Van Houtcn's Cacao Kecla jzcl e Eeilclite ra_ Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwberichten. Talrijk zijn de openlijke en bedekte aanvallen, waar aan dit goede fabrikaat, waarvan men de concurrentie vreest, blootstaat. In weerwil daarvan worden dagelijks talrijker de gebruikers die de goede eigenschappen er van op prijs stellen. Zuiver en oplosbaar vol vetgehalte heerlijke krachtige cacaosmaak licht verteerbaar. Uiterst goedkoop, want men heeft veel minder noodig voor de bereiding. Vooral in Servië heerscht een oorlogszuch tige stemming. Zooals men weet, wil de Turksche regeering geen oorlogsmateriaal voor Servië doorlaten en nu heeft de Servische ge zant bij de Porte den eisch gesteld, binnen 48 uur den doorvoer toe te staan dit beschouwt Turkije als een ultimatum. Men heeft den gezant laten weten, dat men zoo spoedig geen antwoord kon geven. Ook Griekenland heeft zijn oude veeten en verlangt naar het oogenblik, dat het met an dere Balkan-Staten met Turkije kan afrekenen. Alleen kan het dit niet doen, daarom sloot het zich bij de andere Staten aan. Het kleine Montenegro volmaakt het quar tet. De Koning heeft last gegeven tot alge- meene mobiliseering en sedert eergisteren rukken de troepen naar de grenzen, onge twijfeld met het vurig verlangen, deze hoe eer hoe liever te kunuen overtrekken. Wat nu Rumenië betreft, wordt thans weer gemeld, dat het niet buitengesloten is, dat het zich onzijdig zal houden en op grond van be loften aan Rusland het klinkt anders dan gisteren noch de eene, noch de andere partij zelfs, niet indirect zal ondersteunen. Rijkspostspaarbank. In de maand September werd op dit kantoor en de daaronder behoorende hulppostkantoren ingelegd f 16467.57, terugbetaald f 17325.72. Het laatst uitgegeven boekje w^s no. 9197. Bij het examen voor vaandrig slaagde de sergeant van het reservekader de heer K. Dees, zoon van den wethouder D. J. Dees. In de vergadering van het comité ter bevordering van de stichting eener muziektent alhier, bleek uit de voorloopige optelling van de bedragen der inteekenlijsten, (lat thans tot een bedrag van f776,13 door de ingezetenen is geteekend, terwijl nog enkelen door de com missieleden mdeten bezocht worden. De commissie was zeer voldaan over dit volgens hare meening bevredigend resultaat. Voorts werd besloten om thans aan den Raad eer. verzoek te richten om van gemeente wege te willen overgaan tot het stichten van eene voor de bestaande behoeften voldoende muziektent, in de kosten waarvan het comité dan met het door haar bijeengebracht bedrag wil tegemoet komen. Woensdagmorgen om ongeveer half 7 ure is schipper J. de Lege met zijn klipperaak de haven alhier willende verlaten, op den weste lijken havendam omhoog geloopen en bij vallend water blijven zitten. De Prov. boot, om 10 uur van Hoedekens- kerke komende, moest daardoor naar het nieuwe kanaal doorvaren, om vandaar om kwart voor elf naar Vlissingen te vertrekken. Bij het hoogwatergetij in den namiddag is het vaartuig, dat ledig was, zonder averij te hebben beloopen, zonder assistentie vlot ge komen en heeft de reis naar Breskens vervolgd. Sluiskil. Door den heer A. Scheffelaar Klots onderwijzer en zijne vrouw M. H. Tauber, onderwijzeres aan school D alhier, is eervol ontslag aangevraagd én gekregen tegen 15 Januari 1913, wijl beiden dan gepensioneerd worden. Met het oog op het getal kinderen aan die school zal waarschijnlijk dan één vacature vervallen. Gisterenmorgen zijn van Hulst naar Mid delburg ter voorgeleiding voor den officier van justitie gebracht E. de V. en J. B. J. de M. verdacht van diefstal met geweldpleging. Na gehoord te zijn, werden zij overgebracht naar het huis van bewaring. Koewacht. In deze gemeente zijn een paar jonge paarden ziek geworden na liet gebruik van geschoten haver. Men zij dus voorzichtig met de voedering van haver, die langen tijd buiten in het nat gestaan heeft. Er zijn verscheidene partijen aardappelen, van hier geleverd te Axel, nauwkeurig onder zocht of er geen geheel of gedeeltelijk rotte in voorkwamen. Enkele partijen werden ge weigerd. Deze maatregel was noodzakelijk, omdat de vorige week verschillende