Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. slag aan den onderwijzer J. de Jonge, als onderwijzer bij het herhalingsonderwijs, als mede tot oproeping van sollicitanten. Voorstel tot stichten van een openbare lagere school, bestemd voor het geien van meer uitgebreid lager onderwijs. Voorstel tot inwilliging van een verzoek van J. Scheele c. a. tot uitbreiding van de straat verlichting te Sluiskil en het aanleggen van een voetpad aldaar. Voorstel in zake verzoek van Th. M. Fer- mont om te geraken tot een vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein boven het voor deze gemeente verleende maximum. Ontheffingen plaatselijke belastingen. Zaterdagavond is de dam aan de midden- sluis alhier doorgebroken. Deze dam is in het kanaal gemaakt voor het droogleggen der middensluis, die schoongemaakt worden moet. De schade schijnt gering te zijn, doch het op onthoud er door ontstaan zal wel groot zijn. De 2e Luitenant J. J. v. d. Eijk in garnizoen alhier wordtmet ingang van 2 Sept. gede tacheerd voor één jaar aan de Rijks-munitie fabriek om daarna de technologische studie aan de Hoogeschool te Delft te volgen. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft uit de generale kas toegestaan aan Ter Neuzen voor godsdienstonderwijs f 250, en voor predi- kantstractement o. m. aan Hoofdplaat f 100 en Waterlandkerkje f 100. Sluiskil. Sedert eenigen tijd bestaat er twist tusschen Sluiskilsche jongens en Hollandsche jongens van de Betonmaatschappij. De laatste kermisavond ontstond een hevige vechtpartij, waarbij bloedende wonden gemaakt werden. Den baas van de Betonmaatschappij werden de kleeren van het lijf gesneden. Proces-verbaal is opgemaakt. Sluiskil. De tuinier C. J. alhier viel in het kanaal toen hij zijn materialen schoonmaakte. Juist toen hij voor de tweede maal boven kwam had J. K. het geluk hem te redden. Axel. Op Zaterdag 17 Aug. j.l. werd alhier door de deelnemers aan „de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht" onder leiding van den militie-officier, de heer P. A. Galle van Ter Neuzen, een onderlinge schiet wedstrijd gehouden. Eerst werd geschoten op de ringschijf, staan de houding op 15 M. afstand, hoogste aantal punten 60. Hierbij werd de prijs behaald door Jac. de Feijter met 47 p. Deze ontving de le prijs (een verguld zilveren medaille). Daarna werd geschoten op de kleine kop schijf in liggende houding op 12 M. Hoogste aantal treffers 5. Prijswinner was R. Blankert met 4 treffers en 1 schot in 't veld. Deze ontving de 2e prijs (een sigarenpijpje). Vervolgens werd op de ringschijf geschoten in liggende houding op 20 M. afstand (hoogste aantal punten 60). Prijswinner P. van Alten met 52 p. Deze ontving de 3e prijs (een mes). De 4e prijs werd behaald door J. Visser op de groote kopschijf in knielende houding, afstand 15 M. Hoogste aantal treffers 5. De heeren J. Visser en A. de Feijter hadden beiden 4 treffers en 1 schot in 't veld. Na een kamp strijd won de heer J. Visser het en ontving eveneens een mes. Eindelijk werd 5e prijs (een sigarenpijpje) gewonnen door M. van Alten op de ringschijf in staande houding op 15 M. Hoogste aantal punten 36. Door M. van Alten en W. Dees was beiden 32 p. geschoten. Doch bij den kampstrijd was M. van Alten de gelukkige met 34 p. Axel De schietvereen. „Prins Maurits" alhier heeft bij de schietwedstrijd te Oostburg, de vorige week gehouden, op de gewone korps- baan (Marga, op 20 M. afstand) ae le prijs behaald met 278 punten. Deze prijs bestaat uit een bronzen medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder. Axel. Op 17 Aug. 1. 