cacao Goede Waar weinig geld Cacao RVAN MOUTEN'S B ecla 22C.l e Bericlite y* 04272 ym 0,18 Korte Berichten. Uit Stad en Provincie. De groote klok luidt! En het ongelooflijke is gebeurdvan tijd tot tijd dringt de zon door de sedert drie dagen gesloten wolken. Zou 't nu toch nogkoninginne-weder worden In de straten eene ongewone bedrijvigheid er wordt nog hier en daar aan de versiering hersteld, wat niet reddeloos verloren is gegaan door den regen er worden nog vlaggen uit gehangen en de stroom der menigte volgt onafgebroken den weg statiewaarts. Burgerwachten spoeden zich naar de hun aangeduide verzamelplaatsen en rukken met muziek op naar het Statieplein detachementen van het leger rukken met dezelfde bestem ming op.. Het is een beeld van ongewone stadsvreugde, dat van tijd tot tijd verduistert wanneer de zon zich verduiken gaat achter de wolken, die deze feestdagen zoo onbarmhartig kwamen storen. Maar de zon zegepraalt ten slotte zij verdrijft die vijanden der feestvreugde, de lucht klaart op, en wat eene droevige in trede dreigde te worden, zal eene ware blijde intrede zijn. Buiten de statie werd de wacht gehouden door een detachement van het 6e linie, terwijl de rest van het regiment met het muziek korps op de kade binnen de statie stond. Nevens het regiment van het leger stond het bataljon jagers-verkenners, eveneens met muziek eh vaandel. De statie was, als gebruikelijk bij koninklijke bezoeken, versierd. Stipt te 10 uur reed de koninklijke trein de statie binnen, getrokken door eene reus achtige met vlaggen versierde locomotief. Het eerste stapte de Koning uit in groot uniform van luitenant-generaal bevelhebber des legers, gevolgd door Hare Majesteit de koningin, blakend van gezondheid, bevallig in een zwart toilet met witte kant bezet en, boven het kleed, een langen zwart zijden mantel op het hoofd een zwarten hoed met witte pluim. Daarop volgden de drie koningskinderen: eerst prinses Marie-José in een mauve zijden kleedje en witte bébé muts dat het blonde fA MN HOUTEN S ^ÜIVER OPm^DA.. y\ Kilo bus f 1,50 y.20.80 Probeert U eens eér\ busje en gü zult versteld zijn over de uitstekende, kwaliteit inverhoudingtot den prijs. jm Vï kopje omsloot. Dan de twee prinsen de hertog van Brabant en de graaf van Vlaanderen in hun gewoon, doch allerliefst matrozenpakje met breeden strooien hoed. De klaroenen schetterden, de trommels rof felden en de muziekkorpsen speelden voortdu rend de Brabanconne. De koning begroette eerst den burgemeester en daarna de andere overheden, terwijl een dochter van een lid van den gemeenteraad in naam der stad een bloemruiker aan de ko ningin aanbood en een dochter van een ander gemeenteraadslid, een ruiker aanbood aan het prinsesje. Het gevolg des konings en der koningin was intusschen uitgestapt. De vier ministers, heeren baron de Broqueville, Davignon, Renkin en Van de Vyver vergezelden Hunne Maje steiten. De koninklijke familie, het gevolg, de ministers en de overheden, terwijl de mu ziekkorpsen nog altijd speelden en de troepen de wapens bleven presenteeren, begaven zich nu langs het salon naar buiten. En toen begon, wat reeds in de balie een aanvang had genomen, de triomfale ovatie, die niet meer eindigde vooraleer de koninklijke familie in het paleis op de Meir zou zijn. De koninklijke stoet zette zich dadelijk in beweging. Juist op dit oogenblik, en terwyl de kanonnen over de stad dommelden, drong de zon voor goed door