wagons aardappelen werden teruggezonden tot groote schade der verzenders. IJzendijke. Het huis met tuin door de ge meente van dokter Temmerman aangekocht voor onderwijzerswoning en nieuw te bouwen school is Maandag publiek verhuurd aan den heer P. H. Antheuuis alhier tot 3 Mei 1913 voor den prijs van f 140, een onverwacht buitenkansje voor de gemeentekas. De kortelings gepasporteerde korporaal van het Ned. Ind. leger P. van Houte te IJzen dijke, had Woensdag het ongeluk beklemd te raken tusschen de buffers van 2 spoorwagens. Erg gekwetst aan den onderarm, moest da delijk geneeskundige hulp ingeroepen worden. Schoondijke. De hofstede onder Eede, in den laatsten tijd zoo druk besproken, is thans opnieuw alhier onder den hamer gebracht. De hoogste inschrijving bedroeg f 18005, waarop geen enkel bod werd gedaan. De vorige maal werd zij toegewezen aan den heer Jan Riemens te Zaamslag voor 31000, die echter om ver schillende reden weigerde den koop te aan vaarden. De toewijzing heeft over acht dagen plaats. Een hofstede aan den nieuwen Vlissing- schen weg te Koudekerke ('t Zand) nabij Mid delburg is gisteren met annexen in diverse perceelen verkocht door notaris II. R. Struve voor f 10778,25. Vrederust. Woensdag is aanbesteed het bouwen van twee paviljoenen elk voor 58 bedden en een blok van 4 woningen. Minste inschrijver was de heer J. Machielse van Haarlem f 104.425 voor de paviljoenen en f 10.540 voor do woningen. Gereformeerde Kerken. Tweetal te StaphorstA. Dekkers te Zeven huizen en G. Groot Nibbeling te Haulerwijk. Beroepen te Zierikzee E. Bosman te Doe- tinchem. Aangenomen naar Kruiningen door W. S. Pontier, cand. te Rotterdam. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Hiliegom F. J. Hospers te Workumte Borculo: D. van Peursum te Eindhoven. Bedanktvoor Loon op Zand door A. Dek ker te Gameren (Geld)voor Andijk (toez.) door T. A. v. d. Vlies te Poortugaal. Ds. J. J. Homburg, Pred. de&Ned. Herv. Kerk te Goes, heeft bedankt voor de benoe ming tot reizend evangelist van een nieuw op te richten afdeeling der Rhijnsche Zending. Te Delfshaven bestaan er plannen voor het stichten van een derde kerkgebouw der Geref. Kerk. Dr. B. Wielenga, pred. bij de Geref. kerk te Amsterdam, heeft ten slotte bedankt voor het hoogleeraarsambt aan de Theol. School te Kampen. De buitengewone Synode moet nu weer bijeenkomen voor de benoeming van een vijfden hoogleeraar. Zeker is er wel eenige verandering gekomen in vele landbouwbedrijven sommige gewassen, waarvan vroeger weinig of geen sprake was, hebben andere verdrongen, maar niettegen staande alle veranderingen, hebben de ver schillende granen, als tarwe, gerst en rogge toch nog zulk een gewichtige plaats blijven innemen, dat men in de meeste streken spreekt van dat de oogst goed binnen is en niet tegenvalt, dan is de zaak gezond, dan is het jaar niet slecht meer. De granen spelen dus nog eèn gewichtige rol in elk landbouwbedrijfgeen wonder, dat elke landbouwer dan ook dit gewas in de eerste plaats goed bemest. En het is vooral in de zandstreken, dat men voor de rogge allen stalmest bewaart, tenminste een groot ge deelte. In de kleistreken kan men de tarwe en de gerst niet meer dan stalmest geven, omdat de suikerbieten en de karwij daarvan het leeuwendeel eischen. Maar zandstreek of kleistreek, genoeg stalmest of te weinig, er heeft zich uit alle verschillende proeven, die in de laatste jaren genomen zijn, voor de wintergranen een manier van bemesten op den voorgrond gedrongen, die alle andere ver dringt, een manier, die bewezen heeft, voor eerst de beste te zijn. Het is de half stal- lialf kunstmest bemesting. Wanneer men de resultaten van de verschillende proefvelden nagaat, in de Rijkslandbouwverslagen, dan is het meestal deze bemesting, die de grootste opbrengsten en de hoogste winsten geeft. Wat verstaan we door half stal-, half kunst mest bemesting? Wanneer een landbouwer in het geheel geen kunstmest gebruikt, dus enkel stalmest, dan kunnen we als gewone hoeveelheid stalmest per Hectare rekenen 100 kar, elk van 300 K.G. Daar het in de meeste bedrijven nu wel totaal onmogelijk zal zijn, op alle met