Biimeiilandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwbericliten. ste spoorwegmaatschappijen betreffende de pensioensregeling vóórhaar personeel erlangden wettelijke bekrachtiging. Ten behoeve van uitbreiding en ontwikkeling van het spoorwegverkeer werden onderschei dene wettelijke voorzieningen getroffen, in het bijzonder tot krachtige bevordering van den aanleg van spoorwegen met beperkte snelheid in verschillende deelen des lands. De Visscherijwet, de Merkenwet en de Arbeidswet, alsmede de Beroepswet en de wet van 24 Juli 1908 (Staatsblad no. 268) tot wijziging van art. 22 dier wet, werden herzien. 'Bepalingen werden vastgesteld in verband met de bijzondere gevaren voor veiligheid en gezondheid, verbonden aan steenhouwersarbeid. Eene wet houdende machtiging tot het sluiten van eene overeenkomst met de Koninklijke Pakketvaart-Maatschappij voor het onderhou den van een geregelden stoomvaartdienst tus- schen Java en Australië kwam tot stand. Het tarief van uitvoerrechten in Neder landsch-Indië werd aangevuld door de heffing van een uitvoerrecht van petroleum-benzine en gazoline. Ten behoeve van den aanleg van een spoor weg in Zuid-Sumatra werden gelden beschik baar gesteld. Ter herziening van de regeling der kustvaart in Nederlandsch-Indië vond eene wijziging en aanvulling plaats van de wet tot regeling van de belangen der Nederlandsche scheepvaart en werd tevens artikel 130 van het Indische Regeeringsreglement gewijzigd. De Indische Comptabiliteitswet werd gewij zigd ter vaststelling van de rechtspersoonlijk heid van Nederlandsch-Indië. Een wetsontwerp tot kwijtschelding van de uitstaande vorderingen der kolonie Suriname wegens verleende voorschotten voor de uit oefening van de bacoven-cultuur en van de daarop verschenen rente mocht Uwe goed keuring verwerven. De Koningin heeft me opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. De minister wordt door de commissie be staande uit de heeren Van Voorst tot Voorst en d'Aumale van Hardenbroek, leden van de Eerste Kamer Van den Berch van Heemstede, van Ascli van Wijck, Dolk en De Geer, leden vau de Tweede Kamer uitgeleid en nadat de commissie in de vergaderzaal is terugge keerd, sluit de Voorzitter de vereenigde ver gadering. Standbeeld-Bosboom-Toussaint. Gisterennamiddag werd te Alkmaar, ter voor de vlugge toezending aan ons. Wij be tuigen hem onzen dank daarvoor. De kermis heeft weder haar intocht gedaan in Ter Neuzen en daarmede komen ook de bestrijders daarvan weer in actie. De eerste anti-kermisvergadering, uitgaande van de N. C. G. O. V., werd Maandagavond in „Bethel" gehouden en werd geleid door den Eere-Voorzitter der afdeeling, den heer Huizinga. Deze opende de vergadering met gebed en las daarna voor Matth. 25 113. De spreker heette alle aanwezigen hartelijk welkom, doch wees er op dat wij, hoewel we op deze ver gadering aanwezig waren niet beter waren dan de anderen, die zich niet op deze plaats, maar het kermisgewoel bevonden, 't Is alleen Gods bewarende hand, die ons aan deze plaats heeft gebracht. Het doel dezer samenkomsten is om getuigenis af te leggen van ons geloof en van onze liefde tot onze naasten. Spr. gaf vervolgens eene uiteenzetting van het voorgelezen schriftgedeelte, waarin ons de gelijkenis der wijze en dwaze maagden beschreven wordt, en paste deze gelijkenis op onze hedendaagsche toestanden toe. Er zijn thans nog vele Christenen, die zich beter achten dan anderen. Zij leven niet mee met het leven en wachten nog altijd op hun taak, terwijl die taak reeds lang op hen ligt te wachten. Deze menschen gaan niet naar de kermis, maar gaan evenmin anderen tegen houden, die er zich heen begeven. We moeten gelijk zijn aan een handwijzer, die aan elkeen der goeden weg aanwijst. En hand in hand moeten we arbeiden, om anderen van de kermis en in deze vergadering te brengen en zoo mogelijk in het hemelsc.he Vaderhuis. Maar dan moeten we niet als de dwaze maagden de voorzorgen vergeten, maar we moeten zorgen, olie in de kruiken te hebben om intijds klaar te zijn.