de wolken en bescheen een schouw spel, zooals nooit Antwerpen er een te be wonderen gaf. Vanwege de duizenden en duizenden men schen die op de De Keyserlei achter de kooi den stonden opgepropt van dezen morgen 8 urevanwege de duizenden menschen die in de vensters, op de daken, op stoelen, ladders en tafels krioelden, was het één kreet van gejubel en gejuich, één wuiven met zakdoeken, één schouwspel van weergalooze geestdrift. Klein en groot, arm en rijk, ieder voelde behoefte om lucht te geven aan zijn geestdrift en zoo geestdriftig kan Leopold II niet ont vangen zijn geweest in onze stad, of alles verbleekt 'bij het onthaal, dat gisteren de ko ninklijke familie bij de intrede in onze stad is te beurt gevallen. Het gejuich is enkel te vergelijken bij het geloei van een orkaan, dat dan weer eens stilt, dan in verdubbelde hevigheid losbreekt, doch immer aanhoudt en voortvloeithet ge leken golven, die van in de verte kwamen aangerold om te breken aan de voeten Hunner Majesteiten. Zoo was het op de De Keysérlei, op de Kunstlei, zoo ging het op de St.-Jacobsmarkt, waar de weg voor den,stoet al smaller werd en de toejuichingen nog in warmte toenamen. Van dé vrouwelijke toeschouwers, en niet minder vanwege de' mannen was de koningin het voorwerp der ovaties zij groette minzaam en met een flinken hoofdknik hare juichende landgenooten en Hare Majesteit moet ten hoogste gelukkig zijn geweest over die betoo- gingen- De koning groette ernstig maar met den glimlach op het gelaat, terwijl de twee jonge prinsen in den beginne hun hoed afnamen, maar ten slotte, ziende dat het zoo niet kon blijven duren, het hoofd ontblootten en maar werk hadden van te knikken, met jongens achtigen ernst. Wat het prinsesje betreft, het was aange naam om te zien, en het was wel hare doen wijze die de toejuichingen, meest onder onze vrouwelijke stadgenooten, deed vermenigvul digen. Met haar lief, licht blond krullen- bolleke, met haar sclialkschen lach, veroverde zij aller harten en, zonder een oogenblik op té houden, knikte zij vriendelijk de overgroote juichende menigte 'toezij wilde voor hare moeder in vriendelijkheid niet onderdoen. Op de St.-Jacobsmarkt werd met Thebaan- sclie trompetten van uit de vesters van het conservatorium, de koninklijke familie begroet. Van uit de vensters werd op gansch den doortocht met bloemen geworpen met volle korven werden zij geworpen en in de smalle straten werd het koninklijke rijtuig onder den bloemregen begraven. Dat is iets ongezien in de geschiedenis van Antwerpen. Vier smeekschriften werden onderweg door den koning aanvaard. Na dezen triomftocht reden de koninklijke rijtuigen het paleis binnen, waar, voor den ingang, kanonniers de militaire eer bewezen. De koning en de koningin begaven zich naar de salons der eerste verdieping, waar ver scheidene groepen, die midden eener haag lakeien hunne intrede deden, werden ont vangen. De zending, die het koningspaar kwam be' groeten in naam van koningin Wilhelmina, kwam het eerst en baron Taets van Amerongen richtte tot Hunne Majesteiten eene aanspraak in naam zijner doorluchtige vorstin. Daarna de afvaardigingen der oorlogsschepen in de haven liggende. Te 12 uur had het intiem ontbijt plaats, en te kwart na 1 uur werden de voorstellingen voortgezet. De genoodigden voor de ontvangsten hebben met de grootste .moeite het paleis kunnen be- rsikcn. De politie werd op zeker oogenblik over rompeld en er was