1. had alhier op het Raadhuis de aanbesteding plaats van de leve ring van 20,000 stuks straatklinker, te leveren franco wagon station Axel. De leverantie werd gegund aan de N. V. Handel in Bouwmaterialen, enz,, directeur de heer G. F. P. v. d. Peijl te Ter Neuzen voor f 16,50 per 1000 stuks. Axel. Vermeldt moet nog worden, dat bij het Festival van Donderdag St. Cecilia van St Gillis behalve hare opgegeven stukken nog eenige extranummers uitvoerde, zeker tot ge noegen vaD vele toehoorders, die met de grootste aandacht de uitvoering van dit schoone ge zelschap volgden. Dit gezelschap bracht nader hand nog een serenade bij den burgemeester, die bestuur en uitvoerders onthaalde. Axel. Op Maandag 19 Aug. j.l. werd door de Vereen. „Ambachtsbelang" haar eerste jaar vergadering gehouden. De voorzitter heette de leden welkom op deze eerste jaarvergadering, en verheugde er zich over dat onder gunstige omstandigheden deze jaarvergadering kon worden gehouden, wijl de verschillende moeilijkheden op bevre digende wijze waren overwonnen. Uit het jaarverslag van den secr. bleek dat het ledental sedert de oprichting aanmerkelijk is uitgebreid, dat een groot aantal leerlingen de cursus heeft bijgewoond en met het gunstig resultaat dat velen op de tentoonstelling be kroond konden worden. Hij eindigde zijn verslag met een woord van opwekking om de zaak bij voortduur te blijven steunen. De penningmeester deelde mede dat aan contributie was ontvangen f 94, aan schoolgeld f87.75 en aan giften f22.70, terwijl de ge meente Axel f275 subsidie had verleend en die van de Provincie nog moet worden ont vangen. De gewone uitgaven bedroegen f 452.795, terwijl de oprichtingskosten hebben bedragen f395. Op voorstel van de Comm. welke de reke ning heeft nagezien, werd het verslag goed gekeurd en de penningmeester gedechargeerd voor zijn beheer. Tot bestuursleden werden herkozen dhrn. J. A. van Hoeve en A. van 't Hoff en in de vacature ontstaan door het vertrek van den voorzitter dhr. J. Huizinga werd gekozen de heer A. E. C. Kruijsse. Als voorzitter werd aangewezen de heer C. Hagers. Hulst. Alhier is een comité gevormd om spcysdig een vliegfeest te organiseeren. Met een vliegenier uit Antwerpen is een overeen komst gesloten. Hulst. Tusschen deze gemeente en Ter Neuzen is een koe in de Absdalepolder door een per sonentrein aangereden en vermorseld. Koewacht. Dit jaar is de uitvoer in België van haver en vlas uit Z.-Vlaanderen zeer groot. Oostburg. In 't geheel bezochten de Huis- vlijttentoonstelling alhier ruim 2000 personen. Biervliet. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Koninginnepolder, de heer P. de Dobbelaere. Een nieuw reddingsmiddel. Men meldt uit Vlissingen aan de „N. R. Ct." Vrijdagmorgen zijn op het strand alhier in tegenwoordigheid van den burgemeester, wet houder Niftrik, den gemeentesecretaris en leden van de badcommissie proeven genomen met een reddingstoestel, bedacht door den heer A. Klontje, militie-commissaris te Middel burg. Het bestaat uit een torpedovormig ge sneden stuk hout van ongeveer 4 d.M. lengte, waaraan een dunne lijn is bevestigd. Door middel van een stok waaraan een dun touwtje met knoop kan dit stuk hout tot op 60 M. afstand in een bepaalde richting geschoten worden. De proeven slaagden uitstekend, geen enkele maal werd het doel gemist. Opgemerkt dient te worden, dat de bedoeling niet is eenig ander reddingmiddel te vervangen, doch naast die andere een snel middel tot hulpbieden te hebben want mocht het toe stelletje alleen steun bieden door trekken aan den oever, dan zal het den drenkeling in staat stellen zich boven te houden tot per boot of zwemmende andere hulp opdaagt. Bij sluizen en bruggen dient dit middel aanwezig te zijn vooral daar de kosten van aanschaffing zeer gering zijn. De heer Klontje, die van plan is ook elders zulke demonstraties te houden, bood dc ge meente Vlissingen een toestelletje aan dat dank baar aanvaard werd door den burgemeester. De uitvinder, die zelf zijn uitvinding het ei van Columbus noemt, deelde Z. K. H. Prins