Kerk en School. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. ctjfers opgegeven, welke door bekende zieken waren genoemd. De proeven kwamen of gedeeltelijk of in het geheel niet uit. In het algemeen waren de antwoorden te vaag, aldus schrijft Zelandia over dit wonderlijke middel. Sas van Geut. Wie er niet van overtuigd mocht zijn, dat on/.e plaatselijke industrie met bewonderenswaardigen ijver gebruik maakt van de nieuwe uitvindingen dp industrieel en technisch gebied, wandele thans onze fabrieken maar eens langs. Ge begint bij de coöpera tieve suikerfabriek, waar reeds den geheelen zomer een groote drukte heerscht. Behalve dat aan de voorzijde een luchtspoor met kranen wordt aangebracht, heeft het inwendige der fabriek een reusachtige uitbreiding ondergaan. De oude machines werden door grootere ver vangen, waarvan het gevolg is dat de capa citeit der inrichting met de aanstaande cam pagne zeer zal gestegen zijn. Verder wande lende door de gemeente kunt ge aan de los- en laadplaats der N. V. Beetwortelsuikerfa briek Sas van Gent eenzelfde activiteit waar nemen. Het luchtspoor, daar vóór eenigen tijd tot stand gebracht, voldeed niet aan de gekoesterde verwachtingen, waarom het thans eene verbetering ondergaat en ook van kranen voorzien wordt. Even verder wekken uwe levendige belangstelling de reusachtige graaf- en heiwerken voor den kanaalmuur der in aanbouw zijnde kunstmeststotfenfabriek. Daar vooral treft u de buitengewone drukte. Achter u ziet ge een der gebouwen van laatstge noemde industrie reeds bijna voltooid. En als ge dan ten slotte nog tot de spiegelfabriek doorkuiert, treft uw oog een derde luchtspoor, dat reeds geheel afgewerkt en in gebruik is. 't Loont werkelijk de moeite onzen Westelij ken kanaalarm eens langs te gaan en aan dachtig die moderne industrie-hulpmiddelen te beschouwen, 't Is waar, wij die deze nieuwe inrichtingen de eene na de andere en lang zamerhand hebben zien tot stand komen, zouden het buitengewone ervan haast over het hoofd zien, maar op den vreemdeling, die Sas in enkele jaren niet bezocht, moet het een enormen indruk maken. Of zou er in Nederland nog een ander plekje van ruim een kilometer te vinden zijn, waar men nu drie, straks vier van de meest moderne automa tische los- en laadinrichtingen te zamen vindt (Z. Koerier.) Boschkapelle. Door den hoogen waterstand is bij verscheidene ingezetenen het water in de regenbakken omgegaan dat ishet heeft een eenigszins zilten smaak gekregen, en is voor de wascli onbruikbaar geworden. Bij buitengewonen regenval hebben deze menschen dus gebrek aan goed regenwater. Breskens. Tot lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer Iz. P. Becu met 172 van de 285 stemmen. De heeren P. J. Salome en J. Lijk kregen 94 en 19 stemmen. Cadzand en Zuidzande uit hun isolement. Gisteren is de stoomtramlijn Oostburg— Zuidzande—Cadzand geopend, en dat deze plechtigheid met feestelijkheden gepaard ging, ligt voor de hand. Men schrijft daarover uit Cadzand het vol gende Het versierde stoompaard is gearriveerd. Cadzand is in vlaggentooi. In den voormiddag werd de plaats door vroolijke Zuidzandenaren druk bezocht. Na den middag werd een be zoek aan Zuidzande gebracht. 