Uit de Tweede Kamer. Binnenlandsch Niei/ws. cla ui e Beilclite ra__ Biiitenlaiidsch Overzicht. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Gebruiksaanwijzingen steenplaalsen naar de stapels dragen van on gebakken steen b. een boter- of kaasfabriek of een melk inrichting c. een garnalenpellerij d. een inrichting tot het bewerken van visch e. een nettenboeterij f. een gfoentenwasscherij of een fabriek van verduurzaamde groenten of vruchten, van vruchtensappen of van jams g. oen bloemenbinderij h. een winkel, tevens fabriek of werkplaats i. een waschinrichting, een strijkinrichting of een chemische wasscherij, mits zij op ten minste één werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags en dit blijkt uit de voor haar geldende arbeidslijst j. een veenderij en zij des Zaterdags na 1 uur des namiddags geen anderen arbeid ver richt dan dien, bestaande in het te drogen zetten van turf of in het verdeelen van ge spreide veenspecie in turven. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den 1 Januari 1913. Zitting van Woensdag 16 October. De algemeene beschouwingen over de i n- validiteits- en ouderdomsverze- kering worden voortgezet. De heer Schaper (S.-D.) vervolgt zijn gis teren afgebroken redevoering. liet ontwerp, zegt hij, helpt de niet-loonarbeiders in het geheel niet en de verzekerden zelf bovendien in onvoldoende mate. Spr. toont dit laatste aan de hand van de cijfers aan. Ook de leef tijdsgrens van 70 jaar is te hoog, terwijl wel weezen- doch geen weduwenrente gegeven wordt. Dan zal deze wet de menschen met allerlei omslag verbitteren, waardoor vooral de kleine werkbazen .getroffen zullen worden. Spr. becijfert, dat men met hetzelfde bedrag van f 10,000,000, dat de staat gedurende 75 jaar zal bijdragen, op den grondslag van een gratis pensioen op 65-jarigen leeftijd meer kan geven, waarna nog geld overblijft voor wedu wen-, weezen- en invaliditeitsrente. Hij oefent ook kritiek op den termijn van 75 jaar en betoogt, dat men eerst de ouden van dagen op 65- of 60 jarigen leeftijd moet helpen, waar door het aantal invalieden zal dalen. Spr. betwist, dat de middelen voor staatspension- neering niet gevonden zullen kunnen worden en bestrijdt op uitvoerige wijze de politieke gedragslijn van den minister en de rechterzijde in deze. Hij richt zich meer in het bijzonder tegen het aanvaarde stelsel van dwangverze kering en behandelt de geschiedenis van het stelsel van* staatspensionneering hier te lande in verband-met de politieke partijen. Verwer ping van het aanhangige ontwerp, zegt spr. ten slotte, zal een weldaad voor de natie zijn. Op voorstel van den voorzitter wordt dan besloten het wetsontwerp tot organi satie van de Rijksverzekerings- bank te verzenden naar de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp tot her ziening van de Ongevallenwet 1901. De algemeene beschouwingen over de ouderdom s- en invalid iteitsver- zekering worden voortgezet. De heer T r e u b (v.-d.) spreekt geheel voor zichzelf, daar er over dit vraagstuk in zijn partij verschil van meening bestaat. Hij kriti seert dan allereerst de omgekeerde volgorde van behandeling van Ziektewet en dit wets ontwerp. Indien de Invaliditeitswet nu aan genomen wordt, dan zal het gevolg zijn, dat als de-Ziektewet niet wordt aangenomen, de uitvoering van de eerste vv.et wordt opgedragen aan organen die de minister zelf blijkens zijn opmerking over de Raden-jvet daarvoor te groot en ongeschikt acht. Spr. kpurt de beperking van de verzekering tot de arbeiders af. Bovendien is het stand punt van den minister niet consequent vast gehouden. Ieder blijft verzekerd, ook al is hij geen arbeider meer, behoudens de af te leggen verklaring, dat hij zich niet meer verplicht tot verzekering acht. En deze menschen krijgen als zij dit niet doen een belangrijke bijdrage uit de staatskas. Spr. komt nu tot de s^aatsbijdrage. De regeering erkent de verplichting daartoe in strijd met haar uitgangspunt. De premiebetaling door de werkgevers is een maatschappelijke