VAN HOUTEN DE VOLKSDRANK DE BESTE VOOR DEN PMJS Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Eecla jocl e Beiiclite jol. gefabriceerd door .Goedkoop Alom verkrijgbaar lKg f 1.50 - 0.80 - 0,42/2 - 0.18 VIERKANTE BUSSEN Eerste Kamer nog aanhangige en voor de openbare beraadslaging gereed zijnde wetsont werpen te doen volgen op de gewone werk zaamheden, die na de opening van het zittings jaar vereischt worden. Dr. A. Kuyper heeft, aldus de „Amsterdam mer" (Chr. volksdagblad), in zijn brief aan de kiesvereeniging te Ommen meegedeeld, dat hij van zijn ontslagneming als Kamerlid be richt gezonden heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Als dat juist is, is de brief aan verkeerd adres bezorgd. De Kieswet zegt in art. 148 dat de brief aan de Tweede Kamer moet worden gezonden, en deze brengt het ontslag ter kennis van den Minister. Gevolg van dat verkeerd adres kan zijn, dat Dr. Kuyper dus nog eenigen tijd Kamerlid blijft. Iets dergelijks is destijds ook gebeurd met Mr. Z. van den Bergli. Die meldde, toen hij Wethouder van Amsterdam geworden was, zijn ontslag als Kamerlid aan den voorzitter van de kiesvereeniging in Den Helder. Gevolg daarvan is geweest, dat hij een jaar te 'ang Kamerlid geweest is. Keulen, 12 September. Nu verschillende zijrivieren van den Rijn in hun bedding terug gekeerd zjjn, is pas te overzien, hoe groote verwoestingen het hoogewater in de zijdalen van den Boven-Rijn aangericht heeft, waar over uitgestrekte afstanden de graanoogst ge heel vernietigd is en de aardappelen door ziekten aangetast zijn, die den landman zijn geheele beschot doen verliezen. De Midden-Rijn vertoont vandaag een grooten was. In het Roergebied heeft het peil zulk een hoogte bereikt, dat het laden van schepen in de havens buitengewoon belemmerd wordt Wegens de van den Boven-Rijn komende berichten over een nieuwe stijging van het water en daar talrijke in het Roergebied aan wezige stuwbekkens gevuld zijn, vreest men daar een gevaarlijke overstrooming in het ge heele stroomgebied. Te New-York is thans de hoogste wolken krabber, Woolworth Building voltooid, welke een hoogte van 780 Eng. voet heeft. De huur ders van dit reuzengebouw betalen jaarlijks ongeveer 600,000 gulden huur. Het huis heeft 50 verdiepingen, elk met 400 vertrekken. In het gebouw bevinden zich een brandweerpost, twee apotheken, een hydro therapeutisch insti tuut, drie restaurants, twee „bars", drie spreek kamers van dokters, een tandheelkundige in richting enz. De nieuwe wolkenkrabber is volgens Fransche plannen en met Fransch kapitaal gebouwd. Keulen, 11 Sept. De gemeente Keulen is voornemens, tot blijvende verbetering van de vleeschverzorging van Keulen groote coöpera tieve vetweiderijen in den Eifel samen met andere groote steden, provinciale besturen en kamers van landbouw op te richten. Keulen, 11 Sept. In een buitengewone ver gadering van de Keulsche slagersgilden is medegedeeld, dat de gemeente Keulen in Dene marken 36 stuks groot vee heeft besteld, die dezer dagen hier zullen aankomen. Het be stuur van de stad zal de Keulsche slagers voorstellen, het buitenlandsche vleesch voor de stad Keulen te verkoopen. Na uren lange opgewonden beraadslagingen en nadat ver klaard was, dat de gemeente Keulen bij een weigering van de slagers den verkoop van het vleesch voor den koster.den prijs ter hand zou nemen, besloot men, aan het stadsbestuur mee te deelen dat de slagers bereid waren, den verkoop van het Deensche vleesch voor