Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 i j k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. [Slot volgt). V rijdagavond, toen te Leiden de trein van halfacht op het punt stond van te ver trekken naar Den Haag, kwam nog een rei ziger met zijn dochter en nam plaat? in een coupé tweede klas. Nauwelijks in de coupé gestapt, werd gewaarschuwd dat de vader zich niet wel bevond. Nadat de patient in een der wachtkamers was binnengebracht, werd onmiddellijk getelefoneerd. De dokter kon bij aankomst slechts den dood constateeren. Volgens informaties bleek het te zijn de heer H. H. V., wonende Obrecbtstraat, Den Haag. Zaterdagnacht is het te Rucphen (N.-B.) tot een gevecht gekomen tusschen stroopers en veldwachters. De stroopers schoten op de veldwachters en dezen beantwoordden het vuur, met het gevolg, dat een van de stroopers gedood werd. (De justitie uit Breda is Zaterdag naar Rucphen vertrokken, om een onderzoek in te stellen. Bij een heiwerk te Haarlem bleef het touw van het heiblok haken. De leider van het werk trachtte het touw los te slingeren en rustte daarbij met de linkerhand op den kop van een paal die ingeslagen werd. Plot seling schoot het touw los en viel het heiblok neer, juist op de hand van den man. De ge- heele hand werd verpletterd. Zondag werd in het Tolhuis te Amster dam het feit herdacht dat de heer Domela Nieuwenhuis 25 jaar geleden uit de gevangenis was ontslagen. Uit 's Ilertogenbosch meldt men, dat onder Woensel een onbekend, net gekleed heer door den trein is overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Hij heeft zich vermoedelijk voor den trein geworpen. Straat-ellende. In den barren regen hadden ze vandaag door de stad gesjouwd. Straat in en straat uit. En hun weinige kleeren .waren doorweekt door de neerplassende buien. De dag was nog lang. Hij was 'n eind in de zestig en zij slechts weinig jaren. Ze hadden van den ochtend af gebedeld, dan hier en dan ginds. Maar de menschen waren gehaast geweest, hadden niets gegeven. En zij waren moedeloos voortgesjokt door kletsnatte straten en steegjes. Totdat het middag was geworden. Toen konden ze niet meer. In vredesnaam zouden ze maar naar de politie trekken. En daar hulp vragen. Ook brood. Ze hadden sinds gisteren niet meer gegeten De politie gaf eten en warm drinken. Voor de kou van den killen regendag. Ze Zaten naast elkaar op een bank, in de vestibule van het hoofdbureau aan de Ganzenmarkt te Utrecht. Twee oude menschjes, op van ellende, van het wanhopig-zwervende leven, gaande van stad tot stad. Geen eigen huis, geen geld. Ze vroegen vrij vervoer naar Rotterdam om 't daar dan maar weer eens te probeeren Ze kregen ,n billet voor Rotterdam. Voetje voor voetje ging 't op weg naar het station. Maar op de Neude zakte de vrouw in elkaar. Ze had gehoopt dat 't gaan zou. Maar't ging niet. En op een handwagen die juist voorbij kwam, werd ze terug gebracht naar het bureau. Ze was ziek ziek van uitputting, van gebrek, van vermoeienis. Men legde haar voorzichtig in een brancard en reed haar vervolgens naar 't ziekenhuis. Daar zal ze warmte vinden, en 'n bed, goede voeding, rust en verpleging. Misschien wel het einde. Zij gaven elkaar 'n hand, toen de kap over de raderbaar ging,,'k Zal trachten je in Rotterdam weer te vinden. Als ik beter ben." Zij naar 't groote gasthuis. En hij alléén naar Rotterdam. De misère weer in. Buiten joeg de regen als in den herfst over de stad. Straat-ellende. Vrijdagochtend is te Breda in het diepe bassin van diens eigen zweminrichting gevonden het lijk van den heer II. De heer H., die directeur van het bassin was, doch zelf niet kon zwemmen, was nog even naar de inrichting gegaan om er het een en ander te inspecteeren en is toen blijkbaar door een ongeluk te water geraakt en verdronken. Toen Zaterdag te Zwolle twee jongens in de Thorbeckegracht aan het spelevaren waren, is door het schommelen met hun bootje een van hen overboord geslagen. Toen men er eindelijk in slaagde hem op te halen, bleken de pogingen