plicht, die vele werkge vers reeds gevoeld hebben. Nog steeds is spr. niet bekeerd tot staatspensionneering, die in wezen socialistisch en communistisch is. Tweede Kamer. De regeling van de werkzaamheden van de Tweede Kamer is aldus gedacht, dat vijf zittingweken bestemd zijn voor de behandeling der Invaliditeitswet, zoodat te verwachten is, dat. tegen 19 November de beraadslaging over de Indische begrooting voor 1913 kan worden aan de orde gesteld. Ommen. Naar wij vernemen, beeft het Prov. Comité van Chr. Hist. Kiesver. in Overijssel meege deeld, dat het den candidaat der Centrale Distr. Kiesver. (Mr. M. Baron Mackay) niet kan steunen. Dinsdag had in de Tweede Kamer een incident plaats tusschen de heeren Duijmaer van Twist (A. R.) en Duijs (S. D.) over steno- gram-vervalsching en vloeken in de Kamer In den kop doet men eerst suiker (2 a 3 thee lepels) dan R0NA cacao (1 theelepel ongeveer 6 a 7 gram). Vervolgens opgieten niet goed kokend water en dan eerst omroeren. In den kop doet men 2 a 3 theelepels suiker en 1 theelepel R0NA cacao (6 a 7 gram), maakt dit met zeer weinig koude melk tot een papje, en giet daarop de goed kokende melk. Bovenop ziet men dan een prachtiglaagjeschuim. voor Op 1 Liter (kan) mejk neemt men 1V2 a 2 eet lepels (35gram)R0NA cacao en 2V2 a 3 eetlepels (70 gr.) witte suiker. Roer in een schaal de cacao en suiker droog door elkaar. Maak daarvan met kokend water een papje. Giet die pap in de kokende melk en laat even door koken. Uit 1 Liter melk schenkt men ongeveer 7 koppen. Natuurljjk kan men des- ge wenscht ook gedeeltelij k melk en gedeeltelijk water gebruiken. 1 kilo R0NA cacao van 1.50 geeft dus 200 koppen chocolade. K. IN I D I wam door Duijs, en het beweerd vloeken in een vergadering door van Twist. Deze heer ver klaarde, na bewezen te hebben dat hij zulks niet gedaan had, niet meer met Duijs te willen debatteeren. Er ontstond ook nog een woor denwisseling tusschen Ankerman (C. H). en Duijs. Het soc.-dem. Kamerlid Duijs is benoemd tot Wethouder van Zaandam, en heeft die benoeming aangenomen. Faillissement wed. P. van Eyk Zonen en de Bank voor Handel Industrie. De voorloopige uitkeering in het faillisse ment der firma wed. P. van Eyk Zonen bedraagt 5 en in dat der Bank voor Handel Industrie 3 In afwachting. Er is merkwaardig weinig nieuws van de gevechten aan de Turksch-Servische grens. Men mocht dat verwachten na het officieuze telegram uit Belgrado, dat van regeeringswege buitengewone maatregelen tegen het ver spreiden van onjuiste berichten over de eerste botsingen aankondigde. Uit Sofia verneemt men al evenmin iets. De opmarsch van de legers is blijkbaar in zijn laatste faze gekomen, en als er nu telegrammen doorgeftten worden zullen zij vermoedelijk bericht brengen van de gevechten, waarmede de oorlog geopend zal worden. Zelfs de terugroeping van de Turksche ge zanten uit Sofia, Belgrado en Athene heeft de verbonden Balkan-staten nog niet kunnen bewegen, om de oorlogsverklaring in de wereld te sturen. Bulgarije moet nu ten naaste bij klaar zijn, maar het wachten is blijkbaar op Servië. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Grieksche minister van buitenlaudsche zaken aan Noradoengian, den Turkschen minister van buitenlaudsche zaken, een telegram heeft gezonden met het verzoek, om den Turkschen gezant te Athene last te -geven, de door dezen geweigerde Griekscfie nota alsnog aan te nemen. Noradoengian antwoordde, dat Grie kenland die nota door zijn gezant te Konstan tinopel kon laten overhandigen. De gezanten van de Balkan-staten blijven daar namelijk, gelijk men weet, nog tot nader order. Üit Sofia wordt gemeld, dat de Balkan- staten aan de Porte nog 48 uur tijd laten, om op hun voorstellen te antwoorden. Terwijl de Montenegrijnen in het Zuiden nu alle beletselen voor hun opmarsch naar Skoetari overwonnen hebben Maandag heeft zooals men weet ook het fort Hoem zich aan hen overgegeven schieten zij in de pro vincie Kossowo in de buurt van Goesinje slechts met moeite op. Maandag