't Bestuur der tram werd door den gemeente raad om 6 uur ontvangen op het gemeentehuis. Des avonds werd muziek gemaakt op het tramterrein en Bengaalsch vuur afgestoken. Selzate. De vliegenier van der Burg vloog 18 minuten. Hij bereikte een hoogte van 500 M. Het bestuur van Handelsbelangen te Goes is voornemens aan Prov. Staten een request in te dienen tot handhaving en uit breiding van de Prov. stoombootdienst Hoe- dekenskerke—Ter Neuzen. Dit in verband met het plan om den dienst eventueel te laten vervallen. We maken er onze lezers attent op dat we Dinsdags (zooals uit achterstaande adver tentie blijkt) de dienstregeling van den nieuwen tram Cadzand—Zuidzande—Oostburg opnemen. Zooa's men ziet rijden er 7 trams per dag. Gereformeerde Kerken. Beroepente StellendamR Ilaitsema, cand. te Arum. Aangenomennaar Haastrecht door B. van Ilalsema, cand. te Nijeveen. Bedankt: voor Velp (B) door dr. W.A. van Es te Leeuwarden voor I'ieterburen, i voor Bozum, voor Ambt-Yollenhove, Ivoor Langerak, voor Wateringen, voor Zuidbroek en voor Medemblik door B. van Ilalsema, cand. te Nijeveen. Ned. Hervormde Kerk. Zestal te Zutphen (vac. dr. T. F. Westrik): A. Bazuin, te LobithJ. C. A. Fetter, te SclioorlC. Kunst, te Oosterhesselen J. Lin deboom, te BerkhoutJ. J. Meijer, te Wijnaldum en A. Ph. Schilderman, te Etten (Geld.) Beroepen te OterleekK. F. Proost cand. te Leiden; te Woubrugge: B. J. Werther te Otterlo. Aangenomen naar Lith c. a. door II. G. Botermans te Gennep. Bedankt: voor Hoogeloon door O. W. C van der Veen, cand. te Leiden. - Ds. W. B. Renkema hoopt Zondag 13 October a. s. van de Geref. Kerk te» Renkum afscheid te nemen en Zondag 20 October d.a.v. te Duisburg in Pruisen intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. C. L. F. van Schelven, van Wageningen, terwijl bij de intrede ook Ds. C. J. Wielenga, van Ruhrort, tegenwoordig zal zijn. - T)s. G. II. Kersten, pred. bij de Geref. Gemeente te Rotterdam (Boezemsingel), die het beroep naar Ierseke heeft aangenomen, hoopt Zondag 27 October a.s. van zijn gemeente afscheid te nemen en Zondag 3 November d.a.v. te Ierseke intrede te doen. Vrije Universiteit te Amsterdam. Voor het nieuwe cursusjaar 1912'13 hebben zich 24 studenten doen inschrijven, naar de faculteiten verdeeld als volgt11 voor de Theologie, 6 voor de Rechten, 4 voor de Letteren en 3 voor de Medicijnen. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpc zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om half 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Gemeenteraad van Hoek. Het hoofdbureau van politie te 's-Graven- hage kreeg dezer dagen een zonderling bezoek. Er meldde zich om onderstand aan een vrij net gekleede Fransch sprekende heer, die zeide George van Orleans, hertog van Aumale, te zijn. De politie begreep er spoedig alles van. Een hertog, die om onderstand en onderdak komt vragen, is wel iets buitengewoons. Daar hij opgaf uit Armantières te komen werd telegra fisch daarheen om inlichtingen gevraagd. Uit het antwoord bleek, dat men hier te doen had met zekeren heer Thibault, die reeds gedurende 16 jaren in een krankzinnigengesticht te Ar mantières verpleegd werd, maar daaruit dezer dagen ontsnapt was. Door de zorgen van het hoofdcommissariaat werd den man tijdelijk onderdak verschaft in een hotel, waarna twee verplegers uit Armantières overkwamen en hem mede terugnamen. In een gesprek met den chef van de recher che had de gewaande hertog verklaard, dat hij om politieke redenen in een gesticht werd opgesloten gehouden en dat hij nu naar Neder land was gekomen om de tusschenkomst onzer Koningin in te roepen, ten einde te beletten, dat hij wederem van zijn vrijheid zou worden beroofd wanneer hij in