Ingezonden Stukken. Onze Leestafel. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Ja, helaas! Maar is het niet verschrikkelijk, dat men in een land, hetwelk den naam heeft een Christenland te zijn, in zulke tooneelen „niets bijzonders" ziet? De Gentsche tentoonstelling. Dag aan dag komt nu meer los van wat er op de wereldtentoonstelling te Gent te zien zal zijn. Daar zal o.a. de ontwikkeling van de locomotieven sedert 1835 in België in beeld worden gebracht. De eerste heette België. Deze machine bestaat niet meer, maar zal zoo getrouw mogelijk worden na gebootst. Daarnaast zal men ook de locomo tieven voor goederentreinen zien en vooreerst de „Olifant", de eerste machine van die soort, die op het vasteland reed. De eerste machines werden in Engeland gemaakt. Ze kosten ongeveer 30.000 frank. De eerste Belgische locomotieven leverde de bekende fabriek van Cockerill. Ook de geleidelijke ontwikkeling der stations zal men daar zien, van die met 6 wissels te Brussel, met 7 te Antwerpen en met 21, destijds het hoofdstation, te Mechelen. Een zeer belangwekkende afdeeling belooft ook die der oude, Vlaamsche kunsten te worden. Deze zal in de eerste plaats de ontwikkeling der steden in de Scheldevallei toonen door middel van plattegronden en panorama's. In de tweede afdeeling zullen stalen van de Vlaamsche schilder- en beeldhouwkunst worden tentoongesteld. Vooral aan de tweede, te weinig gekend, zal zorg worden besteed. Voorts zal men daar de verluchting van oude handschriften kunnen bewonderen. Voorts komt er het muntsnijden, koperslaan, ijzer smeden, meubelmaken, pottenbakkerij, bor duurwerk enz. bij te pas. Er is een bericht overgenomen uit Het Volk, volgens hetwelk er Dinsdag bij de fort manoeuvres in de stelling van Amsterdam een slachtoffer gevallen zou zijn. Te Leimuiden zou een automobiel, waarin minister Colijn met gevolg waren gezeten, een landweerman aangereden hebben, tengevolge waarvan deze in zijn bajonet gevallen zou zijn, met den dood als onmiddellijk gevolg. Wij hebben aldus het Hbl. naar de juistheid laten informeeren en ontvangen van den stellingcommandant, generaal Fabius, het volgende ten antwoord „Ik kan niet anders gelooven, dan dat het geheele bericht een canard is, want ik heb er niets van vernomen, en dan had het mij toch officieel moeten gerapporteerd zijn. Ik mag niet aannemen, dat eënige autoriteit zoo in verzuim zou wezen, om een dergelijk belang rijk voorval niét onmiddellijk te berichten. Maar er is meer. Vrijdag tusschen 2 en 7 he^ ik, om de oefe ningen van de landweer te controleeren, een bezoek gebracht op alle plaatsen, waar de landweer öf oefende, óf gelegerd was. Vijf uur ben ik daarmede bezig geweest, omdat de afstanden zoo groot zijn. Ik heb allerlei landweermenschen gesproken, de bataljons commandanten natuurlijk ook, behalve één, die, na den zeer vermoeienden nacht laat teruggekeerd, wat rustte. Geen enkele heeft mij iets omtrent iets dergelijks gezegd, wat natuurlijk het geval zou zijn geweest, wanneer er iets gebeurd ware." Hoe in plattelandsgemeenteraden over onderwijzers gesproken wordt. Te Statum (N.-B.) hebben de onderwijzers niet voldaan aan het tot hen gerichte verzoek, de kindereu uit school huiswaarts te geleiden. In de jongste Raadszitting was een verzoek aan de orde, door de onderwijzers gedaan, hun salaris te verlioogen. B. en W. hadden het salaris voor eiken onderwijzer per uur berekend. De heer Caron merkte op, dat als hij zijn positie stroohulzenfabrikant vergelijkt met het hoofd der school, dan blijkt, dat het hoofd 927 uur werkt, tegen hij 2400 uur. Als hij hetzelfde uurloon had, zou hij spoedig rijk zijn. Den heer Rumpt spijt het niet, dat de on derwjzers vertrekken, omdat ze te weinig salaris hebben. Nieuwe kunnen niet beroerder zijn. dan