- Als Christenen van de daad moeten we medewerken aan de uitbreiding van het ko ninkrijk der hemelen. En dan moeten we niet alleen tegen de kermis en hare gevolgen strijden, maar ons gar.sche leven moet een strijd wezen. Velen zouden niet de kermis bezoeken, als er voor hen geen gelegenheid tot drankge bruik bestond. En waar drank en kermis beletten om Gods koninkrijk uit te breiden, daar strijden we in deze week in 't bijzonder tegen dié zonde. En het doel van dezen avond bijzonder is om tegen de drankzonde te protesteeren. En daarvoor moeten we niet alleen bidden maar ook werken. En dan gelegenheid van het eeuwfeest harer geboorte een monument onthuld ter eere van de na gedachtenis van Mevrouw A. L. G. Bosboom- Toussaint. Talrijke belangstellenden, zoo van daar als van elders, woonden deze plechtig heid vóór in het Hout bij. Nadat het stedelijk muziekkorps de muziek had gespeeld, door den directeur, den heer H. A. Maas gearran geerd naar een vierregelig album-blaadje, door Verhulst aan mevrouw Bosboom-Toussaint op haar zeventigsten jaardag opgedragen, sprak de voorzitter van het comité jhr. mr. P. van Foreest een kort openingswoord. De Koloniale Landbouwschool. De koloniale landbouwschool te Deventer is geopend in tegenwoordigheid van Z. K. II. den Prins en van minister Talma. De anti-rev. kiesvereeniging te Zutphen heeft in een motie deelneming betuigd aan dr. Kuyper en de innige wensch uitgesproken dat de partij onder zijn leiding en voorlichting moge blijven optrekken. De Haagsche driehoekscorrespondent van de „Telegraaf" schrijft: Wanneer men, in rumoerige oogenblikken, tijdens de debatten in de Tweede Kamer den voorzitter zocht, was deze met het oog althans soms bijna niet te vinden. Dan stonden vóór en achter hem de leden dicht- opeengedrongen en maakten 't hem vaak zeer moeilijk. Dit zal voortaan niet meer mogelijk zijn. Gelijk wij zagen is de tafel van den president, waaraan ook de griffier en de com mies-griffiers zitten, belangrijk hooger geplaatst en bovendien een eind naar achteren geschoven, terwijl aan weerszijden koperen hekjes zijn aangebracht. De president zit nu vrijwel ge ïsoleerd, en overziet beter de vergadering. De leden zullen voortaan op eenigen afstand van hem moeten blijven de gezellige onder onsjes in de nabijheid van den voorzitter zijn gedaan. TER NEUZEN 17 September 1912. Heden werd alhier de tweede veiling ge houden. Op de groote veilihg werden kooien, aardappelen en uien geveild. De uien gingen boven de gewone marktprijs. Op de kleine veiling werden peren en appelen, selderij enz. geveild. Er was tamelijk veel publiek. Als controleur is aangesteld G. J. Will. Als af slager J. van Leeuwaarden en als veilingsbe- diende A. de Kidder, allen te Ter Neuzen De troonrede hedenmiddag door H. M. de Koningin uitgesproken, publiceeren we reeds in dit nnmmer op pagina 3. De di recteur van het postkantoor alhier zorgde mede mogen we ons verheugen, dat God ons heeft willen gebruiken om ook daaraan mede te werken. Hierop werden door verschillende leden voordrachten en samenspraken ten beste ge geven, terwijl één der leden een mooi opstel leverde over „Kom en zie." Dit alles werd afgewisseld door het zingen van enkele liederen, zoodat de avond gezellig omvloog. Het bezoek was niet schitterend, maar viel toch nog al mee. Ook had de N. C. G. O. V. in overleg met andere dranbestr. vereen, een huis op de markt gehuurd, waar een winkelraamtentoon stelling was georganiseerd, die de aandacht van eiken kermisganger moet trekken en ook waard is, terwijl er tevens gelegenheid in overvloed is, om brochures over