GELDLEENING. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. f Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie li. Geldleening groot f4500,-. Avond-Yakteekenschool Avond-Yakteekenschool voor Hulst en Omstreken. Controleur bij de veiling. Groente- en Fruit-Veilingsvereeniging „Ter Neuzen en Omstreken", Groente- en Fruitveilings-Vereeniging „Ter Neuzen en Omstreken". vermelde onderwerpen op. Wegens de vele regen kon liet niet op een weide gehouden worden zooals in de bedoeling lag. Des mor gens waren ongeveer 150 en des middags 400 personen aanwezig, waaronder velen uit het land van Goes en Schouwen. De waterstand in het Noorden van Walcheren (te Serooskerke en omstreken) bij zonder hoog. Zelden heeft het opperwater zoo'n hoogte bereikt. De straatweg van Seroos kerke naar Vrouwepolder staat op een paar plaatsen blank de slooten staan met elkaar in verbinding. Sommige vonders van het voetpad naar Grijpskerke zijn weggedreven. Het vee uit de lage weiden moet verweid worden of op stal worden gezet. De school kinderen van sommige hofsteden kunnen de school niet bezoeken. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Tholen Joh. Jansen te Burum en G. P. Oberman te Woudsend. Beroepen te Haastrecht B. van Halsema, cand. te Nijeveen (Dr.) Bedanktvoor Wijckel en Balk door A. Schweitzer te Buiksloot. Ned. Hervormde Kerk. Beroepente Loon op ZandA. Dekker te Gameren. Bedanktvoor Dubbeldam door H. A. Ileijer te Renkum voor Oud-Beijerland door J. H. F. Remme te Rijssen. In de electrische centrale te Leeuwarden is Woensdagmiddag een ernstig ongeluk ge beurd. De stoker O., die struikelde, kwam in aanraking met een hoogspanningsdraad, ten gevolge waarvan hij o.a. aan de borst ernstig werd verwond. De getroffene is in het Dia- conessenhuis opgenomen. De Gemeenteraad van Marken heeft een eigenaardig, eigenlijk wel een oolijk besluit genomenvan eiken vreemdeling, die het eiland bezoekt, zal voortaan een zekere heffing gevergd worden, „voor het gebruik der wegen". Zou navolging niet te vreezen zijn, en i&Jiet besluit wel wettelijk gedekt Het bestuur van de Friesche Landbouw- tentoonsteling, pas te Leeuwarden gehouden, is, naar de N. Gr. Ct. meldt, genoodzaakt, den inteekenaars op het waarborgfonds te berichten, dat de financieele resultaten van de tentoonstelling slecht zijn geweest. Het zoo buitengewoon ongunstige weder dwong tot hooge extra uitgaven, bij den opzet niet voorzien, terwijl het tevens sterk zijn invloed op de ontvangen entrée's heeft doen gelden. Op het oogenblik is nog niet te zeggen voor welk percentage het waarborgfonds zal moeten worden aangesproken, maar dit per centage zal stellig zeer hoog zijn. Het Hbld. ontving het couvert van een Amerikaanschen brief, waar de postzegel ge stempeld is met een duidelijk groot stempel, bevattende de woorden: „World's Panama Exposition in San Francisco 1915." In dat denkbeeld, vraagt de zender, niet navolgenswaard voor onze tentoonstellingen in 1918, ware het slechts voor onze Scheep vaarttentoonstelling Bij de leerlingen van de Koloniale Land bouwschool te Deventer bestaat, volgens het centr., het plan, uniform-kleeding, te dragen, grijs-groen van kleur, afgezet met groen laken, op de linkermouw is een wapen aangebracht. Onder Rozendaal (Nbr.) is Maandagavond de boerenarbeider Brouwers van het dak van een schuur gevallen en kort daarop overleden. De man laat een vrouw met 3 kinderen on verzorgd achter. De Engelsche Minister vanBinnenlandsche Zaken heeft een besluit genomen, waardoor een eind wordt gemaakt aan een van Lon- dens beruchthedende dakloozen, die men ook in den winter aan de Theemskade 's nachts in de open lucht, op banken enz., kan zien slapen. Ieder, die daar voortaan slapende wordt aangetroffen, krijgt van een politieagent een kaart, waarop hij in de gemeentelijke nachtverblijven een strooleger kan krijgen en 's anderen morgens een warm maal. Maar hij moet den volgenden dag blijven werken om aldus zijn herberging te verdienen. Zij