om de levensgeesten op te wekken te falen. Te Haspe in Westfalen zijn Zaterdagnacht bij een inbraak een 5-tal dieven verrast. De binnendringende politiebeambte werd door een revolverschot zwaar gewond. Op hun daarop gevolgde vlucht hebben de inbrekers te Vogel sang nog een politiebeambte neergeschoten, terwijl het te Milspe zelfs tot een geregeld gevecht kwam. Een wachtmeester en een politieagent werden zwaar, een derde politie beambte licht gewond. Van de inbrekers is er één, een arbeider uit Barmen, buiten ge vecht gesteld en gevangen genomen. De ande reu zijn ontkomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er te Eist (Bet.) vrij ernstig gevochten. Een paar jongemannen van de z.g. Vergert gingen elkaar te lijf. Een van hen, een zeer ongunstig bekend staand individu, reeds meer malen wegens ernstige mishandeling veroor deeld, heeft daarbij zekeren D. met een mes zoodanig gestoken, dat onmiddellijke dokters hulp noodzakelijk was. Tegen den steker is proces-verbaal opgemaakt. De wegvoering van het vuil op de asch- staal vanwege de gemeente 's-Gravenhage geschiedt voor rekening van den aannemer, ingevolge de bepalingen van het bestek, waarbij hem dat werk gegund werd. Het oudste echtpaar van Nieuw-Amster- dam (Dr.) herdacht dezer dagen zijn 62-jarige echtvereeniging. Het echtpaar heeft juist 100 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Zaterochtend zijn op de trambaan onder Lent de heer J., wethouder van Eist en zijn zoon, priester aan het seminarium te Rijsen- burg, door de tram gegrepen en weggeslin gerd. Zij zaten in een rijtuig, toen zij de tram zagen nadereneen botsing vreezend, sprongen zij eruit. De geestelijke heeft ern stige hoofdwonden opgeloopen, zijn toestand is zorgwekkend De heer J. is niet ernstig ge wond. Een Hollandsch recht op de Theems. Een lezer van de „Tel." schrijft Steeds had het mijne bevreemding gewekt bij het opvaren van de Theems, te Londen even voorbij de London-Bridge, een of meer Hollandsche visschersscheepjes gemeerd te zien liggen, en steeds op dezelfde plaats. Deze week werd mijn aandacht getrokken door een artikeltje in de „Daily Graphic", dat het geval mij opheldert, en het lijkt mij interessant genoeg, er mededeeling van te doen aan de vele lezers, die er eveneens wel be lang in zullen stellen. Bij den grooten brand, die in het jaar 1666 te Londen woedde, blonken een aantal Hol landsche visschers zoodanig uit door hun moed bij het reddingswerk, dat de toenmalige Koning Karei II, als belooning hiervoor aan alle Hollandsche visschers het privilegie schonk, steeds vrij van alle kosten hunne schepen op die plaats te mogen meeren, met dien verstande echter, dat er niet meer dan twee minuten mochten voorbijgaan, gedurende welke de aanlegplaats leeg zou zijn, in welk geval zij het recht zouden verbeuren. Dit is thans bijna 250 jaar geleden en nog steeds zorgen de Hollandsche visschers er voor, het recht niet te verliezen, daar de eene niet weggaat, alvorens er een ander is, die de plaats overneemt. Op aangifte van een graaf Falzacappa, een medeplichtige, is, naar de Lokal-Anzeiger uit Rome verneemt, de politie in Italië op het spoor gekomen van een deftige bende, die zich op dorpen in de provincie Pisa en te Rome bezig hielden met het namaken van bankbiljetten, schatkistbons, loterijbriefjes, effecten enz. Fabrikanten, kooplui, zonen van aristokratische families zorgden voor de ver spreiding en hebben aan nog andere oplichte rijen gedaan. Behalve graaf Falzacappa is er een graaf Barbielline gevangen genomen, verder de kooplui gebroeders Gaggioli enz. Even nadat Zaterdagochtend de orient- express het oosterstation te Parijs binnenge stoven was, zag men een onder stof en roet bedolven man van onder een der wagons uit kruipen. De man trachtte zjcli uit de voeten te maken, maar hijNverd door stations-personeel tegengehouden. Het bleek een jongen van twintig jaar te zijn, die de reis van Boekarest naar Parijs, d. w. z. 36 uur sporens, gedaan hangende over en vastgeklemd