hebben zij daar eindelijk, na een hardnekkig gevecht den berg Visibor bij Goesinje kunnen bezetten, waarbij vier kanonnen, vele geweren met schietvoorraad en twee oorlogsstandaards ge nomen werden. De hoofdmacht van den serdar Woetowits is nu te Berane (in het sandzjak) gekampeerd. In vijf dagen oorlogvoerens hebben de Mon tenegrijnen 256 dooden en 800 gekwetsten verloren. De meeste dooden zijn gevallen bij de bestorming van Detsits en Tarabosj Tara- bosj is de sterke stelling ten Z. van Skoetari, over welke reeds eenige bijzonderheden zijn meegedeeld. Volgens den correspondent van de Times te Cettinje, hebben de Montenegrijnen daar Vrijdagavond bij een stormloop de zwaarste verliezen geleden. Duizend Montenegrijnen rukten in de duisternis tegen den berg op. De electrische zoeklichten van Skoetari ont dekten hen en de mitrailleurs van het fort ■openden daarna een moorddadig vuur. De bevelhebber gaf zijn mannen last, om terug te trekken, maar in hun razenden moed wei gerden zij te gehoorzamen en bleven onder een hagel van kogels voortrukken. Hun ver liezen waren schrikbarend. Milwaukee. Juist toen Roosevelt op weg was om zich naar een vergadering te begeven, teneinde daar het woord te voeren, zooals we in ons vorig nummer onder Telegr. be richten mededeelden, werd er een schot op hem gelost. De dader werd door een voorbij ganger gegrepen. Vier politieagenten slaagden er slechts met moeite in de menigte te beletten hem te lynchen. Roosevelt vroeg, den dader bi] hem te brengenen toen dat geschied was, vroeg hij den man, waarom hij geschoten had. De man antwoordde niet. Hij is in het huis van bewaring opgesloten. De man, die den aanslag op Roosevelt pleegde, is blijkbaar een gek. Een der dokters, die de wond hebben on derzocht, verzekerde, dat de kwetsuur niet ernstig is. De kogel zat in het spierweefsel. De dader heet John Schrank, en was vroeger café-houder in New York. Hij is geboortig uit Beieren. De man werd, onmiddellijk nadat hij 'liet schot gelost had, door Roosevelts se cretaris gepakt en op den grond gegooid, waarbij de secretaris hem het wapen ontrukte. Roosevelt maakte, toen de kogel hem trof, bijna geen beweging. Chicago, 16 October. Roosevelt heeft giste ren tot laat in den avond, in kussens geleund, liggen lezen. Daarna heeft hij geslapen. De doktoren verklaarden, dat de toestand van den zieke goed is, ofschoon temperatuur en pols iets hooger zijn dan normaal. Er valt een algemeene verbetering te con- stateeren in den toestand. Het ziekenhuis, waar hij ligt, wordt door persmannen over stroomd. New York, 16 October. Dr. Woodrow Wilson, de candidaat der Democraten voor het Presi dentschap, heeft alle door hem aangekondigde redevoeringen ter ondersteuning van zijn eigen candidatuur, afgeseind. Hij ging daartoe over met het oog op den aanslag, gepleegd op Roosevelt. Daar Taft geen verkiezingsrede- voeringen meer houdt en Roosevelt het 1111 ook niet meer kan, wil Woodrow Wilson niet de eenige wezen, die in persoon de campagne nog voortzet. De heeren J. J. de Die te Oostburg en C. Koelmans te Ter Neuzen komen voor op het viertal voor onderwijzer aan de Chr. school te Grijpskerke, Er zijn maar 45 sollicitanten. De heer C. J. v. d. Bent alhier slaagde te Breda voor het examen der gymnastiek. De krijgsraad veroordeelde J. K., milicien kanonnier te Ter Neuzen, wegens dienstweige ring tot vier maanden militaire gevangenisstraf. Dinsdag arriveerde alhier een bergings vaartuig uit Antwerpen om de walepont „Elza" aan den havenmond gezonken, te lichten. Er is terstond begonnen om de nog in het ruim aanwezige beetwortelen er uit te halen, terwijl Woensdag met de werkzaamheden voor het lichten is begonnen. Bij de spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen is eene groote oplichterij gepleegd met het in omloop brengen van valsche obligaties. De gedelegeerd-commissaris had zich uit eigen beweging bij het parket aangeboden. Een huiszoeking werd in de bureaux van de maat schappij gedaan, maar sinds Vrijdag is