die weigeren naar het asiel te gaan worden als landloopers opgebracht. In Zuid Duitschland en sommige ge westen van Oostenrijk dreigt watersnood. De Isar te München is van Zondagavond 6 uur tot Maandagnamiddag een meter gestegen (van 1.95 op 2.95 M.). Men verwacht een verdere stijging. Op de Neckar is, luhlens bericht uit Karls ruhe, de scheepvaart tengevolge van hoog water gestremd. Op vele plaatsen trad de rivier buiten haar oevers, zoodat bruggen en steigers werden weggeslagen. Te Heidelberg en omtrek hebben dijkbreuken zware schade aangericht. Te Ziegelhausen heeft een aard storting straten en velden versperd. De beken in het Zwartewoud stijgen ongemeen snel vele dreigen te overstroomen. De Murg en Kinzig wiesen bijna 2 meter. Uit Essen wordt bericht, dat Ruhr, Lenne en Lippe sterk stijgen en wijde streken over stroomen. En Jiet verschijnsel lijkt algemeen, want ook in de Bukowina spreekt men van een schade die in de millioenen loopt. Twaalf spoorbruggen zijn ingestort en vele spoorweg- dijken weggeslagen. De telegraaf- en tele foonleidingen zijn over de heele Eukowina beschadigd. Weggeslagen molens en dijken worden door den stroom meegevoerd. Pioniers zijn naar de geteisterde streek gezonden. In de Vogezen heeft het gesneeuwd. Te Hoheneck begon het op 3 dezer en op 6 dezer lag de sneeuw 3 tot 4 centimeters dik. Het sneeuwde in dikke vlokken, zooals men anders slechts in het midden van den winter ziet. De temperatuur blijft laag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Centraal Bureau van Weldadigheid. Mijnheer de Redacteur Ter Neuzen, 12 Sept. 1912. CORRESPONDENTIE. Wegens de veelheid van copie moest „Land bouw" en nog een en ander tot een volgend nummer blijven liggen. Veenendaal. De werkstaking op de stoom spinnerijen alhier is thans geëindigd. De directie heeft aan alle katoenspinners een loonsverhooging van 2V3 procent toegezegd, dadelijk ingaande en nog 2l/3 procent verhoo ging met 1 Januari a. s. Den Haag. Alhier is in den ouderdom van 55 jaar overleden, de heer II. C. van Woerden, sinds 1902 Directeur van de Landsdrukkerij. Nijmegen. Hedenmorgen om 7 uur reeds arri veerde H. M. de Koningin om de manoeuvres in oogenschouw te nemen. Te Heumen werd de Ned. Herv. kerk bezichtigd, waar in zich de monumenten van de graven van Nassau bevinden. |Vandaar via Groesbeek naar Becherswalt. De Koninklijke auto werd door 20 auto's gevolgd. Vandaar naar Heu- mensoord, waar de manoeuvres van het le bataljon uit Ede werd gadegeslagen. Te Wijchen werden ze eveneens bezichtigd. Van daar ging men via Nijmegen naar het Loo terug. Constantinopel. Volgens patriculiere berichten is te Van een bom ontploft. 4 personen wer den gedood en 1 gewond. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 15 SEPT. 1912. Gereformeerde Kerk. AMSTERDAM, 12 Sept. 1912. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 a f 47.62V3. Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 5 Sept. Ter graanmarkt jvan heden was een tame lijke aanvoer. Jarige tarwe onveranderd. Nieuwe tarwe in de beste soorten, zoomede zomergerst 25 cent hooger. Overigens onver anderd. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.59 a 0,69 voor particulieren 0,69 per Va Kil°- Eieren f 4.80, voor particulieren f 5.20 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f4.80 a f5.20. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 14 Sept. 3.38 3.56 Zondag 15. 4.15 4.33 Maandag 16 4.51 5.11 Dinsdag 17 5.31 5.52 Woensdag 18 6.15 6.43 Donderdag 19 7.16 7.59 Vrijdag 20 8.49 9.41 Ondertrouwd EBE HOPMA CORNELIA JACOMINA WOLFERT. Ter°Neuaen' 13 S6t"emb<!r 1912' Het Bestuur van den polder EENDRAGT, gemeente Zaamslag, vraagt aanbiedingen voor eene ten behoeve van dezen polder te sluiten Deze leening moet worden gestort ten kan tore van den Ontvanger-Griffier, Zandstraat no. 10, Ter Neuzen, op 1 November 1912 en zal worden afgelost in 18 jaren, in jaarlijksche termijnen van f250—, voor het eerst in 1920, tenzij de vergadering van Ingelanden besluit jaarlijks meerdere termijnen, of de geheele leening tegelijk af te lossen. Inschrijvingsbiljetten kunnen worden inge leverd tot uiterlijk 2 October 1912, des namid dags I uur, bij den Ontvanger-Griffier. Ter Neuzen, den 18 Sept. 1912. Het Bestuur voornoemd, M. DE PUTTER Pzn., Dijkgraaf. H. J. v. d. OUDEN, Ontv.