Landbouwberichteii. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Waarde: E. V. J. Japchen, cand. te Utrecht. Aangenomennaar Burgh op Schouwen door D. van Maanen cand.-hulppr. te Wolvega naar Oosterzee en Echten (Tr.) door N. Padt Jr., cand. te Amsterdam. Generale Synode der Geref. Kerken. Naar wij vernemen zal de tweede buiten gewone zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken gehouden worden op Dinsdag 10 September a.s., des morgens te 10 uur, in de Noorderkerk te 's-Gravenhage. De vergadering van Curatoren der Theol. School te Kampen, die opnieuw aan de Synode een voordracht zal aanbieden voor de benoe ming van twee hoogleerarfen, zal daags te voren, dus Maandg 9 September a.s., gehouden worden, eveneens te 's-Gravenhage. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om half 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. De gevolgen van eenige dagen rust bij paarden. Over eene belangrijke, al is het dan ook geen nieuwe waarneming wat betreft de na- deelige gevolgen, die er kunnen ontstaan, wanneer paarden eenige dagen achter elkander rust hebben, na gedurende langen tijd zwaar werk te hebben verricht, schrijft in een buiten- landsch vakblad, een veearts het volgende Sinds lang is reeds de opmerking gemaakt, dat een groot aantal paarden, wanneer zij na eenige dagen rust, zooals na het Paasch-, Pinkster- of Kerstfeest weer aan den arbeid moeten, door een beroerte getroffen worden en dat zij, wanneer dan niet spoedige hulp gehaald wordt, gedood moeten worden. Hier door *onstaat voor den landbouwer natuurlijk groot nadeel en daarom moet dit onheil worden afgeweerd. De ondervinding heeft geleerd, dat zoo'n beroerte het gevolg is van het feit; dat dieren, welke aan regelmatigen, dagelijk- schen arbeid gewoon zijn wel éénen dag maar slechts in hoogst zeldzame gevallen twee dagen achtereen, zonder daarvan nadeel te onder vinden, kunnen uitrusten. Want de gewone dagelijksche krachtige bloedomloop wordt er door verstoord en het gevolg hiervan is, dat in ruggemerg, nieren, enz. bloedstortingen plaats grijpen, waardoor de zoogenaamde nieren-rugge- mergberoerte ontstaat, die, naar gelang van de hoeveelheid van het gestorte bloed, den dood f tengevolge kan hebben, of ook op eene slechts onvolkomen wijze genezen kan worden. Haalt men evenwel spoedige hulp, dan kan, wanneer er niet al te veel bloed gestort is, het dier nog volkomen genezen worden, of schoon dit nog heel wat tijd in beslag neemt. Het is dus volstrekt noodzakelijk, dat zulke paarden, en voornamelijk werkpaarden van zwaar en sterk soort, op den tweeden rustdag eenige uren beweging hebben en men verschaft hun dit op de beste wijze door stapvoets of in langzamen draf, zooals dit op vele plaatsen van ons land reeds geschiedt, er mee uit te rijden gedurende een paar uren. De waarnemende burgemeester van Deventer heeft vergunning geweigerd voor het houden van een optocht op Zondag 1 Sept. a.s. ter gelegenheid van een provinciale meeting van anarchisme, vakorganisatie en geheelonthou ding. Dat ook voor anarchisme wordt betoogd, is de reden dezer weigering. Een verzoek van de afdeeling Zutphen van de S. D. A. P., om op Zondag 8 September a.s. een optocht te mogen houden met onplooide banieren en muziek van het Stationplein door Zutphen naar de Varkensweide alwaar de partij een betooging wil houden ten gunste van algemeen kiesrecht, is door den burge meester der gemeente van de hand gewezen. De Zaanlandsche Courant schrijft, dat de burgemeester van Zaandam de tpestemming tot verkoop van de z.g. Oranjebloem op 81 Augustus, waarvan de opbrengst uitsluitend zal strekken ten bate van de christelijke mi litaire