Van Houten's Cacao ecla 2^CL e Bericlite Uit Stad en Provincie. Moeders «geeft uw kinderen dagelijks oorlogsverklaring heeft voorspeld. De Ser vische Sobranje zond een telegram aan de parlementen te Belgrado, Athene en Cettinje, waarin de hoop werd uitgesproken, dat alle Christenen op den Balkan onaf hankelijk zullen samengaan in den strijd tegen regeeringloos heid en dwinglandij. Reeds Woensdag werd de beslissing van Bulgarije en Servië verwacht, die zijn overeengekomen hun beslissing te nemen en zoo noodig zonder uitstel op te rukken. Wie weet wat de telegraaf heden nog brengt. Dat de Turksche militaire attaché Belgrado reeds zou verlaten hebben, is nog niet bevestigd. De Crisis op den Balkan. De oorlog tusschen Turkije en Montenegro. Londen, 1 October. De bijzondere corres pondent van Reuter te Podgoritsa seint dd. 9 dezer, dat het Montenegrijnsche leger gisteren morgen den oorlog tegen Turkije begonnen is met een aanval op een sterke Turksche stel ling tegenover Podgoritsa. Na een artillerie duel van 4 uur ontruimden de Turken de hoogten van Plavnitza en rukten de Montene grijnen vooruit, ten aanval op Detsjitsj. De Turken kregen in den namiddag versterking, waarop een geregelde slag begon, die nog voort duurt. Onder geestdriftig gejuich van de inwoners reed koning Nikolaas met prins Mirko en den generalen staf vanochtend vroeg naar den naasten berg bij Podgoritsa om de stelling te bezien. Klokke acht uur loste prins Peter, de jongste zoon van den koning en kapitein bij de artil lerie, het eerste schot op de Turksche stelling op de tegenover gelegen bergen. In-het Mon tenegrijnsche hoofdkwartier speelde de muziek het volkslied. Er volgde aanstonds een artillerie-strijd langs de geheele linie. In 21 minuten werd het vuur van het Turksche geschut tot zwijgen gebracht. De Turken trokken vervolgens uit hun eerste stelling op den berg Planinitsa terug. Om twaalf uur hadden zij de geheele bergstelling ontruimd. Daarop werd bevel gegeven tot een alge meen oprukken van de Montenegrijuen. On der beschutting van kanonvuur rukte het voet volk langzaam tegen de sterk verschanste Turksche stellingen op den berg Detsits, die den weg naar Skoetari bestrijkt, op. Om twee uur in den namiddag landden de Turksche troepen aan den oever van het meer Skoetari, niet ver van de Montenegrijnsche grens. Er volgde een algemeen gevecht. Het duurt nog langs de geheele uitgestrekte linie. Kroonprins Danilo, de opperbevelhebber van het Montenegrijnsche leger, en prins Peter zijn juist van het slagveld het hoofdkwartier van den koning binnengereden om met hun vader te overleggen en nieuwe bevelen te krijgen. De correspondent van de Daily Chronicle te Konstantinopel geeft te kennen, dat Rusland Montenegro zijn oorlogsverklaring heeft inge geven. Toen de correspondent onlangs te Cettinje was zag hij toebereidselen voor de legermobilisatie gebeuren onder toezicht van vijf Russische officieren, onder wie een gene raal, /gezonden door den tsaar. Berlijn, 10 October. Uit Rome wordt aan de Deutsche Tages-Zeitung geseind Het be ginnen van den oorlog door Montenegro wekt hier sterk ontstemming, zoowel in oflicieele als in politieke kringen. Men had alles gedaan om koning Nikita tot kalmte te brengen en elk verzoek om stoffelijken of zedelijken steun geweigerd. Ook zijn schoonzoon koning Victor Emanuel was het volkomen met deze houding eens. Men gelooft hier nog steeds, dat de oorlog plaatselijk te beperken zal zijn. Zou Oosten rijk genoodzaakt worden in te grijpen om het Sandzjak niet Servisch of Montenegrijnsch te laten worden, dan zouden de groote mogend heden dit kalm kunnen laten gaan. Langer dan de oorlog zal die bezetting niet duren. Te Tsjakor en Tsagarli heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen Mohamedaansche boeren en Monteuegrijnen, waarbij 2 boeren gedood en 7 doodelijk gewond zijn, Ook de Montenegrijnen verloren een aantal mannen en namen de vlucht. De Montenegrijnen zijn volgens een telegram uit Rlstafats bij Berana teruggedrongen en evenzoo zijn de Montenegrijnen, die in de buurt van Goessinje hebben aangevallen, terugge jaagd. Van alle zijden snellen Albaneezen