Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. PER TELEGRAAF. Handelsberichten. Opening der Tweede Kamer. KANTONGERECHT TETERNEUZEN. De begrafenis van den Keizer van Japan. Opening Staten-Generaal. KOERS VAN HET GELD. VEEHANDEL IN BELGIË. Zitting van 13 September 1912. Veroordeeld zijnP. B., visschersknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen tuchtschool. D. W. C. d. J., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen becht. J. D., bootwerker; J. F. S., zonder, allen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht, voor iederC. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f4, subs. 3 dagen hecht. P. H. E., winkelier te Axel, ter zake van paarden laten loopen op een anders grond, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht., met toewijzing der vordering tot schadevergoeding ad f3 en f 5 P. H. W. O., werkman te Axel, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f 15, subs. 6 dagen hecht.J. F. v. O., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van niet sluiten op tijd, tweemaal, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht, en tot eene boete van f 6, subs. 5 dagen hecht. M. d. B., korenmolenaar te Axel en C. T. v. d. B., kleermaker te Axel, ter zake van overtreding der Brandweerverordening, tot eene boete van f2, subs. 1 dag hecht, voor eerstgenoemde, eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht, voor laatstgenoemde. W. J. V., timmerman te Sluiskil, ter zake van overtreding der Bouwverordening, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. S. H., arbeider te Axel, ter zake van het loopen over den spoorweg, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. D. W. F. K., winkelier te Hoek, ter zake van Drankwetovertreding, tot eene boete van f 16, subs. 10 dagen hecht. C. F. K., landbouwer; M. J. v. R., land bouwster N. J. B., knecht, allen te Axel, ter zake van fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. J. S., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. A. v. Lbroodbakker en J. K., leurder, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. M. d. V., knechtE. A. C., landbouwer E. P. F., herbergier, allen te Ter Neuzen, ter zake van fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van i 3, subs. 3 dagen hecht. P. v. L.M. P. O.J. J. D., arbeiders te Axel, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. F. C. v. O., knechtJ. d. H., knecht, beiden te Hoek, ter zake als vteren, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. v. C., arbeider te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. J. W., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 1 week tuchtschool. J. R., arbeiderF. v. V., zonder beroep, beiden te Axel, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f3, subs. 8 dagen hecht. J. d. K., knecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. F. D., arbeider te Axel, ter zake van Leerplicht wetovertreding bij herhaling, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. P. v. L., commissionnair te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. A. d. F., arbeider te Axel, ter zake van Leer plichtwetovertreding bij herhaling, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. d. R., arbeider te Axel en K. B., veekooper te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f5, subs. 3 dagen hecht, voor ieder. De politie te| Moordrecht heeft twee jon gens van 11 en 13 jaar, uit Gouda, die te Moordrecht veel geld verteerden, naar Gouda overgebracht, waar is gebleken, dat ze aan eenige boeren op de Donderdagsche markt hun por- temonnaies hadden ontrold. De oudste trachtte de portemonnaies machtig te worden, de jong ste bracht het gestolene in veiligheid. De portemonnaies werden weggegooid en het geld versnoept. Een van de twee heeft reeds eerder kennis gemaakt met de justitie en twee maanden in een tuchtschool doorgebracht. Op het Buitenhof te 's-Graveuhage is een knaapje van ongeveer 6 jaar, dat van een kolenwagen sprong onder een in gang zijnden tramwagen geraakt. Het tramrijtuig moest worden opgevijzeld om het kind van onder de baanschuivers te halen. In deerniswekkenden toestand, zwaar inwendig gekneusd, werd het kind met de auto van den Eerste-Hulpdienst naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Tot verwondering van de omstanders bleven sommige passagiers, onder wie zelfs dames, tijdens het opvijzelen van het rijtuig in de tram zitten. Er zijn Zaterdagnamiddag ernstige on geregeldheden voorgevallen bij een voetbal wedstrijd te Belfast. In de rust ontplooiden de voorstanders van het eene elftal een groene vlag, die zij onder