hier geen mogelijkheid met de sabel uiteen te drijvende massa, steeds juichend, en roepend op het balkon nam stap voor stap vrije ruimte in en be reikte ten slotte letterlijk de poort van het paleis. Men heeft verscheidene vrouwen, in het ge drang onpasselijk geworden, weggedragen. Te 11 uur begonnen in het paleis de Meir de ontvangsten en zoo is dit papeis weer voor 48 uren uit zijnen doodslaap opgestaande gesloten blinden zijn nu opende lioozen zijn de luchters afgelaten en de salons zijn a giorno verlicht. 't Is geleden van toen koning Leopold met prinses Clementine het onvergetelijk bezoek aan Antwerpen bracht, dat de poorten van het paleis nog geopend werden en dat de Belgische vlag boven het paleis geeft gewapperd. Te half vier rijdt de koning naar het stad huis langs den vastgestelden weg en te midden van toenemende ovaties van de menigte, die ontzaglijken wordt naarmate het uur vordert. De koning, de koningin en de koningskinderen worden op het stadhuis ontvangen door den heer burgemeester en de leden van den ge meenteraad. De Vlaamsche redevoering van den burge meester bepaalt zich bij eene eenvoudige ver welkoming. De korte plechtigheid bepaalt zich verder bij het gebruikelijke aanbieden der witte en roode rozen der stad door de Maagd van Antwerpen. En ten slotte het onderteekenen van het gulden boek dat de heer stadsarchivaris ter onderteekeniug aanbood. Uit de mijn Lotharingen te Bochum zijn nu alle lijken boven gebrachte Er is nog een slachtoffer bijgekomende mijnwerker Kurtenbacli, die bij het redden hard meegewerkt had, is plotseling aan hart verlamming bezweken. Het vertoeven in de met vergiftige gassen bezwangerde atmosfeer had hem te sterk aangepakt. Parijs, 14 Augustus. Het Journal verneemt uit K'iël, dat daar tengevolge der regens een huis is ingestort, er zijn 15 dooden en 29 zwaar gewonden. Bordeaux, 13 Aug. Een razende storm heeft het departement Gironde geteisterd. De schade is groot, vooral aan de kust. Te Accacho zijn ongeveer 150 visscherspinken vernield. Ook andere dorpen zijn getroffen. De aardbeving in Turkije. Konstantinopel, 13 Augustus. Uit de be richten, ingekomen op het ministerie van bin- nenlandsche zaken blijkt, dat in 14 steden en dorpen aan de Zee van Marmora door de aard beving 791 menschen zijn omgekomen, en 3681 huizen zijn verwoest. Konstantinopel, 14 Augustus. Te Rodosto hebben zich tusschen Vrijdag en Maandag 27 schokken voorgedaan, waarvan 4 zeer hevig, 18 menschen zijn gewond. Te Ichiklar zijn 800 huizen vernield, er zijn 50 dooden en 300 gewonden. In 4 andere plaatsen zijn tal van huizen en moskeeën vernield, terwijl een dui- zental huizen beschadigd zijn er zijn 7 dooden en 29 gewonden. Er dreigt hongersnood in de streek der aaBdbeving. De hulp is onvoldoende. Er spelen zich woeste drama's onder de honger lijders af. De Grieksche patriarch heeft de regeering verzocht, den staat van beleg af te kondigen en troepen te zenden. De aardbeving heeft veel schade gedaan te Rodosto. Er zijn 13 gewonden. TER NEUZEN 16 Augustus 1912. Het vervoer was gisteren zeer druk van Ter Neuzen en van Breskens naar Vlissingen en omgekeerd per Prov. booten. Gisteren middag kwamen een 400 tal bezoekers uit deze richtingen Middelburg binnen. De laatste boot uit Vlissingen kwam gisterenavond om ruim half 9 hier aan en bracht 600 passa giers mee. Een groot gedeelte moest zich zeer haasten om den Gentschen trein nog te halen. De