Frankrijk terugkeerde. Diefstal van f 3200. In het café en logement van W., aan de Prins Hendrikkade O.Z. te Rotterdam, hebben Zaterdagavond om 11 uur twee rechercheurs den 17-jarigen kantoorbediende L. G. R. aan' gehouden, die er Woensdag met f3200, toebe' hoorende aan de firma S. G. Kaufman, in huiden, aan den Ruigeplaatweg te Rotterdam, bij wie hij in befrekking was, van door was gegaan. De jongen had, gelijk men zich herinnert, dat geld aan een bankinstelling hier ter stede ontvangen en het niet afgedragen. Denzelfden dag had hij zich naar Antwerpen begeven, maar was Donderdagavond hier teruggekeerd en had zijn intrek genomen in het logement, waar hij werd gearresteerd. Een burger had bij de politie aangifte gedaan, dat hij zich daar ophield. Bij zijn aanhouding werd ruim f 2800 van het gestolen geld in zijn bezit gevonden. Een tweede jongen, zekere B., die verdacht wordt een gedeelte van het gestolen geld onder zich te hebben, wordt opgespoord. De aangehoudene werd in het politiebureau in de Witte de Withstraat opgesloten en is Zondagmiddag naar het parket van justitie over gebracht, ter beschikking van de justitie, Op aanwijzing van den heer Mr. C. te Arnhem, werden door de politie aldaar twee trekhonden uitgespannen en mede naar het bureau genomen, daar genoemde dieren hun werk niet meer konden verrichten vanwege honger. Hun baas scheen het niet noodig te achten de beesten behoorlijk te voeden wat aan het uiterlijk der arme dieren wel te zien was. Wanneer is de mensch het sterkst? Op deze vraag antwoordt ieder natuurlijk den ochtend. Maar zoo algemeen gesteld is dat antwoord niet juist. Wie pas uit ziju bed is opgestaan is integendeel buitengewoon zwak en zijn spieren kunnen slechts een mi nimum van arbeid verrichten. De spierkracht neemt echter, na gebruik van het eerste ont bijt, snel toe en bereikt de grootste hoogte na het middagmaal. Dan daalt zij geleidelijk een paar uren lang, doch neemt tegen den avond opnieuw toe tot zij in den nacht tot den och tend weder afneemt. De ergste vijanden van de spierkracht zijn de beide uitersten van rust enöververmoeienis. Ook het zweeten gedurende den arbeid draagt aanmerkelijk bij tot hot verzwakken van de spieren. Do „Gazette de Liege" schrijft De vergelijkende proeven, die op bevel van den Belgischen Minister van Oorlog genomen zijn met verschillende wijzen van bespanning der mitrailleuses hebben de overwinning be zorgd aan die methonden. Aan luit. Van de Put, van de karabiniers, komt de eer en verdienste toe dezer nieuwig heid die van groot belang kan worden voor de trekhondenfokkerij. De eerste proeven met hondenbespanningen zijn zóó doorslaand geweest, dat de Minister van Oorlog besloten heeft een eerste kennel te doen bouwen voor 36 honden, die uitslui tend bij het regiment karibiniers dienst zullen doen. Als de honden, gelijk te verwachten is, goed biijven voldoen, zullen alle regimenten een af- deeling trekhonden voor de mitrailleuses krij gen dit wil zeggen, dat er dan bijna een duizendtal trekhonden zullen moeten worden aangekocht. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest het slot, van „Stand der Landbouwgewassen enz." tot het volgend nummer overstaan. Heerlen. Bij een brand in een veldsteenoven is gisteren het gedeeltelijk verkoolde |lijk van een onbekend persoon gevonden. Men vermoedt dat hij in dronkenschap zich daar te slapen gelegd heeft en door de vergiftige dampen gestikt is. s'-Gravenhage. Alhier is gearresteerd Hein- rich G., die van een bankinstelling te Dussel- dorf er met 200,000 Mark was van door ge gaan. Hij werd te Constantinopel aangehouden en naar Dusseldorf overgebracht. Hij wist echter te ontsnappen en kwam met zijn neef in den Haag aan. Een koffieliuishouder her kende hem en leverde hem over aan de politie. Amsterdam. De 26e Algemeene Zendings conferentie zal van 28 tot 30 October alhier gehouden worden. Den Brielle. Alhier is de 68-jarige J. van G. bij het plukken van fruit uit een boom gevallen. De ongelukkige is aan hersenschudding over leden. Parijs. Volgens de Fransche bladen zijn te St. Pierre ernstige verkiezings onlusten. De troepen moesten tusschenbeide komen om de orde te herstellen. Konstantinopel. Volgens berichten van de Porte geven de mogendheden nieuwe verze keringen betreffende toekomstige handelingen van Bulgarije. De berichten zijn geruststellend omtrent de bewaking van de troepen aan de grens. AMSTERDAM, 23 Sept. 1912. Vergadering van 20 September 1912. Aanwezig waren alle leden. Eenige ingekomen stukken die van geen groote beteekenis zijn, werden behandeld. Daarna kwam de bespreking over de verharding van den Binnendijk. De Voorzitter stelt aan de orde de bespreking van de kwestie betreffende de verharding Van den Binnendijk. Hij herinnert dat dit opnieuw in be spreking is gekomen naar aanleiding van een verzoek van J- Haak e. a. De Baad heeft toen besloten het nog onverharde deel van den weg te willen verharden en in onderhoud te nemen, over eene lengte van 1733 M., wanneer de polders Oud en Nieuw Westenrijk gezamenlijk f200 'sjaars in de onderhoudskosten bijdragen. Door genoemde polders is geschreven dat zij ieder f 100 's jaars willen bijdragen, wanneer de gemeente het nog onverharde gedeelte verhard en den geheelen weg, met de 2 opritten voor hare rekening onderhoudt. Dit komt daarop neer dat de polder Oud Westen rijk dan wordt ontlast van onderhoudskosten van het nu verharde deel van den weg die op f 90 te ramen zijn en dus feitelijk maar f 10 voor het on derhoud van het nieuwe werk zou bijdragen. Spreker stelt voor daarop niet in te gaan, als zijnde dat voor de gemeente te heaffrarend. De heer Kaan acht het toch een nuttige ver binding. Hij zou er wel op in willen gaan en het onderhoud van den geheelen weg voor rekening van de gemeente willen nemen, uitgezonderd de opritten. Het zou eene verbetering zijn in het belang van het publiek verkeer, vooral met het oog op de aanlegplaatsen van den tram. Het zou echter gewenscht zijn dat de tragel van den dijk er af ging. De Voorzitter meent dat daartegen geen bezwaar zal bestaan, daarvoor zal naar hij meent wel ver gunning worden verleend. De heer Jurrij is van meening dat niet alleen de opritten maar ook het oude wegsgedeelte door den Oud-Westenrijkpolder moet worden onder houden, anders acht hij het onbillijk tegenover de andere polders, die alle zelf voor hunne wegen moeten zorgen. De bijdrage van den Oud-Westen rijkpolder is te gering, om ook het oude deel voor tekening der gemeente te nemen. De heer Kaan meende dat vroeger besloten was om voor f200 ook het oude wegsgedeelte in on derhoud te nemen. De Voorzitter noemt dat onjuist. Er is alleen besloten het nieuwe wegsgedeelte aan te leggen en te onderhouden, over eene lengte van 1733 M. maar het overig deel van den weg, ter lengte van 407 M. zou voor rekening van den polder blijven. De polders moesten f200 bijdragen. Nu presen teeren ze wel dat