Kerk en School. Laatste berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. loopen tusschen de 17 en 30 millioen. De rijkdom van Wilmart is of was werkelijk fabelachti.g Zoo hield hij er ookeen stoeterij op na, die een zestigtal van de beste paarden bevatte. Dinsdagmiddag kwamen nog drie klachten tegen Wilmart in, wegens ontvreemding van 300.000, 100.000 en 00,000 frank. De „Petit Bleu" vermeldt, hoe een zijner voorouders de goe'gemeente voor niet minder dan 23,000.000 frank heeft opgelicht. Omtrent de verantwoordelijkheid merkt het Antwerpsclie orgaan op, dat natuurlijk de spoorwegmaatschappij stoffelijkerwijze aanspra kelijk is, maar dat aan den anderen kant de eigendommen van Wilmart een niet onaan zienlijk borgkapitaal vertegenwoordigen, zoo dat zijn slachtoffers toch niet alles kwijt zul len zijn. Onder de namen der bestuursleden van de maatschappij Gent—Ter Neuzen treffen we slechts Fransche namen aan. Een vriend van Nestor IVilmart heeft een geheimzinnig telegram ontvangen, meldend, dat deze door een ongeluk gedood is. Volgens de Gazette de Bruxelles heeft de Spoorwegmaatschappij der lijn GentTerneu- zen ingevolge de handelingen van haren op het oogenblik voortvluchtigen administrateur Wilmart, die een aanzienlijk bedrag aan val- sche obligaties heeft uitgegeven, faillissement aangevraagd. Zaamslag. Door het bestuur van den Zaam- slagpolder werd ^aanbesteed de levering van 100,000 K.G. macadam, metende van 2—4. Het minst werd ingeschreven door den heer Nolson te Ter Neuzen voor f 3,18 per 100 K.G. Het vervoer van af de losplaats aan den Kleine Huissenspolder, naar aan te wijzen plaatsen in eerstgemelden polder werd aan genomen door C. Wilhelmus alhier voor f 0,85 per 100 K.G. Woensdag werd op het gemeentehuis te Stoppeldijk namens Burg. en Weth. door notaris Dumoleijn publiek verkocht de oude school met onderwijzerswoning op het gehucht Paulu^- polder. Kooper werd A. Lefeber te Stoppeldijk voor de geringe som van f860. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 17 October 1830. Een ordeloozs bende Belgen trekt binnen Sas van Gent en 18 Oct. binnen IJzendijke. 18 Óct. 1672. De Aardenburger soldaten keeren, na het fort de Knok genomen te hebben, met 25 gevangen officieren, soldaten enz. terug. 19 October 1822. De godgeleerde en ge schiedschrijver Jona Willem te Water, geboren te Zaamslag, overlijdt als hoogleeraar te Leiden. 20 October 183Q. Een ordelooze bende Belgen bezoekt Axel en Ter Neuzen en 21 Oct- Hulst- 22 October 1794. De Fransche troepen trekken binnen Hulst, 23 Oct. binnen Axel en Ter Neuzen en 24 Oct, binnen Sas van Gent en Philippine. 22 Oct. 1685. Heldhaftige verdediging van Oostburg tegen de Belgen. NaarZelandia verneemt, krijgt Walsoorden eene rechtstreeksche telefonische verbinding met Ter Neuzen. Ook hier hebben opmetingen daartoe plaats gehad, zoodat de geleiding eerstdaags kan tot stand komen. Niet zonder bezwaar is het, dunkt haar, Hengstdijk daarbij in te sluiten. Vlissingen. Het oudste lid van het college van Gedeputeerde Staten, de heer P. J. Siegers, had Dinsdag bij een dienstreis naar Ter Neuzen het ongeluk aan boord van de provinciale boot te vallen en zijn linkerbeen te breken. Per keerende boot werd de heer Siegers naar hier vervoerd, waar door de artsen Staverman eft Vermaas liet been werd gezet. Moge de bijna 83-jarige heer Siegers spoedig hersteld zijn en geen verdere nadeelige gevol gen van zijn val ondervinden. Vrederust. D. V. zal Ds. L. Aalders Vrijdag 15 Nov. a. s., des voorm. om 10 ure, door den voorzitter Ds. J. H. Donner tot zijn verzorger schap worden ingeleid. Des nam. om 2 uur zal Ds. Aalders zijn arbeid op de Stichting aanvaarden. Afdeelingen en corporaties zullen zich door één afgevaardigde kunnen doen vertegenwoor digen bij beide plechtigheden. Gereformeerde Kerken. Baroepen te Schipluiden Dr. A. A. van Schelven te Maarssen te BaaVibrugge en Medemblik R. E. van Arkel, prop. te Jutfaas te Oude en Nieuwe BildtzijlR. Middelveld te Nieuw