Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. nQ „m -Jter der S. D. A. P. stelde A. H. Gerhard^ Amsterdam- tp i-egeeringstelegram betreffende de np„t op Java in het tijdvak van 14 tot n^r '27 Augustus meldtafdeeling Malang gg .euwe pestgevallen, 89 dooden Madioen ge. doodelijk geval Kediri tien en in de vorige ,.;riode nog twee. De revolutie in Mexico. Naar uit New-York gemeld wordt, liep op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington het gerucht, dat er in de nabijheid van Alamo, in het Noorden van Mexico, een nieuw gevecht heeft plaatsgehad. 1800rebellen, die een aanval op Alamo wilden doen, werden teruggeslagen. Aan hun zijde zouden meer dan 300 gesneuvelden zijn. Parijs, 31 Aug. Volgens de Matin zijn er gisteren te Rijsel, Sangdiedel en Remiremont tengevolge van het eten van vergiftige padde stoelen zestien menschen overleden. Rominshorn. Zwitserland, 31 Aug. Een zekere Schwartz, gisteren uit den militairen dienst ontslagen, verschanste zich met zijn geweer in zijn huis en onderhield van 's avonds 6.30 tot 11 uur het vuur op den commissaris en allen die het huis trachtten te naderen. Vier personen werden gedood, een doodelijk, en zeven zwaar gewond. Te middernacht slaagde men er in het huis binnen te dringen, maar hij was verdwenen. Men vermoedt, dat hij in een naburig bosch gevlucht is. Romanhorn, 31 Aug. Na de vervolging, waaraan een honderdtal personen deelnam, is Schwartz, met ernstige schotwonden, ge vangen genomen, maar niet dan nadat hij van de vervolgers een gedood had. Er is nog een gewonde gestorvenhet aantal dooden moet nu 7 bedragen. In de Dardanelles Odessa, 31 Aug. Het beheer van de vuur torens aan de Zwarte Zee meldt, dat in de Dardanellen door een storm losgeraakte schok- mijnen drijven en naar het Zuiden afzakken. TER NEUZEN 3 September 1912. De verjaardag der Koningin, j.l. Zaterdag, verliep hier kalm. Alleen door het uitsteken van vlaggen vierde men dezen dag. 's Avonds trof men nog enkele troepjes kinderen aan, met verlichte ballonnetjes en zingende vader- landsche liederen. Gisterenavond omstreeks zes uur had het knaapje W. G., van Java, het ongeluk bedolven te worden onder een massa zand, ontstaan door een afschuiving aan de vesting wal op Java. Daar men het geval dadelijk zag werd het ventje er ongedeerd van onder gehaald. Na twintigjarigen dienst is de windvaan van de toren der Ned. Herv. Kerk alhier ver vangen geworden door een haan. Deze haan heeft er vroeger ook op gestaan, en is er nu Zaterdag, na wat vernieuwing te zijn onder gaan, door de loodgieter I. Guequierre op ge plaatst. Voor het toelatingsexamen tot de H. B. S. te Vlissingen, slaagde gisteren o. m. J. Jurrij, alhier. Tot eerste onderwijzer aan eene openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Rotterdam is benoemd de heer W. II. Balkenstein, vroeger alhier. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres) bij het herhalingspnderwijs voor jongens en meisjes aan school A alhier, hebben zich 4 mannelijke sollicitanten aangemeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vertoefden eenige zeelieden in het café „Zufn Kaiser Friedrich" alhier. Terwijl de anderen in de gelagkamer bleven was een hunner naar de achterplaats gegaan in zoodanigen bene velden toestand, dat hij ineenzakte. Toen hij weer tot bewustzijn kwam miste hij naar zijn zeggen eene portefeuille met bankpapier. De bewoners van het café beschuldigden een der andere zeelieden, een neger, van den diefstal. Deze werd toenhij weg wilde gaan vastgehouden, wat niet zonder wederzijdsche handtastelijk heden geschiedde. Onder den morgen werd de hulp der politie ingeroepen. De neger werd tot op den lijve gefouilleerd, maar het ontvreemde werd niet op hem bevonden. De neger beschuldigde de bewoners van het huis van den diefstal, doch het onderzoek in die richting had evenmin resultaat, liet ver miste is nog niet terecht. (T. C.) Hoek. Zaterdag 31 Augustus had de ten toonstelling