die wij thans hebben. Er heerscht volgens den heer Caron een geest van ontevredenheid. Als het hoofd der school niet door zijn godsdienstgevoel getem perd werd, was hij waarschijnlijk een socialist. De heer Wintermans zegV, dat het hoofd der school een braaf man van Christelijke be ginselen is. Het lid Raup Ik zie Mackay, hoofd der school, eer aan voor een anarchist en huiche laar, dan voor een Christen. Het verzoek om salarisverheoging is afge- wezen. De diamanthandelaar A. R., uit de Van Woustraat te Amsterdam, had eenige weken geleden eenige partijtjes diamant in commissie gegeven aan een commissionnair, zekeren L. F., wonende in de Grensstraat. Toen op 24 Augustus jl. het bedrag van de in commissie verkochte partijtjes niet werd betaald, en de daarop volgende dagen F. zijn lastgever met beloften paaide zonder dat het geld voor den dag kwam, is tegen F. ten bureele Stadhou derskade een aanklacht wegens verduistering ingediend. Eenige rechercheurs hebben daarop FVrijdag avond in de Van Woustraat aangehouden. Voor den commissaris van politie geleid, zei de gearresteerde aanvankelijk, de partijtjes aan zijn broeder te hebben verkocht. Deze, gehoord, ontkende dat beslist. De verdachte deelde later mèe, de diamanten voor f 2800 in de Bank van leening te hebben beleend. Hij bleef voorloopig op het politiebureau in bewaring. Toen nu Vrijdagochtend een van de broers van F. in den lombard de diaman ten wilde lossen, nam de politie ze in beslag. Intusschen heeft de familie van den ver dachte reeds de som bij de politie gedeponeerd, benoodigd voor de lossing van liet beleende goed, en zal het ter beoordeeling van den officier van justitie blijven, of deze, wanneer de schade aan den benadeelde is vergoed, de vervolging zal laten doorgaan. Zaterdagmiddagsluiting. Reeds meermalen konden wij melding maken van de steeds meer veld winnende beweging voor vervroegde sluiting der kantoren op den Zaterdagmiddag, van de meerdere toepassing, die deze sluiting allerwege begint te vinden. Thans meldt men ons van zeer bevoegde zijde, dat alle Rotterdamsche bankiers- en kassiersfirma's besloten hebben, de Zaterdag middagsluiting niet meer enkel tot de zomer maanden te beperken, doch deze over het geheele jaar te doen uitstrekken. De beurs zal behoudens dan voor de effectenafdeeling op Zaterdag niet meer worden bezocht en de kantoren zullen des namiddags om 1 uur worden gesloten. Voorwaar een belangrijke schrede verder in de goede, in de door ons gewenschte en bij voortduring gepropageerde richting. „Merc." Eene eenvoudige boerenvrouw die in Venlo inkoopen was gaan doen, veYzocht aan het Duitsche grensstation te Kaldenkirchen geko men, den kommies hare waren te „verzollen". Na opgave van 't een en ander bepaalt de ambtenaar het te betalen bedrag, waarop de vrouw in 'naar eenvoud antwoordt dat dit wel niet juist kan zijn, want dat men haar in den winkel verteld had, dat ze veel meer schuldig zou zijn. De ambtenaar onderzoekt nu nauwkeurig den inhoud vau de mand en vindt zes stel nieuwe speelkaarten. Daar voor elk ingevoerd spel 60 Mark boete verschuldigd zijn, moest de sukkel nu 360 Mark betalen en werd zij, omdat ze zooveel geld niet bij zich had, ge arresteerd! Een leerzaam geval. Een voor sommigen altijd nog leerzaam en steeds weer tot nieuwe voorzichtigheid makend geval, ondanks al de waarschuwingen op dat punt reeds gegeven vertelt het „Hbld. van Antw." „Twee meisjes, de eene 17 en de andere 18 jaar oud, tot eene Poolsche familie behoo- rend en te Antwerpen wonend, waren in be trekking gekomen met twee kerels, die zich deden doorgaan vóór de bestuurders van een groot plaatsingbureel van Brussel. Deze kerels beloofden haar een winstgevend plaats ineen rijke familie der hoofdstad. De meisjes akkoord met haar