tehuizen, heeft geweigerd. De stem der eeuwen. Bij eene afgraving te Witmarsum had een der arbeiders het geluk een tabaksdoos te vinden, met gevlochten rand en eenige zinne- c beelden, die o.a. den Oranjeboom voorstellen. Tevens zijn de volgende inscripties op het deksel en den bodem dezer doos aangebracht „Den Oranjeboom van Godt geplant, 't schijnt dat die moet veel lijden en verdragen. Be schouwt dien van allen kant. Hoe menig lijdt list en lagen om deze boom geplant van Godt. „Ten brengen tot een ijders spot. Maar ziet hoevele Hemelingen die dezen boom met hant aan hant omringen. En roepen al grooter God weest dezen boom zijn deel en lodt." „Ik smijdt den schop weg, het graven kan mij niet baten. Ik wil den Oranjen boom in Rust en Vrede laten. Houw op, O dwaas gespuijs, Wilt gij deez boom uitroeijen, hij is van Godt geplant, hij moet nogh langer bloeijen." „Oranien is mijn lust; ik laat mijn niet ver- leijden voor het edel Nasaus bloet, Daar wil ik graag voor streijden". „Wij waren lang in Angst en Vresen En zijn nogthans vromen gebleven En wij zullen Godt loven En roepen Oranien boven A contant. In de rechtzaal. De president leest vonnissen voor. Aan de orde komt een diefstal-zaakje. De dader, een lange, stevige Wijk-aan-Zeeër, staat in het beklaagdenbankje. Hoort geduldig de voor lezing van het vonnis aan, wachtend op het en veroordeelt hem mitsdien tot Tien gulden boete, subsidiair 10 dagen hechtenis", klinkt het. De schuldige steekt meteen z'n hand in den binnenzak van z'n jas en haalt er iets uit. Dan stapt-ie naar voren, en biedt jhr. mr. De Marees van Swinderen een bankje van tien aan Contante betaling De rechtbank glimlacht, de deurwaarder glimlacht, de pers glimlacht. En de president inviteert den delinquent gemoedelijk, om z'n tien gulden maar weer op te bergen, 't Kan nog twee maanden duren eere-ie hoeft te betalen. En kan trouwens nog in hooger be roep gaan De Wijk-aan-Zeeër bergt tijdelijk z'n bankje weer weg. En verdwijnt, zich allerminst bewust, dat hij dezen morgen voor de note gaie heeft gezorgd in de ernstige Rechtzaal In verband met de loting voor de militie op Maandag 2 September a.s., zullen dien dag alle tapperijen te Haarlemmermeer van des morgens 8 tot des avonds 8 uur voor den verkoop van sterken drank gesloten moeten zijn. Een veertienjarige jongen uitScheveningen, die op de Vronestein te Voorburg werk zaam is, kwam op zijn fiets aangereden, juist toen de tram passeerde. Hij greep het achter- balcon van de tram en liet zich meetrekken. Bij het overgaan van den wissel, slipte de fiets, de jongen liet los, met het gevolg dat de lorrie van de tram zijn arm gjreep en dien tot op 't been openscheurde. Na voorloopig op Vrone stein verbonden te zijn werd de patient per auto van den heer Hulst, bewoner van het buiten, naar het ziekenhuis vervoerd. Een reuzenbrood. In den Gelderschen Achterhoek hebben de bewoners de goede gewoonte bij de geboorte van een kind den gelukkigen ouders een groot krentenbood aan te bieden. Een ingezetene van Winterswijk werd nu deze week verblijd met de geboorte eener dochter. Volgens gebruik werden ter eere der nieuwe wereldburgeres kraamgeschenken gezonden. Hiertoe behoorde nu ook het krenten brood, dat maar eventjes een lengte van twee meter en een breedte van bijna een halven meter had Een record in de Achterhoeksche krenten broodbakkerij Naar de Tel. meldt, heeft een bediende van de firma Bahlmann Co., aan den Nieuwen- dijk te Amsterdam, malversaties gepleegd. Hij was met de uitbetaling van het per soneel belast en legde iets op de uitbetaalde bedragen, om dit in zijn zak te steken. Door valschheid in geschrifte heeft hij daarna ge tracht de