Van Houten s Cacao Uit Stad en Provincie. Eecla joci. e Berlclite jol. Kerk en School. Landbouwberichten. te worden gehandeld, maar aan het hoofddoel van het voorstel moet warme waardeering worden geschonken. Slagen wij er in, dit punt in de Grondwet te brengen, dan is verwezen lijkt de wensch naar algeheele vrijheid van de ontwikkeling van het christelijk onderwijs. Wij vragen geen bevoorrechting van de chris telijke school, maar in stede van dc stuitende bevoorrechting der openbare school, gelijkheid in plaats van oorlog vrede, recht voor allen. Tot dien strijd om het recht roepen wij u, antirevolutionnaire propagandisten, op! Daverende toejuichingen volgden op deze rede. TER NEUZEN 27 September 1912. Men heeft dezer dagen de opmerking ge maakt dat op de begrooting van hoofdstuk Justitie voor 1913 niet voorkomt een post voor het bouwen van een nieuw kantongerechtge- bouw. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat dit een gevolg is van de nog steeds han gende kwesties omtrent de ruiling van gronden tusschen het Rijk en de Gemeente. In verband hiermede wordt nog onderhan deld over de plaats waar het gebouw zal worden gezet. Zoodra die is beslist bestaan er plannen de bedragen voor den bouw aan te vragen. Dinsdag a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de brieven-en Telegrambesteller M. J. Cense alhier bij de Posterijen en Telegrafie werkzaam is, en onafgebroken in deze gemeente. 25 jaar ip dezelfde gemeente werkzaam komt niet te vaak voor. Hij heeft steeds getoond met ijver zijn dienst te vervullen. Op dien zelfden dag zal ook Liebens de kantoor-bode 25 jaar bij de Post zijn, waarvan 19 jaar in Ter Neuzen werkzaam. Deze dag zal voor beiden niet ongemerkt voorbij gaan. Gisteren had een gevaarlijke werkzaam heid, die nog nooit in deze gemeente voorge komen was, plaats aan de groote winkel- spiegelruit bij den boekhandelaar L. in de Vlooswijkstraat alhier. De ruit moest nl. ge heel los komen om gelicht te worden. Daarna moest er een reparatie aan geschieden, waar door het barsten der ruit voorkomen werd Door beleidvol te werken, zijn groote onge lukken uitgebleven, en is de. Onderlinge Glas verzekering alhier voorgrooteonkostengespaard gebleven. Dezer dagen bezocht een juffrouw ver schillende winkels in onze stad. Zij scheen graag eens alleen in een winkel te zijn en vroeg aan een juffrouw die ze hielp, of ze een glas water voor haar wilde halen. Deze bleef echter iff den winkel en een ander bracht een glas water voor de dorstige juffrouw. In een andere winkel moest men voor diezelfde juf frouw iets van boven halen, en bleef zij even alleen. Na haar vertrek ontbrak in de lade een rijksdaalder. Men veronderstelt, dat ge noemd' geldstuk met die juffrouw is meegegaan In den laatsten kermisnacht zijn langs den Provincialen weg tusschen Driewegen en Spui een aantal boomen beschadigd. Dinsdagavond betrapte de politie J. D., die in den boomgaard van M. de Feijter, nabij het Zwaantje alhier, een ongewenscht bezoek bracht. Hi] vluchtte, doch de politie achter haalde hem en maakte proces-verbaal op. In zake J. F. V., bootwerker te Ter Neuzen, overwoog het Gerechtshof dat uit de beraadslagingen 'ten hove is gebleken dat het onderzoek der zaak niet volledig geweest is, weshalve het wenschelijk voorkomt te bepalen, dat in de terechtzitting van het Gerechtshof op 23 October, des middags te twaalf ure, alsnog de navolgende getuigen zullen worden gehoord: L. van de Wege, echtgenoote van W. Rouw, P. Romeijnsen, echtgenoote van J. H. den Boer, J. J. Sponselee, echtgenoote van J. J. Doorns, allen zonder beroep te Ter Neuzen, P. Vernimmen, boerenarbeider te Mid delburg, C. Klaassen, inspecteur van politie te Ter Neuzen en A. v. Gremberghe, zeevis- scher te Ter Neuzen, varende ter haringvangst voor eene Katwijksche reederij. Zaamslag. Heden werd alhier aanbesteed het verbouwen der woning van F. van Fraeijen- hove. Deze aanbesteding geschiedde in 2 per- ceeien. Voor perceel 1 (Metselwerk): werd ingeschreven als volgt: J. II. Houg voor f 480 J. v. d. Velde voor f 477L. de Visser voor f 475H. P. Lensen voor f 450W. Galle f 425. Voor perceel 2 (Timmerwerk) werd als volgt ingeschreven: D. Galle voor f596; J. Wisse voor f558; A. Kaijser voor f558; Gebr. Stof fels voor f525; K. Dieleman voor f510; C. H. H. Wisse voor f485; J. C. Kaijser voor f458. Gegund aan de laagste inschrijvers. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen 29 Sept. 1633. Mislukte aanslag der Span jaarden op Philippine. 29 Sept. 1811. Napoleon bezoekt Ter Neuzen. 1 Oct. 1379. Brandschatting van Sluis door de Witte Kaproenen van Gent, Brugge, Yperen en hunne aanhangers. 1 Oct. 1578. Wering der beelden in de Sint Elooiskerk te Oostburg. Oostburg. Maandag, de eerste dag dat de tram reed van hier naar Cadzand, werden dien dag ruim 1200 kaartjes afgegeven. Een klein déraillement had 'dien dag plaats, waardoor een uur vertraging ontstond. Oomburg. In den afgeloopen zomer logeerden hier 2458 vreemdelingen. Het weder in aan merking genomen, viel dit cijfer veel mee. Zuiver en oplosbaar. Vol vetgehalte (cacaoboter). Volkomen ontwikkelde, pittige cacaosmaak. Gereformeerde Kerken. Beroepen te IJlstK. v. d. Beek te Dirks- horn; te Driewegen en Borsselen: W. S. Pon tier, cand. te Rotterdam te Opheusden G. van Reenen te Leiden. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente EzingeN. W. Posthumus te Eijsden te Andijk (N.-H., toez.)T. A. van der Vlies te Poortugaalte llindeloopen (toez.) O. W. C. van der Veen, hulppred. te Schiedam. Bedanktvoor Rhenen door J. van Duijven- boden te Vlaardingenvoor Akersloot door IJ. van Dijk te Nieuwveervoor Giesendatn- Neder-Hardinxveld door P. de Looze te W aar der (bij Woerden). Door Dr. P. A. E. Sillevis Smitt en F. W. Grosheide is de benoeming tot professor aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aan genomen. De heer E. Hopma van Groningen slaagde voor het toelatingsexamen aan de Theol. School te Kampen. Stand der landbouwgewassen op 12 September 1912. (S1 o t). Ten opzichte van de afzonderlijke gewassen valt het volgende op te merken Tarwe was reeds einde Julibegin Augustus rijp en beloofde toen een naar opbrengst en qualiteit goeden tot zeer goeden oogst. Een gedeelte kwam vóór den regen in goeden toe stand binnen, een ander werd tusschen de buien door gehaald en had dientengevolge reeds meer of minder geleden en het overige staat nog op het veld en heeft dus ruim eene maand in den regen gestaan. Het stroo is bijna zwart geworden en de korrels zijn meer of minder uitgeloopen: Dit laatste gedeelte is, wat de wintertarwe betreft, in Limburg zeer klein, in Groningen en Zeeland eveneens niet groot, in Noord- en Zuid-IIollaud daaren tegen zeer belangrijk, zoo in de Haarlemmer meer 1/3. Men kan aannemen, dat dit deel sterk in waarde is verminderderd. De zomertarwe staat in Groningen nog grootendeels buiten en is eveneens sterk be schadigd. Haver. De haver heeft van alle gewassen het meest geleden, eensdeels doordat het grootste deel gedurende degeheele regenperiode op het veld heeft gestaan, anderdeels, doordat het gewas sterk aan beschadiging onderhevig is. In het Zuiden des lands stond de haver reeds vóór den regen slecht, ten gevolge van de schade aangericht door de larve van de fritvlieg. De oogst wordt in Limburg, Noord- Brabant en Utrecht dan ook slecht of geheel mislukt genoemd. Elders stond de haver aan vankelijk goed, in het Noorden zelfs zeer goed. Het grootste deel van dezen oogst heeft men nog niet kunnen binnenhalen en heeft zeer veel van zijne waarde verloren. In Groningen staat nog 'V4 tot Va van den geheelen