Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. de Raad van Axel, als zoodanig, aan het be stuur eener andere gemeente gaat verzoeken om een barer wegen in orde te maken De heer Van Driel meende dat daarvoor aanleiding is, omdat vanwege de gemeente Axel in het verharden van dien weg is bijge dragen. Wil Zaamslag het niet doen, dan moet men er zich bij neerleggen, maar het is met een kleinigheid te verhelpen. De Voorzitter zeide dat aan den wensch van den heer Van Driel zal worden voldaan. Axel. De burgemeester dezer gemeente is voor het publiek ten stadhuize te spreken op werkdagen, behalve des Zaterdags, van des voormiddags half tien tot half twaalf. De uitbreiding der los- en laadterreinen te IJzendijke en op den Oranjedijk is door de directie der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij opgedragen voor f 8000 aan J. M. II. van de Sande en W. Woittier te Breskens. Bij de openbare aanbesteding hadden deze heeren ingeschreven voor f8200, J. D. J. Maas te Biervliet voor f 8300, Gebr. Aernouds te IJzendijke voor f9225. De gunning had plaats nadat nog een onderhandsche besteding had plaats gehad. Voor de verplichte hengstenkeuring, welke gehouden wordt van den 2en tot de 7e Sep tember zijn aangegeven 224 hengsten, waar van 12 té Middelburg, 72 te Oostburg, 26 te Kattendijke, 92 te Hulst, 12 te Bergen-op-Zoom en 10 te Zierikzee. Gedenkdagen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 14 Augustus 1854. Belangrijke oeverval aan den Eendragtpolder, gemeente Zaamslag. 15 Augustus 1853. Eerste steen gelegd van de aanzienlijke uitwendige verbetering aan het kerkgebouw te Axel. 16 Augustus 1604. De Spaansche veldheer Spinola herovert het fort Sint Philippine, bij Oostburg. 20 Augustus 1604. Sluis, door Prins Maunts veroverd, wordt door het Spaansch garnizoen verlaten. 16 Augustus 1809. De batterij en het kruit magazijn aan den Margarethapolder onder Zaamslag door de Engelschen vernield. 17 Augustus 1596. Die van Hulst parlemen- teeren met den belegeraar Albertus van Oos tenrijk. 18 Augustus 1596. De Spanjaarden meester van Hulst. 19 Augustus 1714. De toren en kerk van de Hervormde gemeente te Oostburg door het onweder in de asch gelegd. Een wasscherij en ververij afgebrand. Middelburg. Een brand als die van Donder dagnacht heeft in vrij langen tijd hier niet gewoed. Dadelijk fel uitgeslagen, zag men in alle deelen van de stad de „Lange Jan' in rossen gloed gezet, wat de menschen deed Zien dat het ernstig was. 'tWas zoowat één uur, toen een sergeant van de wacht in de kazerne opmerkzaam werd op een rooden gloed bij den Penninghoek- singel. Hij zag, dat er brand was in de che mische wasscherij aldaar van den heer A. Krapels, en waarschuwde direct de politie, die de brandweer deed waarschuwen. In de kazerne werd ook direct alarm ge maakt en al heel gauw was de militaire brand weer met de spuit ter plaatse om de eerste waterstraal op het reeds in lichte laaie staande gebouw te richten. Langzamerhand kwamen de spuiten van de burgerlijke brandweer ook ter plaatse. Intusschen had de brand een angstwekken- den omvang aangenomen. In de wasscherij toch waren brandbare stoffen bij de vleet aanwezig. Hoog sloegen de vlammen op en fel rood stak het brandend huis zich af tegen den donkeren hemel. Aan den overkant van het water der Heerengracht hadden zich een massa menschen verzameld om het schoone schouwspel te zien. Een vonkenregen woei door de lucht. Het heele fabrieksgebouw leek een groote oven. Nu en dan klonk een doffe knal, wanneer ontvlambare stoffen plotseling vuur vatten. Dan weer een dof gerommel van vallende balken en steenen. Omstreeks kwart na een was de brand het felst geweest. Maar toch nog lang, tot bij tweeën sloegen de vlammen hoog op en eerst tegen half drie was de brandweer meester van 't terrein. Vooral