gepleegde knoeierijen te verheime lijken, hetgeen hem echter niet is gelukt. Hij is thans in handen der politie. Het verduisterde bedrag is intusschen niet groot, slechts onge veer f 200. De regeering van St. Gallen heeft aan de gemeenteoverheden in het kanton lastge vingen verstrekt betreffende het toezicht op bioscopen, welke lastgevingen voornamelijk ten doel hebben het bezoek van deze inrichtingen door nint-volwassen personen te beperken. Zoo heeft ook de regeering van het kanton Neufchatel den eigenaars van bioscopen ver boden kinderen onder de 16 jaar zonder ge leide van de ouders toe te laten en voor stellingen te geven, welke misdadige of on zedelijke handelingen weergeven. Op over treding van het verbod staat een maximum boete van 100 frank. Storm en regen in het buitenland. Gedurende de laatste dagen hebben in Enge land hevige stormen en regenbuien gewoed, die overal groote schade aanrichtten. Vooral de oogst moet ontzettend geleden hebben. In South Lincolnshire, in Lancashire en West Cumberland zijn de velden een ware ruïne en alleen in de Holbach-districten zouden de landbouwers een schade van f 1.200.000 ge leden hebben. Men heeft berekend, dat dit tot nog toe de onvriendelijkste maand Augustus is geweest, waar men heugenis van heeft. Tot dusver hield 1896 het record met 43 uren zonnesclfijn maar van deze maand heeft de zon zich in het geheel maar 3872 uur vertoond. De boeren moeten 33 jaar teruggaan om zich zoo'n scha delijke maand te herinneren. Er is veel hooi verrot en op vele plaatsen is het gewas neer geslagen. Ook in Frankrijk heerscht allesbehalve aan genaam weer. Ónweders verwoesten de nog te velde staande oogsten en na het Kamerlid Girod, die een paar dagen geleden aan den Minister van Oorlog gevraagd heeft, soldaten beschikbaar te stellen, om in het oosten des lands den oogst te helpen binnenbrengen, vóór deze door het natte weer geheel bedorven wordt, heeft nu het bekende Kamerlid, graaf de Mun, afgevaardigde voor Finistère, pamens de' landbouwers in het westen van Frankrijk het volgende telegram aan Millerand gezonden Ik ben de tolk van de burgemeesters van mijn district en van de landbouwers in de streek, wanneer ik verzoek het oproepen der reser visten te willen uitstellen wegens de vertra ging in het inhalen van den oogst, die door het slechte weer veroorzaakt is. Uit Dyon, Bergerac, Mauriac, uit geheel Bretagne komen onrustbarende berichten in van onweders met slagregens en hagelbuien, die over uitgestrekte gebieden de veldgewassen vernietigen en aan wegen en huizen, ook door het inslaan van den bliksem, groote schade aanrichten. Men herinnert zich niet, den Oceaan op de Fransche kust in den zomertijd ooit zoo woest gezien te hebben. Het is niet bij dat eene geval van onwil van een patroon om zijn premie te betalen, die de verzekeringswet van hem eischt, ge bleven. Te Londen zijn er de laatste dagen weer een paar gedingen voor den politierechter behandeld. In het eene werd een bakker ver oordeeld voor het eerste geval tot 5 boete en 5,5 kosten en voor twee andere gevallen tot 1 en 2 sh. kosten elk. De rechter ver oordeelde een bouwer tot het maximum van straf, nl. 10 boete en 5.5 kosten voor acht andere gevallen. Verder werden de beklaag den natuurlijk veroordeeld om de premies te betalen. Van de twee individuen, die bij den moord op Rosenthal betrokken waren en nog niet werden gearresteerd, n.l. „Gyp the Blood" en „Letty Louis" is de eerste thans te Brooklyn aangehouden. Op hun beider arrestatie was door den dis tricts-attorney, Mr. Whitman, een belooning van f 12,500 gesteld. De district-attorney ver klaarde, dat er zekere politiebeamten waren, die de verblijfplaats