de toeschouwers rond droegen. De voorstanders van het andere elftal ontplooiden de Union Jack. Onmiddellijk ontstond er nu een vechtpartij. Er werd met steenen gegooid. Spoedig was een menigte van duizenden menschen slaags in een hevig gevecht op het veldde toeschouwers sloegen het van de tribune gade. Menschen vielen bloedend in alle richtingen neer. De politie was machteloos. Gedurende het gevecht zijn drie revolverschoten gelost. Nadat de politie versterkt was, scheidde zij de menigte. Ambulancewagens vervoerden de gewonden, tezamen 85, naar het hospitaal. Twee menschen kregen schotwonden. Te Breda werd onder buitengewoon groote belangstelling het huwelijk voltrokken van baron Van Oldenzeel tot Oldenzeel met baronesse Speyart van Woerden. Het feit dat de bruidegom behoort tot de orde der Malthezer ridders en in het kostuum der orde trouwde, was algemeen bekend en had reeds geruimen tijd te voren velen getrokken naar de kathedraal op de Prinsenkade waar de nieuwsgierige menigte in en voor de kerk den stoet stond op te wachten, die uit een veer tiental rijtuigen bestond. Behalve de bruide gom was er nog één ridder van de orde in het kostuum der ridders aanwezig. Het kostuum zelf stelde de massa teleur, die zich meer middeleeuwsche pracht had voorgesteld en den soberen rooden rok met gouden kwasten, witte pantolon en degen te modern vond. Met groote plechtigheid had te Tokio de be grafenis plaats van den overleden Keizer van Japan. Niet minder dan een millioen men schen waren op de been en 25.000 man troepen waren en haie gesteld. De tocht van den stoet door de menigte bood een plechtig en treffend schouwspelmen hoorde niets dan de droevig stemmende muziek, waartusschen door de kanonschoten dreunden. De Keizerin-weduwe heeft de lijkbaar slechts tot de paleispoort vergezeld, daar de genees- heeren haar met het oog op de koude hadden afgeraden de plechtigheid in de open lucht bij te wonen. De kist, waarin het stoffelijk overschot van den Keizer van Japan besloten is, is geplaatst in een andere, die weer in een derde, enz. Het geheel vormde een gevaarte van 10 vt. bij 5 vt., wegende U/a ton, dat bij de uitvaart met een prachtig wit kleed, dat fraai bestikt was, omwikkeld was. De wielen, ook de spaken van de lijkkoets waren zwart geverfd. En de wielen waren zóó vervaardigd, dat zij bij het draaien 7 verschillende klagende, kraakgeluiden voortbrachten, De vijf ossen, die de kist trokken, blijven gespaard. Zij zullen een plaatsje vinden in de keizerlijke stallen. De Keizerin-Weduwe, de Keizerin en de paleisdames droegen het oude Japansche ge waad. Allen hadden dat was het voor schrift het haar „in wanorde." In een klein huisje aan de Avenue de Rosny te Perreux, woonde sedert lang een oude grijsaard, die er van zijn geld leefde. De oude man was half verlamdhij ging nooit uit en bracht zijn dagen en nachten door in een stoel. Sedert enkele maanden had meh den man niet meer gezien en eindelijk werden de buren toch ongerust en gingen de politie waarschuwen. Toen de politie de deur had opengebroken vond zij het gekleed ge raamte van den man in den stoel zitten. De muizen hadden zijn kleeren gedeeltelijk stuk gevreten en. enkele beenderen waren reeds afgevallen. Op tafel lag een brief, gedagteekend 19 Maart 1911, waarin de ongelukkige man ver klaarde dat hij zich ging zelfmoorden. De man was dus reeds achttien maanden dood en geen der buren had er iets van gemerkt. Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie). Mijnheer de Redacteur In de Middelb. Crfc. van hedenavond komt een bericht uit Ter Neuzen voor over de ten Uwent te houden kermis. Vooral trok mijne aandacht de laatste alinea „Verschillende houders van dansgelegenheden zijn zeer in hun schik, dat de tegenwoordige burge meester voor het begeleiden van den dans weder de groote draaiorgels heeft toegelaten, die de laatste jaren door zijn voorganger verboden waren Met verontwaardiging zullen velen met mij uit roepen Staat in Ter Neuzen nu werkelijk een burgemeester van de antirev. beginselen aan het hoofd, een belijder Gods Hij overtreft zijn liberaal voorganger voorzeker Een bedenkelijk verschijnsel vind ik het als een antirev. burgemeester geprezen wordt door kroegbazen. Mijnheer de Redacteur, de heer Huizinga heeft toch niet sinds zijn verblijf in Uwe stad van rokje verwisseld Hij behoort toch nog tot de antirev. partij Ja, is immers lid van de Geref. kerk Hij is toch nog onze volijverige Patrimonium-man Hij is toch niet iemand met een Janus-hoofd? Met dank voor de plaatsing en zoo ik hoop be antwoording mijner vragen. EEN WALCHENAAR. [We zullen den heer Huizinga gaarne gelegenheid geven, jdesgewenscht de vragen van den geachten inzender te beantwoorden. Ons is het te machtig. RED.] TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 12 Sept. Jacobus Willemsen, oud 22 j., jm. en Cornelia Helena Meijer, oud 29 j., jd. 13 Sept. Jozias de Jonge, oud 21 j., jm. en Magdalena Keukelaar, oud 21 j., jd- Cornelis Booij, oud 32 j., jm. en Sara Dees, oud 27 j., jd. Ebe Hopma, oud 26 j., jm en Cornelia Jacomina Wolfert, oud 23 j., jd. Geboorten. 