het alcohol vraagstuk te verkrijgen. Gisterenmorgen werd door vele ingc zetenen opgemerkt een vliegmachine die over de stad vloog in de richting van de Schelde. Door de bemanning van de prov. stoomboot is opgemerkt dat deze van boven de Schelde weer landwaarts is gevlogen in de richting Hoofdplaat. Vermoed werd dat het een vliegmachine was die deelneemt aan een tocht Antwerpen Ostende. Sluiskil. De vorige week op een avond kwam de trein uit Mechelen hier 45 minuten te laat aan, zoodat de correspondentie met den Gentschen trein gemist werd. Drie rei zigers moesten nog naar Sas van Gent. Een ervan ging er te voet heen, doch twee meisjes spoorden door naar Ter Neuzen om daar te overnachtenmenigmaal komt het voor, dat men voor de geopende brug alhier 20 minuten en soms nog meer moet blijven staan wachten komt men met den trein te Sluiskil-Brug aan, meestal moet men zelf de deuren openen, vertrekt men van daar met den trein, ook dan is men vaak verplicht het portier zelf open te maken. Zaamslag. Alhier werd vanwege de geiten- vereeniging een verplichte keuring gehouden voor welk doel een 30tal geiten waren bijeen gebracht. De keuring geschiedde door drie personen van buiten de gemeente. Enkele exemplaren vielen door deze keuring van het stamboek af. Bij de keuring werd meer reke ning gehouden met de lichamelijke gesteld heid der dieren dan met de melklijsten, om dat dit laatste niet genoeg door anderen kan worden gecontroleerd en ook maar weinig lijsten werden overgelegd. Tot predikant bij de Christelijke Gerefor meerde gemeente alhier is beroepen Ds. J. J. van der Schuit te Kampen. Zaamslag. Niettegenstaande de prijzen van het spek en vleesch schier een ongekende hoogte hebben bereikt, gelukte het een paar weken terug aan een slager uit onze gemeente te Boschkap^lle een varken te koopen voor f20. Het gewicht was ongeveer 100 K.G. Zooals te begrijpen is, verkeerde het beest in een abnormalen toestand, en zal het hoogs waarschijnlijk wel in deze gemeente zijn opge peuzeld. 1 De ring „Zeeuwsch-Vlaanderen" van jongel.vereen, op gereform. grondsl. hoopt op a.s. Zaterdag 21 Sept. om i uur eene verga dering te houden in de Geref. kerk B. te Axel, waar o.a. de volgende onderwerpon zul len behandeld worden„De Zwijgers op onze vergaderingen," „Zingen ook op de jongel. vereen," „Zelfwerkzaamheid." Belangstellenden zijn welkom. Axel. Het laatste spoorwegongeluk is een gevolg van verkeerden wisselstand gebleken. Hulst. We deelden reeds mede dat er niet gevlogen was, wegens het ongunstige weder. Dit verwekte onder lien, die kaarten gekocht hadden, om van nabij getuigen te zijn van het zeldzame schouwspel, groote ontevredenheid, welke zich eerst op luidruchtige en daarna op daadwerkelijke wijze uitte. De politie moest den vliegenier in bescherming nemen tegen de kwaadwilligheid van het publiek. Onder begeleiding van vier marechaussees, waarvan twee te paard is hij naar het station gebracht, vanwaar hij per spoor vertrok. Sas van Gent. Jan Olieslagers heeft hier 13 minuten gevlogen, ten aanschouwe van on geveer 10.000 menschen. Sas van Gent. Dezer dager, is de kaaimuur met een 2 meter breede strook over een lengte van 50 meter weggezakt. De kade is langs de boomen afgesloten geworden. Hontenisse. Het vele nat deed een ieder met recht vreezen voor de aardappelen, den oogst zoowel voor den werkman als voor den boer. Bij de meesten echter is de opbrengst vrij groot. Over het algemeen zijn de knollen van on natuurlijke grootte en „kwaaie" zijn er lang niet zooveel, dan men wel verwacht had. Een paar soorten. Eigenheimers en Rijsselaars, schijnen minder dan andere tegen het over vloedige vocht te kunnen. Schoondijke. De hofstede onder Eede, waar van de koop en verkoop hier en in den omtrek zooveel opspraak heeft verwekt, zal tegen het einde dezer maand