Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste berichten. Handelsberichten. Iloogwatcrgetij te Terneuzen. Advertentie li. Telegrafische Berichten. Groente- en Fruitveilingsvereeniging „Ter Neuzen en Omstreken", Nog werd nedergelegd een krans van de christelijke zangvereeniging van Domburg en nog een audere krans, waarvan de herkomst op^dit oogenblik nog niet bekend is. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Gisterenmorgen te 10 uur werd in de „Prins van Oranje" te Goes een algemeene vergane- ring gehouden van de maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zee land, onder voorzitterschap van den heer J. H. O. Dominicus, burgemeester van Kruinmgen. De voorzitter wees er op, dat deze verga dering evenals het vorig jaar een gevolg was van de tentoonstelling van zaaigranen en pootgoed, van te voren te velde gekeurd. Deze tentoonstelling zal in het vervolg elk jaar gehouden worden. Zonder het verslag vooruit te loopen deelde de voorzitter mede dat het aantal gekeurde, zoowel als het percentage der goedgekeurde velden gestegen is. Van de tarwevelden werd 54 (v. j. 42 goedgekeurd. Er werden 74 aardappelvelden gekeurd. Over de collectieve inzending te Hergen op Zoom deelt de voorzitter mede, dat velen vonden, dat Zeeland niet goed voor den dag was gekomen. Spr. brengt dank aan den heer W. baron Collotd'Escury, die voor de smaakvolle in richting van het ingezondene gezorgd heelt. Spr. wijst ook op de paardententoonstelhng aldaar, waar de Zeeuwen niet, zooals ver wacht was, over alle liniën triomfeerden. Spr. hoopt dat dezen uitslag de fokkers in Zeeland tot nog krachtiger pogen aan zal zetten. Getracht is te krijgen een centraal foksta- tion voor geiten, lir bestaat tot nogtoe een fokstation van den heer J. R. Tak te Seroos- kerke, die door vertrek naar het buitenland verhinderd is de zaak verder zelf te drijven. Op de vorige vergadering 3 Juli te Middel burg, sprak de voorz. de hoop uit, dat de oogstuitkomsten boven het middelmatige zou den zijn. De regens, die weken aaneen aan hielden hebben echter die verwachtingen be schaamd. Spr. hoopt dat spoedig een gun stige wending moge komen. Na regen komt zonneschijn, (applaus). De tentoonstelling van zaaigranen te Goes. Op deze tentoonstelling verwekte^ zeer veel opzien een inzending van den „W ilhelmina- polder" om aan te toonen dat Witte-Monarch gelijk is aan Wilhelminatarwe. De heer Kakebeeke deelde namens de cen trale-commissie mee, dat, waar ook dit jaar wederom is gebleken, dat geen verschillen tussclien Monarch en Wilhelmina geconsta teerd konden worden, de eerste benaming het volgend jaar door de commissie niet meer ge bezigd zal worden. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Gameren H. L. Both te Eind- hoven. Bedanktvoor Kapelle-Biezehnge door A. Scheele te Veere. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te ArumW. Hamilton te Sy- brandaburente Den Ham; F. F. J. v. d. Plassche te Jaarsveld; te RhenenJ. van Duivenbooden te Vlaardingen. Aangenomen naar Eext door K. v. d. Kamp, cand. te Groningen. Bedanktvoor Donkerbroek en Krommeme- dijk door K. v. d. Kamp, cand. te Groningen voor Nordham (Pruissen) door dr. J. W. F. Gobius du Sart te Woudrichem. Ds. G. H. Kersten, predikaut bij de Oud- Geref. Gemeente te Rotterdam, heeft het be roep naar Ierseke aangenomen. Te meer tot groote vreugde dezer gemeente, omdat ze in hem voor het eerst haar vaste leeraar hebben zal. De nieuwe cursus aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te 's Gravenhage zal op 17 September a.s. met 17 studenten aan vangen. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Het ongeluk bij het fort Vossegat. Op last van den auditeur-militair heeft er een justitieel onderzoek plaats gehad naar het ongeluk bij het fort Vossegat. Tal van mili tairen, officieren en minderen, die Donderdag morgen op het fort aanwezig waren en de oefeningen met de vlotten gadesloegen, zoo mede zij, die deel uitmaakten van de beman ning óp het vlot, zijn in verband met dat onderzoek gehoord. Hun verklaringen zijn op schrift gesteld. Omtrent het gebeurde zelf kunnen wij nog mededeelen, dat een officier en een sergeant, die op het fort naar de ma noeuvre van het vlot stonden te kijken en speciaal met de leiding dier oefening waren belast, pertinent hebben verklaard, dat zij plotseling een der manschappen, die het vlot voortboomden. zagen uitglijden, tengevolge waarvan in het vaartuig een noodlottige be weging kwam en het kantelde. De militairen die zich op het vlot bevonden en gered werden, hebben verklaard dat zij plotseling eenig gekraak hoorden en toen te water geraakten. Dit kraken is ontstaan, door dat de planken, de onderlinge verbindingen van het vlot, waren gespijkerd en uit elkander werden gerukt, toen enkele tonnen onder het raam uitschoten en de steunpunten voor dat raam dus verdwenen, waardoor het verband van het geheel uiteen werd gedrukt. Inmiddels moet een proces-verbaal van het voorgevallene zijn opgemaakt, waarin de feiten in de volgorde, waarin ze voorvielen, nauw keurig zijn gememoreerd. Zoo moet o. a. onderzocht zijn: allereerst hoe het vlot werd in elkaar gezet. Dit moet zijn geschied in den geest van artikel 124 van ,het zakboek \an den pionier. Het raamwerk bestond uit ge zaagd hout, z. g. baddings; de verbindingen waren gespijkerd. Het vlot had derhalve een getimmerd raamwerk. Als steunpunten voor het vlot zelf waren 8 tonnen aangebracht, waaroverheen het raamwerk gelegd werd De draagkracht van iedere ton bedraagt loO K G de totale draagkracht van het vlot be droeg alzoo 8 X I50 K.G. 1200 K.G., wat voldoende werd geacht voor het vervoeren van 16 personen, gekleed in gewone werkkleeding, ongewapend en niet bepakt. Al het materiaal bestond uit zéér goed, gaaf hout. Nadat het vlot was te water gebracht, gingen er 13 man op zitten, terwijl 3 man bleven staan, twee sergeants en een korporaal. Degenen die zaten, namen in zittende houding plaats op de dvvais- liggers van het raamwerk. Het drietal dat staan bleef, kreeg ieder een vaarboom, om daarmede het vlot voor te duwen. Dertien man zaten dus en 3 stonden. Het vlot ging aan den fortkant van wal en bereikte zonder incidenten de overzijde van de gracht. De bemanning kreeg voor het manoeuvreeren aanwijzingen van sergeant an der Hucht, die zich op het fort bevond Deze heeft den man schappen op het vlot eenige malen toegeioepen kalm te blijven zitten. Hij deed dit, omdat er nu en dan te veel beweging kwam in het vlot, wat bij deze vaartuigen stipt moet worden vermeden. Ook bevonden zich de luitenants Van Everdingen en Wins op het fort, van waar zij de oefening gade sloegen. Nadat nu het vlot aan de overzijde van de gracht was ge