9 Sept. Reinier, z. van Johannes Franciscus Meyer en van Elisabeth Stonthamer. 10 Sept. Maria, d. van Jan de Fouw en van Pie- ternella Wilhelmina de Mul. Amelia Elisabeth, d. van Cornelis Josephus van Dinteren en van Maria Stephanie Geers. 12 Sept. Jan Gerrit, z. van Cor nelis van der Have en van Jacomina Verschelling. 14 Sept. Aaltje Francina en Jeanne Wilhelmina, d. van Jan Marinus van Kerkvoort en van Frederika Cornelia Aberdina Drabbe. H. M. de Koningin sprak hedenmiddag de volgende Troonrede uit Mijne Heeren Het is mij aangenaam u weder om mij ver- eenigd te zien. Ook in het afgeloopen jaar bleven onze be trekkingen met de andere mogendheden van den meest vriendschappelijken aard. De toestand van den Landbouw in al zijn •vertakkingen is gunstig ondanks ernstige tegen spoeden, die een tijdelijk karakter hebben. Handel en nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op bevre digende wijze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten van het reederijbedrijfgunstigwaren. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn over het algemeen minder onbevredigend dan het vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de algemeene toestand in Oost-Indië in velerlei opzicht reden tot tevredenheid blijft geven. De West-Indische koloniën werden geteisterd door eene langdurige droogte ten gevolge waarvan inzonderheid de bevolking der benedenwindsche eilanden van de kolonie Curacao in zorgvolle omstandigheden verkeert. Burgerlijke en militaire landsdienaren zoo hier te lande als in de Koloniën blijven hunne taak op lofwaardige wijze vervullen. Tengevolge van de sterke toeneming van 's Rijks --tniddelen en inkomsten Iaat zich de financiëele toestand des lands voorhands niet ongunstig aanzien, echter doen de veie onver mijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de uitvoering der aanhangige wetsontwerpen op sociaal gebied en de omstandigheid dat niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming der inkomsten mag worden gerekend, de tot standkoming van alle ingediende ontwerpen tot duurzame versterking der middelen drin gend noodzakelijk achten. Het rapport der Staatscommissie voor de grondwetsherziening heeft onverwijld een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De Regeeringsvoorstellen zullen, naar ik mij vlei, u nog in den loop van dit kalenderjaar bereiken. Deze zitting zal uwe toewijding en krachts inspanning op zware proef stellen omdat het onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en het voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten alsmede het ontwerp ziektewet allereerst uwe aandacht blijven vragen. Dit mag niet beletten dat nevens de andere voorstellen welke mede ter tafel zijn gebracht nog enkele wetsontwerpen worden aangeboden. Voorstellen tot wettelijke regeling betref fende woonwagens en woonschepen tot bestrij ding van habitueele dronkenschap en tot be teugeling van landlooperij en bedelarij zullen worden ingediend. De voordrachten in zake de pensioneering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen zijn zeer spoedig tege moet té zien. Een drietal wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der ineenschakelingscommissie zijn in gereedheid gebracht. Het ligt in het voornemen de departementen van Marine en Oorlog te vervangen door één departement van defensie. Een wetsvoorstel zal u bereiken, houdende eene voorloopige regeling inzake electriciteits- voorziening. Omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas mede ten behoeve van den afvoer te water der kolenmijn producten in Limburg zullen voorstellen worden ingediend. Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot geleidelijke opheffing van de in Oost-Indië op hoog gezag ingevoerde koffiecultuur. Moge Gods zegen aan uw arbeid worden geschonken Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. 