Antirevolutionair voor nieuws- cn Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. De Katacomben te- Valkenburg. Uit de Pers. Biimenlandsch Nieuws. No. 946. Woensdag 4 September 1912. 10e Ja rgang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V Een verzoek, dat we steunen. Door het Bestuur aan den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland is het volgend adres verzonden aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën Geeft met eerbied te kennen, enz. dat het met belangstelling heeft kennis ge nomen van de inpoldering van het Axelsche Gat en van den aanleg van een keiweg op den oostelijken berm van den gemaakten zee dijk dat daardoor een begin is gemaakt met het verkrijgen van een betere verbinding tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen dat deze verbindingsweg evenwel hoofdzake lijk liet vrachtvervoer ten goede zal komen, daar èn de voetgangers èn de wielrijders zoo veel mogelijk de keiwegen vermijden dat adressant reeds jaren lang pogingen aanwendt ter verbetering van de wegen in Zeeuwsch-VIaanderen, waarvan de toestand over het algemeen zeer veel te wenschen over laat dat het rijwiel heden ten dage een zoo alge meen middel van vervoer is geworden, dat de aanleg van rijwielpaden een algemeen be lang kan worden geacht dat, wanneer langs den bovengenoemden keiweg een rijwielpad werd aangelegd, waar voor allé gelegenheid bestaat, verwacht kan worden, dat de Provincie, de Gemeente- en polderbesturen dit voorbeeld zullen volgen, waardoor het verkeer in Zeeuwsch-VIaanderen ten zeerste zou worden gebaat dat de kosten van zulk een rijwielpad zoo gering zijn, dat daarin geen bezwaar voor den aanleg kan gelegen zijn. Redenen waarom adressant zich tot Uwe Excellentie wendt met het beleefd verzoek te willen bevorderen, dat op een der bermen van den keiweg door het Axelsche Gat een rijwielpad wordt aangelegd. 'tWelk doende, enz. Niet alleen, dat we met ingenomenheid melding maken van dit adres, maar we steunen het ook van harte. Men kan tegenwoordig per fiets overal komenalleen niet van het Land van Axel naar het Land van Cadsand, ofschoon beide stukken vlak naast elkaar liggen. Nu ja, als 't mooi weer is kan men langs den hoogen zeedijk rijden, doch 't is op dat smalle pad niet ieders werkmenigeen is (2 De rollen keerden echter eerlang om. 't Kruis triumfeerde -over 't pantheïsme en door den overgang van de Romeinsche Keizers tot het Christendom werd de Christelijke religie zelfs Staatsgodsdienst. De Kerk kwam in eere bij de menschen, doch vergat maar al te spoedig den druk waaronder zij in de Katacomben had geleefd, de voor haar geestelijken was dom echter zoo zegenrijke dagen. Bleven aanvankelijk de Katacomben nog in eere en werden zij door het onmiddellijk nageslacht nog wel bezocht als eery herinne ring aan den worstelstrijd der vooorvaderen, na verloop van eenige eeuwen werden de ingangen gesloten en wist niemand van heur bestaan iets af. Eerst in de 14e eeuw werd, als bij toeval, ontdekt (doordat een gewelf der Katacomben bezweek) welk een rijke schat van herinne ringen daar onder de aarde voor de Kerk was verborgen. 't Was Paus Damasus die uit de gevonden opschriften tot de ontdekking dezer oude ondergrondsche verblijfplaatsen der Christe nen kwam. Toen nu De Rossi een eeuw reeds met meer vaart dan wenschelijk was den steilen berm afgereden of is onzacht in aanraking gekomen met de telegraafpalen, die het pad versperren. Door de indijking van het Axelsche Gat zal er voor voertuigen een goede weg aange legd worden. Een keiweg is echter voor den fietser nooit een begeerlijk pad en als 't in den bietentijd een beetje nat is, kan men eenvoudig afstappen en met liet rijwiel door de klei baggeren. Daarom is er alle reden voor, om Z.E. den Minister van Financiën dringend te verzoeken, naast den nieuwen keiweg een wielrijderspad te doen aanleggen. Wij hopen ten zeerste, dat liet adres van den A. N. W. B. door alle gemeentebesturen in deze omgeving zal gesteund worden en vertrouwen, dat ZExc. op het verzoek een gunstige beslissing zal geven. V Een verdiende onder scheiding. Onder de personen, die bij gelegenheid van den jaardag der Koningin eene ridderorde ont vingen, behoort ook de heer J. Buyse, hoofd redacteur van „De Zeeuw". Wij durven niet beoordeelen, of alle onder scheidingen op dien dag uitgedeeld, werkelijk verdiend zijn doch wat de ridderorde betreft, waarmede de heer Buysse werd begiftigd, durven we gerust te zeggenzij is