bedrag, maar eischen dan ook overname van het onderhoud van die 407 M. be nevens 2 opritten. Dat zou een f 90 meer kosten. Spr. is van meening dat de Raad een royaal aanbod gedaan heeft en dat uit het antwoord van de polders blijkt dat de belanghebbenden er zelf geen belang in stellen. Na discussiën hierover doet de heer Kaan het volgende voorstel Hij zou toch gaarne zien dat de verharding van den Binnendijk tot stand kwam, daar dit een alge meen belang is. Hij stelt daarom voor aan de polders Oud en Nieuw Westenrijk te kennen te geven dat de gemeente bereid is het nog onver harde gedeelte van den weg in orde te brengen en daarna den weg over de geheele lengte te on derhouden [de opritten uitgezonderd], onder voor waarde dat de polders f200 per jaar bijdragen, van at het tijdstip dat de onderhoudsplicht voor rekening der gemeente komt. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Kaan, Plat- teeuw, De Eeijter eu Van Drongelen [laatstge noemde ziegtdan komt er een eind aan de zaak]. Tegen stemmen de heeren Geelhoedt, Jurrij en Dekker. Daarna hajl de vaststelling van de gemeentebe- grooting voor 1913 plaats. Overgegaan wordt tot de artikelsgewijze belian deling der gemeentebegrooting voor het jaar 1913 beginnende met de uitgaven. De heer Kaan merkt op dat de jaarwedde van den ontvanger niet meer in overeenstemming is, met de regelen daarvoor bij Prov. blad aangegeven en stelt voor die met f 50 te verhoogenDe toe stand der finantiën is wel niet zoo gunstig, maar daaraan is niets te doen. Dat kan de ontvanger toch ook niet helpen, de belooning is niet meer evenredig aan de werkzaamheden. Dit voorstel wordt met algeme'ene stemmen aan genomen en de jaarwedde uitgetrokken op f400, Bij den post onderhoud openbare school en on derwijzerswoning vestigt de voorzitter er de aan dacht op, dat deze post f 100 hooger is uitgetrok ken in verband met eene circulaire van den school opziener, waarin er de aandacht van de gemeente besturen op wordt gevestigd, dat de schoollokalen moeten voldoen aan de nieuwe eischen, of, voor zoover dit niet het geval is, in overeenstemming daarmede .moeten worden gebracht. Nu doet zich hier het geval voor, dat de school lokalen niet aan die eischen voldoen. Het schot it het lokaal aan de Noordzijde moet 64 c. M Zuid waarts verplaatst worden. Voorts moet in elk lokaal een raam draaibaar gemaakt worden, en een teeke- ning van de plaatsing der banken in de lokalen worden ingezonden. Op dit oogenblik is de plaat sing der banken in alle lokalen ook niet overeen komstig de wettelijke voorschriften, doch daarin kan worden voorzien door groote banken te ver vangen door voorhanden kleinere. De heer Kaan noemt dit een treurige zaak. De gemeente heeft het vorig jaar pas eenige duizenden ter verbetering van de school uitgegeven en over die verandering het advies van den schoolopziener ingewonnen. Hij heeft dat plan goedgekeurd en nu moeten er weer veranderingen worden aange bracht, tengevolge van eene gemaakte nieuwe wet. Komende jaar kan er weer wel een andere wet worden ingevoerd, Spreker zou aan dien eisch niet willen toegeven. De heer Jurrij merkt op, dat het rijk toch een vierde van de kosten van verbouwing terug be taalt en als men niet aan de gestelde eischen wil voldoen, dan krijgt men van het rijk geen subsidie. De heer Kaan meent dat ze die niet zoo gauw zullen inhouden. Om een voorbeeld te noemen weet hij niet waarvoor een draaibaar raam in de lokalen moet worden