haver- ooest buiten. In Gelderland schat men dit deel op 3/t en acht men V4 tot ]/s van ^en oogst verloren. In Zuid- en Noord-IIolland staat nog bijna alle haver buiten en in Zeeland eveneens het grootste deel. Deze haver, die meer dan eene maand in den regen in hokken heeft gestaan, heeft ontzettend geleden. Vooral in het Westen staan vele hokken, die groen zien van de ontkiemde korrels. Welke waarde dit product nog zal hebben als het eens binnen komt is moeilijk te bepalen. Te vreezen is, dat vele landbouwers met het oog op het vergevorderd seizoen niet den tijd zullen afwachten, dat de schooven behoorlijk droog zijn, waardoor de schade uit den aard der zaak nog veel grooter wordt. Vroegrijpe zwarte haver, die in de veen koloniën veel verbouwd wordt, is goed binnen gekomen. Consumptie-aardappelen. Daar nog slechts weinig aardappelen gerooid zijn, is het nog niet mogelijk den oogst goed te beoordeelen. De algemeene indruk is, dat de opbrengst wel bevredigend zal ziju en dat de qualiteit tot dusverre ook nog goed is, doch tevens, dat het aantal rottende knollen in de laatste dagen sterk is toegenomen, vooral op vochtig gelegen perceelen. Hoe groot het percentage rotte knollen is, zal eerst later kunnen blijken De stand van het gewas wordt op de klei in Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land vrij goed genoemd. Elders is hij overal goed, in Friesland zelfs zeer goed. Fabrieksaardappelen. De vroege soorten leveren goede tot zeer goede opbrengsten alleen hoort men klagen, dat de Eigenheimer wel veel knollen heeft voortgebracht, maar dat deze over 't geheel klein van stuk zijn. Voor late soorten als Thorbecke en Paul Kruger is Augustus te koud geweest, zoodat ze niet volledig zooveel opbrengen als aanvankelijk verwacht werd. Met dat al brengen, naar de meening van den Rijkslandbouwieeraar voor Zuidelijk Groningen, de Veenkoloniën dit jaar vermoedelijk meer aardappels voort dan een enkel jaar te voren. De stand is in Groningen zeer goed, in Drenthe en Overijssel goed tot zeer goed, in Friesland goed. Over het zetmeelgehalte valt nog niet te oordeelen. Suikerbieten heeft het den laatsten tijd vooral ontbroken aan licht en warmte. In Zeeland heeft men opgemerkt, dat de wortels sterk vertakt zijn, hetgeen niet op eene groote op brengst wijst. Er is echter nog niet veel van te zeggen. De stand is in Zuid-Holland matig, in Zeeland, Noord-Brabant en Noord-Holland vrij goed en overal elders goed. Klavers. Ten gevolge van den drogen zomer van 1911 was er slechts weinig klaver over gebleven. Vele perceelen stonden bovendien te hol. De jonge klavers zijn goed aangeslagen en ontwikkelen zich bevredigend. Van weiden kon tot dusverre echter bijna geen sprake zijn. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. in jÉt.nai.1.1 üii' VMffoHiinrltt-iti.-~*^i - Zitting van Donderdag 26 September 1912. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Voorts aanwezig alle leden, behalve de heeren Lensen en Eijke. Nadat de Voorzittbr de vergadering geopend heeft, brengt deze in herinnering, dat de heer Visser, oudste Wethouder, tusschen deze en de voorgaande vergadering, het teit herdacht heeft dat hij 25 jaar lid is van den gemeenteraad. Spreker wil dit niet onopgemerkt laten voorbijgaan en wenscht hem, namens allen, hartelijk geluk met dat voorrecht. Waar hij zoo vele jaren zijn mandaat door de kiezers zag vernieuwen, is dit wel een bewijs, dat de heer Visser al dien tijd getracht heeft de belangen der gemeente te behartigen. Zijnerzijds is er reden van dank en onzerzijds past het, hem hartelijk geluk te wenschen en den dank te brengen voor al de moeite, ijver en liefde, waarmede hij zijne krachten besteedde in het welzijn van de gemeente. Niet alleen als lid van den Raad, doch in de laatste jaren ook als lid van het Dage- lijksch Bestuur heeft hij getoond een warm hart te bezitten voor het welzijn der gemeente. Vooral in den laatsten tijd heeft de heer Visser dit opeen bizondere wijze getoond waar hij zich geheel wist te geven, waar we bijna bedreigd werden met een vloed aan den gemeentehaven. Spr. spreekt den wensch uit, dat de heer Visser nog vele jaren moge werkzaam zijn in het belang der gemeente. De heer Visser dankt den Voorzitter voor de hartelijke en waardeerende woorden, waarna de leden door applaus instemming betuigden met het gesprokene. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komt a. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Eijke hem verzocht heeft mede te deelen, dat hij wegens uitstedigheid de vergadering niet kon bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. De Voorzitter deelt mede, dat kasopname is geschied bij den gemeente-ontvanger, waaruit ge bleken is dat in kas was een bedrag van f 12,469,96. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts voor kennisgeving aangenomen een schrijven van den heer L. T. van Hasselt, Rijks betaalmeester, berichtende, dat hij zijne benoeming als lid voor de plaatselijke schoolcommissie aan neemt d. een missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit, betreffende wijziging van de begrooting van 1912 e. Schrijven van J. Bierlé, onderwijzer, waarin hij zijn dank betuigt voor de gunstige wijze waarop zijn Salaris geregeld is. f. Een schrijven van Ged. Staten, berichtende goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Aug., voor zoover betreft de aanwijzing van de plaats van vestiging van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs. g. Een adres van den A. N. W. B., waarin zij vragen adhaesie te betuigen aan een adres door dezen Bond gezonden aan den Minister van Fi nanciën, waarin zij, na kennis genomen te hebben van de inpoldering van het Axelsche Gat en van den aanleg van een keiweg op den oostelijken berm van den gemaakten zeedijk, verzoeken te be vorderen, dat op een der bermen van den keiweg een rijwielpad wordt aangelegd. Dit adres wordt als ongezegeld zijnde, ter zijde gelegd. h. Eveneens om dezelfde reden ter zijde gelegd een adres van de Nederl. Vereeniging van school artsen, welke zich wendt tot alle gemeenteraden in Nederland, om eene verordening vast te stellen betreffende een betere regeling van het genees kundig staatstoezicht op de besmettelijke ziekten, voornamelijk met het oog op den toestand in de openbare en bijzondere lagere scholen. i. Een schrijven van B. en W. van de gemeente Hoedekenskerke, waarin zij onder toezending van een afdruk van een door den raad hunner gemeente aan de Prov. Staten verzonden adres, benevens een afdruk van het adres van Ged. Staten inzake het veer Hoedekenskerke—Ter Neuzen, berichten dat de aanleiding tot dit adres is, dat door een lid van de Prov. Staten een voorstel is gedaan om den dienst op die gemeente geheel op te heffen, welk voorstel dadelijk in de najaarsvergadering van 12 Nov. in behandeling zal komen zij moeten tot hun leedwezen veronderstellen, dat dit voorstel bij het college van Ged. Staten in goede aarde vallen zal, waarom de Raad het zich tot een plicht acht daartegen met alle kracht op te komenzij ver- meenen dat een uitbreiding van den Prov. dienst op de Wester-Schelde tot Hansweert in den zin, zooals in hun request is aangegeven, ook voor de gemeente Ter Neuzen van groot belang zou zijn, waarom zij verzoeken een adres van adhaesie aan hun adres aan de Prov. Staten te willen inzenden. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor dit adres te zenden aan de Kamer van Koophandel om advies. Aldus z. h. s. besloten. j. Een schrijven van I. de Groot en C. F. Kohier, respectievelijk hoofd van school C en nieuw benoemd hoofd van school A, waarin zij verzoeken, de verordening, regelende de jaarwedden van hoofden enz., zöö te wijzigen dat de jaarwedden niet langer gedeeltelijk afhangen van het aantal onderwijzers van bijstand. De Voorzitter stelt voor dit te renvoyeeren naar B- en W. teneinde advies in te winnen. k. Een verzoek van het Bestuur van de ver eeniging tot ziekenverzorging alhier om een sub sidie van f 800 tevens vraagt het goed te vinden, dat ook voor 1913 voor ingezetenen, niet in den H. O. aangeslagen zijnde, bij opname in het zie kenhuis door de gemeente als tegemoetkoming in de kosten van verpleging weder 50 ct. per dag betaald wordt. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. om dit adres bij de begrooting te behandelen, aangenomen. 1. Een schrijven van den Commissaris der Konin gin, wijzende op het Provinciaal blad waarin bericht wordt dat de A. N. W. B. tot de Raden van alle Nederl. gemeenten een circulaire gericht heeft, waar in gewezen wordt op de wenschelijkheid, om in het belang van het steeds toenemend verkeer met rij wielen enz., aan openbare gebouwen en onder de waarschuwingsborden borden aan te brengen met den naam der gemeente. De Voorzitter stelt voor dat dit geschieden zal door b.v. borden te plaatsen. De heer De Jager vraagt of hieraan veel kosten verbonden zijn, waarop de Voorzitter antwoordt dat het plan is, dit zoo voordeelig mogelijk te doen. Z. h. s. aldus besloten. Een schrijven van mej. M. H. Tauber en van den heer Scheffelaar Klots, onderwijzeres en onder wijzer aan school D te Sluiskil, waarin zij tegen 15 Jan. 1913 eervol ontslag vragen. Z. h. s. worden de beide ontslagaanvragen eervol verleend. Een schrijven van dhr. Adriaansens te Hulst, waarin deze vraagt voor een te openen cursus in het boekhouden en handelsrekenen, het lokaal van school C teneinde hierin gedurende het tijdvak October—Februari eiken Zaterdagavond van 6—7'/i uur dien cursus te houden. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het lokaal af te staan met inbegrip van vuur en licht, evenals bij het landbouwonderwijs. Na korte bespreking wordt dit voorstel z. h. s. aangenomen. o. Een voorstel van B. en W. om aan A. van Duijze afwijking van de bouwverordening te vor- leenen, betreffende het vergrooten van zijn keuken wordt z. h. s. aangenomen. Omtrent een verzoek van de chr. werkl. vereeni ging alhier om een dhbsidie van 100 gld voor 1913^; een verzoek van de vereeniging „Hulp in Nood" om een jaarlijksche bijdragebenevens verzoeken van de gemeentewerklieden R. Kurvink en C. Hangoor om verhooging van hun salaris wordt z. h. s. besloten. De Voorzitter doet thans het voorstel, in afwijking van de hier geldende gewoonte, om de begrooting te doen behandelen door eene commissie, deze te behandelen door twee afdeelingen, te vormen door splitsing van deze vergadering in twee helften. De eene avond zal eene helft en de andere avond de tweede helft vergaderen teneinde de begrooting in studie te nemen, waarna de openbare behandeling zal geschieden. Na eenige opmerkingen van de heeren Wieland en De Jager, wordt besloten de a. 8. begrooting in den geest van het voorstel van den Voorzitter te behandelen. 3. J. F. Koevoets, agent der Prov. Stoomboot- dienst, was een reclame ingekomen omtrent de vastgestelde kiezerslijst van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Deze vraagt geplaatst te mogen worden op be doelde lijst le omdat hij is medebestuurder der Prov. Boot; 2e omdat hij kantoor houdt en ten slotte als agent geheel optreedt voor dien dienst. Het voorstel van B. en W. is om afwijzend te beschikken. De Voorzitter licht het voorstel toe door er op te wijzen dat er een onderzoek is ingesteld dien aangaande en dat gebleken is dat reclamant geen kiezer kan zijn omdat hij is een ondergeschikt beambte.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2