Uit de Tweede Kamer. Uit de Eerste Kamer. iftimenlandsch Nieuws. Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Buiteulandsch Overzicht. aan toe ware te voegen geweest, en evenzoo ware niet licht iets aan te stippen, dat zonder schade had kunnen gemist worden. Deze rede geeft juist wat ze geven moest, en verraadt de zelfbeheersching van een Kabinet, dat door een gestie van straks vijf jaren zich vast in het zadel voelt, en geen woord ten beste geeft, dat niet helder door dacht is. Vooral op de sociale wetten wordt hierbij de aandacht gevestigd, en onomwonden uit gesproken, dat de Regeering er op rekent, om aanstonds in October met de Invalidi teitswet voor de Kamer te kunnen komen. De a.r. Rotterdammer ziet de hoofdbetêe- kenis der Troonrede in „de bescheiden maar besliste aanwijzing der Regeering met be trekking tot de orde van werkzaamheden, welke de Kamers wachten." Het blad hoopt dat de Staten-Generaal de uitnoodiging der Regeering zal verstaan. De Nederlander (chr.-hist.) besluit haar overzicht aldus De Troonrede, hoe sober zij ook moge wezen, levert het bewijs, dat er zelfs al werden voor het scheiden van de markt in 1913 alle aanhangige wetsontwerpen afge handeld voorïoopig' nog werk genoeg voorhanden is. Aan het Kabinet ligt het niet, indien 'de nog komende jaarperiode niet of weinig vruchtbaar mocht blijken. De Tijd (r.-k.) komt tot deze conclusie: Van de bëSde Kamers, vooral van de Tweede, zal dit jaar zeer veel worden ge vorderd. Onder leiding van een nieuwen president zal zij in haast onafgebroken zitting de meest belangrijke wetsontwerpen te be handelen hebben. Van harte is het te hopen, dat het niet alleen op den voorzitterszetel, ook in den boezem der vergadering niet ontbreke aan zelfbeperking en beleid, opdat met welwillende samenwerking worde tot stand gebracht, wat door zoo velen zoo gaarne nog van deze Regeering verlangd wordt. De N. R. Ct. (lib.) schrijft o. m. Zooveel is zeker, dat de regeering, handelt zij uit eigen overtuiging van de urgentie der komende Grondwetsherziening met dezen voor haar ongekenden spoed, thans toch te laat komt. De voorstellen zullen onafgedaan blijven, bloot alsverkiezingslectuur. Zie, wat de regeering zelve in de andere paragraaf van de Troonrede, waarop wij boven doelden, aan de Kamer als werkprogram suggereert. Een „zware proef" gelijk zij het terecht noemtAfdoening van liet Invaliditeitsont- werp, van het Tarief thans in onder scheiding met vroegere jaren, ongetwijfeld wegens de verblijdende mededeelingen welke in den aanvang van de troonrede over den vooruitgang van nijverheid, handel en scheep vaart worden gedaan, maar weer als „het voorstel tot dekking van de daaruit (d. i. de Invaliditeitsverzekering) voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten" ten tooneele gevoerd alsmede van de ontwerp-Ziekte- wet oironie Bij ons rijst dan ook de gedachte, dat méér dan het inzicht in de noodzakelijkheid, méér dan het heilige vuur, hier het verlangen om een tegenzet te doen tegenover het verkiezings-progratp-punt, dat onder de vrij zinnigen in de maak schijnt te zijn, voor de regeering de drijvende kracht is. Het Vaderland (vrij-lib.) schrijft o. m. Bijzonder opvallend in politiek opzicht is de aandrang die, in de paragraaf aangaande den wetgevenden arbeid in het nieuwe zit tingsjaar, op de Staten-Generaal wordt uit geoefend ten opzichte van het werkplan en de volgorde der te behandelen wetsontwer pen. Deze volgorde wordt duidelijk aange geven de invaliditeits- en* ouderdomswet, de tarief herziening, en daarna de ziektewet. Dit ingrijpen van een Regeering, door middel van de Troonrede, in het werkplan der