Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Teriieuzen. dier verbrand. Dr. Ubbels, destijds veearts te Roden, verklaarde dan ook dat niet alleen runderen, maar ook andere dieren wel milt vuur kon krijgen. De hoek van genoemde weide, waar de eerste koe was begraven, is toen op zijn last met prikkeldraad afgerasterd en op dat stukje grond worden-sedert aard appels verbouwd. Dezer dagen liepen in diezelfde weide twee jongbeesten van genoemde Hendriks en een koe van den arbeider Spekman. De koe van laatste werd nu weer dood op het land ge vonden. En wat bleek nu De koeien had den de afrastering verbroken, de aardappels uitgetrokken en er van gegeten en daarmede natuurlijk van den besmetten grond, die om de aardappels zat, mede naar binnen gewerkt. Het cadaver is volgens de voorschriften ver brand en de afrastering hersteld. De beide jongbeesten zijn ingeënt en mogen in den eersten tijd niet worden geweid. Deze ge vallen; mogen anderen veehouders tot leering strekken. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1 Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeentebegrooting 1913. Een vruchtbare koe. Naar men aan de 's-Hert. Ct. meedeelt, heeft te Reek (N.-Br.) een koe vier levende kalveren ter wereld gebracht, waarvan slechts één kort na de geboorte dood gingzij zijn alle iets kleiner dan een gewoon kalf, doch wegen ieder toch nog 56 pond. Nog kan hier aan toegevoegd worden, dat dezelfde koe het vorige jaar ook reeds drie levende kalveren ter wereld heeft gebracht. Woensdagochtend omstreeks half zes is, tengevolge van het inslaan van den bliksem, brand uitgebroken in den toren van de Groote Kerk te Beverwijk. Het vuur ontstond aan de spits en breidde zich snel naar omlaag uit, wat den brand één zoo ernstk aanzien gaf, dat de Amsterdamsche brandweer tehulp ge roepen moest worden, omdat men met eigen middelen niets tegen het op een groote hoogte woedende vuur kon uitrichten. Om 7 uur stortte de spits in en kwam in het inwendige van de kerk terecht. De kerk heeft veel geleden van het blusch- watervooral het orgel is beschadigd. De 62 meter hooge toren was het eigendom van de gemeente Beverwijk en was gebouwd in oud-gothischen stijl. De kerk behoorde tot de Ned. Herv. gemeente. De toren was ver zekerd voor f85,000. Te Mierlo bij Helmond, heeft zekere vrouw KI. haar buurvrouw, W. genaamd, met een revolver in de borst geschoten. De oor zaak is een ruzie tusschen de wederzijdsche kinderen. Vrouw W. is levensgevaarlijk ge wond. Vrouw KI. is gearresteerd. Maandag kwam de jongeheer O. te Arne- muiden van een fietstochtje te huis. Nauwe lijks in huis gestapt zijnde, zakte hij in elkaar, om spoedig daarna den geest te geven. Een paar nachtwakers op de landbouw tentoonstelling te Zutphen vonden in de kiosk der verlotingscommisie een cartonnen doos met f 127. Een van hen ging den algemeenen penningmeester waarschuwen, die het geld tot zich nam en in de doos een briefje legde, waarop hij met slordige verdraaide hand had geschreven: „wel bedankt voor het onbe heerde gelt." Men kan zich het beteuterde gezicht van het commissielid, die het geld achtergelaten had, voorstellen, toen hij in plaats van het geld waarmee hij een koe voor de verloting aangekocht moest betalen, dat waardelooze briefje vond, maar zeker ook zijn zuurzoeten glimlach toen men hem de geheele toedracht mededeelde, 't Was intusschen een buitenkansje voor de nachtwakers. Ze kregen elk een flinke belooning voor hun oplettend heid. Berlijnsche scholen ontvolkt. Te Berlijn doet zich het verschijnsel voor, dat de groote scholen welke de gemeente in de binnenstad had laten bouwen, gaandeweg ontvolkt worden. Inrichtingen, die twintig jaar geleden nog tusschen de 600 en 800 leer lingen hadden, tellen tegenwoordig nauwelijks de helft van dit aantal. Deze ontvolking hangt natuurlijk samen met de snelle uitbreiding van de voorsteden, welke hoe langer hoe meel de groote woonwijken worden, terwijl de binnen stad gaandeweg uitsluitend zaken- en handels wijk is geworden. Voor het grootste gedeelte van de school gaande kindererf liggen de scholen