Keulen op zich te nemen. Men bericht ons Woensdag had alhier in een der koolloodsen van dhr. van Rompu de eerste veiling plaats der Groente- en Fruitveiligvereen. Ter Neuzen en Omstreken. Het slechte weder in aanmerking genomen was er zeer veel ter veiling, gebracht. Hoewel de belangstelling wegens het weder niet zoo groot was, mag het Bestdur toch met blijdschap zien dat er animo bestaat voor een dergelijke instelling. Het fruit dat aan wezig was werd bijna alles verkocht. Partijen uien werden zelfs verkocht tot f 1.75 per 100 K.G. terwijl dc markt slechts 1.25 tot f 1.50 geldt. Aardappelen in den handel a f2 ge kocht werden nu geveild voor f 2.35. Hoewel wegens de vele groente weinig kool gevraagd wordt ging deze alle weg voor mooien prijs. Alleen tomaten, druiven, en perziken, me loenen enz. konden weinig koopers vinden. Van particuliere zijde moest hiervoor meer belangstelling zijn. Een Bestuurslid verklaarde dat velen op het koopen van een introductie- kaart zien van f 1 per jaar, of er tegen zijn om lid te worden voor f 1 per jaar. Beiden, geintroduceerden en leden, hebben steeds vrijen toegang en kunnen steeds koopen wat van hun gading is, terwijl leden steeds ter veiling kunnen brengen. Ons kwam ter oore dat er kooplieden zijn die met drie of vier man een partij koopen, dit zouden particu lieren toch ook kunnen. De eerste veiling is dus achter den rug, Hr„ we kunnen het Bestuur en de vereeniging geluk wenschen met hun welgeslaagde onder neming, en hopen dat ze op den volgenden veilingsdag zijnde Dinsdag 17 Sept. des v.m. 10 ure, weder veel succes mogen hebben, opdat zij des te spoediger en te beter kunnen uitzien naar een beter ingericht veilinggebouw, waarvoor naar we hoorden de noodige stappen zijn gedaan. Donderdagavond 12 September des avonds ten 7 ure, kwam in het lokaal Bethel, Nieuwe Verbindingsstraat, bijeen de afdeeling der Vereeniging tot Chr. verzorging van Krank zinnigen. De voorzitter de heer G. Meertens laat zingen Ps. 72 7, gaat voor in gebed en opent de vergadering. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Hierna wordt het woord gegeven aan de afgevaardigden die naar de algemeene ver gadering geweest zijn. Bij monde van den heer R. Verschelling wordt van deze verga dering verslag gedaan, welk verslag aanleiding geeft tot het doen van een paar vragen. Alsnu komt aan de orde een vraag van de afdeeling Ovezande hoe en op welke wijze het mogelijk zal zijn steun te bieden aan patiënten die niet armlastig zijn en toch de volle ver- pleegkosten niet knnnen betalen. Over deze vraag die ook op de algemeene vergadering is geweest en aldaar werd afge wezen, ontspon in de vergadering eene aan gename discussie, en werd het voor en tegen daarvan in het licht gesteld. Men is van oor deel dat de afdeeling als afdeeling daar niet op in mag gaan, meenende daarvoor de kracht der vereeniging te zullen breken. De meening werd geopperd dat particulieren dit ter hand nemen en trachten een kas te stichten die tot dat doel gerake, zoodat daardoor de af- deelingen blijven wat ze zijn. Tengevolge dier besprekingen meent men dit schrijven niet op de afdeeling thuis be hoort en wordt de vraag van Ovezande voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens komt aan het woord de heer J. J. de Jager om eene bijdrage te leveren voor deze avondure. Hij wijst in zijn inleiding er op dat tengevolge dei- zonde, allerlei ziekten en kwalen in de wereld zijn ingekomen, die ten slotte