aan een stang onder den slaapwagen van den t rein. Zes-en- dertig uur lang had de jongen niets gegeten of gedronken. De-jongen gaf op op weg naar een oom te zijn in Engeland, maar geld om op de gewone wijze per spoor te reizen had hij niet. Zoo kwam hij tot de ongewone. Nadat de ondernemende jonkman met groote moeite in het station zoo goed mogelijk ge reinigd, was, is hij in hechtenis genomen. De overstrooming in Engeland. Donderdag moest worden geconstateerd, dat het aantal dakloozen in de stad Norwich nog veel grooter was dan de geraamde 10,000. Niettegenstaande de geruststellende verzeke ringen der deskundigen weigerden duizenden bewoners van de getroffen wijkeD naar bed te gaan, en zij bleven, ondanks de koude, den ganschen nacht ronddwalen. Zeer velen zijn door den watersnood van alles beroofd. Óp straat hadden roerende tooneelen plaats. Groote menigten vrouwen en kinderen trokken, onder gebed en het zingen van psalmen, langzaam door de straten. Het Gemeentebestuur heeft reeds krachtige maatregelen genomen tot afweer van een mogelijke epidemie na het vallen van het water. Donderdagmorgep werd met alle macht begonnen aan het herstellen van den electri- schen aanleg, zoodat ook de trams weer zouden kunnen loopen. Van Zondag tot Donderdag hadden alle inrichtingen, waar anders electrisch licht brandde, zich moeten behelpen met pe troleumlampjes, voor zoover die te krijgen waren, en kaarsen. Er is tot dusverre reeds ongeveer 5000 pond bijeengebracht. Alleen de bekende mosterd fabrikanten Colman gaven 1000 pond. De meeste huisjes van arbeiders en land bouwers in de buurt van de stad zijn tot aan de eerste verdieping, menigmaal tot aan het dak onder water gezet. Te Norwich is het water aanmerkelijk gezakt, maar nu komt bericht, dat er zich koorts openbaart. Bij de overstrooming zijn twee menschen verdronken, een man die anderen hulp bood, en een zuigeling van vijf maanden. Zeist. In verband met verschillende berich ten van de vorige week omtrent den ziekte toestand van den heer Graaf van Bijlandt, oud-voorzitter der Tweede Kamer, kan thans worden medegedeeld dat ZEd zoover hersteld is dat hij zich heden naar den Haag kon be geven. Berlijn. De kassierslooper Max Roose, die voor eenigen tijd 100,000 mark heeft gestolen, is tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tho mas die Roose daartoe overhaalde, tot 5 jaar gevangenisstraf en 5 jaar eer-verlies. Förster kreeg 6 weken gevangenisstraf we gens begunstiging. AMSTERDAM, 2 Sept. 1912. KOERS VAN HET GELD. Eransch per 100 fr. f 47.60 a 47.6272- Engelsch per 12.— 12.—. HULST, 2 Sept, 1912. VEEHANDEL IN BELGIË. De goede stalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,75 tot fr. 1,95, geslacht vleesch kalveren van fr. 2,— tot fr. 2,40 per kilo, geslacht vleeschschapen van fr. 1,30 tot fr. 1,50 per kilo, geslacht vleeschvarkens van 70 tot 100 kilos en daarboven levend gewogen, gol den van fr. 1,25 tot fr. 1,40 volgens kwaliteit. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 4 Sept. 6.4 6.28 Donderdag 5 6.57 7.32 Vrijdag 6 8.16 9.6 Zaterdag 7 9.57 10.46 Zondag 8 11.27 Maandag 9 0.1 12.28 Dinsdag 10 0.55 1.18 ringen te maken, de slniting moet voor iedereen gelden. De belemmering voor het vreemdelingenverkeer acht spreker niet zoo groot. Dat verkeer is nog niet zoo druk. De visschers die komen visschen weten b.v. dat de tapperijen om 9 uur gesloten worden. Dan kunnen ze voor dien tijd zich van ververschingen voorzien en het dan wel uithouden tot 11 uur. Mocht het al eens zijn dat er op het tijdstip dat de herbergen gesloten zijn een vreem deling in de gemeente vertoeft, die door weersom standigheden een onderkomen behoeft, dan is er toch allicht in een of andere particuliere woning onderdak te vinden. Spreker zou het belachelijk vinden om nu de verordening weer al in te trekken. De heer Scheele herhaalt dat de verordening toch niet zoo is ogemaakt als die in den Raad is be sproken. De Voorzitter voert hiertegen aan dat het toch in de notulen dier vergadering