alhier opnieuw worden geveild, omdat de kooper niet bereid bevonden wordt die te aanvaarden en voornemens is het geschil door den rechter te laten uitmaken. Een zoodanig geval heeft zich, voor zoover bekend, nog niet voorgedaan, zoodat de land bouwers zich daarin verkneukelen en de eind uitslag belangstellend wordt tegemoet gezien. Tentoonstelling te Groede. Het is twee-en-twinting jaar geleden, dat een ooft- en tuinbouwtentoonstelling werd ge houden. De fruitcollectie was bijzonder mooi. Appel en peersoorten te veel om op te noemen. Vruchten met zacht roode en geele wange, appels met een schil als van een on-rijpe perzik, Vooral blonken uit de buiten mededinging in gezonden collectie van de firma wed. P. de Jong te Goes en de collectie van den heer I. J. Risseeuw-Maat te Oostburg. De bloemen hadden wel is waar eenigszins geleden van t weer van de laatste dagen, maar waren desalniettemin in fraaie soorten vertegenwoordigd. Daar blonk uit de collectie van den heer M. W. v. d. Plassche te Aarden burg. Rozen in de mooiste kleuren en soor ten, dahlia's in de fraaiste schakeeringen, fuchsia's, begodia's, pelargoniums en veel an dere soorten van bloemen en planten waren op meest smaakvolle wijze geëtaleerd of buiten in de openlucht in perkjes geplaatst. De groenten-collectie was eveneens belang wekkend. De groote en de gelijkmatige vorm van knolgewassen, boonen en andere groen ten deden denken aan de vruchtbaarheid van den bodem en een zorgvuldige behandeling. Verder trokken aandacht de inzendingen in gemaakte vruchten, zaaizaden, bloemmanden en vazen. En dan was een hoek van een der tenten afgeschoten voor een inzending der leerlingen der snoeicurcus. Dat is een eigen aardige, interressante inzending. Op toonban ken staan mandjes, waarin vruchtensoorten keurig en goed verpakt en zorgvuldig afgesne den van den boom. Daarboven een bordje met „thans". Voor de toonbanken staat een groote zak met appels, groen en halrijp, ge kneusd en rotsommige met stukken er uit, als had een harde stok er tegen geslagen. Daarop een bordje „voorheen". Die uitstalling demonstreert prachtig de voor uitgang van den ooftteelt in 't 4e district. Dat deze verpakkingen ook werkelijk toege past worden blijkt uit de inzendingen van de heeren De Jonge van Yerseke en Van de Plassche van Oostburg. (M. Crt. Breskens. Gisterenmorgen omstreeks half acht passeerde op circa 100 M. hoogte een vliegmachine, ten westen van liet dorpzij kwam dwars over de Schelde uit de richting Vlissingen en is langs de kust in westelijke richting verdwenen. Voor zoover het te zien was hield hij koers op Knocke (België). Middelburg. Hedennacht is alhier overleden de heer Lutijn, agent van de Nederl. Bank. Goes. In den nacht van Zondag op Maandag is het eindelijk gelukt den zinker van de wa terleiding nabij de Schorebrug in het kanaal door Zuid-Beveland te leggen, zoodat nu de verbinding is tot stand gekomen en men spoedig van uit Ossendecht (N.-Br.) de meeste gemeenten op Zuid-Beveland van leidingwater zal kunnen voorzien. De heer L. A. Aalbers, predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Westkapelle, heeft de benoeming tot geestelijk verzorger aan het gesticht Vrederust aangenomen. Gereformeerde Kerken. Tweetal: te Stellendam: R. Haitsma,cand. te Arum en W. S. Pontier, cand. te Rotter dam te ZonnemaireW. H. Bouwman te Schoonewoerd en F. J. v. d. Ende te West kapelle. Beroepente ZuidbroekB. v. Halsema, cand. te Nijeveente OosterzeeS. G. de Graaf, cand. te Leidente TholenG. P. Oberman te Woudsend c. a. Bedankt: voor Houwerzijl door P. H. de Jonge te Sleeuwijk voor Zalt-Bommel door G. de Jager te Wolfaartsdijk. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Minnertsga J. P. van Leusden te Wilsumte Stitswerd H. Kluin, cand. te Zwolle. Aangenomen naar Lochem door II. Vermaas te Zaandijk; naar IIauwerf(toez.) door P. G. Vlieg te Schalsum. - Tot professoren aan de vrije Universiteit te Amsterdam werden benoemd Dr. P. A. E. Sillevis Smitt, geref. predikant te Amsterdam en Dr. F. W. Grosheide te Schipluiden. Dr. Sillevis Smitt is 45 jaar en Dr. Grosheide 30 jaar oud. Laatstgenoemde is behalve Theo logisch Doctor ook candidaat in de klassieke letteren. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Tarwe voor den winter. Er zijn verschillende redenen waarom we moeten zorgen dat de tarwe niet te welig, niet te geil staat. Ten eerste is het vrijwel een uitgemaakte zaak, dat de weligst gegroeide tarwe liet meest te lijden heeft van het le geren. Bij een eenigszins hevige regenbui of een krachtige windvlaag ligt de geilgegroeidc tarwe tegen den grond. Dat is voor een kind om te begrijpen. Niet zoo gemakkelijk te be grijpen maar daarom na ernstig nadenken ook wel in te zien, is het feit, dat de meest krachtig opgegroeide tarwe het meest te lijden heeft van verschillende schimmelsoorten, die de roest op de tarwe veroorzaken. Om deze en andere redenen is het, dat men de tarwe tegenwoordig niet zaait na een versche be mesting met stalmest, dat andere gewassen, zooals suikerbieten, aardappelen, karwij enz. dezen mest meer noodig hebben brengt daar ook wel wat toe bij. Toch is het vooral ook voor de tarwe een zaak van het hoogste gewicht, dat dit gewas vóór den winter een nog zoo groot mogelijke ontwikkeling bereike, gepaard aan een stevig stengel en bladerengestel. Het is toch de tarwe die zich van nature in het voorjslar slechts langzaam ontwikkelt, en wanneer zij vóór den winter niet ruim en krachtig gegroeid is, toelaat dat het onkruid snel opwast en harder groeit dan de tarwe zelf. Wat is hier tegen te doen Door een gepaste keuze van den grond, waarop we onze tarwe zullen zaaien en een bemesting met kunstmest, kunnen we het te geile groeien tegengaan en de krachtige ont wikkeling in de hand werken. In het alge meen gelukt de tarwe het best op die klei gronden, die geen verschen humus bevatten, niet te vochtig gelegen zijn en door de voor vrucht in eenigszins stijven toestand worden achtergelaten. Men verbouwt de tarwe met goed gevolg na vlas, erwten, ook na koolzaad, haver en suikerbieten. Daar de tarwe het best slaagt op een niet te lossen kleigrond moet een te veel verkruimelen van den bodem door ploegen en eggen dan ook worden ver meden. En nu de bemesting met kunstmest. Het is duidelijk dat de tarwe, geen stalmest ontvangende, kunstmest moet hebben, wil zij vóór den winter nog een eenigszins dragelijk beschot maken, wat zooals wij zooeven zagen, volstrekt noodig is en wil zij daarenboven in het voorjaar niet zooals gewoonlijk haargroei vertragen. En die kunstmest moet gedeelte lijk vóór, gedeeltelijk na het zaaien gegeven worden. Vóór het zaaien wordt op het zand wat superphosphaat en bi] kaliarme gronden wat patentkali uitgestrooid en na het zaaien als de plantjes goed en wel ontkiemd zijn en boven den grond zijn, geve men 30 a 40 K.G. chilisalpeter per gemet of ongeveer een zak, dus 100 K.G. per Hectare. Dit laatste is absoluut noodig om nog vóór den winter de tarwe zoover te brengen, dat zij tegen den winter bestand is want er is geen soort winter gewas, dat zoo gauw bevriest als de tarwe. Bij strenge winters, is het de tarwe, die het eerst te lijden heeft, vooral als zij laat ge zaaid is, en de planten nog teer on zwak zijn. Daar, waar de bodem geen stikstof in sal- petervorm bevat (De grond is niet bemest, en de vóórvrucht heeft er niets ingelaten) hebben we een weinig daarvan toe te dienen zooals ik zei, 100 K.G. per bunder, goed fijn gemaakt en dan uitgezaaid bij droog weer, is voldoende. 4 Zie daar iets over de tarwe. Doe er uw voordeel mede.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2