plaats van de Geitenfokvereeniging „De Eendracht". Deze jeugdige vereeniging telt nu samen oud en jong dertig geiten, waar van op het terrein aanwezig waren zeven en twintig stuks. Over het algemeen bleek dat de aangevoerde dieren goed verzorgd waren en er flink uitzagen. Axel. Aan de op Woensdag 11 Sept. a.s. te houden loting moet worden deelgenomen door 25 personen. Van de in deze gemeente voor de lichting der nationale militie voor het jaar 1913 inge schrevenen werden wegens broederdienst, eigen dienst of gebreken, van den dienst vrijgesteld 15 personen. Axel. Als aanvulling van ons bericht van j.l. Vrijdag, betreffende de Raadsvergadering melden we nog, dat ook ingekomen waren de nota's van de deskundigen die het rapport inzake de gasfabriek hebben uitgebracht. Die van den heer Van Mierlo, directeur van de gemeente-gas- en electriciteits fabrieken te Til burg beloopt, met inbegrip van onkosten ƒ844,10 die van den heer De Coster, directeur der l'Association Coöpératieve Zélandaise de Carbonnisation te Sluiskil 825; die van den heer Van der Woude, directeur der gemeente gasfabriek te Hulst, 769,935. De nota van den heer Van den Berge, thans te Beveren (Waes) bedraagt wegens reiskosten 5,25, alzoo te samen een bedrag van 2444,286. Besloten werd voor deze betaling een geldleening aan te gaan. Axel. De verjaardag van II. M. de Koningin ging in onze gemeente niet onopgemerkt voorbij. Op 30 en 31 Augs. werd de tentoonstelling van „FIoralia''gehouden, die bestond uit planten, vruchten en huisvlijt en beide dagen vrij druk bezocht werd. De prijzen, in het vorige nummer van dit blad reeds gemeld, werden uitgereikt in een vergadering van „Floralia", op 30 Augs. gehouden, waarbij de gebruike lijke toespraken werden gehouden. In deze vergadering werd tot voorzitter gekozen onze nieuwe burgemeester de EdelEchtb.Heqr L. J. den Hollander. 's Zaterdags wapperde van de openbare ge bouwen en vele particuliere huizen de driekleur. Door de schietvereeniging „Prins Maurits" was een schietwedstrijd georganiseerd, die den volgenden uitslag had A. Personeele baan. Ie prijs P. van Alten 50 p. verg. zilv. med., 2e pr. F. van Cadsand 49 p., 3e pr. P. A. Jens 48 p., 4e pr. C. Wolfert 47 p., 5e pr. F. de Feijter 47 p., 6e pr. A. van 'tHoff 47 p., 7e pr. A. de Feijter 46 p., 8e pr. J. van Meurs 45 p., 9e pr. M. van Alten 43 p. B. Vrije baan marga. Ie pr. A. de Feijter 57 p., verg. zilv. med., 2e p"r. C. Wolfert 55 p., 3e pr. J. de Feijter Lz. 55 p., 4e pr. J. Visser 54 p., 5e pr. P. A. Jens 54 p., 6e pr. J. van Meurs 54 p., 7e pr. L. Deij Lz. 54 p. C. Vrije baan flobert, ie pr. J. Visser 60 p., verg. zilv. med., 2e pr. F. de Feijter 59 p., 3e pr. A. van 't Hoff 58 p., 4e pr. W. Dees 56 p., 5e pr. M. C. Lansen 54 p. Des avonds werd door het Muziekcorps „Concordia" op de Markt een concert gegeven dat door vele belangstellenden werd bijge woond. Hulst. Heden ontving Jan Biesbroeck, wijn- bottelaar bij de firma Ls. van Waesberghe- Janssens, wijnhandel, alhier, de verrassende mededeeling, dat het II. M. de Koningin heeft behaagd hem de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden Eere-medaille in brons toe te kennen. Reeds 12 Sept. 1911 mocht Biesbroeck den dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden bij den heer Van Waesberghe-Janssens in dienst was getreden. Als een vuurtje verspreidde zich het bericht door de gemeente en van alle kanten mocht de gedecoreerde warme blijken van belang stelling ondervinden. Nader verneemt men dat Jan Biesbroeck op 8 Sept. e.k. zijn 75sten verjaardag hoopt te vieren. Naar „Zeelandia" verneemt heeft II. M. de Koningin afwijzend beschikt op het adres van den heer H. A. van Dalsum te Hulst, waarbij hij verzoekt een beslissing van de Kroon, omtrent het zitting hebben van twee leden van Gedep. Staten van Zeeland in den raad van bestuur der Z. Vlaamsche Tramweg-Maat schappij, dat de heer Van Dalsum in strijd acht met art, 57 der Prov. Wet. Aan den heer