in het hart van de stad te ver van huis en de ouders stellen hen ook liever niet bloot aan de ge varen, jdie het drukke verkeer daar oplevert. Een Berlijnsch blad legt er nadruk op, dat met do ontvolking van de scholen in de bin nenstad tijdige voorzorg van overheidswege voor de oprichting van scholen en speelplaat sen in nieuwe woonwijken behoort samen te gaan. Aan den noordelijken rand van het Tempelhofer Veld is mén doende, om een nieuwe wijk voor 60,000 zielen te stichten. De gemeente zal erop bedacht moeten zijn, om ook daar den noodigen grond voor scholen en speelplaatsen in handen te houden. Weer op een ijsberg gevaren. De Corsica, die den 12en dezer bi] Belle Isle, Newfoundland, op een ijsberg is gevaren, is eergisteren tc Liverpool binnengevallen. Ofschoon op de waarschuwing van den kijkuit de machine met volle kracht achteruitsloeg, liep het schip recht op den ijsberg in. De boeg werd een meter of drie ingedrukt, maai er bleek geen schade dicht bij de waterlijn aangebracht te zijn. Toch werden de redding booten naar buiten gezwaaid en eenige Itali anen sprongen er vast in. De schotten wer den gesloten, en een dradeloos verzoek om hulp uitgezonden. Maar toen er geen gevaar bleek te zijn, werd dat verzoek herroepen. Er viel een honderd ton ijs aan boord. Het voorschip had Zondag een negentien voet (duim water binnen. De reizigers hebben den kapitein een gouden horloge en een beurs met goudstukken geschonken. Amsterdam. In verband met het weigeren door den Haagschen Burgemeester tot het houden van een voorgenomen Kiesrechtoptocht (op den rooden Dinsdag) wordt morgen een spoedeischende vergadering belegd door het Partijbestuur der |S. D. A. P., om de aan te nemen houding vast te stellen. De kiesrecht meeting op Houtrust gaat evenwel door. Amsterdam. In het Paleis voor Volksvlijt alhier zal een gedenkdag voor Generaal Booth gehouden worden op 4 September. Tevens op de voornaamste plaatsen in ons land. Londen. In de Olympia zal op 28 dezer een gedenkdag voor William Booth gehouden wor den. Zijn begrafenis zal op Donderdag 29 Augustus plaats hebben. Parijs. Er zal eene ontmoeting plaats hebben doch men jweet nog niet juist waar en wan neer, tusschen President Faillierès en Koning Alphonses van Spanje. Constantinopel. In verband met de vredes onderhandelingen tusschen Turkije en Italië is thans de strijd gestaakt. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 AUG. 1912. AMSTERDAM, 22 Aug. 1912. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 a 47.62'/». Engelsch per 12.— 12.—. MIDDELBURG, 22 Aug. Ter graanmarkt van heden was een redelijke aanvoer. Jarige tarwe vast en 50 cent hooger betaald. Nieuwe tarwe, rogge, gerst en kroon- erwten 50 cent lager, kwaliteiten daarvan zijn zeer uiteenloopend. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.68 a 0,74 voor particulieren f 0,76 per 1/3 kilo. Eieren f 4.40, voor particulieren ƒ4.80 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4.30 a f 4.65. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 24 Aug. 12.5 Zondag 25 0.32 12.55 Maandag 26 1.14 1.31 Dinsdag 27 1.49 2.4 Woensdag 28 2.20 2.34 Donderdag 29 2.49 3.2 Vrijdag 30 3.17 3.31 Zitting van Donderdag 22 Aug. Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Voorts aanwezig de heeren Visser, Wieland Moggré, De Jager, Scheeie, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Donze en Eijke. Afwezig de heeren Drost, Dees en VanBorssum Waalkes. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. a. Missive van^Qed. Staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit, betreffende vaststelling van het kohier schoolgeld 3e kwartaal 1912. b. Idem van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende nadere regeling- der jaarwedde van den onderwijzer J. Bierlé. c. Idem van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, betreffende wijziging der ver ordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen. Allen voor kennisgeving aangenomen. De heer Waalkes komt ter vergadering. d. Adres van W. P. Nieuwelink, metselaar alhier, waarin hij te kennen geeft