moeder, namen de schitterende voor stellen, wolke men haar deed, aan. Woensdagmorgen brachten de twee mannen ze naar Brussel en leidden ze in een hotel bij de Noordstatie, waar zij tot den avond moesten wachten. Om 9 uur kwamen de twee kerels haar terughalen en leidden haar naar de Noordstatie. De personen bij wie zij in dienst moesten gaan, zeide een der schurken, zijn dezen morgen naar Londen vertrokken, waar gij ze zult moeten volgen". „Hij ïiad drie kaartjes genomen voor Londen en overhandigde er een aan elk der meisjes. Het derde was voor zijn makker, die hen naar Engeland zou vergezellen. Doch de zaalwachter had de verdachte houding en manieren be merkt van de twee kerels. Hij wendde zich tot een der meisjes en overtuigd met hande laars in blanke slavinnen te doen te hebben verwittigde hij de politie. Toen deze in de wachtzaal kwam, namen de twee kerels de vlucht. Een hunner kon aangehouden worden. Het is een Franschman, hij werd ter beschik king van het gerecht opgesloten. De persoons beschrijving van zijn medeplichtige is in alle richtingen rondgestuurd. De twee meisjes werden naar haar moeder gebracht. De duurte in Duitse h land. Zeven-en-twintig sociaal-democratische vrou wenvergaderingen hebben beraadslaagd over de duurte van de levensmiddelen en moties aangenomen, de regeering vragende om open stelling van de grens, afschaffing van invoer- ten op vee, vleesch, graan en veevoeder, af schaffing van het stelsel van 'bewijzen van invoer. Van het gemeentebestuur verlangt men dat het de bevolking zoo spoedig mogelijk aan vleesch tot den kostenden prijs zal helpen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). toen u hier geregeld met ons uit en inging. Het is een tijd van jubileeren. Nu, wanneer we reeds op leeftijd komen, zooals wij, gebeurt dit steeds. 25-jarig huwelijksfeest, kinderen die 25 jaar worden enz., zoo was het ook in den Raad. De voorzitter herdacht in zeer gevoel volle woorden het feit dat de heer Visser onafgebroken 25 jaar lid van den Raad was geweest en dat hij met ijver en nauwgezetheid zijne taak had vervuld. Na het besluit dat gevallen is omtrent de oprichting eener II. B. S. hebben wij niet veel belangrijks meer beleefd. Vandaar dat mijn stof om u te schrijven van dien aard is, dat ik meende het niet de moeite waard te achten u te schrijven. Nu evenwel in de Memorie van toelichting, aangeboden aan de Tweede Kamer, gebleken is dat zal voorgesteld worden 10000 subsidie per jaar te verleenen voor de instandhouding van de inrichting voor M. O., wensch ik u nog even met een en ander in kennis te stellen. Gunstig vond ik, dat in diezelfde memorie te lezen stond dat Terneuzen finantieel er niet gunstig bijstond. Tevens werd vermeld dat de jaarlijksche exploitatie 24000 tot ƒ28000 zou bedragen, zoodat navaftrek der subsidie voor de gemeente overblijft ƒ14 tot ƒ18000. Nu wordt gerekend op 50 leerlingen die ƒ100 leergeld betalen is 5000, rest alzoo nog ƒ9 a 11000 gulden voor de gemeentekas. Doch dit komt ook wel te recht. Bereids is reeds 4000 uit den II. Omslag gehaald, en we zijn nu reeds zoover dat er geld, dat op dit moment niet besteed kan worden, wordt uitgezet. Jammer dat er 20000 geleend bij is. De gemeente heeft bij een opkomst van 50 leerlingen dus 180 tot 220 per leerlingen bij te betalen en voor wie en van wie Verschillende vereenigingen komen met de a. s. begrooting met verzoek om subsidie of zoo die reeds is verkregen dezelve te verlioogen. Ziekenzorg, die reeds f 400 en 100 ontvangt, verzocht om ƒ800 steun. M. i. ware het beter geweest, wanneer die vereeniging vroeg, neem de heele zaak maar in exploitatie, wellicht komt er nog een winstje uit voor de H B. S. De vereeniging „Hulp ip Nood" is ook eene der aanvragers. Ik heb me afgevraagd bij al die