's Gravenhage. Precies op het aangegeven uur vertrok onder het kanongebulder de ko ninklijke stoej van het Paleis naar de Ridder zaal. Eerst èen commando cavalerie, daarna het rijtuig met den ceremoniemeester. Ver volgens acht Kamerheeren in twee rijtuigen. Dan de groot-officieren van II. M. huis. Weder een commando cavalerie. Daarachter de Groot-Meesteres en de dame du Palais. De opper-ccremoniemeester. Nu kwam de gouden Statie-koets, waarin H. M. de Koningin en Prins Hendrik gezeten waren. Dit Statie rijtuig werd door een achttal prachtige paarden ;etrokken en omringd door koetsiers en la- Leien. Naast de portieren bevonden ?ich de opperstalmeester en de Gouverneur der Re sidentie. Er achter volgden de officieren van het Militair huis. De stoet werd gesloten door een commando cavalerie. De commissie van ontvangst en uitgeleide bestond uit de Eerste Kamerleden mr. Hooft, mr. Pelink, mr. van Basten Batenburg, van Voorst tot Voorst, van Hardenbroek tot Har- denbroek, en uit de Tweede Kamerleden mr. Baron v. d. Borch, mr. H. Smeenge, mr. H. P. Marchand, Jhr. mr. van Sasse van IJssel- stein, van Asch van Wijck, van Foreest, de Geer, mr. W. Dolk en P. J. M. Aalberse. Na het uitspreken van de Troonrede ver lieten H. M. en Prins Hendrik de ridderzaal en begaven zich onder het donderen van het geschut naar het paleis terug. Het Binnen hof en de Ridderzaal boden een schitterende indruk aan. H. M. sprak de rede zonder stemverheffing, doch duidelijk uit. De sociaal-democraten waren afwezig, wel waren tegenwoordig verschillende leden van het corps diplomatique, alsmede de Chineesche gezant in politiek. Voorts waren nog aanwezig de Ministers en de leden van de Raad van State. De Kamerleden waren in ambtsgewaad, be halve de leden van de vrijzinnige Kamer-fractie. Om twee uur werd de zaal verlaten. Het Binnenhof was ontruimd en geheel afgezet door marechausses te paard. Er waren strenge politiemaatregelen getroffen. Het ge wone publiek werd niet tot de ridderzaal toe gelaten. De kiesrechtbetoogers vervolgden hun weg onder leiding van den Commissaris van politie en den kapitein der marechaussée. De hofstad bood een zeer levendig schouw spel. De kiesrechtbetoogers trokken zonder banier onder gedempt zingen naar het Binnenhof. Zij werden echter alleen op het Buitenhof toegelaten, Daarna sprak Troelstra een gedeelte van den stoet toe op de Lange Vijverberg. In de Lange Poten kwam er eene botsing voor. Het bleef daarna vrij lang zeer rumoerig. De meeste winkels waren gesloten. Op het Plein moest de bereden marechaussee van de blanke sabel gebruik maken en het plein schoonvegen. De betoogers bleven in den omtrek van het Binnenhof zingen. Ernstige ongevallen kwamen tot heden nog niet voor. AMSTERDAM, 16 Sept. 1912. Lijnolie vliegend f 37f 363/4, Oct. f 39'/i, a f 357/s, Oct./Dec. 39'/„ f 353/a en April 32'/„ f 32'/4, Mei/Aug. f 32 f 82'/j- Suiker prijshoudend, Sept. f 14 genoteerd, Oct./ Dec. f ll3/4, en Mei f 123/s geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,80 a f 2,—. Friesche Blauwen f 2,40 a f 2,60. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,80 a 2,50. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Geldersche Eigenheimers f 1,80 a f 1,90. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,90 a f 2, Drentsche Eigenheimers f 1.80 a f 1,90. Eigenheimers Hillegommer f 2,40 a f 2,80. lJpolder Eigenheimers fl,50 a fl,60. Duinzand Eigenheimers f 3,60 a f 3,75. ANTWERPEN, 16 Sept. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 27,50, per Sept./ Oct. fr. 27.60. Nov./Dec. fr. 27,60, per Febr./Maart fr. 28,15. TER NEUZEN, 17 Sept. 1912. Boter per '/a KG. f 0.67Vs- Eieren 104 stuks 4.40 Fransch per 100 fr. 47.60 a f 47.62Vs- Engelsch per 12.12. ROTTERDAM, 16 September. Binnen 1. Granen. Tarwe Jarige zoogoed als opgeruimd te beschouwen. Nieuwe tarwe ta melijk ruim ter markt, onveranderd verkocht. Voor zaai werd boven de hoogste noteering verkocht. Essex per 100 kg. van fll iot f 11,65. Wilhelmina Fuike van f 10,60 tot f 10,85 Tamelijk goede van 9,25 tot f9,75. Slechte en afwijkende f6 tot f8,50. HULST, 16 Sept, 1912. Middenprijs per 100 K.G. TarweyiO,Rogge ƒ8,50, Wintergerst 10,75, Zomergerst 10,26 Haver ƒ11.—, Erwten f 15,70, Witte Boonen Bruine Boonen Duivenboonenƒ Paardenboonen Boekweit ƒ0,Lijnzaad f Koolzaad/ Aardappels 2,50. Boter per kilo 1,35. Eieren per 26 stuks 1,15. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 15 stuks rundvee en 31 varkens, waarvan verkocht 6 stuks rundvee, en 25 varkens. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,75 tot fr. 1,95, geslacht vleesch kalveren van fr. 2,10 tot fr. 2,40 per kilo, geslacht vleeschschapen van fr. 1,50 tot fr. 1,90 per kilo, geslacht vleeschvarkens van 70 tot 100 kilos en daarboven levend gewogen, gol den van fr. 1,25 tot fr. 1,45 volgens kwaliteit.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3