toe om Turkije te helpenzij zijn bereid hun laatsten droppel bloed te offeren voor de ver dediging van de grenzen. De stemming wordt hier ieder oogenblik meer geprikkeld. De Mohammedanen willen volstrekt ten oorlog. De mobilisatie wordt ijverig voortgezet en de groote transporten van troepen zullen waarschijnlijk Maandag begin nen. De spoorwegen zullen dan het personen- en vracht-vervoer geheel staken. De boeren aan de grens brengen hun paarden naar Bul garije om ze aan de Turksche requisitie te onttrekken. In Saloniki worden de paarden van de voer lieden op straat uitgespannen en onteigend. Men verzekert, dat de Montenegrijnen bij Berana terug zijn geworpen. Hieronder volgen eenige gegevens omtrent Montenegro. Naar men zich herinnert, telt het rijk sinds 1910 onder de koninkrijken. Het regeerende huis is dat van Petrovitsj Niegosj. In 1905 kreeg het land een grondwet. Do Skoeptsjina (Parlement) bestaat uit 61 afgevaardigden, te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuu/en dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. die door middel van het algemeen kiesrecht worden aangewezen. De nationale vlag is uit drie waterpas gestelde strooken wit, blauw en rood, samengesteld. De voorzitter vaq den ministerraad heet dr, Tomacwitsj, die van oorlog Serdar J. Woe- kotitj. Aan het hoofd van het actieve leger staat de kroonprins. In Cettinje heeft Neder land geen afzonderlijken, diplomatieken ver tegenwoordiger noch een consulair ambtenaar. Het rijkje beslaat 9080 vierkante K.M. en wordt door ongeveer 250.000 menschen be woond, wat een dichtheid der bevolking van 27 personen per vierkanten K.M. maakt. Van deze behoort verreweg he't grootste deel tot de orthodox-Grieksche kerk. Het aantal Ka tholieken en Mohammedanen is zoo wat gelijk. De hoofdstad Cettinje telt niet meer dan 4355 bewoners, de militaire bezetting niet meegerekend. In huiden, wol en paarden wordt voornamelijk handel gedreven. De koopvaardij vloot telde in 1911 22 zeilschepen. De spoor lijn in dat land mat in 1909 18 K. M. Naar men weet, beteekent Montenegro (in het Ser visch) Tzrna Gora, Zwarte Berg. Wat nu inzonderheid het leger aangaat, iedere Montenegrijn van 18 tot 60 jaar is verplicht onder de wapens te komen, en wel van 20 tot 45 jaar, in den eersten ban, van 18 tot 20 in den tweeden en van 45 tot 60 jaar in den derden ban. De militaire uniform bestaat uit de nationale dracht, wat er ook toe bijdraagt, om de mobilisatie spoedig in haar werk te doen gaan, waartoe natuurlijk ook de geringe omvang van 't rijk medewerkt. Toch heeft de Montenegrijn gelegenheid, in vredestijd zich in den wapenhandel te oefenen. Daartoe bestaan twee schoolbataljons, die ieder gedurende vier maanden daartoe de ge legenheid bieden, behalve andere afdeelingen, die voor de artillerie en de genie opleiden. In geval van oorlog worden 12 brigades ge vormd. d. w. z. 11 brigades infanterie en één brigade artillerie met 12 batterijen. De artil lerie telt 48 bergkanonnen, 36 veldkanonnen en 44 belegeringskanonnen. Voorts 20 mitrail leuses en krijgsvoorraad, die voor al die wapenen ruimschoots voldoende is. Naar men weet, is koning Petrowitsj Nie gosj de schoonvader van Victor Emanuel van Italië, c|ie met Elena is getrouwd. TER NEUZEN II October 1912. Gelijk bekend is, maakt Nederland zich gereed, om in 't volgend jaar het eeuwfeest te vieren van onze verlossing van de Fransche overheersching. Dat bij die feestviering Ter Neuzen niet achter zal blijven, spreekt van zelf. Dinsdag had reeds de eerste vergadering plaats van een Comité, dat dit feest zal voor bereiden. In afwijking van de tot hiertoe gevolgde* gewoonte, om alle belangstellenden per ad vertentie op te roepen tot eene vergadering, had de heer Burgemeester ditmaal eene uit- noodiging gezonden aan enkele notabelen en aan verschillende corporaties met verzoek, zich te doen vertegenwoordigen. Die corporaties waren de Gemeenteraad met den secretaris en den ontvanger, de Brandweer, de Raad der Ned. Herv. kerk, der Geref. kerk, der R. K. kerk en der beide Geref. gemeentenhet bestuur der Liberale kiesver., der Anti-revol. en der Chr. Historische