weest, moest het wederom terug. Het was op dien terugtocht dat plotseling eenige tonnen onder het raam uitschoten, tengevolge waar van de menschen te water geraakten, die luide om hulp riepen. Dadelijk schoten officieren en minderen toe, die aanstonds te watei sprongen om te redden. Geleidelijk wei den 10 man opgevischt en binnengebracht in het forttwee waren bewusteloos, docli werden bijgebracht. Naar het militair hospitaal was intusschen getelefoneerd om geneeeskundige hulp, evenzoo naar de politie. Door den om vang van de ramp was het niet doenlijk on middellijk te overzien of alle opvarenden van het vlot reeds waren ^opgehaald. Men ging daarom aanstonds aan het duiken, doch zonder resultaat; het koude weer en de abnormaal- lage temperatuur van het water droegen er het hunne toe bij om de redding te bemoei lijken. Men is daarom met het duiken opge houden en vervolgens gaan dreggen. Dit dreggen geschiedde met behulp van vlotten en schuiten. Inmiddels was geconstateerd, dat 6 man werden vermistvan deze zes werd de eerste te 10.30 opgehaald, de laatste te 12.30. Bij de drie eerste drenkelingen werd nog geprobeerd de levensgeesten op te wek ken met behulp van zuurstofapparaten, doch het mocht niet meer gelukken; bij de laatste 3 zijn die maatregelen niet meer genomen, omdat dr. Wolffensperger, militair arts, deze pogingen overbodig achtte. De oefening met de vlotten had plaats onder commando van kapitein E. J. Duetz, de le-luite- nant H. W. Schukking was hem toegevoegd, terwijl als ploeg-commandant fungeerde de sergeant Van der Hucht. Bij het bemannen van het vlot moet nog door twee officieren aan den sergeant Van der Hucht, die deze bemanning regelde, ge vraagd zijn, hoeveel manschappen op het vlot konden worden toegelaten. Hiernaar werd o.m. geïnformeerd door de officieren an Everdingen en W ins. Aan beide officieren is door den sergeant geantwoordtwee man per ton. Dit is wel het voornaamste van hetgeen officieel moet zijn gerapporteerd. De auditeur- militair zal nu hebben uit te maken, in hoe* verre van schuld of nalatigheid bij dit ongeluk is sprake geweest. De ter aarde bestelling. Men meldt uit Utrecht Gisteren had alhier de begrafenis van 4 der militairen plaats gehad, drie op de katho lieke en een op de protestantsche begraaf plaats. Beide stoeten trokken in de stad enorme belangstelling. Door alle wapens waren bloemen gezonden. Alleen de kazerne te Utrecht bracht f 200 op aan gaven van mindere militairen voor een bloemenhulde aan de gestorven kameraden. Ook uit den Bosch kwamen tientallen kransen. De militaire muziekkorpsen speelden treur muziek. In iederen stoet liepen ruim 250 militairen. Als vertegenwoordiger van den minister was aanwezig generaal Bisschof Van Heemskerck, inspecteur der infanterie. Op de kerkhoven waren duizenden belang stellenden, waaronder ontelbare lioofofficieren. Aan de groeve sprak kolonel Koolemans Beijnen namens het regiment genietroepen woorden van diepen weemoed en troost aan nabestaanden, er den nadruk op leggende dat het vlot voldoende draagkracht had, ;docli een noodlottig toeval het deed kantelen. Nog nimmer had een ongeluk van dezen aard bij het pionnierswerk plaats. Namens het geheele Nederlandsche leger bracht spreker den gestorven militairen een laatsten groet. Nog Sprak kolonel Klerk de Reus, com mandant van het tweede regiment