is opgenomen, die zijn voorgelezen en zonder aanmerking goedgekeurd. De heer Scheele voelt ook wel wat voor het idee van den heer A. de Eeijter, die voorstelde om de sluiting maar tot half 11 ure in den voormiddag te stellen. Het is nu onlangs voorgekomen, toen de predikant van Hoek hier optrad, dat de kerk al om hall elf uit was, er waren toen ook eenige vreemdelingen en toen dacht spreker, kijknu moeten jullie wachten tot 11 uur om jullie fiets of rijtuig te kunnen bekomen, en een kopje koffie of iets anders te drinken, tenzij je langs achter in den stal gaan. De Voorzitter acht dat geen bezwaar. In een stal mogen ze binnen komen, en in het café be hoeven ze niet te zijn. want onze menschen, zegt spreker, gaan toch niet uit de kerk naar een café om daar wat te gebruiken. En als het is om een fiets of rijtuig te halen, als er niet bepaald sprake is van café-bezoek, zal er zoo nauw niet worden gezien, dan zal er geen proces-verbaal worden op gemaakt. De heer Scheele meent dat het niet aangaat onderscheid te maken als het gesloten moet zijn, moet het ook geheel gèsloten zijn. De Voorzitter herinnert dat het eigenlijk de be doeling is te beletten, dat groepjes jongelui onder kerktijd bepaald in de herberg gaan zitten, maar niet om de menschen te bemoeilijken. Hij zou de laatste zijn om zich daartoe te leenen. Als een politieman proces-verbaal wilde opmaken omdat eens iemand voor den tijd een fiets uit de herberg had gehaald of zoo iets, dan zou hij dezen zeker ontraden dat te doen. De heer Scheele wijst dan nog op de wenschelijk- heid dat by allen gelijk zal worden gehandeld, en er geen onderscheid zal worden gemaakt. De Voorzitter verklaart dat men dit nimmer van hem zal ondervinden, hij wil elk ingezetene gelijk behandelen. Iets anders heeft men van hem ook nooit ondervonden. Met 7 tegen 3 stemmen wordt het verzoek der vereeniging Vergunning afgewezen. Voor stemmen de lieeren De Mul, De Jonge en A. de Feijter, welke laatste een vroeger tijdstip wenschttegen stemmen de heeren De Ruijter, Scheele, De Klerk, Faas, Wisee, Dieleman en de Voorzitter. c. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij het Raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1912, genomen in de vorige vergadering,, wordt teruggezonden, met verzoek een ontvangstpost onder een ander hoofdstuk te plaatsen. Op voor stel van Burg. en Weth. wordt het besluit z. h. s. aldus gewijzigd. d. Een schrijven van Ged. Staten, berichtende de goedkeuring der wijziging van de verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Gedep. Staten waarbij wordt toegezonden het goedgekeurde suppletoir kohier van het schoolgeld voor 1912. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Gedep. Staten waarin naar aanleiding van het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit waarbij aan het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1913 subsidie werd toegekend wordt bericht, dat ingevolge de met 1 Sept. 1912 in werking getreden armenwet, dergelijk raadsbesluit de goedkeuring van hun college niet meer behoeft. Alleen is nog aan hunne controle onderworpen het verleenen van gemeentelijke subsidie aan particu liere instellingen van weldadigheid. Aangenomen voor kennisgeving. g. Eene beschikking, van den Minister van Binnenlandsche Zaken waaruit blijkt, dat de som van f 5100, die de gemeente in 1910 ontving als rijksbijdrage in de onderwijskosten, overeenkomt met het bedrag dat zij moest ontvangen en dus geen verrekening moet plaats hebben. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een adres van de afdeeling Zaamslag van de Christelijke werkliedenvereeniging „Patrimonium", welke daarin te kennen geeft dat in de bijeenkomst der afdeeling, op Zaterdag 3 Augustus 11., kennis genomen hebbende van de stemming over het ver zoek der vereeniging tot afschaffing der kermis, zij hare hartelijke sympathie betuigt aan den Bur gemeester, den heer De Feijter, voor de kloeke verdediging van genoemd verzoekdoch dat zij betreurt, dat die stemming niet heeft geleid tot aanneming van het verzoek, en dat zij ten sterkste afkeurt de houding der rechtsche raadsleden, die daardoor de oorzaak zijn geweest van de verwerping van dit door 80 procent der inwoners van de ge meente zoolang en vurig verbeide raadsbesluitzij spreekt het ten slotte uit dat de verwerping zelf en de wijze waarop ze is geschied, de mannen van Patrimonium ten zeerste hebben teleurgesteld en gegriefd. De Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. besloten hadden dit request niet voor te lezen, maar de secretaris meende dat dit niet kon nagelaten worden. De heer Scheele|Het komt mij voor, dat dit request heelemaal niet te pas komt, om op deze wijze over iets te spreken dat gebeurd is, ik vind het nogal ingrijpend. De heer A. de Feijter Ik vind het ook nogal kras. De Voorzitter: Zooals ik zeg: wij wilden het maar achter houden, maar dat schijnt niet te kun nen. Ik kan er niets aan doen, het ligt niet aan mij. Het is eigenlijk geen request- De heer ScheeleDat is geen officieele toestand, dat Patrimonium op deze wijze moet gaan becri- tiseeren wat hier gebeurd is, het punt is afgehan deld en als ze er niet mede tevreden zijn, dat hun verzoek is afgewezen, dan kunnen ze een nieuw verzoek doen. Die beschouwingen behoorenze achterwege te laten. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten het request voor kennisgeving aan te nemen. TER NEUZEN. Geboorten. 25 Aug. Jozina Cornelia, d. van Adriaan Florussen en van Maria van Drongelen. Krina Johanna, d. van Krijn van der Hoofd en van Cornelia de Putter. 27 Aug. Tona, d. van Daniel Hofman en van Jozina Kaijser. 28 Aug. Anna Jeanne, d van Pieter Jacobus Drabbe en van Anna Jacomiua Koopman. 29 Aug. Peter Adriaan, z. van Heinrich Carl Dung en van Geer- tiuida Anna Krijger. 30 Aug. Anna Cornelia Hendrika, d. van Leunis Versluijs en van Anna Cornelia Moens- Cornelia Johanna, d. van Fran- ciscus Augustaaf van Meir en van Rosalia Bos. 31 Aug. Janna Helena, d. van Abraham de Jonge en van Janna Helena Dees. Overlijden. 26 Aug. Arie Hamelink, oud 23 j., z. van Jan en van Hendrika Catharia Hamelink. 30 Aug. Jacoba Fiorina van der Steen, oud 31 j., echtg. van Cornelis Pieter Lensen. Lijnolie viiegend, f 37, f 36'/», Sept. f 363/s> f 36%, f 36%, Oct./Deo. f 36%, f 36%, Jan./April f 34%, 84'/*- Suiker vast, Sept. f 13% te koop, Oct./Dec. f 11% gedaan, Jan./Maart f 12%6 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,75 a f 1,90. Fricsche Blauwen f 2,40 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten ij 2,30 a 2,50. Zeeuwsche Blauwen f 2,50 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f2.a f2,25. Geldersche Eigenheimers f 1,80 a f 2,—. Eigenheimers IJpolder f 1,50 a f 1,70. Geldersche Blauwen f 2,30 a f 2,60. Hillegommer Zand f 2,80 a f3.—. Duinzand Eigenheimer f 3,50 a f 3,75. ANTWERPEN, 2 Sept. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 27,80, per Sept. fr. 28.—. per Oct. fr. 28,—, per Febr./Maart fr. 28,25. TER NEUZEN, 3 Sept. 1912. Boter per Va K.G. f 0.6772- Eieren 104 stuks 4.40 ROTTERDAM, 2 September. Binnen 1. granen. Tarwe. Jarige tamelijk aangeboden, langzaam onveranderd verkocht. Essex per 100 kg. van f 11.70—12. Wilhelmina per 100 kg. van fll11.60. Nieuwe zeer ruim aangeboden, vond alleen in de prima kwaliteit onveranderd geheel plaatsing. Goede en afwijkende soorten moesten lager worden afgegeven om te kunnen opruimen. Essex per 100 kg. van f 10.5011.25. Wilhelmina, puike f 10.25—10.40, tamelyk goede f9.259.60, slechte en afwijkende van f68.50. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,25, Rogge ƒ8,50, Wintergerst 10,15, Zomergerst 9,50, Haver f 9,50. Erwten 15,40, Witte Boonen Bruine Boonen Duivenboonen/ Paardenboonen Boekweit 0,—, Lijnzaad f Koolzaad/ Aardappels 3,—. Boter per kilo 1,30. Eieren per 26 stuks 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 37 stuks rundvee en 23 varkens, waarvan verkocht 12 stuks rundvee, en 18 varkens.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3