kiesvereenigingde Oranjevereeniginghet bestuur van de Vereenigde Handwerkslieden, van den Chr. Werkmansbond, der Chr. Werk lieden vereeniging en van de Vereen, van R. K. spoorwegbeambtenhet bestuur van de Muziekvereenigingde Kamer van Koophandel de Vereen, van Cargadoors Volksonderwijs de Vereen, van Chr. onderwijzers in 't Land van Axelde hoofden der vier openbare en der vier bijzondere scholen met den oudsten onderwijzer van elke schoolde Wielarsbond. De genoodigde notabelen warende garni zoenscommandant de inspecteur en de ont vanger van belastingende ingenieursde doctoren de notarissen en de havenmeester. Twee-en-veertig van de genoodigden hadden aan de oproeping gehoor gegeven, terwijl van enkele anderen bericht was ingekomen, dat ze voor de uitnoodiging bedankte, of verhin derd waren de vergadering bij te wonen. In de bovenzaal van 't Hotel Centraal werd deze eerste vergadering Dinsdagavond te acht uur geopend door den heer Burgemeester, die met een kort woord de aanwezigen welkom heette, hun dank zei voor hunne bereidwillig heid om mede te werken tot organisatie van het feest en voorstelde, thans over te gaan tot de verkiezing van een Bestuur van 9 leden. Dit werd goedgevonden. Op voorstel van den heer Eijke werd de heer Burgemeester bi] acclamatie benoemd tot eere-voorzitter. Na een drietal stemmingen werden gekozen de heeren Eijke, Van Hasselt, Speetjens, ds. Timmerman, Verhulst, Le Nobel, Jurrij, Buijze en De Cooker. Op voorstel van den eere-voorzitter werd de heer Van Rompu lid van Ged. Staten be noemd tot eere-lid. Het bestuur (dat de verschillende functie's onderling verdeelde) is samengësteld als volgt M. Eijke, voorzitter, H. J. Verhulst, vice voor- zitter, L. F. van Hasselt, le secretaris, C. le Nobel, 2e secretaris, F. I. II. Speetjens, pen ningmeester, J. F. de Cooker, 2e penning meester, leden Dr. Buijze, Ds. A. Timmerman en J. L. Jurrij. Nadat op verzoek van een der aanwezigen de heer Huizinga lezing had gegeven van de lijst der uitgenoodigde corporation en perso nen, waarvan enkele hadden te kennen gege ven niet genegen te zijn in het comité zitting te nemen werd de vergadering gesloten, onder mededeeling dat het bestuur een voorloopig programma zal opmaken en dit ter goedkeu ring aan het connte zal voordragen. Het is wederom een groot gemak dat Littooij's Reiswijzer (Winterdienst) verschenen is, want des winters kan men het boekje evenmin missen als des zomers. Alles is weer nauwkeurig bijgewerkt. Nieuwe diensten zijn er weer in opgenomen. En Amsterdamsche- en Greenwichtijd is nég duidelijker aangegeven als voorheen. Als Handelsgids bewijst het tevens met sncces vele Jdiensten. Het boekje is bekend en men treft het overal aan. Het spoorwegstation alhier wordt elec- trisch verlicht, van binnen en van buiten. Voorwaar een mooie verbetering, die hard noodig was. Door Burg. en Weth. is aan den heer A. Weijers, buitengewoon gemeent-opzichter bij den bouw der hoogere burgerschool ontslag verleend. Zaterdagavond is alhier een cursus in het boekhouden opgericht, die door 30 leerlingen wordt gevolgd. De lessen worden gegeven door den heer J. Adriaanse van Lamswaarde, -- Aan de universiteit te Gent is met groote onderscheiding geslaagd bij het examen van candidaat in de wijsbegeerte en letteren, de heer Gustave Renier, van Ter Neuzen. Voor het beroepen van een predikant bij de Geref. gemeente fVlooswijkstraat) alhier is een tweetal opgemaakt waarop zijn geplaatst Ds. J. Fraanje alhier en Ds. A. Kievit te Aag- tekerke. Sluiskil. Bij den aannemer, den heer Coppé. op de cokesfabriek alhier, hebben een twintigtal werklieden, allen Sluiskillenaars. het werk gestaakt. Zij, meest allen jongens van 16 tot 20 jaar oud, verdienden als opperman op de fabriek 35 centiemen per uur. Zij eischten 40 centiemen, wat hun niet toegestaan werd. Daarop staakten zij. Het loon met bieten te steken lacht hun zeker nu toe. Maar hoe lang duurt dat bi.etensteken Hoogstens tot November. Naar men verneemt zullen zij, die gestaakt hebben, nimmermeer werk op de fabriek krijgen. Er is hier zoo'n gebrek aan werklieden, dat veldarbeiders f 2,50 per dag vragen om aardappelen te