het magazijn van den heer A. G. v. d. Hooft verkeerde in gevaar. De mili tairen hadden het aangrenzende pakhuis van dezen heer, waarin o.a. zeepen en zeeppoeders bewaard werden, leeg gehaald. Maar ook de woning van den heer V. d. Hooft werd be dreigd. De achterzijde van het huis, dat uit komt in de Noordstraat is op vele plaatsen geschroeid. De vensters zijn gebroken hoo rnen en struiken in den tuin totaal doodge brand. Vanuit de Noordstraat werd een slang door het huis gelegd. De Midd. Crt. schrijft verder, de afgebrande fabriek is een treurig gezicht. Machine-ketels liggen gebarsten en vernield tusschen de ver koolde balken en planken. Des avonds om half acht had de eigenaar de fabriek verlaten toen de boel al reddeloos verloren was, hoorde hij het ongeluk. Omtrent de oorzaak is niets bekend ook de eigenaar kon er zich geen idee van vormen hoe de brand kan onstaan zijn. Alles is', hoewel niet hoog, verzekerd. Bo vendien is natuurlijk de bedrijfsschade groot. Ook waren in de fabriek verscheidene goede ren ter bewerking aanwezig. Direct kan niet worden uitgemaakt hoeveel en van wie. Want de brand heeft de betreffende boeken even eens vernietigd. De heer Van der Hooft lijdt eveneens water en brandschade. Ook hier kan moeilijk een bedrag genoemd worden, maar gering is de schade zeker niet. Middelburg. Tegenwoordig worden hier eiken Zondagavond Mormonenbijeenkomsten gehou den. Goes. Woensdag werd alhier onder voorzitter schap van den heer baron Collot d'Escury van Hontenisse, eene vergadering van de afdeeling Zeeland der Vereeniging „Het Nederl. Rundvee- Stamboek gehouden. 48 leden waren tegen woordig. De rekening der afdeeling sloot met een goed slot van f 1796,5073. In beginsel werd besloten de afdeeling in eene vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland om te zetten. Bruinisse. Van den minister van Waterstaat is bericht ontvangen bij den gemeenteraad, dat van rijkswege voor het herstel van den havendam een bijdrage van f 19,475 zal worden verleend. Gereformeerde Kerken. Tweetalte Stellendam R. J. Aalberts te Spijkenisse en J. J. Koopmans te Grijpskerkc. Aangenomennaar Leidschendam door D. Sikkel, cand. te Amsterdam. Bedanktvoor Monnikendam en voor St. Jacobi-Parochie door D. Sikkel, cand. te Am sterdam. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Helium (Fr.)G. J. Mooi te Frederiksoord te Kleverskerke (toez.)J. H. Semmelink te Ambt-Doetinchem. Na den eersten oogst. De erwten en boonen zijn zoogenaamde vlinderbloemige planten. Met de lupinen, de serradella, de wikken en de klavers, behooren zij tot dezelfde familie. Het zijn dus zooals zé wel eens zeggen „stikstofvermeerders." Dat beteekent, dat de grond door de teelt dezer planten rijker wordt aan stikstof. Erwten en boonen hebben dus weinig stik stofbemesting noodig integendeel zij verrijken den grond zelf er mee. Denken we b.v. aan het gebruik, dat we van de vlinderbloemigen maken, als groenbemesting, denken we aan het weelderig groeien van het nagras op klaverstoppel. Zijn de erwten en boonen verrijkers van den grond, wat aangaat de s t i k s t o f, op een ander punt verarmen zij den grond. De boonen en de erwten be vatten en in de stengels en in de zaden een buitengewone hoeveelheid kali. Wij kunnen dit vrij nauwkeurig berekenen. Als een II.A. gemiddeld 27,2 H.L. boonen oplevert, dus ongeveer een gewicht van 2448 K.G. en in 1000 K.G. boonen alleen ongeveer 32 K.G. kali uit den grond verdwenen. Door de boonen alleen, zeg ik, want men moet in aanmerking nemen, dat het boonenstroo nog meer kali bevat dan de boonen zelfs, n.l. ongeveer 19,5 K.G. per 1000 K.G. Met de erwten is het al eveneens gesteld. Het vorige jaar gaf de H.A. gemiddeld 25 mud erwten, wegende ongeveer 22,50 K.G., waarin omdat in erwten ruim 1 kali zit, dus 22.5 K.G. kali was. Met het erwtenstroo