aangebracht. Gedurende den schooltijd mag het niet open staan. De Voorzitter Om tusschen den schooltijd fris- sche lucht in de lokalen toe te laten. De heer Kaan Niemand zal kunnen beweren dat er niet voldoende gelegenheid bestaat om in de schoollokalen frissche lucht toe te laten. De Voorzitter Het is een Kon. besluit en daar dienen we ons aan te onderwerpen. Na nog enkele besprekingen wordt de post on veranderd behouden. De verdere posten der uitgaven, noch die der ontvangsten, geven aanleiding tot bespreking. De begrooting wordt goedgekeurd op een eind cijfer van f 17.717,84. met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 117,30. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f6300, zijnde f 1800 hooger dan het loopende jaar. Na een paar opmerkingen om nabij de haven en nabij de kreek aan het Boerengat heiningen te flaatsen, die behandelt zullen worden, sluit de Voorz. de vergadering. Zonderling bezoek. in Hondenbespanning voor mitrailleuses. TER. NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 20 Sept. Willem Naeije, oud 24 j., jm. en Catharina van de Velde, oud 28 j., jd. Jan Buurman, oud 30 j.,jm. en Janneke du Pree, oud 33 jjd. Geboorten. 15 Sept. Cornelis, z. van Cornelis Eekhout en van Catharina Jocoba Scheerens. Magdalena Elodia Virginia, d. van Augustus Leo- poldus Vandepitte en van Leonie Zenobie Maes. 18 Sept. Elizabeth Ulalie, d. van Pieter Fran- coise en van Maria Francina Bos. 20 Sept. Adri- ana Maria, d. van Jacob Elfrink en van Janna Cornelia de Vin. 21 Sept. Gerardus Franciscus, z. van Cerilus Jaeobus de Clerck en van Maria Na- thalia van Belle. Overlijden. 16 Sept. Joli Anna van Damme, oud 72 jechtg. van Augustus Vermast. 19 Sept. Marin us Willem Machielsen, oud 45 j., echtg. van Dina van Vijven. HOEK. Huwelijks-aangiften. 12 Sept. Jaeo bus Tholens, oud 28 j., jm. en Aagje Rinkhout, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Sept. Anthonie Ma- rinus Riemens, oud 23 j., jm.en Willemina Jansen, oud 19 j., jd. 12 Sept. Marinus de Pooter, oud 22 j., jm. en Maatje Kervink, oud 21 j., jd. Geboorten. 3 Sept. Andries Johannes, z. van Daniël Abraham Riemens en van Janna Bareman. 6 Sept. Jan Pieter Hendrik, z. van Cornelis Rie mens en van Alida Pladdet. 15 Sept. Maria Geertruida, d. van Izaak Reinier de Fouw en van Jannetje Oosterling. Overlijden. 1 Sept. Levinus Michielsen, oud 60 j., echtg. van Berbara Hamelink. 13 Sept. Mat- theus de Blaeij, oud 6 m., z. van Dirk en van Janna Maas. Lijnolie vliegend, f 87, f 363/i, Oct. 36'/8, f 36, f 361/.,, f 36Oct./Dcc. f 353/4, f 357/s, Jan./April f 33W, f 335/a, Mei/Aug. f 323/a, f 321/». Suiker flauw, Sept. f 139/16 geboden, Oct./Dec. f IIs/, genoteerd, Mei f 11 ,s/i« te koop. Aardappelen per HL. Friesche Borgers f 1,60 a f 1,90. Fricsche Blauwen f 2,20 a f 2,30. Zeeuwsche Bonten f 2,25 a 2,30. Zeeuwscho Blauwen f 2,a f 2,20. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,80 a f2,—. Drentsche Eigenheimers f 1.50 a f 1,70. Geldersche Eigenheimers f 1,50 a f 1,70. Geldersche Blauwen f 2.a f 2,10. ljpolder Eigenheimers fl,50 a f 1,70. Hillegommer Eigenheimers f 2,70 a f 2,80. Duinzand Eigenheimers f 3,40 a f 3,60. ANTWERPEN, 23 Sept. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 27,50, per Sept Oct. fr. 27.50. Nov./Dec. fr. 27,60, per Febr./Maart fr. 28,10. TER NEUZEN, 24 Sept. 1912. Boter per 7a K.G. f 0.677a. Eieren 104 stuks 4.40

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3