verdiend. De bekwame en volijverige redacteur van „De Zeeuw" heeft reeds meer dan een kwart eeuw het publiek gediend, op eene wijze, die weinigen hem zullen nadoen. Hij heeft met zeer beperkte middelen en zoo goed als alleen, zijn blad weten op te werken tot een dagblad, dat in honderden gezinnen gaarne gelezen wordt. Weinig menschen weten, welk een zenuw- spannenden arbeid het kost, voor men liet zoover heeft gebracht. Met Gods hulp is dit den heer Buyse gelukt door noeste vlijt en wakkerheid. Het doet ons oprecht genoegen, dat ook in hooger kringen zijn arbeid de waardeering heeft gevonden, waarop hij aanspraak heeft. Wij wenschen den nieuwen ridder van harte geluk met zijn eervolle en welverdiende onder scheiding. Het nieuwe Zittingjaar. Over het komende parlementaire jaar 1912 later uit 121 stukjes marmer, die in stof en puin lagen bedolven, de ontdekking van Paus Damasus bevestigde, was liet oogenblik daar dat de Katacomben voor den nazaat werden blootgelegd. De lijken werden uit de onder- aardsche doodenstad naar boven gebracht en in de Kerken met groote eer begraven. De velerlei graven, de velerlei opschriften en teekeningen op de wanden der gangen, legden aan de Kerk getuigenis af van den strijd en de zegepraal van de eerste Christenen. Maar ook voor de Wetenschap was de ontdekking der Katacomben een groote aanwinst: immers dezelfde teekeningen deden zien hoe het Chris tendom de Romeinsche kunst aan zich had weten dienstbaar te maken. Echter zouden eerst vele eeuwen later om deze redenen de Katacomben worden vereerd. Na hare ont dekking was 't de piëteij; der geloovigen voor liun voorgangers, die den Christus hadden be leden en 't geloof in Hem bezegeld tijdens de vervolgingstijd die ook ettelijke Nederlanders naar Rome wist te trekken. Zelfs een Vlaam- *sche schilder heeft de eerste teekeningen van de Katacomben gemaakt. 't Scheen of die oude voorliefde voor de eigenaardige verblijfplaats der eerste Ghris- tenen, den Nederlanders in 't bloed zit. Sinds ettelijke jaren is men in Rome onder leiding van Baron Ivanzler bezig, om de Katacomben, die in de 16e eeuw door het overbrengen der lijken wel wat ruw waren behandeld, weer '13 schrijft Dr. Nolens in de N. Venlosche Ct. het volgende v Den derden Dinsdag van September be gint voor de Staten-Generaal weer een nieuw zittingjaar. Het laatste van wat men noemt eene wetgevende periode, d. i. de tijd die, met uitzondering van liet geval eener ontbin ding, tusschen twee algemeene verkiezin gen voor de Tweede Kamer verloopt. Wat het tegenwoordig Kabinet betreft, kan men echter zeggen dat daarvoor die legislatieve periode van langer duur is ge weest. Immers het trad op 1 Maart 1908 met het vooruitzicht dat het door de periodieke verkiezingen van 1909 bevestigd zou worden. Op dien grond kan men van het Kabinet terecht eischen, dat het bij het opmaken en afwerken van zijn program, aangevuld door de volgende troon- en openingsreden met dien langeren duur rekening heeft ge houden. Dit laatste zittingsjaar van de ten einde loopende legislatieve periode zal voor de Tweede Kamer een zeer druk jaar zijn. En al is de Kamer ook voortdurend bezig geweest, toch is men geneigd te vragen, of de belangrijkste werkzaamheden zich niet wat al te zeer in dit laatste jaar ophoopen, en of niet het een of ander onafgedaan zal blijven liggen. Ook in de wetgeving wordt meestal hooger gemikt dan getroffen. Bij de zorgvuldige voorbereiding loopt men daar ook wel eens gevaar den noodigen spoed uit het oog te verliezen. En wat regeeringsprograms en troonreden betreft, zeer dikwijls blijkt dat niet ten on rechte bij deze aan het gezegde van den vork en het te vele hooi gedacht yvordt. Legt men de opgave van den stand der werkzaamheden van de Tweede Kamer op 15 Juli 1912 voor zich, dan moet bij ieder de vraag rijzenhoe komt de Kamer daar door Men vindt in die opgave zeer belangrijke ontwerpen waaromtrent het verslag is uit gebracht en die derhalve rijp zijn voor open bare behandeling. Van andere is het voorloopig verslag vastgesteld en werd het antwoord inge wacht, zoo b.v. op het recht van vereeniging en vergadering, de afsluiting der Zuiderzee, wijzigingen der hinderwet, onrechtmatige daad, debietrecht op tabak, inkomstenbe lasting. „toonbaar" te maken. Ook Nederland bleef niet achter. In 't Zuiden van Limburg, in 't plaatsje Valkenburg, hebben de heeren Jan en Karei Diepen van Tilburg en Valkenburg met be hulp van den aannemer J. Lemmors, een Repro ductie