uitloopen op den dood. Gaat vervolgens na, dat evenwel krachtens Gods algemeene genade nog gaven en talenten in den gevallen mensch schitteren, om ten slotte de tegenstelling te maken, dat wanneer de krankzinnigheid intreedt van al die geven zoo weinig meer wordt gezien. Voorts brengt hij den arbeid op Vrederust in herrinnering om te eindigen met een oproep ,aan alle aanwezigen om ieder in zijn kring met woord, gebed en gaven dien arbeid der Christelijke barmhartigheid met alle kracht te steunen. Na het houden dier bijdrage wordt even van gedachten gewisseld. Bij de rondvraag komen nog enkele zaken ter sprake die aan het hoofdbestuur zullen gevraagd worden. In den loop van dezen winter hoopt de afdeeling nog een spreker te doen optreden. De vergadering welke door 17 leden werd bezocht, wordt met dankzegging besloten door den heer J. C. Jansen. De Unie-collecte ten bate van het sup- plitiefonds der Chr. School in de Jozinastraat alhier bedroeg dit jaar f 130.16 tegen f 115.765 in 1911. Verleden jaar werden we in deze om geving in den morgen van 14 September blijde verrast door een heerlijken regen die een paar uren aanhield, nadat men in maanden geen regen had gezien. Thans is het juist andersom en wordt er met verlangen uitgezien naar droog, zonnig weder. Gelukkig schijnt sinds Donderdag het weer gekeerd te zijn. Woensdag regende het bijna den ganschen dag en vaak hevig. De riolen konden het water niet verzwelgen en in laaggelegen stads gedeelten zooals b.v. in de varkensbuurt liep liet water in de huizen en dat geschiedde zelfs, niettegenstaande de pomp op het riool terstond na het sluiten van den duiker in werking is gesteld en deze dus, hoewel van groot vermogen, niet voldoende bleek om het water uit de riolen weg te pompen. De milicien J. K., alhier, der lichting 1909, die hier voor herhalingsoefeningen onder de wapens moest komen, meldde zich in de kazerne in zijn burgerkleeding. Toen men hem gelastte zijn militaire kleeding te gaan aantrekken, gaf hij te kennen dat niet te willen doen. Door zijne superieuren en door zijn vader is getracht den jongen man van zijn voornemen te doen afzien, met het oog op de ernstige gevolgen die zijne weigering voor hem kan hebben. Doch niets hielp. Hij bleef er bij in de drie weken die hij moet opkomen geen uniform te zullen aantrekken Reden geeft hij voor die weigering niet op. Hij zal vermoedelijk naar Den Haag worden opgezonden om voor den krijgsraad terecht te staan. Door den keurmeester voor visch alhier is afgekeurd 200 K.G. schol, aangevoerd uit IJmuiden, doch ongeschikt voor het gebruik. Driewegen. Op de tentoonstelling van geiten, alhier den vorigen Zaterdag gehouden, waren 37 stuks aan de lijn geplaatst. De handel was gedrukt, slechts ééne melkgeit werd ver kocht. De volgende inzenders verwierven een prijs le J. Risseeuw (Sluiskil) f2.50, 2e F. Donze f2.3e A. den Hulster f2.-—, 4o J. v. d. Hooft f2.5o L. de Putter f2.6o. D. van Drongelen f l.7o Abr. Frederiksen f 1. De nummers 1, 2, 4, 6 en 7 verwierven prijzen voor uitstekenden lichaamsbouw 3 en 5 voor groote melkgift. No. 1 was voor zuiver Saanen- ras, 2 en 3 voor halfbloed Saanengeit, 6 en 7 voor jong vee. Een prijs voor de beste melk gevende Saanengeit werd niet toegekend. Voor het stamboek werden 7 geiten goedge keurd. Zaamslag. Te Emlicheim in Duitschland is beroepen de weleerw. heer Ds. M. Uijtenhoudt, predikant bij de Geref. Kerk alhier. Axel. Tot leeraar aan de avondvakteeken- school alhier