Staten-Generaal is een novum op politiek gebied, en wel een dat wij niet kunnen toe juichen, maar dat ook weder geheel in de lijn der constitutioneele opvattingen van de huidige Regeering ligt. Het Huisgezin komt terug op „Grondwets herziening de inzet", en merkt op dat het daarbij, volgens ongeveer alle organen zal gaan om het kiesrecht en het onderwijs. Niet dat de andere ontwerpen die de Grondwet regelt zonder beteekenis zijn, maar zoover de herziening geen formeel karakter zal dragen, moeten ze toch in belangrijkheid verre wijken voor de twee punten die langer dan een kwarteeuw geheel onze politiek beheerschen en ook bij de vorige Grondwets herziening den felsten strijd en de grootste zwarigheid verwekten. Die erkenning, ook van links, sluit dus in in „de verwachting, dat zoowel de verzeke ringswetten als het tarief vóór de Juni-stembus hun beslag zullen hebben gekregen, zoodat zij niet meer als verkiezings-schibboleth zullen kunnen dienst doen." Het Volk gelooft daaraan in 't geheel niet, en zegt Vóór half October zal het debat over de Invaliditeitswet niet kunnen beginnen. Dat zij wordt afgehandeld voor de begrooting, gelooft niemand, zeker niet het stel mannen, dat voor de Koningin de troonrede maakte. In Januari of Februari moet er dus opnieuw aan worden begonnen. Wie maakt zich wijs, dat de Tweede Kamer daarna nog door de Tariefwet èn door de Ziektewet heen komt De hoop hierop te wekken bij de onnoozelen die op deze wetten hopen, is volksbedrog, volksbedrog, dat wordt ver ergerd door d'e voorstelling, dat ook het debietrecht op tabak en de inkomstenbe- belasting, dringend noodzakelijk immers, nog door de beide Kamers zullen worden heen- gejakkerd. Overigens hoort het blad in de financieele paragraaf der rede een noodkreet, ter wijl in de sociale het Kuyper-liedje wordt gezongen. Ook de Stichtsche Ct. gelooft, dat de Grond wetsvoorstellen niet meer aan de orde zullen komen. De voorstellen der regeering zullen waar schijnlijk de verkiezingen van 1913 voor een zeer groot deel beheerschen. En dat moet ook. Bij zulke vragen, die daarbij aan de orde komen, raken andere op den achter grond. Zitting van 19 September. Na eenige huishoudelijke verrichtingen (be noemingen van commissiën, afdeeling-trekken enz.) komt aan de orde de regeling van het afdeelingsonderzoek, waarbij de heer Ter Laan (S. D. A. P.) het woord voert, om te verzoeken, dat ook het ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet, door hem en de zijnen ingediend, voor afdeelingsonderzoek aan de orde zal worden gesteld. Als de Voorzit ter daartegen bezwaar maakt, doet de heer Ter Laan een voorstel in dien zin. De heer Nolens (R. C.) maakt bezwaar tegen afdeelingsonderzoek van de Bakkerswet- Aalberse, en de wijziging-Woningwet, door den voorzitter genoemd. De Kamer, meent hij, moet zich bepalen tot de ontwerpen, die direct verband met de begrooting hebben. De heer Druckej (V. D.) verdedigt het voorstel, door den voorzitter uit naam van de centrale sectie gedaan. Evenzoo de heer Goeman Borgesius (U. L). Er is, zegt deze, ten minste tot 20 October tijd. Spr. voelt er daarom ook wel voor, het ontwerp tot wijziging van den leerplicht aan de af- deelingsagenda toe te voegen. Nu stelt de heer Nolens voor, het afdee lingsonderzoek te beperken tot ontwerpen, die in direct verband met de begrooting staan. Dit voorstel wordt verworpen mpt 31 tegen 27 stemmen. Het voorstel-Ter Laan wordt verworpen met 30 tegen 28 stemmen Jrechts tegen links). De Eerste Kamer behandelt het adres van antwoord op de troonrede. Aangenomen. Auteurswet. De heer Van L a n s c h o t (R. C.) be spreekt de vraag omtrent de verbindbaarheid van tractaten. Heeft het tractaat gelijke waarde als de wet Of hoogere waarde Gaat het tractaat zelfs boven de grondwet? Spr. dringt erop aan, dat zekerheid zal worden verkregen. Nu berust alles op jurisprudentie, en die kan wisselvallig zijn. Spr. acht deze aangelegenheid een van de urgentste zaken voor de komende grondwetsherziening. De heer Fransen (A.