-Griffier. Wanneer het niet regent is Foto graaf VAN 0VERBEEKE voornemens a. s. Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 ure te poseeren bij J. DEURWAARDER te ZAAMSLAG (Veer). Afd. Christelijke Werklieden-Vereenlgin( te Ter Neuzen. Aanvang van den cursus 30 September. Aangifte van leerlingen voor de Reken- en Teekencursus vóór of op den 23 September 1912 bij ondergeteekende. Namens het Bestuur, J. A. MEERTENS Jr. Vlooswijkstraat 9. Jacs de Kok, Ter Neuzen NIKKELWAREN. KOPERWERKEN. - Luxe- en Huishoudelijk gebruik. De INSCHRIJVING vau leerlingen zal geopend zijn tot 30 SEPTEMBER a. s. Aanmelding schriftelijk of persoonlijk aan het gebouw der Ambachtsschool op alle werkdagen van 812 ure v.m. en van I1/»5 ure n.m., waarbij over te leggen het geboorte bewijs en een getuigschrift van het Hoofd der iaatst bezochte school. Het schoolgeld bedraagt f 7.50, voor min vermogenden f 5.en f 2.50. Onvermogenden worden vrijgesteld. Namens het Bestuur, W. C. J. VAN BEUZEKOM, Directeur. TER NEUZEN. Het Bestuur maakt bekend dat de volgende Veilingsdag zal gehouden worden op DINSDAG 17 SEPT., des v.m. 10 ure, in het voorloopig Veilingsgebouw aan het Schuttershof, en zoo vervolgens eiken Dinsdag op hetzelfde uur. Geveild worden weder FRUIT, GROEN TEN, UIEN, AARDAPPELEN en FIJNE VRUCHTEN. Het Bestuur, L. DE FEIJTER—HUIJSSEN, Secr.-Penningm. Het Bestuur roept sollicitanten op voor de betrekking van Alleen zij die kennis hebben van vruchten en groenten kunnen hiervoor in aanmerking komen. Inlichtingen bij den Secretaris-Penningmees ter. Sollicitaties worden ingewacht tot Zaterdag 14 Sept., 5 uur n. m. De Secr.-Penningm., L. DE FEIJTER—HUIJSSEN. j Wil U s. v. p. zoo goed zijn het volgende onder de aandacht van die lezers te brengen, wie het aangaat. Binnen enkele dagen zal in verschillende districten de inzameling voor Chr. scholen, evangelisatie en philantropische instellingen vanwege bovengenoemd Bureau weder een aanvang nemen. Het schijnt wel, dat nog niet allen er voldoende van overtuigd zijn, hoe noodig het is den arbeid van het Bureau te steunen. Nog altijd toch trekt in den tijd van de vacantiekaarten een zwerm be roepscollectanten er op uit, het voorstellende, alsof zij op voordeeliger wijze arbeiden dan het Centr. Bur. En de ervaring leert, dat vele personen dit voor goede munt aannemen. Van verschillende zijden werd mij daarom ge vraagd, of ik eens eenige mededeelingen wilde doen in een paar Christelijke bladen over den arbeid van het C. B. Daartoe diene het volgende: In den loop van dit jaar te Utrecht zijnde, bracht ik een bezoek aan den heer H. van der Meij, inspecteur van het C. B. Ik deelde toen mede van een collectant, ouderling eener kerk in het noorden van ons land, vernomen te hebben, dat zijn kerke- raad door het C. B. niet kon geholpen worden, omdat in zijne gemeente een nieuw kerkgebouw dringend noodig was, waarvoor beslist door geheel Nederland onder de leden der kerk gaven moesten gevraagd worden. Verder vertelde ik, dat het door verschillende beroepscollectanten wordt voorgesteld alsof door het C. B. slechts een gering percent van de collecten aan de aangesloten vereenigingen wordt afgedragen. En eindelijk deelde ik den inspecteur mede, dat sommige Hervormden in deze streek, op wier steun vroeger vast mocht gerekend worden, nu weigeren bij te dragen. De Inspecteur, blijkbaar een man, blakend van ijver voor de goede zaak, stemde aanstonds toe, dat in sommige gevallen het Bureau niet zoo dadelijk in den nood kan voorzien. Als bijv. eene kerk moet gebouwd worden, waarvoor in korten tijd een aanzienlijk kapitaal moet bijeengebracht worden, dan kan het