rooien. Zaamslag. Alhier werd aanbesteed dpor de Coöperatieve vereeniging „Ons Voordeel" al hier, de onderstaande voederartikelen n.l. 1500 kilo maïs, aannemer J. van der Welle te Othene voor f 7,20 per 100 kilo 6550 kilo tarwe gries (wit) aannemer als boven voor f 8,73 750 kilo schepmeel. aannemer J. Meijer te Zaamslag voor f9,10 per 100 kilo; 650 kilo roggemeel, aannemer als voren voor f 9,45 per 100 kilo 1600 kilo bloem (dubbele 00), aannemer als voren voor f 12,55 per 100 kilo. Zaamslag. In de Dinsdag alhier gehouden raadszitting werd afgewezen het adres van herbergiers tot intrekking van de onlangs vast gestelde wijziging in de politieverordening, dat de herbergen des Zondags gedurende kerk tijd gesloten moeten zijn. Eveneens werd af gewezen een verzoek van den gemeenteveld wachter, tevens bode en concierge van het ge meentehuis, om vrijdom van personeele be lasting. Aan de pogingen van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond tot verkrijging van een wielerpad langs den nieuwen dijk door het Axelsche Gat zal steun worden verleend door het zenden van een adres om adhaesie aan den Minister van financiën. Het plaatsen van borden met den plaatsnaam acht de raad overbodig in ver band met de op verschillende wegen voor komende wegwijzers van den Wielrijdersbond, die de gemeente Zaamslag aanwijzen. Het verzoek van het Middelburgsch comité voor het plan 1913 om steun wordt aange houden tot latere behandeling, teneinde eens te kunnen nagaan wat andere gemeenten doen en te onderzoeken of er voorwerpen zijn die voor de tentoonstelling zouden kunnen worden opgezonden. Vastgesteld werd eene verordening tot re geling van de jaardvyedde van den ambtenaar ter secretarie. Het minimum is bepaald op f 350 met 5 jaarlijksche verhoogingen tot een maximum van f 500. De indienst zijnde func tionaris komt dan in verband met zijne dienst jaren in 1914 in het genot van dit maximum. Daar men dit echter reeds met 1913 wilgeven, zal voor dat jaar eene gratificatie van f 50 worden toegekend. Een voorstel om het minimum op f 400 te stellen en het maximum op f600 werd ver worpen. De gemeentebegrooting werd vastgesteld op een eindcijfer van f 28.293.68Vs) met een post voor onvoorziene uitgaven ad f 156.86Va. Tijdens de behandeling van de begrooting werd op voorstel van een der leden het salaris van den gemeentewerkman met f 40 verhoogd en dat van den man belast met eenige werk zaamheden in de buurt Othene met f 10. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f 9260 (het vorig jaar op f 8500.) In verband daarmede zal machtiging worden gevraagd het maximum op f 10.000 te bepalen. Tot onderwijzer en onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs aan de school in den Groote Huissenspolder werden benoemd de heer G. J. Maas en mej. C- A. Th. Knijff. Vrijdag 25 October a. s. zal voor de arrondissements-rechtbank alhier behandeld worden de zaak tegen H. A. de W. te Axel, beklaagd van het veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg. Door het openbaar ministerie zijn 11 ge tuigen gedagvaard, waaronder 2 doctoren en een ingenieur der Staatsspoorwegen als des kundige. Koewacht. In den laatsten tijd vertrekken vele personen van hier en omliggende gemeen ten naar Duitschland en Holland vertiekken, terwijl uit de aangrenzende Belgische gemeen ten velen naar Frankrijk gegaan zijn om daar bieten te rooien. «Daardoor worden thans door onze veldarbeiders hooge daggeldeq verdiend. Er zijn landbouwers, die f2 a f2,25 per dag voor aardappelrooien en 8 a 10 per roede voor het uitsteken der bieten betalen. Als men bedenkt, dat er arbeiders zijn, die 30 tot 40 roeden en meer per dag steken, dan zal men begrijpen, dat er thans goed geld verdiend wordt. Schoondijke. De herveiling van de hofstede te Eede, bewoond door C. Blondeel, had 5 dezer plaats. Ze werd toegewezen aan Chr. de Backere—Standaert te Oostburg voor f 18,000, d. i. f 13,000 minder dan bij de eerste veiling. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 3 October 1811. Keizer Napoleon wordt in een hoogaars het Zwin overgevoerd naar Ter RONA

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2