-R.) verklaart tegen het ontwerp te zullen stemmen, omdat het auteursrecht aan te weinig beperkingen is gebonden. De minister van justitie verdedigt het ontwerp. Het is mogelijk, dat Nederland op 1 November a.s. zal toetreden tot de Berner Conventie. Na repliek van den heer Fransen wordt het wetsontwerp aangenomen. Tweede Kamer. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de tijdelijke voor zitter, de heer Lieftinck, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer als voorzitter geïn stalleerd met een rede, waarin hij het ver trouwen uitsprak, dat de heer van Nispen de beraadslagingen met volkomen objectiviteit zou leiden. De heer van Nispen, het voorzitterschap aanvaardende, beloofde volkomen objectiviteit en vroeg de medewerking van rechter- en linkerzijde om het aanzien van het Neder- landsche Parlement hoog te houden. Beide sprekers brachten hulde aan den af getreden voorzitter graaf v. Bylandt. Geheime uitgaven. Marine en Leger. Omtrent den post Geheime uitgaven, groot f2500, waarvan uitsluitend aan de Koningin verantwoording zal worden gedaan, leest men in de begrooting van oorlog Bij het departement van oorlog doet zich herhaaldelijk het gemis gevoelen van een begrootingspost, ten laste waarvan uitgaven van geheimen aard kunnen worden gekweten. Dit is vooral het geval in tijden van politieke spanning, die tot internationale verwikkelingen kan leiden, waarin ons land rechtstreeks of zijdelings zou kunnen worden betrokken. Onder die omstandigheden kan het noodig zijn, dat vanwege het departement van oorlog voorzorgsmaatregelen worden getroffen, die uitgaven met zich brengen, waarin bij de oorlogsbegrooting niet is voorzien. Het ge heime karakter van zoodanige maatregelen maakt het bovendien wenschelijk, dat de daaruit voortvloeiende kosten in uitgaaf kunnen gesteld, zonder dat daarvoor de overlegging van bewijsstukken wordt gevorderd. Wel is waar kan eene zoodanige verevening, ingevolge art. 30 van de instructie voor de Algemeene Rekenkamer (wet van 5 October 1841, Staatsblad no. 40), tot stand worden gebracht ten laste van het hoofdstuk der staatsbegrooting, dat voor „Onvoorziene uit gaven bestemd is, maar het geldt hier uitgaven die, te allen tijde, uitsluitend op last van het departement van oorlog moeten kunnen ge schieden en het hoofd van dat departement behoort dus, zoodra de noodzakelijkheid zich voordoet, zonder verderen omslag over de daartoe benoodigde gelden te kunnen be schikken. Anti-revolutionaire Kamerclub. Naar de Stand, verneemt, is het bureau van de antirevolutionnaire Kamerclub als volgt samengesteldvoorzitter de heer G. A. A. Middelberg2e voorzitter mr. H. A. van de Velde secretaris de heer L. F. Duymaer van Twist2e secretaris de heer C. van der Voort van Zijp en Penningmeester jhr. mr. H. W. van Asch van Wijk. De Kamerverkiezing te Ommen (vac. Kuyper) zal plaats hebben op 9 Oct., stemming en herstemming zoo noodig op 21 en 28 Oct. Eerste- Kamer. Deze Kamer heeft goedgekeurd het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede. Het zal aan de Koningin worden toegezonden. De voorzitter is voornemens voor te stellen om de Radenwet in handen te stellen eener commissie van voorbereiding. Aangevangen werd met de behandeling van de auteurswet. De regeeringscommissaris