wintergranen te bezaaien gronden, deze hoeveelheid stalmest te geven, heeft men er aan gedacht een gedeelte van dezen stal mest te vervangen door kunstmest. Door welken kunstmest? Het spreekt van zelf, dat daar, waar we een volledigen mest, na melijk den stalmest vervangen, we dit ook moeten doen door een anderen volledigen mest. En om dien volledigen mest te krijgen, hebben wij drie scheikundige meststoffen noodig. Ten eerste chilisalpeter, ik weet het, dat het vroeger de gewoonte was het chili salpeter alleen in het voorjaar bij wijze van overbemesting aan de granen te geven. Doch in den laatsten tijd heeft de meening veld gewonnen, dat een gedeelte van het salpeter nog in het najaar gegeven moet worden, zoodra het graan, hetzij rogge, tarwe of gerst boven den grond staat. Ik reken daarvoor 50100 K.G. per Hectare al naar den bodem behoefte aan stikstof en in verhouding tot de hoeveelheid stalmest, die men gebruikt heeft. Ook moet men daarbij wel eenigszins reke ning houden met den toestand van den mest. Als deze laatste nog lang en versch is en gewoonlijk is de stalmest voor de winter granen zoo dan werkt hij niet zoo snel en is de straks genoemde hoeveelheid chilisal peter gebiedende eisch. Het is toch nood zakelijk er naar te streven de graanplantjes vóór den winter zooveel mogelijk te ontwik- ielen, opdat stengels en wortels reeds zóó krachtig zijn, dat ze zonder gevaar ook een strengen winter kunnen doorkomen en in het voorjaar weder zoo spoedig mogelijk den groei hervatten. Verder hoort tot dezen volledigen mest kali en phosphorzuur. Is het chilisalpeter noodig om de planten te ontwikkelen, te doen groeien. De beide laatstgenoemde kunstmeststoffen zullen bet stroo krachtig en sterk maken, zullen beletten, dat het bij hevige windvlagen omver waait, m.a.w. legert. En wat is nu goedkooper, heel stalmest of een bemesting als boven beschreven Stellen we, dat we per Hectare 600 K.G. kainiet, (of 150 K.G. chloorkalium) geven 400 K.G. tho- mansphosphaat (of 300 K.G. superphosphaat) en 300 K.G. chilisalpeter (waarvan 100 K.G. in het najaar) dan kost deze kunstmest on- géveer f50 a f60. Daarmede sparen we uit minstens 50 kar stalmest, die we op f2 re kenen en dus f100 kost. De half stal- half kunstmest bemesting is dus goedkooper. Gemeenteraad van Axel. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad werd een verzoekschrift van de vereeniging van Nederlandsche schoolartsen, om eene verordening vast te stellen, teneinde eene betere regeling te verkrijgen van het Geneeskundig Staatstoezicht op de besmette lijke ziekten, met het oog op den toestand in de openbare en bizondere lagere scholen, voor kennisgeving aangenomen. Werd besloten adhaesie te verleunen door het aanbieden van een adres aan den Min. van Financiën op een verzoek van den A. N. W. B. om eene betere regeling tusschen Oost en West-Vlaanderen (Zeeland.) Op een verzoekschrift van G. W. Hottinga, A. P. Freeckenhorst en A. Yzebaart, om vrij gasverbruik, benevens gedurende de maanden October tot en met Maart een II. L. cokes per week, werd afwijzend beschikt. Op advies van de Gezondheidscommissie werden met algemèene stemmen onbewoon baar verklaard de woningen bewoond door Jan Raman, Wed. Meertens en Karei van ürongelen. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd een nieuw reglement van orde voor de ver gaderingen van B. en W. Het oude dag- teekende van het jaar 1853. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer J. J. de Feyter Kz. De premies voor de a.s. jaarmarkt werden als het vorige jaar behouden. Toegevoegd werden 2 prijzen, een eerste a f 2.50 en een tweede a f 1, voor de beste ter markt ge brachte geiten. Tot keurmeesters voor de a.s. jaarmarkt werden benoemd M. W. Koster, P. de Feyter Lz. en J.