Van Dalsum is te kennen ge geven dat er voor de tusschenkomst der re geering in deze geen termen aanwezig zijn. Toen Zondagavond de laatste tram uit Oostburg bijna Schoondijke had bereikt, had een zekere A. M. aldaar woonachtig, de on voorzichtigheid om voor zijn woning uit de in volle vaart zijnde tram te springen met het noodlottig gevolg, dat hij onder den volge laden achtersten wagen terecht kwam, die hem over beide beenen reed. Zondagnacht is hij overleden, een vrouw en drie kinderen onverzorgd achterlatend. De vorige week werd Heinkenszand be zocht door een heerschap dat bij verschillende ingezetenen aanklopte om brillen en zooge naamde geneesmiddelen aan te bieden. Bij een dochter van een vrachtrijder op Goes kwam hij, naar hij beweerde, uit naam vaneen apo theker uit Goes, om een fleschje, wat hij bij zich had tegen betaling af te geven. Dit was door haar vader, zoo het heette, vergeten. Bij thuiskomst van den vrachtl ijder bleek het verhaal, dat mijnheer had opgedischt, verzon nen. De politie werd er mede in kennis ge steld en met behulp van het meisje kwam men den man op het spoor te Middelburg, waar hij woont. Het fleschje is in beslag ge* nomen 'en tegen den Middelburgschen mijnheer werd procesverbaal opgemaakt. De bruto-opbrengst van den verkoop van het heidebloempje door de padvinders op Koninginnedag te Vlissingen, is ruim f 155. De onkosten zijn ruim f 18. Netto dus f 137, terwijl het heidebloempje door prinses Juliana vervaardigd voor f 13 is verkocht. Voor de noodlijdenden op de W. Indische eilanden is dus een bedrag van f 150 beschik baar. Vlissingen. Zaterdagavond is in den mailtrein uit Duitschland naar hier een passagier ter wijl hij een dutje deed, f 500 ontstolen, be nevens zijn gouden horloge en nog andere gouden voorwerpen. Zijn plan was verder te reizen naar Engeland maar nu bleef hij hier in een !der hotels om te wachten tot hij van geld voorzien is om zijn reis te vervolgen. In den nacht van Zondag op Maandag is te Kruiningen een schuur van den heer B. door den bliksem getroffen en geheel af gebrand. Te Oud-Vossemeer bevindt zich aan den voorgevel van een dorpssmidse een kunstig samengesteld uurwerk, dat in de tweede helft der 18e eeuw door den toenmaligen bewoner, den dorpssmid Janus Verkerke, is gemaakt en reeds een reeks van jaren de aandacht heeft getrokken van tal van vreemdelingen, die het dorp bezochten. Tot voor eenige jaren werd het gebouw bewoond door een nazaat van den vervaardiger en bleef het uurwerk ook trouw in werking maar de tand des tijds heeft het mechanisme in disorder gebracht, zoodat het niet meer wil werken en reeds geruimen tijd stil staatde nieuwe bezitter heeft zich dezer dagen tot het ge meentebestuur gewend met het verzoek, dat het voor rekening van de gemeente weer in orde wordt gebracht, en wanneer dit het geval is, zal men weldra weer op de heele en halve uren de verschillende figuren en beeldjes in werking kunnen zien een houten pop slaat de heele uren, op de halve uren gaat een houten hokje open en de daarin staande pop, den smid verbeeldende, slaat de halve uren op een aanbeeld en ondertusschen draait lustig de molen, slijpt de scharenslijper het mes op de draaiende „scharensliep", rennen een troep ruiters dapper voort enz., terwijl een houten popje, een schildwacht voorstellende, in de nabijheid van zijn schilderhuisje, rustig voort- wandelt langs de geheele klok, dag in dag uit, uur op uur en minuut na minuut. Reeds meermalen zou voor bedoeld klokje geld zijn geboden, naar verluidt om geplaatst te worden op het een of ander kasteel van een Engel- schen lord tot heden bleef evenwel het dorp nog steeds in het bezit van het merkwaardige uurwerk. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ont vang. Gereformeerde Kerken. Drietal te GamerenR. J. Aalberts te Spijkenisse H. L. Both te Eindhoven en M. A. van Pernis te Heer Jansdam. Beroepen te Langerak (bez. de Lek)B. v. Halsema cand. te Nijeveen te Hoogkerk G. Kerssies te Wolvega. Aangenomennaar Ureterp door A. v. d. Vegt te Sellingen naar Zalk en Veecaten door F. Bruinsma te Glanerbrug. Bedankt: voor Westerlee door A. v. d. Vegt te Sellingenvoor Haastrecht door II. van der Zanden te Andel (N. B.)voor Leiden (3e pr. pi.) door J. J. Miedema te Groningen. Ned. Hervormde Kerk. Bedankt: voor Loosduinen door G. Verdoes Kleijn te Wageningen voor Tholen door D. Th. Keek te Zuilichem en Nieuwaalvoor Hasselt door L. van Mastrigt te Barneveld. Door wijlen mevrouw Wed. Van Dunné is 1000 gulden vermaakt aan de kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Middelburg. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Ileeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Gemeenteraad van Zaamslag. 1. Notulen. 2, Ingekomen stukken. Vergadering van Vrijdag 30 Augustus 1912. Voorzitter de heer J. de Feijter, burgemeester raadslid. Verder aanwezig de heeren De Ruijter, De Mul, De Jonge, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas, Wisse en Dieleman. Afwezig de heer De Putter. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde De Secretaris leest de notulen der voorgaande vergadering die daarna onveranderd worden vast gesteld. a. Een schrijven van Gedep. Staten, waarbij de ontvangst wordt bericht van de wijziging der artt. 82 en 83 der algemeene politieverordening. Het college voegt daaraan toe, dat door hen deze artt. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ter vernietiging waren voorgedragen, doch dat de Minister geen termen vond die aan fl. M. de Ko ningin ter vernietiging voor te dragen. In het schrijven aan den Minister van Binnen landsche Zaken wijzen Gedep. Staten er op, dat blijkens art. 80 der algemeene politieverordening der gemeente Zaamslag onder „tapperijen" zijn te verstaan „alle plaatsen, waar wijn, bier, sterke drank en likeuren aan het publiek verkocht of uit geschonken wordt, ten verkoop in voorraad is of in gelagen gezet wordt, uitgezonderd de localen en terreinen van volgens de wet erkende socië teiten." Derhalve vallen onder de thans in de artt. 82 en 83 opgenomen bepalingen, om des Zondags van 9—11 en van. 2—4 uur de tapperyen te sluiten en niet te bezoeken lo. de lokalen met vergunning, 2o. die met verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. Voor de eerste soort komt het verbod aan Gedep. Staten voor krachtens art. 7, eerste lid, 3e der Drankwet mo gelijk te zijn, wat de tweede betreft rijzen er echter h. i. twee bezwaren, vooreerst dat de Raad daarbij treedt in het onderwerp van art. 3 der Zondagswet, ten tweede dat de Raad, krachtens art 135 der Gemeentewet in het belang der openbare orde regelen stellende, niet voor ééne categorie van verlofhouders [bierhuizen[ beperkingen kan maken, welke de andere [melksalons] niet treffen, aange zien voor die rechtsongelijkheid geene voldoende gronden zijn. Gedep. Staten veroorloven zich te verwijzen naar de in 1905 en 1906 over dit onderwerp met het Departement van Binnenl. Zaken gevoerde brief wisselingen, met >ame naar de missive's van Z. Exc.'s ambtsvoorgangers van 9 Juni 1905, no. 5255, afdeeling B. B. en van 14 Mei 1906, no. 3325, afd. B. B. De hier te nemen beslissing is niet alleen van theoretisch, maar van groot practisch belang, zoo als aan Ged. Staten uit een adres van belangheb bende koffiehuishouders gebleken is. Bovendien doet zich dezelfde kwestie niet slechts te Zaamslag, maar ook elders voor. De verplichting tot sluiting buiten de grenzen der Zondagswet en der Drank wet uit te breiden achten Ged. Staten onnoodig voor de handhaving der Zondagsrust en hoogst ongeraden met het oog op het steeds toenemend vreemdelingenverkeer. Zij gaven daarom den Minister in overweging om te bevorderen dat de nieuwe artt. 12 en 83, voor zooveel betreft de sluiting en het verbod van bezoek voor verlofslokalen op bepaalde uren van den Zondag, door H. M. de Koningin vernietigd werden. Door den Minister is daarop bij schrijven no. 