commissie die bij de ingezetenen alhier gelden verzamelde voor het aanbrengen van een uurwerk in den toren der Ned. Herv. kerk alhier heeft goed succes gehad en het kerkbestuur besloot tot uitvoering. Of de wijzerborden verlicht zouden worden, wordt in overweging genomen. Aan de Köln. Zeitung schrijft men over de cokesovens te Sluiskil het volgende De Fransche cokesovens te Sluiskil, waarbij voornamelijk de mijnbouwwerken van het Meurthe- en Moeselgebied betrokken zijn, zijn thans zoover in gereedheid gebracht, dat zij weldra in gebruik genomen zullen worden en wel 2 batterijen van 80 ovens. De toevoer van Duitsche en Engelsche kolen vindt plaats langs den waterweg naar Sluiskilde verzen ding geschiedt in groote wagens van 40 tons naar het bekken van Longavy met reiourvracht over Briey, waar zij met Fransche ertsen be laden worden. Het erts wordt in Sluiskil op de schepen verladen en langs den waterweg naar de plaats van bestemming gevoerd. De vrachtbesparing naar Ruhrort tegenover de tegenwoordige spoorwegvracht maakt rond één franc per ton uit. Men is voornemens nog een Fransche cokes onderneming aan de Hollandsche kust bij Sluiskil ter verwerking van Duitsche en En gelsche cokeskolen op te richten. Wielerfeest te Hoek. Gisteren werd alhier het aangekondigde Wielerfeest gehouden. De regen in aanmer king genomen was er toch veel publiek. Voor Vogelpik werden de volgende prijzen uitgereikt: le prijs Alph. v. d. Velde, Koe wacht 2e pr. Ch. v. Acker, Hoek3e pr. Leon Bracke, Graauw4e pr. L. Dhaane, Westdorpe5e pr. O. v. Acker, St. Jansteen 6e pr. C. Hamelink, Hoek. Voor Ringrijdenle pr. J. M. Coqullion, Eijkevliet2e pr, Andr. Deij, Hoek; 3e pr. Glein Dieleman, idem4e pr. Jac. Drabbe, idem5e pr. C. Hcrrebeg, Absdale6e pr. P. v. Havermate/idem. Voor Balwerpen (Dameswedstrijd)le pr. Johanna v. Drongelen, Hoek 2e pr. S. Malgo, Middelburg3e pr. Betsy Goor, Hoek 4e pr. A. But—Malgo, idem 5e pr. Mina Goor, idem 6e pr. J. de Meester, idem 7e pr. Suz. de Vlieger, Zuidzande; 8e pr. Jaantje Dixhoorn, Hoek 9e pr. Liza le Grand, Oostburg10e pr. Betje Doeselaar, Hoek 1 le pr. Mej. Deijer, idem12e pr. M. Jansen, idem 13e pr. He lena le Grand, Zuidzande14e pr. Mej. Kiel, Hoek15e pr. M. Kaan—le Grand, idem 16e pr. N. v. Drongelen, idem; 17e pr. M.Robijn, idem 18e pr. S. de Meester, idem 19e pr. F. Meeuwsen, idem 20e pr. B. de Meester, idem; 21e pr. C. de Fouw, idem; 22e pr. Betjo Robijn, idem 23e pr. Mej. Pladdet, idem. Voor de verstkomende club (85 kilometer) werd toegekend als prijs een Rijwiel aan Anseghem (België). Voor de grootste club werd toegekend een Rijwiel aan Absdale. Voor de 2e grootste clubs werd toegekend een 2e prijs, een stel prima Banden, aan Philippine. De vier Rijwielen die werden verloot vielen ten deel aan de nos. 1350, 182. 1660 en 668. Aantal deelnemers 1338. Verder waren nog aanwezig de clubs van Hingene (Eijckevliet), Biervliet, Zuiddorpe en Stekene (Graauw.) 