- J. Machielsen. Aan M. S. de Kok en A. M. L. Verbeke werd voor 8 maanden ontheffing verleend van hunne aanslagen in den Hoofd. Omslag, wegens betaling van dien aanslag in andere gemeenten. Aan G. van den Berge te Beveren (Waes) werd wegens vertrek ontheffing verleend voor 9 maanden. De begrooting van het Alg. Burg. Arm bestuur voor 1913 wer£ vastgesteld met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 4728, en de gemeentebegrooting op f 52451.68. Bij het vaststellen der begrooting van de gemeentelijke gasfabriek voor 1913 ontspon zich o. m. de volgende discussie. Na geheele voorlezing daarvan wordt over gegaan tot de artikelsgewijze behandeling. De heer Oggel vraagt of bij het ramen van de benoodigde hoeveelheid steenkolen rekening is gehouden met de geraamde hoeveelheid te leveren gas. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De directeur denkt echter met de hoeveelheid gas wel tot een hooger cijfer te komen. De heer Oggel wijst er op dat f 500 wordt geraamd voor aankoop van fittings en maar f 600 onder de ontvangsten voor fittingswerken, terwijl de fitter ook voor een salaris van f 500 te boek staat. Hij acht het verschil tusschen de ontvangsten en de inkomsten te gering en zou willen dat, wat de fitter voor particulieren verricht, ook behoorlijk aan de gemeente terug betaald werd. De Voorzitter geeft te kennen hierover ook met den directeur te hebben gesproken en deze heeft hem gezegd, dat daaraan weinig te doen is. Hij gaf te kennen dat er hier weinig voor particulieren te doen is, maar dat nu «enmaal bij een gasfabriek een fitter be hoort. Desgevraagd gaf de directeur als zijne meening te kennen dat voor de werkzaam heden ten behoeve van particulieren wel niet meer dan een f 50 zou worden ontvangen. Het salaris van den fitter terug verhalen van de werkzaamheden bij particulieren, was be slist onmogelijk. De heer Wolfert vraagt, waarom nu f200 is uitgetrokken voor een boekhouder. Is daar afzonderlijk iemand voor aangewezen? Vroeger was dat toch niet zoo, toen moest de directeur zelf voor de boekhouding zorgen. De Voorzitter deelt mede dat in het eerste jaar aan een gemeente-ontvanger een bedrag van f 100 als gratificatie is toegekend, in ver band met de door hem ten behoeve der gas fabriek verrichte administratieve werkzaam heden. Burg. en Weth. wilden nu echter liever niet meer dien weg kiezen van het verleenen eener gratificatie maar het voor de boekhou ding uit te geven bedrag berekenen als salaris. De begrooting is daarna aldus door den direc teur opgemaakt. De heer Oggel dacht dat de directeur vol gens zijne instructie belast was met de boek- houding-. Spreker heeft dezer dagen in de fabriek eens een kijkje genomen en toen is hem gebleken dat er aan de boekhouding zeer veel werk is. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg. en Weth. het er nog niet over eens zijn, hoe ze die zaak willen regelen. De heer Kruijsse verklaart dat er al veel over deze zaak gesproken is, dat het niet ge makkelijk is om tot eene oplossing te komen en dat het ook niet te voorzien is, dat men het er nu terstond over eens zal worden. Hij stelt daarom voor in plaats van „boekhouder" te lezen „administratiekosten". Dan heeft het de beteekenis dat de post ad f 200 daarvoor kan besteed worden, zonder dat men nu uit maakt op welke wijze. Dit kan dan later ge regeld worden. Z. h. s. wordt besloten overeenkomstig het voorstel van den heer Kruijsse. De heer Oggel vraagt of de stokers verhoo ging van loon gekregen hebben, daar zij naar zijn weten fll per week genieten en er f 1200 voor uitgetrokken is. De Voorzitter merkt op dat het al eens kan voorkomen dat een extra-stoker noodig is, b.v. bij ziekte of een ongeval van een der vaste stokers. Dan dient hun loon toch ook door te gaan. De heer Oggel meent dat bij een ongeval, de getroffene toch uitkeering krijgt van de Rijksverzekeringsbank De Voorzitter stemt dat toe, opmerkende dat die uitkeering echter minder bedraagt dan het loon en Burg. en Weth. van meening zijn dat het loon ook moet uitgekeerd worden, voor die gevallen is de som van het loon wat hooger geraamd. De heer Oggel meent toch dat de uitgaven daarvoor uit het bedrag voor losse arbeiders moot gevonden worden, stelt voor om het sa laris van de stokers te ramen op het juiste bedrag, f 1144, en dan de post voor losse arbeiders te verhoogen met f 56, dus te brengen op f 156. TER NEUZEN 4 October 1912. Stalmest en kunstmest op de granen. Begrooting Gasfabriek.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2