mr. Bles was bij deze behandeling tegenwoordig. De auteurswet werd vervolgens aangenomen, waarna de Minister van Justitie mededeelde, dat de toetreding tot de Berner-conventie vermoedelijk 1 November zal geschieden. Sociëteit en Kamer. Van onzen partijgenoot Schaper aldus schrijft „Het Volk" ontvangen wij het vol gende nauwkeurige bericht van de wijze, waarop de politie hem tweemaal belet heeft tot de Kamer door te dringen Bij den Hofsingel wilde men mij naar de Kamer niet doorlaten. Toen ik mij beriep op mijn recht als Kamerlid, zei mendan moet u maar bewijzen wie u bent. Een half uur later hield men ons tegen vanaf den Vijverberg naar het Plein. Niemand mocht dien kant op, maar een heer zei„Mag ik niet naar de sociëteit „Ja", zei de be reden agent, en de man mocht door. Ik zei toen „En ik moet naar de Kamer„Neen, naar de Kamer mag u heelemaal niet," zei de agent. De ontvang-en Betaalkas te Amsterdam is opgelicht door een Engelschman, die nu voortvluchtig is voor f 526.000.Een dei- directeuren heeft zich naar Londen begeven voor onderzoek. Dinsdag j.l. waren in Den Haag 30,000 kiesrechtbetoogers bijeen. Oudegeest had geen gehoor. Troelstra een gedeelte. Vliegen ging als Kamerlid naar de Tweede Kamer, doch zijn volgelingen werden met de blanke sabel teruggehouden. Strafexerceeren. beteekenen zou hebben de berichten, die op den opstand betrekking hebben, doen ons anders zien. De toestand moet zelfs ernstig zijn. Bij een gevecht tusschen Malissoren en Turksche troepen, moet van deze laatste zelfs een geheel bataljon in de pan gehakt zijn. De binnenlandsche toestand is dus nog verre van rooskleurig. Ook van de betrekkingen tot verschillende Balkan-Staten kan dit gezegd worden. Het wordt steeds duidelijker dat er tusschen Bulgarije en Servië een verbond is gesloten om gezamenlijk tegen Turkije op te treden, ook al mocht de Donau-monarchie zich er met hand en tand tegen verzetten. Het verdrag moet tot stand gekomen zijn onder de krachtige inwerking der Russische diplo matie, die natuurlijk nog niet vergeten is dat Oostenrijk Bosnië en Ilerzegowina geannexeerd heeft. Een dergelijke overeenkomst moet met Griekenland gesloten zijn. Het doel zou zijn om de provincies van Turkije in vier gewesten, een Servisch, een Bulgaarsch, een Grieksch en een internationaal te verdeden. ITALIE-TURKIJE. Van het oorlogsveld. Uit Konstantinopel wordt geseind, dat de in Zwitserland gehouden vredesonderhande lingen weer hervat zijn, en dat men de terug roeping van de Turksche gedelegeerden heeft afgelast. Op verscheidene punten van bij komstig belang, is, naar men gelooft, reeds overeenstemming verkregen. Terwijl men nu te Lausanne gemoedelijk over den vrede onderhandelt, komen er on verwacht een paar telegrammen van het oor logsveld, zooals men die in de laatste maanden niet mepr gewoon was te ontvangen. Het eene bericht is van Italiaausche, het andere van Turksche zijde. Of de telegrammen op dezelfde feiten betrekking hebben, is niet duidelijk. Misschien wel, want de in de beide telegrammen genoemde gevechten hadden bij Derna plaats. Hierin verschilt echter de in houd, dat ieder der partijen, oudergewoonte, den vijand een geduchte nederlaag laat leiden. Volgens het Italiaansche telegram dan, heb ben de Turken Italiaansche stellingen aange vallen. Het slot was, dat zij afgeslagen zijn, waarbij de Italianen 61 dooden en 113 ge kwetsten hadden. De Turken daarentegen hadden ruim 1000 dooden, een groot aantal gekwetsten en moesten 41 krijgsgevangenen achterlaten. Zoo seint ten minste generaal Bricola naar Rome. Het andere telegram luidt, dat de Turken op de Italianen een overwinning behaalden bij het fort Sidi-Abdullah. Na een gevecht, dat acht uur duurde, trokken de Italianen zich terugde Turken hadden drie en de Italianen vele dooden. Men wachte nu op nadere berichten Brussel, 19 Sept. Hedenmorgen omstreeks 6 uur is een goederentrein geloopen op een personentrein in het station Marbehan. 