infanterie uit den Bosch, namens het Bossche garnizoen. De familieleden strooiden bloemen op de graven. Op het Roomsche kerkhof rusten drie wapen broeders. In de Kathedrale kerk had vooraf een dienst plaats voor de zielerust der over ledenen, waarbij een zangkoor medewerkte. Bij de teraardebestelling op het Protestant sche kerkhof, sprak eerst kolonel Koolemans Beijnen, commandant der genie. Daarna sprak kolonel Toornenbergen uit Den Boéch en vervolgens den predikant Leen- mans, namens den kerkeraad van Utrecht. Hierna sprak ds. Van Beursen uit Neder- hemert en ten slotte de sergeant Eeuwijk, na mens het 2e regiment infanterie uit Den Bosch. Alle militairen strooiden bloemen op de gruevc. Er waren dezelfde autoriteiten als op het Roomsche kerkhof. De belangstelling van het publiek ging alle beschrijving te boven. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Sept. Johannes Erancois Stoffijn, oud 22 j., jm. en Maria Janna Leijs, oud 19 j ja. Geboorten. 2 Sept. Andries, z. van Hendrik Johannes van Gelderen en van Elena de Mul. 5 Sept. Antonie, z. van Pieter Cornelis Geensen en van Janna Cornelia de Mul. Adriaan Cornelis Joris, z. van Jan Kolijn en van Abigael Goossen. Overlijden. 1 Sept. Geertruij. Goossen, oud 43 y, echtg. van Lodewijk Frans Kaijser. Van de hedenmiddag alhier gehouden loting voor de Nationale Militie is de uitslag als volgt TER NEUZEN. NAMEN LOTELINGEN. 22 37 10 39 32 20 26 11 15 34 28 6 18 9 4 23 27 7 35 5 36 24 14 1 29 8 30 12 17 19 3 31 25 16 13 2 38 33 21 1 8 7 3 4 6 9 2 1 2 6 10 8 3 9 5 11 12 7 4 Audenaert Eduardus Franc. Domin. van der Bent Cornelis Louwerens Jz. van der Bent Jan. Blok Mattheus Jacobus. Bruggeman Minikus Willem., de Bruijn Michiel. Deij Marinus. Dierickx August. Eekman Andries Johannes. De Feijter Pieter Jacobus. de Feijter Reinier Marinus. Frederiksen Pieter Abraham. Gort Theunis Jan. van Ham Cornelius Johannes. Hamelink Cornelis Jacsz. Hamelink Krijn. d'Hert Achille Charles. van Hoeve Jacobus. van Kerkvoort Marinus Thomas Gelein. Koevoets Henri Bastiaan. Kolijn Francois Adriaan. Kolijn Pieter Cornelis. Kouwijzer Jacobus. de Kraker Pieter. de Krijger Pieter. Leunis Arend Levinus. Leunis Reinier. Moes Francois. van Ooteghem Arthur Franciscus. Pladdet Simon Pieter. Platteeuw Pieter. de Quelerij Salomon. Riemens Anthonie Pieter. Riemens Jan. Ringelberg Jan Leendert. Rommel Dirk Willem Frederik. van de Wege Johannes. Weijnen André Charles Levinus. van Wijck Jacob Pieter. HOEK. Bommeliju Camille Alouisius. den Hamer Jacobus. den Hooglander Jacobus. de Koeijer Cornelis. Machielsen Marinus. van Opdorp Josephines Cornelius Jac. Pladdet Louis Pieter. de Ritter Marinus. Tollenaar Jan. ZAAMSLAG. Balkenende Dirk. Buijze Nicolaas. van Cadsand Christiaan. Dees Mels. Hamelink Francois. Hamelink Krijn. Jansen Christiaan. Jansen Michiel. de Pooter Pieter. Scheele Cornelis. Smallegang Marinus. Wisse Jacob. Nederland tot benoeming van twee professoren aan de Theologische School te Kampen, vaca- tnre Prof. Noordtzij en een vijfde Hoogleeraar werd het openingswoord gesproken door den voorzitter, Ds. Hoekstra van Arnhem. De volgende tweetallen werden daarna opgemaakt. Vacature NoordtzijDr. J. Ridderbos van Bussum en Dr. W. van Es van Leeuwarden. Voor 5e Hoogleeraar Dr. H. Hoekstra van 's Hertogenbosch en Dr. B. Wielenga van Amsterdam. Gekozen werd in de