aanvragen, waar moet dit toch heen. liet zal m. i. op den duur zoo komen, dat de ge meente aan Provincie en Rijk subsidie moet gaan vragen om subsidie te kunnen geven. In afwijking van vroegere jaren zal de be grooting commissioraal onderzocht worden. Ik denk, dit is pm den arbeid te bespoedigen. Hij komt evenwel toch in openbare behande ling, dit moet volgens de wet, doch ge begrijpt dan is door de commissie reeds zooveel er over gehandeld, dat dezelve vermoeid zal zijn dit nog eens te herkauwen. Enfin, we zullen zien wat dat uitwerkt. Gelukkig kan ik u mededeelen, dat ons ge meente-uurwerk, na maanden van ernstige ziekte, door een bekwaam geneeskundige wordt behandeld, en er alle hoop bestaat, dat de ziekte geheel genezen wordt en in de eerste 20 jaar niet terug zal komen. Komt nu de erfpachtszaak ook maar spoedig in ordeDat wordt meer dan tijd. De leverancier, die de betonbuizen levert is een goed man. Hij vergoedt wat gebro ken is. Met de handelingen betreffende de maat schappij die electrisch licht levert, vlot het nog niet best. Dat komt toch na verloop van tijd wel in orde en ik denk dat er in de naaste toekomst bij iedere kilowat stroomverbruik nog wel een toeslag zal gegeven worden. Volgens de laatste berichten, of ze juist zijn valt nog niet uit te maken, zou er in de af graven vestinggrond een goudader ontdekt zijn, die onuitputtelijk is. Wanneer dit waar is zijn we uit den brand. Spoedig wacht ik weer eens antwoord van u. W eest gegroet van je toegenegene Ter Neuzen, 1 Oct. 1912. KOBUS. Waarde Janus. Reeds geruimen tijd hebben we van elkander niets gehoord, toch was het me een behoefte u weer eens een en ander mede te deelen aangaande onze woonplaats. Met de jaren komen ook de veranderingen en wisselingen. Alles heeft zoo zijn bestemden tijd, heeft reeds de wijze koning Salomo ons geleerd, en het is ook van toepassing op de dagen waarin wij leven. Na de dagen van kermis-drukte, gesteund door de muziek voortkomende uit groote zware orgels, kwam in alle kalmte onze vroedschap weer bijeen, om de belangen der gemeente te behartigen en dat dit op waardige wijze geschiedt, ge weet dit uit de dagen van ouds, Naar wij vernemen zullen er dit najaar bij den Uitgever J. H. KOK te Kampen nog eenige belangrijke uitgaven het licht zien. Zoo zal spoGdig in afleveringen verschijnen eèn nieuw Handboek voor de Heilige Geschiedenis door P. A. E. Sillevis Smitt, een boek waaraan veel studie ten grondslag ligt, maar dat desniettemin in populairen vorm zal worden geschreven. Van de hand van Ds. C. Linde boom te Gorinchem een Kleine Bijbelgids, een handleiding voor de kennis der H. Schrift. Van Prof. Lr. H. Bouwman gaat ter perse een boek over: de Kerkelijke Tucht, en van Prof. Dr. H. Bavinck een nieuw bewerkte vermeerderde druk van de Beginselen der Psy chologie VERBETERING. In het Raadsverslag van Donderdag 11. was niet vermeld wat er besloten is omtrent een verzoek van de Chr. werkl.-vereeniging om 100 gld. subsidieeen verzoek van de ver eeniging „Hulp in nood" om een jaarlijksche bijdrage benevens verzoeken van de gemeente werklieden R. Kurvink en C. Hangoor om verhooging van hun salaris. Besloten werd om deze verzoeken te behan delen bij de aanstaande begrooting. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 27 Sept. Willem Johannes Jansen, oud 24 j., jm. en Pieter- nella Adriana van Tatenkove, oud 22 j., jd. Jaco bus Cornelis Sol, oud 21 j., jm. en Janna Maria Frederiksen, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Sept. Jacobus Wil- lemsen, oud 22 j., jm. en Cornelia Helena Meijer, oud 29 j., jd. 26 Sept. Jozias de Jonge, oud 21 j jm. en Magdalena Keukelaar, oud21j.,jd. Cornelis Booij. oud 32 j., jm. en Sara Dees, oud 27 j., jd. Geboorten, 22 Sept. Jan Jacob, z. van Mattheus Smallegang en van Pieternella Janneke 't Gilde. 