30 personen werden gewond, waarvan 3 doode- lijk, waaronder de machinist. Woeiingen in Boedapest. Boedapest, 19 Sept. In den loop der gis terenavond gehouden betooging geraakten 200 betoogers onder den voet. Op de politie werd met steenen geworpen, 29 personen en 1 agent werden gewond. Volgens officiëele berichten werden 80 lie den gearresteerd van 37 werd de arrestatie gehandhaafd. Een groot aantal personen zijn gekwetst, waarvan 24 ernstig. TER NEUZEN 20 September 1912. Het bestuur van de afdeeling Den Haag van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft het initiatief genomen tot het vormen van een club, waarvan elk der leden op zich neemt éénmaal per maand een vergadering van de Tweede Kamer bij te wonen. Ver scheidene dames zijn uitgenoodigd, d^l uit te maken van deze club. Voor plaatsmr op de gereserveerde tribune zal worden gezorgd. ENGELAND. Onlusten te Belfast. Het aantal gewonden bij de jongste onlusten te Belfast bedraagt ongeveer honderd. Op 't oogenblik is hpt betrekkelijk kalm in de stad, hoewel er nog vier of vijf kleine schermutse lingen tusschen de arbeiders zijn voorgeval len. Troepen en politie houden nog op enkele punten de wacht, want men verwacht nieuwe troebelen als de unionisten hun voorgenomen protestvergaderingen zullen houden. Donder dag zou de eerste van die vergaderingen onder leiding van sir Edward Carson te Eniskillen plaats hebben. Zooals men weet gaat het hierbij tegen Home Rule. Alle volgende dagen zullen prolestmeetings worden belegd, waarop men de volgende resclutie zal doen aannemen „Wij bevestigen hiermede het besluit der groote conventie van Ulster van het jaar 1891. Wij willen geen Home Rule." BALKAN-SCHIEREILAND. Al houdt de Turksche regeering vol, dat de nieuwe opstand der Malissoren niets te Woensdag werd voor het Gerechtshof te 's Gravenhage behandeld de zaak tegen J. F. V., oud 39 j., bootwerker te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg bij vonnis van 7 Juni 1.1. ter zake van bedreiging met misdrijf tegen het leven veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, van welk vonnis bekl. in hooger beroep is gekomen. Het openhaar ministerie bij het gerechtshof eischte verzwaring der straf tot zes maanden. De verdediger, Mr. Mendels, vroeg voor bekl. vrijspraak, of hervatting van de instructie en dagvaarding van getuige die den werkelij- ken dader heeft genoemd. Uitspraak over 14 dagen. Driewegen. Bij de vanwege de vereeniging „Algemeen Belang" alhier gehouden aanbeste ding voor de levering van voederartikelen, werd het minst ingeschreven als volgtdoor J. van der Wèlle te Othene voor grindmeel voor f 7,30 en voor bloem voor f 12,75 en door J, de Meijer te Zaamslag voor maïs voor f 7,45 en voor schepmeel f 9,60, en voor erwtenmeel door M. de Bruijne te Axel voor f 11. Hoofdplaat. Deze week werd aan de haven het eerste vaartuig met roode kooien geladen. Het is het eerste jaar dat in deze streek met dit product een proef werd genomen. De op brengst was zeer goed en behoefde niet te wijken voor de opbrengst van andere producten, zoodat het te verwachten is, dat men in het volgend jaar met de teelt hiervan zal voort gaan. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen 18 Sept. 1692. Schokken van aardbeving worden in Zeeuwsch Vlaanderen gevoeld.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2