4381, afd. R B. geantwoord, dat hij zich met het |gevoelen van Gedep. Staten over de artt. 82 en 83 van de Algemeene Politieverordening van Zaamslag, gelijk die luiden ingevolge het besluit van den Raad dier gemeente dd. 11 Juni j.l., niet kan vereenigen. In tegenstelling met de meening van zijne toen malige ambtsvoorgangers, in hunne door Gedep. Staten aangehaalde brieven, komt het hem voor, dat de vastgestelde bepalingen kunnen geacht worden voort te vloeien uit de bevoegdheid bij art. 135 der gemeentewet toegekend. Ook een onge oorloofde uitbreiding van de Zondagswet kan hij er niet in zien, terwijl art. 7 sub 3e der Drankwet gelijk Ged. Staten trouwens zelf opmerken, er veel eer op wijst, dat de Gemeenteraad geheel binnen de grenzen der wet is gebleven, voor zoover de vergunningslokaliteiten aangaatwat de verlofs lokaliteiten bereft, kan de Drankwet geenszins geacht worden de bevoegdheid van den gemeente raad om te haren aanzien bepalingen te treffen, aan banden te hebben gelegd. Immers de Drank wet behelst bepalingen ten aanzien van deze aan gelegenheid alleen ter voorkoming van ontduiking van de bepalingen omtrent de lokaliteiten, waar sterken drank wordt getapt. De Minister acht dan ook voor vernietiging geen termen aanwezig. Hij verzoekt daarvan aan den Raad van Zaamslag namens hem mededeeling te doen. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. b, De Voorzitter stelt nu aan de orde de behan deling van het in de vorige vergadering medege deelde verzoek der afd. Ter Neuzen van de vereeniging van Koffiehuishouders enz. „Vergunning", waarin wordt verzocht de wijziging der algemeene politie verordening, tengevolge waarvan de tapperijen des Zondags enkele uren moeten gesloten zijn. in te trekken, met het oog op de belemmeringen die deze te weeg brengen voor het vreemdelingenver keer. Op verzoek van den heer De Jonge wordt nog maals lezing gegeven van het request en de memorie van toelichting. De heer De Jonge verklaart met den inhoud daarvan in te stemmen, hij vindt het treurig dat het besluit betreffende de Zondagssluiting genomen is en geeft in overweging het besluit weer in te trekken. De heer Scheele is van meening dat de wijziging der verordening niet is omschreven zooals die in den Raad is besproken. Hij was van meening dat de vreemdelingen niet belemmerd zouden worden en voor de visschers die aan de Kraag of te Othene komen is het nogal bezwarend. De heer De Klerk is het eens met den heer Scheele, waar zullen die Belgische visschers bij slecht weer een onderkomen vinden in den tijd dat de herbergen gesloten moeten zijn De heer Faas kan zich heelemaal niet vereenigen met den inhoud van het request. Hij vraagt: moeten wij onze verordeningen regelen naar de vreemde lingen die hier komen en handelen in strijd met onze ordonnantiën Moeten wij hen maar gelegen heid geven de wet waarnaar wij leven te overtre den Er kunnen in België wel wetten gemaakt worden dat de Zondag moet geschonden worden en moeten wij ons dan hier door hen in onze ge voelens laten krenken Ik meen dat wij integendeel niets met die vreem delingen te maken hebben en als het kon dan zouden wij eerder moeten trachten ze buiten onze gemeente te houden, waar ze nu handelingen plegen die voor vele ingezetenen een aanstoot zijn, ik zou willen dat er een eind kon worden gemaakt aan dat visschen en dat daarmede dikwijls gepaard gaand overtollig drankgebruik. Het zou wel nuttig zijn als dat kon afgeschaft worden, het is jammer dat zulks niet mogelijk is. Ik zal niet beweren dat er uit de gemaakte ver ordening voor de een of ander niet eens een moei lijkheid of last kan ontstaan, maar zonder dat is het als het ware niet mogelijk een enkele regeling te maken. De Voorzitter merkt op dat het misschien wel niet de bedoeling van alle leden geweest is om de wijziging van de verordening te maken zooals dit is geschied, maar het gaat niet om uitzonde-

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2