is uit de 5 sollicitanten benoemd de heer J. Risseeuw, hoofd der openbare school te Sluiskil. De Woensdag te Axel gehouden loting had voor die gemeente den volgenden uitslag AXEL. 1 13 5 11 2 6 22 8 10 14 23 - 7 21 20 12 19 4 18 25 3 9 15 17 16 24 NAMEN LOTELI.NGEN. Bolleman Jan Nicolaas. Breepoel Leonardus. Cappon Arij Jannis. Danschutter Augustinus. Dieleman Jacobus Jan. Dieleman Marinus. van Doorn Jan Andries. de Feijter Pieter. Goossen Pieter. Haak Abraham. Hugenholtz Coenraad Albertus Jacobus. de Jonge Willem Abraham. Meesen Hendrik. Meesen Izaak. van Meurs Jacobus. Meijer Pieter Johannes. Ortelée Pieter. de Regt Maarten Leendert. Schieman Jannis Arij. Tieleman Petrus Cornelis. Vereecken Leonardus. Verschelling Anthonie. de Vos Franciscus. Witte Adriaan. Witte Adriaan Marinus. 11 Sept. 1599. Frederik Spinola brengt zes galeien binnen Sluis. 11 Sept. 1633. Willem Frederik, Stadhou der van Friesland, bemachtigt Philippine op de Spanjaarden. 12 Sept. 1660. Jacob Cats overleden. 12 Sept. 1687. De bouw- en sterrekundige Jan de Munck te Axel geboren. 14 Sept. 1641. Frederik Hendrik landt met zijn leger te Philippine. 16 Sept. 1811. De prachtige Sint Janskerk te Sluis brand af. Groede. Op 14, 15 en 16 September zal alhier een tentoonstelling van bloemen, ooft, groenten enz. gehouden worden. De tentoonstelling zal worden gehouden op een weide, daartoe welwillend afgestaan door de dames De Roo te Groede aan den steen weg naar Nieuwvliet, de weide wordt in een grooten tuin herschapen door het aanleggen van bloemperken. Er zijn verschillende medailles, w.o. van II. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik benevens f650 aan geldprijzen, uitgeloofd. Oostburg. Met ingang van 23 September a.s. zal de stoomtram van Oostburg door Zuid- zande naar Cadzand voor het publiek verkeer worden opengesteld. Er zullen dagelijks 7 trams in beide richtingen rijden. Het tarief is voor de le klasse 20 en voor de 2e klasse 15 cent van Oostburg naar Cadzand en om gekeerd. Woensdagavond, tusschen 5 en 6 uur, brandde te Biervliet een schuurtje af bij den landbouwer T. Rijckaert in den Hoofdplaat polder. Toen de brandspuit arriveerde was er niets meer te verrichten, daar de naastbijzijnde Hoofdplaatsche brandweer al het noodige reeds had votricht. Een oud paard bleef in de vlammende andere paarden liepen in de weide. Een zeug met biggen werd gered. De boer zelf was afwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Het in den brand geblevene was verzekerd. Hansweert. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur in Zeeland te Middelburg werd aanbesteed het bouwen van een gebouw voor den dienst der Rijks- Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier, behoorende lot de werken van den bouw van derde schut sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en Wemeldinge. (Raming f 18.000). Minste inschrijver was de heer J. J. Dronkers Pz., te Kapelle voor f 17,685. O.a. werd nog ingeschreven door den heer P. F. Voet te Kloosterzande voor f 18,280. Te Vlissingen worden pogingen aange wend om te geraken tot oprichting van een zuivelfabriek op coöperatieven grondslag. Middelburg. Woensdag had alhier in de Geref. Kerk A de Zendingsdag plaats. De reeds door ons aangekondigde sprekers traden met de Dr. A. Kuyper. Overstroomingen. De duurte. TER NEUZEN 13 September 1912. M K 5 H O g os r f- 5 O DER Gedenkdagen voor Zeeuwsc^h-Vlaanderen.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2