Buinen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te BrakelPh. J. Vreugdenhil, cand. te Terheijde bij Monster te Westkapelle J. A. van Selms te Grijpskerke. Bedankt: voor Hoogersmilde door G. Tiche laar, cand. te Nijland. Tot vijfden hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen is gisteren benoemd Dr. T. Hoekstra, Geref. pred. te Den Bosch met 31 stemmen. Dr. J. Hania te Steenwijk, verkreeg 16 stemmen. Men vermoedt dat Dr. Hoekstra het zal aannemen, en indien niet dan verga dert de Synode niet weer vóór Pasclien 1913. Dr. Hoekstra is te Urk geboren en bijna 32 jaar oud. Hij promoveerde te Heidelberg tot doctor in de wijsbegeerte. Dr. H. is gehuwd met een dochter van Prof. Lindeboom. Vóór Den Bosch stond hij te Hazerswoude. Hij zal onderwijs geven in de ambtelijke vakken. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveerde tot' Doctor in de Godgeleerdheid Dr. J. G. Ubbink, Geref. pred. te Ooster- Nijkerk, op bet proefschrift Het pragmatisme van William James. Bij dit proefschrift be hoorden niet minder dan 33 stellingen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek konden verscliillénde rubrieken niet in dit nummer worden opge nomen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 20 OCT. 1912. De Balkan-oorlog begonnen. Konstantinopel, 17 October. De vijandelijk heden zijn zoowel aan de Bulgaarsche als aan de Servische grens begonnen. De Porte heeft aan de Ottomansche legers aan de Bulgaarsche en aan de Servische grens bevel gegeven, om den opmarsch te beginnen. De Porte heeft aan Servië en Bulgarije den oorlog verklaard. Athene 17 October. Vanmiddag zijn de vijandelijkheden tusschen Turkije en Grieken land begonnen. Cadzand. Heden werd door de ingelanden van het waterschap „De Watering" besloten tot het aangaan van een 4 geldleening, groot f 38,000. Amsterdam. Gisteren werd alhier behandeld de zaak tegen Dirk van Eijck, gewezen bankier, thans in hechtenis. Hem is ten laste gelegd op 27 April 1911 den heer A. A. Ramondt te Sluiskil bewogen te hebben een bedrag van f 60.000 in effecten aan hem af te geven, met voorspiegelingen die bleken valsch te zijn. 7 getuigen waren gedagvaard. Beklaagde gaf thans top 27 April 1911 van een Engelsch patent gesproken te hebben, hetwelk hij niet in bezit had. Deze zaak werd heden nog voortgezet. Lexmond. Een auto, waarin 3 heeren, reed met zoo'n vaart tegen een boom, dat de ma chine geheel verbrijzeld werd. De inzittenden werden er uitgeslingerd en gewond. Brussel. Henri Wilmart, de broeder van den directeur van de Spoorw.Mij. Gent—Ter Neu zen, is heden te Charleroi gearresteerd en naar hier overgebracht. Belgrado. De Servische regeering heeft per telegrafische nota Turkije den oorlog verklaard. Belgrado. Het bericht van de oorlogsver klaring veroorzaakte groote opgewondenheid onder de bevolking, ze betoonde op luide wijze hare voldoening. Ouchy. De vrede tusschen Italië en Turkije werd heden geteekend. Chicago. De toestand van den ex-president .Roosevelt is vooruitgaande. AMSTERDAM, 17 Oct. 1912. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 a f 47.627a. Engelsch per 12.- 12.—. MIDDELBURG, 17 Oct. Ter graanmarkt van heden was een rede lijken aanvoer, tarwe, rogge, gerst en kroon- erwten onveranderd. Ronde bruine boonen f 2, witte boonen f 1, en lange bruine boonen f 0.50 hooger. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.68 a/ 0,74 voor particulieren f 0,76 per 7a kilo. Eieren f 6.40, voor particulieren ƒ6.80 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f7,a f7.20. Zitting van Donderdag 17 October 1912. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Verder aanwezig de heeren Visser, Dees Moggré, Scheele, Lensen, De Feijter, Donze, Eijke en Van Borssum Waalkes. Afwezig de heeren Wieland, De Jager, Drost en De Bruijne. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van F. v. d. Broeke, waarin hij zijn dank betuigt voor de benoeming van onderwijzer bij het herhalingsonderwijs, met de mededeeling dat hij 5 Oct. in dienst getreden is voor het herhalings onderwijs voor meisjes. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van het Bestuur van den Pierssens- polder, berichtende dat het geen toestemming ver leent tot het plaatsen van palen langs den weg van voornoemden polder voor de .woningen Q 109 tot en met 136 en N 113 tot en met 116. Dit was naar aanleiding van een raadsbesluit betreffende het plaatsen van pl. m. 60 palen om daardoor een voetpad vrij te houden. De heer Eijke meent dat de Raad daartoe het recht had en dit dus niet geweigerd kon worden. De Voorzitter zegt toe, dat onderzocht zal worden in hoeverre dat recht strekt. c. Adres van de politie-agenten, verzoekende om verhooging van salaris. De Voorzitter zegt, dat dit adres te laat voor deze begrooting is ingekomen en dat het thans nog berust bij den Inspecteur om daarover advies te geven, mitsdien wordt voorgesteld dit aan te houden tot een volgende vergadering, waartoe be sloten wordt. d. Schrijven van de Kamer van Koophandel be helzende het advies dat zij meent te moeten geven inzake het adres van het gemeentebestuur van Hoedekenskerke betreffende het veer Hoedekens- kerkeTer Neuzen. Genoemde Kamer bericht le dat het in het be lang van het reizend publiek enz. zoude zijn een dienst tusschen Ter Neuzen en Hans weert met Hoedekepskerke als tusschenstation en aansluitende aan de op kosten der provincie in aanleg zijnde Decauville-tram, te openen2e het tevens een groot voordeel zou opleveren als men Holland of den overkant wenscht te bezoeken, daar men dan van Ter Neuzen en omgekeerd later zou kunnen vertrekken en vroeger kon terugkeeren, terwijl de kosten zeker niet zoo hoog zouden zijn als thans het geval is en 3e het voor de provincie niet zoo bezwarend zou zijn, daar het personen- en goede renvervoer, dat zeker zeer groot zal zijn de kosten ruimschoots zullen dekken. Weshalve zij den Raad raden aan het verzoek van B. en W. van Hoede kenskerke niet alleen adhaesie te verleenen, maar te helpen bevorderen daJ den verlangden stoom- bootdienst tot stand komt. De heer Drost komt ter vergadering. De heer Lensen vraagt, nadat de Voorzitter voor gesteld heeft het verzoek te steunen, of het de bedoeling van B. en W. is het verzoek te steunen zooals het daar ligt of hierbij ook gegevens te ver zamelen of wenschen te kennen geven, doelende op de groote wenschelijkheid van de zaak. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is het verzoek te steunen. De heer Lensen zou dan B. en W. willen mach tigen omtrent deze zaak enkele gegevens te ver krijgen en die dan aan Prov. Staten te zenden, daar hiermede dan in de a.s. najaarszitting rekening kan mede gehouden worden. Alzoo wordt besloten. e. Schrijven van het uitvoerend comité van Plan 1913 te Middelburg, v^aarin het voor de aldaar te houden tentoonstelling een inzending vraagt, be nevens eene bijdrage. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hierom trent geen voorstel hebben en wenschen voor te stellen dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Moggré is van meening dat het meer op onze weg ligt, vooral daar hier reeds een commissie bestaat ter voorbereiding, om in dit geval meer voor eigen plaats te doen dan voor een andere. De Xoorzitter zegt, dat dit ook ongeveer het ge voelen was* van het Dagelijksch Bestuur 't welk meende, dat we niet gerechtigd waren voor de gevraagde tentoonstelling een subsidie te geven. Er zullen genoeg andere gemeenten zijn, waar niet overgegaan wordt tot het feestelijk herdenken van het eeuwjaar, die een bijdrage zullen afstaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen f. Naar aanleiding van het verleend eervol ont slag met 15 Jan. 1913 aan den heer A. Scheffelaar Klots en aan diens echtgenoote, vragen B. en W- machtiging^tot oproeping van sollicitanten in de vacature van eerstgenoemdeomtrent het al dan niet voorzien in de vacature van Mej. M. H. Tauber, zullen B. en W. na ingewonnen advies van de schoolcommissie, met