er bij, kunnen we gerust aannemendat van de lï.A. meer dan 30 K.G. kali is verwijderd. Dat is zeer veel, als men nagaat, dat in 1000 K.G. gewone versche stalmest slechts 4,5 K.G. kali aanwezig is, om dat kaliverlies te dekken. Ik maak deze berekening, om den lezer eens duidelijk te doen zien, hoe èn boonen èn erwten den bodem van zijn kalivoorraad 7e- rooven. Een land dat dezen zomer een goeden voorraad erwten en boonen heeft gehad, is dan ook op het oogenblik zeer arm aan kali. Al is de waarschijnlijke grond, waarop de erwten en boonen gegroeid hebben, zware klei, toch moeten we bedenken, dat een ver lies' van 30 K.G. kali heel wat beteekent. Maar is de grond lichte kleigrond, zwavel- grond of zandgrond, dan is een verlies van 30 K.G. kali niets dan uitputting. Moeten we op dien bodem het volgend jaar weereen kaligewas zaaien, dan is het bijna zeker, dat zonder bemesting de oogst ver beneden het gemiddelde zal blijven, misschien totaal zal mislukken. Maar ook dan als we een gewas zoeken, dat minder eischen stelt aan den kali- voorraad is het nog ongeraden dit gewas, zonder een afzonderlijke kalibemesting, te zaaien. Hoe kunnen we nu het goedkoopst en het eenvoudigst zulk erwten- en boonenland weder in orde brengen? Aannemende, dat zulk land altijd eenigszins aan den zwaren kant zal zijn, kunnen we als algemeenen regel geven, dat we dezen herfst of anders vroeg in het voorjaar 2 zak 40 kalizout per H.A. moeten uitzaaien. De kali zet zich in den grond vast en maakt het land weer normaal. Op lichtere gronden ook daar, waar een ^top- peloogst gewonnen wordt, kan men het groote kaliverlies, hetzij door kaïniet, door 40 °/o kalizout of door patentkali dekken. Het laatste, wanneer we nog een herfstgewas hebben. Alles intusschen zoo vroeg mogelijk. Er waren in den laatsten tijd te Leiden herhaaldelijk diefstallen met braak gepleegd, zonder dat men den dader of de daders op het spoor kon komen. Dat er weer geld werd vermist in het bestelkantoor der S.S., deed bij de politie het vermoeden ontstaan, dat allicht de dader onder het bestellerspersoneel moest worden gezocht. Zoo werd de 35-jarige besteller H. in hechtenis genomen. Een huis zoeking leidde tot de ontdekking, dat hij een groot aantal sleutels had, waarvan enkele pasten in de d'euren der woningen of kantoren waar diefstallen werden gepleegd. Reeds heeft de man bekend van enkele der plaats gehad hebbende diefstallen de dader te zijn. In de machinekamer van het motortonk- schip Vulcanus, van de Ned. Ind. Tankstoom boot Mij., dat in herstelling aan de werf van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam ligt, is Woensdag een ernstig ongeluk gebeurd. Door nog onbekende oorzaak is de luchtkast gesprongenvijf werklieden werden door de weggeslingerde machinedeelen verwond, van wie twee ernstig. De 3e machinist, de heer Leeman, kreeg een schouderwond, hem werd bovendien een oor afgescheurdhet ergste was de 5e machinist, de heer R., er echter aan toe; zijn linkerarm werd verbrijzeld. Ook de bankwerker van A. werd vrij ernstig aan een van de beenen gekneusd. De kwetsuren van de twee andere getroffenen waren van minder beteekenis. De gewonden werden naar het Binnengasthuis vervoerd. De Vulcanus zou Donderdag weer vertrekken, doch zal nu vermoedelijk nog moeten blijven liggen, in afwachting van het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Men meldt uit Tiel d.d. 13 Augustus aan de „Tel." Een der dronkemanstooneelen, die wel ver minderen maar op Zondagavond in onze achter buurten volstrekt nog niet zeldzaam zijn, heeft een ernstiger afloop gehad dan deze in den regel gelukkig hebben. D. J. v. IJzendoorn, beter bekend als de Korporaal, was met zijn vriend J. Baggerman uitgeweest. Beiden waren dronken en B. werd door de politie ingerekend. Onderwijl dit geschiedde, raakte