van de Romeinsche Katacomben in den zachten, lichtgelen zandsteen, die zich zoo ge willig tot nabootsen leent, gegeven, die meer is dan een eenvoudige nabootsing van de oude verblijfplaatsen der eerste Christenen onder de campagna te Rome. Zelfs heeft de repro ductie iets op het oorspronkelijke voor, want binnen een geringe oppervlakte vindt men daar in Valkenburg het voornaamste bijeen, wat in Rome zelf door groote afstanden ge scheiden en moeilijk te overzien is. Bovendien de reconstructie van sommige gedeelten naar den tijd waarin Paus Damasus de Katacomben vond, geeft zelfs hier een dui delijker voorstelling dan te Rome, waar de eeuwen, de vernielingen en de instortingen heel wat bedierven. Binnen twee jaren werd dit grootsche werk door fossores volbracht alhoewel moet erkend, dat 't de heer Jan Diepen was, „die met onvergelijkelijke studie liefde en historisclien zin het groote werk heeft tot stand gebracht." De Valkenburgsche Katacomben, we zeiden het reeds, zijn toch een getrouwe copy van de befaamde Romeinsche gedenkteekenen. Geen steen, geen voeg in dc muren ontbreekt aan Van de zeer belangrijke ontwerpen ad ministratieve rechtspraak, gemeentewet, in validiteitsverzekering, naamlooze vennoot schap enz., die in handen eener commissie van voorbereiding worden gesteld, kan het verslag spoedig verwacht worden. En niet minder gewichtige voorstellen moeten nog in de afdeelingen worden on derzocht. Van hoeveel gewicht vele dier ontwerpen ook zijn voor behandeling, komen in de eerste plaats in aanmerking die ontwerpen die nauw met elkaar verbonden zijn, nl. de verzekeringswetten, het tarief en de regeling der administratieve rechtspraak. Daarmede zal de Kamer de handen reeds meer dan vol hebben. Daarbij komt dat de drie laatste maanden van dit jaar grootendeels door de begrooting in beslag worden genomen, en dat de alge meene politieke beschouwingen waarschijn lijk niet minder tijd zullen vorderen dan dit in vorige jaren het geval was. Ook indien er aan opzettelijk rekken der discussies en andere obstructie niet gedacht behoeft te worden, en men zelfs een alge meene neiging tot zelfbeperking zou willen onderstellen, zal met den beschikbaren tijd gewoekerd moeten worden. En zullen de leden, vooral de rechtsche leden, voortdurend op hun post moeten zijn. En zal er ordelijk gewerkt moeten worden. Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. De penningmeester van dit Sanatorium ont ving dezer dagen een gift groot f28.50, „voor de uitbreiding van de paviljoenen." De verrassing was groot, omdat nog niet om giften daarvoor gevraagd was de doelmatig heid der gift is nog grooter dan de verrassing die ze te weeg bracht, omdat vergrooting van de twee paviljoenen zeer noodig is. De kosten dier uitbreiding bedragen ruim f8000. Wie kan, volge het goede voorbeeld en zende giften „voor de uitbreiding van de paviljoenen" aan den penningmeester J. de Lange te Nijkerk. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda zijn in alle kerken en kapellen van zijn bisdom openbare gebeden voorgeschreven ter verkrij ging van gunstig weder. Te Veendam en Appingedam wil de anar chist Kaspers zich candidaat laten stellen voor de Kamerverkiezingen in 1913. de preciese nabootsing der oorspronkelijkheid van dit werk. Baron Kanzier, zeide dan ook bij gelegen heid van de opening van het tweede gedeelte „Als men door de Valkenburgsche Katacomben wandelt is 't, alsof de schijn werkelijkheid wordt en men zich eigenlijk in het onderaard- sche Rome bevindt, zoo getrouw is de na bootsing". De waarde van hetgeen de Tilburgsche en Valkenburgsche Diepens met een volharding zonder weerga tot stand hebben gebracht, meet men het beste af naar de maat van den lof, waarmee hun ondernemen geprezen werd dooi de bevoegde wetenschap, geschied- en oud heidkundigen van internationaal gevestigden naam. Dr. Gisb. Brom, Directeur van het Historisch Instituut te Rome, noemde het een mooi nuttig en grootsch werk, een uni cum ter wereld, dat niet alleen de bescheiden ondernemers maar ook ons klein landje eer aandoetde vermaarde kunst- en oudheid kundige Gietmann S. J. wijdde er de vorige maand in „Der Aar" een geïllustreerd artikel aan, dat een apotheose werdvan de meest beroemde Katacombenvorschers die te Val kenburg het werk bewonderden, betitelde Mgr. Wilpert het „eine grossartige Leistung" en Marucchi „een groot werk van wetenschap en kunst." (Wordt vervolgd.)

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 1