nadere voorstellen komen. Z. h. s. wordt besloten die machtiging te verleenen. g. Adres van het bestuur van het comité ter bevordering van de stichting eener muziektent, waarin het, na eerst de behoefte van een muziek tent te dezer stede uiteengezet te hebben, mededeelt dat het aan giften opgehaald heeft pl.m. f800 waarna zij verzoeken thans te willen overgaan tot het stichten eener in de behoeften voor deze ge meente voorziende muziektent, opdat deze worden kan een monument ter herinnering aan de viering van het eeuwjaar van Nederl. onafhankelijkheid en een centrum van feestvreugde en kunstgenot in de toekomst. Voorts deelt het comité mede, dat het wil bijdragen voor het hiervoren vermeld bedrag van pl.m. 800 gld., waaronder een bedrag van f 125 is begrepen, dat voor dit doel alleen ten bate zou komen van de stichting eener tent, waarvan door alle bestaande of gevestigde muziek- of zangvereenigingen uit het binnen- of buitenland voor het geven van concerten gebruik zal mogen worden gemaakt [behoudens de voor het geven van het concert zelve benoodigde vergunning van de bevoegde autoriteit] en zonder dat aan de stichting eenige voorwaarde zal worden verbonden omtrent de dagen, waarop in het alge meen de muziektent al of niet zal mogen worden gebruikt en dat de eventueele eigenaars of beheer ders van de tent in geenerlei vorm eenige retributie zullen heffen voor het gebruik der tent bij het geven dier concerten. Gaarne ontving het comité een gunstig antwoord onder mededeeling, wanneer over onze bijdrage beschikt wenscht te worden en wenscht eventueel ook gaarne ingelicht te worden omtrent de bouwplannen, teneinde hare wenschen, zoo noo- -dig, ten dien opzichte kenbaar te maken. De Voorzitter deelt mede, dat voorgesteld wordt dit adres naar B. en W. te zenden en dat straks besproken kan worden een memoriepost voor het stichten eener muziektent. Alzoo besloten. h. Schrijven van de Industr. Maatschappij, be richtende dat zij zich niet kan vereenigen met de volgens het raadsbesluit van 26 Sept. 11. gewijzigde redactie van de bepaling door adressante toegevoegd aan haar speciaal tarief voor verbruik van groote kwatums. Zij stelt voor de toevoeging aldus te lezen De Maatschappij behoudt zich het recht voor aansluiting volgens dit speciaal tarief te weigeren. Ja. indien het doel waarvoor de aansluiting ver langd wordt of de te verwachten hoeveelheid stroom welke zou moeten worden geleverd op grond van technische bezwaren voor de Centrale hinderlijk zou kunnen zijn b. indien de aansluiting verlangd wordt voor tijdelijke doeleinden of als aanvulling of reserve van een electrisehe inrichting. De heer Lensen zegt, dat hij getracht heeft in de concessievoorwaarden een artikel te vinden, waardoor het bezwaar te ondervangen is en meent dit gevonden te hebben in art. 6 waarin zeggen schap toegekend wordt aan B. en W. Kon dit artikel nu van toepassing zijn op het „speciale tarief" dan was z, i. het bezwaar ondervangen. Gaarne wil spr. de Centrale ter wille zijn, doch ook aan den anderen kant het recht van de ingezetenen gewaarborgd hebben. Thans is er geen waarborg en berust de macht alleen bij de Centrale. Mitsdien zou spr. B. en W. willen uitnoodigen - de Centrale te verzoeken, genoemd art. van toe passing te doen zijn op het speciale tarief. De heer De Bruijne komt ter vergadering. De Voorzitter zegt dat er geen bezwaar bestaat die opdracht te aanvaarden, doch z. i. is er geen bezwaar in de door de Ind. Mij. gemaakte slotbe paling het ligt niet op haar weg moeilijkheden in 't leven te roepen, doch spreekt alleen van tech nische bezwaren. De heer Lensen geeft te kennen dat h^t van groot belang is, ter voorkoming van latere moeilijk heden, in deze zaak met een goed geredigeerd voor stel te komen. De Voorzitter vraagt of het dan de bedoeling is van den heer Lensen a en b van de slotbepaling geheel te schrappen en dan met een nieuw voorstel te komen. Nadat de heer Lensen bevestigend heeft geant woord wordt