v. IJ. in twist met de 40-jarige vrouw van B. Deze heeft daarop v. IJ. met een bezemsteel zeer ernstig toegetakeld, zoodat hij bewusteloos op bed werd geholpen. De politie, die later nog eens kwam kijken, meende dat v. IJ. zijn roes uitsliep. Gisteren werd Dr. ter Braak bij den zieke geroepen en deze bevond diens toestand zoo ernstig, dat hij politie en justitie er van op de hoogte stelde. Men vreest zeer voor het leven van getroffene. Vromt B. werd voorloopig in het politie bureau onderdak verschaft. Heden is zij na langdurig verhoor voor den rechter-commissaris, in het Huis van Bewaring opgesloten. Naar het N. v. N. meedeelt, hebben twee bedienden, P. en V., van de rijwielfabriek Simplex voor ongeveer 860 gld. aan onder- deelen van rijwielen verduisterd, welke zij bij opkoopers te gelde maakten. Zij zijn, evenals drie opkoopers, aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Tegen een ijsberg aangevaren. Maandagnamiddag is het stoomschip Corsican, van de Allan-lijn, met 200 reizigers van Montreal op weg naar Liverpool, bij Belle Isle, op de Noordelijke kust van Newfoundland, met een ijsberg in aanvaring gekomen. Wegens mist ging het schip met kwart vaart. De uit kijk waarschuwde, dat een ijsberg vlak voor den boeg wasde machine sloeg dadelijk achteruit, maar de botsing was niet meer te vermijden. Zij was echter niet hevig en het schip leed alleen schade boven de waterlijn. Het vervolgt zonder bijstand de reis. De kapitein heeft radiotelegrafisch gemeld, dat de hoeveelheid ijs in den Oceaan buiten gewoon groot is. Reeds hebben verschillende lijnen dan ook besloten om niet met 15 dezer van koers te veranderen, maar dat tot 31 dezer, of desnoods later, uit te stellen. De Engelsche suffragettes schijnen het werpen met harde voorwerpen nog niet te kunnen nalaten. Zaterdag is er te Glasgow weer iets voorgevallen, hetwelk dit duidelijk illustreert. Een dezer militante dames wierp daar namelijk met een bijl naar een kostbaar schil derij in de kunstgalerij, zoodat het glas voor het doek verbrijzeld erij het schilderij bescha digd werd. Door een overhaaste vlucht onttrok de zon derlinge kiesrechtstrijdster zich aan een arres tatie. De daad moet beschouwd worden als wraakneming van het zware vonnis, hetwelk dezer dagen tegen Mrs. Leigh en Miss Evans geëischt werd. Het doek, waarop de suffra gette het gemunt had, was het hoofd van een engel van Coreggio. Gelukkig heeft het glas de kracht van den worp gebroken en is het schilderij slechts weinig beschadigd. Klachten over het slechte weer komen vrijwel van alle kanten. Te Parijs heeft het Dinsdag twintig uur aan één stuk geregend, 's Avonds tegen acht uur werd het droog, maar Woensdagochtend regende het weer. Men schijnt zeven-en-dertig jaar terug te moeten gaan om een dag met zulk een overvloed van regen te vinden als dien van Dinsdag. Het Hof van Gezworenen te Parijs heeft Zaterdag een jongen van nog geen volle 17 jaar die in een korte broek met bloote kuiten voor de reehtbank verscheen hoogst waar schijnlijk om de heeren rechters te bewegen hem als kind te beschouwen en naar een opvoedingsgesticht te zenden ter dood ver oordeeld. De beklaagde, een zekere Marcel Rouches, had op 1 Maart 11. zijn oude tante gewurgd en haar geheele bezit, een franc oi vijftig ge roofd, om zich geld voor de bioscoop en andere hoogheerlijke vermaken te verschaffen. Na een beraadslaging, die slechts een half uur duurde, beantwoordde de jury alle schuld vragen met „ja" en Rouches hoorde het dood vonnis tegen zich eischen. De jongen hoorde het vonnis kalm aan, en zei slechts met luider stem, terwijl de gen darmen hem wegleidden„Ik had gedacht dat ik voor zoo iets naar een opvoedingsge sticht zou worden gestuurd." Een staaltje van schandelijke wreedheid wordt uit het dorp Aires bij Béziers gemeld. Nietswaardige