Tentoonstelling Te koop Eene partij grove GRI1, LOOPJONGEN r. P. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Ingezonden Stukken. DAMES-, HEEREN- en KINDERPARAPLUIES, Ambachtsschool voor Hulst en Omstreken. Winteraardappelen. V Hoogwatergetij te Terneuzen. Katoenen-, Gestikte- en Wollen DEKENS. K. HAAK. Groente- en Fruit-Veilingsvereeniging „Ter Neuzen en Omstreken", Parapluiemagazijn „Oe Regenboog", Zondag 6 en Maandag 7 October a.s. D. VISSER, gevraagd Brand in de infanteriekazerne te Haarlem. Woensdagavond te kwart over zevenen zag een korporaal der infanterie, die op de binnen plaats van de infanteriekazerne te Haarlem dep, een vlammetje op een kleedkamer van de derde compagnie van het 4de bataljon. Hij meende eerst zich vergist te hebben, keek later nog eens goed toe, waarschuwde den commandant van de wacht, en om 7 u. 27 min. rukte de Haarlemsche brandweer reeds uit. De staf oordeelde het noodig alarm te slaan, zoodat al het brandweermateriaal toesnelde, en zoo werd het mogelijk, met 26 slangen het gevaar te bestrijden. De brand moet zijn uitgebroken op de kleed kamer van de 4de compagnie, aan de zijde van de Bakenessergracht, boven de onder- officierscantine, en heeft zich over de andere vier kleedkamers uitgebreid, is toen omge slagen naar de Zuidzijde, in de Zaksteeg, en heeft dahr de soldatenkamers aangetast. En eindelijk de daarboven gelegen rustkamers ook nog, waar eenige duizenden Marga- en wacht patronen zijn ontploft. Een geluk mag het genoemd worden, dat de kazerne in 1903 aan de zijde van de Zak steeg is verbouwd en aan die zijde van brand muren voorzien. Daarop is de brand dood- geloopen. De localiteiten van het 3de bataljon zijn totaal uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijkde schade aan verloren gegane kleeding alleen wordt op f50,000 geschat. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. Vast staat het, dat er op de kleed kamer van de 3de compagnie Woensdagna middag tot 5 uur menschen zijn geweest, doch volgens hun zeggen is er niet gerookt, en gas licht is op die kamers niet aanwezig. Het spoedig, optreden van de brandweer heeft erger voorkomen, want in de wapen kamers, op korten afstand van het verbrande deel gelegen, was een groote hoeveelheid scherpe patronen aanwezig. Daar er een regen van vonken viel, oordeelde de brand weer het veiliger, niet tot het vervoeren van die patronen over te gaan. Het onderzoek is in vollen gang. Niemand wordt in de kazerne toegelaten. PREDIKBEURTEN. ZoküAG 29 SEPT. 1912. Voor de vele blijken van belang- stelling op 18 dezer ondervonden betuig ik bij dezen mijn hartelijken dank. Amsterdam. Aan Het Volk wordt gemeld dat de auto' waarin Minister Coliju zich be vond, op zijn tocht rondom Amsterdam tot het volgen van de manoeuvres een landweer man aanreed. De man viel, kwam onder de auto terecht. Zijn bajonet doorboorde zijn hart waardoor hij direct dood was. Middelburg. Heden werd ter Arrond. recht bank alhier veroordeeld tot 10 gulden boete sub. 10 dagen hechtenis A. H. E. M. v. li. kantoorbediende te Ter Neuzen wegens be- leediging van een ambtenaar. En wegens mishandeling E. V. H. arbeider te St. Jansteen tot 1 week gevangenisstraf, eiscli was 1 maand. Saloniki. Fransche en Engelscho kruisers hebben troepen naar Samos gebracht. Koütari is omsingeld dooroproerige Malisoren. Twee aanvallen zijn afgeslagen. Van beide zijden zijn veel dooden en gewonden. De com mandant vraagt troepen ter versterking. Ern stige grens incidenten komen voor aan de Bulgaarsch-Turksche grens. Huelva. Eene aardstorting in een mijn te Berrunal doodde 12 personen. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Ter Neuzen. H. RIBBENS. AMSTERDAM, 26 Sept. 1912. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.5772 a 47.60 Engelscli per 12.- 12.- H. VERHOEVEN. - Ter Neuzen. - Hulst. Galanteriën. - Huishoudelijke Artikelen. Glas-, Porcelein-, Aardewerk en gros. r Winkeliers en kooplieden bezoekt onze Magazijnen. U vindt er steeds eene ruime sorteering aan concurreerende prijzen. TER NEUZEN. Het Bestuur maakt bekend dat de veilingen van af Dinsdag a. s., om half elf ure zullen ge houden worden in het benedenlokaal van het woonhuis van den Secr.-Penningm. in de DE J0NGESTRAAT 15. Op deze en volgende veilingen worden be halve AJUIN, AARDAPPELEN, KOOL enz. ook WINTERPROVISIE geveild, alsmede FIJNE VRUCHTEN. HET BESTUUR. Ter Neuzen, Sept. '12. Noordstraat 30, TER NEUZEN. RUIME SORTEERING in alle modellen, aan concurreerende prijzen. Reparceren en overtrekken spoedig en netjes. Beleefd aanbevelend, A. GEENSEN. van door de leerlingen vervaardigde alsook van de P R IJ Z E N, bestemd voor de in dit jaar te houden Verloting, op 's Zondags van P/8— 4 ure n.m., 's Maandags van 9—12 ure v.m. en van P/a—4 ure n.m. LOTEN ad f 0,50 aan de School verkrijgbaar. Verkrijgbaar puike AARDAPPELEN, zeer ge schikt voor Winterprovisie. Volkomen vrij van ziekte. Monsters te verkrijgen bi] Dijkstraat, Ter Neuzen. MIDDELBURG, 26 Sept. Ter graanmarkt van heden was er een redelijke aanvoer. Stemming flauw. Zomer- gerst'25 cent hooger. Nieuwe tarwe 25 cent lager. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.68 a 0,74 voor particulieren ƒ0,76 per 7a kilo. Eieren 5.60, voor particulieren f 6.— per 100 stuks., DAGEN. Voorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 28 29 30 1 2 3 4 Sept. Oct. 2.47 3.15 3.44 4.17 4.53 5.38 6.37 Nam. 3.— 3.30 4.— 4.33 5.14 6.6 7.19 RUIME KEUZE IN 170 M3., weglading vóór I Oct. a. s., liggende gemeente-haven HOEK. Te bevr. bij J. MALJERS, Bouwmaterialen, Ter Neuzen. door apotheker KLAASSEN, Noordstraat 54. Advocaat en Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den eersten en derden WOENSDAG der maand vanaf des morgens 9 uur in bet hotel „df.s Pays Bas,' (Nieuwstraat). Na eenige bespreking door de hoeren Wieland, Moggré, Donze en den Voorziter wordt z. h. s. het voorstel tot afwijzing van het verzoek besloten. Dit besluit brengt mede dat binnen afzienbaren tijd reorganisatie van het M. U. L. O. aan school B zal moeten plaats hebben. De plaatselijke school commissie, alsmede de schoolopziener, hierover ge hoord, kunnen zich daarmede vereenlged. Hiermede wordt ingetrokken het besluit tot op roeping van sollicitanten. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aan genomen. B. Betreffende de benoeming van een onderwijzer bij het herhalingsonderwijs aan school A [vacature J. de Jonge] was van de pl. schoolcommissie een schrijven ingekomen om nl. de functie te splitsen en twee onderwijzers te benoemen, één voor jongens en één voor meisjes. B. en W. stellen voor één onderwijzer te benoe men voor de vacature welke 1 Nov. zal ontstaan, op grond dat het geen aanbeveling verdient, de onderwijzers bij herhalingsonderwijs aan school A voor bepaalde vakken van onderwijs te benoemen. Bij eventueele vacatures kan het tot moeilijkheden aanleiding geven, wanneer een benoemde volgens de akte van