de commissaris N. Wilmart spoorloos verdwenen. Wisselagenten hadden bespeurd, dat de obligaties valsch waren en verwittigden de beurspolitie. Het parket kreeg de zaak in handen en bevond, dat het aantal in omloop gebrachte obligaties dat, hetwelk de regels der maatschappij voor dat doel bestemmen, verre overtrof. In plaats van 15,000, zooals de statuten voorschrijven, zouden eAngeveer 60,000 obligaties in circulatie zijn. In alle Banken werd vervolgens onderzocht, of de verdwenen beheerder daar wellicht een „safe" of een rekening-courant had. Iq dit geval zal de politie onmiddellijk verzet aan- teekenen tegen de afgifte der waarden. Maandagochtend heeft men ontdekt waar de obligaties gedrukt zijn. Men heeft daal den laatsten tijd 50,000 obligaties vervaardigd. Ook zijn de personen ontdekt, die in de banken en bij wisselagenten de valsche waardepapieren te koop gingen aanbieden, doch zij weigerden, den eigenaar te noemen. Allengs neemt de zaak van de in Brussel in circulatie gebrachte, valsche obligaties de af metingen van een algemeene katastrophe aan. Tusschen 15 en 20 millioen zijn er uitgegeven van de spoorweg-maatschappij Gent Terneu- zen. Zes Brusselsche drukkers, die ieder dui zenden van die papieren hebben vervaardigd zijn gevlucht. Het aantal geruïneerde wissel agenten en particulieren wordt eveneens reeds grooter. I11 de Banken is voor verscheidene millioenen op de in bewaring gegeven, valsche obligaties gestort. Zelfs lijden de Banken te Rijsel en Parijs onder dit geweldig bedrog. De kwestie is, dat dit in bewaring geven steeds door eervolle bemiddelaars geschiedde, die door den sluwen bestuurder of feesten waren genoodigd. Vrijdagochtend bood de heer Wilmart zich aan bij den onderzoeksrechter De Vos. Nadat deze hem de feiten had uitgelegd, antwoordde Wilmart luchtig, dat dit een op het bureau begaan gebrek moest betreffen en klaagde hij voor de leus over de bedienden wien men niets kan overlatqn. Hij verzekerde voorts, dat de maatschappij de vervalschte obligaties zou uitbetalen. Zoo gemakkelijk liet De Vos zich echter niet afschepen. Hij wees op het gevaar van meerdere misgrepen en stelde hem voor samen dien middag naar het bureau te gaan, dat de maatschappij te Gent bezit. Een ander heeft ze te Brussel. Wip echter op den afgesproken tijd aanwezig was, Wilmart niet. Hij rook lont en had zich in een auto naar de Fransche grens uit de voeten gemaakt. Deze leefde op buitengewoon rijken voet. Toen zijn vader's erfenis hem ten deel viel, die voor het grootste deel uit effecten op naam dier spoorweg maatschappij bestond, had hij de advocatuur daarvoor laten loopen. Nog in verschillende andere ondernemingen is hij bovendien betrokken. Hij bezat verder drie kasteelen, alle zoo rijk mogelijk gemeubeld. Zijn jachten op groot wild waren de edelste van het jachtlievende België. Men vocht letterlijk om daartoe een uitnoodiging machtig te worden. Deze ver- eenigden dan ook personen uit de hooge finan- cieele wereld en advocaten met sportmannen en bookmakers. De vervalsching dateert overigens niet van vandaag of gisteren. Sedert 1S97 werden deze aandeden in omloop gebracht. Nu zoekt men natuurlijk in de eerste plaats naar Wilmart. In dien tusschentijd is zijn vertrouweling Rasquin aangehouden. De spoorwegmaatschappij Gent-Terneuzen, aldus het „Hbl. van Antw." waaraan de ge gevens ontleend zijn, kreeg 22 Mei 1862 con cessie voor een exploitatie gedurende 90 jaar. Hoe veel is nu in 't geheel ontvreemd P Het is moeilijk zich daarvan op het oogen- blik een denkbeeld te vormen56,000 oblig. van 500frank zijn uitgegeven. Natuurlijk is dat volle bedrag niet voorhanden. De schattingen Bereiding van Waterchocolade per kop. Bereiding van Melkchocolade per kop. Bereiding van Melkchocolade per grootere hoeveelheid. Turken en Montenegrijnen. Een moordaanslag op Roosevelt. De verkiezingscampagne in de V. St. TER NEUZEN 18 October 1912. De groote oplichterij bij de lijn Gent—Ter Neuzen.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2