dat door hem is aangenomen het leggen van een dam door de gemeentehaven met bijbehoorende werkendat de dam, toen deze boven peil was, doorbrak, waardoor een groote massa aangevoerde grond wegspoelde dat het grootste deel van dien grond terecht is gekomen in het te dempen deel van de haven en dus bevorderlijk is geweest aan een werk, buiten zijne werkzaamheden vallend dat de gemeente dus voor die demping minder grond zal aan te voeren hebben Bedenen, waarom hij beleefd verzoekt dat zij hem hiervoor eene vergoeding schenke, evenredig aan de op te nemen hoeveelheid grond, die in het afge sloten deel van de haven is gekomen. De Voorzitter stelt voor dit te renvoyeeren naar B. en W. Aldus besloten. e Adres van den stationschef alhier, berichtende dat door B. en W. afwijzend is beschikt op zijn verzoek om het spoorwegpersoneel vrij te stellen van dienen bij de gemeente-brandweer. Hij komt tegen deze beslissing bij den Baad in beroep en verzoekt op grond van het bepaalde in art. 11a der verordening op de gemeentebrandweer, aan het spoorwegpersoneel vrijstelling van dienst te willen verleenen, niet alleen gedurende de dienst tijden bij de spoorwegondernemingen, maar ook gedurende de rusttijden, zooals deze in het alge meen reglement zijn voorgeschreven. De heer Dees komt ter vergadering. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Waalkes zou het willen aanhouden tot de verordening van de brandweer aan de orde komt. De heer De Jager meent dat met het oog op wat met dergelijke verzoeken vroeger gedaan werd, men best met het voorstel van B. en W. kan mee gaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. f. Voorstel tot wijziging der begrooting 1912. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijziging moet geschieden in verband met de 300 gld. sub sidie voor het torenuurwerk der Ned. Herv. kerk en de aanschaffing van een schrijfmachine, totaal i 600 gld. Dit kan echter gevonden worden uit den post zegelgelden. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. g. Schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk alhier, waarin zij haren dank betuigt voor de toegestane subsidie en mededeelt dat het uur werk besteld is en spoedig zal geplaatst worden. In verband hiermede deelt de Voorzitter mede, dat in de vergadering van Kerkvoogden nog ge sproken is over het idee om inplaats van gewone wijzerborden deze van matglas te laten vervaardigen welke doorschijnbaar zijn en dan in den toren een lantaarn te plaatsen, zoodat men bij avond ook op het uurwerk zien kan. Mitsdien stelt spr. voor om de straatverlichting met een lantaarn uit te breiden. De heer De Jager merkt op dat dit dan een nachtlantaarn zou moeten zijn, welke nogal duur uitkomt. Bovendien, doen wij dit bij den toren van een particulier lichaam, dan komt straks het voorstel om het ook bij den toren van 't stadhuis zoo te doen, welke dan toch een officieel lichaam is. De heer Lensen bestrijdt ook het voorstel, door te zeggen dat het de gemeente jaarlijks pl. m. 100 gld. kost. De heer Waalkes en Dees kunnen zich evenmin met het voorstel vereenigen. De heer De Bruijne acht het niet noodig dat de gemeente nog meerdere uitgaven doet voor dat doel en stelt voor afwijzend te beschikken. De Voorzitter trekt zijn voorstel in, daar dit niet gesteund wordt. h. Adres van A. Wegkamp, Oosterhout, eigenaar en houder van een bioscope, berichtende dat bij de gehouden verpachting van staanplaatsen voor de kermis in September, aan hem de plaats is toege wezen voor i 310 boven het verschuldigde markt- gelddat er sedert die verpachting door den Baad vergunning is gegeven tot het oprichten van drie soortgelijke inrichtingen, waardoor hij ten zeerste benadeeld is. Ware die omstandigheid bij de ver pachting bekend geweest, dan had adressant niet voor dat bedrag ingeschreven. Bedenen waarom hij verzoekt een zoodanige vermindering van pacht som te willen toestaan als de Baad zal goedvinden. Mocht hierop niet kunnen worden ingegaan, doet» hij een beroep op de welwillendheid van den Burgemeester, opdat deze gebruik maakt van de hem verleende bevoegdheid en gedurende de kermis aan de vaste inrichtingen in deze gemeente geen vergunning heeft om voorstellingen te geven B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken De heer Moggré vindt dat er wel wat inzit dat het verzoek rechtvaardigt. De Voorzitter zegt dat B. en W. van een ander gevoelen zijn, nl. dat adréssant een risico onder vindt, zooals zoo menig handelsman dagelijks be loopt, waartegen niets te doen valt. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Deze bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 10055,875. Naar aanleiding van een vraaj van den heer De Jager omtrent een te benoemen commissie voorde begrooting, zegt de Voorzitter dat er een voorstel zal komen om de behandeling op een andere wijze te doen plaats hebben. 3. Het voorstel tot afwijzende beschikking op een verzoek van N. J. Imandt om verhooging van de vergoeding van huishuur wordt z. h. s. aange nomen. 4. Van J. do Jonge was een verzoek ingekomen om eervol ontslag als onderwijzer bij het herha- lingsonderwijs [school A] zoowel voor jongens als meisjes tegen 1 Oct. voor het eerste of wel tegen 1 Sept. voor beide. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voor stellen dit verzoek in te willigen tegen I Oct. en vragen machtiging tot oproeping van sollicitanten voor die functie. Z. h. s. aangenomen. 5. Omtrent het voorstel tot stichting van een openbare lagere school, bestemd voor meer uitge breid lager ouderwijs, deelt de Voorzitter naar aan leiding van een desbetreffende vraag van den heer De Jager mede, dat een drietal besluiten in den Baad zullen komen, waarvan dit het eerste is. De heer De Jager wenscht hoofdelijke stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 9—3 st. Tegen stemmen de heeren De Jager, Scheeie en Wieland. 6. Van J. Scheeie en 29 anderen, wonende te Sluiskil op den dijk der Coegorspolder langs den weg van den Pierssenspolder, was een adres inge komen, waarin zij berichten dat voormelde weg bij het nu weer naderende bietenseizoen en winter maanden altijd in een drassigen en modderigen toestand komt te liggen dat aan weerszijden van dien weg een sloot ligt die bij het betreden der erven overschreden moet worden, welke bij het natte jaargetijde steeds in een moddersloot herscha pen is dat langs bedoelde 360 M. lange weg slechts 2 petroleumlantaarns zijn geplaatst, die onvoldoende licht verspreiden. Bedenen waarom zij verzoeken in dezen toestand te willen voorzien door het laten leggen van een verhard voetpad aan de woningzijde der weg en langs dien weg te willen doen plaatsen de benoodigde middelen ter voorziening en versprei ding van een behoorlijk licht. B. en W. stellen voor de verlichting aldaar uit te breiden met 3 lantaarns en ten behoeve van het personenverkeer langs den weg van den Pierssensp. voor de woningen te plaatsen 60 palen, waar door eën voetpad vrij komt, dat niet met wagens kan worden bereden. Het voorstel wordt na korte bespreking z. h. s. aangenomen. 7. Van Th. M. Fermont, logementhouder te Sluiskil was een verzoek ingekomen om te willen bevorderen, dat hem een vergunning voor den ver koop van sterken drank in 't klein boven het voor de gemeente verleende maximum, worde verleend. Adressant wijst er op, dat de kom van Sluiskil zich meer en meer uitbreidt en ongeveer met de omliggende woningen eene bevolking telt van 1200 zielen en door h^t stichten van de cokesovens weldra tot 1500 zal stijgen, waardoor de behoefte aan meerdere inrichtingen, waar sterken drank wordt verkocht, zich sterker doet gevoelen en voorts dat slechts één zoodanige inrichting aanwezig is. In verband hiermede was van de afd. Ter Neuzen van den Algem. Nederl. Geh. Onth. Bond een schrij ven ingekomen, waarin zij de motieven van Fermont bestrijdt, van het standpunt uitgaande dat de ge meente geen gelegenheden scheppen moet, waar voornamelijk de arbeidende bevolking haar weekgeld omzet in sterken drank of bier en meent dan ook dat er geen reden bestaan het verzoek in te willigen, maar èn in het belaag der gemeentenen van de toekomstige werklieden aan de cokes-ovens en van hunne