der twee gezochten heel goed kenden, doch die door schuldige nalatig heid hun gevangenneming verhinderden. Het hooggerechtshof te New-York heeft twee detectives, die tot de ondergeschikten van den politie-luitenant Becker behoorden, in staat van beschuldiging gesteld wegens meineed, naar aanleiding van een verklaring van „Big Jack" Zetig, den aanvoerder der moordenaars, vol gens welke beide detectives hem valschelijk beschuldigden van het dragen van vuurwapenen, nadat zij zelf een revolver in zijn zak hadden gestoken toen ze hem arresteerden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De Muziektent. Op j. 1. Woensdag kwamen in „Hotel Cen traal" eenige ingezetenen onzer veste bijeen, teneinde besprekingen te houden, op welke wijze men in onze plaats een muziektent zou krijgen. Als wij zoo het bericht hierover nalezen valt het niet te ontkennen, dat er argumenten aangevoerd zijn, waarmede wij zeer best kun nen instemmen. Zeker, bjj verjaardagen van het Koninklijk Huis, of op een dag, waarop men in feestelijke stemming, een eertijds ge schonken verlossing herdenkt (bijv. in' 1913), is het aangenaam, van zulk een tent de dank bare tonen der muziek te beluisteren van die zijde bezien, kan het niet anders, of we moeten met dit streven blijde zijn. Maar er is meer, en zie, dit doet mij de vraag stellen aan allen die de volle heiliging van den dag des Heeren voorstaan, mogen wij daar wel onze gaven voor offeren Het verslag dier vergadering verder nalezende, bemerk ik niet, dat op Zondagsheiliging is aangedrongen, en is het niet onmogelijk, dat wij na niet te langen tijd van die tent, tot groote ergenis van degenen, die nog vasthouden aan den Zondag in bijbelschen zin, de muziek ook te hooren krijgen. Nu kon deze vreeze verdreven worden, door dat onze Burgemeester te kennen gaf, dat hij in geen enkel geval er toe te bewegen zou zijn, om toestemming te verleenen, tot zulk een openbare uitvoering op Zondag. Ziet vrienden, dan eerst konden we gerust zijn, en ook onze gaven voor dat doel offeren. Of zou het niet grootelijks te bejammeren zijn, als wij later ons moesten beklagen over onze onnadenkendheid Het is mij een verschrik kelijke gedachte, een steen tot een doel te hebben bijgedragen, waarvan later zou blijken, dat het voert tot meerdere verwildering van ons jonge geslacht op den rustdagtot meer dere verslapping en verbastering van ons volks leven. Want een feit is het, dat, waar de rustdag niet meer in eere gehouden wordt, het maatschappelijk, het kerkelijk, het huiselijk en het persoonlijk leven van ons volk wordt verkankerd. Daarom nogmaals, mijn vaste overtuiging is, indien wij geen zekerheid hebben, hoe met deze tent op den Zondag zal worden omge sprongen, dat wij niets voor deze zaak kunnen en mogen geven. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor dit bescheiden plaatsje in uw geëerd blad, teeken ik mij, UEd. dw., D. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 23 Aug. Johannes Francois Stoflijn, oud 22 j., jm. en Maria Janna Leijs, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Aug. Augustus Geirnaert, oud 26 j., jm. en Maria Catharina Anna Schirres, oud 25 j., jd. Geboorten. 19 Aug. Jacobus Cornelis, z. van Cornells van der Est en van Tanneke Maria Huijssen. 20 Aug. Adriana Kareline Marie, d. van Paulus Meertens en van Maria Margje de Bruin. 24 Aug. Gustaaf Emile Jacobus, z. van Pieter Johannes Willems en van Marie Melanie Dierick. Overlijden. 23 Aug. Elisabeth Karelse, oud 6 in., d. van Cornelis en Sophia Maria Hulstaart. 