Hendrik, als voorman op het gebied van het reddingswezen, zijn vinding mede en mocht daarop een zeer waardeerend schrijven ont vangen. Middelburg. Zaterdagavond is een 15-jarige slagersknecht door een 22-jarigen fabrieks arbeider bewusteloos geslagen, zoodat hij ineen zakte en per brancard naar het gasthuis ver voerd moest worden. Omstuwd door veel pu bliek, begeleiden 4 politie-agenten de brancard. De dader meldde zich zelf bij de politie aan en is Zondagavond, na opgemaakt proces-ver baal, vrijgelaten. De getroffene verkeert buiten levensgevaar. Goes. Vrijdag was het feest bij de firma Wed. Faberij de Jonge alhier. B. Knieriem herdacht het zeldzame feit van 60 jaar bij genoemde firma werkzaam te zijn. Naar men aan het N. v. d. D. meedeelt, heeft 't Woensdag op Schouwen (Zeeland) tijdens een ^kort onweer zóó gehageld en ge sneeuwd, dat velden en wegen weldra een volmaakt wintergezicht opleverden. Men kon zelfs sneeuwballen maken. Gereformeerde Kerken. Tweetal te ZaltbommelZ. Hoek te Zeven hoven en G. de Jager te Wolfaartsdijk. Beroepen te Kapelle-Biezelinge A. Scheele te Veere te Stellendam J. J. Koopmans te Grijpskerke. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te HillegomB. J. C. Rijnders te Doornspijkte SchoondijkeF. A. v. d. Vlies te Poortugaal. Bedanktvoor Oude Tonge door P. de Looze te Waarder bij Woerden. -V- Voor de Vrije Uuiversiteit is, volgens de „Stand." van wijlen den heer J. van Alphen, te Hengelo, een legaat ontvangen van f 10,000. Aan Ds. C. WTarner, Geref. predikant te Brussel, is door den kerkeraad aldaar 7 maan den verlof verleend, ingaande Januari 1913, om zijn studie voor Doctor in de Theologie te beëindigen. De Chr. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 uur in de consistorie kamer der Geref. Kerk in de Nieuwstraat alhier. Te Stratum, bij Eindhoven, is zekere vrouw v. D. gestorven onder vergiftigingsver schijnselen. Ernstige geruchten loopen, dat de vrouw gerookt paarden vleesch heeft gekocht van denzelfden voorraad als (waarvan een tien tal personen in de gemeente Eindhoven ernstig ziek zijn geworden. Een gestreng onderzoek wordt ingesteld. Is een snor nuttig Een snor is nuttig voor allen, die stoffigen arbeid hebben, als molenaars, bakkers, steen houwers, enz. daar het stof door dezen na tuurlijken respirateur van de longen afgehou den wordt. De sappeurs en mineurs in het Fransclie leger, die wegens de grootte en de sdlioonheid van hun baard bekend staan, ver heugen zich dan ook over een zekere inmuni- teit tegen ziekten der ademhalingsorganen. Waar deze organen anders licht door te veel inspanning lijden, zooals bij zangers enz., daar is de baard en de snor de beste hulp, om zulke storingen te voorkomen. Het weer. In den zomer is ieder op zijn wijze metere- oloog. Een Duitsch geleerde, Eduard Brück- ner heeft langs statistischen weg gevonden, dat de klimatische gesteldheid in 35-jarige perioden te onderscheiden is. Hiertoe is hij de wisselingen in de hoogte van den waterspiegel van de Kaspische zee nagegaan, die als binnen zee zonder afvoer een maatstaf voor de in haar omgeving gevallen neerslag levert. Later bleek, dat de zwenkingen der gemiddelde tempera turen een zelfden rythmus aanwezen. Ook de beweging van het gletscher-ijs op de Alpen vertoont een dergelijke periodiciteit. Volgens Brückner zijn koude en natte jaren te onderscheiden, die binnen perioden van 35 jaar met droge en warme afwisselen. Zoo kunnen de jaren van 1851 tot 1870 in midden Europa voor droog en warm gelden, waarop van 1871 tot 1885 natte en vochtige gevolgd zijn. 1886 moet dus volgens die be rekening weer het eerste jaar van een warme periode zijn. Voorts komen voor deze verschijnselen nog de warmte van den golfstroom en het aantal zonnevlekken in aanmerking. Dr. A. Peppier, een weerkundige uit Giessen, heeft