vrouwen en kinderen, af te wijzen. Tevens waren verzoeken ingekomen van de afd. Ter Neuzen en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, Societeits, Bestaurants en Slijters „De Vergunning" en van personen wier namen voorkomen op de lijst bedoeld bij art. 13 der Drank wet, om afwijzend te beschikken op het verzoek van Fermont. Het voorstel van B. en W. is, om afwijzend te beschikken op grond van een ernstige onbillijkheid tegenover twee groepen van menschen, nl. tegen over hendie geplaatst zijn op de lijst bedoeld bij art. 13 Drankwet en tegenover de weduwen, die voor een vergunning in aanmerking komen. Het voorstel van B. en W. tot afwijzende be schikking wordt z. h. s. aangenomen. 8. Z. h. s. worden eenige ontheffingen verleend wegens H. O., hondenbelasting en schoolgeld. Van de plaatselijke schoolcommissie op het lager onderwijs was een aanbeveling ingekomen ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer A. C. Lensen, bestaande uit de heeren Van Hasselt en Nolet. Gekozen wordt de heer Van Hasselt met 7 st. de heer Nolet krijgt 4 st. en 1 st. was in blanco. Bij de rondvraag merkt de heer De Jager op, dat er van de buizen, die door de gemeentehaven liggen, drie gesprongen zijn en hoopt dat het maar bij drie blijfthij vraagt of B. en W. hiervan al nota genomen hebben en of zjj ook de oorzaak weten waaraan dit te wijten is. De Voorzitter antwoordt dat een onderzoek is ingesteld en dat gebleken is bij verdere ontgraving dat geen meerdere buizen zijn gesprongen hij merkt op, dat het misschien ontstaan kan zijn door het voortdurend storten van grond enz. en zegt toe, dat B. en W. op dien toestand zullen letten. Naar aanleiding van een vraag van den heer Moggré omtrent de afdamming van de gemeente haven, verzoekt de heer Eijke sluiting der deuren De heer Donze zegt, dat men, afgaande op de berichten dienaangaande in de couranten, reeds op verscheiden plaatsen, 't zij van gemeentewege, 't zij van particuliere zijde, met voorbereidende maat regelen is begonnen ter feestviering in 1913 van de 100-jarige herdenking van Neêrlands onafhan kelijkheid en geeft B. en W, in overweging, indien zij plannen hadden om ook hier iets te doen van gemeentewege, in de eerstvolgende vergadering ■daarmede ter tafel te komen, daar dan met het oog op de a. s. behandeling der begrooting hiermede rekening kan gehouden worden. De Voorzitter hoopt dit punt in het College van B. en W. te bespreken. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering en gaat men over in geheime zitting. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. J. F. van Hulgteijn en 2 uur, Leeskerk. Axel A 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. M. üijtenhoudt. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. van der Wal. Kloosterzande 2 uur, Ds. J. F. van Hulsteijn van Ter Neuzen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds.. A. Timmerman Sluiskil 2 uur, Ds. Den Boer. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Baams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Boos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/i uur, Ds. van der Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5'/i uur, Dhr. J. J. Kense. Lijnolie Sept. 357/sf 353/4, Oct./Dec. f 35'/4, f 35Va» Jan./April f 33'/4. Suiker oude oogst prijshoudend, nieuwe lusteloos Aug./Sept. f 135/b geboden, Oct./Dec. f lls/„ te koop, Mei f 12Vs genoteerd. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,80 a f 2,—. Friesche Blauwen f 2,40 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,50 a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f2,50 a f2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f2.— a f2,20. Geldersche Eigenheimers f 1,70 a f ,90. Eigenheimers IJpolders f 1,70 a 1,90. Duinzand Eigenheimers f 3,60 a f4,—. Zand Hillegommer f 3,— a f 3.20. ANTWERPEN, 22 Aug. 1912. Chilis alp eter vast ,;Loco fr. 26,90, per Aug. fr. 26.90. per Sept. fr. 27,20, per Febr./Maar#fr. 27,85. TER NEUZEN, 20 Aug. 1912. Boter per 1/i K.G. f 0.67V2. Eieren 104 stuks 4.40

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3