individuen hebben daar een hond met benzine begoten en toen de vacht van het arme dier aangestoken. Wild van pijn heeft de hond, om zijn vlammen te dooven, zich tegen een meisje van zes jaar aange worpen, waarvan de kleeren onmiddellijk vlam vatten. Het kind is, evenals de hond, aan de brandwonden gestorven. Door een ongelukkig voorval is te Plagnes, een dorpje bij Saint-Gervais-les Bains, een priester aan zijn eind gekomen. De geestelijke hield n.l. in zijn tuin een aantal bijenkorven. Toen hij aan een dier korven bezig was, zonder echter, zooals gebruikelijk is, een masker voor zijn gezicht te nemen, vloog een bij in zijn mond, en stak hem achter in de keel. Dadelijk daarop deed zich een ontsteking voor, waardoor dit lichaamsdeel hevig begon op te zwellen. Na 25 minuten van allerpijnlijkst lijden, dat tenslotte met verstikking eindigde, gaf de on gelukkige priester den geest. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 AUG. 1912. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 [en 2 unr, Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A 9 en 2 nnr, Ds. J. H. Lammertsma. Axel B 9 en 2 unr Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. R Hamming van Groningen. 6 uur, Ds. R. Hamming. Rede voor de Jongelingsvereeniging. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. van der Wal. Kloosterzande Geen dienst. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds.. A. Timmerman Sluiskil 9 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Axel 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz, Zaamslag 9 en 2 uur, Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Hulst 9 uur, Ds. Den Boer. Sas van Gent 9 uur, Ds. H. Akersloot v. Houten Roos. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. A. Jansen van Aalten. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen, ö'/j uur, Dhr. J. J. Kense. Men seint uit Den Haag dat volgens ont vangen berichten de toestand door de droogte te Bonaire zeer verergerd en de ellende zeer groot is. Vele zieken bevinden zich in aller- treurigsten toestand. Er is werkvolk voldoende, doch de beste werkkrachten vertrekken, hunne gezinnen onverzorgd achterlatende. Voor de verdeeling van een gift der Koningin is eene commissie benoemd. Op Aruba neemt de armoede erg toe. Vanwege den honger komen vele gevallen van scheurbuik voor. Op Curacau is het in de buitendistricten zeer naar gesteld. Er zijn vele hulpbehoevende zieken. De sterfte onder het vee is zeer groot. Bilbao. Het aantal omgekomenen in den storm van eergisteren bedraagt 143 personen. AMSTERDAM, 15 Aug. 1912. Lijnolie, Sept./Dec. f 35'/i, f 357s, Jan./April f 333/8ï f 3SlU. Suiker vast, Aug. f 137/s geboden, Oct./Dec. f ll3/i gedaan, Jan./Maart f 12'/u genoteerd. Aardappelen per H.L. Friesche Borgers f 1,90 a f 2, Friesche Blauwen f 2,30 a f 2,50. Zeeuwsche Bonten f 2,40. a 2,50. Zeeuwsche Blauwen f 2,40 a f 2,50. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.10 a f 2,20. Hillegommer Eigenheimers f 3,a f 3.20. Eigenheimers Upolders f,1,80 a 2, Andijker Muisjes f2,40 a f 2,60. Duinzand Eigenheimers f 3,50 a f 3,75. Zandvoorter Kralen f 4,a f 4.20. ANTWERPEN, 15 Aug. 1912. Chilisalpeter. Geen noteering. TER NEUZEN, 16 Aug. 1912. Boter per 7s K.G. f 0.6772. Eieren 104 stuks 4.— KOERS VAN HET GELD. Fransch per 100 fr. f 47.60 a f 47.627s- Engelsch per 12.— 12. MIDDELBURG, 15 Aug. Ter graanmarkt van heden was een redelijke aanvoer, tarwe in een flauwe stemming. Ivroon- erwten één gulden hooger, karwei- en kool zaad niet ter markt. Noteering van boter en eieren. Boter f 0.67 a 0,75 voor particulieren /0,76 per 7s kilo. Eieren 4.50, voor particulieren f 4.90 per 100 stuks. Noteering van de Veilingsvereeniging Walcheren alhier. Eieren f 4.60 a f 5.

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 3