bevonden, dat de verdeeling van den luchtdruk gedurende dit jaar overeenkomst vertoont met die van het vorig jaar, waaruit dus zou volgen, dat ook 1912 tot de droge jaren zou belmoren. Iets, wat degene moeilijk kan beamen, die gedurende de beide, afgeloopen weken buiten zijn vacantie doorbracht. Gebleken is, dat in de jaren, waarin de zon weinig vlekken vertoonde, in Oostenrijk en Pruisen van 1864 tot 1884 minder regen viel dan in de jaren, dat de zonnevlekken menig- vuldiger optraden. Om de ongeveer 11 jaren wisselt de hoeveelheid zonnevlekken. In over eenstemming daarmee zijn ook de regen-hoe- veelheden meer of minder. In doorsnee valt in Pruisen in den tijd van de minste zonne vlekken 10 procent minder regen dan in de periode waarin de meeste worden waarge nomen. Bovendien valt dit meerdere voornamelijk in de lente- en wintermaanden. Toch berust het bovenstaande voor een groot deel nog op vermoedens en 1 onderstellingen. Zekerheid heeft men niet, want die perioden laten zich niet scherp aangrenzen. De voornaamste factor met betrekking tot den regenval is de verdeeling van den luchtdruk. Hoe die zich echter z^l voordoen, weet niemand van tevoren. Daarom is het allicht dienstig, er nog eens op te wijzen hoe het onmogelijk is, de weersge steldheid voor over eenige dagen te voor spellen. Buitengewone tweelingen. In „die Umschau" komt voor een afbeelding van de te Vilbel bij Frankfort a. M. geboren met de hoofden aan elkaar gegroeide twee lingen. Uit de afbeelding blijkt, dat de hoofden nagenoeg één vleeschmassa vormen en de overgang van het eene hoofd tot het andere slechts door een geringe verdieping is aange duid. De kinderen (meisjes) waren op 't oogen- blik dat de afbeelding in „die Umschau (25 Mei) verscheen, drie maanden oud en tezamen 95 c.M. lang. Het is een eigenaardig gezicht de kleine ongelukkige schepsels in een groot bed in eikaars verlengde te zien liggen. Zij kijken vroolijk uit de heldere oogen, maar kunnen elkaar niet zien. De voeding geschiedt met de flesch. Als vaststaand moet aangenomen worden dat elk van de kinderen eigen hersenen heeft, daar het meermalen gebeurt, dat het eene slaapt, terwijl het andere meisje om zich heen kijkt en met de handjes speelt. Een scheiding is, althans in het tegenwoordige levensstadium, niet mogelijk zeer waarschijnlijk zou de dood er het gevolg van zijn, daar nog niet met zekerheid gezegd kan worden, of er twee schedels zijn dan wel een enkele en gemeen schappelijke aanwezig is. Intusschen zal een langdurig samenleven in dezen toestand wel geheel uitgesloten zijn. Nu de techniek het zoover heeft ge bracht, dat brandkasten haast niet meer te openen zijn door niet daartoe gerechtigden nemen de inbrekers eenvoudig het geheele meubel mede. Te Reims is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken in het kantoor vaneen koopman. Den volgenden ochtend bleek dat de nachtelijke bezoekers door het keldergat waren binnengekomen, alle kamers hadden bezocht om mee te nemen wat van hun gading was, om zich daarna te verwijderen met een brandkast van een gewicht van ongeveer 200 K.G. De politie heeft tot nog toe geen spoor van de dieven kunnen ontdekken. In het mijnwerkersziekenhuis te Bochum is weer een van de gewonden uit de mijn Lothringen bezweken. Het geheele aantal doo- den is dientengevolge tot 113 gestegen. Twee mannen verkeeren nog in levensgevaar. Amsterdam. Het conflict bij de firma Asser is thans opgelost. De uitsluiting is opgeheven. Donderdag wordt de fabriek weer geopend en alle werklieden hervatten als dan de werk zaamheden. Den Haag. De Nederl. Christel. Protestanten bond van Post en Telegraafbeambten heeft een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat. Het bevatte het verzoek om 31 Augustus met de Zondagsdienst gelijk te stellen, om zoodoende de verjaardag van H. M. de Koningin thuis te kunnen vieren, alsmede omdat het publiek niet thuis gevonden wordt. AMSTERDAM, 19 Aug. 1912. KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 kf 47.627a- Engelsch per 12.