24 Aug. Pieternella Dekker, oud 12 j., d. van Francois en van Catharina Elisabeth de Jonge. Men seint ons omtrent den storm van hedennacht en vannacht het volgende: Arnhem Door den storm is de verbinding met de Electr. tram met Velp en Oosterbeek verbroken. Nijmegen, Op het terrein van de tentoon stelling zijn van het gebouw Oud-Heidelberg de groote toren en de ruïne door den storm uiteengewaaid. Amsterdam. Langs 3e grachten alhier heeft de storm ontzettend huis gehouden, tientallen boomen zijn ontworteld. De telefoon onder vindt veel vertraging. Hedennacht om 4 uur woeien 3 wagons en 1 bagagewagen van de H. S. M. omver. Een van de wagons viel op een seinhuis, hetwelk met de zich daarin be vindende toestellen vernield werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gouda. In het park en de plantsoenen zijn ruim een 100 tal boomen ontworteld. Een in aanbouw zijnd huis stortte in. Rotterdam. Verscheidene stoomschepen kre gen groote averij. De ijzeren overkapping van het Maasstation is voor een groot deel weg- gestormd. In de diergaarde zijn 20 boomen omgewaaid en de hokken der dieren zwaar beschadigd. In de Betuwe is nagenoeg geheel de vruchten- oogst vernield. Vele villa's en tuinen zijn in wanorde ge bracht door het zware weder. Maastricht. Hedenmorgen is de glasslijper P. die Zondagnacht bij een vechtpartij ernstig ge wond werd overleden. Arnhem. De rechtbank sprak heden Annie Pascal vrij, van alles wat haar ten laste was gelegd, met bevél tot onmiddellijke invrijheids- stelling. Saloniki. Berichten van de Montenegrijnsche bevolking zijn nog onrustbarend. Officieren en soldaten deserteeren. Konstantinopel. Officieele mededeelingen, spre ken de berichten tegen omtrent de moorden op de Serviërs. AMSTERDAM, 26 Aug. 1912. Lijnolie vliegend, f 36'/4, f36, Sept. 351/., f365/t, Sept./Dec. f351/,, Jan./April f331/,. Suiker kalm, Aug. fl378 te koop, Sept. fl3'/8 gedaan, Jan./Maart f ll7/a geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 2,40 a f 2,60. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,40 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.80 a f2, Geldersche Eigenheimers f 1,60 a f 1,80. Eigenheimer IJpolder f 1,40 a f 1,60. Duinzand Eigenheimers f 3,40 a f' 3,80. Zand Hillegommer f 2,80 a f 3.20. ANTWERPEN, 26 Aug. 1912. Chilisalpeter vast Loco fr. 27,26, per Aug. fr- 27.25. per Sept. fr. 27,30, per Febr./Maart fr. 27,90- TER NEUZEN, 27 Aug. 1912. Boter per 7» K.G. f 0.6772- Eieren 104 stuks 4.40 KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 a f 47.627s. Engelsch per 12.— 12.—. ROTTERDAM, 26 Augustus. Binnen 1. Granen. Tarwe. Jarige met min der aanbod tot iets verhoogde prijzen verkocht. Essex per 100 kg. f 11.75 tot f 12.25. Overige soorten van f 11 tot f ll'/i- Nieuwe. Wederom ruim ter markt van zeer uiteenloopende kwaliteit. Puikste partijen waren tot iets verhoogde prijzen te plaatsen, gewone kwa liteit onveranderd, mindere soorten niet dan lager te verkoopen. Essex per 100 kg. f 10.50 tot f 11Wilhelmina puike van f 10.25 tot f 10.40 goede f9.76 tot f 10, geheel afwijkende, alleen voor voer geschikt, per 100 kg. van f 8.50 tot f 9. HULST, 26 Aug, 1912. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe/10,—, Rogge 8,50, Wintergerst 9,75, Zomergerst 9,25, Haver 10,40. Erwten 16,—, Witte Boonen Bruine BoonenDuivenboonen/ Paardenhoonen Boekweit 0,—, Lijnzaad f Koolzaad/ Aardappels 2,30. Boter per kilo 1,26. Eieren per 26 stuks 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 19 stuks rundvee en 17 varkens, waarvan verkocht 6 stuks rundvee, en 13 varkens. DAGEN. Voorm. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 28 29 30 31 1 2 3 Aug. Sept. 2.20 2.49 3.17 3.46 4.15 4.46 5.21 Nam. 2.34 3.2 3.31 4 4.29 5.3 5.41

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3