte gehouden. Ommen. Bij de gisteren in het district Ommen ge houden stemming ter vervulling van de vaca- ture-Kuyper zijn 7040 geldige stemmen uit gebracht, over de verschillende candidaten verdeeld als volgt Mr. D. Fock (U. L.) 1406, A. B. Kleerekoper (S. D. A. P.) 306, baron JE. Mackay (Chr. stellende eene graanmarkt, magazijnen, schepen en arbeiders die het graan vervoerenwaar schijnlijk was deze crypte de begraafplaats eener broederschap of vereeniging van bakkers. Verder zien wi] nog het beeld van den goeden Herder aan de eene zijde en aan de andere den Heiland te midden zijner Apostelen. Als een bewijs, hoe men in het „vereerings tijdperk", d. i. eind der 3,e eeuw en in de vierde eeuw fresco's (muurschilderingen) heeft aangebracht, maken wij melding van een twee tal, 't welk in gangen dezer Domitilla-Kata- combe zijn aangebracht. Zoo treft men er aan het tafereel, voorstellend de aanbidding dei- Koningen uit het Oosten. In de „Gids voor de Katacomben" lezen wij daaromtrent het volgende „Deze schildering, dagteekenend uit de 3e eeuw, vertoont ons de Moeder des Heeren, ge sluierd en gezeten op „cathedra" (zetel), met het goddelijk Kind op den schoot. Aan weers zijden bracht de kunstenaar twee koningen in beeld (om reden van symmetrie). Dat zich deze schildering hier tusschen twee grafnisseu bevindt, duidt ons aan, dat zij niet diende als bloot decoratiewerk, doch uit een oogpunt van vereering en als om de gedachte op te wekken, de hier bijgezette overledenen in Maria's mach tige voorbede aan te bevelen. O (W ordt vervolgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1