— 12. HULST, 19 Aug, 1912. TER NEUZEN. Geboorten. 12 Aug. Jean Bap- tiste, z. van Jacobus Dooms en van Cornelia Maria Machielsen. 14 Aug. Catharina, d. van David Bare- man en van Francoise Dieleman. 15 Aug. Jan, z. van Cornelis Donze en van Adriana Cornelia Riekwel. 16 Aug. Gerardus Willem, z. van Gerardus Willem Versloot en van Maria Jacoba de Smit. 17 Aug. Cornelia Pieternella, d. van Daniel Kaan en van Anthonia Johanna Adriana Dekker. Overlijden. 11 Aug. Krijn Abraham Broekhoven, oud 9 m., z. van Cornelis Johannes en van Elizabeth Rouw. 17 Aug. Johannes Adriaan Machielle, oud 76 j., weduwn. van Carolina de Fever. HOEK. Huwelijks-aangiften 8 Aug. Cornelis Zegers, oud 21 j., jm. en Helena Cornelia Kolijn, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Aug. Jacobus de Zeeuw oud 18 j., jm. en Aaltje Platteeuw, oud 20 j-> jd- Geboorten. 4 Aug. Licia Sara, d. van Marcus de Bokx en van Adriana Helmendach. 6 Aug. Cornelia Jacomina, d. van Krijn Livinus de Kraker en van Berbel Elizabeth Hamelink. 11 Aug. Adriana Maria, d. van Cornelis Jacobus Pladdeten van Maria de Braai. Overlijden. 6 Aug. Cornelia Verpoorte, oud 28 j., d. van Jacobus (overl.) en van Dingetje de Jonge. AXEL. Huwelijks-aangiften. 14 Aug. Pieter Johannis Verlinde, oud 36 j., weduwn. en Rachel van Strien, oud 46 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Johanna, d. van Gerardus Marinus Stouthamer en van Adriana Paulina Wiest. 5 Aug. Hendrik Pieter, z. van Jacobus Marinus Oggel en van Hilda Engeliua Sijpkens. 8 Aug. Krijn, z. van Jozias Mattheus Hamelink en van Janneke Hamelink. 9 Aug. Catharina, d. van Abraham Koster en van Geertruij Schieman. Pieter, z. van Pieter Cornelissen en Anna de Brijijne. 13 Aug. Tanneke Neeltje, d. van Jacob Pieter Lensen en van Debora Oosten. Overlijden. 11 Aug Aaltje Verplanke, oud 40 j., d. van Jaspert en van Aaitje Willemsen. Aaltje Scheele, oud 7 m., d. van Marinus en vau Janna Maria Scheele. Lijnolie vliegend, f 37, f 36%, Sept. f 36, f361/», Sept,/Dec. f 36%, Jan./April f34. Suiker oude oogst vast, nieuwe kalm Aug. f 147,e genoteerd, Oct./Dec. f 11% te koop, Jan /Maart f 12 geboden. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,90 a f 2,—. Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,40. Zeeuwsche Bonten f 2,60. a 2,60. Zeeuwsche Blauwen f 2,30 a f 2,60. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.a f 2,10. Geldersche Eigenheimers f 1,80 a f 1,90. Eigenheimers IJpolders f 1,80 a 1,90. Duinzand Eigenheimers f 3,60 a f 3,80. Hillegommer Zand f 2,80 a f 3.20. Zandvoorter KAlen f3,80 a f4.—. ANTWERPEN, 19 Aug. 1912. Chilisalpeter. Geen noteeriug. TER NEUZEN, 20 Aug. 1912. Boter per Va K.G. f 0.677a. Eieren 104 stuks 4.40 ROTTERDAM, 19 Augutus. Bi'nnenl. Granen. Tarwe. Jarige iets ruimer aangeboden, prijshoudend verkocht. Essex per 100 kg. van f 11.40 tot f 11.90. Overige soorten per 100 k g. van f 10.60 tot f 11.10. Tarwe nieuwe zeer ruim aangeboden onveranderd verkocht. Essex per 100 kg. van f 10.25 tot f 10.75. Overige soorten van f 9 25 tot f 10, in een bijzonder geval iets meer betaald. Overige artikelen blijven nog tfe weinig aangeboden om ervan noteering op te maken. Middpnprijs per 100 K.G. Tarwe/10,—, Rogge ƒ8,40, Wintergerst 9,60, Zomergerst 9,— Haver 10,40 Erwten 15,50, Witte Boonen Bruine Boonen/—Duivenboonen/ Paardenboonen Boekweit /0,Lijnzaad f Koolzaad/ Aardappels 2,40. Boter per kilo ƒ,1,26. Eieren per 26 stuks 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 8 stuks rundvee en 23 varkens, waarvan verkocht 3 stuks rundvee, en 20 varkens.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3