's Morgens 10 uur werden volksspelen ge houden, waarvoor hooge prijzen beschikbaar gesteld werden. Festival. Axel. Op Donderdag 15 Aug. had alhier bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Fanfarecorps „Concordia" een Festival plaats, waaraan door 7 muziekcorpsen en 2 zangver- eenigingen werd deelgenomen. Nadat de yerschillende corpsen achtereen volgens te Axel waren aangekomen werd een stoet geformeerd die een wandeling door de stad maakte terwijl de corpsen beurtelings speelden. Daarna vereenigden de bestuurders zich op het Raadhuis alwaar de eerewijn werd aan boden. De heer A. E. C. Kruijsse voorz. der Festival commissie hield daarbij een toespraak waarin hij den aanwezigen het welkom toeriep en hen dank bracht voor hunne opkomst. Hij merkte op dat Concordia niet zonder strijd die 25 jaren had doorgemaakt. Naast haar waren verschillende vereenigingen ontstaan die vóör haar weer verdwenen waren. Concordia dankte haar voortbestaan voor een groot deel aan den ijverigen secretaris-directeur de heer C. P. Minjon. Daarna verkreeg de Eere-Voorzitter, de heer J. Huizinga het woord, die er op wees, dat een jubileum een voorrecht is en de jubilee- rende vereeniging dan ook hartelijk met dit voorrecht gelukwenschte. Spr. wees er op, dat de muziek een genotmiddel is, doch dat het vooral een kunst is, en een gave, die, jammer genoeg, niet altijd op prijs gesteld wordt. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken dat „Concordia" haar roem zou handhaven en op den ingeslagen weg zou voortgaan. Hierna werd aan elk corps een herinnerings- medaille uitgereikt. Nu had de eigenlijke wedstrijd plaats. Beur telings namen de verschillende corpsen en vereenigingen plaats op de tribune om hun geoefendheid te laten hooren. Op het Raadhuis werd vervolgens nog het woord gevoerd door de voorzitters der ver schillende vereenigingen, die dankten voor de woorden van welkom en door den heer Minjon, die den Voorzitter dankte voor de tot hem gerichte woorden. Na afloop van het concert op de Markt werden de prijzen verloot, en behaald dooi de volgende vereenigingen le prijs f40 door „De Eendracht" van Koe wacht2e prijs f25 door „De Volharding" van Zaamslag3e prijs f 15 door „Concordia" van Overslag4e prijs f 10 door „St. Cecilia" van St. Gilles—Waas, 5e prijs f 10 door „Ons Ge noegen" van Zuiddorpe en 6e prijs door „Vrij heid—Eendracht" van Lamswaarde, terwijl Zaamslags Mannenkoor f 12,50 ontving. De feestelijkheden werden nog opgeluisterd door kanongebulder. Axel. Het verslag van de Dinsdag gehouden raadszitting, gaven we dienzelfden dag reeds. Alleen kan nog vermeld worden, dat bij do omvraag de heer Van Driel te kennen gaf, dat de weg over den Pouckepolderschen dijk, na verloop van een jaar of drie, nog niet ge heel in orde is. In het midden ligt de grove macadam, waarmede toen de weg is verhard, nog steeds bloot, wat zeer lastig is voor het rijden. Er is daar geen fijne macadam tus- schen gestrooid, anders zou de weg nu wel in orde geweest zijn. Hij zou in overweging willen geven aan het gemeentebestuur van Zaamslag te verzoeken dien weg in orde te willen maken, wat met wat grond best kan geschieden. De gebruikers, waartoe ook spreker behoort, heb ben van den tegenwoordigen toestand waarin de weg nog steeds verkeert, veel last, wanneer ze er over moeten rijden. In het midden loopen de wielen der wagens niet en door de paarden kan die grove macadam niet in den weg worden gereden. Hij heeft het niet dade lijk willen zeggen, maar nu het al het derde jaar is dat de weg zoo blijft liggen, meende hij dat het tijd wordt om er eens wat aan te doen. De Voórzitter wilde spreker gaarne gelooven, dat de weg niet gemakkelijk berijdbaar is en heeft voor zijn persoon ook geen bezwaar om aan het gemeentebestuur van Zaamslag daar over te schrijven, maar vraagt of het geen eenigszins vreemde verhouding wordt, wanneer Rona ONA

Luctor et Emergo | 1912 | | pagina 2