24 Sept. Pieternella Antbonia, d. van Johannes Cornelis Dooms en van Leijntje Janneke Harte. 25 Sept. Catbarina, d. van Jacobus Andries Meertens en van Catelijntje van Es. 27 Sept. Hendrik, z. van Johannes Wagenaar en van Adriana Janna Kempe. 28 Sept. Pieter Jacobus, z. van Pieter Marinus de Ruijter en van Dina Stoffels. Middelburg. In de heden gehouden zitting van de Arrond. Rechtbank alhier werd ver oordeeld A. F. de M. 24 jaar, dienstknecht te Axel, tot 14 dagen gevangenisstraf wegens wederspannigheid. Vrijgesproken werd conform de vordering M. R. 30 jaar, huisvrouw van W. H. te Sluis, beklaagd van eenvoudige beleediging. De Bilt. Volgens het Metereologisch Insti- tuur alhier is de maand September 1912 de ongunstigste van alle Septembermaanden sedert 1849 geweest. De temperatuur was 11,06 Celsius d. i. 3,1 beneden de normale en 0,8 lager dan de laagste vroegere voorgekomen September-temperatuur. VVeenen. Volgens berichten uit Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, wordt gezinspeeld op vredelievende oplossingen aangaande de oorlogs-kwestie. Op de beurs is men zéér opgewonden. De |koersen dalen, uit vrees van oorlog. Konstantinopel De Minister besloot troepen naar de grens te zenden en de manouvreerende troepen te versterken. Men gelooft in offici- eele kringen niet aan de mogelijkheid van een oorlog. Bij een incident op de Montenegrijnsche grens werden 30 soldaten gedood en 50 gewond. ""AMSTERDAM, 30 Sept. 1912. Lijnolie vliegend, f37'/i, f37, Oct. f 365/8, f 36'/*, NovjDec. fJJÖ'A, f353/», Jan./April f 33'/., f 333/8, Mei/Aug. f 32'/8. Suiker kalm, Oct. fll'/i te koop, Jan./Maart f 11»/ig genoteerd, van Mei f ll13/,6 geboden, waarde van Sept. f ll®/8- Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,70 a f 1,otT Friescbe Blauwen f 2,30 a f 2,40. Zeeuwscbe Bonten f 2,40 a 2,50. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,90 a f2,10. Drentsche Eigenheimers f 1.70 a f 2, Eigenheimer Hillegommers f 2,40 a f 2,80. ljpolder Eigenheimers fl,50 a f 1,60. Duinzand Eigenheimers f 3,40 a f 3,60. ANTWERPEN, 30 Sept. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 27,35, per Sept./ Oot. fr. 27.35. Nov./Dec. fr. 27,60, per Febr./Maart fr. 27,95. TER NEUZEN, 1 Oct. 1912. Boter per Vs K.G. 0.671/3. Eieren 104 stuks 4.40 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. 47.60 a 47,621/2. Engelsch per 12.— 12. ROTTERDAM, 30 September. Binnenlandsche granen. Tarwe. Nieuwe ruim aangeboden. Begin markt brachten slechts enkele prima partijtjes langzaam en onveranderde prijzen op, terwijl overigens veel lager moest wor- len afgegeven en alles niet was op te ruimen. Essex per 100 kg. f 11.50 tot f 11.75, uitgezochte partijtjes iets daarboven. Wilhelmina per 100 kg. puike van f 1025 tot f 10.60 uitgezochte en zaai daarboven. Overige soorten naar kwaliteit van f 6.50 tot f 9.50. Rogge en gerst niet van beteekenis ter markt. Haver lager, f 6 50 tot f 9.60 per 100 kg. Bruine boonen nog niet noemenswaard aangeboden. Erwten in de puike soorten onveranderd, afwij kende lager, per H.L. van f 10.50 tot f 13. HULST, 30 Sept, 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,25, Rogge ƒ8,60, Wintergerst 10,80, Zomergerst 10,25 Haver 11.25, Erwten f 15,75, Witte Boonen Bruine Boonen ƒ16,—, Duivenboonen Paardenboonen Boekweit ƒ0,Lijnzaad f Koolzaad/ Aardappels 2,25. Boter per kilo 1,45. Eieren per 26 stuks 1,20. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 55 stuks rundvee en 21 varkens, waarvan verkocht 13 stuks rundvee, en 17 varkens. DAGE N. Voorin Woensdag 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Oct. 4.53 5.14 5.38 6.6 6.37 7.19 8.10 9.5 9.57 10.44 11.20 11.50 12.16 pzpn

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3