aanstelling slechts bevoegd en verplicht is de daarin uitdrukkelijk vermelde vakken te onder wijzen. Om eenige vrijheid van handelen te hebben, geven zij de voorkeur de aanstelling zoo ruim moge lijk te maken. Dit laatste voorstel wordt z. h. s. aangenomen, waarna wordt overgegaan eot benoeming. Sollici tanten zijn F. van den Broeke, G. Goossen, O. F Kohier en P. M. D. van der Pijl. Benoemd wordt met 10 stemmen de heer Van den Broeke, terwijl 1 stem wordt uitgebracht op P. M. D. v. d. Pijl. 6. Omtrent een voorstel tot wijziging van art. 4 van de aan de Industrieele Maatschappij verleende concessie, deelt de Voorzitter mede, dat we thans zoover gevorderd zijn dat van die maatschappij een verzoek gekomen is om medewerking teverleenen tot vaststelling van een speciaal tarief voor ver bruik van groote kwantums stroom voor licht door denzelfden afnemer in een zelfde perceel pf in een zelfde complex. Dit speciale tarief is als volgt Voor de eerste 1000 K. W. U. zal worden be taald f0,30 per K. W. U. Voor de volgende 1000 f 0,25 per K. W. II. i) 11 i) i) n 0,23 n n li 0,21 ,1 n IQ ii ii ii ii "ij-j? ii nun ii i) 0,11 i, ii ii ii ii ii 0,15_ n 19° n or,™1 Voor hetgeen in elk contractsjaar boven öOOO wordt verbruikt moet f 0,10 per K. W. U. worden betaald. Concessionaires behoudt zich het recht voor aan sluiting volgens dit tarief te weigeren a. indien ter harer beoordeeling het doel, waar voor de aansluiting verlangd wordt of de te ver wachten hoeveelheid stroom welke zou moeten worden geleverd, voor de Centrale hinderlijk zou kunnen zijn b. indien de aansluiting verlangd wordt voor tijdelijke doeleinden of de aanvulling of reserve van eene electr. inrichting. De heer Wieland vraagt of hierdoor voordeel verkregen wordt voor de gemeente. De Voorzitter zegt dat het voordeel dat hieruit voortvloeit in de eerste plaats gelden zal voor de maatschappij Mechelen—Ter Neuzen doch dat ook anderen bij veel stroomgebruik er van profiteeren kunnen. De heer Wieland, zou zoo gaarne zien dat niet alleen Mechelen—Ter Neuzen er van genieten zou maar bovenal de ingezetenen met name de winke liers. De Voorzitter gelooft dat door aanmaning van dit tarief de weg geopend is in de toekomst dat ook de ingezetenen successievelijk daarvan genieten zullen. De heer Drost merkt op, dat als de voorzitter meent dat z. i. door dit tarief de deur opengezet wordt deze wederom gesloten wordt door de slot clausule waar zij zeggen dat zij het weigeren kun nen indien het hinderlijk voorkomt. De Voorzitter tracht dat bezwaar weg te nemen door enkele toelichtingen, doch deze kunnen de heer Drost niet voldoen. Hierover wordt nog gediscussieerd waarna op voorstel van den heer Waalkes gesteuud door an deren, besloten wordt in een geheime zitting over te gaan. Na openbaar worden der vergadering stelt de Voorzitter voor de slotalinea aldus te wijzigen „De Concessionaris mag aansluiting volgens dit tarief alleen weigeren onder goedkeuring van B. en W. van Ter Neuzen a. indien het doel, enz." 4. Omtrent het vervullen van de betrekking van onderwijzer met verplichte akte Fransch aan school B wordt van B. en W. een voorstel ingedidnd om deze betrekking niet te vervullen, omdat dit ver band houdt met het genomen besluit tot stichting van een openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, op welk besluit reeds goedkeuring is verkregen. 