Bureau niet door het geheelë land voor dit eene doel doen collecteeren. In zulk geval is het beter, dat er een particulier collectant met weten van de plaatselijke kerken op uitgaat. Het Bureau toch wil zooveel mogelijk alle aangesloten vereenigingen helpen en laat daarom in het eene district collecteeren voor deze en in het andere voor die instelling. Zoodoende worden de lasten gelijkmatig verdeeld en zijn de gevers verzekerd, dat hunne giften komen waar het noodig is en goed besteed worden, want het C. B. stelt bij elke aanvrage een onderzoek in. Wat de bewering der beroepscollectanten aangaat, alsof zij goedkooper arbeiden, dit moet beslist worden tegengesproken. Een verslag van hunne uitgaven krijgt men niet onder de oogen, maar hunne gezamenlijke reis- en verblijfkosten over een geheel jaar gaan stellig de uitgaven van het G. B. verre te boven. Alle werk wordt door de Bestuursleden en cor respondenten van het C. B. gratis verrichtalleen de inspecteur geniet een salaris van f 1500, wat zeker door niemand bij zooveel werks te veel zal worden genoemd. En ook het loon der collectanten, die eiken avond in hunne eigen woning overnachten en geene uitgaven hebben te bestrijden, zal heel wat geringer zijn dan dat der beroepscollectanten. Dat in het begin de administratie- en drukkosten wat hoog waren, is duidelijk, waar het eene zaak betrof, die geheel nieuw en waarvoor propaganda noodig was. Deze kosten verminderen echter van jaar tot jaar. In het jaarlijksch verslag worden alle uitgaven verantwoord. En wat eindelijk betreft, dat sommige Hervormden hun gewaardeerden steun onthouden, dit kan enkel een gevolg -zijn van misverstand of onbekendheid met den arbeid van het Bureau. Dit toch steunt allen Christelijken arbeid zonder op kerkelijke rich ting te letten. De groote meerderheid der Bestuurs leden behoort trouwens ook tot de Ned. Herv. Kerk. Gedurende het gesprek met den heer Van der Meij werd ik er nog meer van overtuigd, hoe nood zakelijk het is, dat met den arbeid van het Centraal Bureau worde gerekend. Door van dit gesprek een en ander mede te deelen, hoop ik aan den wensch van velen gedeel telijk te hebben voldaan. Zoo spoedig het jaar verslag verschijnt hoop ik hen geheel tevreden te kunnen stellen. De collecte, welke thans in het Land van Axel gehouden wordt, is voor de Vereeniging tot Evan gelisatie te Hansweert. Moge onze collectant ervar ren, dat de Christenen ook in deze zullen doen, wat hunne hand te doen vindt. De correspondent van het Land van Axel, J. C. JANSEN. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel A 9 en 2 uur, Dr. Honig van Kampen. Axel B 9 en 2 uur, Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Ds. Hugenholtz. Axel 9 uur, Dhr. Hugenholtz, Cand. en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Dhr. Dek van Kruiningen. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. üeref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne van Bunschoten. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Dhr. J. Fraanje. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5Vï uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 6 uur, Dhr. van Genderen van Spij- kenisse. Lijnolie Oct. f 35, Nov./Dec. f 34'/j. Suiker flauw, Sept. f ll'/si en Oct./Dec. f ll7/s te koop, Mei f 123/8 geboden. Aardappelen per H L. Friesche Borgers f 1,76 a f 2,—. Friesche Blauwen f 2,40 a f 2,50. Geldersche Blauwen f 2.50 a f 2,60. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 2,a f 2,10. Drentsche Eigenheimers f 1.80 a f 1,90. Eigenheimer Gelderschen fl,80 a f 1.90. Hillegommer Eigenheimers f 2,70 a f 2,80. ljpolder Eigenheimers fl,60 a f 1,80. Duinzand Eigenheimers f 3,60 a f 3,75. ANTWERPEN, 12 Sept. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 27,60, per Sept./ Oct. fr. 27.60. Nov./Dec. fr. 27,60, per Febr./Maart fr. 28,10. TER NEUZEN, 13 Sept. 1912. Boter per Va K.G. f 0.67Va- Eieren 104 stuks 4.40 EN

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3