z. h. s. besloten tot schrapping en eveneens z. h. s. besloten tot het volgende voorstel „dat voor de toepassing van dit speciaal tarief, art. 6 der 'concessievoorwaarden geheel van toepassing zij 3. Voorstel tot uitloven van prijzen in verband met de a. s. jaarmarkt. Besloten wordt voor de in Nov. t'e houden vee markt de prijzen uit te loven, zooals dit 't vorige jaar plaats had. De heer De Bruijne deelt mede, dat hij van een belanghebbende vernomen heeft dat deze 't vorig jaar voor een 1ste prijs wel een premie ontving, doch de medaille tot heden nog niet ontvangen heeft. De Voorzitter zegt dat hiernaar onderzoek zal gedaan worden. De heer Donze zou gaarne aan de jaarlijksche veemarkt wat meer uitbreiding geven. Als de markt* afgeloopen is, dan is alles afgeloopen. Spr. zou er liever wat meer kermis van maken. De Voorziter zegt, dat voor een. volgend jaar bij het dagelijksch bestuur besproken kan worden in hoeverre aan dat verlangen kan voldaan worden. 4. Het suppletbir kohier van de belasting op het houden van honden woFdt z. h. s. vastgesteld op een bedrag van f68.25. 5. Tot wijziging van de begrooting van 1912 wordt z. h. s. besloten. 6. Benoeming van een voorzitter van de Nieuw jaarscommissie. Bij eerste stemming hiervoor verkrijgt niemand de meerderheid. Bij een 2e stemming wordt met 7 stemmen gekozen de heer A. H. Donze, die voor de benoeming bedankt. Bij de 3e stemming ^mrdt met 8 stemmen be noemd de heer JJ. de J^jer, waarvan deze schrif telijk kennis zal ontvangen. 7. Tot het ophalen van vuilnis te Driewegen wordt besloten dit aan denzelfden persoon van 't vorig jaar op te dragen. 8. Benoeming van een onderwijzer bij het her halingsonderwijs aan school A. De Voorzitter deelt mëde, dat punt niet in be handeling komen kan, daar er eerst een nieuw'e oproeping van sollicitanten moet plaats hebben. 9. Het kohier van schoolgd 4e kwartaal 1912 wordt z. li. s. vastgesteld op een bedrag vanf f786,74. 10. Z. h. s. worden enkele ontheffingen van plaatselijke belastingen verleend. Alsnu komt in behandeling de vaststelling van de begrooting voor 1913. Het verslag hiervan hopen we in een volgend nummer te geven. De behandeling hieraan vorderde dit jaar niet veel tijd. Om 12 uur werd de openbare vergade ring gesloten en was daarmede het agenda met de begrooting incluis afgewerkt. Aan het eind der vergadering maakte de heer Waalkes eene opmerking om voortaan wat lang zamer de agenda af te handelen, aangezien men op zulk een manier geen tijd heeft om de belangen goed na te gaan, terwijl de heer Drost den Voor zitter lof toebracht voor de wijze waarop het deze gelukt was de begrooting in een morgenzitting af te handelen. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 uur Ds. H. v. d. Wal en 2 uur Leeskerk Kloosterzande 2 uur Ds. H. v. d. Wal van Hoek. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/j uur, Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. II. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. F. A. Bakker van Den Haag. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. J. Fraanje- Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9. 2 en uur, Leeskerk. Lokaal ,,Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5'/j uur, Dhr. J. J. Kense. Lijnolie Dec. f 31'/,, Mei/Aug. f 30, f 297/8. Suiker kalm Oct./Dcc. f ll3/is genoteerd, Jan./ Maart f ll'/j geboden, Mei f 1L25/32 gedaan/. Aardappelen per HL. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,75. Friesclie Blauwen f 2,40 a f 2,50. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,60 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a I 2, Drentsche Eigenheimers f 1.75 a f 1,90. Eigenheimer Hillegommers f2,40 a f 2,80. Duinzand Eigenheimers f 2,50 a f 2,75. ANTWERPEN, 17 Oct. 1912. Chilisalpeter vast; loco fr. 27,85, perNov./Dec. fr. 28,per Jan. fr. 28.'/», per Febr./Maart fr. 28//,. TER NEUZEN, 18 Oct. 1912. Boter per 7ï K.G. f 0.677a. Eieren 104 stuks 4.80

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3