7. Met het oog op den doorgebroken dam door den gemeentehaven zal er nog een hoeveelheid zand noodig zijn en mitsdien stellen B. en W. voor van het Rijk te koopen 3000 M3 zand, af te graven uit den vestingwal en tevens de daarop staande boomen te koopen. De heer De Jager vraagt wat de totale kosten zijn van de demping der haven, waarop de Voor zitter antwoordt dat deze bedragen zulleu f 8700. Onder dit bedrag is alles begrepen de aannemings som, het zand voor den dam, het verdere [dempen, de schorgrond, het bijwerk en het vervoer. De som die daarvoor geleend is bedroeg f 10500 zoodat er nog een bedrag van f 1800 overschiet. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 8. Inzake een voorstel tot uitzettiug van kas geld vragen B. ez W. machtiging tot het uitzetten van kasgeld op prolongatie tot een bedrag van ten hoogste f30,000. Vermoedelijk zal met Oct. f 20,000 in de kas gestort worden als eerste gedeelte van de geldleening ad f 60,000 aangegaan tot dekking van de kosten voor de H. B. S. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 9. Z. h. s. worden aangenomen enkele voorstellen tot ontheffing van H. O. Bij de omvraag zegt de heer Drost dat hij gezien heeft dat aan den oostelijken vestingwal bijna alle boomen ten doode opgeschreven zijn. Daar dat gedeelte een van de weinige schoonheden van onze stad biedt, zou spr het jammer vinden dat die boomen noodeloos verdwenen. Hij kan niet be- oordeelen of er ook een oorzaak voor bestaat. Echter bij een eventueel uitbreidingsplan der stad, kómt het spr. wenschelijk voor, dat een gedeelte wat eenige sieraad bezit toch bestaan blijve en gelooft dat het op onze weg ligt ons hiervan rekenschap te geven. De Voorzitter deelt mede dat ook bij B. en W. opmerking gemaakt is over genoemde boomen en dientengevolge is getracht inlichting te bekomen bij den betrokken opzichter der vestingwerken, doch kunnen hieromtrent nog niets zeggen. Wat betreft het vermoeden van den heer Drost omtrent een uitbreidingsplan deelt de Voorzitter mede, dat reeds over bouwverbod en over een plan van uitleg is gesproken en den bouwmeester dien aangaande een en ander opgedragen is. De heer De Jager deelt mede, dat indertijd inzake de erfpachtskwestie een commissie benoemd is, bestaande uit de heeren Lensen, Drost en De Jager, doch daar men tot geen overeenstemming komen kan vraagt spr. deze commirsie te ontslaan en het verder aan den Raad op te dragen. De V oorzitter zegt, dat nog altijd gehoopt is dat een rapport zou inkomen. Nog kan evenwel getracht worden tusschen nu en den tijd der behandeling van de begrooting klaar te komen. Een ontslag aanvrage behoort echter schriftelijk bij den Raad ingediend te worden. De heer De Jager vraagt of er nog geen voorstel is omtrent het gerenvoyeerde adres van W. P. Nieuwelink. De Voorzitter antwoordt ontkennend Ook vraagt de heer De Jager nog of de buizen van de rioleering, welke gebroken zijn, vergoed zijn door den leverancier, waarop de Voorzitter be vestigend antwoordt voorzoover betreft die buizen die van een minder goede kwaliteit waren. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering, welke overgaat in eene met gesloten deuren. ven, perziken of zoo iets, welnu aldaar aanwezig. Zie M. d. R. dit vertelde mij dat lid. Ik heb er nog eens over nagedacht en heb bevonden dat het zoo aldaar gaat. Nu ik dat eenmaal weet zal ik er niet meer vandaan blijven, doch steeds eens gaan kijken. Ik kan niet nalaten er de inwoners van Ter Neuzen op te wijzen, dat ze hun eigen belang voorbij zien wanneer ze van dergelijke inrichtingen geen gebruik maken en ik moet iedereen aanraden eens een kijkje te gaan nemen, en ik verzeker, dat wie gekeken heeft steeds zal terug komen om zich van het noodige te voorzien. Wel zit alles nog in primitieven oor sprong doch Keulen en Aken zijn ook niet op een dag gebouwd. U Mijnheer de Redacteur nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte en hopend dat dit schrij ven moge dienen tot het particulier belang van Ter Neuzen, teeken ik, Hoogachtend, ESPÉRANCE. Ter Neuzen, 27 Sept '12. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9 uur, Ds. E. Raams. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 u. geen dienst en 2 u., Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en B'/i uur, Ds. Hubregtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. B'/ï uur, Dhr. J. J. Kense. Mag ik voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw blad s. v. p. Bij voorbaat mijn dank. Reeds sedert enkele weken hebben wij de eer in Ter Neuzen, zooals in meer groote steden onzer provincie, het genot en het voordeel een Groente en Fruitveilings-vereeniging te hebben. Het Bestuur van deze Vereeniging doet hard haar best om de zaak te doen opgaan, en naar ik van een lid hoorde, waren de uitkomsten van die veilingen voor het begin lang niet onbevredigend. Ik luister graag 't een en ander af en liet dat lid eens flink door praten, en wat zeide deze Dat de particuliere menschen in Ter Neuzen hun eigen belang niet begrepen. Ze bleven weg van de veilingen en gaven aan de deur liever 5 a 10 cent per stuk meer, waar ze ook nog geen keur kregen. Ik zei tegen dat lid dat de introductieprijs te hoog was en dat niet ieder lid kan worden, en wat zei dat lid M. de R., hij rekende mij voor. Ik ga naar de veiling, betaal één gulden per jaar, of als ik maar enkele malen wil komen één dub beltje per keer en ga eens kijken of iets van mijn gading is, ja, daar vind ik aardappelen voor mijn winterprovisie, maar er zijn 10 zakken en ik heb er pas 4 noodig, dan naar de veilingmeester, of deze in minder partijen wil laten veilen, toe gestaan, ik mijn op we zullen eens zeggen f 3, de afslager zegt hoeveel zakken, antwoord 4, best, heb 4 zak gekocht a f3 en wat zou ik bij andere moeten betalen die als tusschenpersoon tusschen beide komen Ik weet zeker dat ik verdiend heb meer dan ik heb betaald voor intreeprijs. Wil ik appels of peren hebben welnu, naar de Veiling, daar is je ware. Wil ik kool hebben voor winterprovisie en kan ik alleen niet op een partij, welnu buurman in den arm genomen en te zamen gekocht Wil ik eens snoepen aan lekkere drui- Lijnolie Oct. f 367/s, f 37, f 367/8, Nov./Dec. f 857,. Suiker kalm, Sept. /f 137a te koop, Oct./Dec. f ll3/, en Mei f ll15/ie genoteerd. Aardappelen per HL. Friesche Borgers f 1,70 a f 1,90. Friesche Blauwen f 2,40 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,— a 2,B0. Zeeuwsche Blauwen f 2,60 a f 2, Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f2,—. Drentsche Eigenheimers f 1.80 a f 2,—. Geldersche Eigenheimers f 1,60 a f 1,80. Geldersche Blauwen f 2.— a f 2,25. lJpolder Eigenheimers fl,40 a fl,50. Hillegommer Eigenheimers f 2,40 a f 2,80. Duinzand Eigenheimers f 3,— a f 3,60. ANTWERPEN, 26 Sept. 1912. Chilisalpeter vast ;Loco fr. 27,60, per Sept Oct. fr. 27.50. Nov./Dec. fr. 27,60, per Febr./Maart fr. 28,10. TER NEUZEft^27 Sept. 1912. Boter per Va K.G. f 0.6772- Eieren 104 stuks 4.40

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3