vacature Noordtzij Dr. Ridderbos met 37 stemmen en tot 5e Hoog leeraar Dr. Wielenga met 24 stemmen. Het verzoek van de classis Utrecht om niet tot benoeming over te gaan werd niet be handeld. Bij eventueel bedanken van de benoemde heeren zal de zelfde Synode weder om vergaderen. De Synode werd geopend met het zingen van Psalm 135 2 en het lezen van Psalm 93 De praeses sprak het slotwoord. Dr. J. C. de Moor van Den Haag eindigde met dankzegging. Als slotvers werd gezongen Psalm 132 9. Alle primi waren op drie na tegenwoordig. De professoren van Kampen waren allen aan wezig, de professoren van de Vrije Universiteit waren allen afwezig. Groningen. Nabij deze stad kantelde heden morgen een lier met het zeer treurige 'gevolg dat jle 40jarige werkman G. Schuilwerve van Zierikzee er het leven door verloor. Hij was I werkzaam op de scheepshelling van de firma Wilmink. Washington. De Nederl. regeering heeft met de Vereenigde Staten eene onderhandeling geopend over de aanneming van een zelfde standaard van reddingsmiddelen voor beide natiën. AMSTERDAM, 9 Sept. 1912. Lijnolie vliegend f 33, f 353/4, Oct. f 35, Oct./Dec. f 345/s, Jan./April f 32'/„, f 32f 32»/», f 82»/», Mei/Aug. f 3U/4, f SI1/», f 3l5/s- Suiker prijshoudend, Sept. f 14.25 genoteerd, Oct./Dec. f ll3'/3I gedaan, en Mei f 125/a te koop. Aardappelen ppr H.L. Friesche Borgers f 1,75 a f 1,90. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,25 a 2,40. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Geldersche Blauwen f 2.30 a f 2,40. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.90 a f 2, Drentsche Eigenheimers f 1,75 a f 2, Eigenheimers IJpolder f 1,40 a f 1,60. Duinzand Eigenheimers f 3,60 a f 3,75. Zand Hillegommer f 2,80 a f 3. ANTWERPEN, 9 Sept. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 27,80, per Sept./ Oct. fr. 27.80. Nov./Dec. fr. 27,90, per Febr /Maart fr. 28,25. TER NEUZEN, 10 Sept. 1912. Boter per Va K.G. f 0.677s- Eieren 104 stuks 4.40 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.5772 47.60. Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 9 September. Binnen 1. Granen. Tarwe. Jarige tamelijk aangeboden, onveranderd verkocht. Essex per 100 kg. f 11,75 tot f 12 Wilhelmina f 11 tot f 11,70 nieuwe minder ruim ter markt, prijshoudend ver kocht, per 100 kg. Essex van f 103/4 tot f 11,40, Wilhelmina puike van f 10,40 tot f 10,75, tamelijk goede van f 91/» tot f9,75, slechte en afwijkende van f 6 tot f 8,50. HULST, 9 Sept, 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/11,25, Rogge 8,50, Wintergerst 10,50, Zomergerst Haver 10.—Erwten 16,—, Witte Boonen Bruine Boonen f—,—, Duivenboonen/ Paardenboonen Boekweit 0,—, Lijnzaad f Koolzaad/ Aardappels 2,40. Boter per kilo 1,35. Eieren per 26 stuks 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 32 stuks rundvee en 27 varkens, waarvan verkocht 13 stuks rundvee, en 22 varkens. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 2.1 2.41 3.20 3.56 4.33 5.11 5.52 's Gravenhage. In de heden gehouden buiten gewone Synode van de Geref. Kerken in TER NEUZEN. Belanghebbenden zij medegedeeld dat op de kleine Veiling a. s. Woens dag, behalve Appels en Peeren, nog zullen geveild worden DRUIVEN, ABRIKOZEN en PER ZIKEN 0^" Zonder introductiekaart toegang ver- b0d<3n' HET BESTUUR. DER 0

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3